Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Taxa datorata Fondului de Mediu

discutie din eugenol.ro : A mai auzit cineva de chestia asta? M-a sunat contabila in legatura cu o taxa introdusa acum un an, ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Jurisprudenta
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 06-02-07, 12:40   #1
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Taxa datorata Fondului de Mediu

A mai auzit cineva de chestia asta?
M-a sunat contabila in legatura cu o taxa introdusa acum un an, o taxa de mediu ce trebuie platita de toate societatile comerciale ce detin autovehicule.
Este vorba de art. 9 alin. (1) lit. a-j din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr 196/2005, modificata prin legea 105/2006.
Ok, sa zicem ca inteleg rostul taxei la firmele ce "traiesc" din transport. Insa pentru faptul ca am o masina pe societate, pe langa 'jde miile de taxe, mai am de platit si dihania asta? Merde!
Anul trecut, impozitul la masina a fost 45 lei. Stiti cat am platit anul acesta? 300 lei. Din nou, Merde! Ori, deja mi-au calculat si cu noua taxa?

Daca trebuie platita, am si eu ceva de zis. Sulfina, du-te in Barbu!
.
Vechi 06-02-07, 15:41   #2
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Bun, hai sa-ti explic cum e cu taxa asta de mediu: ai o masina trecuta pe firma si atunci deduci cheltuieli de pe urma ei, printre care si benzina/motorina. Exista niste formule de calcul care iau in considerare n factori si din care rezulta n lei datorati ca taxa de mediu ca ai ars gazu in atmosfera... asta pe langa ce platesti la pompa unde mai sunt si alte taxe. daca te intereseaza iti fac rost si de formulele de calcul.
Vechi 06-02-07, 18:06   #3
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default da

asta-i delirul , sumele sunt infime insa hartogaria mult mai mare

sa ne bucuram

eu

PS Eu i-am spus contabilei, ea a venit cu formulare, eu am semnat si gata , foarte simplu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-02-07, 21:41   #4
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dexter
Bun, hai sa-ti explic cum e cu taxa asta de mediu: ai o masina trecuta pe firma si atunci deduci cheltuieli de pe urma ei, printre care si benzina/motorina. Exista niste formule de calcul care iau in considerare n factori si din care rezulta n lei datorati ca taxa de mediu ca ai ars gazu in atmosfera... asta pe langa ce platesti la pompa unde mai sunt si alte taxe. daca te intereseaza iti fac rost si de formulele de calcul.
Am si eu formulele - mi le-a dat contabila xeroxate, cu tot cu legea...Oricum, senchiu pentru informatii.
Ce sa fac, o sa platesc si taxa asta!
Am doar doua cuvinte de zis: MERDE! :x
.
Vechi 07-02-07, 10:35   #5
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Traim in romania si asta ne ocupa tot timpul
Vechi 09-02-07, 23:05   #6
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pot sa vin cu o completare care suna nasol?Nu trebuie sa ai masina trecuta pe societate poate fi si cu contract de comodat sau ceva similar.E tot aia.
Oricum suma este derizorie si declaratia se depune de 2 ori pe an.Raman insa avantajele pe contabilitate.Andrea
Andrea Kovacs este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-02-07, 12:17   #7
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Intrebare: de unde stiu eu care noxe sunt emise de masina mea (necesare la calcul); sau masina emite toate noxele respective?
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-02-07, 12:20   #8
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Si te schimbasi la nume? Pai eu cu cine ma mai cert?

La taxe se iau in considerare tipul de combustibil (motorina, benzina) si norma de poluare (euro n) si atat.
Vechi 13-02-07, 12:25   #9
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Da, mai, imi lua mult pana sciam tot la autentificare. Oricum, daca vrei sa suni la usa la mine si sa fugi, stii de unde sa ma iei!

Aha, deci poluez foarte , foarte mult!
.
Vechi 18-02-07, 00:54   #10
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Este absolut jenant...Stiti cat am de platit? 0,62 lei pentru 2006. Repet, 0.62 lei. Asta in situatia in care comisionul la OP la banca este 3,6 lei...Deja nu mai e vorba de aflare in treaba cu taxa asta, este chiar bataie de joc! JENANT!
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., art, ata, axa, calcul, cheltuieli, con, euro, exista, firma, formulare, gata, intereseaza, intrebare, lei, masina, mediu, norma, nou, nume, platesti, pompa, roma, rost, simplu, taxa, taxe

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
taxa de radiodifuziune ptr persoane juridice ?!! laureea Jurisprudenta 22 16-03-10 17:46
taxa autorizare srl muresan sergiu Jurisprudenta 4 16-07-08 07:51
Taxa de urgenta !!! Td. Micky Protetica 37 28-06-08 15:15

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:48) timp.

Alegeti schema de culori preferata: