Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Autorizatie functionare primarie SRL

discutie din eugenol.ro : Am un SRL cabinet stomatologic deschis de cateva luni. Am urmat toti pasii infiintarii lui asa cum am fost ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Jurisprudenta
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree2Multumiri
  • 1 Scris de Dr. Pantel Marton
  • 1 Scris de Gotal

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 14-10-08, 21:43   #1
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Default Autorizatie functionare primarie SRL

Am un SRL cabinet stomatologic deschis de cateva luni. Am urmat toti pasii infiintarii lui asa cum am fost indrumata de DSP si colegiu de unde am primit toate avizele.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurisprudenta/4912-autorizatie-functionare-primarie-srl/
Am aflat intamplator ca as avea nevoie de autorizatie de functionare si de la primaria de sector. Voi aveti asa ceva? Exista vreo reglementare oficiala in acest sens? Mi-e teama sa sun la primarie sa nu ma leg la cap fara sa ma doara, dar am priceput totusi ca amenzile sunt mari in cazul in care te gasesc in neregula. Mie nu mi-a cerut pana acum nimeni asemenea autorizatie, dar nici n-am avut vreun control , cabinetul nefunctionand de mult timp.
In ce lege scrie care sunt toate autorizatiile obligatorii pentru SRL-uri pentru a o putea citi si ma pune la punct cu toate avizele astea... In legea societatilor comerciale n-am gasit nimic...
De autorizatia de mediu stiti ceva? Am nevoie de ea?
Si inca ceva...avizul sanitar trebuie din cate stiu innoit anual. Care e procedura? Ma duc la DSP cu ce acte?
Va multumesc !
ralucag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-10-08, 15:14   #2
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default autorizatii

de la primarie numai trebuie autorizatie de vreo 10 ani,

nici de la mediu,

pentru autorizatia sanitara la ASP, cu autorizatia originala + taxa la finante + verificare sterilizatopr

eu
ralucag a multumit.
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-10-08, 17:09   #3
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Tocmai am intrebat un avocat care mi-a zis ca unele sectoare din Bucuresti inca mai dau autorizatie de functionare, altele nu. Sectorul in care se afla cabinetul meu se pare ca inca da asa ceva.
Trebuie sa ma prezint cu acord locatari, contract firma de salubrizare deseuri menajere si alte cateva acte.
Cei din Bucuresti sectorul 3, aveti autorizatie de functionare de la primarie?
M-ati ajuta foarte mult cu un raspuns.
Multumesc!
.
Vechi 24-10-08, 23:09   #4
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Atunci sa intreb altceva: A facut cineva dintre cei care au cabinet intr-un apartamant la bloc din sectorul 3 contract cu ROSAL-ul in vederea obtinerii unei autorizatii de functionare de la primarie?
.
Vechi 28-10-08, 11:55   #5
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Are cineva autorizatie de functionare de la Primaria Mun Bucuresti pentru cabinetul stomatologic? Sunt atatia printre voi care au cabinete in Bucuresti asa ca trebuie sa aveti idee despre ce vorbesc.
Nu vreau sa fiu mai scrupuloasa decat altii si sa fac contract si cu ROSAL-ul in vederea obtinerii acestei autorizatii pentru ca si-asa sunt la inceput cu cabinetul si banii nu vin tocmai garla...
Multumesc si sper ca cineva din Bucuresti sa faca efortul sa ma ajute cu un raspuns...
.
Vechi 01-11-08, 21:04   #6
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Astept in continuare raspuns de la voi...Poate se-ndura careva...
.
Vechi 17-03-09, 19:45   #7
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

salut
ati aflat ceva cu primaria sector 3?
trebuie autorizatie?
oniks este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-03-09, 12:01   #8
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Da, trebuie si am reusit sa o obtin.
.
Vechi 07-06-09, 22:32   #9
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cabinetul in care lucrez nu este in Bucuresti, dar autorizatie de la primarie trebuie luata in fiecare an. se cer actele firmei (certificatul de inregistrare, avizul de functionare, contract spatiu,contractul de deseuri periculoase si de deseuri menajere,contract de inchiriere spatiu), copii si se plateste si o taxa(nu foarte mare).
luna este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-06-09, 21:10   #10
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

"contract spatiu" banuiesc ca este diferit de "contract de inchiriere spatiu"
Vechi 21-04-10, 00:00   #11
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am primit saptamana trecuta 'vizita' unor (2) inspectori de la primarie (sect 3).
Mi-au spus ca trebuie sa am firma (srl) inscrisa la primarie, contract deseuri menajere (desi am pe cabinet contract pt deseuri biologice si pe numele meu personal prin administratia blocului pt deseuri menajere) si contract dezinsectie deratizare... Concluzia:amenda 500 ron.
vivi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-05-10, 18:17   #12
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si CMI trebuie sa-si faca contract deseuri menajere si deratizare cu primaria?
albatros este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-05-10, 18:35   #13
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

daca esti la bloc, atunci nu. (daca esti la casa, nu stiu cum sta treaba).
exista contract pe scara (asociatia de proprietari) pt deseuri menajere.

pt deseurile medicale insa iti trebuie contract, dar nu cu primaria, ci cu incineratorul... numa' vreo 800 ron pe an ... e obligatoriu.

in cabinet trebuie sa ai cosuri diferite pt deseuri diferite (nu amesteci deseurile menajere cu cele medicale).
Vechi 20-08-10, 22:09   #14
La primele mesaje
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

autorizatia de la primarie e necesara si in sectorul 1 pt CMI?
Niky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-14, 23:27   #15
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

salutare
este necesara autorizatia de functionare de la primarie in cazul unui cmi?
Vechi 11-04-14, 16:26   #16
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu am un CMI intr-o casa si nu am avut treaba cu primaria. Am facut un cabinet intr-un bloc si ce a trebuit la primarie a fost accordul locatarilor si accordul vecinilor directi la notar, plus alte acte. Mentionez ca am facut scara exterioara la bloc asa ca hartogaraia a fost consistenta. La bloc ai nevoie de primarie daca schimbi destinatia unui spatiu (din locuinta intr-un cabinet) indiferent ca faci SRL sau CMI.
takashita a multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
ani, asociatie, autorizatia, axa, bloc, cabi, cabinet, casa, con, contract, deseuri, deseurile, diferite, finante, inchiriere, medicale, mediu, obligatoriu, primarie, sanitara, scara, spa, spatiu, taxa, twisted

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Erori in functionare, probleme la inregistrare sau sugestii. admin Probleme, sugestii 347 19-04-18 11:26
autorizatie sanitara cabinet rocsa Jurisprudenta 85 13-01-17 23:10
Autorizatie de substante toxice dr. patricia Jurisprudenta 22 02-10-14 10:14
Proiect Executie Arhitect, Autorizatie de Construire ?? Soare Codrut Jurisprudenta 5 23-07-07 03:20

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (10:52) timp.

Alegeti schema de culori preferata: