Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

reguli de organizare si functionare a cabinetului dentar

discutie din eugenol.ro : acum trebuie sa depun actele la CM pentru avizul cabinetului care va functiona ca SRL, si am nevoie de ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Jurisprudenta
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree12Multumiri
  • 1 Scris de leeana
  • 2 Scris de leeana
  • 2 Scris de leeana
  • 7 Scris de leeana

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 31-10-06, 00:53   #1
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Default reguli de organizare si functionare a cabinetului dentar

acum trebuie sa depun actele la CM pentru avizul cabinetului care va functiona ca SRL, si am nevoie de un regulament de organizare si functionare. Toata lumea imi zice ca e xista unul stas, dar niciunul nu poate sa-mi dea informatii unde sa-l gasesc?

Poate sa ma ajute cineva cu informatii mai precise, sau eventual sa-mi trimita pe email regulamentui SRL -ului lui? Imi tb doar ca idee sa vad ce tb sa contina. Am unul de la o fundatie non=profit, dar e cam deplasata si e complicat sa incerc sa adaptez de acolo. Trebuie sa scriu si ceva despre modul si mijloacele de sterilizare oare?

Astept ajutorul vostru
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-10-06, 09:31   #2
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Default Re: reguli de organizare si functionare a cabinetului dentar

Citat:
Publicat initial de sonila stefoni
sau eventual sa-mi trimita pe email regulamentui SRL -ului lui?
sau eventual sa puna pe forum :wink:
Vechi 31-10-06, 09:46   #3
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

La ce regulament te referi?
Acela care se cere si pt CAS in vederea acreditarii cabinetului?
Daca e acela, eu il am ...
De alt regulament pt SRL eu nu stiu, cu toate ca mi-am facut SRL-ul acum 2 ani jumate ... cu un an inaintea deschiderii cabinetului ... poate s-au mai schimbat lucrurile de atunci
E drept ca la mine s-a ocupat o jurista, si nu pot sa zic ca mai stiu exact ce acte erau ... dar daca esti mai exact, ma uit
leeana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-10-06, 12:03   #4
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Vezi ca sunt 2: rof - regulament de organizare si functionare si roi- regulament de ordine interioara. Eu am cautat pe net dupa ele si apoi da-i munca si adapteaza-le. Vezi ca sunt nenumarate surse pe net. Chiar daca gasesti versiuni standard si alea trebuie particularizate. Succes la treaba!
dexter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-11-06, 13:49   #5
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de leeana
La ce regulament te referi?
Acela care se cere si pt CAS in vederea acreditarii cabinetului?
Daca e acela, eu il am ...
De alt regulament pt SRL eu nu stiu, cu toate ca mi-am facut SRL-ul acum 2 ani jumate ... cu un an inaintea deschiderii cabinetului ... poate s-au mai schimbat lucrurile de atunci
E drept ca la mine s-a ocupat o jurista, si nu pot sa zic ca mai stiu exact ce acte erau ... dar daca esti mai exact, ma uit
Da, despre regulamentul care tb la Col Med, cand ai Srl. De fapt el tb sa fie si ptr angajati, ca sa stie sa se supune reulilor puse de tine.

Am 2 copii mici si nu am timp sa modific regulamentul de la fundatia aia non-profit pe care o am si mi-ar fi de mare ajutor sa am un model de cabinet stomatologic la care trebuie mici modificari pana la urma.

Multumesc anticipat daca vreti sa ma ajutati cu el.

SONILA STEFONI

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
.
Vechi 02-11-06, 10:14   #6
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

off topic

Sonila Stefoni, sa-ti traiasca bebeii ... si eu am doi copii mici

rof-ul acesta e destul de lung si stufos ... eu mi l-am redactat anul trecut pe timpul asta, in vederea acreditarii cabinetului la CAS ... si da, se refera si la angajati
m-am inspirat de la o colega

o sa il pun daca am timp ... si asa nu m-am dus azi la coafor si nu am timp de gatit :wink:
minman13 a multumit.
.
Vechi 02-11-06, 10:49   #7
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Regulament de de Functionare

Cap 1
Dispozitii generale

1. Cabinetul stomatologic ... srl este amplasat in loc ..., str ...,nr ..., si este organizat sub forma de SRL
2.Cabinetul functioneaza in specialitatea Stomatologie
3.Cabinetul este compus din: Sala de consultatii si tratamente, sala de asteptare, toaleta personal, toaleta pacienti, vestiar
4. Cabinetul este dotat conform ord MS nr 153 din 26.02.2003
5.Prezentul regulament este obligatoriu pt intreg personalul (medic, medic stagiar, asistenta) ce isi desfasoara activitatea in acest cabinet

Cap 2
Obiectul de activitate
Cabinetul medical are urmatoarele obiecte de actvitate:
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurisprudenta/669-reguli-organizare-functionare-cabinetului-dentar/
-furnizare asistenta medicala stomatologica (curativa, preventiva)
-furnizare asistenta medicala stomatologica de urgenta
-furnizare de activitati conexe actului medical stomatologic

Cap 3
Personalul cabinetului medical

1. Personalul angajat trebuie sa indeplineasca criteriile de competenta, pregatire specifica si confidentialitate stabilite de legislatia in vigoare
2. Angajarea se face prin contract individual de munca cu respectarea legislatiei in vigoare
-contractul individual de munca sau conventia de colaborare se incheie intre medicul titular si salariati ori colaboratori
-modalitatea de selectare a personalului angajat sau a colaboratorilor se stabileste de titularul cabinetului
3. Personalul cabinetului medical poate angaja ca salariati sau colaboratori, medici si alte categorii de personalmedical acreditati, precum si personal auxiliar si de alta specialitate
5. Drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor sint conforme cu legislatia muncii in vigoare. Drepturile si obligatiile privind relatiile de munca dintre angajator si salariat se stabilesc prin negociere la angajare, in cadrul contractelor individuale de munca, cu respectarea prezentului regulament, a fisei postului, si a clauzei de confidentialitate
6. Pentru angajat, durata normala a timpului de lucru este de 6 ore pe zi, 30 de ore pe saptamina
7 Personalul angajat are obligatia de a respecta in totalitate sarcinile ce le revin la locul de munca, conform fisei postului si prezentului regulament, neindeplinirea sau nerespectarea acestora atragind raspunderea disciplinara, civila sau penala a angajatului, dupa caz
8.Personalul angajat sau colaboratorii raspund pentru pagubele de orice natura aduse cabinetului, din vina sau in legatura cu munca lor
9. Personalul angajat si colaboratorii raspunde de protectia informatiilor gestionate in cabinet, precum si de pierderea, degradarea, sau folosirea neautorizata a acestora
10. Se respecta independenta profesionala si dreptul de decizie al medicului
11. Programul de lucru al medicului ... ... este urmatorul ... ...
12. Pe intreaga perioada de lucru, in cabinetul medical lucreaza Dr ... ... si inlocuitorul legal
13. Nu exista nici o discriminare a pacientilor care se adreseaza cabinetului medical

Asta e prima parte, cam o treime
Daca asta e ce ai nevoie, o sa vina si continuarea
carmenmargareta si Rontzi au multumit.
.
Vechi 04-11-06, 18:33   #8
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Asta e prima parte, cam o treime
Daca asta e ce ai nevoie, o sa vina si continuarea
da leena, asta e.
sper c
.
Vechi 05-11-06, 15:05   #9
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Rx, multam
Picii mei au:cel mare 4 ani si 2 luni (gr mijlocie) si cel mic 1 an si 11 luni

Nu am scaner si din pacate, cu toate ca am calculator in casa de ani de zile, regulamentul asta il am scris de mina pe niste coli
Anul trecut pe vremea asta mi-am facut dosarul pt acreditare in vederea contracului cu CAS si mi-a cerut asa ceva pe linga o droaie de alte hirtii
L-am copiat atunci de la o colega, in viteza
Acest regulament a fost redactat de un jurist asa ca eu cred ca ar corespunde cerintelor
Asa ca aici il copiez cuvint cu cuvint din foiel acelea
De aceea nu am reusit sa il pun pe tot
Dar urmeaza ... numai sa gasesc o ora doua libere
.
Vechi 06-11-06, 09:40   #10
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Asa ca aici il copiez cuvint cu cuvint din foiel acelea
De aceea nu am reusit sa il pun pe tot
e
.
Vechi 06-11-06, 11:28   #11
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Maine incerc eu sa afisez ROI-ul. Problema este si la mine ROF-ul, asa ca Multumesc Leeana.
H_CALIN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-11-06, 11:44   #12
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bine ai venit pe eugenol!
Sugestiet ROI mai bine faci un subiect separat tot in acest forum.
Vechi 06-11-06, 14:06   #13
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Capitolul IV
Organizarea activitatii cabinetului medical

1. Atributiile personalului se stabilesc in fisele posturilor (anexe la prezentul regulament)
2. Activitatea cabinetului se desfasoara in baza programului de activitate stabilit de reprezentantul legal al cabinetului, si respectat de tot personalul angajat al cabinetului
Programul de activitate este alcatuit din:
- program de consultatii si tratament
- program de evidenta medicala -raportare, statistica
- program de pregatire a aparaturii si instrumentarului, curatenie si dezinfectie a cabinetului
Programul de activitate este afisat si este vizibil din exteriorul cabinetului
Pentru perioadele de absenta ale medicului titular, pacientii sint indrumati catre un medic inlocuitor
3. Personalul cabinetului respecta cu strictete atributiile si obligatiile cuprinse in prezentul regulament, fisa postului, cauza de confidentialitate precum si standardele si criteriile de calitate din legislatia medicala
4. Masurile de protectie a muncii se stabilesc prin norme de tehnica a securitatii muncii, fiind obligatorii pt toti angajatii
5. Masurile de prevenire si stingere a incendiilor se stabilesc prin norme, fiind obligatorii pt toti angajatii
6. In cabinetul medical se vor respecta toate drepturile si obligatiile de protectie a maternitatii, atit din partea angajatorului, cit si din partea gravidei, conform legislatiei in vigoare

CapitolulV
Date despre modul de sterilizare si mentinerea sterilitatii si descrierea manevrelor care comporta solutii de continuitate
1. In cabinet se desfasoara urmatoarele manevre care implica solutii de continuitate:
- injectii IM, IV, ID
- perfuxii
- suturi
- incizii mucoperiostale
- extractii
- chiuretaje alveolare
- chiuretaje parodontale
- rezectii apicale
2. La aceste manopere se folosesc urmatoarele materiale:
- ace si seringi de unica folosinta
- ace si sutura de unica folosinta
- alcool, iod, apa oxigenata, cloramina, rivanol, pansamente sterile, fesi, vata, manusi chirurgicale de unica folosinta
- truse de perfuzii de unica folosinta
3. Se vor folosi urmatoarele instrumente:
- pentru consultatii: oglinzi, sonde, pense dentare
- pentru terapie: fuloare ciment, fuloare amalgam, portamalgam, spatule bucale, spatule ciment
- pentru manopere chirurgicale: clesti extractie, elevatoare, sindesmotoame, chiurete alveolare, chiurete parodontale, bisturie
4. Dezinfectia instrumentarului se face cu solutii dezinfectante: Lysetol, Mikrozid etc
5. Sterilizarea instrumentarului se face timp de 60 de min la 200 de gr celsius in sterilizator cu caldura uscata (asta in cazul meu, cine are autoclav ... )
6 Verificarea sterilizarii se face cu bandelete de sterilizare, care se noteaza in caitul de sterilizare si se verifica periodic

Capitolul VI
Accesul neingradit la serviciile medicale indiferent de rasa, sex, orientare religioasa, si/sau politica
Toti pacientii care se adreseaza cabinetului medical au acces neingradit la serviciile medicale, indiferent de rasa, sex, orientare religioasa si/sau politica

Mai urmeza un capitol destul de lungi, si il voi atasa cit de curind
Vreau sa mentionez ca eu am adaptat acest regulament pt cabinetul meu, deci se poate modifica in functie de cu ce si cum dezinfectam, sterilizare cu autoclav, instrumentar folosit, manevre efectuate etc
Rontzi si MARIANAPENT au multumit.
.
Vechi 07-11-06, 03:22   #14
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Default Multumesc mult

Multumesc f mult de ajutor. Apreciez efortul tau.

Si sa-ti traiasca copilasii si tie. Ai mei au fetita 2ani si 9 luni si baietelul 4luni.

.
Vechi 09-11-06, 12:06   #15
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Capitolul VII
Pastrarea confidentialitatii fata de terti

1. Personalul cabinetului medical este obligat sa pastreze confidentialitatea fata de terti, privind datele de identificare si ingrijire acordate fiecarui pacient
2. Se iau masuri pt protectia informatiei si a suportului acesteia impotriva pierderii, degradarii si folosirii acesteia de catre persoane neautorizate

Capitolul VIII
Pastrarea secretului informatiei

A. Dreptul la confidentialitata informatiilor si viata privata a pacientului:
1. Toate informatiile privind starea pacientului, rezultatele investigatiilor, diagnosticul, prognosticul, datele personale, sint confidentiale, chiar si dupa decesul acestuia
2. Informatiile cu caracter confidential pot fi furnizate numai in cazul in care pacientul isi da consimtamintul explicit sau daca legea o cere in mod expres
B. Dreptul la informare al pacientului:
1. Personalul cabinetului informeaza pacientul intr-un limbaj respectuos cu privire la serviciile medicale disponibile, medicatie administrata, interventiile medicale propuse, riscurile potentiale, si alternativele existente in cazul sau
2. Pacientul are dreptul sa refuze sau sa opreasca o interventie medicala, asumindu-si in scris raspunderea pentru decizia sa. Medicul are obligatia sa explice pacientului consecintele refuzului sau a opririi actelor medicale
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=669
3. Consimtamintul pacientului este obligatoriu pt recoltarea, pastrarea, folosirea tutror produselor biologice prelevate din corpul sau
4. Pacientul nu poate fi filmat sau fotografiat in cabinet, fara consimtamintul sau, cu exceptia cazurilor in care imaginile sint necesare diagnosticului sau tratamentului , si evitarii suspectarii unei culpe medicale
5. In cazul pacientului minor, informarile si consimtamintul pt prevederile de la pct 1-4 se primesc, respectiv se dau de catre parinte

Capitolul IX
Dispozitii finale

1. Cabinetul medical dispune de stampila si sigla proprie
2. Intregul personal al cabinetului va lua la cunostinta, pe baza de semnatura, de prezentele dispozitii, care, impreuna cu fisa postului, reprezinta baza legala a desfasurarii activitatii in cabinet

Reprezentant legal al cabinetului
Semnatura ...
Parafa ...

Uf, bine ca l-am gatat in sfirsit
.
Vechi 09-11-06, 12:23   #16
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de leeana
Uf, bine ca l-am gatat in sfirsit
Scumpa de tine.... Nu ti-au plans copii in timp ce scriai asta? :wink:

Merci ffffff mult. Domnul sa-ti rasplateasca munca si dorinta de a ajuta si pe altii.

Cu respect, SOnila

.
Vechi 09-11-06, 18:37   #17
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

.
Vechi 07-01-07, 20:00   #18
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de H_CALIN
Maine incerc eu sa afisez ROI-ul..
Si uite ca a venit si Anul Nou....cum ramine cu ROI-ul?
Te rog,reactualizeaza-ti intentia! Multumesc anticipat
chiti este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-12-12, 15:11   #19
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

super.......mersiii mult si din partea mea pentru regulamentu de funtionare ......astept cu nerabdare cel de ordine interioara!!
herman sabin stomatolog este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., activitati, ajutor, cabi, cabinetului, con, continuarea, denta, dentar, drept, email, eugenol, forum, functionare, lee, nevoie, organizare, parte, prima, pun, regulament, reguli, roi, separa, separat, srl, tea, treime

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
model regulament de organizare si functionare cabinet tomescu dragos Jurisprudenta 18 08-05-15 13:15
ORGANIZARE valeriu crudu Jurisprudenta 6 20-11-07 21:37

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (06:21) timp.

Alegeti schema de culori preferata: