Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Norme europene

discutie din eugenol.ro : Toata lumea vorbeste despre "norme europene".Unde se gasesc aceste norme(europene),cu privire la functionarea cabinetelor stomatologice ?...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Jurisprudenta
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de nico

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 09-11-06, 12:15   #1
Florica B
Vizitator
Fara status.

.
Default norme UE

Toata lumea vorbeste despre "norme europene".Unde se gasesc aceste norme(europene),cu privire la functionarea cabinetelor stomatologice ?
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-11-06, 12:48   #2
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bine ai venit pe eugenol!
Iti sugerez sa scrii o intrebare la forumul adecvat si nu oriunde se nimereste. Sunt reguli pt a scrie aici pe forum, te rog sa le citesti.
Multumesc.
Am sa mut eu acest subiect la forumul corespunzator.
Vechi 09-11-06, 17:01   #3
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

nu exista norme europene... exista doar niste recomandari... legislatia sanitara e diferita de la tara la tara in cadrul UE...

articol scris de vlad deac pe grupul de discutii al amsppr: NU EXISTA NORME EUROPENE!!!

"""""Salutari tuturor!

In UE nu exista o politica sanitara comuna, neexistand nici norme comune. In schimb, Comisia Europeana face recomandari cu privire la anumite aspecte. Recomandarile nu au titlu obligatoriu. Singurele acte oficiale ale UE cu privire la sectorul medical sunt cele privind bolile transmisibile sau directiva dentara cu privire la denumirea stomatologilor in toate statele UE.

La noi, din pacate, exista o deficienta in informare din partea factorilor decizionali (lipsa de transparenta) care coroborata cu lipsa de interes a unora dintre noi, duce la dezinformarea cu privire la "normele europene""""""
bogdandent a multumit.
Vechi 10-11-06, 00:10   #4
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Default pt florica b

actualmente nu exista niste norme sanitare clare... din cite stiu eu in octombrie ar fi trebuit sa apara o noua lege sanitara... nu am auzit sa fi iesit pe piata...

surpriza neplacuta e ca de multe ori nici cei de la sanepid nu cunosc prea bine legea dupa care isi ghideaza activitatea...

in privinta unor norme clare dupa care sa-ti faci un cabinet, nu stiu daca poti face altceva decit sa te ghidezi dupa normele romanesti in vigoare la data inceperii lucrarilor, investitiilor... problema este ca nimeni nu-ti poate garanta ca pina la finalizarea acestora, aceste reguli nu se pot modifica... ca doar traim in romania si vorba lui badea "asta ne ocupa tot timpul"...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurisprudenta/5535-norme-europene/

daca ai niste intrebari mai la obiect, daca ai dubii poate doar pe anumite aspecte in ce priveste deschiderea unui cabinet, pune-le aici, si oricare dintre colegi te poate ajuta daca are informatii in acest sens... iti inteleg frustrarea vizavi de lucrurile care azi sint roz, iar miine rozul devine albastru... si eu sint in curs de a-mi deschide cabinet propriu... si stiu cu ce se maninca acest lucru: cu nervi pe piine, dimineata, la prinz si seara...
Vechi 10-11-06, 01:05   #5
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

O mica parte din legislatia necesara: Ordinul Ministrului sanatatii nr. 185 / 2003 (sterilizarea instrumentarului metalic) si nr. 349 / 2005 (structura functionala a cabinetelor medicale - o timpenie dar se aplica si celor stomatologice la gramada)
dentapro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-11-06, 01:46   #6
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

"Certificat Profesional Curent pentru medici denti
rocsa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-11-06, 09:23   #7
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

[quote=rocsa]Certificatul va con
Vechi 10-11-06, 09:33   #8
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

[quote=nico][quote=rocsa]Certificatul va con
dentapro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-01-07, 20:27   #9
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Standardele europene

Buna,

M-ar interesa care sunt reglementarile impuse de Uniunea Europeana privind structura unui cabinet stomatologic...

Am auzit mai multe... cum ca, ai nevoie de sala de asteptare de minim 20 mp, intrare separata (pica din start majoritatea din blocuri), etc...

Asadar, caut varianta "oficiala", ca sa zic asa...

Multumesc anticipat,
Kiraly Vlad.
KiralyVlad este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-01-07, 20:50   #10
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Wllcome vlad.

Varianta oficiala nu iashte.
Vechi 06-01-07, 20:54   #11
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Merci de urari si reply, dexter.

Ce-i drept, ma asteptam la raspunsul asta... intr-adevar e prematur, gandindu-ma ca e de abia 6 Ianuarie.

In orice caz, mai stam la panda pana aflam ceva.
.
Vechi 06-01-07, 21:27   #12
Ucenic Sef
Fara status.

.

Default Re: Standardele europene

Citat:
Publicat initial de KiralyVlad
M-ar interesa care sunt reglementarile impuse de Uniunea Europeana privind structura unui cabinet stomatologic...
Nu exista ca atare.

Exista in schimb directive pentru amenajarea localurilor destinate publicului in cea ce priveste securitatea si lipsa de daune pentru vecinatate. Sunt sintetizate in reglementarile nationale care privesc clasa de local la care apartine cabinetul.

In Franta, singurele conditii de suprafata sunt legate de securitatea fata de radiatile ionisante (nu poti avea un generator RX intr-o incapere de mai putin de 10 m2) si de accesul handicapatilor in fotoliu rulant (metraj minim pentru culoare, usi si WC-uri) dar, din cate stiu, nu decurg dintr-o transpunere ci au fost de la inceput nationale.

Deci, nu-ti face griji pentru marimea salii de asteptare sau pentru intrare.

Amicalement.

Peter
drpstern este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-01-07, 22:14   #13
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default reglementari

desi subiectul a mai fost discutat, nu pot decat sa ma repet ca astfel de reglemetari se fac pe plan national, iar niste norme europene nu exista deoarece fiecare tara are reglementarile proprii,

asa ca inca odata lasati zvonurile, si nu va tot speriati degeaba,

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-01-07, 22:26   #14
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Mi-am facut cabinetul respectind 80% din ce am gasit ca cerinte europene. Voi vedea pe viitor daca am facut bine sau nu. Noi cerinte:

• Spa
.
Vechi 06-01-07, 22:32   #15
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default pacat

pacat ca nu ai respectat normele in vigoare in momentul actual in Romania - vezi supraf . cabinetului.

apropo sursa de reglementari europene care a fost ?

ai luat toate cele 25 de state europene, si ai facut o analiza?

eu
.
Vechi 06-01-07, 22:35   #16
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Dar cum rom
.
Vechi 06-01-07, 22:39   #17
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

La ce suprafata te referi? Sala de tratament are suprafata de 18 m patrati. Cabinetul are 80 m patrati. Are si rampa, 2 iesiri, astept autoclavul. Ha, ha, nu am parcare pt handicapati, nici pt mine nu am.
.
Vechi 06-01-07, 22:54   #18
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default te

te felicit pentru asistentul de prim ajutor,

pt. faptul ca nu ai scris anterior ca suprafata minima este de 8 mp.

pt. faptul ca nu mi-ai raspuns la intrebare

pt. faptul ca incerci sa sperii lumea

eu
.
Vechi 06-01-07, 23:21   #19
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Ti-am raspuns prin e-mail sa nu fiu offtopic.
.
Vechi 06-01-07, 23:37   #20
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Asta sa fie sursa?

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 06-01-07, 23:45   #21
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Si acolo am citit, dar si in Dental Tribune Romanian Edition.
.
Vechi 06-01-07, 23:45   #22
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

[quote=dr.daniela]
• Dac
.
Vechi 06-01-07, 23:52   #23
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Sunt multe comentarii de facut la cerintele acestea asa-zise europene. Te rog, eu doar am copiat ce au spus altii. Sunt f multe aberatii, dar si lucruri bune. Placuta ai si la mormant, pe aceea unde o muti? Scuze, dar e amuzant.
dr.daniela este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-01-07, 23:55   #24
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Te inteleg, tu nu ai facut decat sa transcrii acele lucruri..Intrebarea nu a fost pusa pentru tine, ci asa, ca idee...
.
Vechi 07-01-07, 00:03   #25
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Sper ca ai prins de ce este amuzant, am vrut sa-ti raspund ca tii placuta acolo pina mori, dar si pe mormant ai placuta, pe aia nu o mai muti; cat despre pacienti, aia te gasesc si in gaura de sarpe
.
Vechi 07-01-07, 15:34   #26
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Ma bucur sa vad atatea raspunsuri de pe o zi pe alta. Sunteti grozavi.
O comunitate bine pusa la punct, felicitari eugenol man.

Precum vad, Dr. Pantel Marton, v-am provocat sa va repetati... Imi cer scuze, poate n-am cautat indeajuns.

dr.daniela, dentapro - multumesc pentru raspunsuri.
.
Vechi 19-01-07, 08:42   #27
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

aurelian: Norme UE
teapa sau...

--------------------------------------------------------------------------------
de ceva timp vad pe alte pagini de stoma subiecte de genul cabinetele nu corespund normelor ue si trebuie inchise.... problema mea este urmatoarea: stiu ca invatamantul si medicina nu tin de UE si implicit aceste norme nu exista, pe unde am cautat nu apar, la minister nu am primit nicun raspuns clar ci numai abureala...tot ce am gasit: un set de norme ce vor sa fie aplicate in ue in urmatorii ani, dar care inca nu se aplica in nicio tara membra...(parerea mea ca nu se vor aplica prea curand)... voi ce stiti?... sunt alte chestii bagate pe gat de altii in numele UE... deja aud ca in unele judete se cere obliagatoriu vopsele epoxi si linoleu nu stiu de care ca asa e in UE, alta duma am auzit-o la cineva in craiova care si-a luat apex locator(pe care nu-l foloseste) ca asa trebuie in UE....

Zahnfee

Citat:
sunt alte chestii bagate pe gat de altii in numele UE

Asta in mod absolut cert aurelian. Eu observ asta cu stupoare citind sporadic presa romaneasca. Exista acolo grozav de multi indivizi sau grupuri de indivizi care va fenteaza constant, inclusiv prin manipulare de presa fie din interes politic sau mai ales din motive financiare.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=5535

Citat:
stiu ca invatamantul si medicina nu tin de UE si implicit aceste norme nu exista

Oh well, adevarul e ca partial ele exista...
Exista insa doua tipuri, exista norme UE si exista linii directoare (Richtlinien sau guiding lines) UE. Mi-e greu sa-ti explic diferenta si ea nu consta neaparat in obligativitatea sau neobligativitatea respectarii lor cum probabil ai fi tentat sa crezi.
Dar de ce te legi numai de normele europene, Exista si ceea ce colegii vad ca nu doresc sa inteleaga si norme locale.
UE functioneaza aproximatix, nu intocmai dar aproximativ, dupa principii federale. E adevarat ca nu s-a cazut inca de acord ca UE e ca o federetie, dar realitatea e ca UE f
Vechi 19-01-07, 15:08   #28
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

"eu as inchide multe din cabinetele de acolo pe motive de igiena. Nu se sterilizeaza ce e absolut obligatoriu de sterilizat incit cabinetul devien pericol si pentru medic si pentru pacient, nu se dezinfecteaz unitul si cimpul de lucru dupa fiecare pacient" - si cine te-a facut pe tine guru in stomatologie?? In primul rand ca exista cabinete cu probleme peste tot in lume, nu numai in romanica si ca nu esti tu responsabila cu inchiderea cabinetelor. Si m-am saturat si eu de superioritatea ta de roman frustrat. La preturile tale e imoral si ilogic sa nu faci o sterilizare absolut perfecta cu multe consumabile. La preturile noastre facem tot c putem si noi mai bine ca sa reusim sa facem cabinetul cat mai sigur.

M-am saturat de ce destept, frumos si devreme sunt eu acsa si voi sunteti aia... romani. Initial, nu am fost de acord cu dr. Savu, cand s-a luat de tine, dar acum sunt 100% de acord cu el.

"Si n-aveti decit sa ma injurati" - daca atat poti... slab, foarte slab
Vechi 19-01-07, 16:35   #29
Ucenic Sef
MD Conferentiar
Fara status.

.

Vai de mine, oare o sa pot dormi din cauza ca nu am aceasi parere cu tine?
Asta e parerea mea si gata, alta mama nu mai are. Nici macar abundenta argumentelor tale nu mi-o poate schimba.
Zahnfee este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-01-07, 17:02   #30
Ucenic Sef
MD Conferentiar
Fara status.

.

Citat:
In primul rand ca exista cabinete cu probleme peste tot in lume
Eu nu zic ca nu e asa, dar le-as inchide pe toate astea.
Bunaoara daca esti tu amabil sa-mi spui concret de vreunul din Germania (eu nu am spus ca nu sint) si se adevereste ca e asa iti dau cuvintul meu ca ma fac luntre si punte ca sa fie inchis.

Citat:
nu esti tu responsabila cu inchiderea cabinetelor
Intr-adevar, nu sint responsabila cu asa ceva. Daca eram le inchideam. Asa eu mi-am exprimat doar cinstit o parere indiferent daca tie iti place sau nu.

Citat:
Si m-am saturat si eu de superioritatea ta de roman frustrat
Pai nu prea sint roman(ca), dar as fi onorata sa fiu, eu ma simt oricum onorata ca tu ma consideri si te asigur ca nu e nici o urma de ironie in asta.

Citat:
La preturile noastre facem tot c putem si noi mai bine ca sa reusim sa facem cabinetul cat mai sigur
Eu o sa-ti dau cel mai simplu raspuns din lume. Nimeni nu e obligat sa deschida un cabinet. Daca ai bani sa-l deschizi respectind toate normele il deschizi si daca nu ai bani s-o faci nu-l deschizi. Si la noi sint destui care nu-si permit sa deschida un cabinet.
Tu spui asa ca si cum cineva ar sta cu pistolu la timpla ta sa deschizi cabinet si tu saracu de tine ce sa faci, asa ai bani sa-l deschizi asa il deschizi. Daca n-ai bani sa-l deschizi respectind toate normele nu-l deschide nene!

Eu chiar ma intreb serios de ce exista colegi pe forumu asta carora cind nu le convine ce le spui sar sa te scuipe si sa te atace la persoana. Tu crezi ca-i frumos, crezi ca te onoreaza?
Eu mi-am exprimat o parere colega, tie poate sa-ti placa sau nu parerea mea, poti sa fi de acord sau nu cu ea, dar forma asta a ta colerica de a raspunde cred ca-ti face rau la sanatate.
.
Vechi 19-01-07, 17:14   #31
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

dexter sa sti ca aici nu ai dreptate, sunt destule cabinete care sterilizeaza doar la rece anumite intstrumente, care nici macar pe jos nu spala cu un dezinfectant in randu' lumii (hipo ar fi super suficient, dar...) de scaun nu mai vorbesc, chiar nu il igienizeaza, lampa foto la cati se dezinfecteaza dupa fiecare folosire (totusi pui manusa pe ea, care manuse a fost in gura pacientului..., nu zic de tine anume, dar sunt foarte multe locuri), la fel si aparatul de detartraj... stiu ca nu sunt bani de turbine pe care sa le sterilizam pentru fiecare pacient, dar un strop de antiseptic (nu doar traditionalul spirt) se poate folosi.....
trebuie sa mentionez si am curajul sa o fac, eu inclac anumite reguli din cele scrise mai sus, dar sper ca in cabinet sa nu se intample....
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-01-07, 17:46   #32
Ucenic Sef
MD Conferentiar
Fara status.

.

Multi nu vor sa constientizeze aici aurelian ca vorbim de sanatatea si viata pacientilor. Boli letale pot fi transmise pacientilor daca nu se respecta normele de igiena. Pai te joci cu asa ceva?
Daca as vorbi aici de pericolele mari care pot exista pentru pacient din cauza nerespectarii normelor intr-un cabinet ORL, toti ca potentiali pacienti a respectivelor cabinete mi-ar da dreptate si sint convinsa ca ar prefera ca respectivele cabinete sa fie inchise decit sa fie ei grav periclitati. Daca vorbim insa de cabinete stomatologice o dam pe discutii tehnice, pe sensibilitati, pe orgolii, pe lasa-l si pe el saracu sa traiasca si el sa maninca si gura lui o pita
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=5535
Ei uite eu una chiar nu as putea sa dormi linistita la ideea ca unul sau altul ar fi putut contacta o boala letala din cauza mea, Sint convinsa ca de astia ca mine sint destui aici pe forumul asta, dar sint si din cei care prefera sa nu se gindeasca la asta sau sa se anestezieze discutind tehnic.
Daca vorbesti de subiectul asta tabu atunci esti un om rau care nu-l lasi si pe el sa traiasca, sa maninca si gura lui o pita , chiar cu pretul vietii altora...
.
Vechi 23-01-07, 15:25   #33
Ucenic timid
MD Implantolog
Fara status.

.

Default norme UE

exista recomandari UE cu privire la tratarea instrumentarului medical contaminat. se gasesc pe Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
interesant de citit sectiunea de stomatologie
OM 185 inca este valabil, dar nu pentru multa vreme.noul proiect a fost postat pe site-ul M.S.
magdastom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-01-07, 22:35   #34
Florica B
Vizitator
Fara status.

.
Default Re: norme UE

te rog spune unde ai gasit proiectul ?am cautat in tot situl si nu am dat de asa ceva.
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-01-07, 18:28   #35
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 27-01-07, 19:05   #36
Ucenic timid
MD Implantolog
Fara status.

.

Default norme UE

a fost retras, probabil a fost prea criticat
din cate am inteles de la cei de la sanepid, nu vor fi modificari majore fata de legislatia actuala, dar se va cere autoclav
magdastom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-12-08, 12:09   #37
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Norme europene

Si totusi chiar nimeni de pe la DSP nici la colegiul medicilor dentisti nu stie de normele europene pe care trebuie sa le indeplinesc pentru deschiderea unui cabinet(suprafate,sterilizare,dotari minime).Spun asta deoarece am un apartament si pot sa il amenajez in diferite moduri.Daca cineva ditre voi are un link sau un atasament va rog sa il postati. Am cautat si in forum dar sunt dor discutii nimic oficial.In Cluj un amic a trebuit sa isi sparga cabinetul pt ca nu avea destul spatiu pentru sala de asteptare. Sunt la inceput si nuas vrea sa incep cu stangu
kappo79 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-12-08, 12:40   #38
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

kappo, invata sa folosesti butonul cautare ("norme europene") din bara albastra de sus, inainte de a posta o intrebare... citeste in intregime acest topic, si ai aflat raspunsul... bafta.

Citat:
Publicat initial de kappo79 View Post
Am cautat si in forum dar sunt dor discutii nimic oficial.
pentru asta este forumul: pt discutii
chestii oficiale pe eugenol gasesti doar la sectiunea 'legis' (cu abonament)... restul sint... neoficiale
Vechi 21-12-08, 14:33   #39
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

intreaba sanepidul din orasul tau.
eu am aflat asa:
cabinet 9m,in care poti sa faci si steriliz dak nu ai alta incapere.
sala asatept 1m per pac.
sunt ultimile reguli
aa,si 2 grupuri sanitare.pot fi 2 wc ,cabine wc,si o chiuveta.
Vechi 21-12-08, 15:13   #40
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ce sunt cabinele wc?
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-12-08, 15:49   #41
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sunt ca la carciuma.
Vechi 21-12-08, 15:55   #42
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu am rezolvat cumva cu wcul pt pacienti- intri, dar nu prea te poti intoarce in loc ...are si o chiuveta minuscula...Daca se poate cum zici tu e o idee pt cei care nu prea au spatiu...
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-12-08, 16:17   #43
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

las' ca nu trebuie sa se intoarca..pot intra cu spatele..le faci o mica schema pe perete..ma rog,nu din aia inscriptionata ca peretele wc-ului liceului.
Vechi 13-04-11, 16:57   #44
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Am inteles ca se cere lavabila doar cu certificat ISO? Costa 650 ron galeata! Daca nu-i musai nu as arunca banii pe fereastra...
cristinaB este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-04-11, 21:34   #45
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default unde

unde ai inteles, fii te rog mai explicita,

si unde vrei sa dai cu lavabila aceea care are ISO?
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., acte, ajutor, amsppr, aspecte, buna, certificat, citesti, colegiul medicilor dentisti, comune, dent, discutii, eugenol, europe, europene, exista, formare, forumul, informare, intrebare, lipsa, medical, medici, normele, obligatoriu, partea, profesional, reguli, stoma, subiecte, transpare

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Proteze europene dexter Jurisprudenta 5 20-12-10 15:34
fonduri europene allexx27ro Management 7 07-12-07 09:32
NORME rx Jurisprudenta 4 12-02-07 09:38
norme sanitare eugenol man Sterilizarea 15 01-10-06 19:55

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (00:57) timp.

Alegeti schema de culori preferata: