Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Rivalitatea MG/MD

discutie din eugenol.ro : Buna la toata lumea! nu vreau sa supar pe nimeni,dar de cand sunt student la MD am observat ca ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Studentilor la Medicina Dentara > Forumuri Studenti
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree11Multumiri
  • 2 Scris de bolodoctoru
  • 1 Scris de pup
  • 2 Scris de radualionte
  • 3 Scris de Dentamax
  • 1 Scris de borcea ivan
  • 2 Scris de Dr.DG

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 30-12-11, 03:13   #1
Ucenic timid
Student M. Dentara
MD3

.
-1 (+0/-1)     
Default Rivalitatea MG/MD

Buna la toata lumea! nu vreau sa supar pe nimeni,dar de cand sunt student la MD am observat ca exista o rivalitate intre noi si studentii de la medicina generala.Dar si profesorii se comporta diferit.De exemplu,profesoara mea de Anatomie LP este de fapt de la Facultatea de medicina generala,inlocuind-o pe cea de la MD,care este in concediu maternal.Am vorbit si cu alti studenti de la MG1,a caror profesoara aceasta doamna,de asemenea,iar din cate am inteles,acolo stilul ei de predare este cu totul diferit,fiind mult mai blanda,pe cand la noi... nici nu mai am cuvinte. Si ma intreb? de ce? Ce avem noi,studentii de la MD de se comporta asfel cu noi?am vorbit si cu colegi de la MD de ani mai mari,si ziceau ca si ei au observat aceasta rivalitate MG/MD,si ma intreb de ce exista? Ma scuzati daca am jugnit pe cineva,dar am aceasta nelamurire.De ce sa nu ne intelegem bine intre noi? O seara buna!
CobraRB este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-12-11, 04:13   #2
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default parerea mea

"parerea mea" (care, dupa norbert, tinde spre 0): ia incearca tu sa fi as la Anatomie...sa vezi atunci ce zice profa...
reif_felicia si pup au multumit.
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-12-11, 09:28   #3
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.
+1 (+1/-0)     

As incerca eu 2 raspunsuri desi am terminat de mult cu studentia(asa era si atunci daca te linisteste)
1.exista ideea preconceputa ca la MD se face scoala mai putina in preclinic
2.exista un soi de "invidie" ca MD ul odata terminat ajunge mai repede la marmelada in timp ce MG ul trebuie sa mai invete multi ani iar uneori din varii motive ramine intr-o pozitie inferioara profesional
28geo04 a multumit.
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-12-11, 10:46   #4
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

Idei preconcepute exista: La MD se face anatomia doar 1 an, la MG se face 1,5 ani (ultimul semestru doar embriologie); asta este in preclinic singura diferenta.
In clinic, medicina interna si chirurgia le-am facut 3 ani la MD, ca si MG-ul, in rest toate specialiatile cate 1 semestru, mai putin pediatria (parca) si psihiatria, materii de an.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/forumuri-studenti/15399-rivalitatea-mg-md/
In plus, am avut toate specialitatile de MD, plecand de la propedeutica pana la proteza scheletata. Parerea mea este ca am facut 2 facultati intr-una!
Pe de alta parte, toti MG-istii ne considera buni doar la dinti (un fel de tehnicieni dentari), fara cultura medicala, fara viziunea de ansamblu a corpului omenesc (si, aici, cam au dreptate pentru ca ne-am complacut noi in astfel de ipostaza, considerand doar dintii si accesoriile, fara sa tinem cont si de ansamblu- boli asociate, de ex.)
Noi, dupa facultate, putem profesa direct, ei trebuie sa-si faca un rezidentiat ceva...
P.S. Fiind contemporan cu pup, informatiile de mai sus erau valabile pe timpul nostru, nu stiu cat mai sunt de actualitate acum...
CobraRB si pup au multumit.
Vechi 30-12-11, 10:53   #5
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

La 19 ani esti dintr-o generatie total aparte, nu m-as mira sa se lase cu razboi intre actualii studenti MG-MD
E vorba de o frustrare puerila, unii sau altii, simt c-o au mai mica. Pe viitor va trece... existand si exceptii, ofcors.
Tu pari a avea stofa de conducator de trib, eu zic sa incerci sa aplanezi acest conflict care dainuie de generatii si generatii... si generatii!
SELENA, Dr.LDess si CobraRB au multumit.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-12-11, 12:13   #6
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Parerea mea este ca am facut 2 facultati intr-una!
Exact. Pe timpurile lui Pazvante Voda noi am avut examen de licenta si pe medicina interna. Nu zic ,ca eram incantat de aceasta,dar "mi-a servit". Cand am inceput activitatea in RO,in provincie la un dispensar comunal am facut fata cand lipsea generalistul. Rezolvam colici renale si hepatice, pr./ajut. la fracturi, stari de urgenta in patologii cardio-vasculare etc. Am mosit de patru ori!!!!
borcea ivan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-12-11, 12:19   #7
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-4 (+1/-5)     

Citat:
Publicat initial de borcea ivan View Post
Am mosit de patru ori!!!!
aproape te credeam daca nu bagai si asta.
ce ai mosit de 4 ori? pisica?
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-12-11, 12:41   #8
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de bolodoctoru View Post
ce ai mosit de 4 ori? pisica?
Nu. Erau taranci sanatoase si din fericire cu sarcini anterioare finalizate cu succes. P.S. Locuiam la dispensar si generalistul lunea si martea pleca la oras. "Moasa comunala" locuia la 4 km si mai avea si cancer .Abea de misca.
bolodoctoru a multumit.
borcea ivan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-12-11, 14:42   #9
Ucenic timid
Student M. Dentara
MD3

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Idei preconcepute exista: La MD se face anatomia doar 1 an, la MG se face 1,5 ani (ultimul semestru doar embriologie); asta este in preclinic singura diferenta.
In clinic, medicina interna si chirurgia le-am facut 3 ani la MD, ca si MG-ul, in rest toate specialiatile cate 1 semestru, mai putin pediatria (parca) si psihiatria, materii de an.
In plus, am avut toate specialitatile de MD, plecand de la propedeutica pana la proteza scheletata. Parerea mea este ca am facut 2 facultati intr-una!
Pe de alta parte, toti MG-istii ne considera buni doar la dinti (un fel de tehnicieni dentari), fara cultura medicala, fara viziunea de ansamblu a corpului omenesc (si, aici, cam au dreptate pentru ca ne-am complacut noi in astfel de ipostaza, considerand doar dintii si accesoriile, fara sa tinem cont si de ansamblu- boli asociate, de ex.)
Noi, dupa facultate, putem profesa direct, ei trebuie sa-si faca un rezidentiat ceva...
P.S. Fiind contemporan cu pup, informatiile de mai sus erau valabile pe timpul nostru, nu stiu cat mai sunt de actualitate acum...
Legat de anatomie,asa este si acum,eu la embriologie am facut doar un curs,din care oricum nu sunt subiecte la examen.Legat de materiile clinice,aici nu ma pronunt deoarece nu stiu exact cum sta treaba,intai sa ajung acolo.
In ceea ce priveste conceptia ca dentistii sunt numai bun la scos dinti,asta ma enerveaza maxim,parca numai in acest lucru consta stomatologia,nu se tine cont si de toate celelalte aspecte... dar nu prea putem schimba acest lucru

Citat:
La 19 ani esti dintr-o generatie total aparte, nu m-as mira sa se lase cu razboi intre actualii studenti MG-MD
E vorba de o frustrare puerila, unii sau altii, simt c-o au mai mica. Pe viitor va trece... existand si exceptii, ofcors.
Tu pari a avea stofa de conducator de trib, eu zic sa incerci sa aplanezi acest conflict care dainuie de generatii si generatii... si generatii!
Eh,nici chiar razboi,dar ...pe aproape . Nu m-as considera chiar sef de trib ,dar mi-ar fi placut sa socializam,sa schimbam idei,cum e acolo,cum e dincolo s.a.m.d.,dar la generatia noastra acest lucru e inexistent.,din pacate...tind sa cred ca era mai bine in anii anteriori...

Va multumesc tuturor pt ideile exprimate!
CobraRB este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-01-12, 22:37   #10
Ucenic timid
Student M. Dentara
Daca ai putin noroc...altfel e

.
-2 (+1/-3)     

cred ca invidia vine mai mult din partea celor de la MG pentru ceea ce se intampla dupa terminarea facultatii.
noi putem profesa fara restrictii dupa licenta, pe cand ei au nevoie de cel putin 3 ani de rezi.
cand profesam si avem bani sa ne facem cabinet, sunt proprii nostri sefi, pe cand ei vor trebuie multi ani sa astepte randul la posturi bune in spitale mari.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=15399
stomatologia are norocul de a fi cea mai privatizata ramura a sistemului medical, pe cand cei de la MG au foarte mult de-a face cu sistemul public, asa cum este el.

in facultate, materiile sunt aceleasi, cu foarte mici diferente pentru MG. e drept ca materia se studieaza in detaliu la unele discipline, dar acum si MD are suficiente discipline proprii care au o importanta medicala deosebita. este o disciplina chirurgicala totusi, chiar daca uneori cei de la MG nici macar nu vor sa ne recunoasca ca ”medici/doctori”

all in all, WIN for MD!
lav si CobraRB au multumit.
Dr.DG este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
comporta, generala, nime, seara, student, subiecte

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (06:53) timp.

Alegeti schema de culori preferata: