Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Implant dentar - incisiv central maxilar

discutie din eugenol.ro : Am vazut cazuri postate pe acest forum care aratau implanturi imediat postextractionale sau la putin timp dupa extractie. Literatura ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Implantologie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree49Multumiri
  • 37 Scris de clavalik1
  • 1 Scris de mihnea cafadaru
  • 3 Scris de sorin boeriu
  • 2 Scris de clavalik1
  • 1 Scris de clavalik1
  • 2 Scris de clavalik1
  • 1 Scris de dr.Brata
  • 1 Scris de aha

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 15-12-09, 00:32   #1
Initiat
MD Implantolog
Fara status.

.

Default Implant dentar - incisiv central maxilar

Am vazut cazuri postate pe acest forum care aratau implanturi imediat postextractionale sau la putin timp dupa extractie.
Literatura arata ca pierderea de os in sens orizontal este intre 30%-50% la un an de la extractie, iar cea mai mare parte din aceasta resorbtie se produce in primele 3 luni.
In zona estetica este esentiala implantarea cat mai rapida postextractional, de preferat imediata, protezarea mobila (Kemeny) fiind de evitat.

In acest caz, pacientul a asteptat 1 an dupa extractia unui incisiv central maxilar, interval in care nu a purtat lucrare provizorie.

Puteti observa in imaginile cu situatia initiala (clinic si radiologic) ca nivelul osului interproximal (cel care da inaltimea papilelor) nu a fost afectat (nu a purtat Kemeny) resorbtia principala este in sens orizontal.
Foto 1 - Imagine OPG Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Foto 2 - Aspect clinic Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Dupa incizie (foto 3) si ridicarea lamboului (foto 4) se poate observa creasta ingustata.

Foto 3 - Incizia Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Foto 4 - Imagine os dupa ridicarea lamboului Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

In continuare puteti vedea etape intraoperatorii succesive.

Foto 5 - Forare sant de ghidaj cu freza sferica Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Foto 6 - Pinul de ghidaj cu diametru 2.8 mm Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Foto 7 - Pinul de ghidaj cu diametru 2.8 mm Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Foto 8 - Inserarea implantului Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Foto 9 - Verificarea adancimii de plasare a implantului (in acest caz 3 mm sub nivelul jonctiunii smalt-cement de pe 11) Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Foto 10 - Imagine ocluzala a implantului Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Foto 11 - Aplicare de os autogen pe fata anterioara a implantului (unde corticala osoasa vestibulara e subtire si spirele implantului sunt partial expuse) - recoltat de la nivelul spinei nazale cu o chiureta Molt Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Foto 12 - Peste osul autogen am aplicat granule de Gen-os (Osteobiol) Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/implantologie/9305-implant-dentar-incisiv-central-maxilar/

Sutura :
- mattress suture + single interrupted cu fir poliamida 4/0 Nylon (Resorba) la nivelul inciziei crestale)
- single interrupted cu fir poliamida 6/0 Nylon (Resorba)

Foto 13 - Sutura Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Foto 14 - Sutura Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Implantul folosit : MIS Seven 3.75 / 13 mm.

Pacientul va primi zilele urmatoare o punte provizorie Maryland.

Acest caz clinic arata foarte bine efectele resorbtiei osoase postextractionale (in acest caz un an de la extractie).
Diferenta dintre un implant imediat postextractional si unul plasat la un an dupa extractie intr-o creasta ingustata poate fi considerabila, atat din punctul de vedere al dificultatii si complexitatii interventiei, cat si al rezultatului estetic.

Inchei prin a va arata cateva fotografii ale altui pacient (coincidenta, l-am vazut la consultatie pentru implant imediat dupa interventia prezentata mai sus). Acest pacient are o edentatie de 22, veche de doar o luna si jumatate, interval in care a purtat o proteza mobilizabila Kemeny.
Deja se poate observa o resorbtie accentuata in sens orizontal , deja si nivelul papilelor e afectat. In acest caz este indicata implantarea cat mai rapida (cu augmentarea defectului osos) si inlocuirea protezei provizorii cu o punte provizorie Maryland.

Foto 1 - Imagine cu proteza mobilizabila Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Foto 2 - Resorbtie orizontala Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Foto 3 - Pacientul descopera zona papilelor cand zambeste Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Pacientii de mai sus sunt ai colegei dr. Cristina Ghita, in al carei cabinet din Bucuresti a si avut loc interventia chirurgicala si care se va ocupa in continuare de partea protetica.
Multumesc pe aceasta cale pentru ajutorul acordat in rezolvarea chirurgicala a cazului si pentru excelenta organizare a cabinetului.
eugenol man, porumb, nico si alti 34 au multumit.
.
Vechi 15-12-09, 01:23   #2
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

pacientul are deja puntea maryland, de ceva vreme buna.(doar ai vazut-o si tu, am discutat adaptarea ei la mucoasa...)

design ul supracingular al aripioarelor a fost ghidat de ocluzie, asa incat decimentarea devenise o rutina.

asteptam cu interes incarcarea.

multumesc si eu pt colaborarea exemplara, din care eu am, cu siguranta, o multime de lucruri de invatat.

a fost, este si va fi o placere sa te avem in cabinet si de aici inainte!

revin, sper, maine cu rx postop, si poze cu aspectul postop 72 ore si mary pe pozitie.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-12-09, 01:50   #3
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

excellent work
sorin boeriu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-12-09, 01:58   #4
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Misto prezentare !!!

Bravo!!

Modificat ultima data de augustin; 15-12-09 la 10:49.
SebastianF este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-12-09, 11:57   #5
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mersi mult de prezentare - superb!

o singura intrebare am - nu era nevoie de membrana?

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-12-09, 12:47   #6
Initiat
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de raulsiladi View Post
mersi mult de prezentare - superb!

o singura intrebare am - nu era nevoie de membrana?
In principiu o membrana e de ajutor. Decizia de a nu folosi in acest caz membrana imi apartine.
.
Vechi 15-12-09, 13:45   #7
Avansat bine de tot
Medic Dentist
Dental Clinique by Dr.
Cafadaru

.

Foarte frumoasa operatia! Si os autogen pe spire...excelent! Oare cati dentisti care pun implante folosesc acest rumegus de os de pe freza pentru a acoperi spirele implantului? It's a must!!!!!!

Nu pare chiar asa de ingust osul acolo...totusi e un caz destul de fericit, mai ales ca si ca dimensiune verticala ( implant-jonctiune CS) nu stai rau ( sub 5mm).

Pe ce criteriu ai decis sa nu incluzi membrana in protocol?

Referitor la literatura,

Khoury si Buser, spun ca la 8 saptamani, inca pierderile de os sunt minime. Asta o spun vis a vis de ce ai scris legat de cele 3 luni.

Implantul este MIS? RX postop?
Vechi 15-12-09, 14:01   #8
Initiat
MD Implantolog
Fara status.

.

Well, osul de pe spire nu e de pe freza ci e razuit din spina nazala.
Criteriul de neincludere al membranei in protocol...hmmm, a fost de natura practica - iti explic in privat, e mai mult de povestit.
Implantul este MIS.
Rx urmeaza sa apara.
.
Vechi 15-12-09, 14:07   #9
Avansat bine de tot
Medic Dentist
Dental Clinique by Dr.
Cafadaru

.

acum am citit mai bine partea cu osul

scuze!

Merci de raspuns...fain cazul. Sa vedem protetica de spectacol!
augustin a multumit.
Vechi 15-12-09, 18:04   #10
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

claudiu, nici eu nu folosesc membrane tot timpul. periosteum este de fapt o membrana...
this is a perfect demonstration of the GBR --sandwich --augemtation technique using autogenous on the implant and allograft/xenograft on the outside
sorin boeriu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-12-09, 16:53   #11
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Frumos caz

Felicitari pentru cazul postat.As avea citeva intrebari:1 De ce nu ai recurs la o latire a crestei reziduale printr-o manevra de bone splitting sau printr-o recoltare si grefare osoasa din linia oblica externa sau menton?2De ce nu ai recoltat si rumegusul osos rezultat din forarea neoalveolei?3 Cum putem aprecia in timp rezultatul aditiei(grosimea tablei osoase vestibulare rezultate in urma aditiei si contactul osului nou format cu implantul)?4 Cum se va comporta osul nou format vestibular dupa incarcarea protetica a implantului si exercitarea fortelor rezultate din miscarile functionale ale mandibulei?
marchizul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-12-09, 17:01   #12
Avansat bine de tot
Medic Dentist
Dental Clinique by Dr.
Cafadaru

.

Citat:
Publicat initial de marchizul View Post
Felicitari pentru cazul postat.As avea citeva intrebari:1 De ce nu ai recurs la o latire a crestei reziduale printr-o manevra de bone splitting sau printr-o recoltare si grefare osoasa din linia oblica externa sau menton?2De ce nu ai recoltat si rumegusul osos rezultat din forarea neoalveolei?3 Cum putem aprecia in timp rezultatul aditiei(grosimea tablei osoase vestibulare rezultate in urma aditiei si contactul osului nou format cu implantul)?4 Cum se va comporta osul nou format vestibular dupa incarcarea protetica a implantului si exercitarea fortelor rezultate din miscarile functionale ale mandibulei?
Claudiu...bone splitting la unidentara ai facut vreodata?
Vechi 16-12-09, 20:24   #13
Initiat
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Multumesc de felicitari.

1. Nu stapanesc suficient manevra de bone splitting si oricum in acest caz nu cred ca se putea aplica fara riscuri de fractura. Recoltare de os din menton sau linia oblica externa pentru ce? Creasta nu era atat de ingusta ca sa necesite o grefare cu bloc osos.

2. Mi s-a parut mai practic asa, spina nazala era la indemana, rumegusul osos rezultat din forare e contaminat (bone trap).

3. La nivel micro nu as putea sa iti raspund ce se va intampla cu osul nou format in contact cu implantul, contez pe formare de os in acea zona, acesta e si sensul aplicarii pe spirele expuse de os autogen. Grosimea corticalei vestibulare nou formate se va putea aprecia ulterior.
E foarte posibil ca la descoperirea implantului sa constat ca e nevoie de o augmentare suplimentara, voi vedea atunci.

4. Contez pe o stabilitate in timp a osului nou format vestibular sub fortele masticatorii (cred ca de fapt asta e de dorit in cazul fiecarui implant). Repet, daca voi considera ca grosimea nu e suficienta (minim 2 mm) voi augmenta suplimentar la descoperirea implantului.
mihnea cafadaru si ange_la au multumit.
.
Vechi 17-12-09, 00:52   #14
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Pt. Claudiu Ilinca

In mare parte e corect si onest ce ai scris.Insa eu personal consider ca o augumentare la faza de descoperire chirurgicala are sanse mici de reusita.Mi se pare o solutie mai mult teoretica.Eu am incercat-o si am avut un esec.E genul de GBR pe care vrei sa-l faci peste niste spire de titan.Insa inca o data laudabil cazul si faptul ca ti-ai facut timp sa postezi.Am sa ma straduiesc si eu sa postez cazuri interesante insa deocamdata nu stiu cum.
.
Vechi 17-12-09, 12:16   #15
Initiat
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
In mare parte e corect si onest ce ai scris.
Cred ca ai vrut sa spui "in mare parte e corect, in totalitate e onest ce ai scris".

Sunt convins ca noi toti, chiar daca nu intotdeauna suntem corecti in ceea ce facem, macar suntem 100% onesti.
.
Vechi 17-12-09, 13:06   #16
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sunt perfect de acord.Insa onestitate 100% la majoritate nu cred ca gasesti.Eu cel putin am intilnit multi care bat cimpii si se lauda aiurea.
.
Vechi 18-12-09, 13:41   #17
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Felicitari! Iti multumesc pentru cazul pe care l-ai prezentat.Fparte bine lucrat.Astept si alte cazuri.
STUDENTIST2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-12-09, 17:34   #18
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

foarte frumos lucrat. asi dori sa nominalizez acest caz dar nu pot. stie cineva ce sa intanpla?
blendahmed33 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-12-09, 17:39   #19
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Daca ai mai putin de 10 mesaje, nu poti acorda multumiri sau nominaliza vreun subiect.
Vechi 30-12-09, 00:51   #20
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

felicitari pentru cazul expus! Este intr-adevar, foarte frumos!!!
Si eu sunt "fana" a implantarii imediate, insa, o intrebare:
in cazul implantarii imediate, postextractional, stim ca osul, resp. marginile alveolei, trece printr-un proces de resorbtie si apozitie, adica, cu alte cuvinte, se rezoarbe cum are el chef; avand in vedere ca este vorba de o zona importanta fizionomic, se poate intampla ca in cazul unei implantari imediate, sa te trezesti la pana un an - sa zicem, cu rezorbtii importante vestibular?
Este adevarat ceea ce se spune in literatura de specialitate (Dennis Tarnow), ca in primul an de la implantare, indiferent de sistemul folosit, osul se retrage 2-3 mm?
Multumesc tare mult de un raspuns, si numai bine!!!!
Inca o data multe felicitari!
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-12-09, 02:06   #21
Initiat
MD Implantolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Mona Lisa View Post
felicitari pentru cazul expus! Este intr-adevar, foarte frumos!!!
Si eu sunt "fana" a implantarii imediate, insa, o intrebare:
in cazul implantarii imediate, postextractional, stim ca osul, resp. marginile alveolei, trece printr-un proces de resorbtie si apozitie, adica, cu alte cuvinte, se rezoarbe cum are el chef; avand in vedere ca este vorba de o zona importanta fizionomic, se poate intampla ca in cazul unei implantari imediate, sa te trezesti la pana un an - sa zicem, cu rezorbtii importante vestibular?
Este adevarat ceea ce se spune in literatura de specialitate (Dennis Tarnow), ca in primul an de la implantare, indiferent de sistemul folosit, osul se retrage 2-3 mm?
Multumesc tare mult de un raspuns, si numai bine!!!!
Inca o data multe felicitari!
Iti raspund din ceea ce stiu eu in acest moment.
Implantarea imediata postextractional este cea care iti asigura cele mai bune sanse sa pastrezi nivelul osului interproximal ("interproximal bony peak") , ceea ce iti da nivelul papilelor interdentare.
Pe de alta parte insa te poti astepta la o deplasare in sens apical a nivelului gingiei vestibulare (recesie) de pana la 1 mm la 1 an, care dupa aceea se stabilizeaza. Aceasta se poate contracara prin :
- evitarea plasarii implantului prea angulat spre vestibular (chiar daca la momentul plasarii grosimea osului era de minim 2 mm spre vestibular)
- mentinerea unei grosimi osoase de minim 2 mm spre vestibular de implant (e de preferat sa grefezi alveola chiar daca te incadrezi in "jumping distance")
- grefarea in exces spre vestibular cu bone filler (Bio-Oss de exemplu), studii au aratat ca exista o resorbtie a materialului
- grefa de tesut conjunctiv pe fata vestibulara (mai ales la pacientii cu "thin gingival biotype" - biotip gingival subtire)
- plasarea cu 1 mm mai in profunzime a implantului pentru a asigura "biologic width" chiar si dupa recesia asta de 1 mm vestibular
- alungirea dintilor naturali vecini etc.

Cat despre faptul ca "in primul an de la implantare, indiferent de sistemul folosit, osul se retrage 2-3 mm", este corect in sensul ca are loc o remodelare la nivelul contactului os-implant, practic organismul asigura spatiul biologic necesar pentru grosimea tesutului conjunciv si epitelial (gingia). Cele mai multe implanturi se plaseaza la nivelul crestei si atunci acest proces de remodelare nu poate avea loc decat in jos (spre apical), prin pierdere de os.
Exista insa si sisteme de implanturi la care acest proces este diferit, cum sunt Ankylos si Astra, la care, din cate am vazut, nu se pierde os.
Am un coleg care foloseste Ankylos de >10 ani si mi-a aratat zeci de cazuri cu follow-up de pana la 7 ani la care nu s-a pierdut deloc os.
cristina ghita a multumit.
.
Vechi 30-12-09, 14:38   #22
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am inteles, multumesc frumos de raspuns!!!
.
Vechi 30-12-09, 18:45   #23
Initiat
MD Implantolog
Fara status.

.

In sfarsit am reusit sa obtin si poze noi, pentru cine mai era interesat...
Pacientul a binevoit sa apara la primul control la 10 (zece) zile de la interventie, ocazie cu care i s-au facut aceste fotografii, a adus cu ocazia asta si radiografii retroalveolare postop, nu a dorit sub nicio forma sa faca opg, sa nu se iradieze...
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Foto 15.jpg (356,9 KB, 12 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Foto 16.jpg (330,0 KB, 8 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Foto 17.jpg (398,4 KB, 9 vizualizari)
rx si raulsiladi au multumit.
.
Vechi 30-12-09, 18:59   #24
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

frumos, pe mine chiar ma intereseaza, de abia astept descoperirea si surubu...
AN NOU FERICIT! Claudiule, la cat mai multe cazuri bune...
clavalik1 a multumit.
.
Vechi 30-12-09, 19:34   #25
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

foarte frumos, asteptam continuarea!!!
La Multi Ani, si un An Nou fericit!!!!
.
Vechi 30-12-09, 20:16   #26
aha
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de clavalik1 View Post
In sfarsit am reusit sa obtin si poze noi, pentru cine mai era interesat...
Pacientul a binevoit sa apara la primul control la 10 (zece) zile de la interventie, ocazie cu care i s-au facut aceste fotografii, a adus cu ocazia asta si radiografii retroalveolare postop, nu a dorit sub nicio forma sa faca opg, sa nu se iradieze...
Super pacient:accepta un implant si mai multe retrodentare dar nu face un un OPG ca se iradiaza!
O sa ai o colaborare f interesanta, mai ales ca trebuie sa-i rezolvi probabil si cadranul 2 in care, dupa cit se vede in poza, e viran plus o conductie canina si ce o mai fii pe acolo.
Frumos rezolvat chirurgical, de vazut continuarea.
clavalik1 a multumit.
Vechi 30-12-09, 22:28   #27
Initiat
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Mona Lisa View Post
foarte frumos, asteptam continuarea!!!
La Multi Ani, si un An Nou fericit!!!!
Multumesc frumos pentru aprecieri si urari, toate cele bune si tie!

La multi ani!
.
Vechi 30-12-09, 22:33   #28
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.
-3 (+0/-3)     

vad ca te scarpina la .....ego moana lisa asta.
aqua este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-12-09, 23:11   #29
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de aqua View Post
vad ca te scarpina la .....ego moana lisa asta.
regret ca scriu off-topic:
Toate bune si tie,..."aqua - fresh-in-trei-culori :-))
.
Vechi 31-12-09, 01:37   #30
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

din capitolul : "nu am venit sa va dau bradul, ci sa va iau porcul..."

pacul a revenit dupa exact o sapt la control, din motive care nu trebe neaparat sa faca subiectul comentariilor noastre aici si acum..., putem considera, de ex, ca a fost plecat din bucuresti... iar motivul pt care nu avem un opg ci doar niste amarate de retroalveolare (pe care, intre noi fie vorba, vedem cu totii destul de bine ce si cum...) este acela ca pacientul nostru este o persoana extrem de ocupata, careia programul nu i-a permis sa isi rupa juma de zi ca sa goneasca pe zapezile alea pana la ~~~~~~~~ fm in bucuresti...cei care au propria lor afacere si lupta pe viata si pe moarte pt ea, pot sa inteleaga asta..in plus, atitudinea pacului dovedeste increderea in team ul operator)...hehe! (asta e gluma de anul nou)...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=9305

in fine, sunt chestii care se intampla. asa ca putem fi mai rezervati cu comentariile ref la colaborarea ulterioara a pacientului.
il cunosc suficient de bine cat sa stiu ca va face exact ceea ce ii va fi recomandat sa faca. iar eu voi face eforturi sustinute ca in curand sa am si radiologie in cabinet, pt ca asta e standard of care. si, oricum am privi lucrurile, o rx retroalveplara este muuult mai buna decat nimic. sau?

hai noapte buna!

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide

Modificat ultima data de cristina ghita; 31-12-09 la 12:46.
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, ajutor, buna, caz, chirurgical, colaborare, con, continuarea, control, dori, forma, fotografii, gura, implant, implant dentar, interesanta, intrebare, membrana, mesaje, mm, nevoie, ocazie, opg, poza, poze, prezentare, primul, protocol, radiografii, rezolva, rezolvat, salut, zilele

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/implantologie/9305-implant-dentar-incisiv-central-maxilar/
Publicat de For Type Data
Caz clinic: Implant dentar - incisiv central maxilar - info Sanatate! This thread Refback 02-04-10 10:58
Caz clinic: Implant dentar - incisiv central maxilar. Sanatate. Eugenol This thread Refback 25-01-10 20:07

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (15:29) timp.

Alegeti schema de culori preferata: