Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

lucrare pe implante- cimentare provizorie?

discutie din eugenol.ro : Bref: -realizez suprastructura metalo-ceramica pe 2 implante (2.4-2.6) care au fost plasate in urma cu 4 ani -singurul sistem ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Implantologie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree8Multumiri
  • 1 Scris de sorsirbu
  • 1 Scris de augustin
  • 1 Scris de drcalinc
  • 1 Scris de GABRIEL CRACIUN
  • 1 Scris de augustin
  • 1 Scris de blendahmed33
  • 1 Scris de irinuca
  • 1 Scris de drcalinc

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 18-11-06, 21:51   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default lucrare pe implante- cimentare provizorie?

Bref:
-realizez suprastructura metalo-ceramica pe 2 implante (2.4-2.6) care au fost plasate in urma cu 4 ani

-singurul sistem care s-a putut imagina pe 2.4 ,fiind un implant de tip mai vechi ,a fost un bont prin insurubare. Un inconvenient este acela al inbus-ului diferit fata de sistemele actuale si de aici faptul ca la infiletare nu se potriveste nicio cheie dinamometrica din trusele de azi. De aici un risc permanent de mobilizare a abutment-ului la fortele masticatorii (...)

O solutie "de compromis" ar fi sa cimentez provizoriu lucrarea , urmand ca pacientul sa vina la control periodic si sa previn mobilizarea abutment-ului. Ce parere aveti?

Daca raman pe varianta cimentarii provizorii, ce produs imi sugerati?

multumesc
sabinaneamtu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-11-06, 22:57   #2
La primele mesaje
Fara status.

.

f bine te ai gindit
si eu cimentez provizoriu aproape intotdeauna
dantes este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-11-06, 08:46   #3
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bine ai venit pe eugenol, Sabina!
In ce priveste cimentarea provizorie nu cred ca materialul trebuie sa aiba calitati speciale pentru ca cerintele cimentarii provizorii pe implante sunt identice cu cele ale cimentarii pe un bont obisnuit. Poate, daca este respectata formulatia de preparare la Temp Bont de ex. sa nu mai reusesti decimentarea. Sau sa se faca f dificil.
Poate e bine sa citesti si subiectul cu cimentarea provizorie de la forumul de protetica.
Nu vorbesc din experienta cimentarii pe implante asa ca ce am scris e doar cu titlu informativ.
Vechi 19-11-06, 10:01   #4
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Temp

Si eu cred ca te-ai gandit bine,

Exista situatii in care desi totul se potriveste deci exista mezostructura corespunzatoare, tot se alege a la long solutia cu cimentarea provizorie,

deci cu atat mai mult in situatia ta,

Temp bondul sau orice alt ciment non eugenol ( no ofense eugenol man ), este potrivit pentru asa ceva,

bafta!

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-11-06, 10:29   #5
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cred ca exista un produs eugenol-free cu sistem de priza dual si care e destinat cimentarii provizorii(deocamdata nu stiu cum se numeste).
Keep in touch
multumesc
sabinaneamtu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-11-06, 14:45   #6
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Default Re: Temp

Citat:
Publicat initial de Dr. Pantel Marton
Temp bondul sau orice alt ciment non eugenol ( no ofense eugenol man ),...
no ofense
Dar de curiozitate de ce eugenol free? Pentru ca irita eugenolul mucoasa? Care e ratiunea?
Vechi 20-11-06, 17:36   #7
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu nene. Ca cimentezi cu glasionomer si face priza daca-i cu eugenol..
dexter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-11-06, 23:46   #8
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Aha
Vechi 21-11-06, 21:43   #9
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu e nici o problema sa cimentezi provizoriu in cazul mai multor elementi si am auzit implantologi (de la MIS de exemplu care ei nu cimenteaza definitiv deloc pt ca sa mai poata umbla la implante).
In ce priveste strangerea poti sa strangi cu mana cat se poate si ar trebui sa fie ok. Incearca pe cel la care ai cheia dinamometrica sa strangi cu mana si apoi verifici cu cheia la cat ai reusit.
Bafta si sunt curios cum decurge.

Stefan
stef_ank este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-06, 16:11   #10
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

NICIODATA nu cimentez definitiv... INTOTDEAUNA provizoriu... altceva ce sa mai zic?!?
Vechi 26-11-06, 17:46   #11
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Dau si eu cu parerea... Daca cimentezi provizoriu, cimentul ala temporar se va spala la nivelul coletului, mai ales daca igienizeaza cu dusul bucal. Si atunci, intre coroana si bont se creeaz un spatiu in care a fost cimentul. In spatiul ala se pot strange tot felul de minuni care pot duce la o periimplantita. Zic si eu, nu dau cu paru...
Ioana Ban a multumit.
Vechi 01-12-06, 00:20   #12
Lizette
Vizitator
Fara status.

.
Default provizoriu

Si in U.S. se implanteaza tot provizoriu.Motivul ar fi ca in conditiile unui esec coroana se poate scoate in conditii civilizate...
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-12-06, 00:21   #13
Lizette
Vizitator
Fara status.

.
Default scuze pt eroare

Scuze... se cimenteaza provizoriu...oboseala...ce sa-i faci?
Dar imi place tare mult " sa va citesc"
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-12-06, 19:07   #14
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Salut!

Am mai scris aici dar mai scriu... pe linga faptul ca dupa o cimentare provizorie poti umbla dupa o vreme la implante,mai e si alta chestie... eu imi chem pacientii cu implante la 6 luni la control; ma uit cum e igiena,ii intreb ce probleme au ,etc... si mai fac ceva... intotdeauna dau jos lucrarea protetica si ma uit la implante,mucoasa... aproape de fiecare data am vazut cite-o chestie care cerea o mica interventie... un bont desurubat putin, o mucoasa inflamata (rosie) local... dupa ce fac ce e de facut, cimentez provizoriu la loc... nu stiu de ce dar tot timpul imi vine sa ma mai uit inca o data... ma uit uit cum am pus implantele in trecut... ma gindesc cum le-as pune acum... cam asta e.
Vechi 11-12-06, 11:10   #15
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

subscriu si eu. Intotdeauna cimentez provizoriu lucrarile pe implanturi. temp-Bond rules in cazurile astea de cimentare provizorie de lunga durata. igienizare maxim la un an cu decimentarea lucrarilor.
anduluta81 a multumit.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-01-07, 23:59   #16
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

un sfat :incercati sa cimentati bontul protetic,apoi sa in insurubati la torque de 30.va garantez ca acolo are sa "moara "bontul protetic.am taiat si eu cateva lucrari de ceramica,pana m-am invatat minte sa cimentez bontul protetic.de atunci nu am mai avut treaba.cat despre lucrarea protetica, puteti sa o cimentati fie definitv fie provizoriu.daca aveti unele dubii, face-ti-o provizoriu.eu, intotdeuna o fac definitv.
Ioana Ban a multumit.
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-07, 05:22   #17
Ucenic Sef
Fara status.

.

Implante plasate acum 4 ani nu sunt asa vechi. Trebuie sa afli ce sistem a fost folosit. Fa un post si iti spun ce cheie sa folosesti.
Vechi 10-01-07, 05:31   #18
Ucenic Sef
Fara status.

.

Motivul pentru care in trecut se prefera cimentarea provizorie era "screw loosening" la implantele cu conectie externa. Odata cu introducerea conectiei interne aceasta problema a disparut. Toate implantele - la mine in practica - sunt cimentate cu ciment permanent. Aproape orice ciment e OK, eu folosesc (numai pe implante) ciment de zinc fosfat. De aceea Lizzette, nu cred ca in US este foarte populara cimentarea provizorie la ora asta.
Vechi 10-01-07, 22:34   #19
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

salut... hexagonul intern nu rezolva problema desurubarii bontului...cel putin mie nu...
SULEA DELIA BIANCA a multumit.
Vechi 11-01-07, 23:50   #20
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

asa e , hexagonu nu o rezolva, fuji plus....da. try it!

All of us failed to match our dreams of perfection. So I rate us on the basis of our splendid failure to do the impossible."
.
Vechi 30-04-10, 23:17   #21
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
subscriu si eu. Intotdeauna cimentez provizoriu lucrarile pe implanturi. temp-Bond rules in cazurile astea de cimentare provizorie de lunga durata. igienizare maxim la un an cu decimentarea lucrarilor.
adica le decimentezi tu (intentionat) si le recimentezi?
Vechi 30-04-10, 23:52   #22
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

da. acuma sa nu intelegi ca decimentez toate lucrarile anual.
Vechi 01-05-10, 00:28   #23
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

dar ce sa inteleg?
Vechi 01-05-10, 00:35   #24
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

ca le decimentez numa pe alea la care am senzatia ca nu pot igieniza totul fara sa decimentez. In general, nu decmentez coroanele solo.
nico a multumit.
Vechi 28-07-10, 07:51   #25
Ucenic
MD Chirurg Oral
DDS, MSc, PhD

.

eu cimentez provizoriu in primul an,cu vizite din 3 in 3 luni, iar apoi daca totul este ok cimentez definitiv
dr.jones este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-10, 10:00   #26
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default dilema asemanatoare

Buna tuturor!!am o dilema asemanatoare si va rog sa ma ajutati cu un sfat.Am juns in faza cimentarii unei lucrari maxilare pe 5 implante Alfabio cu bonturi insurubate.Nu sunt hotarata daca sa o cimentez provizoriu cu dispensarizare periodica sau sa o cimentez definitiv.Pentru cimentare prov. as folosi RelyX Temp de la 3M (ar fi prima data cand folosesc acest material si ma gandesc ca s-ar putea sa dau jos greu lucrarea cand va fi nevoie).Voi ce ma sfatuiti??Mentionez ca pacienta a trecut brusc de la faza cu dinti la edentat partial pe fond parodontotic si a refuzat din start ideea de proteza pt. ca nu suporta nimic care sa interfere cu bolta palatina.Am asteptat 6 luni osteointegrarea implantelor fara nici un fel de protezare provizorie.Multumesc anticipat pt. raspunsuri!!
irinuca este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-10, 12:32   #27
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

irinuca. sa nu te astepti la rezultate bune pe termen lung cu jucariile de alfa bio. e ca si cum ai intra cu dacia in circuitul de forumla una. intelegem ac pretul e importanta pe crisa dar cand vine pacienta cu implanturi in mana ce ne facem?

ca sa raspundem la intrebarea tau, folosete crown set. desim pacat sa stricam cown set ptr implanteele care este mai ieftine decat un ciment pe care folosim la ele
--------------------------
--------------------------
Citat:
Publicat initial de dr.jones View Post
eu cimentez provizoriu in primul an,cu vizite din 3 in 3 luni, iar apoi daca totul este ok cimentez definitiv
noi prostia mai mare ca asta nu am mai ausit pana acuma. dar daca reusesti sa ne furnisesi rationamentul pt care faceti asa totul este ok.

stit voi cum se spune: taote parerea trebuie respectata atat timp cat ea are un rationamet si atat timp cat poti explica faptul pt care faci ceea ce faci.
irinuca a multumit.
blendahmed33 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-10, 14:34   #28
Avansat bine
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.

dar de ce nu le faceți lucrările înșurubate? și atunci nu mai aveți problema cimentării des-cimentării?
lucrez în 2 locuri...
într-un loc sunt cimentate numai provizoriu (cu temp-bond)
într-un loc sunt punți înșurubate...acoperit cu compozit locul înșurubării...

Piulitzul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-10, 15:22   #29
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Din cauza pozitiei implantelor in cazul unei punti insurubate,insurubarea s-ar fi facut prin fata vestibulara ceea ce ar fi compromis aspectul estetic al lucrarii care cuprinde si grupul frontal maxilar.In cazul meu nu a fost o solutie viabila.
augustin a multumit.
.
Vechi 26-11-10, 15:40   #30
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de irinuca View Post
Din cauza pozitiei implantelor in cazul unei punti insurubate,insurubarea s-ar fi facut prin fata vestibulara ceea ce ar fi compromis aspectul estetic al lucrarii care cuprinde si grupul frontal maxilar.In cazul meu nu a fost o solutie viabila.
Sper ca impl nu sunt puse la cazul pe care il descrii, ca sa aghetzi shtergare pe ele, ci in cu totul alte scopuri.
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-10, 16:39   #31
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

darga MONA LISA stiu de gluma,dar cand solicit parerea cuiva astept o opinie pertinenta,nu o replica sarcastica.Oricum poza e reusita....
.
Vechi 26-11-10, 16:40   #32
Avansat bine
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.

da...e poza mea de acum 2 luni...era naspa...acum miam mai pus cateva sa arat si m ai bine
.
Vechi 27-11-10, 11:32   #33
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drcalinc View Post
asa e , hexagonu nu o rezolva, fuji plus....da. try it!

All of us failed to match our dreams of perfection. So I rate us on the basis of our splendid failure to do the impossible."
Imi poti spune te rog cum cimentezi bontul protetic?
vladsando este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-11-10, 11:57   #34
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de vladsando View Post
Imi poti spune te rog cum cimentezi bontul protetic?

este o metoda neortodoxa deci nu nu te pot incuraja sa o faci. ceea ce iti recomand este folosirea unui sistem care are conex conica(de peferinta cu un sistem antirotational) care elimina screw loosening , elimina si microgapul deci infiltrarea bacteriilor rezultand ulterior mucozite si periimplantite. in lumea civilizata hexul si octo au disparut demult. toti trag tare acuma pe conica si pe buna dreptate.

cine zice ca nu a avut screw loosening pe hex ori e mincions ori nu stie ca l-a avut
cristescu dragos a multumit.
.
Vechi 27-11-10, 11:57   #35
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

pai, raspunsul e in citat....cu fuji plus....nu stiu daca mai face asa, nu toate sistemele au asa o mare problema de slabire a suruburilor.
Vechi 27-11-10, 12:04   #36
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
pai, raspunsul e in citat....cu fuji plus....nu stiu daca mai face asa, nu toate sistemele au asa o mare problema de slabire a suruburilor.
e drept ca nu taote hexurile au screw loosenig dar majoritatea sistemelor de impl de tip budget sunt cu bube. sa te vad la un m1 inf single cum te descurci cu un heh budget. ))

acele edno si implanturile sunt de unica folosinta. ce incredere sa am intr-un implant care e mai ieftin decat un set de ace endo ( GT de ex).

vorba aia: dai un ban dar stai in fatza si dormi linistit. adik conex conica.
.
Vechi 28-11-10, 19:01   #37
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

caline, ai dreptate, sigur toata lumea a patit cel putin o data SL... dar te intreb apropo de fuji in implant: tu ai patit vreodata o fractura de surub de bont in implant? sa te vad atunci cum scoti tu bucata aia de surub, daca i-ai bagat si fuji. oricum la 35Ncm apare sudura la rece deci sta binisor surubul ala in filet. daca are si fuji acolo moare. scoti surubul cu tot cu implant.

mai bine SL si recimentez provizoriu coroana, decat sa compromit definitiv implantul
mihai.s este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-11-10, 19:17   #38
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de mihai.s View Post
caline, ai dreptate, sigur toata lumea a patit cel putin o data SL... dar te intreb apropo de fuji in implant: tu ai patit vreodata o fractura de surub de bont in implant? sa te vad atunci cum scoti tu bucata aia de surub, daca i-ai bagat si fuji. oricum la 35Ncm apare sudura la rece deci sta binisor surubul ala in filet. daca are si fuji acolo moare. scoti surubul cu tot cu implant.

mai bine SL si recimentez provizoriu coroana, decat sa compromit definitiv implantul
exista o sansa uneori ,,,,,,,,,,,iei o freza mica coninvers , cu fata activa , sau o sferica foarte agresiva dar mica in diametru si pui motorul in turatie inversa apoi o aplici pe surub pe suprafata de sectiune si cu putin noroc se desurubeaza . La mine a mers.
Vechi 01-12-10, 17:05   #39
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am incercat si eu solutiile astea, si intr-adevar au reusit doar in cazurile in care bontul nu fusese cimentat in implant. la cele cu ciment inauntru nu am reusit niciodata
mihai.s este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-12-17, 15:33   #40
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.

Default Ciment semipermanent

Citat:
Publicat initial de stef_ank View Post
In ce priveste strangerea poti sa strangi cu mana cat se poate si ar trebui sa fie ok.
Sunt curios cum se prezinta implanturile stranse cu mana dupa atatia ani.

Scris dupa 22 minutes:

Salutare,

Ce tip de ciment se mai foloseste in ziua de azi?

Multumesc,

Modificat ultima data de Jenu; 14-12-17 la 15:33.
Jenu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-12-17, 20:50   #41
Avansat bine
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.

daca ai con pe bont...bontul pe con...nu ar trebui sa ai treaba la stransul "cu mana", daca nu ai con...e riscant cu mana
.
Vechi 07-09-20, 19:49   #42
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Premier implant cement - foarte multumit. iese usor cand ai nevoie sa il scoti de obicei dintr o bucata din coroana, are o conisitenta usor cauciucata care ma gandesc ca mai ajuta si ea la preluarea socurilor pe implant si din nou se curata excesul foarte frumos tot dintr o bucata mare care da o siguranta ca nu au ramas resturi pe langa coroana.
Dr.Silvester este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ata, ati, bont, buna, cerintele, ciment, cimentare provizorie, cimentarea, cimentarii, citesti, dificil, endo, etica, eugenol, eugenolul, experienta, forma, forumul, free, implante, informativ, materialul, obisnuit, preparare, protetica, provizorie, provizorii, salut, suprastructura, temp

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Cimentarea provizorie ? MDSK Protetica 111 05-07-18 09:03
Caz clinic: Protezare provizorie rx Protetica 22 26-10-09 13:08
Protezarea provizorie (in cabinet) MDSK Protetica 82 16-08-09 02:39
Protezarea provizorie in cazul fatetelor dumitriu_diana Estetica dentara 10 09-05-07 15:01

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (20:41) timp.

Alegeti schema de culori preferata: