Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Cand vine controlul...

discutie din eugenol.ro : Salutare! M-am gandit sa deschid acest topic pt a afla exact ce inseamna sa fi "in regula" cand vine ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Jurisprudenta
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree65Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 30-06-11, 12:55   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     
Default Cand vine controlul...

Salutare!

M-am gandit sa deschid acest topic pt a afla exact ce inseamna sa fi "in regula" cand vine cineva in control (fie el sanepid, protectia consumatorului etc).
De la fiecare coleg am aflat cate ceva insa informatiile sunt contradictorii.
Oricat am cautat, nu am gasit o lista cu chestiile obligatorii, asa ca v-as fi recunoascatoare daca ar veni fiecare cu cate o completare, poate in final reusim sa facem una.
Iata lista mea de pana acum:

1. registru unic de control
2. registru de consulatatie pacienti
3. fise de magazie
4. preturi afisate la vedere
5.copie dupa certificatul de inregistrare afisata la vedere
6. copie dupa CUI afisata la vedere
7. copie dupa diploma de licenta afisata la vedere
8.plan de evacuare in caz de incendiu
9. extinctor cu indicator extinctor
10. afis cu numar protectia consumatorului
11. pe prizele din sala de asteptate sa fie sticker cu 220 V
12. indicator "pericol electric"pe panoul electric(de parca pacientii ajung pe acolo)
13. semn "fumatul interzis"si semn "interzis cu animale"
14. contract cu protectia mediului
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurisprudenta/14203-vine-controlul/
15. contract deseuri periculoase
16. contract deseuri menajere (mi se pare aberant)
17. placuta aurie cu numele la intrare
18. interdictie de folosire a mobilului de catre pacienti - optional, la latitudinea medicului.
19. caietul de sterilizare completat la zi cu martorii sterilizarii lipiti in dreptul fiecarei zile si sarje
20. buletin de verificare periodica sterilizare la fiecare 3 luni
21. verificare metrologica manometru compresor, unit si stetoscop (parca anual sau la 6 luni, nu mai stiu)
Daca ai si Rx dentar mai adaugi ceva:
22. autorizatia de functionare de la CNCAN
23. permisul nivel 2 ca ai dreptul sa faci radiografii
24. buletine de dozimetrie lunare...

25. verificare unit la 3 luni
26. aviz psihologic (se elibereaza o singura data) si este reglementat prin lege.
27. aviz de la medic de medicina muncii

Cam atat deocamdata...
Ana_Karr, anima, vdaro si alti 3 au multumit.

Modificat ultima data de radualionte; 30-06-11 la 19:58. Motivul: completare
annamo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-06-11, 13:49   #2
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

18. eu as baga si o interdictie de folosire a mobilului de catre pacienti. Cand ti-e lumea mai draga si il lucrezi, ii suna mobilul si incepe sa se agite pe scaun (mai ales daca e business man). Oricum, ar fi o dovada de respect sa si-l inchida cand intra in cabi.
19. caietul de sterilizare completat la zi cu martorii sterilizarii lipiti in dreptul fiecarei zile si sarje
21. verificare metrologica manometru compresor, unit si stetoscop (parca anual sau la 6 luni, nu mai stiu)
Dentamax, KLMircea si vdaro au multumit.
Vechi 30-06-11, 13:58   #3
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

este obligatorie copie dupa diploma de licenta?
nicom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-06-11, 14:15   #4
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

cel mai tare am vazut recent intr-un cabinet un tabel lipit pe usa frigiderului, pe care era trecuta temperatura din frigider in fiecare zi de cateva ori (parca 3). tare. Cica asa trebuie.
Vechi 30-06-11, 15:26   #5
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Daca ai si Rx dentar mai adaugi ceva:
22. autorizatia de functionare de la CNCAN
23. permisul nivel 2 ca ai dreptul sa faci radiografii
24. buletine de dozimetrie lunare...
Vechi 30-06-11, 16:09   #6
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
18. eu as baga si o interdictie de folosire a mobilului de catre pacienti. Cand ti-e lumea mai draga si il lucrezi, ii suna mobilul si incepe sa se agite pe scaun (mai ales daca e business man). Oricum, ar fi o dovada de respect sa si-l inchida cand intra in cabi.
Suna bine interdictia de folosire a mobilului(si pe mine ma calca pe nervi unii pacienti)
La ce te referi la punctul 20.? Teste biologice sau verificarea aparatelor la 3 luni?
Adaug 22. verificare unit la 3 luni
--------------------------
Citat:
Publicat initial de nicom View Post
este obligatorie copie dupa diploma de licenta?
Nu stiu sigur, am auzit de la un coleg...de asta va intreb
Nu mi-a confirmat nimeni daca lista mea de inceput e valabila...astept cu nerabdare
Vechi 30-06-11, 16:16   #7
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

14. contract cu protectia mediului ??????????? Asta la cine se mai face

Punctul 16 este aberant, ptr cei care au la bloc , platesc practic de doua ori gunoiul!!

As adauga : fisa aptitudine
dentifrice a multumit.
Vechi 30-06-11, 16:26   #8
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de SebastianF View Post
14. contract cu protectia mediului ??????????? Asta la cine se mai face

Punctul 16 este aberant, ptr cei care au la bloc , platesc practic de doua ori gunoiul!!

As adauga : fisa aptitudine
Ce mai e si fisa de aptitudine?
Vechi 30-06-11, 17:12   #9
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

@annamo:
20. verificarea la fiecare 3 luni a corectitudinii functionarii optime a poupinelului sau autoclavului (dupa caz) efectuat de o firma specializata in aparate de sterilizare, deci verificarea aparaturii...
In loc de test/fisa de aptitudini (conform SebastianF) care nu spune nimic, adaug
25. aviz psihologic (se elibereaza o singura data) si este reglementat prin lege.
Le-am editat si adaugat eu la prima postare ca sa avem o idee de ansamblu ce ce ni se cere, Daca mai apar completari, o sa adaug la prima postare.
Vechi 30-06-11, 19:58   #10
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Legat de punctul anterior, tot prin lege e reglementata si obtinerea avizului favorabil de la un medic de medicina muncii.
Vechi 30-06-11, 20:41   #11
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Amsppr

in revista AMSPPR apareau periodic informari pe aceasta tema, ce avize si autorizari avem nevoie,

ideea este ca noi nici macar nu stim cine ne poate controla, fiecare institutie are alte targeturi, de exemplu ITM-ul va aborda intr-un anumit fel, garda financiara va aprofunda alte aspecte, Sanepid-ul iti va cauta cele 2-3 galeti, protocoalele de sters pe sus si pe jos,

lista ta este ok dar este departe de a fi completa, nici nu imi vine sa trec lucruri ca fisa de protectia muncii, Dosar PSI si multe altele ROF, ROI, fise medicale angajati, ......
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-07-11, 00:46   #12
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Poate ca iese pana la urma legea medicului dentist si acolo vor fi trecute si cine poate face controale in cabinete si unde sunt publicate standardele.
De asemeni la cat timp intra in vigoare modificarile in standardele ce trebuie respectate...

Cel mai important cred ca ar fi mutarea responsabilitatii standardelor la colegiu (adica ei sa intocmeasca standardele) si cei care controleaza doar sa controleze.
Nu e normal ca cei care controleaza sa faca si standardele pt ca vor aplica tehnica: dar ce nu stiai ca s-a modificat? si pac amenda. (evident modificarile se fac regulat si nu sunt anuntate).

parerea mea ...
Ana_Karr, Jane25 si ginette au multumit.
Vechi 01-07-11, 08:46   #13
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Pentru angajati sau cei care au angajati, apropo de ITM, contract individual de munca, mai ales ca legea s-a inasprit in ultimul timp.
De Roi si similare, chiar uitasem...
Vechi 01-07-11, 12:13   #14
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ai dreptate Eugenol Man...
Eu zic ca ar trebui pe viitor sa le inchidem usa in nas celor care vin in control si cauta nod in papura....atata timp cat nu ni se spune de la inceput ce obligatii avem...sa ne scuteasca.

Eu una ma minunez de ce chestii mai aud ca ar fi necesare i imi dau seama ca ar trebui sa stau cu teancul de bani in mana si sa dau in dreapta si in stanga.

Costa nene sa fi stomatolog! Mai bine stau acasa...
Citat:
Publicat initial de Dr. Pantel Marton View Post
in revista AMSPPR apareau periodic informari pe aceasta tema, ce avize si autorizari avem nevoie,

ideea este ca noi nici macar nu stim cine ne poate controla, fiecare institutie are alte targeturi, de exemplu ITM-ul va aborda intr-un anumit fel, garda financiara va aprofunda alte aspecte, Sanepid-ul iti va cauta cele 2-3 galeti, protocoalele de sters pe sus si pe jos,

lista ta este ok dar este departe de a fi completa, nici nu imi vine sa trec lucruri ca fisa de protectia muncii, Dosar PSI si multe altele ROF, ROI, fise medicale angajati, ......
Intrebare: ROF SI ROI se face si la SCM (societate civila medicala)?
Dosar PSI si ITM trebuie si daca nu ai angajati?
Vechi 01-07-11, 12:39   #15
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Psi

PSI probabil ca iti trebuie, legat de ITM, dosarul de protectie a muncii cred ca nu trebuie daca nu ai angajati, dar probabil iti trebuie altele,

ideea este ca noi facem o stomatologie paranormala intr-o tara paranoica, adica nicaieri nu se poate imagina sa faci medicina si stoma fara asistenta si fara radiologie retro, dar la noi se poate...

nu poti sa inchizi usa in nasul nici unui control, lipsa ta ( sau a mea ) de informare nu te absolva de responsabilitate
sonila stefoni a multumit.
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-07-11, 13:28   #16
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
PSI probabil ca iti trebuie, legat de ITM, dosarul de protectie a muncii cred ca nu trebuie daca nu ai angajati, dar probabil iti trebuie altele,

ideea este ca noi facem o stomatologie paranormala intr-o tara paranoica, adica nicaieri nu se poate imagina sa faci medicina si stoma fara asistenta si fara radiologie retro, dar la noi se poate...

nu poti sa inchizi usa in nasul nici unui control, lipsa ta ( sau a mea ) de informare nu te absolva de responsabilitate
Pai tocmai incerc sa ma informez... daca cei de la Colegiu sunt secretosi,intreb colegii...ce sa facem daca Colegiul nu exista pentru binele nostru.
Ne descurcam si noi cum putem si fara asistenta si trimitand pacientii la rx in alta parte. Pt stomatologie ca in strainatate trebuie resurse...in plus la noi intampini o gramada de obstacole pana acolo (iti inchipui cum e sa pui rx cand ai cabinetul intr-un bloc de 10 etaje...peste cate guri de babe trebuie sa treci).
Vechi 01-07-11, 16:13   #17
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

deratizare
bogdan_dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-09-11, 16:57   #18
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Da, chestia cu avizul psihologic e misto, te duci la o tanti care fumeaza ca turcu', se uita la tine prin noxele emise de ea, cum desenezi tu un copac. Vreau sa zic ca n-am desenat un copac din clasa 4. Eu m-am distrat, dar ea a luat in serios mizgaleala si mi-a tras o caracterizare foarte aproape de realitate. Asa ca aveti grija cui si ce desenati, maine s-ar putea sa va evite la cabinet pe motiv ca sinteti maniaco-depresivi, fara sa stiti.
colegiul e facut sa-ti ia cotizatia si apoi sa-ti dea cu paru', daca ai fost rau. Nimic nou sub soare. Informatiile le obtii mult mai usor de la DSP sau de ce nu, o asociatie profesionala binevoitoare, daca gasesti.
Citat:

Draga Marton, PSI iti trebuie si nu oricum, trebuie sa faci un instructaj (pt tine si personal), instructorul completeaza un caietel tipizat si-ti ia banii. Apoi, nu exista sa nu ai angajat, nu mai poti figura ca administrator si tu sa prestezi stomatologie. Daca eu ma descurc fara asistenta....ce treaba ai tu? Cit priveste radiologie, la noi sint cele mai draconice conditii si legislatie. Aici da paranoia! Daca te duci la pneumoftiziologie la o radioscopie, sa vezi ce scula de la anticariat si-au procurat baietii. Iar tu, tinere stomatologule care ti-ai luat radioviziograf ultimul racnet, stringi la dosar de avizare si te justifici pina la moarte.
parodontax pocahontas este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-09-11, 17:24   #19
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

trusa prim ajutor
JENY este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-09-11, 10:32   #20
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

protocolul de interventie in caz de urgente medicale (soc, criza HTA etc...) afisat (daca nu il stim din cap, nu il cautam prin sertare (asta daca il avem scris) cand apare urgenta)
afisarea numarului de urgenta 112
afisarea numarului de contact a protectiei consumatorului
Rontzi a multumit.
.
Vechi 14-09-11, 13:38   #21
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

Trebuie sa ai un fond "de amenda"sau de protocol pregatit si scapi .Daca vor sa te pirleasca au mereu cu ce.Multe din cerinte sint aberante nu ma mai mir de mult.O pusca cu luneta la indemina si...
bolodoctoru a multumit.
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-12-11, 12:12   #22
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

am gasit ceva util.
t.lucia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-01-12, 17:14   #23
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default firma cabinetului

Sunt pe cale sa schimb firma veche a cabinetului,si nu am gasit nicaieri ceea ce trebuie sa scrie obligatoriu pe ea .Am cautat si la CMDR, AMSPPR, nimic.
Exista un stas si legat de marime ?
Merci !
Vechi 07-01-12, 17:42   #24
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.

Scrie si tu..."la Tanase".Glumesc.Eu stiu ca daca e s-o faci "legal"umbli de-ti vine rau Laura.Trebuie un proiect facut de un arhitect ,avizat la primarie,taxe alergatura multa.Eu o am de 12ani si nu m-a intrebat nimeni nimic.Presupun ca nu faci ditamai firma?eu am un dreptunghi 110/70 pe care scrie CMI DR.....,ADRESA,TEL DE CONTACT,un molarel mic dragalas ca sigla intr-un colt si cam atit(eventual pui program de functionare).Daca vrei legal iti va spune KLM el stie tot a fost tatal sau arhitect.Bafta si nu -ti face griji merge si asa mai pe blat
.
Vechi 07-01-12, 21:27   #25
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default CMDR - decizie nr.36 din 26/09/2009

Eu stiu ca este in vigoare aceasta decizie.
O gasesti aici :Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
laura tanase a multumit.
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-01-12, 22:16   #26
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Am o serie de nelamuriri:
-Planul de evacuare este realizat de titularul cabinetului sau este necesar un contract cu o firma ?
-Contractul cu protectia muncii este necesar daca nu ai angajati?
-Pentru prize lipim noi abtibildul sau avem nevoie de avizul unei firme de profil?
-E legal sa functionezi fara firma?
Multumesc anticipat.
anima este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-01-12, 22:30   #27
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

1.poti face tu planul
2.da.
3.ai nevoie de contact cu un electrician autorizat care sa-ti verifice anula prizele , abtibildul il poti lipi si tu
4.te referi la panoul "publicitar"? nu esti obligat sa ai , din cite stiu eu...
anima a multumit.
Vechi 18-01-12, 14:08   #28
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

La ce ne controleaza OPC-ul:
1. aviz pentru buna functionalitate a prizelor si aparatelor (unit, sterilizator etc.)
2. registrul unic de control (doar pt. SRL)
3. certificat unic emis de registrul comertului cu cod CAEN
4. de afisat: program, lista de preturi, cetificat, "fumatul interzis", datele de contact ale OPC-ului
5. termenul de valabilitate al produselor
6. avizul sanitar pentru produsele bactericide
7. garantia pentru "intergritatea fizica a lucrarilor" doar la reclamatie
8. reclame, firme, fluturasi de publicitate care contravin legii 363/2007 (dupa parerea mea aproape toate sunt) - !!! amenda 5000 - 50000 RON !!!

Cristian Funieru
drShimoN si cristaldental au multumit.
Vechi 18-01-12, 16:00   #29
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.

Man ce e "aviz sanitar"al prod bactericide? cine-l da?Si "certificat" de afisat?ce certificat?Scuzati ignoranta mea
.
Vechi 18-01-12, 21:40   #30
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@pup Orice produs dezinfectant cumparat ar trebui insotit de un aviz de la M.S. cum ca corespunde (cacofonie intentionata!!).Unele firme fac treaba asta, dar nu pot da nume...
"certificatul" e vorba de cel de la Registrul COmertului, daca esti SRL.
Eu as vrea sa stiu ce este garantia pentru "intergritatea fizica a lucrarilor" ... si cine o da...
Vechi 09-02-12, 19:24   #31
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Control ISU a avut cineva recent? are cineva o lista de verificare ISU?
drcorina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-02-12, 20:51   #32
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.

Ce e ala ISU?
.
Vechi 09-02-12, 22:09   #33
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de pup View Post
Ce e ala ISU?
Doar n-o fi Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta
Vechi 22-05-12, 14:49   #34
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default ATENTIE!ANPC-ul e pus pe fapte mari in Bucuresti

ANPC-ul tocmai a plecat si mi-a lasat o amenda de 500 lei platibila in 48 de ore, ca altfel iau 2000
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=14203
Ce au cerut:
-avizele afisate -erau-, telefonul de la ANPC afisat -era-
- buletinele de verificare a aparaturii din cabinet, contractul cu tehnicianul care face asa ceva si autorizatia lui.
- buletinul PRAM de verificare anuala a impamintarii prizelor -expira luna asta
-carnetele de sanatate ale personalului
-cum imi informez pacientii privind riscurile? Cu formularul de consimtamint informat - i-a placut
-unde ii fac planul de tratament? pe fisa.I-am aratat un exemplar din fisa si a fost ok.Mi-a sugerat sa pun pacientul sa semneze dupa fiecare tratament cind imi da bani Dar bonul? Asta de ce nu ar fi valabil? ca sa ne ingropam in hartii)
-lista de preturi afisata, cu precizarea monedei in care sunt calculate preturile -erau toate
- au gasit conuri de hartie (!!) expirate si sa vezi distractie , ca de unde stim ca nu-si pierd proprietatile
-amenda am luat-o pentru ca nu am avut afisat termen de garantie pentru lucrarile protetice conf. OG 21/92, art.21 Degeaba am spus eu ca Colegiul nu ne lasa sa acordam garantie pentru actul medical, lucru scris si in lista de preturi, dar ele nuuu ca.... Si cum imi voi informa pacientii depre conditiile in care acord garantia? Pai voi face un"ceferticat" in care sa explica ce si cum. bine, dar sa puneti pacinetul sa semneze ca l-a primit.
Si cum spaga nu am vrut sa le dau, voi plati amenda, daca Dna. avocat Carmen N. nu-mi va gasi o portita de a contesta amenda

Aviz deci "amatorilor"!
Vechi 22-05-12, 17:25   #35
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.

ce avize? si care e tel lor ce trebuie afisat?le ai in rama pe perete sau cum?scuza-mi ignoranta si multumesc.Imi pare tare rau de ce ai patit.Sincer!

si inca ceva ce intelegei prin buletine verifcare aparatura cab?ce intra la aparatura ca avem o gramada?
.
Vechi 22-05-12, 17:48   #36
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Parca exista un protocol semnat intre Colegiul Bucuresti si ANPC, nu? Ai idee ce contine acesta si daca nu i-au fost depasite limitele? Ca iar ne intoarcem la discutia despre certificatele de garantie ale tratamentelor stomatologice comparate cu cele ale televizoarelor, epilatoarelor, vibratoarelor, scarpinatoarelor electrice si alte gadgeturi de redat sanatatea, frumusetea si comfortul.
KLMircea, Jane25 si SELENA au multumit.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-05-12, 20:28   #37
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@ pup Eu sunt SRL , deci Certificatul de inmatriculare de la Registrul Comertului, Certificatul de Inregistrare al cabinetului in Registrul Unic,planul de evacuare in caz de incendiu, un afis mare cu sigla ANPC si telefonul lor, pe care mi l-au lasat cei de la Oficiul pt. protectia consumatorului, cu care ANPC cica nu are nicio legatura, acestia din urma fiind in subordinea guvernului, afisul cu fumatul interzis conform nu stiu carei legi si cam atit cred.:-) Ma mai uit maine si daca mai e ceva completez.:-))
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=14203
Tehnicianul cu care am contract (pe care mi l-au cerut, impreuna cu acreditarea acestuia de catre Ministerul Sanatatii) imi elibereaza la 3 luni, nu lunar cum au zis ele, un certificat de verificare a aparaturii medicale :unit, pupinel, autoclav.Se pare ca e suficient...

@Radu Nu am protocolul, dar la discutiile cu Colegiul s-au referit si "doamnele" cind ma contraziceam cu ele.Lucrarile protetice sunt in acceptiunea lor un "produs pe care-l vindem" deci conform legii nu stiu care suntem obligati sa dam garantie, in niste conditii pe care pacientul trebuie sa le afle in scris, din certificat. Doamna avocat Carmen N. pe care am contact-o comunicindu-i legea si articolul mi-a spus ca a studiat legea si in ea nu apare nicio exceptie.Deci am 2 solutii conform dumneaei :contest in instanta amenda si las la latitudinea judecatorului rezolvarea, dar nu mi se poate garanta rezolvarea pozitiva a situatiei sau platesc amenda si fac un memoriu la Colegiu pentru clarificarea o data pentru totdeauna a acestei situatii aberante.Reprezentantii nostri la Colegiu au ceva de zis???
Va tin la curent! (220 sau 380 V, cum va place?) :-))
Dentamax, KLMircea, SELENA si alti 1 au multumit.
Vechi 22-05-12, 20:50   #38
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.
+1 (+1/-0)     

Adevarul e ca si daca ai 4 din 5 avize sau alte hirtii tot li se pare ca nu e in regula si-ti trag amenda.Motive se gasesc.Poate daca nu semnai procesul verbal?daca tot te-ai contrat cu ele?Eu pt o amenda pe care am contestat-o in instanta ce-i drept pe probleme de constructii ilegale(legea 50)m-am judecat cu primaria 3 ani ieri am terminat am cistigat,nesimtitii nici nu s-au mai prezentat la apel si recurs.Pe ei ii doare fix in pix ca sint institutie si daca platesc nu dau din buzunarul lor(tot din al nostru ca sint bani publici) iar pe mine m-a costat avocat,nervi,timp pierdut dar nu le-am facut jocul(amara satisfactie).Astora de te-au controlat daca le umpleai traista te lasau in pace.Eu am o sacosa "de protocol" pregatita mereu si pina acum a functionat.Asta e minunata noastra tara.E clar ca au un plan de amenzi pt ca daca vad ca nu sint motive serioase de sanctionare pot da niste amarite de indicatii de corectare ale asa ziselor deficiente constatate si cu asta basta dar e si multa rautate si PROSTIE cit cuprinde la mijloc
Multam de informatii
KLMircea a multumit.
.
Vechi 22-05-12, 20:59   #39
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de cristaldental View Post
fac un memoriu la Colegiu pentru clarificarea o data pentru totdeauna a acestei situatii aberante.Reprezentantii nostri la Colegiu au ceva de zis???
Faci un memoriu?Eu as fi calare pe ei cu telefoanele ca sa ma reprezinte /ajute in situatia asta.Cum adica,dom'le,dumneavoastra semnati acorduri cu ANPC si DSP etc etc.si cand vin la control sunt total neinformati si mai dau si amenda?Pai pentru ce anume semnati acordurile alea??Doar asa de doru' lelii,ca sa luam ochii membrilor??
Nu-i normal!
Noi nu putem invoca necunoasterea legii....dar ei nici macar regulile interne nu le cunosc??Asta daca s-a strofocat cineva,recte nenea care a semnat acordul cu CMDR,sa le comunice si lor.Sau in an electoral facem exceptii de la regula?

Astazi am primit si eu control de la DSP,am scapat usor(dar le si am bine puse la punct ca eu nu dau spaga.PUNCT) cu 2 recomandari(ca n-au avut de ce sa se ia):
1.legat de dezinfectanti,sa am acel aviz ca-i conform MS(Solicitati-l de la firma de unde luati orice fel de dezinfectant)
2.sa citesc noua legislatie,bla bla,aia cu avizarea anuala(discutata si pe alt topic)
Dentamax si cristaldental au multumit.
Vechi 22-05-12, 21:02   #40
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@ Selena Verba volant, scripta manent...
Vechi 22-05-12, 21:08   #41
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de cristaldental View Post
@ Selena Verba volant, scripta manent...
Intru totul de acord cu tine....dar pe langa 'scripta' baga si multa 'verba' a se citi 'strange-i cu usa'(dar cred ca pe la colegiu sunt usi rotative)
Muuulta bafta si nu ceda!
cristaldental a multumit.

Modificat ultima data de SELENA; 22-05-12 la 21:35.
SELENA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-05-12, 21:12   #42
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.

Si macar ai aflat Selena daca platim taxa sau nu in situatia ca nu au survenit modificari in organiz cab?ca s-au tot vehiculat diverse variante pe alt topic.Cum e pina la urma?Si apropos de "nenea" care zici ca semnat protocol cu CMDR pai nenii astia se schimba atit de des ca nu mai ai pe cine trage la raspundere la o adica.Pleaca ai lor vin ai nostri nu stie stinga ce-a semnat dreapta.Habar n-au pe ce lume traiesc in schimb ne iau pe noi cind "ne calca" la scarmanat.E nevoie de bani la buget si amenzile sint o sursa de venit,numai ca jmecherii nu le platesc, fraierii Da(adica oamenii corecti,pensionarii etc)
.
Vechi 22-05-12, 21:22   #43
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Adevarul e ca si daca ai 4 din 5 avize sau alte hirtii tot li se pare ca nu e in regula si-ti trag amenda
Daca iti trebuie 5 avize atunci trebuie sa ai 5. Daca ai 4 iei amenda pt cel lipsa.
In rest lipsesc multe clarificari si o organizare a avizelor, la un moment dat am auzit ca vor sa propuna o lege a dentistului in care sa adune toate cele legate de practica stomatologica pentru a fi usor.

Daca ati practica in Germania veti fi surprinsi cate 30 de avize, nu stiu cate standarde respectate. Daca unghiul facut de scari nu este X grade iti retrag autoriziatia pana se remediaza.

Din intamplare la farmacii stiu ca verifica printre multe altelele usile. Daca se inchid singure fara ajutor mecanic este ok daca raman deschise iti iau licenta. Ideea este ca usa laboratorulului chiar si daca ai uitat deschisa, sa se inchida singura (si nu cu arc ca ala se mai rupe ).
Evident ca la montarea usilor trebuie sa ai grija sa fie in panta sa se inchida singure.

Daca asta nu este absurd desi exista o logica in spatele cerintei .... frumusetea la ei este ca asta e regula stiuta de la inceput (de multi ani) si nu iepurasul alb scos din caciula la fiecare control.

Succes si asa cum spune cristina: verba volant scripta manent ....
Vechi 22-05-12, 21:34   #44
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Si macar ai aflat Selena daca platim taxa sau nu in situatia ca nu au survenit modificari in organiz cab?
Evident ca le-am intrebat pe doamne,dar nu stiau detalii.Eram eu mai scolita ca ele,chiar au fost surprinse ca stim de noile modificari din lege.
Cert este ca eu saptamana viitoare ma duc la DSP si dau 200 ron pentru viza anuala.N-am de ce sa dau 300 ca n-am operat modificari in 'batatura'.
Vezi ca am pus si un link pe celalalt topic unde am discutat de (re)avizare.

Legat de protocoalele semnate de CMDR cu DSP si ANPC,cat si de garantia lucrarilor,cititi aici ce a scris Nicky(postul 92):
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
La postul 111 e un paragraf care ma intriga:
"- Protocolul cu Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorului - incheiat intre CMDB si Oficiul din Bucuresti ce urmeaza a fi semnat de dr. Brezoescu.
Din partea CMDB, la discutii au fost prezenti dr. Brezoescu si dr. Cristian Funieru."
L-a semnat sau nu?
Vechi 22-05-12, 21:46   #45
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.

ha ha ha da poate nu dai nimic sau chiar s-a schimbat si trebuie sa platim?
.
Vechi 22-05-12, 21:53   #46
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
ha ha ha da poate nu dai nimic sau chiar s-a schimbat si trebuie sa platim?
Oamenii-s pe luat bani...asta e clar...si daca trebuie ei sa reinventeze roata sau sa schimbe schimbarea(in urma cu cativa ani,tot cu viza anuala era Autorizatia Sanitara) o sa o faca.Inmulteste 200 ron cu numarul cabinetelor din tara si vezi ce suma frumusica se strange....da ce...ei sunt fraieri??
Vechi 22-05-12, 21:56   #47
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.

@eman da chestia cu "iepurasul" e enervanta ca -si schimba blana cam des si te iau astia prin surprindere.Absurde sau nu cerintele ar trebui sa ramina batute in cuie sa stie omul ce are de platit si respectat a la longue.Ma surprinde ce ne spui despre GERMANIA dar legi absurde sint peste tot asa ca no coment.Cred ca de condamnat sint cei abilitati sa creeze un ansamblu de norme daca se poate simple si eficiente pe termen lung
.
Vechi 22-05-12, 22:00   #48
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
cerintele ar trebui sa ramina batute in cuie sa stie omul ce are de platit si respectat a la longue
Pai si gura lor nu trebuie sa manance??
Vechi 23-05-12, 10:04   #49
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Am sunat acu' 5 min. (ora 10) la Colegiu intrebind cum pot lua legatura cu Oficiul juridic. Pe domnisoara respectiva mai ca nu a pufnit-o risul. Mi-a raspuns ca "chiar nu stiu" si mi-a recomandat sa revin peste o ora sa vorbesc cu Cristina de la secretariat, poate stie ea... Iar pe site nu a reusit sa dau peste niciun protocol... Deci ne apara, ne sustin si ne reprezinta intr-un mare fel :-((
SELENA a multumit.
Vechi 23-05-12, 11:45   #50
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.

Dar cu normele alea ale aparaturii,si eu trebuie sa am contract de verificare chiar daca ap e nou? Si cum...trebuie alta firma sa le verifice?nu e de ajuns aia de mi l.au vandut? Ce nesimtire.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-05-12, 12:41   #51
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Se fac revizii obligatorii la 3 luni atat la autoclav cat si la unit, atunci cand sunt in garantie. Contra cost, evident.

Am citit ceva mai sus printre randuri, nu mai gasesc exact... care-i treaba cu prizele, electrician, verificare, etc??
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-05-12, 12:45   #52
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.

pai cum adica contracost daca sunt in garantie !? iar bani ?! si trebuie sa ii chem eu sau stiu ei sa vina !?
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-05-12, 13:18   #53
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Suntem obligati sa avem contract de service aparatura medicala cu untehnician autorizat sau cu o firma de specialitate. Reviziile se fac la 3 luni.Eu platesc 50 ron/luna .

Suntem obligati sa verificam anual, cu un ing. electrician autorizat impamintarea prizelor.

La Colegiu am trims un memoriu prin email, cu o copie a procesului verbal si mi s-a spus sa revin pe la prinz. Revenind m-a "luminat' o domnisoara ca DL.PRESEDINTE nu e ca ea "cu 8 ore" si ca POATE vine maine. Dar dl.presedinte nu e jurist, e medic... deci OFICIUL JURIDIC EXISTA CU ADEVARAT sau e doar o fantoma???

In concluzie voi plati amenda de 500 ca sa nu ma trezesc cu 2000 si mai vedem. Si ramin cu nedumerirea PE NOI CINE NE APARA? DE CE MAI PLATIM TAXA LA COLEGIU?????
Dentamax a multumit.
Vechi 23-05-12, 13:43   #54
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.

Asta cu contractul e un nonsens daca la 3 luni iti elibereaza hirtie ca totul merge la ce sa mai platesti si contract?(ca oricum nu vin decit la solicitare).E de la sine inteles ca odata ce au eliberat un certificat de service si ca totul functioneaza.De parca nu facem lunar teste autoclav care iarasi certifica buna functionare a aparatului.Bani de aruncat!!!Ma rog nu mai zic nimic decit sa va fereacs dzeu de "vizite" din astea.Cit despre cmdr uitati-l e decorativ si bun de incasat cotizatii.In fond platim niste biruri asta e!!
Dentamax a multumit.
.
Vechi 23-05-12, 13:55   #55
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Blue View Post
pai cum adica contracost daca sunt in garantie !? iar bani ?! si trebuie sa ii chem eu sau stiu ei sa vina !?
Asa bine... n-ai ce face. Tre' sa-i chemi tu, nu vin ei, ca habar n-au. Vin, se uita, iti taie factura, iau banii si pleaca. Revizia la autoclav e mai importanta... aia tre s-o ai musai la 3 luni facuta.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-05-12, 14:04   #56
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

La autoclav, ca si la pupinel, revizia la 3 luni mi se pare inutila, atata timp cat faci testele de sterilizare lunar pentru Sanepid. Daca testul e ok (steril), logic aparatul functioneaza corect si n-ar mai fi nevoie de verificare de la service. Chestia asta aberanta ar fi bine sa fie reglementata de CMDR...
Dentamax si KLMircea au multumit.
Vechi 23-05-12, 15:31   #57
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Si voi sunteti multi de la Bucuresti unde evident sunt alte legi. La noi de ce e la un an controlul la autoclav/pupinel?

Asa ceva.......

Chiar tara asta nu se poate organiza?
CMDR-ul nu face nimic?
Parerea mea este ca nu suntem obligati sa citim in continuu toate aberatiile lor ca nici nu ne pricepem dar CMDR-ul ar trebui sa fie informat cu absolut tot.
CMDR-ul e interesat doar de particica lui cand avizeaza cabinetul dar ar trebui sa aiba o lista clara, simpla, cu pasi, cu tot ceea ce ne trebuie pentru orice eventual control.
Chiar nu mi se pare nimic greu si m-am saturat sa interpretam noi si sa avem probleme cand nu stim de ceva.
Lista aia de la CMDR sa o avem in cabinet cand vine orice institutie si sa fie la nivel de lege si nu sa inventeze ei ca ne mai trebuie ceva.

Ce dracu...................

Facem noi lista?
Sunt lucruri care multi nici nu le au........
Sunt locuri unde nu a venit un control niciodata........
Trebuie sa fii in limitele legii dar sa le cunosti fara sa ai 10 alti angajati (avocati, notari, cotnabili.....). De ce meseria noastra sa implice muuuuuuuuuult mai mult decat alte meserii.

Trebuie sa fie ceva sistematizat si clar si sa scriem toti si sa le verificam LEGAL.

Eu pledez (si am mai spus asta) pentru PLATA la Eugenol (pentru ca ne ajuta mai mult decat alte institutii) si sa fie o suma modica sau cum considera Sebastian astfel incat aceasta lista (in cazul acestui topic) sa fie verificata de un avocat (doamna Carmen) si sa fie platita pentru asta ca nici eu nu as face gratis obturatii.
radualionte a multumit.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, ajutor, caz, contract, intrebare, plan, protectia, sanepid, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (16:35) timp.

Alegeti schema de culori preferata: