Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

casa de marcat

discutie din eugenol.ro : Am si eu o intrebare .....CMI mai nou are nevoie de casa de marcat ???...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Jurisprudenta
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree9Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 09-01-11, 12:10   #58
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Am si eu o intrebare .....CMI mai nou are nevoie de casa de marcat ???
Vechi 09-01-11, 12:23   #59
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am CMI, am scapat de casa de marcat.
Vechi 09-01-11, 14:16   #60
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Din cate am inteles .....de la cineva .....este obligatoriu MAI NOU chiar si ptr CMI sa avem casa de marcat !!!

Voi stiti ceva in legatura cu asa ceva ??
Vechi 10-01-11, 09:57   #61
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Din cate stiu eu, numai SRL-urile au obligatia de a avea case de marcat.
Vechi 25-02-13, 19:17   #62
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

vreau sa va intreb daca pt CMI trebuie casa de marcat, cineva mi-a spus ca trebuie pt toti ce lucreaza cu populatia
mcwin2020 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-13, 19:24   #63
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Nu trebuie, dar te scapa de bataie de cap pentru scris chitante si facturi.
mcwin2020 a multumit.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-13, 20:36   #64
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dentamax View Post
te scapa de bataie de cap pentru scris chitante si facturi.
doar de chitante, te scapa, caci daca omul vrea factura trebuie sa i-o scrii (sau sa i-o "scoti" din computador ) :-))
Dentamax si mcwin2020 au multumit.
Vechi 27-02-13, 17:29   #65
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.

cât costa domle o astfel de casa de marcat? și dacă trebuie neapărat băgat codul pe fiecare procedura :-( citeam pe aici dar nu am înțeles dacă e sigur sau nu...

s1 cm10 jellybean
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-02-13, 17:47   #66
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu stiu cit mai costa, dar trebuie introdusa fiecare manopera in parte, cu codul ei (cel mai simplu nr.crt din lista de preturi). Cel mai bine ar fi ca pretul sa-l introduci manual ( sa nu fie prestabilit, caci daca vei avea de operat reduceri sau mariri de pret e mai complicat sa modifici in casa).
Blue a multumit.
Vechi 07-05-15, 17:15   #67
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Bixi a multumit.
Vechi 07-05-15, 18:38   #68
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Fiecare entitate (firmă, PFA, ONG etc.) care are şi utilizează case de marcat trebuie să notifice până la finalul acestei săptămâni Agenţia Naţio­na­lă de Administrare Fiscală (ANAF) că a constituit Registrul de Bani Personali pentru fiecare unitate de vânzare de bunuri sau de prestare a serviciilor, adică pentru fiecare punct de lucru în parte.
....citat din articolul de mai sus gasit de Nico...(multumiri Nico)

Sa inteleg ca daca eu nu am casa de marcat nu am nevoie de acel registru?
Bixi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-05-15, 20:39   #69
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de Bixi View Post
Sa inteleg ca daca eu nu am casa de marcat nu am nevoie de acel registru?
Nu, nu ai nevoie.
Bixi a multumit.
Vechi 07-05-15, 23:20   #70
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

articolul e ambiguu. ar fi trebuit sa spuna: ".....sunt obligate sa aiba casa de marcat.....".

Conform formularii, daca esti obligat sa ai casa de marcat ( ex. SRL), dar nu ai ( incalci legea), atunci nu esti pasibil de amenda in caz ca nu ai acel registru. Daca insa respectai legea ( si aveai casa de marcat), primesti amenda? Nu e paradoxal?

La fel: CMI nu e obligat sa aiba casa de marcat, e optional. Deci daca nu ai casa de marcat ( e legal), si nici acel registru, esti ok. Daca insa iti iei (optional) casa de marcat, imediat esti pedepsit.

Si apropos, ce treaba au banii personali cu casa de marcat? Ca daca se lasa bacsis / se incaseaza la negru, nu mai conteaza ca ai sau nu casa de marcat.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurisprudenta/1315-casa-marcat/

Eu as intelege sa nu fie necesar acest registru in unitatile unde nu se opereaza cu cash DELOC. Nu prea sunt insa in romania.

De fapt nu prea inteleg ce se va rezolva cu acest registru. Nimic, doar un motiv de dat amenda. La fel cum la un moment dat apareau restrictii de viteza ( 40km/h) pe drum drept in camp cu vizibilitate maxima, doar ca sa aiba o mina de aur radarul.
nico, Dentamax si pup au multumit.
Vechi 08-05-15, 07:48   #71
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Teoretic rezolva... Sa zicem ca ieri ai incasat 740 de lei. Aia 40 de lei sunt in hartii de 10 lei, pe care ii lasi in cabinet pentru a 2-a zi pentru rest. Ei, aia 40 de lei trebuie trecuti ca bani personali. Pentru ca daca in momentul in care a 2-a zi vine control si iti fac Z-ul la casa, iti cer toti banii pe care i-ai incasat in ziua aia + banii personali, iar suma evident trebuie sa fie exacta. Daca nu ai avea registrul, ai fi cu bani in plus.
In registru se poate scrie orice suma, spre exemplu daca in ziua respectiva ai de platit materiale de 1000 de lei, poti trece atat in registru, pentru ca tu stai pregatit cu banii aia in cabinet sa-i dai curierului. Daca vine control, evident ai cum sa-i justifici. Deci eu cred ca are cat de cat un rost...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1315

V-ati trecut articol "bacșiș" in casele de marcat?
.
Vechi 08-05-15, 09:26   #72
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

aia 40 NU sunt bani personali ( poate doar in cazul CMI, discutabil insa si acolo), ci sunt sold contabil cu care se inchide / se deschide ziua. Sunt bani care apartin SRL-ului, nu personali.
Vechi 08-05-15, 10:15   #73
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Newsletter nr.22
2 mai 2015
1. Registru de bani personali

Operatorii economici care sunt obligati sa utilizeze case de marcat trebuie ca la ora inceperii programului de lucru sa asigure inregistrarea sumelor de bani detinute de angajatii lor intr-un registru de bani personali, special intocmit in acest sens, se mentioneaza in OUG nr. 8/2015, recent intrata in vigoare.

Atentie! Cei care nu vor respecta aceasta obligatie vor fi sanctionati din 8 mai cu amenda de 9.000 lei.

Modelul registrului de bani personali a fost aprobat prin Ordinul MFP nr. 513/2015, publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 300 din 30 aprilie 2015 si care a intrat in vigoare la data publicarii. De asemenea, documentul mai cuprinde si regulile de completare a registrului.

Conform noilor dispozitii, registrul are paginile numerotate in ordine crescatoare si se semneaza pe ultima pagina de catre administratorul operatorului economic sau de catre persoana imputernicita de acesta.

De asemenea, registrul de bani personali se compleaza zilnic de catre angajatii operatorului economic, la inceputul programului de lucru, fara stersaturi sau modificarisi fara a lasa spatii neutilizate.

Chiar daca documentul este completat de catre salariatii firmei, totusi operatorul economic raspunde de integritatea registrului si de completarea zilnica a acestuia de catre angajati.

Pe langa acestea, firma va notifica organului fiscal competent ca a constituit registrul de bani personali, precizand data deschiderii documentului si numarul de pagini, conform numerotarii acestora. Notificarea va trebui depusa in termen de cinci zile lucratoare de la data publicarii Ordinului MFP nr. 513/2015, adica pana pe 7 mai.

La randul sau, organul fiscal inregistreaza intr-o evidenta proprie, tinuta la nivelul fiecarui contribuabil, registrele de bani personali notificate ca fiind constituite.

Totodata, registrul se pastreaza la unitatea de vanzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor cu scopul de a fi prezentat organelor de control, iar un operator economic poate utiliza un singur registru pentru fiecare magazin.

In Oradea puteti la ora actuala achizitiona registrul de la magazinul de imprimate tipizate de langa palatul Ullmann sau de la Treira (str. Ioan Ciordas nr.1)

2. Sunt obligatorii casele de marcat fiscale la CMI-uri?

ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale – REPUBLICATĂ 2005 – ACTUALIZATĂ 2015(Link [Necesita inregistrare pentru acces.]) excepteaza la art.2 litera f activităţile desfăşurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implică crearea unei societăţi comerciale

3. Limitarea platilor in numerar - legea 70/2015

4. Conform informatiilor din presa guvernul are in vedere un proiect de act normativ privind reclasificarea profesiilor libere din activitati independente in activitati dependente.

Rezultatul acestor masuri ar fi o fiscalizare mult mai mare(dubla) a veniturilor celor ce au activitati independente.
Ce parere aveti? Considerati necesara o luare de atitudine?

5. Va reamintim ca utilizarea cardului de sanatate este obligatorie la toti pacientii adulti, precum si raportarea manoperelor catre CAS in timp real.
.
Vechi 08-05-15, 10:28   #74
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
aia 40 NU sunt bani personali ( poate doar in cazul CMI, discutabil insa si acolo), ci sunt sold contabil cu care se inchide / se deschide ziua. Sunt bani care apartin SRL-ului, nu personali.
Ai dreptate, doar in cazul CMI. Am reprodus ce mi-a zis contabila...
.
Vechi 08-05-15, 10:57   #75
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de Bixi View Post
4. Conform informatiilor din presa guvernul are in vedere un proiect de act normativ privind reclasificarea profesiilor libere din activitati independente in activitati dependente.

Proiect MFP: Activitatile independente ale profesiilor liberale vor putea fi reclasificate in activitati dependente

Rezultatul acestor masuri ar fi o fiscalizare mult mai mare(dubla) a veniturilor celor ce au activitati independente.
Ce parere aveti? Considerati necesara o luare de atitudine?
Exista deja alt topic pe care se discuta aceasta problema.
Vechi 08-05-15, 11:09   #76
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
Exista deja alt topic pe care se discuta aceasta problema.
Guvernul si-a propus sa ne extermine in masă!!!! Profesiile liberale vor dispărea
...stiu...era un newsletter primit de la un coleg din Bihor pe care l-am copiat integral...cinste Colegiului de acolo...
Scuze pentru partea de offtopic
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., angaja, articol, ata, casa, cazul, cmi, codul, folosesc, forma, gresesc, intrebare, juridice, lista, macar, marcat, minim, numar, obligatorii, organizare, pacient, persoane, pret, program, srl, stoma, stomatologice, vanzare

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Contract cu casa de asigurari kappo79 Banii nu au halena 5 16-02-13 10:01
carti care v-au marcat? eugenol man Arta 230 01-02-11 21:56
Ce Case de Marcat aveti ? Nick006 Aparatura stomatologica 16 05-08-08 10:53
casa de marcat pentru CMI?? dintzaru_doc Management 1 30-10-07 21:44
contractul cu casa pe 2007? elaenis CMD UNAS AMSPPR 1 23-01-07 14:57

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (21:31) timp.

Alegeti schema de culori preferata: