Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

DESCHIDERE CMI

discutie din eugenol.ro : Stimata doamna avocat,va rog sa ma lamuriti ca nu mai inteleg nimic...vrea sa-mi deschid un cmi,momentan sunt angajata la ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Jurisprudenta
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-09-07, 03:23   #1
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default DESCHIDERE CMI

Stimata doamna avocat,va rog sa ma lamuriti ca nu mai inteleg nimic...vrea sa-mi deschid un cmi,momentan sunt angajata la un cabinet,am terminat facultatea anul trecut,deci nu mai am un alt cmi,dar m-am impotmolit la sanepid...mi s-a spus ca trebuie sa achizitionez aparatura,deci sa-mi utilez cabinetul,apoi mi se va intocmi un referat in baza caruia voi primi autorizatia sanitara de functionare apoi va veni presedintele colegiului sa constate ca aparatura exista si imi va da o alta hartie si abia apoi imi voi putea deschide cmi-ul....in concluzie investitia nu va putea fi scazuta pt ca facturile vor avea o data anterioara infiintarii cmi-lui.exista vreo posibilitate prin care sa-mi pot scadea ulterior investitia sau cei de la sanepid trebuie sa ma lase sa deschid cmi-ul si apoi sa achizitionez aparatura?
cindy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-10-07, 13:33   #2
Partener fondator
Avocat
Fara status.

.

Buna ziua,
Intrebarea dvs. este de competenta unui contabil autorizat.
Parerea mea, este urmatoarea: pentru a putea deduce cheltuielile efectuate cu deschiderea cabinetului, facturile eliberate pe persoana fizica (dumneavoastra probabil), vor fi atasate ulterior unor borderouri de achizitii (ale cabinetului) putand fi operate in contabilitate ulterior.
Mai multe detalii despre cum se completeaza exact si de unde se obtin aceste borderouri va poate explica un contabil(veti avea probabil nevoie de un contabil in viitor,pentru cmi, daca nu va veti tine personal contabilitatea) .
Mult succes!
Avocat Carmen N este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-10-07, 17:33   #3
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

imi zic si eu parerea,poate nu e buna,dar incerc
cumpara aparatura pe persoana fizica,adica pe tine si apoi ti-o vinzi la cmi dupa ce termini actele...hmmm suna a prostie...?)
Vechi 02-10-07, 17:50   #4
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

sa va spun cum am facut eu....am cumparat toata aparatura pe mine (PF), si desi la inceput un contabil mi-a spus ca se poate trece pe cabinet, nu s-a putut. Asa ca eu am facut un contarct de comodat intre mine ca PF si CMI. Am facut asa, deoarece daca le vindeam la CMI trebuia sa platesc impozit pe venitul respectiv si pentru ca, fiind la inceput cu CMI-ul era prea mare cheltuiala de la inceput
elaenis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-10-07, 19:14   #5
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Publicat initial de elaenis
Asa ca eu am facut un contarct de comodat intre mine ca PF si CMI.
pai si ti-ai putut deconta investitia ? eu am comodat pe masina si pe apt, dar nu pot deconta valoarea obiectului, ci doar cheltuielile aferente (benzina, asigurari, regie, finisaje)... nu poti deconta obiectul unui contract de comodat.... pt ca e comodat, NU proprietate a CMI....
Vechi 03-10-07, 11:28   #6
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

bineinteles ca nu am putu deconta
elaenis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-11-07, 13:56   #7
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Iti poti infiinta un CMI fara sa ai cabinetul tau sau este mai bine sa fii persoana fizica autorizata? Ma intereseaza acest lucru in ideea de a exista un contract de colaborare intre bine si medicul la care lucrez si sa nu mai fiu medic angajat. Ma poate ajuta cineva cu sfaturi in legatura cu acest subiect?
Vechi 06-11-07, 00:07   #8
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Elenusa
Iti poti infiinta un CMI fara sa ai cabinetul tau sau este mai bine sa fii persoana fizica autorizata? Ma intereseaza acest lucru in ideea de a exista un contract de colaborare intre bine si medicul la care lucrez si sa nu mai fiu medic angajat. Ma poate ajuta cineva cu sfaturi in legatura cu acest subiect?
Presupun ca vrei sa spui "fara sa ai spatiul, dotarea etc ta". Cred ca se poate. CMI-ul tau tre' sa faca contract de inchiriere cu CMI-ul sau srl-ul lui sefu dupa care esti "pe barba ta". Platesti chirie pe spatiu, unit, ce mai folosesti tu de la el iar restul te privesc. Da' calculeaza daca se merita deocamdata. Succes
Vechi 06-11-07, 20:28   #9
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
eu stiu ca nu se poate,altfel nu imi mai faceam atatea probleme cum sa decontez tot ce cumpar pe cmi
trebuie sa faci dovada de spatiu,sa-ti fie utilat ca apoi cei de la dsp si de la colegiu sa-ti dea autorizatia sanitara de functionare...deci abia pe urma poti fi cmi...poate gresesc dar eu asa am inteles
.
Vechi 06-11-07, 20:35   #10
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ca sa raspund la obiect...ca doar eu am deschis acest topic... :wink: m-am interesat la un expert contabil...se poate cumpara pe persoana fizica(eu de exemplu)si apoi sa le vand cabinetului.nu se decondeaza direct pt ca valoarea depaseste 18mil dar se amortizeaza ceea ce este oricum un lucru bun
.
Vechi 06-11-07, 21:12   #11
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Intrebarea era pentru urmatoarea situatie: un medic la un cabinet este platit la procent(neoficial), dar oficial exista un contract intre CMI doctor respectiv si cabinet prin care CMI-ul presteaza servicii medicale acelui cabinet. Pentru asta CMI-ul elibereaza o chitanta si cabinetul plateste o suma anume. ma intereseaza daca mai este cineva in aceasta situatie si stie exact avantaje/dezavantaje
Vechi 27-11-07, 10:23   #12
La primele mesaje
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cindy
Citat:
eu stiu ca nu se poate,altfel nu imi mai faceam atatea probleme cum sa decontez tot ce cumpar pe cmi
trebuie sa faci dovada de spatiu,sa-ti fie utilat ca apoi cei de la dsp si de la colegiu sa-ti dea autorizatia sanitara de functionare...deci abia pe urma poti fi cmi...poate gresesc dar eu asa am inteles

Voi incerca si eu sa imi spun parerea pe tema asta.

In primul rand trebuie facuta diferenta intre
Infiintare de CMI
si Autorizarea pentru functionare

Pentru infiintare de CMI ai nevoie de un act pe Spatiul unde va functiona (contract de comodat, act de proprietate, inchireiere, etc)
si ceva hartii de la Sanepid, si DSP daca nu ma insel...
Pentru autorizare trebuie sa fie cabinetul complet echipat.

Poti sa ai un CMI infiintat fara sa ai autorizatie de funcitonare.
Asta am inteles eu din discutiile cu o persoana autorizata din cadrul CMDR.

Poate gresesc... si in cazul asta va rog corectati-ma, dar eu asa am priceput.
mib2k este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-11-07, 20:25   #13
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

tocmai asta e problema...nu poti deschide cmi fara autorizatie.stiu e cam aiurea da asta e.de aceea singura optiune este de a cumpara pe persoana fizica si ulterior sa le vinzi cmi-lui.
.
Vechi 23-01-08, 00:30   #14
La primele mesaje
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cindy
tocmai asta e problema...nu poti deschide cmi fara autorizatie.stiu e cam aiurea da asta e.de aceea singura optiune este de a cumpara pe persoana fizica si ulterior sa le vinzi cmi-lui.
Ba da poti sa INFIINTEZI cabinetul (saptamana trecuta mi-au iesit actele de infiintare CMI) am avut nevoie de o cerere de la Colegiu, o copie dupa Certificatul de membru CMDR si dovada de spatiu (in cazul meu un contract de comodat pe spatiul unde vrei sa fie sediul cabinetului) plus taxa de infiintare cabinet (cam piperata fiind centru universitar)

Autorizatia de functionare o primesti dupa ce ai avizul celor de la Sanepid pentru asta se mai plateste o taxa la CMDR Taxa de autorizare

Daca vei cumpara ca persoana fizica:
1. platesti TVA la STAT
2. in momentul in care vinzi CMI-ului tu, ca persoana fizica, ai un venit ce trebuie declarat la finante (intrucat tu il inregistrezi in contabilitatea CMI) si trebuie platit IMPOZIT PE VENIT (si STATUL isi baga mana la tine in buzunar pentru a nu stiu cata oara... )
mib2k este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-04-09, 14:27   #15
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
www.medicul.dentist

.

Citat:
Publicat initial de mib2k View Post
Ba da poti sa INFIINTEZI cabinetul (saptamana trecuta mi-au iesit actele de infiintare CMI) am avut nevoie de o cerere de la Colegiu, o copie dupa Certificatul de membru CMDR si dovada de spatiu (in cazul meu un contract de comodat pe spatiul unde vrei sa fie sediul cabinetului) plus taxa de infiintare cabinet (cam piperata fiind centru universitar)

Autorizatia de functionare o primesti dupa ce ai avizul celor de la Sanepid pentru asta se mai plateste o taxa la CMDR Taxa de autorizare

Daca vei cumpara ca persoana fizica:
1. platesti TVA la STAT
2. in momentul in care vinzi CMI-ului tu, ca persoana fizica, ai un venit ce trebuie declarat la finante (intrucat tu il inregistrezi in contabilitatea CMI) si trebuie platit IMPOZIT PE VENIT (si STATUL isi baga mana la tine in buzunar pentru a nu stiu cata oara... )
Ma aflu in aceasta situatie si m-am interesat la finante si mi s-a spus ca pentru eliberarea codului fiscal am nevoie, printre altele si de o copie dupa certificatul de inregistrare in registrul unic al cabinetelor (care se obtine in baza proceselor verbale rezultate in urma vizidelor de la CMD si ASP).
crazyleaf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-09-12, 23:34   #16
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Stie cineva sigur, cum se procedeaza cu vecinii spatiului pe care doresti sa-l cumperi pentru un viitor cabinet??Trebuie sa ai o aprobare scrisa so apoi sa cumperi spatiul sau se poate pe parcurs??Multumesc
Vechi 22-09-12, 12:44   #17
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

trebuie
.
Vechi 23-12-14, 13:51   #18
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

acordul vecinilor trebuie sa fie autentificat notarial?
vasia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-12-14, 11:31   #19
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Da

KOL Sybronendo
Vechi 24-12-14, 14:05   #20
Initiat
Medic Stomatolog
Marius Novac

.

vecinii de perete acord separat pt fiecare in parte autentificat la notar si restul de pe scara un tabel cu semnaturi autentificat la notar in preezenta sefului de scara
BorYs este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-01-15, 10:19   #21
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

O intrebare: pentru un CMI, declaratiile 200 si 220 trebuie depuse la ANAF-ul din orasul unde am buletinul sau unde am deschis cabinetul ( stau intr-un judet iar cabinetul este in alt judet). Nu a stiut sa ma lamureasca nimeni pana acum.
Si a doua intrebare: am masina luata pe PF, din ce am inteles din postul lui Nico, daca fac contract de comodare intre CMI si PF cu masina pot deduce benzina? Multumesc.
Vechi 21-01-15, 12:19   #22
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu poti sa fii PFA daca nu ai CMI. Primul pas este sa faci un contract de comodat intre tine si medicul la care lucrezi . In baza acestui contract te duci la Colegiul Medicilor sa iti dea aviz de functionare . Dupa aceea trebuie sa mergi la Directia Sanitara, Sanepid si in final la Anaf sa iei cod de inregistrare fiscala.
Ti-am spus pe scurt.
Abia dupa ce ai rezolvat taote acestea poti incheia un contract de colaborare cu medicul respectiv.

Citat:
Publicat initial de wellis View Post
Stie cineva sigur, cum se procedeaza cu vecinii spatiului pe care doresti sa-l cumperi pentru un viitor cabinet??Trebuie sa ai o aprobare scrisa so apoi sa cumperi spatiul sau se poate pe parcurs??Multumesc
Cel mai bine este sa ai acordul scris al Asociatei de proprietari si al vecinilor de la inceput .
S-ar putea sa ai surpriza neplacuta sa cumperi apartamentul si vecinii sa nu fie de acord sa iti faci cabinet . Fara acordul lor nu poti face nimic.

Citat:
Publicat initial de Dan Neagu View Post
O intrebare: pentru un CMI, declaratiile 200 si 220 trebuie depuse la ANAF-ul din orasul unde am buletinul sau unde am deschis cabinetul ( stau intr-un judet iar cabinetul este in alt judet). Nu a stiut sa ma lamureasca nimeni pana acum.
Si a doua intrebare: am masina luata pe PF, din ce am inteles din postul lui Nico, daca fac contract de comodare intre CMI si PF cu masina pot deduce benzina? Multumesc.
Cel mai bine ar fi sa iti angajezi un contabil . Sunt multe acte fiscale de facut si iti va fi ft greu .
Benzina se deduce 50 % .
Geanina Miu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-01-15, 20:04   #23
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Mersi ptr raspuns Geanina Miu insa eu tot nu m-am lamurit.
- eu am toate avizele la zi ( sanepid, colegiu etc) insa cabinetul e pe un judet iar buletinul meu pe Bucuresti. Eu voi depinde de ANAF-ul din Bucuresti sau de judetul in care se afla cabinetul?
- contractul de comodare il pot face de orice fel ( adica descarc unul de pe net si fac cu persoana pe numele careia este masina )? Acest contract il depun undeva sau il tin in cabinet?
- registrul de pacienti. Trebuie sa cumpar unul tipizat sau imi pot face eu pe orice caiet? Trebuie sigilat / numerotat de cineva? Intreb asta ptr ca am vazut unele cu sigiliu sau un fel de numerotare la sfarsit ( gen: acest registru contine 412 pagini etc).
Va multumesc din nou si sper sa ma lamuriti si pe mine acum cand sunt aproape de.....mal!
Vechi 14-02-15, 23:16   #24
Ucenic timid
Aspirant la MD
Fara status.

.

Am vazut destul de tarziu topicul, iata informatiile dorite:
-200 si 220 se depun la domiciliul din buletin, respectiv bucuresti, declaratia 392 si declaratiile legate de angajati(daca veti avea) la administratia la care este arondat cabinetul
-contractul de comodat se tine la cmi, descarcati unul de pe internet si il semnati impreuna cu persoana care detine masina sau orice alt bun pe care il veti folosi la cabinet, e suficienta semnatura privata, nu e nevoie de notar sau avocat
-puteti descarca de pe internet si resgistrul de pacienti
marni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-02-15, 11:36   #25
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

de curiozitate voi aveti registru de consultatii ? e obligatoriu ? scrie undeva? eu de exemplu tin evindeta in fisele personale ale fiecarui pacient ...
BigMoon este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-02-15, 21:13   #26
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de BigMoon View Post
voi aveti registru de consultatii ?
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
eugenol este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-15, 00:08   #27
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mc mult !
.
Vechi 16-02-15, 08:28   #28
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Fa-ti urgent registru.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-15, 13:41   #29
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

) tu ai citit vreo ceva din linkul ala ? ... ori era ironic ?
.
Vechi 16-02-15, 14:56   #30
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Era ceva informatie in linkul ala, care avea alt link in el

KOL Sybronendo
Vechi 23-02-15, 21:33   #31
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default completare

buna sera colegi dentisti eu sunt iranian si casatorit recent cu prietena mea care e medic de familie si vrem sa venim in belgia eu voi primi RECOMANDARE si ea conformitate ma puteti ajuta cu niste informatii despre Recomandare asta si ce trebuie sa fac si ea cum si de unde trebuie sa inceapa cu acte
va multumesc mult tuturor

Am uitat sa va spun ca prietena mea este Romanca si vrea sa stie cum isi gaseste loc de munca . are competenta de homeopatie ., stie cineva despre echivalare.

Va multumesc
sorosh este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-15, 22:17   #32
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Ce treaba are iranul cu dintii si medicina de familie???? Homeopat curat

KOL Sybronendo
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., angaja, angajat, autorizare, bule, buna, cabi, cabinetul, cmi, colaborare, con, contract, dezavantaje, doc, exista, fiu, fizica, ideea, intereseaza, legatura, lucrez, lucru, medic, medicul, persoana, procent, sfaturi, tau, vand

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
deschidere de firma... eliza_denisa Jurisprudenta 8 09-01-08 18:07
DESCHIDERE CABINET atanasevici Jurisprudenta 3 04-12-07 18:21
deschidere cabinet drflo Management 12 26-07-07 11:14

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (09:04) timp.

Alegeti schema de culori preferata: