Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

contract de colaborare

discutie din eugenol.ro : am citit topicul si tot vreau o parere . dr unde voi lucra are CMI si eu PFI, ce ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Jurisprudenta
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree22Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 20-03-14, 18:31   #58
Initiat
Medic Dentist
tks

.

am citit topicul si tot vreau o parere .

dr unde voi lucra are CMI si eu PFI, ce ma sfatuiti sa fac, contract de colaborare sau contract de comodat? multumesc
Vechi 21-03-14, 21:30   #59
Ucenic Sef
Medic Dentist
nefandosit

.

Colaborare.
dzStom a multumit.
amarij este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-07-14, 20:50   #60
Ucenic timid
Aspirant la MD
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

De ce colaborare? numai daca sunteti si dvs pfa sau aveti o alta forma de organizare, ca persoana fizica nu puteti incheia contract de prestari-servicii(colaborare-cum se spune aici)
Contract de comodat? asta cum vine?
marni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-07-14, 09:57   #61
Ucenic Sef
Medic Dentist
nefandosit

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de marni View Post
De ce colaborare? numai daca sunteti si dvs pfa sau aveti o alta forma de organizare, ca persoana fizica nu puteti incheia contract de prestari-servicii(colaborare-cum se spune aici)
Contract de comodat? asta cum vine?
Ba se poate incheia contract de colaborare ca persoana fizica, mai exact persoana fizica independenta. A aparut un act normativ pleonasmic ce specifica PFI-ul. Era legal si inainte dupa legea 95 dar nu recunostea CMDR-ul de prin unele judete, mai exact din cele in care era foamea de bani mai mare in scopul de a incasa taxele de avizare pentru CMI-uri. La medici dentisti nu exista PFA.
.
Vechi 14-07-14, 23:33   #62
Ucenic timid
Aspirant la MD
Fara status.

.

PFI nu este persoana fizica, este o struto-camila, exact ca PFA , II si altele, in anumite privinte este considerata , daca vrei, semi-persoana juridica, in altele pers fizica.
PFI, ca si PFA, etc poate incheia contracte de prestari servicii.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurisprudenta/1123-contract-colaborare/
Nu stiu de ce tot folositi termenul "ctr de colaborare", acest termen exista in noul cod civil, DAR are foarte multe limitari, ocazional, sa nu se refere la act principala a firmei, etc.
In trecut, contractul de colab. era foarte folosit, din nou in mod ilegal...fiecare patron care nu dorea sa plateasca taxe avea nu stiu cati angajati cu astfel de contracte, sigur ca ITM-ul facea probleme (lua spaga)
Deci, PFI poate angaja si poate semna contracte de prestari servicii, dar nu din statutul de persoana fizica, ci pentru ca are o forma de organizare juridica.
.
Vechi 15-07-14, 11:41   #63
Ucenic Sef
Medic Dentist
nefandosit

.

Lucrurile astea pe care tu le spui aici le cunosti sau doar le-ai auzit de la "aia mari"?

Asa cum ai nevoie de un contract de concesiune, inchiriere sau certificat de proprietate pe un spatiu ca sa-ti poti infiinta SRL sau CMI exact asa ai nevoie de un contract de colaborare cand te-apuci sa-ti iei catrafusele si sa ti le duci la ANAF ca sa te inregistreze ca persoana fizica independenta in scopul de a-ti plati impozitele si contributiile. Contractul ala de colaborare e considerat actul de spatiu. Sau ca sa nu avem discutii si cu asta, e considerat actul care certifica faptul ca ai unde sa-ti desfasori activitatea.

Restul ce-ai zis tu n-are nici o legatura cu subiectul.
.
Vechi 16-07-14, 00:53   #64
Ucenic timid
Aspirant la MD
Fara status.

.

E o confuzie pe care o faci:

Contracul de colaborare presupune prestarea unor servicii, este un contract comercial, ca in baza lui, X isi poate stabili un sediu, este un alt efect al acestui tip de contract
Este fundamental legat de prestare de servicii, sintagma mult mai folosita "prestare servicii", observ insa ca aici se foloseste mai mult expresia "de colaborare"
Cumva ati arestat denumirea " contract de colaborare" , a.i. sa fie folosita numai la stabilirea sediului ?

cei mari au auzit de la mine....

p.s. este adevarat ca m-am grabit si nu am citit mai atent topicul, pentru a fi mai la obiect
.
Vechi 16-07-14, 01:03   #65
Ucenic Sef
Medic Dentist
nefandosit

.

Care e mai exact confuzia pe care spui ca o fac? Confuzie intre ce si ce?
.
Vechi 16-07-14, 21:49   #66
Ucenic timid
Aspirant la MD
Fara status.

.

Consideri contractul de colaborare un contract de spatiu.
.
Vechi 17-07-14, 14:28   #67
Ucenic Sef
Medic Dentist
nefandosit

.

Incep sa cred ca-ti raspund degeaba.

Contractul de colaborare are printre prevederi precizata proportia de venituri din incasari pentru fiecare contractant, proprietar si respectiv colaborator. Contractul de comodat e un contract de folosinta gratuita ce nu prevede nimic altceva in afara de asta, poate cu exceptia "cine plateste ce in caz ca se strica".
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1123

Bine-nteles ca ar fi mult mai convenabil contract de comodat in cazul in care ar fi si real, adica proprietarul sa-l lase pe om sa lucreze pur si simplu fara sa-i ceara nimic in schimb numai ca asta e o utopie. Toti cei care lucram sau am lucrat in vreun cabinet care nu era al nostru (poate tu nu) stim ca poate sunt 1% cazurile in care contractul de comodat nu e insotit de o chirie la negru. dzStom cerea o parere, iar eu i-am raspuns ca mai bine contract de colaborare in ideea in care pot aparea probleme daca se intelege cu proprietarul inainte sa se apuce de lucru la o chirie de 100 de euro lunar iar dupa 2 luni, timp in care si-ar plati taxele de avizare, proprietarul sa-i transmita senin ca e prea putin 100 si ca tre sa-i dea 300. Asta fiind la modul simplist, deoarece amandoi s-ar face vinovati si complici la dare si luare de mita si evaziune fiscala. Poate chiar si la santaj, in functie de situatie. Astept cu nerabdare sa vad la televizor un flagrant. Cred ca e doar o chestiune de timp pana apare.

Asa ca mai zi-mi odata. Unde e confuzia? Sau daca esti asa istet ce e ala un act de spatiu in acceptiunea ta? Sau cate feluri de acte cunosti care sa precizeze doar UNDE lucrezi si cum se numesc ele?
.
Vechi 25-08-14, 18:58   #68
Ucenic timid
Student M. Dentara
Daca ai putin noroc...altfel e

.

salutare!!

pentru a te angaja intr-un cabinet este necesar sa ai SRL? sau se poate si prin PFI/II?

Multumesc!

Modificat ultima data de Dr.DG; 25-08-14 la 19:49.
Dr.DG este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-08-14, 08:49   #69
Initiat
Medic Dentist
tks

.

pfi esti separat. daca esti angajat iti plateste angajatorul toate darile la stat.
am observat ca fiecare colegiu al medicilor difera de la oras la oras.
sunt colegii care resping forma pfi, ci accepta doar cmi sau angajare. mergi si intreaba la colegiu cel mai bine.
Dr.DG a multumit.
Vechi 01-04-16, 09:17   #70
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Un model de contract de colaborare intre beneficiar CMI si prestator PFA/PFI, la procent, are cineva? Multumesc.
andreidi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-04-16, 10:51   #71
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

andrei , stiu ca in studentie sunt multe lucruri mai importante decat sa stai sa citesti pagini pe forumuri ,dar tinand cont ca topicul are doua pagini ,iar pe cea anterioara este pus link-ul de download ce pot eu sa iti zic ?! spor la citit :P
Vechi 01-04-16, 23:49   #72
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

off-topic: Apreciez ironia (sau... ironiile?), dar nu mai sunt student (din fericire) si nici n-am fost un student "ca la carte", asa cum se crede din start despre studentul niciodata treaz pe banii celor de-acasa, caci m-am preocupat, poate, prea mult de viitorul anevoios si incert... Ma rog, nu stiu de unde si pana unde o simpla intrebare repetata pe doua thread-uri separate poate fi considerata atat de... jignitoare, se pare. Oricum, nu are rost sa o mai lungim aiurea...

on-topic: Modele de contracte de colaborare simple (adica nu contract de prestari servicii medicale de medicina dentara) am tot gasit peste tot, deci nu stiu cu ce m-ar incalzi vreounul din link-urile din pagina anterioara. Un contract de colaborare intre un medic dentist PFI si un CMI presupune anumite clauze specifice, cum ar fi de exemplu plata la procent si modul in care se efectueaza, precum si actele doveditoare si procedurile prin care se pot verifica toate acestea; sau, de ce nu, clauzele care ar putea veni in beneficiul demonstrarii vechimii in profesie, caci lucrurile nu sunt atat de alb pe negru ca si in cazul unui clasic contract de munca intre angajator CMI si angajat medic dentist... Am mai scris si pe thread-ul despre PFA despre toate astea, in speranta ca are cineva vreo parere in legatura cu acest subiect, intrucat sunt sigur ca nu sunt nici primul, nici ultimul care isi pune astfel de intrebari. In orice caz, nici pagina 1, nici Goag─âl-ul nu m-a ajutat sa gasesc un model de contract de prestari servicii medicale de medicina dentara, cu plata la procent.
andreidi este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., activitati, angaja, asociere, atentie, ati, cabi, cabinet, car, cartea, cas, cmi, colaborare, con, contract, contractul, contractului, exemplu, impozit, intrebare, itm, medicina dentara, munca, platesti, posta, primesc, principiu, privat, raspuns, srl

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
contract de colaborare cu tehnicianul dentar nico Jurisprudenta 18 18-07-14 19:01
Colaborare drLouis Ortodontie 14 28-01-08 21:29
Contract salubritate si contract deratizare grig Jurisprudenta 1 22-02-07 16:13

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (06:39) timp.

Alegeti schema de culori preferata: