Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

extractii la sat

discutie din eugenol.ro : Buna ,problemele cu care ma confrunt la cabinetul de la tara sunt extraxtiile, mai exact, de molari la pacienti ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree19Multumiri
  • 1 Scris de dr.Brata
  • 8 Scris de a.calin
  • 2 Scris de Dentamax
  • 1 Scris de BorYs
  • 1 Scris de ginette
  • 3 Scris de crazyleaf
  • 2 Scris de cristaldental
  • 1 Scris de Dr.dre

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 26-07-09, 16:26   #1
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Post extractii la sat

Buna ,problemele cu care ma confrunt la cabinetul de la tara sunt extraxtiile, mai exact, de molari la pacienti fara radiografie,poate cu ceva la bord cu mult tesut de granulatie periapical si dureri mari.Faci in aceasi sedinta extractia sau amani intr-o sedintza urmatoare desii ei insista si atunci o fac(e korekt?) si anestezia nu-mi prinde la MAX .
gancon este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-07-09, 20:54   #2
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sa nu face extractii la pacientii care au ceva la bord.
Vechi 27-07-09, 18:40   #3
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

si ce? cu asta am rezolvat TOT?
gancon este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-07-09, 23:54   #4
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am incepu si eu la tara fara radiografii, cu pacienti care aveau la bord si toate alea pe care le zici tu.Trebuie sa te impui ,tu esti seful, tu hotarasti cand extragi un dinte sau cand nu. Si incearca sa faci extractiile cand dintii sunt asimtomatici nu in puseu. Ajuta crede-ma! Iar problemele se rezolva in timp!
Vechi 16-03-14, 16:06   #5
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ca sa nu deschid un nou topic am sa imi spun si eu aici of-ul:
- cum facem ca si incepatori(nu e doar cazul nostru al incepatorilor pt ca mai sunt multi altii in orase mici sau sate)cand dorim un endo decent(sau pe aproape de decenta)...sau o extractie fara mari pb cand nu avem acces(asta insemnand mai mult de 25 de km de cabinet) la Rx?
Sunt foarte multi colegi care fac lucrurile astea fara Rx...trimitem selectiv pacientii la Rx...ce facem cu cei necajiti care abea au bani de extractie ?Ne aruncam inainte ca orbii?
ginette este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-03-14, 17:34   #6
Ucenic timid
MD Parodontolog
Fara status.

.

o faci pe riscul tau...iti asumi complicatiile. extractia nu e urgenta niciodata
Ravendark este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-03-14, 18:57   #7
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Citat:
Publicat initial de ginette View Post
Ne aruncam inainte ca orbii?
Nuuu...iti cumperi rx retroalveolar in cabinet.
sau
Daaa...si apoi daca o patesti te gandesti ce bine ar fi fost daca ti-ai fi cumparat rx in cabinet.
si tot asa...
cristaldental a multumit.
.
Vechi 16-03-14, 22:57   #8
Ucenic
Medic Dentist
Natus Vincere

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de ginette View Post
Ne aruncam inainte ca orbii?
Daca se intampla ceva nasol, sa vezi apoi show de show. Ei sa refuze rx ? Dar vai ! Ei !? Niciodata... Tu n-ai cerut radiografie si din cauza ta sufera acum... Si cer si despagubiri de zeci de mii de ÔéČuro.

Posteaza asta pe usa cabinetului... Mai alegi un pic graul de neghina
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Dentamax, KLMircea, andraa si alti 5 au multumit.
a.calin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-03-14, 23:32   #9
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Deci poza asta merita un poster cu rama in sala de asteptare! Sau chiar pe usa afara!
KLMircea si a.calin au multumit.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-03-14, 20:26   #10
Ucenic
Medic Dentist
Natus Vincere

.

Sincer sa fiu, am avut mai putine dispute de cand am implementat poza cu acel "NU" agresiv. Probabil au facut cale-ntoarsa cand au dat de ea. Eu mi-am laminat-o si am postat-o in sala de asteptare in urma "coliziunii" cu 3 pacienti care au plecat bosumflati (toti in aceeasi zi) din cauza refuzului de a extrage fara rx. Unul din ei chiar a declarat cu ton ofticat, ca el "n-a mai pomenit asa ceva".

Unii inteleg, dar nu vor sa priceapa. Pana la urma gasesc ei un coleg care le va face extractia. Drum bun si cale batuta.
a.calin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-03-14, 00:39   #11
Initiat
Medic Stomatolog
Marius Novac

.

la inceput o sa caraie ca-i departe ca-i sxcump si alte justificari, dar dupa ce se afla in sat ca nu faci fara RX n-o sa mai ai probleme(in anii urmatori desigur)
ginette a multumit.
BorYs este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-03-14, 19:06   #12
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Va multumesc pt recomandari,demne de urmat...mai putin cu achizita unui rx retro(vorbeam de acei "debutanti" care abea au reusit sa-si adune" de-un material si o trusa"+chirie si alte blestematii de taxe
si care nu-si prea permit la inceput sa isi trieze prea mult pac...dar daca or da d-nii cu semnatura cand refuza rx?
Iaginea de mai sus am sa o afisez si eu in sala...poate mai descurajez solicitarile de extr.si altele fara rx.
amarij a multumit.

Modificat ultima data de ginette; 19-03-14 la 10:55.
ginette este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-03-14, 15:39   #13
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+2 (+2/-0)     

La mine unii din pacientii noi merg direct la radiologie si ma trezesc pe mail cu radiografii diverse ale unor oameni necunoscuti... apoi se programeaza... asta e in cazul pacientilor trimisi de alti pacienti si ei stiu din start ca: imi trebuie radiografie, lucrez cu programare, fac urat daca se intarzie, stiu ca daca ma suna cand nu raspund ii sun eu si astfel nu mai am 15 apeluri nepreluate per numar, stiu ca in prima sedinta e consultatie si ca nu prea fac nimic altceva nici cand am timp.
.
Vechi 21-03-14, 12:00   #14
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
www.medicul.dentist

.
+2 (+2/-0)     

O sa te obisnuiesti in timp cu viata (stomatologica) la tara. Ca niste ponturi generale :
- nu faci nicodata extractie in puseu acut (poate sa insiste cat o vrea. Daca e asa hotarat are patent acasa)
- la cate farmacii sunt in tara asta e imposibil sa nu fie una in relativa apropiere pentru antibiotice (better safe than sorry)
- sa nu faci extractii la oameni sub influenta bauturilor alcoolice si/sau substantelor halucinogene. De asemenea persoanelelor, in special femeilor care au consumat cafea sau ceai negru in preajma extractiei. Nu o sa iti prinda anestezia suficient la niciunul din acesti oameni si va fi frustrant si pentru tine si pentru ei, ca sa nu mai spun ca ai irosit o carpula de anestezic.
- in general e safe sa faci extractii inferioare fara radiografie (nu ma intelege gresit sunt pro radiografii pentru TOATE extractiile, insa in cazul lucrului la tara te adaptezi la nevoi). In principiu la arcada inferioara pot sa apara doua situatii in care te ajuta radiografia : radacini divergente sau foarte curbe si apropiere mare de canalul alveolar. Ambele sunt relativ rare si daca le intalnesti in mai mult de 5% din cazuri, chiar ai ghinion. In cazul in care le intalnesti te poti descurca : alveolotomie si respectiv te uiti sa vezi daca radacinile dintelui pe care l-ai extras sunt foarte mari ai MARE atentie daca vrei sa chiuretezi. Nervul alveolar are o consistenta de ata mai groasa putin. Il simti la chiureta. NU INSISTA. Daca nu esti sigur lasa asa. Daca face alveolita, ar trebui sa ai conuri cu antibiotic. Rezolva tot. Daca totusi ai stresat putin nervul alveolar, si apare hipoestezia sau anestezia pe teritoriul lui nu te panica. Daca nu l-ai sectionat total, o sa isi revina (prescri vitamine complex B). E un nerv senzitiv si se reface, macar partial.
- la molarii de minte e cu du-te-vino. Nu prea ar trebui sa te bagi fara radiografie, decat daca printr-o minune e mobil macar gradul 1 (si aici e discutabil).
- la dintii superiori (incisivi) poti sa faci fara radiografie destul de relaxat.
- la dintii superiori de la canin la molarul de miinte NU SE FAC EXTRACTII FARA RADIOGRAFIE (exceptie dintii cu mobilitare gradul 2-3 insa si aici e discutabil)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/forumuri-profesionale/7721-extractii-sat/
- daca te-ai apucat de o extractie si din diverse motive nu ai reusit sa extragi dintele -> antibiotic si trimiti la radiografie cu mentiunea daca intre timp apar probleme sa vina imediat la tine.
- daca faci extractia si apar cumplicatii post-extractionale de genul alveolita, cumpara-ti Neocones (conuri cu antibiotice) sau altceva similar. Sunt produse esentiale in astfel de situatii.
- un alt aspect important in cazul extractiilor si nu cred ca trebuie sa il mentionez este sa folosesti TOTUL steril (comprese sterile, campuri sterile). Banuiesc ca nu ai autoclav. Nu steriliza comprese la pupinel in casoleta. Compresele sterile sunt foarte ieftine (1 leu, unele chiar sub 1 leu). Campurile sterile de asemenea (intre 0.5 si 5 lei). Pot sa iti dau niste adrese in acest sens daca vrei. Nu vreau sa par critic si nu vreau sa spun ca tu faci lucrurile astea sau nu, insa stiu conditiile lucrului de la tara.
- un alt aspect care trebuie sa il constientizezi este ca nimeni nu te poate obliga sa faci nimic din ce nu vrei sau nu te simti confortabil sa faci. In speta poti lejer sa spui cuiva "Domne' nu iti fac extractie decat in conditiile urmatoare : ... . Daca doresti asa bine, daca nu eu nu va pot ajuta mai mult de atat". E mai important sa dormi linistit decat sa iti pui ambitia cu cineva.
- nu e nici o rusine in a recunoastre ca un caz te depaseste. In acest caz trebuie sa fii bine informat si sa stii exact unde sa il trimiti pe om.

Cred ca asta ar trebui sa acopere cam tot.
crazyleaf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-03-14, 13:16   #15
Avansat bine
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.

Default extractie

si daca e aproape de nerv ce faci? nu mai faci extractia? sau daca e dintle in sinus?
tot timpul trebuie sa fii pregatit de orice si pentru orice...si sa actionezi ca atare...chiar daca nu stii la ce sa te astepti...
metaforic vorbind
Piulitzul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-03-14, 14:03   #16
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de crazyleaf View Post
in special femeilor care au consumat cafea sau ceai negru in preajma extractiei. Nu o sa iti prinda anestezia suficient la niciunul din acesti oameni si va fi frustrant si pentru tine si pentru ei, ca sa nu mai spun ca ai irosit o carpula de anestezic.
Pe bune sau pe studii ???

Citat:
in general e safe sa faci extractii inferioare fara radiografie
Am intilnit un rest de radacina distala de 47,pe care , aparent l-as fi putut scoate cu spatula, dar care avea la apex, un chist cat o nuca mare... ce te-ai fi facut ,daca ai fi fost la inceput de cariera si nu ai fi avut Rx?

Citat:
- un alt aspect care trebuie sa il constientizezi este ca nimeni nu te poate obliga sa faci nimic din ce nu vrei sau nu te simti confortabil sa faci. In speta poti lejer sa spui cuiva "Domne' nu iti fac extractie decat in conditiile urmatoare : ... . Daca doresti asa bine, daca nu eu nu va pot ajuta mai mult de atat". E mai important sa dormi linistit decat sa iti pui ambitia cu cineva.
E singurul sfat pe care l-as da si eu.
Cunoaste-ti limitele si actioneaza ca atare ! Iar limitele impingeti-le intotdeauna cat mai departe ;-)
ginette si BorYs au multumit.
Vechi 18-11-14, 19:13   #17
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

cristaldental ce ai facut tu cand ai intalnit cazul cu chistul cat o nuca?
Vechi 18-11-14, 23:11   #18
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

l-am trimis unui chirurg !
Vechi 20-11-14, 15:31   #19
Avansat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de ramona9745 View Post
cristaldental ce ai facut tu cand ai intalnit cazul cu chistul cat o nuca?
scapi de problema daca ii zici reactie apicala ;-), deoarece nu ai histopato :-p
cristaldental a multumit.
Dr.dre este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., anestezia, asimptomatic, bord, buna, cabi, cabinetul, dinte, dintii, dureri, exact, extractia, extractii, extractiile, insista, mari, max, molari, pacienti, pacientii, problemele, radiografie, radiografii, rezolva, rezolvat, sedinta

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (15:08) timp.

Alegeti schema de culori preferata: