Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Plan anual de gestionare si neutralizare a deseurilor

discutie din eugenol.ro : Caut un plan de gestionare si neutralizare a deseurilor rezultate in urma desfasurarii activitatii medicale. Am unul facut dupa ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Jurisprudenta
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree2Multumiri
  • 2 Scris de cristaldental

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 04-02-07, 10:41   #1
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Default Plan anual de gestionare si neutralizare a deseurilor

Caut un plan de gestionare si neutralizare a deseurilor rezultate in urma desfasurarii activitatii medicale. Am unul facut dupa Ordinul 663/1999, dar nu gasesc niciunde pe net legea cum e ea stipulata, mai ales ca legea a fost completata ulterior in functie de ce ministrul al sanatatii s-a aflat la putere. Gaesesc tot felul de ordine ulterioare dar nu si legea de baza. Poate cineva sa ma ajute? Multumesc anticipat!
.
Vechi 04-02-07, 10:47   #2
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

De fapt caut Ordinul ministrului s
.
Vechi 04-02-07, 14:36   #3
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
plan de gestionare si neutralizare a deseurilor rezultate in urma desfasurarii activitatii medicale.
De ce ne trebuie un astfel de plan ?
Multumiri....
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-02-07, 14:45   #4
Moderator eugenol
Aspirant la MD
romantic... mood :)

.

subscriu la radu... nici eu nu am mai auzit vreodata de asa ceva...
.
Vechi 04-02-07, 14:53   #5
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

daniela, trage un ochi aici...poate e ceea ce iti trebuie...

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] ... vezi la legislatie, in partea stinga a paginii...

daca nu merge linku direct, vezi aici: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 04-02-07, 16:34   #6
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Multumesc foarte mult Nico! Este ceea ce cautam. Eu am SRL si mai am si norma intreaga pe urgenta stoma. Pentru ca la spital unde lucrez mi s-a trimis un astfel de plan (mai vechi) sa-l am in cabinetul de urgenta, mi-am zis ca trebuie sa am si un astfel de plan in cabinetul particular. Ca producatori medii de deseuri ce suntem, cabinetele stomatologice, ne supunem legii si trebuie sa respectam normele de colectare a deseurilor medicale infectioase. Trebuie sa cumpar recipienti speciali pt deseuri taioase. Ma intereseaza legea sa nu mai fac lucrurile din auzite. La cabinet mai am un plan cu normele de sterilizare si pe care l-am pregatit pt a-mi informa exact asistenta ce are de facut. Asa si cu planul de colectare a deseurilor, trebuie facut un plan si avut in cabinet, sa nu vina X sau Y si sa-mi spuna ca nu fac bine ceea ce fac. Trebuie sa avem si un caiet unde scriem cantitatea de deseuri medicale pe care le-am produs in fiecare zi. Asa cum avem evidenta sterilizarii in fiecare zi. Sa nu va speriati, ca nu cintareste nimeni in fiecare zi, dar se aproximeaza si ne facem datoria, de fapt asistenta trebuie sa completeze si acest caiet. Mai trebuie sa-mi fac un contract cu cei care ridica deseurile. In rest toate bune si frumoase, avem o viata linistita ca doar una e Romania!
.
Vechi 04-02-07, 17:50   #7
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Ordinul ministrului s
.
Vechi 04-02-07, 18:49   #8
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

mie nu imi e prea clar ce trebuie sa cuprinda acest plan... mi s-ar parea suficient sa ai legea la cabinet listata, ca sa ai oricind acces usor la ea in caz de nevoie...

e ca un fel de plan de evacuare in caz de incendiu? sau faci o schita dupa lege? unde pui planul asta? il afisezi pe perete?
.
Vechi 04-02-07, 19:13   #9
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Am sa redactez acest plan sa corespunda cabinetului stomatologic, legea e pt spitale, laboratoare, zice si de morga. Eu scot doar ce reprezinta gestionarea deseurilor in cabinetul stomatologic, apoi acest plan il dau spre studiere asistentei si urmeaza apoi sa aterizeze intr-un sertar pt ca sa-l am la indemina cind vine cineva in control. Nu cred sa intereseze prea mult planul, ci daca au fost luate la cunostinta normele, daca se respecta aceste norme si sanepidul e interesat de caietul cu codurile pt deseuri si cantarirea lor.
Mai am putin si-l termin.
.
Vechi 05-02-07, 00:15   #10
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Planul anual 2007 de gestionare
.
Vechi 05-02-07, 00:16   #11
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Clasificari
1. Clasificarea pe categorii a deseurilor rezultate din activitatea medicala se face pe criterii practice dupa cum urmeaza:
(1) deseurile nepericuloase: sunt deseurile asimilabile cu cele menajere rezultate din activitatea serviciilor medicale, tehnico-medicale, administrative, de cazare, a blocurilor alimentare si a oficiilor de distribuire a hranei; aceste deseuri se colecteaza si se indeparteaza la fel ca deseurile menajere. Deseurile asimilabile cu cele menajere inceteaza de a fi nepericuloase atunci cand sunt amestecate cu o cantitate oarecare de deseuri periculoase. Urmatoarele materiale se includ in categoria deseurilor nepericuloase: ambalajele materialelor sterile, flacoanele de perfuzie care nu au venit in contact cu sangele sau cu alte lichide biologice, ghipsul necontaminat cu lichide biologice, hartia, resturile alimentare (cu exceptia celor provenite de la sectiile de boli contagioase), sacii si alte ambalaje din material plastic, recipientele din sticla care nu au venit in contact cu sangele sau cu alte lichide biologice etc.;
(2) deseurile periculoase care se clasifica in:
a) deseurile anatomo-patologice si parti anatomice, care cuprind parti anatomice, material biopsic rezultat din blocurile operatorii de chirurgie si obstetrica (fetusi, placente), parti anatomice rezultate din laboratoarele de autopsie, cadavre de animale rezultate in urma activitatilor de cercetare si experimentare. Toate aceste deseuri se considera infectioase, conform Precautiunilor Universale;
b) deseurile infectioase sunt deseurile care contin sau au venit in contact cu sangele sau alte fluide biologice, precum si cu virusuri, bacterii, paraziti si/sau toxinele microorganismelor. Exemple: seringi, ace, ace cu fir, catetere, perfuzoare cu tubulatura, recipienti care au continut sange sau alte lichide biologice, campuri operatorii, manusi, sonde si alte materiale de unica folosinta, comprese, pansamente si alte materiale contaminate, membrane de dializa, pungi de material plastic pentru colectarea urinei, materiale de laborator folosite etc.;
c) deseurile intepatoare-taietoare sunt reprezentate de ace, ace cu fir, catetere, seringi cu ac, branule, lame de bisturiu de unica folosinta, pipete, sticlarie de laborator sau alta sticlarie sparta sau nu, care au venit in contact cu material infectios. Aceste deseuri se considera infectioase, conform Precautiunilor Universale;
d) deseurile chimice si farmaceutice sunt deseurile care includ serurile si vaccinurile cu termen de valabilitate depasit, medicamentele expirate, reziduurile de substante chimioterapice, reactivii si substantele folosite in laboratoare. Substantele de curatenie si dezinfectie deteriorate ca urmare a depozitarii lor necorespunzatoare sau cu termenul de valabilitate depasit, vor fi considerate deseuri chimice. Exemple: substante dezinfectante, substante tensioactive etc.;
2. Materialele folosite in practica medicala, care sunt de utilizare indelungata (nu de unica utilizare) pot fi recuperate, refolosite si reciclate dupa ce au fost supuse procesului de sterilizare adecvat. Materialele si instrumentele care se pot refolosi, utilizate la efectuarea analizelor de laborator sunt si ele supuse sterilizarii.

Colectarea la locul de producere (sursa)
1. Colectarea si separarea pe categorii a deseurilor este prima etapa in gestionarea deseurilor periculoase rezultate din activitatea medicala. In situatia in care nu se realizeaza separarea pe categorii, intreaga cantitate de deseuri se trateaza ca deseuri periculoase.

Ambalarea deseurilor
1. Ambalajul in care se face colectarea si care vine in contact direct cu deseurile periculoase rezultate din activitatea medicala este de unica folosinta si se elimina odata cu continutul.
2. Codurile de culori ale ambalajelor in care se colecteaza deseurile din unitatile sanitare sunt:
a) galben - pentru deseurile periculoase (infectioase, taietoare-intepatoare, chimice si farmaceutice);
b) negru - pentru deseurile nepericuloase (deseurile asimilabile cu cele menajere).
3. Pentru deseurile infectioase si taietoare-intepatoare se foloseste pictograma "pericol biologic". Pentru deseurile chimice si farmaceutice se folosesc pictogramele adecvate pericolului: inflamabil, coroziv, toxic etc.
4. Pentru deseurile infectioase care nu sunt taietoare-intepatoare se folosesc cutii din carton prevazute in interior cu saci din polietilena sau saci din polietilena galbeni sau marcati cu galben. Atat cutiile prevazute in interior cu saci din polietilena, cat si sacii sunt marcati cu pictograma "pericol biologic". Sacii trebuie sa fie confectionati din polietilena de inalta densitate pentru a avea rezistenta mecanica mare; termosuturile trebuie sa fie continue, rezistente si sa nu permita scurgeri de lichid. Sacul trebuie sa se poata inchide usor si sigur. La alegerea dimensiunii sacului se tine seama de cantitatea de deseuri produse in intervalul de timp dintre doua indepartari succesive ale deseurilor. Sacul se introduce in pubele prevazute cu capac si pedala, sau in port-sac. Inaltimea sacului trebuie sa depaseasca inaltimea pubelei, astfel incat sacul sa se rasfranga peste marginea superioara a acesteia, iar surplusul trebuie sa permita inchiderea sacului, in vederea transportului sigur. Gradul de umplere al sacului nu va depasi 3/4 din volumul sau. Grosimea polietilenei din care este confectionat sacul este intre 0,50 – 0,70 mm.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurisprudenta/1330-plan-anual-gestionare-neutralizare-deseurilor/
5. Deseurile intepatoare-taietoare se colecteaza in cutii din material rezistent la actiuni mecanice. Cutiile trebuie prevazute la partea superioara cu un capac special care sa permita introducerea deseurilor si sa impiedice scoaterea acestora dupa umplere, avand pentru aceasta un sistem de inchidere definitiva. Capacul cutiei are orificii pentru detasarea acelor de seringa si a lamelor de bisturiu. Materialul din care se confectioneaza aceste cutii trebuie sa permita incinerarea cu riscuri minime pentru mediu. Cutiile trebuie prevazute cu un maner rezistent pentru a fi usor transportabile la locul de depozitare intermediara si ulterior la locul de eliminare finala. Cutiile au culoarea galbena si sunt marcate cu pictograma "pericol biologic". Cutiile se avizeaza sanitar de catre Ministerul Sanatatii si Familiei, Directia Generala de Sanatate Publica.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1330
6. Caracteristicile recipientului destinat colectarii deseurilor intepatoare-taietoare:
a) recipientul trebuie sa fie impermeabil si sa prezinte etanseitate, iar prin sistemul de inchidere definitiva sa impiedice posibilitatea de contaminare a personalului care manipuleaza deseurile intepatoare-taietoare si a mediului, precum si posibilitatea de refolosire a acestora de catre persoane din exteriorul unitatii sanitare;
b) recipientul trebuie sa fie inscriptionat, pentru recipientele importate, si in limba romana. Inscriptia trebuie sa cuprinda: modul de utilizare, pictograma "pericol biologic", linia de marcare a nivelului maxim de umplere, unitatea sanitara care a folosit recipientul, persoana desemnata a fi responsabila de manipularea sa, data umplerii definitive;
c) recipientul trebuie avizat de catre Ministerul Sanatatii si Familiei dupa ce a fost supus procedurilor de testare specifica a rezistentei materialului la actiuni mecanice. Testele trebuie sa fie realizate de catre laboratoare acreditate pentru astfel de testari, rezultatele testelor determinand calitatea produsului. Produsul, in urma testarii, nu trebuie sa-si modifice nici una dintre caracteristicele privitoare la structura, forma, culoare.
7. In situatia in care numai acele de seringa sunt colectate in recipientele descrise, seringile pot fi colectate separat in cutii de carton rigid prevazute in interior cu sac din polietilena de inalta densitate de culoare galbena si marcate cu pictograma "pericol biologic". Termosuturile sacului trebuie sa fie continue, rezistente si sa nu permita scurgeri de lichid.
8. Pentru deseurile infectioase de laborator se pot folosi, in locul sacilor de polietilena, cutiile din carton rigid prevazute in interior cu sac de polietilena, marcate cu galben si cu pictograma "pericol biologic".
11. Deseurile nepericuloase asimilabile celor menajere se colecteaza in saci de polietilena de culoare neagra, inscriptionati cu "Deseuri nepericuloase". In lipsa acestora se pot folosi saci de polietilena transparenti si incolori.
12. Pe ambalajele care contin deseuri periculoase se scriu cu creion tip marker rezistent la apa direct pe sacul gol sau pe cutie.
.
Vechi 05-02-07, 00:16   #12
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Depozitarea temporara
1. Depozitarea temporara trebuie realizata in functie de categoriile de deseuri colectate la locul de producere.
2. Durata depozitarii temporare va fi cat mai scurta posibil, iar conditiile de depozitare vor respecta normele de igiena in vigoare. Pentru deseurile periculoase durata depozitarii temporare nu trebuie sa depaseasca 72 de ore, din care 48 de ore in incinta unitatii si 24 de ore pentru transport si eliminare finala.

Transportul
1. Transportul deseurilor periculoase pana la locul de eliminare finala se face cu respectarea stricta a normelor de igiena si securitate in scopul protejarii personalului si populatiei generale.

Eliminare finala
1. Eliminarea deseurilor periculoase rezultate din activitatea medicala se face in conformitate cu reglementarile in vigoare referitoare la aceasta categorie de deseuri.
Metodele folosite pentru eliminarea finala a deseurilor rezultate din activitatea medicala sunt:
a) Incinerarea.
b) Depozitarea in depozitul de deseuri.
2. (1) Deseurile asimilabile celor menajere nu necesita tratamente speciale si se includ in ciclul de eliminare a deseurilor municipale.
(2) Exceptie fac resturile alimentare provenite din spitalele de boli contagioase, care necesita autoclavare inainte de a fi preluate de serviciile de salubritate.

Evidenta cantitatilor de deseuri produse de unitatea sanitara
1. Fiecare producator este obligat sa cunoasca cantitatile de deseuri produse.
2. Pentru cunoasterea cantitatilor de deseuri propuse se aplica metodologia de investigatie-sondaj pentru culegerea periodica a datelor si pentru calcularea cantitatilor medii lunare, conform Anexei 2.

Inregistrarea datelor privind deseurile periculoase predate contractantilor de servicii pentru transport si eliminare finala
1. Inregistrarea datelor reprezinta controlul ciclului producere-transport-eliminare finala de catre producator.
2. Formularul de identificare pentru transport si eliminare finala ale deseurilor periculoase care parasesc unitatea producatoare in scopul eliminarii finale, conform Anexei 6, se completeaza si se semneaza in trei exemplare de catre producator si transportator la predarea/primirea pentru fiecare transport. Un exemplar ramane la producator, iar celelalte doua exemplare se semneaza de catre agentul economic care efectueaza operatia de eliminare finala. Dupa eliminarea finala un exemplar ramane la agentul economic care a efectuat operatia de eliminare finala, iar al treilea exemplar se returneaza prin posta la producator de catre agentul economic care a facut operatia de eliminare finala.
3. Formularul de identificare pentru transport si eliminare finala contine urmatoarele date:
a) datele de identificare pentru unitatea producatoare si pentru agentii economici prestatori de servicii de transport si eliminare finala;
b) cantitatile de deseuri periculoase trimise, transportate si tratate;
c) data si ora pentru fiecare etapa (predare/primire pentru transport, predare/primire la agentul economic care va face eliminarea finala);
d) numele si semnaturile responsabililor pentru fiecare etapa, din partea producatorului si din partea prestatorilor de servicii care au primit/predat deseurile si au aplicat procedeul de eliminare stipulat in contract;
e) procedura de eliminare finala utilizata.

Educarea si formarea personalului
1. Pentru aplicarea prezentului Ordin, personalul responsabil de gestionarea deseurilor rezultate din activitatea medicala trebuie instruit sub coordonarea Ministerului Sanatatii si Familiei, Directia Generala de Sanatate Publica.
2. Unitatea este obligata sa asigure educarea si formarea profesionala continua pentru angajati, in urmatoarele situatii:
a) la angajare;
b) la preluarea unei noi sarcini de serviciu sau la trecerea pe un alt post;
c) la introducerea de echipamente noi sau la modificarea echipamentelor existente;
d) la introducerea de tehnologii noi;
e) la recomandarea medicului Serviciului de Prevenire si Control ale Infectiilor Nozocomiale (SPCIN) sau a medicului delegat cu responsabilitati in prevenirea si combaterea infectiilor nozocomiale care a constatat nereguli in aplicarea codului de procedura, precum si la recomandarea inspectorilor sanitari de stat;
f) la recomandarea coordonatorului activitatii de protectie a mediului;
g) periodic, indiferent daca au survenit schimbari sau nu in sistemul de gestionare a deseurilor.
3. Perioada dintre doua cursuri succesive va fi stabilita de medicul SPCIN, coordonatorul activitatii de protectie a mediului sau medicul delegat cu responsabilitati in prevenirea si combaterea infectiilor nozocomiale dar nu va depasi 12 luni.
4. Personalul implicat in sistemul de gestionare a deseurilor periculoase trebuie sa cunoasca:
a) tipul si cantitatile de deseuri produse in unitate;
b) riscurile pentru mediu si sanatatea umana la fiecare etapa a ciclului de eliminare a deseurilor;
c) planul de gestionare a deseurilor rezultate din activitatile medicale, cu regulamentele interne si codurile de procedura pentru colectarea, depozitarea, transportul si eliminarea deseurilor periculoase.
.
Vechi 05-02-07, 00:18   #13
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Responsabilitati in domeniul gestionarii deseurilor rezultate din activitatile medicale

1. Medicul stomatolog:
a) supravegheaza modul in care se aplica codul de procedura a sistemului de gestionare a deseurilor periculoase;
b) aplica procedurile stipulate de codul de procedura;
c) aplica metodologia de investigatie-sondaj pentru determinarea cantitatilor produse pe tipuri de deseuri, in vederea completarii bazei nationale de date si a evidentei gestiunii deseurilor.
2. Asistenta :
a) aplica procedurile stipulate de codul de procedura;
b) raspunde de aplicarea codului de procedura a sistemului de gestionare a deseurilor periculoase;
c) prezinta medicului planificarea necesarului de materiale pentru sistemul de gestionare a deseurilor periculoase;
d) aplica metodologia de investigatie-sondaj pentru determinarea cantitatilor produse pe tipuri de deseuri, in vederea completarii bazei nationale de date si a evidentei gestiunii deseurilor.
3. Ingrijitoarea de curatenie:
a) aplica procedurile stipulate de codul de procedura;
b) asigura transportul deseurilor pe circuitul stabilit de codul de procedura;
c) aplica metodologia de investigatie-sondaj pentru determinarea cantitatilor produse pe tipuri de deseuri, in vederea completarii bazei nationale de date si a evidentei gestiunii deseurilor.

Categoriile de de
.
Vechi 05-02-07, 00:26   #14
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Vad ca la punctul 8 a aparut un zambaret, ca sa-mi faca in ciuda la cat am muncit la planul asta. L-am scos la imprimanta cu caractere mici sa incapa pe 6 pagini si maine, adica azi, abia astept sa ajung la cabinet si sa-l arunc intr-un sertar si sa uit de el un an. La anul il voi copia din nou, cu modificarile de rigoare daca se mai perinda un alt ministru cu alte idei mai bune. Va urez mult succes in activitatea de fiecare zi de munca!
.
Vechi 05-02-07, 01:35   #15
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Am rezolvat eu zambetul Trebuie sa pui 8 ) si nu 8.) fara punct.
.
Vechi 11-01-08, 11:12   #16
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

e inceput de wknd si cred ca de aia gindesc la relanti.... am citit legea de mai sus si in afara de faptul ca pun eticheta "toxic" la medicamente expirate, nu am priceput nimic altceva....
voi ce faceti cu medicamentele expirate? (tablete, fiole)... xilina, adrenalina, HHC, diazepam, etc....
.
Vechi 11-01-08, 15:44   #17
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

le incineram...
Vechi 01-03-13, 12:31   #18
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Am inteles eu bine ca dupa noua lege trebuie sa avem si fisa de gestiune deseuri biologice si sa raportam lunar la Sanepid?
anima este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-03-13, 13:37   #19
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cred ca suntem exceptati, daca avem mai putin de 200kg. deseuri/luna, dar mai studiem problema... :-))
anima si mcwin2020 au multumit.
Vechi 07-07-13, 20:09   #20
La primele mesaje
MD Parodontolog
Fara status.

.

la anexa 1 a ordinului nou, la art 7. (7) scrie ca unitatile care produc mai putin de 300kg de deseuri anual sunt exceptate de la obligatia de a elabora planul de gestionare al deseurilor dar trebuie sa raporteze cant de deseuri produse, sunt niste tabele spre sfarsitul ordinului.
callina_9 este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
acces, adrenalina, afara, ata, cabi, cabinet, caz, citit, direct, home, iga, legea, legislatie, lista, medicamente, merge, mie, mm, nevoie, ochi, paginii, partea, plan, planul, punct, rezolva, rezolvat, subscriu

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Plan de tratament grigore1 Reabilitare Orala 18 25-06-11 11:05
plan de tratament muresan sergiu Protetica 14 03-10-08 13:24
plan de tratament ionsilicon Odontologie 14 21-05-08 17:51
Un plan de tratament? cotormaria82 Protetica 5 08-03-08 07:58
Ce plan de tratament? annamo Protetica 8 10-02-08 14:09

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:10) timp.

Alegeti schema de culori preferata: