Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

cum se reinscrie un dentist in cmdr dupa 9 ani de intrerupere?

discutie din eugenol.ro : sunt dentist din '97 si nu am profesat in ultimii 9 ani... as dori sa ma reinscriu in cmdr. ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Jurisprudenta
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 07-02-09, 16:24   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Question cum se reinscrie un dentist in cmdr dupa 9 ani de intrerupere?

sunt dentist din '97 si nu am profesat in ultimii 9 ani... as dori sa ma reinscriu in cmdr. am citit informatiile de pe website-ul cmdr si as avea cateva intrebari pentru cei trecuti printr-o situatie similara. ati facut practica de 6 luni sau 1 an? cum a fost examenu de reatestare? a trebuit sa platiti cotizatia retroactiv pe toti anii nelucrati? va multumesc anticipat la toti cei care imi raspund
nicky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-02-09, 20:21   #2
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Regulament de organizare si functionare a Colegiului Medicilor Dentisti din Romania, 2007

conform art 12, alin. 4: "In vederea redobandirii calitatii de membru al Colegiului Medicilor Dentisti din Romania si a dreptului de libera practica medicii dentisti prevazuti la alin. (3) sunt obligati sa urmeze un program de pregatire profesionala sub forma unui stagiu practic cu durata de 6 luni"
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurisprudenta/6053-reinscrie-dentist-cmdr-9-ani-intrerupere/

alin. 3: "Medicii dentisti care au intrerupt exercitarea profesiei de medic pentru o perioada consecutiva mai mare de 5 ani pierd de drept calitatea de membru al Colegiului Medicilor Dentisti din Romania si dreptul de a exercita profesia de medic dentist."

alin. 5: "In cazul intreruperii exercitarii profesiei de medic pe o perioada mai mare de 10 ani, durata stagiilor va fi de doua ori mai mare"

In concluzie, te incadrezi la 6 luni. In ce priveste partea de pregatire cred ca un raspuns poti afla de la CMDB/CMDR.
Vechi 07-02-09, 22:12   #3
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default re: reinscriere in cmdr dupa 9 ani...

sorsirbu, mersi ptr raspunsul tau prompt si la subiect! am vazut informatiile pe care le-ai citat din site-ul cmdr; 6 luni mi se par corect dupa exprimarea in text. insa am sunat la cmdr si mi-au spus ca nu sunt siguri?!?!"poate 6, poate 12 luni" a fost raspunsul lor... si nu mi-au raspuns clar la intrebarea despre examenul de "reatestare". mai stii pe cineva in situatia aceasta? sau care a trecut prin asa ceva si acuma practica?
nicky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-02-09, 23:48   #4
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Te incadrezi la perioada de 6 luni,pe care poti sa o faci la un cabinet sub supravegherea unui medic primar,sau chiar si a unui medic simplu cu vechime mai mare de 8 ani de activitate .Pe perioada de practica este OBLIGATORIU sa ai un contract de angajare chiar daca este prevazut ceva de genul perioada de proba pentru ca altfel, in eventualitatea unui control, nu se justifica prezenta ta in cabinet.Medicul care te supravegheaza beneficiaza de ore EMC.Dupa perioada de 6 luni dai un examen la colegiul in care urmeaza sa te inscrii cu o comisie de examinare stabilita de colegiul respectiv.Andrea
Andrea Kovacs este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-02-09, 20:58   #5
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

greu...
LELi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-02-09, 18:39   #6
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de LELi View Post
greu...
Care parte?
Andrea Kovacs este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-12-17, 21:10   #7
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Un medic (primar) interesat sa ia in cabinet (cateva luni) pe cineva in aceeasi situatie care (cel putin teoretic) si-a intrerupt activitatea? Sunt 40 de credite EMC. Contactati-ma prin pm. Eu nu pot trimite inca mesaje.

@Nicky daca mai intri pe aici, te rog daca se poate sa-mi dai mai multe detalii in legatura cu acea practica de 6 luni si examen practic? Prin mesaj. Multumesc
Khalida este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
art, calitatea, cazul, cmdr, colegiului, color, dentis, durata, exercitarea, exercitarea profesiei, forma, functionare, libera, luni, medic dentist, medicii, medicilor, organizare, partea, practica, profesiei, profesionala, program, raspuns, regulament, stagiu

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
reinscrierea in CMDR dupa 5 ani... nicky CMD UNAS AMSPPR 1 13-02-09 18:55
cmdr nu e singur pe lume nico CMD UNAS AMSPPR 0 21-03-08 23:14
Noutati de la CMDR Radu CMD UNAS AMSPPR 38 21-03-08 17:31
cmdr nico Jurisprudenta 21 22-12-06 11:19
tribuna CMDR radualionte Jurisprudenta 4 24-07-06 22:05

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (23:16) timp.

Alegeti schema de culori preferata: