Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Efecte adverse la albirea dintilor?

discutie din eugenol.ro : Poate cineva sa spuna daca exista efecte adverse la albirea profesionala a dintilor cu sistemele cunoscute? A observat cineva ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Estetica dentara
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree3Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 31-07-06, 13:36   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Efecte adverse la albirea dintilor?

Poate cineva sa spuna daca exista efecte adverse la albirea profesionala a dintilor cu sistemele cunoscute?

A observat cineva daca exista asemenea efecte?
Sau poate are cineva articole sau link-uri spre articole pe tema asta.

Bineinteles parerea firmelor producatoare o stim cu totii...dar m-ar interesa nishte pareri independente.

Am auzit de exemplu ca in Germania nu s-ar prea folosi, unii medici fiind impotriva lor (zvonuri neconfirmate desigur).
Sealevel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-07-06, 16:34   #2
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

eu cred ca este o agresiune asupra dintilor.... acum, efectele adverse se vad sau nu cu ochiul liber.... eu recomand in f putine cazuri albirea...

dar ce e cel mai interesant, e ca cei mai multi pacienti care vin sa solicite albire au nuanta lor naturala de a1, a2, b1 (ma tot intreb "ce vor mai mult de atit?") si f rar vin cei care au culori mai inchise.... aici isi face simtita prezenta reclama tv, aia cu OBSEDANT DE ALB, BOLNAV DE ALB, ALBUL CEL MAI ALB..... nu mai spun nimic .... nu agreez deloc extremele.... si nici reclamele nerealiste...
Vechi 31-07-06, 19:40   #3
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

"dar ce e cel mai interesant, e ca cei mai multi pacienti care vin sa solicite albire au nuanta lor naturala de a1, a2, b1 (ma tot intreb "ce vor mai mult de atit?") si f rar vin cei care au culori mai inchise..."

Ai dreptate la treaba asta, si eu am observat acelasi lucru...
Poatre ca cei cu nuante inchise sint pur si simplu mai neglijenti cu dintii lor...
Oricum nu cred ca as face o albire unui pacient cu a1,a2, sau b1...
.
Vechi 01-08-06, 07:43   #4
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sensibilitate tranzitorie la rece sau cald si am mai intalnit o stare de stress tactil si chiar auditiv,de pilda pacientul nu putea suferi anumite zgomote ca scartaitul unei folii de aluminiu...trec oricum ambele;oricum aminteste-le sa nu se mai perieze cu paste de dinti whitening cit timp face tratam caci accentueaza sensibilitatea ci cu cele din trusa de albire sau de tip sensitive.Poti alterna albirea cu aplicari de substante impregnante si remineralizante.Cel mai rau lucru care se poate intampla este retractia gingivala si leziuni cu pierdere de substanta la colet.Nu mi s-a-ntimplat niciodata,dar previn pacientul si oricum dupa fiecare aplicare(eu sunt adepta home bleachingului cu subst activa 15%)il chem la control.Nu prea am avut probleme,rezultatele au fost mai mult decit vizibile si satisfacatoare chiar si dupa o singura aplicatie deci nu vad de ce as folosi metode mai agresive.
michelle este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-08-06, 08:12   #5
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

desi cred ca in principal despre dintii vitali e vorba aici, sa nu uitam ca exista efecte adverse si la albirea dintilor devitali, acolo unde susbstanta activa se aplica in camera pulpara: rezorbtia radiculara... de aceea e recomandat de evitat utilizarea peroxidului in albiri devitale, si se prefera perboratul de sodiu...
Vechi 02-08-06, 00:44   #6
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am facut un experiment pe ai mei dinti cu Opalesace 38%.Ce sa zic bine am facut ca sa stiu ce sa nu le fac pacientilor.
Desi mi-am dat cu subst protectoare pe gingii tot am resusit sa fac arsuri chimice.Cand am pus substanta activa am simtim junghiuri minunate ce plecau din reg coletului(unde am o miloliza) si se pierdeau spre apex.
Nu am reusit sa rezist mai mult de 5 min.Dupa am aplicat UltraEz(remineralizant).
Efectul de albire este vizibil.
Va mai spun in timp daca imi pica dintii sau nu.
Oricum eu fara diga nu mai aplic asa ceva.
belle a multumit.
cgcorina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-09-06, 16:25   #7
eda
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Intrebarea mea ar fi: dupa o anumita perioada dintii nu revin la culoarea lor initiala, tinand cont de obiceiurile pacientilor, respectiv fumat, consum de cafea, ceai si sa nu mai zicem de igiena precara a unora dintre ei! ?
eda este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-09-06, 17:05   #8
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Normal ca se coloreaza. Si atunci mai fac inca o albire,nu? Din ce stiu eu o albire dureaza intre 2-5 ani depinzand de obiceiuri alimentare, fumat, etc
sorsirbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-09-06, 00:02   #9
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

la un congres un invitat din suedia a zis: vor albiri? bineinteles ca le faci, apoi nu li se mai potrivesc obturatiile si lucrarile si capeti si mai mult de munca.
opalescence e foarte eficient.
de altfel a fost eficient si un agent de albire de la aquafresh, luat din supermarket din italia. avea folii termoplastice si indicatii pentru cumparator sa-si confectioneze singur in bucatarie gutiere. persoana a ajuns de la a 3 la a 1 fara sensibilitate...
neplacut e cand te simti cu totul si cu totul inutil. ah, ba am fost totusi utila, i-am luat culoarea inainte si dupa...
copperkey este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-09-06, 10:24   #10
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Albire la supermarket??

Am gasit de vinzare intr-un supermarket (Real) un sistem de albire (Link [Necesita inregistrare pentru acces.]) pentru acasa cu gutiere termoplastice la vreo 500.000 de lei. Oare este normal sa fie vindute la supermarket asemenea produse??
.
Vechi 08-10-06, 18:08   #11
aci
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nici eu nu recomand albirile dar sint cazuri in care le vad utilitatea.Exacienta care isi face ceramica si mai ramin citiva dinti de cul.A3,5 in afara planului de tratament asa ca daca nu facem albire cul.lucrarii trebuie sa fie tot A3,5 pe cind o albire ar permite alegerea unei nuante mult mai deschise pt.lucrare.
Sa nu dati banii pe viva style paint on ca nu e bun de nimic,am fost multumita de opalescence extra boost si dupa albire am dat pacientului UltraEz sa puna in gutiere.
aci este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-10-06, 04:03   #12
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de michelle
...am mai intalnit o stare de stress tactil si chiar auditiv,de pilda pacientul nu putea suferi anumite zgomote ca scartaitul unei folii de aluminiu...trec oricum ambele;...Cel mai rau lucru care se poate intampla este retractia gingivala si leziuni cu pierdere de substanta la colet...(eu sunt adepta home bleachingului cu subst activa 15%)il chem la control
Sa le zic sho cu albirile:

1. stres tactil, cum o scartzii o folie de aluminiu? (staniol poate), de la albeala zici mwahahaha, poate de la scobitul intre dinti, te-ai gandit?

2. retractie gingivala si pierdere de substanta...da ce-i faci mami fenomene tileman, hai sa fim seriosi, astea-s niste chestii total paralele;

3. am o colega straineza care-i pe rezi bmf; le zice la toti sa nu se albeasca pe dinti ca fac cancer ; fiecare cum il duce capu, da' daca e sa aiba vreo legatura io zic ca sa-l pui pe om sa stea cu gutiera aia de la 2h pe zi 2 saptamani la rand, poate mai si adoarme cu ea si inghite mermelaxu ala sa vezi ce frumos se face pe faringe; deci NU, eu numai in cabinet, cu diga si d-ala (peroxi de h) concentrescu.

4. sa zic asa peroxidu ala scoate jegul de pe suprafata smaltului, daca ne imaginam un smalt de grosimea lungimii unui teren de folbal, pe vreo 1-2m la o poarta; si raman creste si denivelari dupe, care evident se astupa iar cu timpul; urmatoarea albire o sa actioneze tot pe aia 2m pentru ca nu "papa" smaltul;

5. Nu va lasati impresionati de albiri cu laser, plasma, lumina si alte prostii; am dat peste un .pdf in care erau testate vreo 8 firme de albit sa vada daca lumina influenteaza alirea; unele dadeau si lampi scumpe sa dai peste mermelax; se facea juma de arcada cu light jumate nu; rezultatul ghiciti, inexistent sau nesemnificativ ; cine vrea po sa i dau articolul ala sa-l citeasca.
Vechi 11-10-06, 10:46   #13
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

fenomenu thieleman nu e cu pierdere de substantza la colet da dintzi
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-10-06, 13:18   #14
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

da, vaz ca n-am reusit sa te pacalesc...
Vechi 12-10-06, 17:33   #15
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

prietenul meu si-a facut albire in canada acu 2 ani nu a stiut sa-mi zica exact cu ce dar mi-a spus ca i-a pus "o chestie in gura si l-a lasat 30 min si i-a pus si o lumina". a doua zi a inceput circul: hiper de toate, in 6 luni a revenit la culoarea initiala...( fumeaza f mult). inca nu poate sa bea f rece si nici f cald. sensodyne not working...
grigore catalina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-10-06, 18:03   #16
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Incearca Oral-B Sensitive pana termina un tub :wink:
Vechi 12-10-06, 18:55   #17
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Repede cu oral B...
Pai daca il apucara durerile nasterii de a 2 a zi nu te-ai gandit ca poa sa fie si de la pac?? Ca in mod normal il apuca imediat, nu a doua zi... da' daca baga omu citrice si alte nebunii si pastreaza indicatiile doctorului cred si eu ca il apuca spasmele. Si in trusa exista un gel special de fluorurare care face minuni... Si pastele de dinti cu blabla sunt mai mult placebo.
Si care ii problema? Se albira dintii? Normal ca daca fumezi la greu si bei tone de cola si cafea sa nu tina mult.
Eu am facut albiri si n-am avut probleme. Opalescence ultra boost super ok. Pun si lampa, da asa la impresie ca nu are nici un efect
Vechi 12-10-06, 19:34   #18
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de sorsirbu
Pun si lampa, da asa la impresie ca nu are nici un efect
io-ti zisai de studiul alora...deci plasma frateeee mi-am halbit d
Vechi 12-10-06, 20:26   #19
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Anumite geluri/lacuri pentru albire sint fotosensibile si numai asa se activeaza...
Vechi 12-10-06, 20:31   #20
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Da, dar nu alea pe care pune lampa sorsarbu
Vechi 12-10-06, 20:47   #21
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de Zuckermann
Anumite geluri/lacuri pentru albire sint fotosensibile si numai asa se activeaza...
lolex, ia sa ne arati si noua sa te credem...

io nu cred ca au incapsulat peroxidu de H ala in ceva sa-l elibereze numai cand pui light pa el; astia zic ca ar creste gradu de disociere pentru O daca pui lumina le el, de fapt cred ca mai mult prin caldura (poate e fro reactia exoterma stimulata de light a cuiva in gel); oricum cre ca un chimist s-ar pricepe mai bine; asa ca da mi voie sa ma indoiesc serios de activarea aia foto de care zici tu

pana una alta asta e testul din "Clinicians’ Guide to Dental Products & Techniques" Volume 27, Issue 3 - March 2003:

This is the 2nd report (See CRA Newsletter Nov. ‘02 for Part 1) in an on-going evaluation of in-office vital tooth bleaching products addressing what lights add to in-office bleaching. ..

Qoes light use enhance results?
A:NO LIGHT YET EVALUATED BY CRA HAS ENHANCED RESULTS

Systems tested by CRA using a split arch design where contralateral teeth received the same bleach gel for the same contact time, with or without light use, showed comparable lightening results. Many think heat from lights is a catalyst in the decomposition of the bleach gel. However, CRA tests of current systems show in vivo temperatures at the tooth surface under gels illuminated according to manufacturer’s directions ranged from about 32˚C which is below body temperature (37˚C), to about 45˚C which is slightly above body temperature. Laboratory tests could not show significant affects of the light on bleach gel decomposition. However, CRA continues to test light / bleach systems carefully. Theoretically, a gel could contain a chemical that reacts with a specific light, but none has yet been found.

Si astea fura firmele:
BriteSmile
LaserSmile
LumaArch
Niveous
Opalescence Xtra Boost
PolaOffice
Rembrandt 1 Hour Smile Whitening Program
Zoom

Sper sa inlaturam povestiile din discutiile multora de-acum inainte
Vechi 12-10-06, 22:49   #22
La primele mesaje
MD Ortodont
Fara status.

.

DrLouis, iti dau eu nr de tel al unui coleg, sa te lamureasca el cum e cu lampa aia....pt 275 euroi iti face toata gura intr-o ora si jumate...
claudia lacatusu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-10-06, 23:29   #23
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de claudia lacatusu
DrLouis, iti dau eu nr de tel al unui coleg, sa te lamureasca el cum e cu lampa aia....pt 275 euroi iti face toata gura intr-o ora si jumate...
mdeah, bullshit all the time, I mean sa luam prima firma din alea 8 testate, BriteSmile , mergem pe situ lor si vedem:

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

patenteaza nu stiu ce fot0-initiator care accelereaza albirea; rezultatul testului din review -> foto-initiatorul e defect? si mai costa si lampa nu stiuy cate lovele;

ce sa mai zici de al 2-lea sistem LaserSmile diode (laser with whitening handpiece) las
Vechi 12-10-06, 23:41   #24
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Don doctor ia de mai ceteste :
Vechi 13-10-06, 00:38   #25
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Don doctor ia de mai ceteste :
Pohtiti si dumneavoastra Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

da acu daca ai lampa d-aia fa si tu la juma de dinti cu si la juma fara si vino aici si spune ne ca n-ai dat 2mii coco degeaba
Vechi 13-10-06, 00:50   #26
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Din pacate eu nu recomand albirile. Dar daca-i musai, cu placere. Dar clasic. Home or ofiice.

Dar daca tu vrei cu plasma: marca banu'!!!
Vechi 13-10-06, 00:56   #27
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Din pacate eu nu recomand albirile.
pai de ce dom'le, face cancer la masele?

nu recoman, nu recomand, te-oi crede freun mare ghicitor in stele sau clarvazator sa recmanzi acu;

ce ma streseaza cei ca tine, care nu recomanda, ca li se pare lor, dupe ureke, sau ca au auzit pe cineva... baza stiintifica tata, asta inseamna matematica fizica chimie...cu de-astea sa vii da nu cred ca ai tu timpul de asa ceva, in skimb e mai usor de zis "nu recomand", si iesi...un intelept
Vechi 13-10-06, 10:08   #28
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Copii, a venit nenea Freedman in romanica si a spus clar ca luminitza aia e doar pt psihicul pacientului... ca daca nu vede nus ce aparatura SF nu are impresie buna. Opalescence extraboost nu are nicio treaba cu activarea la lumina. Lasati lampile ca sunt tzepe. Pot doar sa creasca un pic temperatura de reactie ceea ce nu e chiar un lucru benefic.
Andrushk a multumit.
Vechi 13-10-06, 10:09   #29
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de sorsirbu
Copii, a venit nenea Freedman in romanica si a spus clar ca luminitza aia e doar pt psihicul pacientului... ca daca nu vede nus ce aparatura SF nu are impresie buna. Opalescence extraboost nu are nicio treaba cu activarea la lumina. Lasati lampile ca sunt tzepe. Pot doar sa creasca un pic temperatura de reactie ceea ce nu e chiar un lucru benefic.
vad ca suntem pa aceeasi lungime da unda...92.1 FM
Vechi 19-12-06, 14:59   #30
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Din ce stiu eu, albirea dintilor are loc printr-un fenomen de oxigenare. Adicatelea, e ca si cum mi-as oxigena eu parul blond. Totul pare sa fie ok (cu toate ca nu stiu cat succes as avea daca as fi blond 101...), parul creste, deci daca nu imi place ma tund! Creste altul! Ce te faci insa cu dintii? Pe astia daca i-ai tuns, tunsi raman!
Sincer, gasesc solutia valabila pentru cei care nu fumeaza, nu beau cafea, ceai, cola, etc...
.
Vechi 19-12-06, 16:17   #31
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Neagule n-ai inteles nimiq

Solutia e valabila pentru oricine vrea biscuitzi mai albi decat ii are; asta nu depinde de ca bea cola sau fumeaza; nebuloasa data de necunoasterea fenomenului ii face si pe unii dintzari sa exclame...aaa pai si cum, nu tzine toata viatza?

raspunsul simplu... tzine pana se murdareste, porkule!
Vechi 19-12-06, 22:27   #32
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de drLouis
raspunsul simplu... tzine pana se murdareste, porkule!
Animalu' fiind purtatorul dintilor de albit ... sa fim clari.
Vechi 19-12-06, 22:29   #33
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

asa iman, daca mai ai nelamuriri te rog intreaba ne
Vechi 20-12-06, 19:56   #34
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

bun, deci pana la urma are vreun efect secundar albitul?in afara ca se recoloreaza inapoi dupa ceva timp
scade rezistenta dintelui, se demineralizeaza si apoi se remineralizeaza, ma lamureste si pe mine cineva?
qwerty este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-12-06, 20:52   #35
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Mergand pe o gandire conservatoare asa cum unui stomatolog ii sade bine, albirea nu are suficient timp de testare avand in vedere ca dintii adultului raman in gura aprox 60 de ani.
In concluzie bunul simt spune ca deshidratarea repetata datorata albirii poate sa dauneze in timp structurilor vitale interne.
Cum nu sunt studii care sa se intinde pe o asemenea perioada am retineri in a-mi face la fiecare 2 ani o albire.
In cazul in care te cheama Bruce Willis si filmezi Die Hard 4 si primesti pentru asta cateva milioane bune de dolari merge sa faci o albire. Poate chiar si mai multe.
Vechi 21-12-06, 00:27   #36
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man
in a-mi face la fiecare 2 ani o albire.
ce optimiste esti eugenolica...

max 6 luni
Vechi 21-12-06, 21:06   #37
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

lol...nu vreau sa filmez die hard 4 dar am o sora care ma streseaza cu albitul si din cate am citi eu, sunt unii care spun ca albitul dauneaza in timp dintilor si altii care sustin contrariu si sustin ca prin florizarea care se face ulterior, chiar intaresc rezistenta dintilor la agentii cariogeni
asa ca e cam neclara treaba si nu prea m-as risca
vroiam doar sa stiu doar daca a patit cineva ceva dupa ce si-a albit dintii
.
Vechi 21-12-06, 21:14   #38
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

vezi ca pusai pe ftp vreo 3 cartzuloaie cu albiri dentare; scepticimile voastre... puneti mana si cititzi!
Vechi 21-12-06, 21:46   #39
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

offtopic
chiar vroiam sa te intreb cum am acces pe fttp
am incercat cu userul si parola de pe hub dar nu merge
nu ma lasa sa intru
.
Vechi 22-12-06, 06:28   #40
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

mai multe info aici Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 17-01-07, 23:55   #41
Ucenic timid
Medic Stomatolog
.

.

Am intanit de curand un caz care m-a pus in incurcatura: pacient 28 ani, dinti frumosi, sanatosi, vitali vrea sa ii fac albire. I-am facut gutiere, i-am dat gel de 15 % si i-am explicat procedura. Peste 4 zile ma suna.....a folosit doar doua nopti gutierele ca dintii il dor, dar nu asta e problema...au aparut pe incisivii centrali linii albe vizibile, foarte inestetice. Arata ca defectele de lipsa de calciu care apar la unii pe unghii.
Cu ce le scot de acolo?!?! Am facut fluorizare dar nu e nici o schimbare... si sa bag freza ca sa pun compozit nu imi vine. A intrat pe usa cu dintii intregi...
Zana Maselutza este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-01-07, 00:20   #42
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

lasa-l asa.am patit si eu asta.la pacienta mea au disparut de la sine prin nu stiu ce mister in cateva saptamani.presupun eu ceva,dar o sa citesc tot netul si cand o sa am o explicatie pertinenta,o sa o postez aici.
dr vero m este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-01-07, 00:27   #43
Ucenic timid
Medic Stomatolog
.

.

Eu deja am 2 zile de cand imi petrec tot timpil liber pe forumuri, pe toate motoarele de cautare, pe toate criteriile de cautare...
E un defect de structura a smaltului care a devenit aparent dupa albire? Era acolo dar eu nu l-am vazut?
.
Vechi 18-01-07, 09:45   #44
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

de-asta i un jeg albitu acasa in gutiera, etapele alea intermediare lente se lasa cu pete albe pe unde e smaltu mai moale; in cabinet e cuul men, in 2h trece prin cat trece el acasa in2 luni )

e freo 3 carti de albit dinti in biblioteca 2 deci mari supccese la citit.
Vechi 18-01-07, 22:51   #45
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Zina M. a scris:
Citat:
Am facut fluorizare dar nu e nici o schimbare... si sa bag freza ca sa pun compozit nu imi vine. A intrat pe usa cu dintii intregi...
Lasa acolo "petele " alea albe !!!!!!
In citeva zile ( poftim max. 2 saptamini) se stabilizeaza culoarea ! Dintele se rehidrateaza si... petele dispar singure.
Deci fara emotii !
Chestia asta cu stabilizarea culorii trebuie sa o respectam si cind vrem sa inlocuim obturatii vechi.
belle a multumit.
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-01-07, 23:27   #46
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Tocmai azi a venit la mine la cab o fata de la GC,sa-mi prezinte diverse(Fuji si fratii lui) si o chestie noua(pt mine)-Recaldent-vezi Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

GC sustine ca tooth mousse a lor e desensibilizanta si...dedicatie pt Zana Maseluta..."Research has also shown that RecaldentTM can transform the visual opacity of new white spots to a more natural 'tooth-like' translucency ".

Hmmm! Am niste mostre,o sa vedem!
.
Vechi 18-01-07, 23:45   #47
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de Radu
Chestia asta cu stabilizarea culorii trebuie sa o respectam si cind vrem sa inlocuim obturatii vechi.
adica?
Vechi 18-01-07, 23:46   #48
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

adica astepti sa se stabilizeze culoarea dupe albire si p'orma pui plombele,ca sa zic asa
.
Vechi 18-01-07, 23:50   #49
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico
Citat:
Publicat initial de Radu
adica?
Adica dupa ce se face tratamentul de albire se asteapta 2 saptamini pina sa se inlocuieasca obturatiile vechi ! ( perioada de stabilizare a culorii!)
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-01-07, 01:03   #50
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Default ok

oricum trebuie sa astepti cele 2 saptamini.... albirea scade adeziunea bondingului...
Vechi 19-01-07, 09:59   #51
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Default Re: ok

Citat:
Publicat initial de nico
oricum trebuie sa astepti cele 2 saptamini.... albirea scade adeziunea bondingului...
pi ce treaba are bondingu sau tu vrei sa-i scoti intii plombilii albesti gaurile si dupe aia te gandesti ca nu se mai adezioneaza bondingu
Vechi 19-01-07, 11:11   #52
Ucenic timid
Medic Stomatolog
.

.

Azi a venit la control si petele s-au estompat mult. Asta dupa 5 zile. Deci m-am linistit Merci nico pt info cu bondingul (pe asta nu o stiam ).
.
Vechi 19-01-07, 11:13   #53
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

acum o stii, da' valoarea de adevar o stii? ca vad ca n-ai inteles nimic din ultimu meu post.
Vechi 19-01-07, 14:09   #54
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default albire

Oricum peste "granita" egzista foarte multe metode pentru albirea dintilor la preturi accesibile pt toti...
sant de parerea ca nu merita sa investesti intr-o lampa daca poti obtine acelasi rezultat si cu metode obisnuite
si cred ca nu este bine sa grabim tratamentele si sa folosim concentratii pera mari :wink:
vajnapeter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-01-07, 14:12   #55
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

iti propun io sa nu mai folosesti nimic daca "nu crezi"; dar probabil ca ti se pare ff interesant sa nghiti prostie de gel din gutiera (mai adormi din greseala) in fiecare seara timp de saptamani..ca sa nu fie prea concentrat (ce logica avetzi bai frate!)
Vechi 20-01-07, 00:13   #56
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Default Re: ok

Citat:
Citat:
Publicat initial de nico
pi ce treaba are bondingu sau tu vrei sa-i scoti intii plombilii albesti gaurile si dupe aia te gandesti ca nu se mai adezioneaza bondingu

Citat:
acum o stii, da' valoarea de adevar o stii? ca vad ca n-ai inteles nimic din ultimu meu post.
nici eu n-am inteles....
Vechi 21-01-07, 02:41   #57
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Bine ai venit in forum vajnapeter.

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, agresiune, alb, ani, buna, cazul, dintii, dintilor, dolari, gura, hard, interne, intrebare, lampa, merge, oral, perioada, primesti, pune, pur, purta, rama, simplu, stoma, stomatolog, studii, termina, testare, twisted

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Care sunt potentialele efecte ale tratamentului ortodontic clasic? bogdan82ro Ortodontie 11 02-02-14 20:50
Ca(oh)2 si reactiile adverse.... florimazilu Endodontie 16 10-06-07 23:05
Albirea dintilor-avantaj sau dezavantaj?? eliza_denisa Estetica dentara 7 17-04-07 17:31
albirea dintilor... day_anna Perfectionare 2 19-03-07 23:08
albirea dintilor radualionte Estetica dentara 4 16-12-06 02:33

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:59) timp.

Alegeti schema de culori preferata: