Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Implantare in defectul aproape perfect!

discutie din eugenol.ro : Salut, long time no see Iata un caz interesant, zic eu: Pacientul se prezinta cu edentatie uniterminala...o lucrare protetica ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Implantologie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree8Multumiri
  • 8 Scris de mihnea cafadaru

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 26-04-10, 23:11   #1
Avansat bine de tot
Medic Dentist
Dental Clinique by Dr.
Cafadaru

.
-1 (+0/-1)     
Default Implantare in defectul aproape perfect!

Salut,

long time no see

Iata un caz interesant, zic eu:

Pacientul se prezinta cu edentatie uniterminala...o lucrare protetica varza si cu procese infectioase cronice in jurul stalpilor din cadranul 4.

Din pacate rx-ul initial s-a pierdut intre pozele de pe aparat...il atasez in alta zi!

Am facut prima operatie in cadranul 3 ( din pacate nu poze). Implanturile sunt pozitionate" ca batute de vant" din motive evidente...daca vreti pot sa intru in detalii ulterior.

Iata cazul de defect canin:

Inserarea primului implant a fost usoara, insa a fost o decizie grea de luat, deoarece urmatorul implant urma sa fie cu vreo 2 mm mai sus decat primul ( marginea superioara). Asa ca am gandit logic urmatorul lucru: daca pozitionez implantul al doilea la distanta putin mai mare de primul:
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/implantologie/10562-implantare-defectul-aproape-perfect/
1. voi evita expunerea umarului implantului in defect ( augmentare mai putin predictibila)
2. resorbtia "by default" dintre primele doua( dupa incarcarea protetica) va fi incetinita de distanta dintre ele. Practic, va ramane mai mult os pe cel de-al doilea ( mezial). Acum...asta e teoria.

Am folosit implanturi Semados, am recoltat os autolog cu bone-scrapper de la Aesculap si completat cu Bio-Oss. Membrana pericard de la Megagen ( bestiala).

P.S.: nu ma intrebati de 4.2. l-am chiuretat l-am planat si sper la o minune!
P.S.2: pozele le face fata cea noua...inca nu stie cu deselere!

Enjoy si carcotiti.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg _MG_5003.jpg (114,6 KB, 18 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _MG_5008.jpg (71,5 KB, 15 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _MG_5013.jpg (167,2 KB, 13 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _MG_5015.jpg (158,0 KB, 11 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _MG_5018.jpg (117,2 KB, 22 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _MG_5019.jpg (236,7 KB, 13 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _MG_5021.jpg (81,7 KB, 15 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _MG_5022.jpg (83,2 KB, 14 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _MG_5024.jpg (91,1 KB, 13 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _MG_5025.jpg (107,8 KB, 12 vizualizari)
Felul fisierului: jpg _MG_5026.jpg (111,6 KB, 28 vizualizari)
Vechi 27-04-10, 18:39   #2
Ucenic Sef
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

cand au fost inserate impl in cadranul 3?te referi la defectul de pe 33?

Modificat ultima data de eugenol man; 02-05-10 la 22:59. Motivul: NU este nevoie sa citezi tot mesajul anterior!
DR.S2008 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-04-10, 22:13   #3
Avansat bine de tot
Medic Dentist
Dental Clinique by Dr.
Cafadaru

.

implantele din cadranul 3 sunt insrate de 1 luna.

ma refeream la defectul din cadranul 4...4.3
Vechi 28-04-10, 10:12   #4
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

poate intreb o prostie> nu era de liat in calcul grefarea defectului , si sa plasezi implantul la cateva luni?
Vechi 28-04-10, 18:37   #5
Avansat bine de tot
Medic Dentist
Dental Clinique by Dr.
Cafadaru

.

ba da,

insa, am considerat defectul predictibil pentru interventia intr-un singur timp. Nu imi place sa inser implantul in Bio-Oss...are duritate comparativa cu os tip 4...ca sa nu mai spun de vascularizatie...

ms
Vechi 02-05-10, 13:36   #6
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

caz frumos exectutat, dar am cateva nelumirir:

membrana de la megagen bestiala: asta cum vine? cu ce a mai bestiala decat bioguide? bestiala putem spun spune duppa ce vedem cum acopera si cum regenereaza. sau bestiala ma manevra? in ce sens bestiala? ca noi chiar nu intelegem.

de unde am recoltata oase cu scaper si de ce nu e poza cu scaprer incarcate cu oase? adica suntyem atenti la si pozam toate micilie detalii de operatie si chiar poza spectaculara cu scaprer incarcata cu os nu avem?!

membranele deobicei la prindem cu ceva. cat ar fi ele de bestiela la sutura tut fuge de pe defect. ai prins cu ceva membranele aiicea?

Modificat ultima data de eugenol man; 02-05-10 la 22:59. Motivul: NU este nevoie sa citezi tot subiectul topicului!
blendahmed33 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-05-10, 16:25   #7
Avansat bine de tot
Medic Dentist
Dental Clinique by Dr.
Cafadaru

.
+1 (+1/-0)     

1.poza 2 e cu scraper-ul si ceva os recoltat
2.membrana e "bestiala" ca si manevrabilitate si catextura...inca nu am vazut regenerarea.
3.cum adica "noi prindem membrana cu ceva"? cine sunt acei "noi", cum fuge membrana de pe defect si, mai ales... unde fuge? cu ce prindeti membrana sa nu "fuga"?
4. osul l-am recoltat si cu frezele la foraj...pacat ca pozele sunt focalizate prost!

Mihnea
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., atasez, bio, bone, calcul, canin, caz, codul deontologic, folosi, folosit, implantare, implantul, implantului, implanturile, inserarea, interesant, luni, membrana, mm, noua, opera, operatie, perfect, prezinta, primele, primului, prostie, salut

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (17:09) timp.

Alegeti schema de culori preferata: