Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Pot sa angajez medic dentist daca am cmi?

discutie din eugenol.ro : Am un cmi infiintat recent, un an jumate.Din motive familiale as vrea sa imi reduc nr de ore de ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Jurisprudenta
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de drLouis

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 05-04-10, 10:50   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Pot sa angajez medic dentist daca am cmi?

Am un cmi infiintat recent, un an jumate.Din motive familiale as vrea sa imi reduc nr de ore de lucru pe zi , dar nu as mai face fata cheltuielilor.As pierde si din "vad".Pot sa angajez un alt medic pe "contratura"?Sau trebuie sa facem un fel de parteneriat?Chestiile astea fiscale sunt cele mai spinoase...
papilian2007 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-04-10, 13:58   #2
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

poti sa angajezi cu carte de munca fara probleme.
Vechi 05-04-10, 20:34   #3
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

formele de angajare la cmi sunt: carte de munca sau contract de colaborare. s-a mai scris p-aici.
georgescu.ionut a multumit.
"eu nu ma mint pe mine si nu mint oamenii care si-au pus speranta in mine si in cei cu care am construit toate aceste lucruri. Eu nu mai am ce cauta in politica daca nu vom fi noua milioane de romani curati, in lumina, in picioare" a lu' Căcărău
drLouis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-04-10, 21:07   #4
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default stai

daca angajezi personal nou trebuie refacut dosaru de risc a spatiului,fisa postului,intructaje lunare ssm si psi plus taxe si impozit cas...ai uat in calcu astea?...mergi pe colaborare vb cu un jurist...aa si ai grija ce angajezi...ca poti sa faci mai mult rau decat bine....eu am mers pe varianta unei asistente care in lipsa mea face pe receptionera...am redus programul din aceleasi motive familiale
scuze tasta cu l nu merge decat aleator
Vechi 15-04-10, 23:15   #5
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc pentru lamuriri!Da, e mai convenabil cu colaborarea...
papilian2007 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-03-12, 00:01   #6
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Angajare medic in CMI

Am si eu o intrebare pentru cei care detin un CMI si care au angajati si alti medici: sub ce forma, legala, presteaza acestia doftoriceala la dvs. in cabinet?
-contract de colaborare
-contract de munca
- conventie civila
Ma gandeam la o conventie civila dar nu stiu daca angajatul sub aceasta forma trebuie sa presteze ocazional sau permanent, pentru ca nu vreau sa intre sub incidenta muncii la negru. Acest tip de contract trebuie depus la ITM?
Mentionez ca respectivul angajat este pensionar.
Multumesc anticipat!
ANDRUSKA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-03-12, 22:46   #7
La primele mesaje
MD Rezident Endodontie
Fara status.

.

Si eu as avea o intrebare: Eu daca sunt rezident ma poate angaja un medic cu CMI?
Din cate am auzit rezidentii mai nou nu au voie sa lucreze in alta parte, dar nu stiu exact care e legea care spune asta...am auzit totusi ca se poate face un contract de colaborare, e adevarat?
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
angaja, asistenta, car, carte, cas, cmi, colaborare, con, contract, formele, grija, intrebare, lipsa, lunare, medic dentist, merge, mers, motive, munca, nou, personal, postului, probleme, programul, rau, spa, taxe

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/jurisprudenta/10393-pot-angajez-medic-dentist-cmi/
Publicat de For Type Data
OFERTA ANGAJARE MEDIC DENTIST - ultimele articole This thread Refback 11-04-10 22:56
Pot sa angajez medic dentist daca am cmi? - info Sanatate! This thread Refback 06-04-10 19:39

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (19:38) timp.

Alegeti schema de culori preferata: