Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Cand vine controlul...

discutie din eugenol.ro : Am reusit intr-un final sa discut cu dr.Brezoescu, care mi-a dat acelasi argumente cu cele pe care le-am dat ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Jurisprudenta
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree65Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 23-05-12, 17:49   #58
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am reusit intr-un final sa discut cu dr.Brezoescu, care mi-a dat acelasi argumente cu cele pe care le-am dat eu doamnelor de la ANPC privind garantia si pe care acestea mi le-au demontat cu OG 21/92 in brate. I-am spus ca am contactat un avocat (pe dna.Carmen Neatu) care mi-a spus ca in aceasta OG nu exista niciun fel de exceptii pentru "vinzatorii de produse care sunt obligati sa acorde garantie.Moment in care dinsul mi-a spus ca a luat legatura cu juristul Colegiului , ca i-a expus problema si ca i-a cerut solutii.Pina atunci "nu stiu ce sa va zic", deci ... platesc amenda (@ PUP nu am vrut cu niciun chip sa le dau spaga, pentru ca nu e o solutie , treaba trebuie reglementata legal si atita vreme cit noi dam spaga si bagam capul intre umeri, nu se va rezolva nimic!).
Protocolul cu Protectia Consumatorului nu s-a semnat, ca nu se vrea de la Colegiul pe tara (sursa dr. Brezoescu). Problema este ca dinsul a zis ceva de OPC, iar cei veniti in control au fost de la ANPC, intre cele 2 organisme neexistind nicio legatura.L-am informat si despre acest lucru...

Bref, se pare ca nu exista vointa decit la nivelele mici de a se schimba ceva, de a fi niste reglementari clare si batute in cuie,trist...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurisprudenta/14203-vine-controlul/
Ceva idei pentru a misca lucrurile ?
radualionte, SELENA si pup au multumit.
Vechi 27-05-12, 23:11   #59
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] este entitate cu personalitate juridica care funcţionează în subordinea Link [Necesita inregistrare pentru acces.].
dau un exemplu
si am vazut ca orice reclamatie sa face tot la numarul anpc acela cu 0800...deci sunt legate, nu?
Vechi 28-05-12, 14:34   #60
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

E foarte ciudat intr-adevar, am intrat si eu pe pagina OPC si fac trimitere tot la ANPC, deci care-i treaba cu cele 2 institutii de fapt, stie cineva???
Vechi 28-05-12, 14:49   #61
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

NU. Am vrut sa fac (sa incep o lista cu acte si cu totul clar) dar vad ca s-a inceput pe acest topic si nu s-a deranjat nimeni sa adauge sa fie totul clar si frumos

La buda trebuie sa afisam cine si cand a facut curat? Ca la benzinarie? Nu de alta dar am vazut acum pe usa la benzinarie
.
Vechi 28-05-12, 15:23   #62
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

Am vazut si eu .Logic e ca OPC e subordonat ierarhic ANPC(organ guvernamental pe plan local comisariate judetene OPC)
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-06-12, 17:55   #63
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     
Default model contestatie

Am ratat sansa de a contesta in instanta amenda de la ANPC, pentru ca nu am stiut faptul ca am la dispozitie doar 15 zile de la primirea ei, pentru a face acest lucru (un minus doamnei avocat Carmen Neatu care nu m-a informat despre acest termen scurt atunci cind am discutat). Dar sfatul altei doamne avocat este ca daca se mai intimpla sa contestati in instanta orice amenda primiti,cu judecarea in lipsa si cu dispozitia judecatorului de returnare a amenzii deja platite .Nu exista taxe sau cheltuieli de judecata si aveti mari sanse sa vi se dea dreptate. Zilele acestea, cind voi fi mai libera voi posta aici modelul de contestatie, pentru ca si alti colegi sa o poata face.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=14203

Scris dupa 29 minutes:

Dle.Presedinte,
Subscrisa SC. ... SRL (sau ce este fiecare), cu toate datele de identificare (CUI,J etc)reprezentata prin..., cu toate datele de identificare, in contradictoriu cu ANPC(in cazul nostru)cu sediul ...,formulez
CONTESTATIE
impotriva PV de contraventienr., data, emis de aceasta.
Avind in vedere urmatoarele motive:
-in fapt, in data de ... s-au prezentat in control comisarii..., in urma controlului au apreciat ca am incalcat prevedrile legii... -copiezi din PV- prin fatpul ca nu acordam garantie lucrarilor protetice efectuate.
In realitatate ... aici ar fi urmat argumentele contra acordarii garantiei.

Fata de aceste argumente va solicitam:
1.Anularea PV ca netemeinic si nelegal.
2.in subsidfiar, fata de lipsa pericolului real al faptei constatate si fata de circumstantele mai sus mentionate, sa dispuneti inlocuirea sanctiunii amenzii cu sanctiunea avertismentului (faza asta nu am inteles-o, dar mai "sap")
3.Sa dispuneti recuperarea sumei achitate cu titlul de amenda, ca nedatorata.

Anexam PV in copie , dovada achitarii amenzii si , daca obtineti ceva de la Colegiu in acest sens, e bun de atasat.
Solicitam judecarea in lipsa,conf.disp.art 242, al.2 Cod Proc.Civila

In drept dips. art (copiezi din josul PV-ului )

Semnatura, stampila.
Dlui Pres. al Judecatoriei de raza careia s-a comis fapta.
Se trimite prin posta in 2 exemplare.

Bafta, dar mai bine sa nu aveti nevoie!

Modificat ultima data de radualionte; 12-06-12 la 18:32.
cristaldental este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-07-12, 21:52   #64
Ucenic
MD Endodont
Fara status.

.

Default Cui

Cum adica copie dupa CUI? Pai CUI nu e in certificatul de inregistrare?
cristi19833 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-02-13, 00:57   #65
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default inspectori adevarati sau falsi

eterna intrebare : cine are competenta sa ne verifice cabinetele dentare? azi am vb cu o colega ce lucreaza in zona d-na Ghica si mi-a spus ca au venit in control 3 doamne puse pe scandal, care au spus ca sunt de la protectia consumatorului, au cerut registrul de sterilizare si au spus ca daca au substante expirate ele vor face raport catre cmdb iar amenda e de 2000 roni pe sticla! la sfarsit au cerut 300 de roni ca sa plece!!! sunt infractori sau nu? iar au inceput sa faca asta? inteleg ca au mai fost situatii de genul asta1 pana la urma poate sa vina oricine in cabinet si sa ne controleze?
george12 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-02-13, 11:20   #66
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

Indiferent cine vine, trebuie sa prezinte legitimatie si ordin de serviciu ,pe care trebuie sa-l semnezi si sa-l stampilezi. NU mai dati spaga!! Daca va intimideaza cu amenda, spuneti foarte calm ca o veti contesta in instanta. S-ar putea sa scapati fara, doar cu un avertisment, iar procedura de contestare, cum am mai spus pe undeva pe aici, nu e complicata, nu necesita prezenta voastra in instanta...

Modificat ultima data de cristaldental; 21-02-13 la 18:50.
cristaldental este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-10-13, 01:41   #67
Ucenic
Medic Dentist
bomboane :)

.

cand vine sanepid in control ....au voie sa te opreasca din munca? daca le zici acum e operatie va rog reveniti ... au totusi voie sa te opreasca ?
Vechi 18-10-13, 08:16   #68
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Cum sa intrerupi un act medical pentru un control administrativ ???!!!!
Cand m-au controlat pe mine, am terminat tot ce am avut de facut pacientului si apoi i-am primit. Si nu faceam nicio interventie chirurgicala. Medicul este suveran in cabinet !
Jisazzzz! Chiar te-au oprit sau a fost o intrebare retorica? Si daca ei te-au pus sa te opresti, tu chiar ai facut-o???
Vechi 18-10-13, 13:50   #69
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de dan_staticescu View Post
cand vine sanepid in control ....au voie sa te opreasca din munca? daca le zici acum e operatie va rog reveniti ... au totusi voie sa te opreasca ?
Le zici va rog asteptati, nu reveniti!
Povesteste mai pe larg cum a fost.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-10-13, 09:16   #70
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.
+1 (+1/-0)     

La mine a fost in genul : buna ziua suntem de la .. Se poate sa intram ?! Si apoi totul a decurs foarte frumos din ambele parti ! Eu cred ca difera in functie se zona dar sub nici o forma sa las eu sasele deschis sau orice alt maruntis fiind vorba, si sa ma ocup de ei. Se termina mai intai actul medical si apoi se rezolva restul !bine acuma conteaza si cu cate te stii sub caciula, ca daca esti ca o doct din barlad care functiona de 8ani si ea nu stia ca trebuie sa aiba caiet sensterilizare..apoi atunci sa avem pardon !!

Sent from my iPhone 4s using Tapatalk on ios 7
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-10-13, 11:45   #71
Ucenic
Medic Dentist
bomboane :)

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de Dentamax View Post
Le zici va rog asteptati, nu reveniti!
Povesteste mai pe larg cum a fost.
doctor x insera x implante eu doctor z ajutam .si zbang intra sanepidu si incep sa ceara autorizatia sanitara de functionare... ce dezinfectante folosesc... si le rog pe doamne sa revina ca se opereaza...ele nu si nu, sa le arat ce dezinfectante am ele ma intreaba da avizul de punere pe piata unde e? zic sun acu la firma de unde le-am cumparat si vine in 10 min cu un taxi... si va rog sa imi spuneti ce exact aveti nevoie...in fine povestea a durat juma de ora ..au fost niste nesimtite... ordinare...povestea e mai lunga.. si asta era intrebarea mea cum isi permit sa te opreasca din lucru?
Dentamax a multumit.

Modificat ultima data de dan_staticescu; 20-10-13 la 13:33.
dan_staticescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-10-13, 13:49   #72
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dan_staticescu View Post
cum isi permit sa te opreasca din lucru?
daca povestea e mai lunga, inseamna ca ati intrat cumva in conflict cu ele. Trebuie sa fii politicos, dar ferm; daca isi permit anumite lucruri inseamna ca li s-a permis ... In niciun caz nu trebuie sa te pui de-a curmezisul, dar nici sa nu le dai impresia ca pot face din tine ce vor : cu zambetul pe buze: terminam in 30 min si va stam la dispozitie cu tot ce doriti sa aflati, ar putea fi o abordare...
Dentamax a multumit.
Vechi 27-11-13, 21:02   #73
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default probe DSP

Ce se poate face daca vine DSP in control, stii ca ai facut sterilizarea corect si in momentul in care vin rezultatele probelor recoltate una din patru iese ff proasta? Ce sa cred ? Sunt extrem de vigilenta cu sterilizarea si nu pot crede ca am gresit ceva la presterilizare, asa cum mi s-a spus.
sinziana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-11-13, 21:35   #74
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Cum

Oare cum poti fi sigur ca este perfecta presterilizarea?

Apropo, mai nou la care materie la facultate se aprofundeaza cum se face detailat sterilizarea?

Pe vremea mea nu am avut ocazia sa studiez asa ceva la facultate, si sper ca macar acum sa fie undeva in tematica.
radualionte si KLMircea au multumit.
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-12-13, 11:23   #75
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.

nu se face nimic de genu in fac...adica la noi nu s-a facut nici o aprofundare nimic... mare mare prostie , ca a trebuit eu apoi sa ma informez pe net sa caut ca nebunul !
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-12-13, 17:15   #76
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sa inventariem: detergent dezinfectant, dezinfectant de tip inalt, autoclav tip b, rezultat final prost. Care este procedura corecta de recoltare?
sinziana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-12-13, 20:12   #77
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.
-1 (+0/-1)     

interesant cat de lung este thread-ul asta, avand in vedere ca toata lumea stie ca nu pleaca niciodata nimeni cu buzunarele goale, poti sa ai totul in regula ceea ce e foarte bine - pentru moral, dar nu are nicio relevanta in momentul in care vine controlul eu rad dar e de plans.. toata stima pt cei care refuza sa dea spaga pt ca sunt sigura ca si eu asa voi face dar sunt convinsa ca ma asteapta nervi intinsi la maxim ...

wannabe MD este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-12-13, 22:10   #78
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

de ce sa te enervezi, cand stii ce te asteapta? Fii calma, zambeste, colaboreaza si nu le da nimic ! :-) Nervii tai sunt mai pretiosi decat nervii lor :-P
Rontzi a multumit.
Vechi 04-02-14, 17:29   #79
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Salutari ,
A reusit cineva sa centralizeze tot ceea ce trebuie sa avem in regula pentru fiecare control ( DSP,Protectia cons .,etc )? Ceva nou de la CMDR in acest sens, care sa ne fie de ajutor ?
Vechi 04-02-14, 18:59   #80
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cu reglemenatrile acutale, nu poti fi in perfecta regula niciodata, daca vor sa te "arda"o pot face.Cu legea in mana.
Ajutor de la CMD?? Glumesti?
Vechi 04-02-14, 21:50   #81
Ucenic
Medic Dentist
Natus Vincere

.

N-am auzit sa apara la CMD plasute cu cafea si beutura pt "organe". Trebuie sa le ai tu pregatite. Nu te stresa... E ca la Roata Norocului cu ei. Daca au chef... tot te prind ei cu ceva chichita.
a.calin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-02-16, 14:05   #82
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna ziua tuturor . Am o nelamurire ... Daca sunt angajata ca medic stomatolog , la alt medic stomatolog care are SRL (nu CMI) , si el este plecat din tara (ca sa mai faca si el bani ) ... in cazul unui control de la Sanepid ... cine plateste amenda/amenzile daca ceva nu este conform cerintelor ? Eu ca si medic care lucrez acolo in acel moment sau el ca si detinatorul firmei respectiv cabinetului ? Multumesc anticipat.
Taka Ioana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-03-16, 09:11   #83
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bună Ioana, în principiu acest lucru trebuie specificat în contractul de angajare (obligații și responsabilitati) pe care ar trebui sa îl ai semnat cu acel medic.
Tot principial tot ce tine de obligațiile tale (sterilizare de ex) ar trebui sa fie responsabilitatea ta și tot ce tine de dotare de a angajatorului tău (tot ca exemplu ). Dicuta cu el și stabilește pentru toate situațiile probabile cine răspunde și de ce anume, în scris și semnat.
Este genul de discuție pe care trebuie sa o ai cat mai repede , preferabil înainte sa apară o amenda. Odată ce apare amenda oamenii au tendința de a pasa responsabilitatea.

Eman namE
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, ajutor, caz, contract, intrebare, plan, protectia, sanepid, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (12:35) timp.

Alegeti schema de culori preferata: