Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

SRL

discutie din eugenol.ro : Ma intereseaza mai multe probleme, poate voi deja v-ati lovit de ele: 1. Am un CMI si independent de ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Jurisprudenta
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-07-06, 17:13   #1
Scubidu
Vizitator
Fara status.

.
Default SRL

Ma intereseaza mai multe probleme, poate voi deja v-ati lovit de ele:

1. Am un CMI si independent de el vreau sa infiintez un SRL, evident, pentru obiect de activitate stomatologie. (Stiu ca mai simplu ar fi sa le transform pe toate in srl, dar deocamdata nu pot sa fac nici o modificare cu CMI-ul.)Intrebare: se poate -adica legea permite- sa ai in acelasi timp si CMI si SRL cu activitate stomatologica?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurisprudenta/322-srl/
2. Ca sa infiintez un SRL, trebuie un avocat care sa se ocupe de statut si de ce mai trebuie- bucataria lui. Pe mine ma intereseaza: pot sa inregistrez SRL-ul sa zicem acum, sa nu incep activitatea, pentru simplu motiv ca nu l-am dotat, si sa incep activitatea sa zicem peste 6-9 luni( 2007!), moment in care sa obtin autorizatia sanitara de functionare? sau ca sa poti sa-ti inregistrezi SRL-ul e musai sa existe si aceasta autorizatie?
Imi pun intrebarea asta deoarece, in cazul in care sa zicem doresti sa iei un credit pentru demararea activitatii, SRL-ul trebe deja sa fie inregistrat.
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-07-06, 18:24   #2
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

in momentul de fata este perfect legal sa deti si un CMI si un SRL......
dr_savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-07-06, 20:47   #3
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Crde ca cel mai bine vorbesti cu un avocat care se ocupe de chestia asta si te va lamuri cel mai bine. Daca ei cu asta se ocupa ar trebui sa stie f bine chestiile astea. Daca vrei iti dau nr de la o avocata super ok si cred ca te va lamuri.
sorsirbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-07-06, 23:27   #4
Scubidu
Vizitator
Fara status.

.

oh, va multumesc frumos. tocmai am facut rost si de un numar al unui avocat serios. daca nu-i disponibil sau nu rezolv asa, o sa apelez.
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-10-06, 01:19   #5
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Default Raspunsuri: SRL

Citat:
Publicat initial de Scubidu
1. Am un CMI si independent de el vreau sa infiintez un SRL, evident, pentru obiect de activitate stomatologie. (Stiu ca mai simplu ar fi sa le transform pe toate in srl, dar deocamdata nu pot sa fac nici o modificare cu CMI-ul.)Intrebare: se poate -adica legea permite- sa ai in acelasi timp si CMI si SRL cu activitate stomatologica?
2. Ca sa infiintez un SRL, trebuie un avocat care sa se ocupe de statut si de ce mai trebuie- bucataria lui. Pe mine ma intereseaza: pot sa inregistrez SRL-ul sa zicem acum, sa nu incep activitatea, pentru simplu motiv ca nu l-am dotat, si sa incep activitatea sa zicem peste 6-9 luni( 2007!), moment in care sa obtin autorizatia sanitara de functionare? sau ca sa poti sa-ti inregistrezi SRL-ul e musai sa existe si aceasta autorizatie?
Imi pun intrebarea asta deoarece, in cazul in care sa zicem doresti sa iei un credit pentru demararea activitatii, SRL-ul trebe deja sa fie inregistrat.
Raspunsuri:
1. Nu vad de ce sa nu ai si CMI si SRL in acelasi timp
2. Eu am deschis SRL anul trecut in august f simplu: am rugat pe cineva de la Registrul Comertului sa umble ptr mine. Dar si cu avocat e bine. E f important sa te decizi daca sa angajezi cel putin o persoana (pe tine de exemplu)si te inregistrezi apoi la finante in maxim 60zile, daca vrei sa platesti 3% din venit, sau te odihnesti 60zile si dupa aia te inregistrezi la finante si dai o declaratie pe propria raspundere ca momentan nu ai activitate si ca vei anunta organele competente inceperea activitatii in momentul cand incepi activitatea.Eu am ales a doua varianta ca sa nu platesc impozit si pebani care tb sa bag din buzunarul meu in firma, si nici pana acum nu am inceput activitatea. A fost mult de lucru la cabinet si inca nu am terminat amenajarea. Deci eu ies pe pierdere momentan. Contabilitatea inca se tine chiar daca nu ai activitate dar faci investitii, deci practic circuli bani. E nevoie de umblat dupa balante, declaratii etc, care poate sa le faca si contabila daca o platesti.

De la contabila mea am inteles ca la sfarsitul primului an de iesire pe pierdere a SRL nu e problema, dar tot dai o declaratie ca nu ai inceput activitatea. DAr din al 2-lea an iesit tot in pierdere, cum sunt eu acum, te verifica mai bine si pana la urma, daca sustii mai ferm de ce nu ai inca profit , poti scapa si acum. Din al 3-lea an deja ti se inchide firma considerand ca a dat faliment ptr ca nu e in stare sa realizeze un profit.

SRL e necesar sa-l deschizi inainte de avize ca sa poti deconta toata investitia. Altfel, pana cel putin la verificarea dotarii minime de catre CM care e primul pas dupa ce totul e gata in cabinet, tu ai nevoie de decontare. DUpa aia urmeaza inregistrarea la DSP si apoi avizul de la Directia Sanitara

Din cate am studiat si eu, pentru a ti se oferi un credit, ai nevioe si de o perioada de activitate al firmei (3 luni parca am vazut la un contract cu o banca), caci trebuie sa duci evidenta de pe registrul de casa din ultimile 3 sau 6 luni. Probabil ei vor sa vada ce venituri ai ca sa vada cu cat sa te crediteze. (ma gandesc eu). Si pana incepi activitatea asta e nevoie de toate avizele si actele dela CM, DSP, Sanepid etc.

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-10-06, 15:10   #6
Scubidu
Vizitator
Fara status.

.

Multumesc foarte mult.Ceva ceva am mai dibuit dar ma enerveaza atita stufarish de acte si timpenii hirtzogaristice . Bai, nene, cind om ajunge si noi sa rezolvam lucrurile mai simplu, fara atitea declaratii, acte si cozi... chiar daca le face contabilu... da stampilica tot io o pun si am cam facut scurta la mina.
  Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
ati, autorizatia, avocat, cazul, cmi, credit, dent, evident, functionare, inregistrat, intereseaza, intrebare, legea, luni, mine, modificare, moment, probleme, pun, rezi, sanitara, simplu, srl, stoma, stomatologica, stomatologie

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (17:22) timp.

Alegeti schema de culori preferata: