Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

pt cei care vor sa cumpere un sistem

discutie din eugenol.ro : pt cei care vor sa cumpere un sistem sau sa il schimbe pe cel vechi. am pus aici cateva ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Implantologie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree37Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 03-02-09, 23:12   #1
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Default pt cei care vor sa cumpere un sistem

pt cei care vor sa cumpere un sistem sau sa il schimbe pe cel vechi.

am pus aici cateva din sistemele cu care lucrez eu in cabinet si am facut o comparatie a sistemelor( KITURILOR) nu a implanturilor. poate mia tarziu, cand o sa am vreme o sa fac si o comapratie intre implanturi . pana atunci haideti sa vedem ce stie sa faca fiecare kit, ce ii lipseste fatza de celelalte kituri, ce e fara de folos in el, cat e de modern designul, etc etc

PS eu le recomand pe toate , din moment ce lucrez cu ele. desigur unele imi plac mai mult decat altele dar, haideti sa haidem si sa vedem despre ce e vorba:
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg almi.jpg (28,2 KB, 72 vizualizari)
Felul fisierului: jpg alpha.jpg (45,3 KB, 84 vizualizari)
Felul fisierului: jpg bioh.jpg (54,8 KB, 58 vizualizari)
Felul fisierului: jpg dental.jpg (38,3 KB, 48 vizualizari)
Felul fisierului: jpg MIS.jpg (72,0 KB, 81 vizualizari)
Felul fisierului: jpg sweden.jpg (48,4 KB, 79 vizualizari)
Felul fisierului: gif implc.gif (28,4 KB, 293 vizualizari)
drdream, drShimoN, rx si alti 17 au multumit.
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-02-09, 10:51   #2
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

vezi ca si MIS are minikit
drcalinc a multumit.
mihai.s este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-02-09, 12:20   #3
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

nu amesteca mini kit MIS cu kit de condesare osoasa. am sunat la MIS si am intrebat daca ianfara de kitu ala "alb" mai au si atlceva. raspunsul s fost :nu.
.
Vechi 10-02-09, 11:00   #4
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

calin, de TDR stii ceva? ai lucrat cu el?
Vechi 10-02-09, 11:11   #5
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

TDR sau TBR?
.
Vechi 10-02-09, 11:35   #6
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

TBR...am gresit,mi-am dat seama si am uitat sa schimb
deci TBR
Vechi 10-02-09, 21:14   #7
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

nu am lucrat cu TBR, nici macar nu am tinut unu in mana.dar ma vazut pe site lor ca au scos acuma ceva "mulatru" destul de interesant.
sico a multumit.
.
Vechi 10-02-09, 23:35   #8
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

ok.

da io acuma nu inteleg, ce iti trebuie 7 kituri; pui toata ziua numa cuie si te plictisesti de unele? au faci colectie ca arata fain cutiile alea; sa nu faci vreo manie
udem si Dr.Octavian Fagaras au multumit.
Vechi 10-02-09, 23:39   #9
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

cu MIS am lucrat destul de des, dar cu DentalTech nu, , mai vb...
Td. Micky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-02-09, 23:52   #10
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drLouis View Post
ok.

da io acuma nu inteleg, ce iti trebuie 7 kituri; pui toata ziua numa cuie si te plictisesti de unele? au faci colectie ca arata fain cutiile alea; sa nu faci vreo manie

tata meu, asa cum nu exista un celular care sa aibe toate meniurile pe care le au celelalte celulare( adik ce are unu nu are alalat) asa si cu implanturile.nicun implant nu il poti folosi ca pe un panaceu.( din pacate)

unele sunt cilindrice, altele conice, unele merg mai bine la maxila, altele la mand, unele merg de nimun epost extract,altele au dimensiuni pe care nu le au celelalte, tratamete diferite de suprafatza

in plus de asta, dealerii au diferite oferte in diferite perioade de timp.
de ex acuma un dealer iti da la fiecare 2 implanturi cuparate un implant free si 3 bonturi free( deci cumperi de 2oo euro si primesti cam tot 200 bonus). noah. la asa oferta merita sa ai kitul lui,nu? mai ales ca e si un dealer care comercializeaza impl destul de bun.
desigur , daca tipul de impl nu e ok pt cazul meu, nu il iau numai de dragul ofertei. dar si oferta buna e unul din motivele pt care mai joglez cu diferitele tipuri de implanturi.

daca nu pui prea multe impl, nu merita investitia. plus ca pt fiecare firma de impl trebuie sa ai cel putin 10-15 bucati pe stoc.

acuma depinde de fiecare cate pune.

in general am incecat sa ma feresc de impl "scumpe" pt singurul motiv ca dealerul nu are stoc si nu poate onora comanda.

si nu, nu pun toata ziua cuie, dar is pe drumul cel bun.
.
Vechi 10-02-09, 23:59   #11
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Td. Micky View Post
cu MIS am lucrat destul de des, dar cu DentalTech nu, , mai vb...

MIS = ALPHA BIO= AB DENTAL - cel putin la dimensiuni si tratamente de suprafata. eu lucrez cu toate 3si sunt f multumit de ele. desigur exista mici diferente la kit, design, ambalaj ( cele de la AB parca sunt niste bijuterii atat de frumos sunt ambalate ) repetent la ambalaj si prezentare "comerciala" sunt alpha bio care probabil ca s-or gandit ca nu merita sa deie banu pe amnunte,dar impl sunt ok., pana acuma nu am deosebit diferente mari intre cele 3 firme.

Dental Tech produce impl f faine. am cateva cazuri pe recall de 3 ani si sunt f multumit de aspectul rx si clinic. Am pus numai vreo 20 de bucati de dental tech . Dr Neagu poate confirma ca si el bate din astea.Sunt bune pt cazurile de zi cu zi. Daca vrei sa intrii la cutia cu maimutze insa...
.
Vechi 25-02-09, 14:07   #12
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

sincer, trecand peste partea materiala, peste rezultatele bune in timp ale colegilor de breasla(3-4 ani), eu nu mi-as implanta un surub de 70 de euro. si atunci, de ce as face la altul?

in romania nu exista decat implante mis=alpha bio, sau pentru cei care isi permit, nobel, sky, ankylos, biohorizons? adica ori cumperi implantul la 70 de euro si ceri pacientului 450, ori platesti peste 150 euro si ceri ...900 euro?
implante de mijloc, de 100- 150 euro nu sunt????

chiar nu cred ca in alte tari mai "europene" nu exista si implante low cost, si totusi nu sunt atat de mult utilizate. de ce? profitul ar fi mai mare, nu?

si cum adica: "cazuri de zi cu zi?" exista si " cazuri de duminica"?
dentmiss este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-09, 14:24   #13
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de dentmiss View Post
sincer, trecand peste partea materiala, peste rezultatele bune in timp ale colegilor de breasla(3-4 ani), eu nu mi-as implanta un surub de 70 de euro. si atunci, de ce as face la altul?
loloi; daca sari partea materialista de ce zici "surub de 70"j de euro? ;trea sa ne definesti shuruPul de 70 prin imperfectiunile sale nu prin valoarea materiala; pe mine ma faci sa cred ca-ti repugna lucrurile jeftine pur si simplu din preadesintalnitul snobism intelectual postdecembrist, valuarea mea nu e de ruginele alea, nu se compara cu turnatoriile martiene imperialiste unde se forjeaza sub vid cationic acel element chimic care incepe cu t si se termina sec cu i.

"de ce as face la altul" simplu: ca nu esti aprodul dintzar la puarta raiului si ca viatza pe pamant e legata de vantu de-ti shuiera pin buzunare.
vlad, mihnea cafadaru si Ana_Karr au multumit.
Vechi 25-02-09, 15:59   #14
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

oameni buni, in alegerea impl sunt mai multe criterii.

trebuie sa te si gandesti la ce clasa sociala te adresezi s daca ai pacienti care sa iti dea 900 pe cui.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/implantologie/5986-pt-cumpere-sistem/

asta nu inseamna sa pui cuie bulgaresti sau mai stiu eu ce gunoaie calibrate ad-oc cu turbina sau cramponul pe OPG

sunt 3 clase de impl: scumpe ( nobel ,astra,zmmer, 3i,strauman), medii ( alpha bio, mis, sweden & martina, AB) si ieftine .

acuma lucrurile trebuiesc luate asa cum sunt . adik daca ma apucio sa facla strung un implant , un gunoi, fara trata d supr si sa il ambalez frumos si cer pe el 400 eu la "poarta fabricii" , nu inseamna ca e un implant bun. sau invers: daca o firma care produce un impl de calitate si se multumeste sa il vanda cu un pret rezonabil la'poarta fabricii" ( adik intre 70-120) nu inseamna ca impl ala e gunoi.

asa ca , dupa anumite cercetari, recomandari, fiecare isi cumpara impl in marja bugetului PACIENTILOR ca pana la urma ei sunt cei care platesc produsul finit.

dejaba incerc eu sa pun Nobel in Poiana Doamnei , ca nu imi da nimeni banu pe el. e ca si cum as vrea sa vand Bugati Veiron in Bangladej.

sper ca ati inteles ratinamentul.

Modificat ultima data de radualionte; 25-02-09 la 16:45.
.
Vechi 25-02-09, 16:18   #15
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

gradele de titan sunt notiuni predecembriste, notiune controversata si astazi.
aliajele de Ti contin aluminiu,vanadiu - deloc biocompatibile cu osul. Si din cate stiu, cu cat e mai mare concentratia de Ti, cu atat rezista mai bine la oxidare. Adevarat ca poate se fractureaza mai usor, si nu sunt foarte rezistente cand vrei sa “tarodezi” cu ele.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=5986
Cam ce concentratie de ti are un implant care se vinde cu 70 de euro?
O sa intreb la dealeri. Si cati au facut o analiza a elementului finit, pentru a-mi arata interfata os-implant, in procesul de osteoacceptare?
Dar partea protetica, cat de ofertante sunt componentele protetice?

Poate procesele de fabricatie nu sunt chiar atat de costisitoare cum mi le imaginez eu, poate nu iti trebuie foarte multi bani sa sterilizezi, sa decontaminezi un implant, sa ii tratezi suprafata.
Poate ca toate ies din fabrica cu 40 de euro, si unii, care nu se gandesc la afacere le vand cu 70 de euro, si altii, le vand cu 200 euro.

incerc sa aleg un sistem de implante care sa corespunda cat mai mult anumitor criterii, chiar daca voi face si un compromis financiar.
nu doar partea materiala primeaza.
dentmiss este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-03-09, 09:30   #16
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de dentmiss View Post
sincer, trecand peste partea materiala, peste rezultatele bune in timp ale colegilor de breasla(3-4 ani), eu nu mi-as implanta un surub de 70 de euro. si atunci, de ce as face la altul? ...
Lou spune-mi ca tu ti-ai pune un implant de la electromecanica fina in gura?
De acord cu abordarea dentmiss. Decat sa pui un implant prost si sa ai o rata de esecuri foarte ridicata mai bine nu pui.
Exista implante care sunt scumpe pentru ca sunt documentate clinic si probate in timp la reusita.

Inchei cu o precizare. Esecurile implantare sunt (pentru cine stie) o MARE problema in a gasi o solutie de rezolvare ulterioara asa ca decat sa ai un esec mai bine nu pui implant.
Vechi 20-03-09, 09:44   #17
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

hai sa luam un caz ideal:
un medic cu experienta, plan de tratament bine gandit, parte chirurgicala efectuata in cele mai bune conditii, si protetica pe masura. crezi ca daca pune un implant de 70 de euro va avea rezultate inferioare unuia de 300?
.
Vechi 20-03-09, 11:16   #18
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am 2 intrebari, care ma framanta de ceva vreme, (pt. E-man, sunt dentist),
1. Cati fac tratamente si incaseaza banii la termen? atunci de ce vreti sa platiti facturile la termen?
2. De ce e atat de importanta o diferenta de pret de 60-80 euro? Nu vad de ce pentru un implant cumparat cu 100 euro trebuiesc incasati 500, iar pentru unul de 200 trebuie 900.
Vorbim de fiziodispensere scumpe, cu fo, lasere, dar implantul trebuie sa fie cat mai ieftin ca sa fie profitul maxim.
In primul rand calitatea (osteointegrare, riscuri in timp), apoi protetica, apoi afinitatea noastra pentru sistem, aprovizionare etc. si in ultimul rand pretul. Daca intrebati un pacient sigur o sa fie dispus sa plateasca 100 euro diferenta pt un implant mai bun, dar nu inmultita cu 3. Degeaba vorbim de super cabinete, super aparate, microscoape, cand principalul criteriu este pretul, turbine rusesti, freze rusesti, chinezesti ......
Ca venii vorba eram angajat intr-un cabient si lucram cu freze rusesti, in timp ce slefuiam un dinte freza s-a indoit la 90 de grade si mi-a spintecat un deget.
Deci vorbim de calitate pana la capat sau doar calitatea e la suprafata, ceea ce se vede? Pe vremuri era o vorba: "Sunt prea sarac sa cumpar lucruri ieftine" ceva adevar exista
--------------------------
Citat:
Publicat initial de mihai.s View Post
hai sa luam un caz ideal:
un medic cu experienta, plan de tratament bine gandit, parte chirurgicala efectuata in cele mai bune conditii, si protetica pe masura. crezi ca daca pune un implant de 70 de euro va avea rezultate inferioare unuia de 300?
Sigur nu in faza chirurgicala, toate sunt osteointegrabile, dar ce facem cu protetica, ce facem cu riscurile ulterioare.
Raspunsul corect: rezultatele sunt extraordinare daca pacientul vrea un implant, daca vrea si lucrari protetice vorbim de rezultate ordinare. Si din intrebare mai trag o concluzie: implanturile ieftine sunt pentru avansati
iulian52 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-03-09, 11:20   #19
Initiat bine
MD Implantolog
Fara status.

.

In principiu nu. Problema la sistemele mai ieftine sunt conexiunea implant-bont, materialu care este mai moale, iar solutiile protetice prefabricate (precizie) sunt foarte reduse.
Vasazica nu este problema ca surubul nu se osteointegreaza, ci ce urmeaza
Dr.Octavian Fagaras este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-03-09, 11:29   #20
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si am trait sa o vad si pe asta, sa folosesti si sa cumperi implanturi in functie de oferta si promotia din luna respectiva. Nu dimensiuni, nu indicatii, nu calitati, dupa oferta si reducerile de pret, no coment
Citat:
Publicat initial de drcalinc View Post

in plus de asta, dealerii au diferite oferte in diferite perioade de timp.
de ex acuma un dealer iti da la fiecare 2 implanturi cuparate un implant free si 3 bonturi free( deci cumperi de 2oo euro si primesti cam tot 200 bonus). noah. la asa oferta merita sa ai kitul lui,nu? mai ales ca e si un dealer care comercializeaza impl destul de bun.
desigur , daca tipul de impl nu e ok pt cazul meu, nu il iau numai de dragul ofertei. dar si oferta buna e unul din motivele pt care mai joglez cu diferitele tipuri de implanturi.

.
la asta ma refeream, uite cascrie totusi despre calitate si indicatii, imi retrag criticile, dar pot sa comentez si in continuare, ca mai bine investesti in 2 sisteme si iti faci un stoc suficient incat sa faci fata unei interventii si apoi sa ceri distribuitorului decat sa cumperi 7 sisteme, sa nu ai niste rezerve in cabinet si blochezi (nu sa cheltuiesti ci sa blochezi) in final mai multi bani
.
Vechi 20-03-09, 21:31   #21
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nobel biocare rules
HANNIBAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-03-09, 21:36   #22
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

shi ruinz al buzunaru crizat.
Vechi 20-03-09, 22:25   #23
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

VREI SA DORMI LINISHTIT , FOLOSESTE CEI 40 DE ANI DE CAND NOBEL E PE PIATA , MAJORITATEA CELORLALTI NU-TI OFERA GARANTIA CA PESTE 5-8 ANI MAI FAC IMPLANTE SI NU SE REPROFILEAZA LA FABRICAT RULMENTI ... PIESE DE SCHIMB ??? VEZI STERIOSS ???
.
Vechi 22-03-09, 18:29   #24
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

poate sa ma ajute cineva ?
am vazut la Rin Hotel un sistem care cica e pe piaţă de 25 de ani şi este făcut în Germania de Meisinger , îi zice denti, iar trusa şi implantul conic,care ma interesat pe mine arăta bine.
Lucrează cineva cu el, cum e şi cum e livrarea ?
Mersi
genutzu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-03-09, 19:23   #25
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In principiu , toate sunt la fel , am zis in principiu , intervine forma si cel mai important cu ce e tratata suprafata implantului. Dupa parerea mea ar trebui sa acorzi o atentie mmmmmmmmmare la ce urmeaza dupa si anume protetica : Tipuri de ampr. , bonturi , elemente auxiliare gen : Capse , bare , etc , bonturi calcinabile , la ce temp si cu ce metale sunt compatibile , si nu in ultimul rand preturile in raport cu calitatea , astea ar fi doar cateva , asa ca ochiiiiiiiiiiiii mari la protetica si nu pune botu la implante ( nu asa mult )
.
Vechi 22-03-09, 21:40   #26
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de genutzu View Post
poate sa ma ajute cineva ?
am vazut la Rin Hotel un sistem care cica e pe piaţă de 25 de ani şi este făcut în Germania de Meisinger , îi zice denti, iar trusa şi implantul conic,care ma interesat pe mine arăta bine.
Lucrează cineva cu el, cum e şi cum e livrarea ?
Mersi

sistemul e Made in Hungary.

pretul e cam mare pt niste cuie produse in Ungaria.

tehnicianul meu nu prea e incantat de el.

trusa arata bine, frezele sunt super.
.
Vechi 22-03-09, 21:48   #27
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de iulian52 View Post
Si am trait sa o vad si pe asta, sa folosesti si sa cumperi implanturi in functie de oferta si promotia din luna respectiva. Nu dimensiuni, nu indicatii, nu calitati, dupa oferta si reducerile de pret, no coment

la asta ma refeream, uite cascrie totusi despre calitate si indicatii, imi retrag criticile, dar pot sa comentez si in continuare, ca mai bine investesti in 2 sisteme si iti faci un stoc suficient incat sa faci fata unei interventii si apoi sa ceri distribuitorului decat sa cumperi 7 sisteme, sa nu ai niste rezerve in cabinet si blochezi (nu sa cheltuiesti ci sa blochezi) in final mai multi bani

de ce mai multe sisteme? f smplu. nu te poti lua dupa ce zice unu si altul. lucarand cu mai multe sistme iti dai seama pe pielea ta care functioneaza mai bine in mainile tale si in final ramai cu 2 sisteme.in principiu taote sistemele sunt bune, dar nici sa iesi la pensie cu 2 sisteme si sa nu mai incerci altceva.

eu acuma am ramas la MIS7 si la Sweden & Martina. fiecare are avantajele si dezvantajele pe care nu le are alalat.
in plus dealerii sunt f seriosi.
.
Vechi 22-03-09, 21:51   #28
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bego cum sunt?
Vechi 22-03-09, 21:56   #29
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

ca sa faca Bego implanturi e ca si cum Lamborgini ar face votka.
.
Vechi 22-03-09, 22:07   #30
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu pricep,is proaste??
-------------------------------------------------------

da,am citit ce-ai spus tu intr-un topic de anul trecut...
---------------------------------------------------
da' care-s motivele pentru care le consideri gunoaie?

Modificat ultima data de laura tanase; 22-03-09 la 23:09.
laura tanase este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-03-09, 23:00   #31
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
sistemul e Made in Hungary.

pretul e cam mare pt niste cuie produse in Ungaria.

tehnicianul meu nu prea e incantat de el.

trusa arata bine, frezele sunt super.
Nu vreau să te contrazic dar am avut cutia implantului în mână şi scria made in Germany by Meisinger.Din câte am înţeles ideea e Made in Hungary dar producţia la implante, bonturi şi freze e Made in Germany.
Tehnicianului tău de ce nu i-au plăcut:nu-s ok cu partea protetică ?
genutzu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-03-09, 23:09   #32
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

meisinger e producator de freze
nu am auzit sa produca implanturi propriu-zise, insa de exemplu si kitul chirurgical de ARDS e facut de meisinger
.
Vechi 22-03-09, 23:17   #33
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de genutzu View Post
Tehnicianului tău de ce nu i-au plăcut:nu-s ok cu partea protetică ?
Eu lucrez cu denti si pot să zic că dpdv al livrării sînt promti.
Ca bonturi sînt un pic ciudati.Nu au bonturi angulate, dar au 2 bonturi frezabile cu corectie de pînă la 20,respectiv 45 de grade.Pe undeva le dau dreptate ...la cîte bonturi angulate am frezat, mai bine asa,că le paralelizez eu cum vreau.
andytzu99 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-03-09, 00:43   #34
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

seful de la DENTI e un amigos de al meu.
ungaria fiind aproape de arad, nu e problema cu stocul.

am spus: kitul si frezele , cat si conceptia sistemului ( cu mici exceptii)sunt bune dar implantul mi se pare f scump comparativ cu Biohorizons, MIS, etc.

tehnicianului nu ii place faptul ca: 1.analoagele nu au retentie si joaca in gips. 2. nu are fitting bun intre analog si bont protetic.

personal nu sunt ok cu designul implantului. dar sunt unii carora le palce acest design.

un implant al anului 2009-2010 "trebuie" sa aibe urmatoarele caracterstici ( dupa "echipa" lui C Misch).

1. platform switching sau bone platform switching
2. conexiunea interna ( con, hex, oct)
3. microspire la platforma
4. forma conica
5. sa nu necesite coutersinnk
.
Vechi 23-03-09, 00:44   #35
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de andytzu99 View Post
Eu lucrez cu denti si pot să zic că dpdv al livrării sînt promti.
Ca bonturi sînt un pic ciudati.Nu au bonturi angulate, dar au 2 bonturi frezabile cu corectie de pînă la 20,respectiv 45 de grade.Pe undeva le dau dreptate ...la cîte bonturi angulate am frezat, mai bine asa,că le paralelizez eu cum vreau.
bonturile alea frezabile se numesc millable si strici o gramada de freze in ele.

daca ajungi sa frezezi bont de 25 in mod frecvent:

1. schimba doctorul
2. tripleaza pretul
.
Vechi 23-03-09, 00:47   #36
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
nu pricep,is proaste??
-------------------------------------------------------

da,am citit ce-ai spus tu intr-un topic de anul trecut...
---------------------------------------------------
da' care-s motivele pentru care le consideri gunoaie?

eh sa fim seriosi , nu le consider gunoaie. am fost nechibzuit in afirmatie.

dar eu nu as bea votka lamborghini. as bea parca o absolut sau o finalndia.

capisci?
.
Vechi 23-03-09, 10:07   #37
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
bonturile alea frezabile se numesc millable si strici o gramada de freze in ele.

daca ajungi sa frezezi bont de 25 in mod frecvent:

1. schimba doctorul
2. tripleaza pretul
Freze nu stric pt ca le tai prima data cu discul si abia apoi le frezez.
Si bonturile de 25 de cele mai multe ori le barberesc pe ici pe colo,nu te gindi ca le frezez la greu (desi se mai intimpla)

Citat:
tehnicianului nu ii place faptul ca: 1.analoagele nu au retentie si joaca in gips. 2. nu are fitting bun intre analog si bont protetic.
STRANGE
andytzu99 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-03-09, 15:59   #38
Initiat
MD Implantolog
Fara status.

.

Default Verificati si tipul de freze

Cei de la Alpha Bio au schimbat de curand frezele (au din cele moderne cu 3 palete, dar nu din titan, ci din otel). Si mai am un comentariu apropo de alegerea trusei. Sunt sisteme care au freza dedicata (lungime si diametru) sau sisteme care au freze la care difera doar diametrul (cum e Alpha Bio). In a doua varianta frezele trebuie inlocuite mult mai des decat in prima variante si asta inseamna costuri suplimentare ( de exemplu daca inser 100 implanturi de diverse lungimi folosesc de 100 ori frezele din trusa Alpha Bio, daca am freze la care difera si lungimile le folosesc=uzez mai rar).
Ce parere aveti despre asta?
clavalik1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-03-09, 11:19   #39
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
daca inser 100 implanturi de diverse lungimi folosesc de 100 ori frezele din trusa Alpha Bio, daca am freze la care difera si lungimile le folosesc=uzez mai rar
dar am si mai multe freze pe care trebuie sa le cumpar initial la sistem , si sa le stochez in cabinet...
.
Vechi 25-03-09, 12:34   #40
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de clavalik1 View Post
Cei de la Alpha Bio au schimbat de curand frezele (au din cele moderne cu 3 palete, dar nu din titan, ci din otel). Si mai am un comentariu apropo de alegerea trusei. Sunt sisteme care au freza dedicata (lungime si diametru) sau sisteme care au freze la care difera doar diametrul (cum e Alpha Bio). In a doua varianta frezele trebuie inlocuite mult mai des decat in prima variante si asta inseamna costuri suplimentare ( de exemplu daca inser 100 implanturi de diverse lungimi folosesc de 100 ori frezele din trusa Alpha Bio, daca am freze la care difera si lungimile le folosesc=uzez mai rar).
Ce parere aveti despre asta?

frezele moderne sunt cu 4 palete.cele cu trei palete au aparut acum 3-4 ani.
.
Vechi 25-03-09, 12:36   #41
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

frezele de la apha bio nu duc nici pe deaprte 100 de gauri. mie mi s-au rupt acolo unde se imbina in piesa cot. adik chiar la capt unde e "gulerasul" ala de angrenaj in capul piesei.

recomandarile sunt schimbul frezelor la 30 de gauri.
.
Vechi 26-03-09, 19:00   #42
Initiat
MD Implantolog
Fara status.

.

Default Facem pe deshteptii...

Nu am spus ca frezele Alpha Bio duc 100 de gauri, eu le schimb la 20-25 functie de os. 100 era doar ca exemplu. Cat despre paletele de la Alpha Bio, sunt 3 sau 4...conteaza mai putin avand in vedere ce freze slabe calitativ aveau inainte.
.
Vechi 26-03-09, 21:24   #43
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

pai voi ce faceti cu ele..le mai folositi in timpu liber si la dat gauri in cornier si alte alea? doojcinci de gauri in os tre sa mearga ca in branza...nici rodaju n-ar trebui sa se faca la nr ala
Vechi 26-03-09, 21:53   #44
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Nu am spus ca frezele Alpha Bio duc 100 de gauri, eu le schimb la 20-25 functie de os. 100 era doar ca exemplu. Cat despre paletele de la Alpha Bio, sunt 3 sau 4...conteaza mai putin avand in vedere ce freze slabe calitativ aveau inainte.

inainte aveau freze de toata pleasna. nush ce freze au acuma ca nu mai lucrez cu alfa.
.
Vechi 27-03-09, 16:22   #45
Initiat
MD Implantolog
Fara status.

.

Le zic asta de mult timp, frezele celor de la Alpha Bio erau foarte proaste. Am patit-o cu freze pilot noi in os la maxilar sa mearga foarte incet. Nu-i nimic, am rezolvat-o. In trusa de Alpha Bio am acum pilotul de la Nobel Biocare. Merge asa cum trebuie, dupa care folosesc frezele Alpha Bio. Acum nu ma mai enervez pe pacientii care vor implant ieftin...
.
Vechi 28-03-09, 20:52   #46
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cand va aud ce probleme aveti cu anumite sisteme , ma felicit inca o data ca am ales Nobel Biocare desi ma sparge la buzunar ... pacientul , No problemos
.
Vechi 29-03-09, 16:34   #47
Initiat
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de HANNIBAL View Post
Cand va aud ce probleme aveti cu anumite sisteme , ma felicit inca o data ca am ales Nobel Biocare desi ma sparge la buzunar ... pacientul , No problemos
Felicitari pentru alegere. Problema sistemelor scumpe nu e calitatea implantului si a componentelor ci pretul lor. Pentru unii pacienti conteaza cateva sute de euro diferenta per implant...mai ales in cazul reabilitarilor complexe. Asa se intampla de cele mai multe ori, chiar daca nu ne place...
.
Vechi 29-03-09, 19:28   #48
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Felicitari pentru alegere. Problema sistemelor scumpe nu e calitatea implantului si a componentelor ci pretul lor. Pentru unii pacienti conteaza cateva sute de euro diferenta per implant...mai ales in cazul reabilitarilor complexe. Asa se intampla de cele mai multe ori, chiar daca nu ne place...
+ problema stocului.
.
Vechi 10-04-09, 09:19   #49
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

un argument pentru implanturile Sky, a urmat si o protezare imediata de protectie, nu incarcare imediata.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg DSC05102.JPG (129,8 KB, 6 vizualizari)
.
Vechi 10-04-09, 09:31   #50
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Astept critici (de la cei care cunosc implantul)
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg DSC05084.JPG (197,0 KB, 10 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC05085.JPG (126,2 KB, 5 vizualizari)
.
Vechi 10-04-09, 09:37   #51
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
un exemplu? care este cel mai scump implant, care e cel mai ieftin si de cate sute de euro este diferenta intre ele?
.
Vechi 10-04-09, 09:43   #52
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am o propunere: un chestionar cu sistemele folosite, eventual rezultatul poate fi vandut firmelor de distributie.
.
Vechi 10-04-09, 10:17   #53
Initiat bine
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de iulian52 View Post
Astept critici (de la cei care cunosc implantul)
Nu este nevoie de critici. Implantul este perfect ( ar trebuii un rx post-op si pre protetizare) si daca respecti protocolul(2 luni fara nici o presiune pe implant) va fii si un succes definitiv (atentie la fortele laterale).
iulian52 a multumit.
Dr.Octavian Fagaras este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-04-09, 11:06   #54
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am facut protezare, in ambele situatii, coronite cu aripioare pe vecini, pozele sunt urate si trebuie sa fac altele
.
Vechi 10-04-09, 16:07   #55
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si protezarea pentru 14
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg DSC00313.jpg (27,9 KB, 15 vizualizari)
.
Vechi 11-04-09, 17:16   #56
Initiat
MD Implantolog
Fara status.

.

Felicitari pentru cele doua WhiteSky inserate. Cred ca implanturile din zirconiu merita un post separat.
.
Vechi 11-04-09, 22:55   #57
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Exista implante care sunt scumpe pentru ca sunt documentate clinic si probate in timp la reusita.
intru tot dezacordul cu tine

daca imi zici de reactoare nucleare sau masini, is de acord ca unele rusesti e mai proaste ca cele americane sau germane; da' cand ma iei cu teoria mistica a cuilui sfrijit strunjit si filetat..si studii martiene ma indurereaza rasu.

pretzu tine cu totul de alte chestii gen reclama, fitze si beshini, cati ilustri profesori i-au facut "fatza"...
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, acord, ani, buna, cilindrice, clinic, colectie, colegilor, conice, cuie, esecuri, esecurile, euro, gasi, gura, implantare, implante, inteleg, intrebare, new, partea, precizare, proba, problema, roma, roman, scumpe, simplu, size, solutie, vand, vanzare

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Sistem Tatum mircea_aunianu Implantologie 1 02-11-08 21:55
cum alegem un sistem de implante? killer Implantologie 3 02-10-08 11:36
SIC implant sistem drcalinc Implantologie 3 21-01-08 13:14
sistem de radiologie digitala cristina_kozak Aparatura stomatologica 7 21-02-07 00:00

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (04:47) timp.

Alegeti schema de culori preferata: