Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Implant Bicon vs implant Strauman

discutie din eugenol.ro : Buna! Sunt studenta la stomatologie si am o mare rugaminte,vreau sa va cer parerea intr-un domeniu total necunoscut mie ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Implantologie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree7Multumiri
  • 2 Scris de brindusa
  • 4 Scris de Dr. Pantel Marton
  • 1 Scris de Florin Obadan

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 06-01-11, 01:21   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Implant Bicon vs implant Strauman

Buna! Sunt studenta la stomatologie si am o mare rugaminte,vreau sa va cer parerea intr-un domeniu total necunoscut mie ...sora mea vrea sa-si puna un implant si mi-a cerut parerea, nu stie ce sa aleaga Bicon sau Strauman (am inteles ca amandoua ar fi bune,dar as oscila totusi pentru Bicon) ...voi ce ati alege, sunteti multumiti de cele Bicon?? Multumesc anticipat
lorizid este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-01-11, 12:15   #2
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Am pus Bicon si am fost foarte multumita, tehnica de lucru este foarte facila atat pentru medic cat si pentru pacient (singurul lucru care ar putea fi deranjant pentru pacient este inserarea prin percutie a implantului, datorita rezonantei, dar mi se pare mai sigura decat cea prin infiletare, mai putin riscanta), implantul s-a integrat rapid, nu au fost complicatii. Il recomand la orice ora
Madi82 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-01-11, 12:49   #3
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Eu am auzit ca Strauman sunt cele mai bune ...

N.B. nu am pus implante doar am asistat
Vechi 06-01-11, 21:46   #4
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

te poti lamuri aici cat de cat...
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
orice implant oricat de bun ar fi daca e pus prost esueaza si invers...
eu as bifa bicon.
.
Vechi 07-01-11, 16:00   #5
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bicon
k-nin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-01-11, 18:02   #6
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Cand am facut cursul pentru implant Bicon, m-a atras foarte mult ideea acestor implanuri: nu necesita infiletare, deci nu solicuta osul la insurubare pentru simplul motiv ca nu sunt "suruburi" ci, mai degraba "cuie" care se osteointegreaza intr-un "pat" osos cilindric, facut in os. Biointegrarea se face pe seama apozitiei de os in jurul implantului dar fara sa existe vreo trauma asupra osului (asa cum se produce la insuraubare). Fata de toate celelelte metode gen surub, Bicon este singurul care propune alt concept. Deci, Bicon!
Vechi 07-01-11, 18:09   #7
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc mult pentru raspunsuri
lorizid este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-01-11, 18:55   #8
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

straumann...calitate elvetiana la superlativ!
BogdanStefanescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-01-11, 19:21   #9
adn
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Sefa mea a studiat vreo 10 ani diferite sisteme de implante si s-a oprit la Bicon, a trecut de mult de 1000 puse si nu a avut nici o problema pana acum.Dar am vazut la alti colegi cu mai putina experienta, care au lucrat tot cu Bicon,si se plimba implantul prin gura dupa 3 sapt (din cate am inteles nu a avut stabilitate primara si totusi l-a lasat).Deci conteaza si tipul de implant,dar mai ales tehnica.Bicon este totusi una din firmele cu ceva vechime pe piata implantelor,daca nu ar fi fost bune nu ar fi rezistat.
adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-01-11, 09:51   #10
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

ce fel de studii a facut sefa ta?crezi ca sint concludente?
.
Vechi 11-01-11, 10:58   #11
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Vrea implant sau dinte? Osteointegrarea nu ridica probleme, protetica si rezultatele in timp, da! Nu conexiune conica, nu Bicon.
iulian52 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-01-11, 12:08   #12
La primele mesaje
MD Implantolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Am folosit candva Bicon :avantaje-utilizare facila,fiabilitate,micromotor foarte eficient!!!!

dezavantaje-pret mare in continua crestere...
-modalitate brutala de inserare(da-ti un ciocan in gura si vezi daca-ti place) .
Despre Strauman....top
Florin Obadan si Mona Lisa au multumit.
brindusa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-01-11, 20:21   #13
adn
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de BogdanStefanescu View Post
ce fel de studii a facut sefa ta?crezi ca sint concludente?
Poate ca ''studiat'' nu a fost tocmai termenul corect,a analizat atunci..Are o experienta de 17 ani in chirurgie bmf si a fost si cadru didactic;de asta m-am bagat in discutie stiind ca are experienta si in a scoate si in a pune implante.
adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-01-11, 14:49   #14
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pe piatza exista foarte multe tipuri de implante....unul mai bun ca celalalt...cred ca cel mai bine pentru noi ca si medici ar fi sa alegem unele care au in spate multe studii clinice si rezultate pozitive ..e doar o parere personala
.
Vechi 23-01-11, 17:22   #15
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default care

mie mi se pare nepotrivita abordarea, nu cred ca pacientul trebuie sa aleaga tipul de implant, ci medicul

deci pacientul sa-si gaseasca un medic in care are incredere si respectivulsa gaseasca solutia optima de tratament
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-01-11, 23:19   #16
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Probabil e o alegere financiara aici, desi mie mi se par cam la fel de scumpe amandoua.
Intradevar, medicul ar trebui sa fie cel care decide.
Si ar fi bine sa dati sfaturi bazate pe experienta si nu pe reclamele publicitare.

Eu nu am folosit, am fost la un curs organizat de ei; colegii care au folosit au avut probleme cu protetica, mai ales cand sunt mai multe implante la acelasi pacient. E foarte greu sa pozitionezi bonturile fix in aceeasi pozitie.
Iar la mandibula unde e mai dens osul poti avea surpriza la insertie sa nu intre de tot si atunci nici nu il mai poti scoate, ramanand cu o portiune expusa.

Felicitari celor care s-au adaptat la el, mie mi se pare foarte greu de obtinut rezultate predictibile si cu o curba mare a invatarii.
.
Vechi 11-04-11, 09:16   #17
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

E simpatic bicon, protetic are o chestie care se numeste coroana integrata pe bont, e ok pentru brese unidentare, la punti iti trebuie mai multe miini drepte...dezavantaje-pret mare, iar ciocaneala nu e deloc confortabila....
a_voica este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-04-11, 01:10   #18
La primele mesaje
MD Implantolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

1,5 ore am pierdut, cu pacientul pe scaun, ca sa scot bonturile de Bicon din model...
3 bonturi, o punte, 360 grade pe fiecare, mii de posibilitati;
cu toata cheia de acrilat venita din laborator, tot exista gap intre bonturi si coroane...
Nu-i de mirare, e o conexiune conica...
Ca sa nu mai spun ca anumitor pacienti le mai dam cate un ciocan...din cand in cand.
Noroc ca sunt putini, am pus sub 20 de ciocanite...
stef_ank a multumit.
Florin Obadan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-04-11, 01:24   #19
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

buna. nu am folosit bicon, dar la straumann:
1. s-a fracturat surubul in momental in care am pus bontul.. si o parte din surub a ramas "prinsa" in implant.. am reusit sa il "extragem", dar destul de complicat..
2. o alta experienta neplacuta la un immediate loading..

eu as merge pe biomet 3I - platform switching.. resorbtie osoasa minima.. si sistemul encode pentru bont, astfel incat sa eviti cat poti de mult resorbtia osoasa.

dar, sistemul ales depinde foarte mult de parametrii clinici...

dc totusi alegi straumann, tissue level mi s-a parut destul de ok.. mult succes!
dragan_irina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-04-11, 08:56   #20
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

In momentul de fata, datorita nivelului de calitate la care s-a ajuns cam toate implantele se integreaza. Mult mai importante sunt:
- experienta doctorului cu acel tip de implant (degeaba ai un implant "bun" in mainile unui incepator sau a unuia care nu ar trebui sa puna implante)
- componenta protetica a acelui sistem de implant. Daca dintele pe care sora ta trebuie sa il inlocuiasca este in zona anterioara recomand un sistem care abutment de zirconia, in asa fel incat restaurarea protetica sa fie cat mai "invizibila". De asemenea as recomanda un sistem "bone level" (Straumann bone level implants ?) si nu unul gingival level. Daca implantul trebuie pus in zona posterioara tipul de abutment nu prea conteaza. Cele mai faine implante pe care le-am pus (ca si mentinere a osului in jurul implantului) au fost Ankylos. Din pacate la acea vreme abutmenturile nu erau indexate si ca urmare era o distractie intreaga sa pui coroana cum trebuie (singurul mod in care as fi fost sigur ca abutmentul si coroana erau in pozitia corecta era sa folosesc "screw retained crowns" - din nefericire la acel moment nu eram prea sigur pe mne cu tehnica respectiva). Acum Ankylos au si implante indexate, insa pretul mi se pare prea mare.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/implantologie/12780-implant-bicon-vs-implant-strauman/
In concluzie cu exceptia unei exceptii implantul se va integra. Mai important de vorbit cu doctorul stomatolog despre restaurarea protetica a implantului si despre experienta lui cu sistemul pe care il foloseste.
@irina - am restaurat un numar de implante straumann tissue level puse de alti doctori. Cred ca din vreo 8 sau 9 la numai unul nivelul gingiei a fost acolo l-am vrut. De cele mai multe ori portiunea gingivala a implantului a fost expusa, facandu-mi munca mult mai grea. Din fericire toate implantele au fost pe premolarii 2 sau molari
adriciu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-11-11, 19:28   #21
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ce parere aveti de implantele SIC ?
Dr. msimona este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-11-11, 20:28   #22
La primele mesaje
MD Chirurg BMF
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

cat costa un kit complet de pus implanturi de la alpha bio?
medica este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-11-11, 02:05   #23
La primele mesaje
MD Pedodont
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

incercati sa vedeti simplitatea unui tip de implante : Leone, (Exacone)....am fost impresionat cit de simplu si de ingenioasa este conexiunea cone "Morse".....si cit de inpenetrabila este pentru bacterii !!!

Merita citeva minute de documentare.....
danalex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-04-12, 22:48   #24
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dragan_irina View Post
buna. nu am folosit bicon, dar la straumann:
1. s-a fracturat surubul in momental in care am pus bontul.. si o parte din surub a ramas "prinsa" in implant.. am reusit sa il "extragem", dar destul de complicat..
2. o alta experienta neplacuta la un immediate loading..

eu as merge pe biomet 3I - platform switching.. resorbtie osoasa minima.. si sistemul encode pentru bont, astfel incat sa eviti cat poti de mult resorbtia osoasa.

dar, sistemul ales depinde foarte mult de parametrii clinici...

dc totusi alegi straumann, tissue level mi s-a parut destul de ok.. mult succes!
Ma intereseaza si pe mine cine distribuie Biomet 3I in Romania.

Mersi
magda_ma este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-10-12, 12:57   #25
La primele mesaje
MD Chirurg Oral
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Încercați să se uite la Biaggini produsului - Exacta, are o valoare excelentă pentru prețul și calitatea sunt italian!
francesco.biaggini este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-10-12, 14:08   #26
Ucenic
MD Chirurg Oral
DDS, MSc, PhD

.

zimmer
dr.jones este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-10-12, 23:18   #27
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

e la noi Zimmer ?
drShimoN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-06-17, 14:09   #28
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Ce parere aveti despre implanturile de la firma Mezo Grau
lilia constantin este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, ata, ati, bicon, buna, domeniu, facila, file, implant, implante, implantului, inserarea, integrat, lucru, medic, mie, necunoscut, pacient, pare, rapid, recomand, sigura, stoma, stomatologie, studenta, tehnica, total

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (18:24) timp.

Alegeti schema de culori preferata: