Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

igienist dentar

discutie din eugenol.ro : Buna Lucrez ca igienist dentar in S.U.A. de zece ani. As dori sa stiu ce avize sau autorizatii sunt ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Jurisprudenta
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree11Multumiri
  • 1 Scris de Ana Mirela
  • 1 Scris de drLouis
  • 4 Scris de mihaela costin
  • 1 Scris de Ana Mirela
  • 1 Scris de eugenol man
  • 1 Scris de Ana Mirela
  • 1 Scris de Dr.dre
  • 1 Scris de sorsirbu

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 26-02-10, 10:17   #1
La primele mesaje
Selectati pregatirea dvs.
Fara status.

.

Default igienist dentar

Buna

Lucrez ca igienist dentar in S.U.A. de zece ani.
As dori sa stiu ce avize sau autorizatii sunt necesare pentru a profesa in Romania? Sunt si cetatean roman.
Multumesc
Pusick a multumit.
Ana Mirela este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-10, 10:24   #2
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bine ai venit pe forum Mirela
Pentru astfel de intrebari este indicat sa gasesti un alt forum decat cel de salut (posibil sa nu iti raspunda multi aici)
Am sa mut eu la Jurisprudenta.

Ai mai jos cateva linkuri utile pentru inceput. Mai multe gasesti si in anunturile din partea de sus a forumului.

Nu uita ca poti citi mesajele noi scrise de la inregistrarea ta pe forum accesand linkurile Noi si Mesaje noi in din bara albastra de sus.
In Link [Necesita inregistrare pentru acces.] si in Link [Necesita inregistrare pentru acces.] sunt detalii despre cum se foloseste forumul.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurisprudenta/10051-igienist-dentar/
Poti alege sa sprijini eugenolul folosind serviciile noastre: Link [Necesita inregistrare pentru acces.], Link [Necesita inregistrare pentru acces.] , Link [Necesita inregistrare pentru acces.] sau Link [Necesita inregistrare pentru acces.].
Vechi 26-02-10, 10:44   #3
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+2 (+2/-0)     

stai acolo ca stai bine;

aici tot nashpa e.
amarij a multumit.
Vechi 27-02-10, 12:36   #4
La primele mesaje
Fara status.

.

Multumesc pentru raspuns Dr. Louis.Aveti dreptate,dar daca nu ne straduim noi sa imbunatatim situatia,oare cine o va face?Nu ne putem gandi doar la binele nostru... Se vorbeste foarte putin la noi despre stomatologie preventiva.Suntem in 2010 si 80% din romani nu stiu ca este NECESAR sa- ti cureti dintii de doua ori pe an.Ce-i de facut?
.
Vechi 27-02-10, 12:51   #5
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu ai sa reusesti tu printr-o meserie care la noi practic nu exista mai ales daca ei o parte buna din veniturile unui dentist asa ca... Si eu te sfatuiesc sa ramai acolo.
Vechi 27-02-10, 13:44   #6
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Si eu am o diploma de dental hygienist din '97, de la Columbus State University, Ga. Cind m-am intors acasa, m-am apucat din nou sa-mi fac meseria de stomatolog, intrebind de curiozitate la facultate daca imi serveste la ceva diploma aia. Lasind deoparte faptul ca nu stia nici dracu' de meseria asta pe atunci, am avut si placerea sa mi se raspunda emfatic ca, atita timp cit diplomele noastre de stoma nu sint luate in considerare in SUA, noi de ce sa luam de buna o diploma de acolo? Nu's de ce traiesc cu impresia ca si acum ai avea parte de acelasi soi de raspuns...
Vechi 27-02-10, 14:00   #7
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Orice dezavantaj poate fi transformat intr-un avantaj daca stii cum sa pui problema.
La noi nu sunt igieniste (decat f putine) dar daca faci un cabinet specializat pe asa ceva e posibil sa ai mare succes.

Louis, tu ai fost in State sa poti compara cat de naspa e la noi cu acolo?
Ai sa ai mari surprize
Vechi 27-02-10, 14:06   #8
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eman cand zici un cabinet specializat pe asa ceva la ce te referi?
Un cabinet unde sa se faca doar igienizari?
Nu stiu daca meseria asta este in nomenclator la noi. Stiu ca era un colegiu de profilaxie dar absolventii lucrau ca asistenti fiindca nu exista meseria lor.
Un igienist are voie sa faca anestezii? Sunt curios.
Vechi 27-02-10, 14:08   #9
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Iap, sa ai si tratamente dar in principal sa te ocupi de igienizari si control periodic.
Se poate daca iti pui mintea.
Da, igienistul nu este in nomenclator din motive ...
Si eu sunt curios daca poate face anestezie
Vechi 27-02-10, 14:39   #10
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

in UK igienistul are voie sa faca anestezie prin infiltratii locale
.
Vechi 27-02-10, 16:14   #11
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Are si sens. Daca faci detartraje trebuie sa poti face si plexale.
Vechi 27-02-10, 19:37   #12
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Daca vrem, putem si in Romania sa tinem evidenta pacientilor si sa ii chemam la control si igienizare din 6 in 6 luni.. Nu e imposibil..

Iar acum.. on topic.. Ana Mirela, ai putea sa incerci sa echivalezi studiile cand ajungi in Ro, primesti o diploma (de asistent medical, colegiu de igienisti dentari nu cred ca exista in Ro.), iar in cabi vei lucra probabil oficial ca asistenta, neoficial asistenta si igienista...... Asta e doar o parere, concret nu stiu daca e realizabil..

Am gasit un articol interesant, care ar putea sa te ajute sa intelegi mai bine pozitia profesiei de igienist dentar in UE:

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Corig6 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-02-10, 20:30   #13
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da,lucrezi neoficial ca asistenta si igienista ... si sa vad eu ce o sa zica pacientul cand asistenta le face anestezie sau mai rau sa te si dea unu in gat.
este o meserie care nu se afla in nomenclator deci nu se poate practica. daca vrei probabil poti fi asistenta si castigi 300 de euro pe luna si asta este.
corig6 exista colegii de profilaxie,am scis mai sus. dar iesi fara meserie daca nu e in nomenclator. te angajezi ca asistenta si in fisa unei asistente nu exista anestezia si fara anestezie nu poti face intotdeauna igienizare.
Vechi 27-02-10, 20:44   #14
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

ok sico, atunci daca Ana isi doreste sa lucreze ca igienista, va trebui din pacate sa isi aleaga alta tara din UE .. Va fi oricum mai aproape de casa!

In legatura cu anestezia ... o poate face medicul, iar ea isi vede de igienizare.. (asta daca totusi vrea in Romania)
Corig6 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-02-10, 20:54   #15
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sa vad eu cum ii explici la pacientul roman ca nu doctorul ii face detartrajul ci o asistenta si pe langa asta doctorul vine si ii face anestezia inainte ...
Vechi 27-02-10, 21:12   #16
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de Ana Mirela View Post
Suntem in 2010 si 80% din romani nu stiu ca este NECESAR sa- ti cureti dintii de doua ori pe an.Ce-i de facut?
cum zicea mircea badea; la romani in 2010 se folosesc 2 paste de dinti si 5 sapunuri pe an; media aia 2 vine la la 4 care nu folosesc nici una, si unu care foloseste 10

ce sa-i faci; daca duar burta duare zilnic; unde sa mai imparti 15miliuane mai repede? pe intretinere, pe mancare, pe bilete de tramvai pe caiete pentru copii?..pe..
Vechi 27-02-10, 23:14   #17
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Sunt as.igienist cu toate actele in regula,libera practica,malpraxis.Pe cartea de munca scrie asa:as.ig dentar de profilaxie.
Lucrez intr-o clinica cu 3 medici,exista un cab.numai pt profilaxie,aici fac eu detartrajele si sigilarile.
Probabil eu sunt norocosa ca am intalnit medici care au apreciat meseria mea si au constientizat cat de pretios este timpul lor.
Pacienti sunt foarte multi,incasari pe masura,toata lumea multumita...asta se intampla in Romania!
mihaela costin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-02-10, 00:41   #18
La primele mesaje
Fara status.

.

Sunt autorizata sa fac anestezie locala.Lucrurile s-au mai schimbat si la noi in tara dupa aderarea la U.E. In curand o sa-mi programez o audienta la ministerul sanatatii,unde sper sa primesc toate informatiile referitoare la meseria de igienist dentar.O verisoara de-a mea este medic stomatolog in Romania si planuim sa lucram impreuna.Foarte rar folosesc anestezie la un curatat de dinti periodic,dar aproape intotdeauna la tratament parodontoza.Imi iubesc meseria si imi place sa educ oamenii,copiii, in privinta igienei orale.Educatia este totul.Va multumesc mult pentru mesaje.All the best!
eugenol man a multumit.
.
Vechi 28-02-10, 01:27   #19
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
...Imi iubesc meseria si imi place sa educ oamenii,copiii, in privinta igienei orale.Educatia este totul.Va multumesc mult pentru mesaje.All the best!
Eugenolul iubeste oamenii care isi iubesc meseria
Vechi 28-02-10, 09:16   #20
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de mihaela costin View Post
Probabil eu sunt norocosa ca am intalnit medici care au apreciat meseria mea si au constientizat cat de pretios este timpul lor.
n-are nici o treaba cu constientizarea si aprecierea; sunt convins ca oricare din medici daca ar avea pacienti garla n-ar mai sta sa piarda timpul cu spalatul pe dinti al pacientilor si ar renunta cu drag in schimbul lucrurilor mai serioase. (se necesita inca un scaun ca medicul sa nu piarda timpul)

in alte words, constientizez si apreciez, da din ce sa mai platesc si o igienista? profilaxia asta nu se poate aplica la monocabinete pentru simplul fapt ca din cativa pacienti tratati pe zi, foarte rar ai si ceva profilactic de facut; prin clinici de la 4-5 scaune in sus e mai probabil sa se adune pacienti asa incat sa se merite o igienista non-stop.
Vechi 28-02-10, 10:30   #21
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drLouis View Post
n-are nici o treaba cu constientizarea si aprecierea; sunt convins ca oricare din medici daca ar avea pacienti garla n-ar mai sta sa piarda timpul cu spalatul pe dinti al pacientilor si ar renunta cu drag in schimbul lucrurilor mai serioase. (se necesita inca un scaun ca medicul sa nu piarda timpul)

in alte words, constientizez si apreciez, da din ce sa mai platesc si o igienista? profilaxia asta nu se poate aplica la monocabinete pentru simplul fapt ca din cativa pacienti tratati pe zi, foarte rar ai si ceva profilactic de facut; prin clinici de la 4-5 scaune in sus e mai probabil sa se adune pacienti asa incat sa se merite o igienista non-stop.
Atata vreme cat as.ig.este platit la procent,nu vad problema platatii.
Da este o problema atunci cand nu sunt pacienti,eu m-am descurcat onorabil si atunci cand lucram doar cu un medic.
Aici problema este de mentalitate,nu vreau sa supar pe nimeni ,as.ig.'nu baga mana in buzunarul medicului'...aduce bani acelui cabinet.Este adevarat ca trebuie sa mai ai un scaun sau cel putin o tura libera.
.
Vechi 28-02-10, 12:08   #22
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Cred ca nu ati incercat nici unul sa angajati o igienista

Eu personal am incercat de vreo 2 ani incoace.
Cel mai bun rezultat pe care l-am obtinut a fost un singur telefon , in care mi se "comunica" ca d-ra are disponibil pentru mine 2 ore marti dupa miaza si inca 3 simbata .
Am ramas destul de dezumflat intrucit pe respectiva persoana o asteptau cel putin 1.500 de fise.

Am sa mai incerc acum cu criza,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Marea problema la scoala de igieniste ( altfel o idee exceptionala a prof. Oltean) a fost ca li s-a spus si ele nu au mai retinut nimic altceva , ca ele sint niste persoane in jurul carora se invirte cabinetul . Bineintzeles ca gindirea constructiva si progresista a prof Oltean , de altfel adinc inspirata din realitatea americana, a fost 'adusa " mioritic la ceea ce este azi .

Continui sa caut igienista . Buna.
Vechi 28-02-10, 16:33   #23
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de grigore1 View Post
Eu personal am incercat de vreo 2 ani incoace.
Cel mai bun rezultat pe care l-am obtinut a fost un singur telefon , in care mi se "comunica" ca d-ra are disponibil pentru mine 2 ore marti dupa miaza si inca 3 simbata .
Am ramas destul de dezumflat intrucit pe respectiva persoana o asteptau cel putin 1.500 de fise.

Am sa mai incerc acum cu criza,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Marea problema la scoala de igieniste ( altfel o idee exceptionala a prof. Oltean) a fost ca li s-a spus si ele nu au mai retinut nimic altceva , ca ele sint niste persoane in jurul carora se invirte cabinetul . Bineintzeles ca gindirea constructiva si progresista a prof Oltean , de altfel adinc inspirata din realitatea americana, a fost 'adusa " mioritic la ceea ce este azi .

Igienista gasesti. Contacteaza-le pe cele care-s in an terminal. Sa si stie ceva... e cam greut!
Spunea Zahnfee pe undeva cam ce fac igienistele in Germania. Nu prea cred ca vei gasi una care sa stie sa faca aceleasi lucruri si in Romania.

PS: Am "igienista" invatata de scoala romaneasca la cabinet. Hm!
Vechi 01-03-10, 09:53   #24
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de grigore1 View Post
... Bineintzeles ca gindirea constructiva si progresista a prof Oltean , de altfel adinc inspirata din realitatea americana, a fost 'adusa " mioritic la ceea ce este azi .

Nu are legatura cu mioritismul ci e o simpla regula de piata. Daca sunt prea putine igieniste pt cerere atunci acestea se vand scump.
Din cate stiam eu igienistele erau (aproape) angajate din timpul colegiului. Chiar si in primul an era greu sa iti gasesti o studenta sa o angajezi. Ce sa mai vorbim de angajari dupa, ca nu prea gasesti pe nimeni.
younis a multumit.
Vechi 01-03-10, 11:57   #25
Ucenic timid
Medic Dentist
asa si asa

.

Buna ziua,deci sa inteleg ca exista colegii de profilaxie acreditate in Romania?ultima oara cand am cautat -erau oficial 2 : in Constanta si in TG Mures -si erau "in curs de acreditare".In Bucuresti mai exista asa ceva?stiam ca a fost ,apoi s-a desfiintat..acum?? va multumesc
medicorina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-03-10, 12:20   #26
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Bine ai venit, Corina!
Era Colegiul de la Gaucan care pregatea asist. igieniste. Acum, nu stiu...dar poate iti raspunde cineva...
Vechi 02-03-10, 00:14   #27
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de medicorina View Post
Buna ziua,deci sa inteleg ca exista colegii de profilaxie acreditate in Romania?ultima oara cand am cautat -erau oficial 2 : in Constanta si in TG Mures -si erau "in curs de acreditare".In Bucuresti mai exista asa ceva?stiam ca a fost ,apoi s-a desfiintat..acum?? va multumesc
In Bucuresti nu mai este nici un colegiu de as.igienisti.
Pacat,pt.ca sunt foarte multe cabinete,angajatorii sunt nevoiti sa angajeze personal necalificat pe care trebuie sa-l instruiasca la locul de munca sau in cel mai fericit caz o asistenta generalista si tot nu se compara cu cineva care a facut 3 ani de profilaxie.
Eu, inca am colege in Bucuresti care sunt dezamagite ca nu au gasit un cabinet unde sa faca si profilaxie.Majoritatea cab.cauta as.de cabinet si atat....Mai bine de jumatate ne-am reprofilat,unele fac medicina dentara,farmacie sau sunt vanzatoare
.
Vechi 02-03-10, 10:19   #28
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Sunt autorizata sa fac anestezie locala.Lucrurile s-au mai schimbat si la noi in tara dupa aderarea la U.E. In curand o sa-mi programez o audienta la ministerul sanatatii,unde sper sa primesc toate informatiile referitoare la meseria de igienist dentar.O verisoara de-a mea este medic stomatolog in Romania si planuim sa lucram impreuna.Foarte rar folosesc anestezie la un curatat de dinti periodic,dar aproape intotdeauna la tratament parodontoza.Imi iubesc meseria si imi place sa educ oamenii,copiii, in privinta igienei orale.Educatia este totul.Va multumesc mult pentru mesaje.All the best!
Eu iti urez mult succes! Sa-ti rezolvi actele,aici se incurca itele cand este vorba de birocratie ,cand esti plimbata dintr-un birou in altul...simti ca nu mai ajungi sa le dai de capat...
Pt.ca iubesti meseria asta o sa reusesti!!!
.
Vechi 02-03-10, 11:03   #29
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
salut,
era si la cluj, pe la sfarsitul anilor '90, inceputul anilor 2000. acum nu stiu daca mai este; insa cunosc un absolvent care a facut intre timp tehnica dentara si o absolventa care lucreaza ca asistenta. probabil ca or fi existand si povesti de succes.
insa pentru majoritatea pacientilor (>90%), sunt de-acord cu ce zice luis.
cu stima si respect pentru ca iti iubesi meseria, dar si cu urari de succes,
tudor g.
Vechi 05-03-10, 16:24   #30
La primele mesaje
Fara status.

.

--------------------------

Eu am studiat la FONES,University of Bridgeport-prima scoala de dental hygiene din lume sau cum mai zic americanii "the birthplace of dental hygiene".Probabil cunosti istoria.La inceputul anilor 1900 un dentist pe nume Albert Fones isi facea mari probleme din cauza faptului ca multi oameni isi pierdeau dintii din cauza parodontozei.Astfel in anul 1906,Irene Newman a devenit prima dental hygienist din lume,pregatita fiind de acest mare doctor.In anul 1913 a deschis FONES-scoala de igienisti dentari.A fost singurul om,eu n-am mai cunoscut altii pana acum,care practica igiena dentara nu numai pentru oamenii care plateau pentru aceste servicii,dar si pentru cei care nu isi permiteau sa plateasca.Adica lucra si gratis.Din fericire si eu cred in asa ceva.Cum sa ajungi la succes daca nu incepi prin a educa-sa facem pacientul sa inteleaga ce are de facut pentru asi pastra dintii pana la adanci batraneti.Un dentist va avea intotdeauna de lucru,dar nu e totuna sa faci o proteza totala sau normal restorative work.Chiar sa fim toti de aceiasi parere,tot ne mai trebuie vreo 10-20 ani ca Ro sa ajunga la acest stagiu.Tot binele!
dentist4u a multumit.

Modificat ultima data de Ana Mirela; 05-03-10 la 16:45. Motivul: raspuns dentist4u
.
Vechi 31-03-10, 13:27   #31
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
La UMF Tg Mures doar se planuia introducerea colegiului de profilaxie, dar nu a fost cerere si s-a renuntat la idee. Avem studenti doar la Asistenta dentara, specializare in curs de ... desfiintare (actualmente nu avem decat anul II, fara anul I si III).
.
Vechi 06-11-11, 19:09   #32
La primele mesaje
Asistent(a)
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de mihaela costin View Post
Sunt as.igienist cu toate actele in regula,libera practica,malpraxis.Pe cartea de munca scrie asa:as.ig dentar de profilaxie.
Lucrez intr-o clinica cu 3 medici,exista un cab.numai pt profilaxie,aici fac eu detartrajele si sigilarile.
Pacienti sunt foarte multi,incasari pe masura,toata lumea multumita...asta se intampla in Romania!
exista cursuri de igienist dentar in romania???
Eshrah este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-01-13, 01:51   #33
La primele mesaje
Asistent(a)
Fara status.

.

Ati primit vreodata raspuns la intrebarea dvs?Sunt noua pe forum...tot din SUA;mai doriti sa lucrati in Romania?
corinasperanta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-04-14, 01:37   #34
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna
Îmi poate da cineva detalii despre asta?

Zi buna tuturor
Vechi 01-04-14, 04:45   #35
Ucenic Sef
Medic Dentist
nefandosit

.

Citat:
Publicat initial de lupusebastian View Post
Buna
Îmi poate da cineva detalii despre asta?

Zi buna tuturor
Extraordinar cat de prost e facut site-ul. Ce-i cu enumerarea aia de subiecte aparent fara nici o legatura cu titlul? Cum ai ajuns pe pagina aia?

Le-as raspunde celor cu mesaje postate anii trecuti ca in 1999 cand am dat eu admitere la Victor Babes in Timisoara era examen de admitere si pentru specializarea de profilaxie stomatologica, alaturi de cea de tehnica dentara la colegiul universitar medical. Deci profesia exista si veche in Romania. Cadrul legal si cunostintele colegilor nostri nu.

Modificat ultima data de amarij; 01-04-14 la 04:49. Motivul: Completare
amarij este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-04-14, 13:22   #36
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cred ca e vorba de un examen de asistent de profilaxie si asta e bibliografia.. cred
Vechi 17-10-14, 21:40   #37
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna,

Sunt medic stomatolog in Romania, si m-ar interesa daca aceasta diploma mi-as putea-o echivala in state pe Dental Hygienist. Am gasit ceva de genu ca doar in Florida ti se echivaleaza si doar trebuie sa dai un examen. Daca stii cumva mai multe as fi recunoscatoare pentru niste informatii.

Multumesc!

Modificat ultima data de Pusick; 17-10-14 la 21:40.
Pusick este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-10-14, 22:10   #38
Avansat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

sorin, cred ca mai trebuie sa-i mai raspunzi si aici, poate cu "DA", ca dincolo nu i-a placut raspunsul!
sorsirbu a multumit.
Dr.dre este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-10-14, 00:34   #39
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Asa o sa o mint
Dr.dre a multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., albastra, anunt, buna, cumparare, eugenolul, foloseste, folosi, forum, forumului, galbene, hygienist, inceput, inregistrarea, intrebari, jurisprudenta, legislatie, linkuri, medicala, medicale, medicina dentara, mesajele, noastre, online, pagini, partea, permanent, regulamentul, salut, size, subiecte, vand, vanzare

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/jurisprudenta/10051-igienist-dentar/
Publicat de For Type Data
igienist dentar - info Sanatate! This thread Refback 04-10-10 09:59
igienist dentar - news Today! This thread Refback 19-06-10 12:32

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (04:17) timp.

Alegeti schema de culori preferata: