Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

contract de service pt aparatura din cabinet

discutie din eugenol.ro : stiu ca in mod normal, esti obligat sa ai un asemenea contract: pt unit, sterilizator, compresor, etc... pt sterilizare ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Jurisprudenta
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree2Multumiri
  • 1 Scris de reif_felicia
  • 1 Scris de ctin

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 14-01-07, 16:23   #1
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Default contract de service pt aparatura din cabinet

stiu ca in mod normal, esti obligat sa ai un asemenea contract: pt unit, sterilizator, compresor, etc... pt sterilizare e cel mai important, intrucit legea cere ca de 2 ori pe an aparatele de sterilizare sa fie verificate de catre un tehnician autorizat... ca tehnicianul nu face nimic mai mult decit faci tu ca medic pt aceasta verificare, asta e o alta poveste...

intrebarea mea e: daca tot ce am in cabinet pe linie de aparatura, este inca in garantie, mai am nevoie de acest contract de service? pt ca, aparatele fiind in garantie, acest eventual contract mi s-ar parea doar o chestie formala, fara nici o ratiune practica...
Vechi 14-01-07, 19:27   #2
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

daca aparatele sunt in garantie nu ai nevoie de contract, doar sa fie omologate
qwerty este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-01-07, 20:05   #3
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@ nico
De intrebat furnizorul aparatelor in garantie! Ar fi culmea ca si astea noi sa necesite omologare si implicit taxe!
Perioada de garantie la mine (KaVo) a fost de 2 ani si am avut service Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurat de ei .Vorbesc de service-ul curent , verficari reglaje , etc.
Acum am un contract cu o persoana autorizata ( si priceputa!) care de 2 ori pe luna face service complet. La inceput mi se pareau niste bani dati prea usor acum realizez m-as simti incert sa nu am un asemenea contract!
Platesc pe chitanta 150 ron/ luna! In acesti bani intra si eventualele urgente!
Mi s-a ars o siguranta si...gata, totul era mort si agenda de programari era plina! Total neplacut! Dau telefon si vine f. repede, se schimba siguranta si in 20 min. lucrez iar.
Tot ce este tehnic in cabinet intra in acest contract.Aer conditionat, camera de supraveghere , centrala termica ,instalatie electrica si de apa, tot,tot.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurisprudenta/1163-contract-service-pt-aparatura-cabinet/
Merita ! Incercati!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-01-07, 21:18   #4
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

@radu, nu era vorba de omologare... ci de verificarea lor periodica, ceruta prin lege... pt aparatele de sterilizat, legea cere o verificare la 6 luni... posibil ca identic si pt alte aparate...

tehnicienii vin in aceeasi zi in care i-ai chemat pt o urgenta? ... in cluj trebuie sa astepti cel putin o zi, doua... iti dai seama ca totul ti se duce de ripa, daca ai un singur unit... si pierzi multi bani stind degeaba... nemaivorbind de stresul de a face reprogramari...

eu nu am auzit pe unde am lucrat nici macar o singura data sa vina tehnicianul in ziua in care l-ai chemat... m-ai pus pe ginduri...
Vechi 14-01-07, 21:30   #5
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

1. Stiu ca omologarea (despre care trebuie sa ma intereses si eu) este altceva ...
2. Sper sa nu fiu offtopic , dar contractul de service constant, service normal pe care-l am prevede tocmai asta: rezolvarea urgentelor !
Gindeste-te ca la un Kavo care acum are 5 ani si care merge f. bine , nu am probleme ...si atunci de ce sa dau 12 x 150 ron / an ?
Pentru aceste eventuale urgente si pentru intretinerea celorlalte aparate din cabinet.
Si da , vine la urgenta!
A pocnit un racord de apa la baie: am inchis apa acolo si am dat telefon.
A venit , ca e contract , dar si ptr. ca este un om serios!
La reviziile lunare las lista cu ce vreau remediat si se rezolva!
Ma repet: eu cred ca merita!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-01-07, 00:30   #6
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

daca e in garantie, asta echivaleaza pe perioada respectiva cu un contract de service. stiu sigur astapentru ca si eu sunt in situatia asta si la contractul cu casa ni s-a cerut contract de service, iar eu am pus contractul de vinzare cumparare care contine garantia si a fost ok.
Scubi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-01-07, 22:53   #7
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu am auzit o chestie si mai tare. cica prin nu stiu ce noua lege (care de obicei nu exista dar la noi sanepidul face scandal si pe proiecte de legi sau pe ce mai viseaza noaptea) ar trebui sa fie un contract cu o firma de service (autorizata de sanepid)care sa faca control lunar si care costa decat 350 lei pe luna.
poate sa fie adevarat?
carmenv este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-07, 06:03   #8
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Contractul de servis ca orice contract pote fi negociat.La noi in judet am inteles de la ei ca au 2 tipuri de contracte. depinde ce fel de prestatii ai nevoie .La noi cel mai scump este de 95 ron.Ar trebui sa va aliati mai multi colegi si sa negociati cu ei sau poate intervine CMD-ul local.Socotesc ca e prea mult 350.
reif_felicia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-02-08, 08:31   #9
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Cu cine pot incheia un contract de service pentru aparatura din cabinet, in Bucuresti?
As avea nevoie de niste recomandari in privinta asta...
ralucag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-03-08, 09:02   #10
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Te pot ajuta cu cu o sugestie. E tehnicianul care se ocupa de service-ul aparaturii mele si are si firma autorizata pentru asa ceva. Il cheama Vasile Genel, iar firma e SC TERRA MED SRL, tel. 0745139069. E bine ca fiind PF, nu trebuie ca la suma pe care ti-o cere sa platesti si TVA-ul. Eu am platit si anul trecut, si anul acesta 200 ron. Bani aruncati dupa parerea mea, dar altfel nu-mi vizeaza sanepidul autorizatia.
Vechi 02-03-08, 13:23   #11
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Multumesc foarte mult pentru ajutor!
ralucag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-03-08, 23:38   #12
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr. patricia View Post
Te pot ajuta cu cu o sugestie. E tehnicianul care se ocupa de service-ul aparaturii mele si are si firma autorizata pentru asa ceva. Il cheama Vasile Genel, iar firma e SC TERRA MED SRL, tel. 0745139069. E bine ca fiind PF, nu trebuie ca la suma pe care ti-o cere sa platesti si TVA-ul. Eu am platit si anul trecut, si anul acesta 200 ron. Bani aruncati dupa parerea mea, dar altfel nu-mi vizeaza sanepidul autorizatia.
pentru cei 200 de roni sunt semnate doar hartiile cu evidenta reviziilor sau se asigura si alte servicii de servis
luna este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-03-08, 07:35   #13
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Doar hartiile, evident
Vechi 15-07-12, 21:45   #14
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Indraznesc sa pun o intrebare in acest topic, chiar daca ultima postare e veche ; Ma poate ajuta cineva cu informatii privind o firma serioasa din Iasi pentru a incheia un contract de service pentru aparatura din cabinet? cand spun "serioasa" ma gandesc la un om/colectiv care sa raspunda la telefon cand am o problema cu unitul si pe care sa nu-i sun eu la 3 luni sa-i rog insistent sa vina sa-mi faca hartiile necesare. Va multumesc anticipat!
alexandra.botezatu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-07-12, 10:34   #15
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.

Bună, eu zic ca în funcție de ce unit ai tu, sa incerci sa vb cu cei de la ~~~~~~, știu că au un serv destul de bine pus la punct dacă ai cumpărat înotul de la ei, dar merita o intrare sa vezi dacă îți pot face contract direct cu inginerul respectiv ;-)

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-07-12, 18:24   #16
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna ziua,
si totusi, stie cineva ce lege este si de cand?cu stima, dizi

Modificat ultima data de radualionte; 24-07-12 la 19:54. Motivul: text dublat
dizi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-07-12, 15:09   #17
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

H.G. 857 din 24 aug 2011 publicata in Monit. oficial nr.621 din sept.2011.
nu mai stiu capitolul.
cristaldental a multumit.
reif_felicia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-05-13, 22:44   #18
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Service aparatura stomatologica

A auzit cineva de firma ECO TECH MANGEMENT SRL? Am primit zilele acestea o oferta pe mail de la ei si suna destul de tentant. Se pare ca ofera service aparatura stomatologica, verificari sterilizare, etc. A lucrat cineva cu ei? Imi puteti spune daca sunt seriosi? Multumesc.
mitzabma este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-10-16, 12:41   #19
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ziua buna,
Avand in vedere ca am contract de comodat pe spatiu si aparatura nu este a mea, este nevoie de un nou contract de service pentre DSP sau duc contractul propietarului?
Am intrebat la DSP si mi s-au dat raspunsuri in contradictoriu : ca trebuie sa fac contract nou(ziua 1 in care am fost) sau ca aduc contractul propietarului (ziua 3, alta doamna DSP-ista)

Am uitat sa precizez faptul ca acest contract este pentru maldarul de acte in vederea infiintarii unui CMI
Dr. Rosu Alexandru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-10-16, 20:09   #20
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

In momentul in care functionezi in acel cabinet pe propriul CMI sau SRL ai nevoie de contract de service incheiat in nume propriu, chiar daca mai este incheiat un contract de service pe alt CMI sau SRL. Sunt doua entitati juridice diferite. Un caz similar am avut si eu la un cabinet in care am lucrat in trecut.
Dr. Rosu Alexandru a multumit.
ctin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-07-19, 09:33   #21
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.

va pot ajuta eu cu contracte de service pe aparatura
adrianmihnea este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ajutor, aparat, autorizare, cabi, cabinet, chestie, compresor, con, contract, garantie, important, intrebare, lege, legea, luni, macar, medic, nevoie, omologare, poveste, practica, service, sterilizare, sterilizator, tehnician, tehnicianul, unit, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Inscriere shopping aparatura - China Td. Micky Discutii diverse 21 31-05-10 20:45
amortizare aparatura medicala doctor xxx Jurisprudenta 3 20-12-08 13:31
aparatura stomatologica noua stanleyy Aparatura stomatologica 1 29-10-08 08:37
service radualionte Aparatura stomatologica 1 29-05-08 02:30
Contract salubritate si contract deratizare grig Jurisprudenta 1 22-02-07 15:13

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (10:14) timp.

Alegeti schema de culori preferata: