Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

contract de colaborare

discutie din eugenol.ro : Exista contract de colaborare intre dentisti? Daca din an in pasti chem un chirurg trebuie contract de colaborare, unde ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Jurisprudenta
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree22Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 08-01-07, 23:41   #1
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

Default contract de colaborare

Exista contract de colaborare intre dentisti? Daca din an in pasti chem un chirurg trebuie contract de colaborare, unde il intocmesc, la CMD?
Vechi 09-01-07, 00:04   #2
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

intreb si eu ca sa ma aflu in treaba: de ce nu trimiti tu pacientii la chirurg? nu ar fi mai simplu asa?
Vechi 09-01-07, 00:07   #3
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Un contract de munca pentru sfert de norma (banui ca se poate) si vine o data pe saptamina la tine la cabinet si rezolva ce-i de chirurgie
Vechi 09-01-07, 00:09   #4
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

pt ca nu are cabinetul lui
Vechi 09-01-07, 04:17   #5
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

apoi ce te mai stresezi si tu daca vine doar din ani in pasti? E chiar nevoie sa faci un contract? Daca ar veni regular atunci il poti angaja cu norma redusa parca, cateva ore pe saptamana. Eu asa voi face cu contabila. Ma gandesc ca poti si tu.

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-01-07, 11:05   #6
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

de ce nu incercati un contract de prestari servicii intre firme? este mai "ieftin" si se rezolva plata cu factura la data respectiva. nu mai platesti taxe si impozite. desigur daca vine f rar si nu este srl sau cmi si nici nu-i convine sa fie, mai bine "la negru"
Vechi 28-02-07, 13:38   #7
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Contract de colaborare pt medici?

Salutare eugenolilor! Pana acum am tot citit cu interes ce discutii se poarta, dar iata ca mi-a venit randul sa pun intrebari. Abia am absolvit faculta si doresc sa ma angajez, dar se pare ca in Suceava nu s-a auzit de contract de colaborare si %. Stiu de la colegi ca in alte orase se practica ...stie careva care e adevarul? Oare de ce in Suceava nu se poate?
Va multumesc.
elendent este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-02-07, 18:09   #8
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

din cate stiu nu mai exista contract de colaborare ca forma de munca legala. In general, nu doar la cabinete.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-03-07, 13:01   #9
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc Augustine! Ma voi mai interesa...de ce si cum tre sa pun problema cand merg la cineva pt colaborare.
.
Vechi 25-03-07, 16:32   #10
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de saru sanda iolanda
desigur daca vine f rar si nu este srl sau cmi si nici nu-i convine sa fie, mai bine "la negru"
pai mai bine la negru pt chirurg dar pt mine nu e mai bine ca eu platesc impozit pt 2 milioane incasate din care de fapt 50% ar trebui sa-i dau chirurgului
Vechi 26-03-07, 12:33   #11
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default solutii

este justa intentia ta de a legaliza colaborarea,

cum normal este si faptul ca , chirurgul sa vina la tine,

tehnic cea mai simpla modalitate :
- avizarea medicului ca si persoana fizica autorizata ( sediul social acasa la el);
- iar tu o sa inchei un contract de colaborare cu pfa; in felul acesta tu nu ai obligatii este treaba lui cu darile de orice fel;

bafta!

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-07, 12:39   #12
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

multam, pana la urma asta am si facut...credeam ca mai e o alta cale mai simpla pt el
Vechi 20-06-07, 17:58   #13
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

Default contract de prestari servicii

intreb fiindca vreau sa-mi fac un contract da genul asta cu angajatorul meu fiindca mi se pare cam imoral sa am salariul minim pe economie. daca aveti vreunul puteti sa-mi spuneti si mie cam ce scrie in el si cine se pricepe sa redacteze asa ceva, juristul sau contabilul?
florin dediu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-06-07, 20:37   #14
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

vb cu contabilu
Vechi 21-06-07, 00:10   #15
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

thx
florin dediu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-06-07, 20:09   #16
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Doresc si eu un raspuns in legatura cu acest subiect\

As dori sa aflu sub ce forma pot lucra la un cabinet cu 2 unituri excluzand forma de inchiriere.Aici la mine in judet jurista CMD mi-a spus ca nu exista forma ...cu contract de colaborare ...ci doar angajare, inchiriere sau contract de comodat. :x
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurisprudenta/1123-contract-colaborare/
Totusi de la unii colegi din alte judete am aflat ca si-au facut pfa si merg pe aceasta varianta(contract de colab) si sunt platiti la procent. Stiu ca pt varianta cu angajare taxele sunt mai mari pt ca platesc ambele parti ....Deci as putea totusi sa imi fac pfa si sa inchei acel contract si sa functionez legal? Atunci care este forma de plata?am vorbit si cu contabil si cu jurist si tot nu m-au lamurit

Va roooooooooog informati-ma in legatura cu asta ca nu mai pricep nimic si nici doamna dr la care vreau sa lucrez nu am mai avut de a face cu asta 8)
.
Vechi 23-06-07, 22:51   #17
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default contract

Elendent,

1. activitatea de medicina dentara NU se poate practica sub forma juridica de PFA
2. cel mai simpliu este sa iti faci CMI -ul tau in spatiul in care lucrezi , pe baza unui contract de comodat cu respectivul medic , apoi contract de colaborare intre CMI.
3. Cit te plateste pe tine medicul la care lucrezi e intzelegerea voastra , important este insa ca nu mai intervine nici o taxa , sintetistimulati amindoi sa lucrati numai cu chitanta , iar banii care iti vin sint " BRUT" . Alegi sa iti platesti salariu bine , alegi sa nu iarasi bine , alegi sa ai leasing iarasi bine,,,,,,,,,,
Bafta . Extra info pe privat
Vechi 25-06-07, 15:01   #18
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Mi s-a "propus"(obligat) si mie sa ma fac PFA. M-am interesat putin si la vremea respectiva mi s-a parut prea multa hartogaraie si s-a terminat totul cu mine plecand la alt cabinet. As vrea niste informatii de la cineva care stie clar ce inseamna PFA pt dentisti: acte, avantaje/dezavantaje, impozite etc. Si as mai dori un sfat: este posibil ca eu sa ma angajez la SRL un cuiva si apoi acel SRL sa faca un contract de colaborare cu actualul cabinet la care lucrez? ce inseamna asta in taxe pt mine si pt SRL ul la care ma angajez? as aprecia mult cateva infos. merci
Vechi 25-06-07, 23:48   #19
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default eLENUSA

Citat:
As vrea niste informatii de la cineva care stie clar ce inseamna PFA pt dentisti
Nu este legal

Citat:
eu sa ma angajez la SRL un cuiva si apoi acel SRL sa faca un contract de colaborare cu actualul cabinet la care lucrez? ce inseamna asta in taxe pt mine si pt SRL ul la care ma angajez? as aprecia mult cateva infos. merci
Numai daca acel SRL areobiect de activitate medicina !!
Ca txe e la fel ca bani doar ca le plateste obligat SRL-ul impozitare la sursa in timp ce daca ai CMI propriu poti opta la quantu-uri
Vechi 12-07-07, 19:04   #20
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Va multumesc domnule dr Grigore pt raspuns ...m-ati scos din ceata
.
Vechi 01-10-07, 15:40   #21
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Contract prestari servicii/conventie de colaborare ??

Aveti cumva un exemplu de contract de colaborare intre medic patron si medic angajat?? fara contract de munca partial.
Sau o conventie de colaborare ???

As avea si eu nevoie de un exemplu...va multumesc ..

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-10-07, 15:55   #22
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pai intre medic si angajat medic este contract de munca de la fortele de munca...
eu asa m-am angajat.
Vechi 02-10-07, 20:55   #23
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

merci..o sa ma duc sa intreb

.
Vechi 08-10-08, 21:15   #24
Ucenic Sef
MD Implantolog
Competenta Implantologie Orala

.

Default Contract de colaborare

Doresc sa stiu in ce consta asa zisa " angajare" pe baza de contract de colaborare. Poate dintre voi, cei ce lucrati pe la alte cabinete ati facut asa un contract de colaborare...?
Mai nou nu se mai fac angajari, ci se semneaza acest contract intre tine si medicul " angajator"

" Marile realizări sunt atinse nu prin putere, ci prin perseverenţă ".
yanka este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-10-08, 12:17   #25
Ucenic Sef
MD Implantolog

.

nu stie nimeni?

.
Vechi 09-10-08, 15:33   #26
Ucenic Sef
MD Implantolog

.

am vazut si citisem inainte de a posta intrabarea....
ma gandeam ca poate stiti mai multe, dpdv legal ce inseamna si ce implica o astfel de colaborare
tks

.
Vechi 09-10-08, 15:33   #27
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Eu am contract de munca si cartea de munca la cabinet. Din cate stiu, faci contractul cu angajatorul, el plateste salariul net iar tu iti achiti datoriile catre stat: impozit pe salariu, CAS, somaj, pensie. Am uitat ceva? Poate ceilalti care au contract de colaborare, iti pot spune mai multe amanunte dar, in principiu, este cam cum ti-am zis.
Vechi 09-10-08, 15:35   #28
Ucenic Sef
MD Implantolog

.

Radu, nu la asta m-am referit. Deci nu e angajare cu carte de munca, asta-i toata treaba

.
Vechi 09-10-08, 15:40   #29
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Pai asta am zis si eu. Eu nu stiu f. exact cum este contractul de colaborare. Pt. ca nici unul dintre colegii care au contract de colaborare nu ti-a raspuns inca (or fi la cabi), ce am scris eu este bine.
yanka a multumit.
Vechi 09-10-08, 15:48   #30
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

A, am uitat. Tu te ocupi de ITM (cartea ta de munca) si tot tu iti platesti darile catre stat.Asa ca atentie la negocierea contractului pt. ca darile catre stat sunt cam 51% din salariul net.
Vechi 09-10-08, 15:56   #31
Ucenic Sef
MD Implantolog

.

Mama lui de stat roman, numai sa-ti ia banii e bun

.
Vechi 10-10-08, 10:10   #32
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Din cate stiu eu..aceasta modalitate de angajare nu ar mai exista..si eu am vrut asta acum 1 an,,,si pentru a plati cat mai putin voiam sa fac un contract de colaborare pe 2 ore..pentru ca mai lucram la un cabinet.Nu am mai apucat sa fac acel contract ca am fugit in lume..

.
Vechi 10-10-08, 10:22   #33
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu am contract de colaborare unde lucrez;angajatorul ca sa zic asa e cel care detine cabinetul si tu ca angajat in general trebuie sa ai PFA(adica persoana fizica autorizata) care il obtii de la Finante(cel putin asa e in Cluj Napoca).Prin acel PFA ti se elibereaza un CIF(cod de inregistrare fiscala) si tu te ocupi de restul:contabilitate,plata la CAS si restul.
Sper ca m-am facut inteleasa,daca mai pot ajuta cu ceva intreaba-ma linistita.
yanka si dr12roxana au multumit.
Ingrid este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-10-08, 10:16   #34
Ucenic Sef
MD Implantolog

.

In cabinetul unde voi lucra eu, medicul angajator zicea de CMI. Aici tot PFA mi-ar trebui? Sau e cu totul alta treaba CMI de PFA?

.
Vechi 09-11-08, 17:57   #35
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Din ce stiu eu un CMI este o persoana fizica autorizata. Stiu asta pt ca eu m-am ocupat de colaborarea cu contabilul si taxele ce-mi revin la CMI-ul unde sunt angajata ca...angajat....carte de munca si tot tacamul.
Vis-s-vis de ce explica cineva mai sus, am si eu o intrebare. Daca tu ca angajat hotarasti sa-ti faci si tu CMI si se incheie un contract de colab intre CMI-uri, si apoi e treaba ta daca alegi sa-ti platesti salariu sau nu... in acest caz cum se cuantifica vechimea de munca in timp, daca tu nu iti acorzi nici un salariu? Si daca alegi sa iti acorzi, esti obligat sa iti pui salatiul minim pt studii sup(pt ca asa e acum legal ca simplu angajat)? Si cum sunt taxele atunci, la fel ca cele clasice de angajat? Multumesc pentru raspunsuri.
.
Vechi 09-11-08, 20:49   #36
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

1.
Citat:
cum se cuantifica vechimea de munca in timp, daca tu nu iti acorzi nici un salariu?
-Se face un contract cu Directia Judeteana de pensii , unde se plateste lunar contributia individuala ( parca 24% din venitul declarat contractual, care venit nu poate sa fie mai mic de salariul minim ).
- Se plateste asigurarea medicala la Casa de Asiguarari.
2.
Citat:
Si daca alegi sa iti acorzi, esti obligat sa iti pui salatiul minim pt studii sup(pt ca asa e acum legal ca simplu angajat)? Si cum sunt taxele atunci, la fel ca cele clasice de angajat?
Probabil da ! (decent) . Taxe normale.
lady in red a multumit.
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-11-08, 11:26   #37
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc Radu (d-na, din cate imi amintesc eu parca din vremuri de demult, nu?)
Cu alte cuvinte pt pers fiz autoriz:
- daca nu ai salariu platesti doar taxe de 24% din salariul minim pt studii superioare= spre 11 mil in prezent) plus asig de sanatate, deci vreo 3 mil in total, si vechimea in munca ruleaza normal ?
- daca iti treci salariu, trebuie sa-ti treci cele 11 mil legale si platesti taxele totale de vreo 51%(angajat plus angajator) care sunt acum vreo 6 mil, la fel ca daca esti un angajat normal al altui CMI?

Din primul punct deriva deci avantajul de a fi pfa? Exista si vreun dezavantaj?
.
Vechi 10-11-08, 12:07   #38
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pfa - dezavantaj : nu ai concediu de odihna platit.
Dar sa nu uitam , pfa ar trebui sa plateasca si o contribuite la Casa de Sanatate, ceea ce duce tot pe la 51%... In plus, nefiind angajat,nu poti ,la nevoie, sa obtii "statutul" de somer!
Atlef spus, oricum ai da-o, statul tot cam aceeasi bani iti ia din buzunar!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-11-08, 12:39   #39
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dar nu-i nici o diferenta in concluzie pt ca evident ...in Romania zilelor noastre...nici ca angajat "procentual" n-am concediu de odihna platit.........
.
Vechi 28-09-09, 22:24   #40
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     
Thumbs down Povesti babesti, zvonuri, si alte manele

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
din cate stiu nu mai exista contract de colaborare ca forma de munca legala. In general, nu doar la cabinete.

Fals. La fel de fals ca si pretentia unor filiale CMDR ca subinchirierea unui spatiu de catre un medic altui medic este ilegala. Ce satul sunt de povestile astea babesti despre ce-i legal si ce nu-i legal...

Mi se pare normal ca atunci cand spui ca-i ilegal un lucru sa dai si textul de lege. Din nefericire, de la forumisti pana la functionari publici, sau alti oficiosi cmdristi, toti spun plini de ei ce-i legal si ce nu-i legal, avand aceasi masura de habar (egala cu logaritm din 0).

In general, nu doar la cabinete:

Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 511, din 24 iulie 2009.
Art. 1.169. - Părtile sunt libere să încheie orice contracte si să determine continutul acestora, în limitele impuse de lege, de ordinea publică si de bunele moravuri.

=> ce nu-i interzis explicit de lege, este permis.

Art. 1.226. - (1) Obiectul obligatiei este prestatia la care se angajează debitorul.

=> medicul care presteaza servicii medicale la CMI-ul altui medic are ca obiect al contractului aceasta prestatie.

Art. 1.272. - (1) Contractul valabil încheiat obligă nu numai la ceea ce este expres stipulat, dar si la toate urmările pe care legea, obiceiul sau echitatea le dă obligatiei, după natura sa.

=> chiar daca nu sunt scrise taxele catre stat in contract, acestea sunt "urmarile pe care legea" urmatoare le trateaza (insa de aici incolo nu mai putem vorbi "in general" ci trebuie sa vorbim doar "la cabinete", pentru ca medicina este o profesie liberala care este incadrata separat de lege):

LEGE nr.571 din 22 decembrie 2003 privind Codul fiscal, publicata în M.Of. nr. 927/23 dec. 2003 cu modificarile ulterioare (ultimele modificari fiind cele facute de OUG 46/2009 publicate in M.Of. nr. 347/25 mai. 2009)

ART. 46 Definirea veniturilor din activitati independente
(1) Veniturile din activitati independente cuprind veniturile comerciale, veniturile din profesii libere si veniturile din drepturi de proprietate intelectuala, realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere, inclusiv din activitati adiacente.
(3) Constituie venituri din profesii libere veniturile obtinute din exercitarea profesiilor medicale, de avocat, notar, auditor financiar, consultant fiscal, expert contabil, contabil autorizat, consultant de plasament in valori mobiliare, arhitect sau a altor profesii reglementate, desfasurate in mod independent, in conditiile legii.

ART. 52 Retinerea la sursa a impozitului reprezentand plati anticipate pentru unele venituri din activitati independente
(1) Platitorii urmatoarelor venituri au obligatia de a calcula, de a retine si de a vira impozit prin retinere la sursa, reprezentand plati anticipate, din veniturile platite:
d) venituri din activitati desfasurate in baza contractelor/conventiilor civile incheiate potrivit Codului civil, altele decat cele mentionate la art. 78 alin. (1) lit. e);
(2) Impozitul ce trebuie retinut se stabileste dupa cum urmeaza:
a) in cazul veniturilor prevazute la alin. (1) lit. a) - e), aplicand o cota de impunere de 10% la venitul brut;
(3) Impozitul ce trebuie retinut se vireaza la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost platit venitul, cu exceptia impozitului aferent veniturilor prevazute la alin. (1) lit. f), pentru care termenul de virare este reglementat potrivit titlului IV*).

ART. 93 Obligatii declarative ale platitorilor de venituri cu retinere la sursa
(1) Platitorii de venituri, cu regim de retinere la sursa a impozitelor, sunt obligati sa calculeze, sa retina, sa vireze si sa declare impozitul retinut la sursa, pana la termenul de virare a acestuia inclusiv, cu exceptiile prevazute in prezentul titlu.
(2) Platitorii de venituri, cu regim de retinere la sursa a impozitelor, au obligatia sa depuna o declaratie privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, la organul fiscal competent, pana la data de 30 iunie a anului fiscal curent pentru anul expirat.
(3) Fac exceptie de la termenul prevazut la alin. (2) si au obligatia depunerii declaratiei, pana in ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent, pentru anul expirat, urmatorii:
a) platitorii de venituri din activitatile independente prevazute la art. 52

Eu zic ca-i destul de clar... dar hai sa va spun si eu o povestioara, daca tot sunt la moda povestile babesti:

A FOST ODATA CA NICIODATA un articol 3 in Legea 130/1999 care vorbea expres despre "munca prestata prin incheierea unei conventii civile". In aplicarea acestuia articol a fost emisa o PROCEDURA (face parte din Ordinul 747/1999).
Art. 3 a fost abrogat - si, zic eu, ca in mod implicit, si intreaga procedura data in subsidiar pt. aplicarea lui, dar:
1.nimeni nu a abrogat si Codul Civil
2.pe de alta parte, a abroga un text in care se povestea expres despre posibilitatea incheierii unui act, nu inseamna ca s-ar fi interzis incheierea acelui gen de act . Codul civil este guvernat de principiul libertatii de vointa in materie contractuala. Atata timp cat nu incalc dipozitiile imperative ale legii, ordinea publica si bunele moravuri pot sa ma oblig la orice imi trece prin minte prin intermediul oricarui gen de contract/conventie intitulata cum ma taie pe mine capul. - vezi art Art. 1169 din Codul Civil
3.principiul este ca: ceea ce nu este interzis, este permis.

Mai mult, prin actualul Cod fiscal (vezi art.52, alin.(2) lit.d) ) sunt supuse IMPOZITARII veniturile realizate de medici, ca venituri din activitati independente (conform titlului articolului) - mai exact venituri din activitati desfasurate in baza contractelor/conventiilor civile incheiate potrivit Codului civil.
Pai daca statul ne pretinde IMPOZIT pe veniturile din asemenea conventii - si ne spune si cand trebuie platitorii de venituri din activitatile independente prevazute la art. 52 - printre care si medicii - conform art.46 alin.(3) sa depunem Declaratia 205 la Finante, sa putem trage de aici concluzia ca ele n-ar fi legale?

Daca da, astept un raspuns stiintific, documentat, daca tot suntem medici.

Multumesc.

Modificat ultima data de transilvania; 28-09-09 la 22:35. Motivul: formatare text
transilvania este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-09-09, 11:34   #41
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Lightbulb se exista, se exista...

Citat:
Publicat initial de rocsa View Post
Exista contract de colaborare intre dentisti? Daca din an in pasti chem un chirurg trebuie contract de colaborare, unde il intocmesc, la CMD?
Poate exista contract de colaborare intre orice CMI cu orice CMI, PFA, AF sau SRL. Daca il scrii si il semneaza ambele parti, atunci chiar exista si pe baza lui chirurgul iti emite facturi (adica traduce in romaneste un template Word "invoice" si daca chiar vrea sa faca pe smecherul, o si semneaza si o stampileaza; daca nu vrea sa faca pe smecherul nu o semneaza si nu o stampileaza, ca din 2007 nu mai este obligat nimeni sa semneze/stampileze facturi si nu se mai folosesc in mod obligatoriu facturi tipizate, iar facturile nu mai sunt fiscale). Tu pastrezi facturile si chitantele/ordinele de plata in vederea considerarii lor drept cheltuileli deductibile in contabilitatea ta.

Daca chirurgul - din diverse motive care nu ar trebui sa intereseze pe nimeni, pentru ca fiecare om are libertatea sa faca ce vrea in limitele legii, ordinii publice si a bunelor moravuri - nu iti emite factura, atunci poti face un contract civil cu el, impozitat "cu retinere la sursa" conform Codului Fiscal.

Oricare ar fi situatia, trebuie neaparat sa-l intocmesti la tine in bucatarie! Glumesc... poti sa-l intocmesti la birou si evident poti sa scrii ce vrei in el (te va ajuta daca ceea ce scrii este cat de cat logic).
Contractele astea nu trebuie inregistrate nicaieri, pentru ca nu sunt afectate de Codul Muncii. Asa ca le pastrezi sub saltea la tine pana ti le cere Fiscul in control si cu asta basta.

Pentru detalii legale, vezi comentariul anterior. Daca vrei articole de lege - sunt pe Google. Daca nu vrea sa ti le arate, scrie-mi ca vorbesc eu cu el.

Modificat ultima data de transilvania; 29-09-09 la 11:37. Motivul: treaba me
.
Vechi 29-09-09, 21:15   #42
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de transilvania View Post
Daca vrei articole de lege - sunt pe Google. Daca nu vrea sa ti le arate, scrie-mi ca vorbesc eu cu el.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

.
Vechi 13-04-10, 21:38   #43
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Cine are CMI si are un asemenea contract de colaborare cu un Srl?
Pot sa primesc si eu pe privat un exemplu de contract.

mersi.
Freud este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-05-10, 10:18   #44
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de Freud View Post

mersi.
Dar de ce va rusinati sa il postati aici?
Ideea e ca poate ajuta si pe altii....
Freud a multumit.
Vechi 03-08-10, 17:19   #45
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default [Check4SPAM] RE: URL Attempt

Citat:
Publicat initial de Freud View Post

mersi.
Fiind vorba de doua parti care au fiecare cod fiscal (respectiv cod de identificare fiscala), oricare din ei ar fi cel care presteaza serviciul, poate emite o factura.

Contractul nu-i mare branza: dupa cum spuneam, daca nu va intelegeti cu Gugl, scrieti-mi si vorbesc eu cu el. De data asta mi-a dat mie Gugl un model, dar a zis ca data viitoare puteti apela si voi cu incredere: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Puteti scrie tot ce vreti voi in contract, ca doar este contractul vostru, nu vi-l baga nimeni pe gat. Modelul ala mi-a placut ca ofera doar o structura.
sonila stefoni si Torque au multumit.

Modificat ultima data de eugenol man; 03-08-10 la 17:58.
.
Vechi 26-08-10, 23:25   #46
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mult respect Transilvania pentru timpul pierdut si generozitatea ta !
mariC este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-11-10, 22:01   #47
La primele mesaje
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Si eu am facut un contract de acest gen intre cmi-ul meu si o clinica strict pe partea de chirurgie.Acest contract trebuie sa il inregistrez separat la fisc,sau sumele le adun in contabilitatea cmi-ului meu si platesc impozitul estimat?
adi82 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-12-10, 13:02   #48
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de grigore1 View Post
Elendent,

1. activitatea de medicina dentara NU se poate practica sub forma juridica de PFA
De ce? Medicina profesie liberala si se poate practica sub forma de PFA.Eu o practic in felul asta de 5 ani.
Adina_f si belle au multumit.

Modificat ultima data de ncrstus; 10-12-10 la 17:03.
catalinbalog este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-12-10, 01:17   #49
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Pt ca nu e legal!
Ca se face, este o eroare a autoritatilor care nu mai poate fi corectata decat printr-o actiune in forta (odata ce precedentul a fost creat).
De ce ai nevoie de PFA cand ai CMI?
Vechi 21-02-12, 21:53   #50
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

buna, ce stiti despre modalitatea de a lucra intr-un cabinet CMI prin contract de colaborare, ca persoana independenta?
MartaO este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-02-12, 20:31   #51
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Salut, am si eu o intrebare..Eu ca persoana fizica independenta (PFI) am voie sa angajez de exemplu o asistenta?? Sau numai cine-i in forma de SRL sau CMI poate angaja pe altii.
Monique13 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-06-12, 18:22   #52
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

legal vorbind, este perfect acceptat contract colaborare intre 2 cmi, astfel incat cel care lucreaza la un cabinet sa nu apara in acte ca angajat, ci drept colaborator (daca tot are cmi infiintat).

nu stiu nici eu ce model de contract ar fi mai potrivit.
Vechi 14-01-13, 17:45   #53
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Rog postati un model de Contract de prestari servicii medicale stomatologice intre doua CMI-ri (fara angajare, si plata contributiilor)!
Freud a multumit.
trunx este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-01-13, 17:50   #54
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.

nu cred ca exista ceva tipizat, universal, ăla îl faceți voi și specificați frumos la clauzele contractante ce și cum.. Spor la semnat

s1 running cm10 jellybean
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-02-13, 11:40   #55
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Intrebarea mea este: atata timp cat sanepidul si cmd-ul da autorizatia pe om pe spatiu cum ar putea cineva sa practice meseria intr-un alt cabinet unde el ca persoana fizica nu are autorizatie sanitara???
marcos83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-02-13, 01:12   #56
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.

pai dacă ai doua spații autorizate și doi medici autorizați, ce treaba are dacă se plimba medicul în doua locuri doar au ambele acte....

s1 cm10 jellybean
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-03-13, 22:02   #57
Ucenic Sef
Medic Dentist
nefandosit

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de marcos83 View Post
Intrebarea mea este: atata timp cat sanepidul si cmd-ul da autorizatia pe om pe spatiu cum ar putea cineva sa practice meseria intr-un alt cabinet unde el ca persoana fizica nu are autorizatie sanitara???
Zic si eu.
Nu vad de ce unele persoane fizice (medicii) ar fi obligati sa aiba autorizatie sanitara de functionare, iar alte persoane fizice (avocatii) nu. Doar persoane fizice sunt si unii si ceilalti. Sau ce-o sa ne faca, o sa ne anuleze autorizatia sanitara daca nu ne-am spalat pe maini inainte sa ne facem micii in curte? Adica... persoana fizica e persoana fizica, fie ea si independenta, cabinet e cabinet.

Asta cu DSP-ul si CMD-ul e o prostie cat casa. Inca nu stiu sigur daca se mai practica sarlatania de a-i obliga pe toti sa-si deschida CMI-uri in cabinetul altuia. In proiectul nou de lege privind exercitarea profesiei de medic dentist e reglementata mai clar problema, dar nu stiu nici cand, nici daca va ramane in forma asta.
palicari si Rontzi au multumit.
amarij este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., activitati, angaja, asociere, atentie, ati, cabi, cabinet, car, cartea, cas, cmi, colaborare, con, contract, contractul, contractului, exemplu, impozit, intrebare, itm, medicina dentara, munca, platesti, posta, primesc, principiu, privat, raspuns, srl

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
contract de colaborare cu tehnicianul dentar nico Jurisprudenta 18 18-07-14 19:01
Colaborare drLouis Ortodontie 14 28-01-08 21:29
Contract salubritate si contract deratizare grig Jurisprudenta 1 22-02-07 16:13

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (19:28) timp.

Alegeti schema de culori preferata: