Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Reconstituiri frontale

discutie din eugenol.ro : expunerea ca expunerea, dar când vine vorba de culoare (că tot veni vorba ) nu prea îţi poţi permite ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Estetica dentara
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree176Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 15-04-09, 00:52   #58
Ucenic timid
Medic Dentist
uneori fotograf

.

expunerea ca expunerea, dar când vine vorba de culoare (că tot veni vorba ) nu prea îţi poţi permite să o corectezi acasă în photoshop, câtă vreme pozele au ca scop colaborarea dintre medic şi tehnician. (unde intervin multe alte aspecte, inclusiv calibrarea monitorului/printerului)

nu mă băgaţi în seamă (nu prea ştiam unde să scriu şi eu ceva, fără să mă simt complet depăşit de situaţie)
Vechi 15-04-09, 11:29   #59
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ektomolare View Post
expunerea ca expunerea, dar când vine vorba de culoare (că tot veni vorba ) nu prea îţi poţi permite să o corectezi acasă în photoshop, câtă vreme pozele au ca scop colaborarea dintre medic şi tehnician. (unde intervin multe alte aspecte, inclusiv calibrarea monitorului/printerului)

nu mă băgaţi în seamă (nu prea ştiam unde să scriu şi eu ceva, fără să mă simt complet depăşit de situaţie)
sal
vad ca si tu esti pasionat de foto...
calibrarea monitorului nu pra ma intereseaza in cazul acesta.. eu fac fotografia cu cheia de culori, asa ca orice modificare a culorii dintilor se aplica si pe culoarea chei de culori. In consecinta tu pui fata in fata pe tehnician si pacient cu cheia de culori..... si in plus se uita cand are chef la imagine, sau cand se apuca de treaba....
Vechi 15-04-09, 11:31   #60
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Dacris,felicitari pentru initiativa asta!Mi se pare extrem de importanta fotografia. Din pacate,Oradea e cam departe,poate ne spui si noua,celor ce nu putem veni, cate ceva pe aici!Platim cinstit!(prin multumiri)
despre foto cred ca ar trebui sa deschid un nou topic...
Vechi 15-04-09, 18:53   #61
Ucenic timid
Medic Dentist
uneori fotograf

.

eu mă gândeam la plasarea unei mire în cadru pe post de reper constant, dar într-adevăr varianta cu cheia de culori e mult mai practică.

momentan, fotografia pe care o practic eu n-are nicio legătură cu stomatologia. când voi avea fonduri pentru aşa ceva sigur îmi voi face un setup dedicat.
de unde ai luat oglinzile? (normale sau acoperite cu titan/rhodiu?)
Vechi 16-04-09, 10:19   #62
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de moby007 View Post
parerea mea este ca atat timp cat as putea sa ii pastrez vitali i-as pastra. intradevar compozitul isi schimba culoarea dar daca nu este lustruit corespunzator sau este un compozit de o calitate inferioara si chiar daca si-o schimba poti sa il lustruiesti din nou sau schimbat plombitele asa cum ar trebui ca pacientii sa isi schimbe coronitele la 5 ani. parerea mea
e vorba de mai multi parametri, a caror asociere corecta duce la serviciu clinic indelungat, pt ca scopul nu e nici sa schimbi "plombitele" la 2 ani, si nici sa schimbi coroanele la 5 ani...

trebuie pusa pastrarea vitalitatii in balanta cu gradul distructiei, cu posibilitatea de indepartare in totalitate a tess alterate si mai ales cu ceea ce se poate obtine estetic si functional pe un suport mult subminat. adica, rezista compo ala acolo, si dc rezista, ma pricep sa il stratific natural, asa incat sa obtin ceva frumos, si daca am facut si asta, ce igiena are pacientul, cum va pastra el restaurarile? si ce ocluzie are, si daca cedeaza restt directe, ce alegere am. etc etc etc.
e vorba de ceea ce se cheama diagnostic corect si functie de care se creioneaza planul de tratament, cu mai multe optiuni, si care sa ia in calcul macar factorii de mai sus.
Compozitele au limitarile lor, si e cel mai important sa selectezi corect indicatia lor de folosire. uneori e mai practic/eficient sa faci coroane decat sa te pierzi in compozite fara speranta.
conform conceptului "fara oncologii pe dinti".
vlad a multumit.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-10, 14:04   #63
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

4 obturatii frontale.
Am folosit ca tehnica de preparare, bizou in 45 si scalop, ca material compozit Gradia OA3, CW si CT.
Poate puteam sa mai lucrez la morfologia de suprafata dar cu ochiul liber mi se parea ok. Acasa pe imagini imi venea sa mai corectez unele aspecte.

Criticile sunt intotdeauna bine venite.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg init.jpg (68,5 KB, 32 vizualizari)
Felul fisierului: jpg init1.jpg (93,5 KB, 19 vizualizari)
Felul fisierului: jpg init2.jpg (77,1 KB, 21 vizualizari)
Felul fisierului: jpg prep.jpg (80,0 KB, 29 vizualizari)
Felul fisierului: jpg prep1.jpg (89,1 KB, 30 vizualizari)
Felul fisierului: jpg prep2.jpg (465,5 KB, 27 vizualizari)
Felul fisierului: jpg prep3.jpg (58,7 KB, 29 vizualizari)
Felul fisierului: jpg fin.jpg (464,7 KB, 34 vizualizari)
Felul fisierului: jpg fin1.jpg (463,5 KB, 30 vizualizari)
Felul fisierului: jpg fin2.jpg (81,7 KB, 24 vizualizari)
Felul fisierului: jpg reh1.jpg (79,2 KB, 26 vizualizari)
Felul fisierului: jpg reh2.jpg (76,1 KB, 28 vizualizari)
Felul fisierului: jpg reh3.jpg (79,0 KB, 28 vizualizari)
rx, Ileana, thom yorke si alti 14 au multumit.
Vechi 16-02-10, 14:26   #64
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

ti-au iesit f bine.Felicitari!
dacris a multumit.
Vechi 16-02-10, 14:43   #65
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

f frumos. Am sa te rog la urmatoarele obturatii frontale pe care le faci sa fotografiezi si dupa ce ai terminat de pus dentina, dupa ce ai pus smaltul, dupa ce ai pus transparentele si efectele. Nu de alta dar eu am ceva probleme cu Gradia si vreau sa vad cam cum stratifici. daca se poate si niste poze dupa rehidratare.
muresan sergiu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-10, 21:02   #66
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de muresan sergiu View Post
f frumos. Am sa te rog la urmatoarele obturatii frontale pe care le faci sa fotografiezi si dupa ce ai terminat de pus dentina, dupa ce ai pus smaltul, dupa ce ai pus transparentele si efectele. Nu de alta dar eu am ceva probleme cu Gradia si vreau sa vad cam cum stratifici. daca se poate si niste poze dupa rehidratare.
da sa traiti!!
am sa fac si cu etapele intermediare. Ultimele 3 imagini sunt dupa rehidratare.
In cazul asta am pus OA3 pana spre proximal , mai gros spre cervical si usor pirdut pe bizou. E important sa fie bine finisat( am folosit rasina). Apoi am pus CW spre colet - e un transparent mai galbui si spre incizal CT pana la refacerea intregii morfologii. De asemenea fiecare strat sa fie bine finisat. In rest nimic deosebit
spor
Vechi 16-02-10, 21:44   #67
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dacris View Post
De asemenea fiecare strat sa fie bine finisat. In rest nimic deosebit
spor
Salut, Dan! Ce inseamna fiecare strat sa fie bine finisat?

Merci!
titiluka a multumit.
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-10, 22:36   #68
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sal adrian

am citit in multe articole despre faptul ca straturile de compozit trebuie bine finisate, adica sa fie netede. Eu le finisesz cu rasina si pensula inainte de fotopolimerizare. Ideea e ca, daca straturile nu sunt finisate reflexia si absorbtia nu vor fi asa de "limpezi", deci nu vei putea fi foarte previzibil in compozitia straturilor.
Spre ca te-am lamurit cat de cat
Adrian Adn a multumit.
Vechi 16-02-10, 22:38   #69
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cand zici ca le finisezi cu rasina la ce te referi de fapt?
Vechi 16-02-10, 22:40   #70
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
cand zici ca le finisezi cu rasina la ce te referi de fapt?
cu bonding?
Dr.Mada este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-10, 22:42   #71
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

la asta ma gandeam si eu...dar..
Vechi 16-02-10, 22:43   #72
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Modeling Resin(Bisco), Weting Composite(Ultrsadent),etc. Compozit flow
--------------------------
[QUOTE=Dr.Mada;152705]cu bonding?[/QUOTE
eu nu dau niciodata intre straturi cu bonding
sico si Dr.Mada au multumit.
Vechi 16-02-10, 23:25   #73
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Dan Lazar se refera aici la realizarea de obturatii cu compozitul in straturi. Se urmeaza first protocolul de demineralizare + bonding apoi primul strat de compozit. Aici exista o regula: straturile de compozit sa fie oblice ( sa nu fie de la un perete la altul ..adica de la palatinal la vestibular ci pe cat posibil de la pulpar la vestibular apo..apoi marginea inferioara a primului strat pe palatinal etc..DE CE? ptr k orice compozit are contractie de priza => apare sensibilitate postoperatorie).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/estetica-dentara/5819-reconstituiri-frontale/
Dupa primul strat de compozit intre celelalte straturi nu se mai pune adeziv ( bonding ) iar ptr o manevrabilitate superioare este indicat ca fiecare strat de compo sa nu se modeleze direct cu spatula ci cu spatula data prin modeling resin. Eu folosesc BISCO si trusa de compo de la ei au si chiar recomanda modelarea cu spatula in modelling resin. E cu totul atlceva si iti schimba persectiva si calitatea obturatiei La inceput nu am stiut si tot ziceam ca astea de la BISCO sunt sfaramicoase..dar dupa ce am luat rasina de modelat..m-am indragostit de ele..si inca ceva..cred ca Dan stie: compozitele de la BISCO nu sunt gandite ca sa fie pictate..ci sculptate
Dan Neagu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-10, 23:54   #74
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

...cum e cu modelling resinul asta, trebuie polimerizat, sau ce ?
(N-am auzit de asa ceva, dar asta nu inseamna ca nu exista, ca sa ma citez pe mine insumi..)..
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-02-10, 10:23   #75
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Modelling resin este intr-o seringa separata si are consistenta unui flow. Dar nu e flow. Il pui intr-un godeu sau iei direct din seringa ( mare atentie..trebuie scos cu grija de acolo..altfel iti sare un sfert din seringa afara odata) se umezeste spatula in el si se modeleaza. Nu ai cum sa il fotopolimerizezi doar pe el ptr ca se va amesteca cu compozitul chitos. la sfarsit fotopolimerizezi tot. Uite aici un link:Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Dan Neagu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-02-10, 15:44   #76
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

si tot la aceasta sectiune o fateta din compozit prin tehnica directa.
Dupa analiza imaginilor mi-am dat seama ca trebuia sa ma joc mai mult cu transparentele in zona incizala, iar smaltul folosit in zona incizala a fost prea alb respectiv prea opac.
In acest caz am folosit exclusiv transparente cu exceptia portiunii proximo-incizale mezial si distal unde am pus putina dentina A3.
Materiale utilizate au fost:OA3,SL Charisma si EN,EW Amelogen
Ultimele doua imagini sunt dupa rehidratare.
Din nou orice critica este binevenita.
Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

am uitat ultimele 2
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg reh.jpg (158,5 KB, 19 vizualizari)
Felul fisierului: jpg reh1.jpg (134,7 KB, 16 vizualizari)
radualionte, porumb, rx si alti 24 au multumit.
Vechi 18-02-10, 16:11   #77
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

dane,f frumos!Ai talent si se vede ca iti place!Finisare super,fol digii in acest caz,alegerea culorilor..un succes
in legatura cu modelling resin,Dan neagu are dreptate,chiar merita incercat!
Vechi 18-02-10, 16:19   #78
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

Ce critici? L-ai transformat din broasca in print. Cand o sa ajung sa fac si eu asa atunci o sa critic, pana atunci...watch and learn.
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-03-10, 23:51   #79
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default oogh?

Citat:
Publicat initial de muradent View Post
fain! ai folosit compozit opac pt dentina si altu semitransparent pt smalt sau un compozit universal?
aaaa...mai zii odata???poate sunt rautacios dar nenea a fost destul de clar..
Vechi 15-06-10, 11:40   #80
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

foarte frumoase cazurile, mai ales ca e extrem de greu de obtinut astfel de rezultate sub fotografia macro. Felicitari , finisajele sunt exceptionale. Flawless!
.
Vechi 16-06-10, 18:13   #81
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Dan,
Din cate stiu eu caninii sunt putin mai inchisi la culoare decat vecinii, in rest super rezultat, bravo.
Vechi 24-10-10, 15:05   #82
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Question

Cum se leaga ata la colet? Ce fel de nod, cum se face? Ce ata folositi?
tarlev este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-10-10, 22:26   #83
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Question

Ceva schematic daca se poate?
tarlev este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-10-10, 00:55   #84
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

loop scoop pull
titiluka a multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-10-10, 22:51   #85
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de tarlev View Post
Ceva schematic daca se poate?
ata de la Oral-b varianta mai subtire nnecerata- asta imi place mie
nodul care il fac se numeste Le vieux node du pecheur. Cauta mesajele mele si vei cateva poze pe care le-am pus in care arata cum se face nodul.
tarlev a multumit.
Vechi 20-05-11, 10:35   #86
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Salutare

un caz de clasa a 4-a facut cu Amaris de la VOCO care mi-a placut cum a iesit. S-ar fi putut si mai bine.
SI o intrebare: cum controlati transluciditatea la nivel incizal ca sa existe o predictibilitate in astfel de reconstituiri?

Spor si astept critici

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 20-05-11, 12:29   #87
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+1 (+1/-0)     

Am pus timp de un an obturatii cu Amaris Voco.
Zilele trecute am avut primele recall-uri la cele mai reusite obturatii pe frontali cu acest material.Deci o sa fiu virulenta ca sunt cam proaspat "impresionata".
Amarisul da rezultate bune pe moment,nu socante dar decente.Recunosc un caz muncit,ca cel pe care il vad aici,bravo Dacris!!Dar daca nu jonglai cu freza pe lobuli,nu ar fi dat atat de bine in poze.E un trick bun.
Uite chiar te rog sa ii chemi peste un an sa iti revezi obturatia.Carii secundare nu apar,deci este un material bun ca functie,contractii volumetrice,rezistenta.Dar culoarea..hai sa zicem politicos ca daca acum nu mai "vezi" unde s-a lucrat peste un an o sa vezi sigur.
Nu poti controla transluciditatea spre incizal doar cu O1,O2,...O5 si ajutandu-te pt desavarsire doar cu TD si TL f repede..Sau poti ,dupa muuulta straduinta.Si toata straduinta sucomba peste un an cand "situatia" se ingreiaza.
Cu alte compozite poti obtine transluciditatea mult mai usor,ajutandu-te de TE,IE,PE1
Ca fapt divers,eu una m-am apucat sa dau jos Amarisul de pe frontali.Daca vad pacul ca intra in cabinet,si ochiul meu face zoom instant pe o zona din frontali,si vad acolo ca a fost obturatie,si SE VEDE,e out.Dupa 1 an,mai ales la persoane tinere.Munca voluntara,ca asta e.Obturatia fina cu voluntariat se tine.Mai si pierzi,nah.Ca de castigat,am castigat la vremea aia.
Acum Amarisul il folosesc pe post de opac la posteriori.Cand e cazul si pacul are dintii mai spre D sau B
Conclusion: thumbs up for your work,si pt ca ai reusit sa jonglezi cu pauperul (nu ca pret) in posibilitati Amaris si sa ai asemenea rezultat.Bravo.
Thumbs down Amaris,m-ai dezamagit.E bun pt o aventura,dar for long term relationship it's a no.
PS:Gradia,care e mai ieftin,arata mai bine dupa 1 an.Si dupa 2.Obturatii cu Gradia nu am dat jos,pt ca si dupa 2 ani erau decente.Sunt suparata,sper sa nu supar cu postul meu,dar m-am racorit cu ocazia asta.

Modificat ultima data de anduluta81; 20-05-11 la 12:53.
anduluta81 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-05-11, 13:59   #88
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mersi de comentariu experienta ta este foarte bine venita
timpul imi va spune ce si cum si promit ca peste un an voi veni din nou cu poze
Vechi 20-05-11, 14:08   #89
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Eu am poze cu cum arata acum,la un an si ceva,dar nu am cu ele facute "proaspat".Lumea va zice:"De unde stim ca nu aratau asa de la inceput?".Dar crede-ma,la inceput nu se vedea nici o diferenta.Tot dupa munci asidue de dat jos si pus si amestecat O-urile intre ele...Si dupa 6 luni aratau decent...dar la 1 an..scuza-ma ca bat apa in piua,tot pi loc pi loc,dar sunt tare enervata de asta si ca trebuie sa muncesc de doua ori la ele.Am vazut acceasi chestie la incisivii inferiori facuti tot la un an,aici culoarea virand inspre mai deschis(probabil si pt ca am pus mai mult opac,incisivii fiind mici si netranslucenti).Pacientul a refuzat sa le schimbe spunand ca nu il deranjeaza.Pe mine insa da!Deci f imprevizibil mr.Amaris,si asta nu imi place!Daca pui translucent un pic mai mult pt ca asa cere translucenta naturala a dintelui,vireaza in gri.Daca pui mai putin si mai mult opac ca dintii sunt opaci,vireaza in dechis cu 1-2 nuante.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=5819
E jenant pt mine:"Vai doamna doctor,dar nici nu se vede unde ati lucrat!"
Dupa un an:"E lasati,daca sunt sanatosi,nu conteaza ca sunt jos si nu se vede decat daca te uiti f atent..E foarte bine!"
Creeed...e minunat.Aceleasi rezultat l-am avut si cu Tetric Evo Ceram,la care iarasi am renuntat.La ala cel putin toate virau in gri dupa 1 an jumate-2.In deschis nu avea sanse.
Filtek XT-ul e insa f stabil spre surprinderea mea.Am avut recall-uri la Filtek la 3-4 ani si arata exceptional.Gata,am tacut,nu mai zic nimic ca poluez aici atmosfera cu frustrarile mele.
Vechi 20-05-11, 15:20   #90
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

doar de curiozitate nu se vedea limita la sf sedintei sau dupa hidratare?
din cate pov tu nu preai ai dozat corect cant de smalt si dentina
Vechi 20-05-11, 15:59   #91
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Tocmai ca am dozat cantitatea de translucent respectiv dentina CU SCOPUL de a nu se vedea nici un fel de trecere si nici un fel de limita.De fapt,asta inseamna din punctul meu de vedere o obturatie estetica.Am cumparat la vremea respectiva Amaris cu acest scop:estetica,
Asa cum ai tu acum obturatia,asa aratau si ale mele.Tocmai de aceea sunt plina de nervi,ca am muncit atata la ele si dupa un an,rezultatul este cu totul altul decat ma asteptam.Nu unul dezastruos,nu iti imagina asta,dar totusi,ma asteptam sa vad acelasi "nu se vede".Am vazut ca se poate la alte compozite.
dacris a multumit.

Modificat ultima data de anduluta81; 20-05-11 la 16:43.
anduluta81 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-05-11, 23:35   #92
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Default ma bag si eu in seama

unu, doi, trei...
Fisierele atasate
Felul fisierului: pdf cls iv stratificari.pdf (334,7 KB, 85 vizualizari)
dacris a multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-07-11, 19:02   #93
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default inainte dupa

21 fractura, devital, endo, pivot si reconstructie din compozit.
parca sau inteles cu fracturile. In aceeasi zi. A venit cu o bucatica din 21. Vitalitate pastrata.

criticile sunt binevenite
Vechi 20-07-11, 23:45   #94
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

F frumos...un mic amendament: se cam vede "the layering" in treimea incizala.Sau ma insel eu?
Vechi 21-07-11, 12:10   #95
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

daca zici de 2.1, acolo cred ca se vad fisurile din fragmentul recuperat

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-07-11, 12:17   #96
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

nope...din cate vad eu este compozit peste fragment pana incizal.Poate intr-adevar sunt fisurile si ma insel eu.Nu sunt sigura.
Vechi 21-07-11, 20:44   #97
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de raulsiladi View Post
daca zici de 2.1, acolo cred ca se vad fisurile din fragmentul recuperat
e bucatica de dinte recuperata, pestte care am facut o preparatie si apoi compozit
si un caz mai extrem. Pacienta peste 60 ani, nu dorea protetica si a dorit sa isi imbunatateasca aspectul estetic cat mai conservativ
Compozit pe 14, 13 12 11 21 22. Trei sedinte de cate 2 ore modelaj si 1 sedinta de doua ore finisaj,

Astept sa vina peste 6 luni la control.

Aspectul inainte si dupa

radualionte, augustin, sico si alti 9 au multumit.
Vechi 21-07-11, 21:01   #98
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Felicitari,foarte frumos...dpdv paro cum sta pacienta?
Vechi 21-07-11, 21:36   #99
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

nu vrea orto ?
skillz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-07-11, 22:02   #100
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dr.Daraban Bogdan View Post
Felicitari,foarte frumos...dpdv paro cum sta pacienta?
paro e ok, adica e stabil. In tinereti a avut interventii paro.
Citat:
Publicat initial de skillz View Post
nu vrea orto ?
nu doreste
Vechi 21-07-11, 22:10   #101
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Foarte frumos lucrat, felicitari! Pacientul asta-i ceva ruda cu Dracula?
dacris a multumit.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, asociere, build, buna, cazul, ceramice, culoare, diga, dintii, endo, extirpari, fapt, forum, functie, gandeam, iga, individuale, intrebare, macro, merita, offtopic, pacate, pacienta, pozele, pun, rest, rezultat, salut, sibiu, sigur, studenti, studentii, vecini

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Cum fac: obturatii frontale catalin Odontologie 3 08-08-08 12:50
RCR versus reconstituiri armate cu fibra de sticla Dr. Pantel Marton Protetica 128 29-03-08 09:11
Restaurari frontale andynno Odontologie 12 01-08-07 19:22
cele mai indicate reconstituiri corono-radiculare post endo nico Endodontie 105 04-11-06 18:31

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:19) timp.

Alegeti schema de culori preferata: