Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

chirie sau comodat

discutie din eugenol.ro : Am inceput demersurile pt. deschiderea unui cabinet in apartamentul proprietate personala de la parterul unui bloc.Am inteles ca trebuie ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Jurisprudenta
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 23-01-08, 20:58   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default chirie sau comodat

Am inceput demersurile pt. deschiderea unui cabinet in apartamentul proprietate personala de la parterul unui bloc.Am inteles ca trebuie un act notarial prin care sa-l trec de pe pers fizica pe cabinet(pers fizica autorizata) si am 2 variante:chirie sau comodat.Care din cele doua e mai avantajoasa avind in vedere ca as dori sa scad investitiile facute? Are cineva cunostinte de contabilitate referitoare la C.M.I?
fordtuc02 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-01-08, 21:06   #2
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

investitiile facute le poti scadea in ambele situatii....

eu as face comodat (asa mi-am facut mie).... ca daca faci contract de inchiriere, mai ai o problema in plus: impozite la stat si timp pierdut cu drumurile.... fara nici un alt avantaj....
Vechi 23-01-08, 21:08   #3
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

iti cere cineva act notarial????
Vechi 23-01-08, 21:54   #4
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

daca faci contract de inchiriere, e adevarat ca reduci profitul, dar pe asta ai plati impozit 16%. Pe de alta parte, ca persoana fizica platesti 40% impozit pe venit din chirie(daca nu s-o fi schimbat ceva intre timp). Deci eu as face comodat.
Vechi 23-01-08, 22:45   #5
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de augustin
Pe de alta parte, ca persoana fizica platesti 40% impozit pe venit din chirie(daca nu s-o fi schimbat ceva intre timp). Deci eu as face comodat.
e tot 16%
Vechi 23-01-08, 22:55   #6
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

inseamna ca stiam prost, dar tot nu face nici o afacere.
Vechi 24-01-08, 00:02   #7
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

exact ...
ca-i comodat ca-i chirie nu faci nici un ghisheft - adica este un mic in limita unui procent adica cheltuieli deductibile cu spatziul inchiriat -ceva de genul ca tu ca proprietar te potzi pune sa zugraveshti, schimbi instalatzii shi aia alea se scad din suma la care se aplica impozitul de 16%
- o alta chestie e ca daca vrei sa itzi iei credit pe persoana fizica atunci chiria figureaza ca shi venit shi potzi sa iei credit mai mare
- dar oricand potzi schimba din comodat in chirie shi pe dos
Vechi 24-01-08, 07:08   #8
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default comodat

si ai grija a treci in actul de comodat ca noul utilizator intzelege sa preia toate cheltuielile legate de intretinerea apartamentului , atit consumabile , apa , caldura etc. , cit s cheltuielile legate de cladire . Succes!
Vechi 08-02-08, 01:50   #9
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Eu stiu ca nu e neaparat necesar sa fie contract de comodat la notar. E destul un fel de declaratie unde semneaza proprietarul si reprezentantul firmei, adica de ambele dati tu 8) , si normal stampila firmei, cu mentionarile facute de grigore 1. Asa ceva se poate face si cu masina proprie daca vrei sa bagi ceva cheltuieli de la ea

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-02-08, 19:12   #10
sma
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Mie mi s-a cerut peste tot autentificat la notar.Cred ca e mai comod comodat.Mai scapi de alergatura si oricum cheltuielile le poti pune pe firma.Cu fiscul e bine sa ai cit mai putine hirtii ca niciodata nu stii cind mai nascocesc altele pe care nu le ai.Mult succes si nervi de otel!!!!!!!!
sma este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-02-08, 18:00   #11
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu as merge clar pe comodat, deoarece poti face contract de comodat cu titlu gratuit, ceea ce inseamna ca nu platesti impozit sau alte taxe.
saankarite este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-04-18, 21:15   #12
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Daca fac un contract de comodat cu un cabinet, acel contract trebuie inregistrat la primarie? Daca trebuie inregistrat la primarie, voi plati impozit pe spatiul respectivului cabinet? Dar la fisc pot sa-l inregistrez?(ma gandeam sa tai chitante la pacient pe baza respectivului cabinet.................)
cipriandumitru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-05-18, 15:41   #13
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Impozit pe spatiu plateste proprietarul spatiului respectiv. Chitante poti sa faci doar pe cabinetul tau. Sa faci chitante in numele celuilalt cabinet poti sa faci doar din postura de eventual angajat al acelui cabinet.
Bixi este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ac, acte, ati, chirie, comodat, con, consumabile, contract, facute, fizica, grija, impozit, inchiriere, intretinerea, legate, merge, mie, noul, parte, persoana, pierdut, platesti, problema, succes, taxe

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
procent/chirie - cat/tura??? Bakai Attila Banii nu au halena 5 17-06-07 14:51
obligatii cand inchiriezi sau iei in chirie un cabinet rania Management 1 24-01-07 02:48
contract de comodat pt spatiu sau auto nico Jurisprudenta 0 15-01-07 02:26
Angajat cu chirie sau cu procent??? bica Jurisprudenta 10 05-11-06 08:33

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (06:37) timp.

Alegeti schema de culori preferata: