Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

un zambet nou sau alta femeie?

discutie din eugenol.ro : De-o ora citesc topicul asta. De fapt ma uit mai mult la poze. Felicitari Sergiu! N-o sa intorc discutia ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Estetica dentara
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree268Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 03-10-11, 22:35   #58
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+5 (+6/-1)     

De-o ora citesc topicul asta. De fapt ma uit mai mult la poze. Felicitari Sergiu!
N-o sa intorc discutia in ce priveste culoarea. Toata lumea se intreaba admirativ cum de vezi prin filmele americane ( si chiar pe strada ) numa' smile-uri albe ca zapada. Iata una din solutii. Multi condamna ca n-ai trimis pacienta la ortodont, desi ea nu vrea. Altii condamna devizul, de parca stomatologia s-ar invata in manastiri iar experienta s-ar capata in somn. Am auzit si eu toate astea cand am postat, cu ceva vreme in urma, un caz. Si tot iese iar si iar balci pe aceleasi teme. Eman, eu zic sa bagi ceva in forumul asta ca, atunci cand mai scrie careva "trimite pacientul la ortodont peste voia lui" , sa-i crape monitorul .
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/estetica-dentara/14710-zambet-femeie/
Sergiu,tu esti multumit de rezultat, pacienta multumita, tehnicianul multumit, forumistii asijderea. Ma rog, majoritatea. Singurul nemultumit si dat dracului la nervi, e parodontiul, aici mai ales papila interincisiva, ca e cea mai calarita. Cum ai adus-o de la forma initiala la cea finala? Nitica chirurgie? Ghidarea vindecarii cu provizoriile? Altcum? Sau pur si simplu a altoit-o tehnicianul pe model si fatetele si-au facut singure treaba?
Multumesc.
eugenol man si sergiuantonie au multumit.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-10-11, 22:56   #59
Ucenic
MD Asistent Univ.
Fara status.

.
+4 (+6/-2)     

multumesc pentru post; ma bucur ca dupa toate "sagetile" din topicul asta mai apare si cate o intrebare interesanta; nu e "calarita" (fain termenul) ca nu sta nimic peste ea si se vede in a doua poza ca nu prea exista la inceput; nu e nici chirurgie si nici provizoria nu putea face treaba asta in 10 zile; nu a fost rasa de pe model pentru ca modelul superior a avut o masca gingivala tocmai pentru a respecta conturul partilor moi, pur si simplu spatiul existent (diastema) a fost inchis cu cele doua fatete; cred ca tehnic asta a fost cel mai greu de realizat si a fost si cel mai mare stres la cazul asta; initial la fixare a existat un mic triunghi negru dar acum nu mai e; chiar mi-am pus problema la un moment dat ca poate era mai bine sa slefuiesc mai mult din fetele proximale si vestibulare ale centralilor pentru a oferi mai mult spatiu tehnicianului; si pentru mine vindecarea la doua saptamani a fost o surpriza mai mult decat placuta si ma bucur mult ca ai observat aspectul asta

Modificat ultima data de sergiuantonie; 03-10-11 la 23:36.
sergiuantonie este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-10-11, 23:51   #60
Ucenic
MD Asistent Univ.
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Singurul nemultumit si dat dracului la nervi, e parodontiul, aici mai ales papila interincisiva, ca e cea mai calarita. Cum ai adus-o de la forma initiala la cea finala? Nitica chirurgie? Ghidarea vindecarii cu provizoriile? Altcum? Sau pur si simplu a altoit-o tehnicianul pe model si fatetele si-au facut singure treaba?
Multumesc.
Mai e ceva Radu. Aspectul papilei interincisive apare schimbat in pozele de final si datorita alungirilor coronare. Incisivii centrali aveau initial 8 mm lungime. La final au 10. Sunt cu 1 mm mai lungi in sens incizal decat au fost initial si cu 1 mm mai lungi in sens cervical dupa alungirile coronare. Deci e si putina chirurgie pana la urma. Aspectul papilei s-a schimbat si din cauza asta, pentru ca pur si simplu este mai lunga cu 1 mm.
Vechi 04-10-11, 12:15   #61
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
Apreciat  +7 (+7/-0)     

Desi mesajele sterse respectau oarecum regulamentul au reusit sa supere pe multi.
Am sters (desi nu vroiam) si am rugamintea sa orientati discutiile spre caz nu spre medic.

Stiti ca pentru mine respectarea libertatii de opinie sta la baza eugenolului (a modului meu de gandire) dar asta nu inseamna ca poti jigni pe cineva in virtutea dreptului la opinie. Pt asa ceva sunt Antenele si Realitatea. Aici va puteti spune parerea FARA sa jigniti persoana.

Cel mai simplu mod este
- sa va referiti la CAZ si nu la MEDIC
- sa va exprimati parerea in modul EU AS FI FACUT ASA si nu AI GRESIT CA AI FACUT ASA
- sau IN OPINIA MEA beneficiile sunt mai mici decat posibilele complicatii ale unei astfel de solutii de tratament pt ca ...

Sa nu uitati ca:
- pacientul alege la final solutia de tratament si nu medicul! Medicul propune si argumenteaza, pacientul accepta.
- intotdeauna sunt mai multe argumente pentru care a fost ales un anumit tratament decat cele prezentate si cum pacientul nu este al tau nu poti decat sa speculezi ce ai fi facut tu intr-un astfel de caz.

Multumesc de intelegere, cred ca am sa actualizez regulamentul eugenolului. Scuze de offtopic.
nico, rx, Dragos Dinulescu si alti 9 au multumit.
Vechi 04-10-11, 20:26   #62
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Thumbs up

Citat:
Publicat initial de sergiuantonie View Post
am ramas dator cu un raspuns - fatetele au fost realizate in laboratorul RADENT din Timisoara, tehnicieni Rares Porutiu si Diana Trandafirescu. Aveti acolo si singurul aparat de lasersinterizare din Romania, pentru cei interesati de tehnica asta.
E bine de stiut unde se gaseasc asemenea meseriasi! Foarte bine!
Vechi 05-10-11, 10:21   #63
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Foarte ingrijit lucrat: felicitari!
Cateva carcote:
-stiu ca ai vrut sa fii minim invaziv, totusi din moment ce ai pus freza pe dinti integri pt a imbunatati estetica, eu as fi pus-o ceva mai mult pe incisivii laterali superiori sa nu mai apara protrudati.
Ca un utilizator al Cerecului, nu vad cu ochi buni preparatiile de pe premolari, (mai ales cei inferiori unde este implicat cuspidul de sprijin) chiar daca e Emax. Dar poate nu se vede bine in poza.
Ce ghidaj anterior a avut pacienta initial si ce ghidaj a avut in final?
- Nu-mi place forma varfului cuspidului caninului superior. De gustibus...

Fain caz si faina rezolvarea!
sergiuantonie si dr.Brata au multumit.
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-10-11, 11:33   #64
Ucenic
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Cosminf View Post
Foarte ingrijit lucrat: felicitari!
Cateva carcote:
-stiu ca ai vrut sa fii minim invaziv, totusi din moment ce ai pus freza pe dinti integri pt a imbunatati estetica, eu as fi pus-o ceva mai mult pe incisivii laterali superiori sa nu mai apara protrudati.
Ca un utilizator al Cerecului, nu vad cu ochi buni preparatiile de pe premolari, (mai ales cei inferiori unde este implicat cuspidul de sprijin) chiar daca e Emax. Dar poate nu se vede bine in poza.
Ce ghidaj anterior a avut pacienta initial si ce ghidaj a avut in final?
- Nu-mi place forma varfului cuspidului caninului superior. De gustibus...

Fain caz si faina rezolvarea!
Ai remarcat cateva lucruri interesante. Hai sa le luam pe rand:
- daca maine as incepe tratamentul din nou as fi mai putin conservativ in preparare pe tot grupul frontal superior; echilibrul intre estetica si mentinerea dintilor vitali pe termen lung e greu de estimat, asa ca ideea mea la momentul respectiv a fost de a nu distruge
- genul asta de preparatii pe premolari l-am vazut si invatat la un curs al lui Gerwin Arnetzl; si eu astept sa vad ce se intampla pe termen lung cu premolarii; care e experienta ta cu restaurile de genul asta? eu nu am facut foarte multe, pana acum nu sa intamplat nimic, dar cea mai veche e fixata de doar un an; ma bazez mult pe e.max si fixarea adeziva pe smalt
- consider ca nu am modificat nimic in relatiile intermaxilare ale pacientei, doar ca are acum niste dinti superiori putin mai lungi, mai exact 1 mm
- ai dreptate, forma e chestie de gust pana la urma; pacienta, tehnicianul si eu am stiut de la inceput ca vor fi foarte lati, de aceea sunt mai lungi; cum ai fi preferat caninul, mai lung, mai ascutit sau altfel?
Cosminf a multumit.
Vechi 05-10-11, 12:59   #65
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Intr-adevar, e foarte greu de gasit echilibrul intre biologic, functional, estetic si financiar.
Dupa parerea mea ai reusit in proportie de 90%, iar daca pacienta e multumita, atunci e 99%. Ati ajuns la un compromis fericit, iar pe termen lung ai facut foarte bine pt ca ai evitat devitalizarile.

In legatura cu restaurarile integral ceramice, din experienta mea ar fi bine sa realizezi un clearance ocluzal de minim 2 mm pt cuspizii de sprijin. Nu zic ca nu l-ai realizat, doar ca nu-l pot observa in poze.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=14710

Forma caninului e intr-adevar dictata de dimensiunea MD, as fi preferat o panta meziala mai putin abrupta si un cuspid mai rotunjit tinand cont ca e femeie, dar banuiesc ca atat s-a putut.

Toate astea sunt doar nod in papura, repet: cazul e rezolvat impecabil. Ar fi si mai fain ca pacienta sa vina la recall sa vedem cu evolueaza.

Te-am intrebag despre ghidaj deoarece, uitandu-ma la prima poza pare a fi ghidaj canin, iar in cea cu restaurarile finale, ocluzia pare mai "acoperita"- ghidaj grup? Chiar daca ai schimbat ceva, nu inseamna neaparat ca vor fi implicatii pe termen lung asupra TMJ sau asupra restaurarilor.
dr.Brata a multumit.
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-10-11, 14:04   #66
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

foarte frumos!
Felicitari dentistului pentru preparatiile impecabile si ceramistului/artistului care a realizat fatetele!
Timisoara nu se dezminte,calitatea la ea acasa.
ceramist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-10-11, 14:07   #67
Ucenic
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

@Cosminf - nu e nici un nod in papura; sunt niste observatii juste si argumentate. Teoretic si la unii chiar practic e.max full-contour suporta ocluzal clearance de 0,8 mm. Eu sunt undeva intre asta si ce spui tu. Pacienta va veni cu siguranta la control, asa ca o sa vedem impreuna ce se va intampla
Vechi 10-10-11, 00:09   #68
Ucenic timid
Medic Stomatolog
mergi drept ajungi mai repede

.

interesant caz , superb rezolvat !te felicit dle doctor
muradent este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-10-11, 09:44   #69
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

ce sa mai, superb. Felicitari! o juma de ora am studiat pozele. Frumos.
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-10-11, 16:14   #70
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
In cazul asta pragurile sunt finisate final ultrasonic, cu magnificatie mare.
Felicitari pt rezultat!
Curiozitati personale: ce magnificatie (medic, tehnician)? Ansele de finisare seamana cu ce am atasat eu? Cam cate ore de munca estimezi ca a consumat tratamentul in intregime ?
Multumesc cu anticipatie.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg e3d.JPG (2,9 KB, 1069 vizualizari)
Felul fisierului: jpg sb1.JPG (2,1 KB, 1067 vizualizari)

Modificat ultima data de shooter; 14-10-11 la 17:29.
shooter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-10-11, 17:09   #71
Ucenic
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Multumesc. Raspunsurile pe rand:

-lupe 2,5x pentru finisarea preparatiilor cu freza, microscop pentru finisarea ultrasonica a terminatiilor

- nu; am folosit in cazul asta Perfect Margin de la Satelec

-asta chiar nu cred ca se poate calcula exact, ai include aici consultatiile, planul de tratament, etapele clinice, sedintele de control... de fapt de ce conteaza?
shooter a multumit.
Vechi 14-10-11, 17:26   #72
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
asta chiar nu cred ca se poate calcula exact, ai include aici consultatiile, planul de tratament, etapele clinice, sedintele de control... de fapt de ce conteaza?
Faceam un calcul de profitabilitate ... neimportant anyway. Multumesc inca odata.
Vechi 31-10-11, 11:18   #73
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

nu are a face ceea ce postez cu cazul prezentat de sergiu ci mai mult cu atitudinea unor colegi aspura doleantelor pacientului. am observat atitudinea asta in mai multe situatii: dinti prea albii, prea nu stiu cum si asa mai departe.
sa nu uitam, estetica nu inseamna cum are chef muschiu' doctorului...
mai jos e o scrisoare a unui pacient care medicul sau. e copiata din cartea lui gurel

'Dear *Dr, Qilrel,
I had an amazing experience today, I had driven to a business appointment in my city. Once I have arrived and as parked, I dropped the mirror in my car, so that I could check my hair and lipstick to make sure that I was
presentable for my meeting.
"What is so amazing about that?", you may be asking, 'Well, when I looked in the mirror, I thought that the person looking at me was pretty, I am thirty-two years old. Other people have espoused my attractiveness, But, until today, I didn't see it. Until today, I had never seen my own reflection and been pleased, 'But, today, I saw a different persom'Today, the person looking back at mein the mirror- me - was pretty.
The only thing that has changed is my smile, you changed my smile, I came to you for a conference about a smile makeover, and you listened to me as I told you how much I disliked my smile and my teeth, you didn't tease me, make fun of me or tell me I was foolish for thinking poorly of my teeth,you simply and caringly listened, And you performed magic1,! Or at least that's what it seems like to mel
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=14710
I love my smile and the porcelain laminate veneers that cover the old teeth and have given my smile a much, needed correction andlift, Ifeelyounger, more confident, more attractive and more self-confident, iHow can I ever thankyou? you have touched me - and my life - in a very special way, I will be forever grateful.

sa nu uitam totusi ce tratam! dinti, clar, dar sunt proprietatea pacientului
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-03-12, 14:19   #74
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

@ sergiualionte
Vroiam sa te intreb daca este cumva vreo firma in tara care comercializeaza ansele acestea pt finisare...la o simpla cautare nu am gasit nimic si m-am gandit ca poate sunt luate din afara.
A doua intrebare este : cimentul folosit ce culoare avea trasparent sau opac?
Felicitari pt caz...pe mine m-a inspirat foarte mult !

Scris dupa 23 minutes:

si inca ceva...daca pacienta mea are carii...mezio-distal pe toti frontalii,ajungand si pe palatinal, si vrea fatete cu orice chip...(stiu ca fatetele sunt contraindicate la pers cu carioactivitate crescuta)... crezi ca as reusi sa fac ceva intre coroane 3/4 si fatete ?

Modificat ultima data de dianamoga; 28-03-12 la 14:19.
dianamoga este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-03-12, 15:21   #75
Ucenic
MD Asistent Univ.
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

De fapt Sergiu Antonie, oricum e de ajuns Sergiu.

Ansele folosite in cazul acesta sunt anse de la Satelec, exista un kit, se numeste Perfect Margin. DDI vinde Satelec din cate stiu eu, asa ca probabil la ei se poate comanda. Despre asta Link [Necesita inregistrare pentru acces.] este vorba.

Cimentul pentru cazul asta a fost Variolink II XL Bleach.

Pentru cazul tau ar fi de ajutor mai multe informatii si neaparat ceva imagini intraorale. Cariile sau obturatiile proximale se pot transforma uneori in contraindicatii pentru fatete ceramice mai ales daca se considera ca pe termen lung pot pericilita vitalitatea dintelui. Daca tu consideri ca poti restaura corect dintii respectivi cu obturatii de compozit si ulterior sa ii prepari pentru fatete nu cred ca e o problema. Extinderea preparatiei catre fata palatinala nu e o contraindicatie, din experienta mea insa iti pot spune ca extinderea preparatiei catre palatinal poate face ca plasare(fixarea) restaurarii sa nu fie facila.
denta a multumit.
Vechi 28-03-12, 15:35   #76
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

scuze ca ti-am pocit numele cred ca am facut o analogie cu un nume mai cunoscut creierului meu ... cariile sunt punctiforme...deci nu vor avea legatura cu vitalitatea...am sa fac si niste poze intraorale...deocamdata am luat amprente pt model de studiu...mai am un 2.4 pe care trebuie sa il retratez endo...si posibil acesta va primi o coronita...sincer...imi e si teama sa postez poze...daca la un caz asa frumos ca al tau...s-a ajuns la discutiile de mai sus....eu sunt la prima fatetare de mai mult de 1 element asa ca....vor fi ceva minusuri....daca imi iau inima in dinti....vor aparea si pozele... mutlumesc mult pt sfaturi si informatii
.
Vechi 28-03-12, 15:42   #77
Ucenic
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Cunosc sentimentul, din pacate . Dar cred ca e mai bine sa pozezi si sa vedem cazul impreuna. Daca nu, iti trimit adresa mea de mail cu un mesaj privat si le trimiti asa. Oricum daca ai doar niste carii mici poate nici nu trebuie restaurate, se poate sa dispara prin preparare. Sau se pot restaura in sedinta de preparare - amprenta - provizorie. Modalitatile de tratament sunt multiple, de fapt evaluarea clinica initiala e cea mai importanta. Succes
Vechi 26-04-12, 09:41   #78
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

as mai avea o intrebare ce culoare i-ati cerut tehnicianului sa va faca fatetele...de pe vita 3D ... din pacate eu am aparatul de ultrasunete ems...inca mai caut anse si m-as bucura daca mi-ati da adresa dvs de email pentru a putea discuta cazurile.
multumesc
.
Vechi 26-04-12, 10:27   #79
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

De ce nu pe forum? Nu trebuie sa aflam?

eman scrie de pe mobil
Vechi 26-04-12, 12:29   #80
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

pentru ca multi au avut de criticat pe motive neintemeiate...si cel mai nesemnificativ: ca dintii sunt prea albi,ca e nenatural...etc...asa cum cineva se duce la coafor si isi vopseste parul rosu aprins...asa vor si pacientii dinti albi...si vor fatete...este o intreaga industrie in america si europa de vest construita pe estetica dentara...si da...pacientii vor hollywood smile...si daca le pot oferi acest lucru ....ce ma impiedica?
Pentru ca pacientei asteia ii este rusine sa zambeasca..desi din punctul meu de vedere dintii sunt frumusi ca si culoare si forma(dar parerea mea este neimportanta comparativ cu ceea ce crede ea)...dar daca asta e piticul ei de pe creier si asta ii va oferi mai multa siguranta in viata si in relatiile intersociale...atunci va face orice ca sa si-l rezolve.
pe scurt...nu imi plac parerile si criticile nefondate.
.
Vechi 26-04-12, 12:51   #81
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
-1 (+0/-1)     

Nici mie. Si imi pare rau ca iar se discuta asta pe topicul asta.
Daca cineva alege meseria doar pentru a satisface o intreaga industrie tampita atunci nu se pot numi medici pentru ca nu suntem vanzatori de produse si nici coafor. Dintii nu sunt par ca sa se regenereze in cazul unei excentricitati nedorite.
Medicul, de aia e medic, sa conbata ceva ce nu e normal si natural pentru ca e mai educat si de aia un om aka pacient vine si se lasa pe mana noastra pentru ca noi cunoastem si el nu.
Daca pacientul vine cu pretentii ca el plateste deci el vrea asa atunci nu mai e vorba de medicina si pacientul nu e pacient ci este un simplu cumparator de la un vanzator.

PS: aici e un caz realizat fff bine chiar daca nu sunt de acord cu culoarea DAR ce faci cand vine cineva si i se fac fatete/coroane pe incisivi si canini, albi faianta asa cum dorestea doamna si apoi PROASTA ca altfel nu pot sa spun, incepe sa regrete ca diferenta e prea mare si se intreaba ce putem face: SE POT ALBI?... dr: Da, sigur ca se poate....................... cu siguranta cu 7 noante..... ASTA E CAZ REAL.... proasta umbla acum din cabinet in cabinet sa caute prostul care-i garanteaza ca albirea dintilor ei o sa fie suficienta sa se ajunga la albul faianta al coronitelor... eu am vazut asta

PS2: Si recomand si fixele cu extensii ca asa vrea pacientul si tot asa...
.
Vechi 26-04-12, 12:58   #82
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

am discutat toate aspectele cu pacienta...va avea fatete si pe dintii inferiori
nu are nici o legatura cu faptul ca „eu platesc...imi faci ce vreau eu „...imi doresc doar sa o ajut...
paralela cu coaforul era doar pentru exemplu...alta paralela din medicina...implanturile mamare!nici medicii aia nu au etica...doar ca acolo riscurile sunt mai mari...inclusiv decesul pacientei...
oare ar trebui sa o trimit la psiholog la terapie ca sa aibe curaj sa zambeasca?? sau sa ii fac fatete?
exact despre asta vorbeam...indiferent de cat de bun este rezultatul tot esti criticat...daca parerea dvs. este ca fatetele nu sunt bune...eu o respect...eu doar am alta parere si cer detalii legate de tehnica.
LonMar a multumit.
.
Vechi 26-04-12, 13:05   #83
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Nu am discutat despre fatete... daca tot spui ca ai citit tot topicul si ai comentat despre cei care si-au spus parerea nefondata (dupa tine) despre culoare am raspuns. Nu e eu am introdus latura extrem de mercantila in discutie ci voi si nu eu am inceput sa compar situatia cu un coafor. Nu suntem topic de medicina estetica ca sa imi dau cu parerea despre implanturi. Implanturile mamare (cu exceptia situatiilor medicale in urma unor probleme mult mai mari) se pun doar din mercantilism. De ce e mai rau sa mergi la psiholog decat sa mergi la medic pentru estetica? Chiar nu inteleg... Psihologul are rolul lui si cred ca orice chestiune extrema ar trebui discutata intai cu psihologul.

PS: nu am comentat de fatete si de cate se pun si unde si daca si sus si jos ci strict de faptul ca se accepta dinti ffffffffffffffff albi.

PS2: rezultatul cazului prezentat este foarte reusit... doar ca, in opinia mea, sunt prea albi, ATAT. Asta a dat nastere la o serie extrema de polemici si argumentele au fost MERCANTILE (de la plata luminii la cererile Hollywoodului).
.
Vechi 26-04-12, 13:28   #84
Ucenic
MD Asistent Univ.
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Uite e-man ca raspunsurile au venit...; in fine, ca sa raspund si sa am grija de topicul asta:
-cererea catre lab a fost de restaurari ff albe; ce si cum s-a folosit stiu cei doi oameni care au realizat fatetele; indicatia de baza a fost pentru o culoare de dinti albiti
-draga Mircea, estetica dentara are anumite principii foarte clare si unele foarte subiective, pentru ca este o componenta a practicii stomatologice bazata pe frumusete; frumusetea este subiectiva si colegele noastre care au scris pe acest topic inteleg mult mai bine decat noi necesitatea unui zambet frumos
-ca sa nu ai probleme cu culoarea finala a restaurarilor poti respecta un principiu de baza al proteticii dentare - incepe cu finalul; mock-up preoperator la o culoare apropiata de final si gata, discutia se incheie; si repet - A, B, C si D sunt doar niste litere; nu culoarea este problema majora a esteticii dentare; culoarea este INTOTDEAUNA cea mai mica problema pentru un tehnician care stie ce face
-despre celelalte probleme discutate refuz sa am o parere
-@diana - uita EMS pentru ca nu au anse pt protetica
Vechi 26-04-12, 13:59   #85
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
-draga Mircea, estetica dentara are anumite principii foarte clare si unele foarte subiective, pentru ca este o componenta a practicii stomatologice bazata pe frumusete; frumusetea este subiectiva si colegele noastre care au scris pe acest topic inteleg mult mai bine decat noi necesitatea unui zambet frumos
O justificare OK - asta as fi vrut si nu inflamari inutile - ca prima data cand am spus de culoare ai spus ceva de plata cheltuielilor gen lumina Frumos raspuns acum

PS2012 (pentru e-man): vezi ce moderni si deschisi sunt la schimbare stomatologii? poate accepti si grafica mai fistichie sau mai simplista sau doar un punct negru pe alb.

Nu sunt oftopic ca am raspuns dar vreau sa va arat un timbru incredibil de frumos dar care nu are voturi pentru ca votantii voteaza timbre cu poze - cititi semnatura mea si votati Romania (timbrul meu) (Multumesc) si vedeti si Grecia si Spania - estetica mea spune ca sunt superbe
.
Vechi 26-04-12, 17:02   #86
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Uite e-man ca raspunsurile au venit...
Sergiu,

Daca tu pui asa multa valoare pe ce spun altii (critica) atunci inseamna ca nu esti sigur pe tine. De ce sa te supere un alt om cand greseste?
Eu sunt atent sa fiu corect inteles, daca altii critica le dau argumentele mele sa cantarim sa vedem cum stam. Daca nu pricep le urez succes.
O luam personal la un moment dat. Din pacate multi nu sunt capabili sa gandeasca rational, sunt atasati de solutiile gasite de ei (sau au orgoliu prea mare sa recunoasca ca au gresit) nu au cunostinte de baza in comunicare sau sunt gata nervosi de la munca sau din alte cauze si transforma o discutie in contradictoriu in lupta.

Din feiricire nu toti sunt asa, multi invata si fac progrese incat exista motive de bucurie.
Vechi 27-04-12, 04:33   #87
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

am doua intrebari simple, de raspuns cu da sau nu:
1. va place sau nu ce a iesit, avand in vedere ce a avut inainte?
2. daca lucrarea ar fi fost facuta in sensul criticilor, asta ar fi imbunatatit considerabil rezulatul estetic fata de lucrarea prezentata?
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-04-12, 10:11   #88
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+2 (+3/-1)     

Cristi. Situatia are o alta latura importanta: este rezultatul ce si-a dorit pacientul sau nu?
Daca avem un cuvant important in alegerea tratamentului corect dpdv biofunctional, estetic pacientul este suveran. Aici putem doar sugera.

eman scrie de pe mobil
Vechi 27-04-12, 10:22   #89
Ucenic
MD Asistent Univ.
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Rezultatul estetic este peste asteptarile pacientei care este foarte multumita. Sigur ca despre modificari si rezultat final fiecare poate avea opinii, fondate, argumentate sau nu. Povestile sunt frumoase, rezultatele clinice sunt uneori si ele frumoase. Eu consider ca pentru acest caz rezultatele functionale si estetice sunt cel putin bune. Despre ce se intampla din punct de vedere biologic, functional si estetic vom vorbi in octombrie, la un an de la fixarea restaurarilor.
Vechi 27-04-12, 11:21   #90
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Cristi. Situatia are o alta latura importanta: este rezultatul ce si-a dorit pacientul sau nu?
Daca avem un cuvant important in alegerea tratamentului corect dpdv biofunctional, estetic pacientul este suveran. Aici putem doar sugera.
Nu pot sa fiu de acord cu tine. Si spre surprinderea mea sunt pacienti care nu se considera suverani nici macar in alegerea esteticului. Nu stiu la ce mai invatam estetica la facultate, de ce se fac chei de culori, de ce ne zbatem atat, de ce sunt reguli de cum se alege o culoare.... OK, asta e, sunt singur in disputa.

Sunt multumit de raspunsul lui Sergiu (am spus mai sus) si inchei subiectul - adica eu nu o sa mai scriu pe tema asta ca am spus deja ce am vrut si spre deosebire de acum cateva luni cand a fost postat cazul si a fost balciul, acum se pare ca apele sunt calme si nu am primit minusuri nici eu nici altii ceea ce inseamna ca nu sunt nebun in ceea ce am spus.
.
Vechi 27-04-12, 11:59   #91
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Nu pot sa fiu de acord cu tine.
Poti sa nu fii. Pacientul poarta dintii nu tu, este datoria ta sa ii explici cat mai bine ce se poate face estetic si el sa aleaga faianta sau natural.
Daca nu ii prezinti toate optiunile si alege in necunostinta este malpraxis. Daca incerci sa impui solutia ta (estetic doar) pacientul poate fi de acord dar nu va fi multumit.
Mai lasa sa treaca ceva timp si fii flexibil. Ai sa vezi ca iti mai schimbi parerile.

Binele cu forta face rau.

E adevarat ca daca nu esti de acord poti oricand refuza tratamentul cerut de acesta si il poti indruma spre un medic care pune faianta.
Vechi 11-05-12, 11:05   #92
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cat de greu e sa faci o femeie fericita!!! ei bine tu ai reusit! felicitari pt rezolvarea cazului .
Kazmunaydent este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-12, 18:28   #93
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Dle dr Sergiu Antonie,

aveti experienta cu fatetele no prep? Ar fi fost posibila o combinatie intre prep si no prep in acest caz?

Multumesc
Karia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-06-12, 07:39   #94
Ucenic
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Experienta mea cu fatete no prep este limitata. Sunt o optiune de tratament buna in unele cazuri. Atunci cand se doreste un tratament aditiv, de crestere a volumului dintelui spre vestibular sunt poate cea mai buna alegere. Cum la acest caz nu a fost vorba de asa ceva si cu fatete foarte subtiri nu se poate modifica radical culoarea dintelui nu cred ca fatetele no prep erau o optiune.
Vechi 20-09-13, 09:23   #95
Ucenic
MD Asistent Univ.
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

Update la acest caz, recall la doi ani. "Still on the road" ca sa zic asa. Ca o continuare a meciului de ping pong de acum doi ani il invit pe domnul doctor Brata sa imi spuna ce a mers atat de rau conform prezicerilor dumnealui. Respectivele preziceri se refereau la un dezastru clinic la un an, daca pacienta mai revenea la clinica. Dupa cum se vede am asteptat doi. Domnule doctor, astept pareri.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg IMG_7783.jpg (31,4 KB, 19 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMG_7787.jpg (34,7 KB, 18 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMG_7791.jpg (54,0 KB, 13 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMG_7794.jpg (56,3 KB, 14 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMG_7796.jpg (19,1 KB, 15 vizualizari)
Felul fisierului: jpg xxx.jpg (60,7 KB, 25 vizualizari)
Vechi 20-09-13, 09:41   #96
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
+1 (+1/-0)     

felicitari!!!

super faptul ca ai putut avea recall ul si nici nu pot sa estimez cat de fericit ai fost cand ai pozat recallul. Acestea sunt momentele pt. care merita toata munca si stressul.
cat despre "prapastiosiI" care canta prohoade...cu atat mai mare bucuria succesului ( "invierii").
felicitari inca odata si te asteptam cu alte minunatii.
opreabogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-09-13, 10:20   #97
Ucenic
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Pai sa stii ca am fost happy. Si sper sa mai mearga bine inca niste ani, de fapt nu vad de ce nu ar fi asa.
Vechi 20-09-13, 16:28   #98
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Felicitari pentru caz! Este foarte frumos lucrat, cu siguranta a avut nevoie de foarte mult timp, multa rabdare, multa atentie, energie....
Ceea ce am observat in imaginile de recall, sunt marginile gingivale, parca un pic inflamate.. Din ce cauza crezi ca ar fi putut sa apara? Radiografia arata o adaptare destul de buna..
Multumesc!
Corig6 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-09-13, 18:03   #99
Ucenic
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Ce inseamna un pic inflamate, ca sa stiu ce sa iti raspund? Daca te referi la faptul ca in unele poze gingia e mai rosie decat in altele e din cauza talentului meu inexistent la pozat si a faptilui ca nu prelucrez pozele. Alte semne de inflamatie nu cred ca observ.
Cat priveste adaptarea avand in vedere ca prepararea si adaptarea s-a facut cu magnificatie e chiar ceva mai bine decat destul de buna.
Vechi 20-09-13, 19:39   #100
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Cu riscul de a parea insistenta...
Am ales doua imagini pentru a imi sustine afirmatia...
Ma uit la relieful marginii gingivale la colet. Diferentele se observa mai ales la papila interdentara 1.2 - 1.1
Ar putea sa se inscrie inca in fiziologic, iar semne obiective de gingivita sa nu apara (ex. sangerare la sondaj).

Multumesc!
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 080'.jpg (9,3 KB, 10 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMG_7796'.jpg (19,5 KB, 10 vizualizari)
dr.Brata a multumit.
.
Vechi 21-09-13, 08:35   #101
Ucenic
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Ok, totusi nu mi-ai raspuns, ce inseamna un pic inflamate, iar in ultimul post vorbesti despre gingivita...Cred ca orice afirmatie ar trebui sustinuta de cunostinte nu de "pareri". Sigur ca in doi ani tesuturile moi sufera modificari. Probabil si gingiile tale pozate la doi ani diferenta cu doua aparate diferite si din unghiuri diferite arata altfel pentru ca asa si sunt. Iar daca o sa pot poza acest caz la 5 sau mai multi ani totul va fi diferit. Este absolut normal. Ideea unui recall nu este ca totul e ca in prima zi.
Vechi 21-09-13, 17:49   #102
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
+1 (+1/-0)     

Rezultatul la 2 ani pare exceptional, pacienta, cred ca intretine bine lucrarile. Felicitari echipei.
p.s. eu ma asteptam la retractii, dar a fost fix invers, ceea ce e de bine. pacat ca a pierdut punctul de contact intre centrali...se mai intampla uneori asta. nu intotdeauna putem controla perfect dinamica ocluzala.

Citat:
Ce inseamna un pic inflamate, ca sa stiu ce sa iti raspund?
Acuma nu iti cerem filmulet cu sondare sulculara . Credem pe cuvant ca nu exista nici trauma ocluzala nici gingivita marginala cronica.

Citat:
il invit pe domnul doctor Brata sa imi spuna ce a mers atat de rau conform prezicerilor dumnealui
cine i-a cipsuit (ciobit) marginea incizala la 1.2? sau poate e modificata pozitia in poza post op.
.
Vechi 21-09-13, 17:58   #103
Ucenic
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Nu e modificat nimic la poze.A muscat dintr-o furculita in urma cu ceva timp si doar am lustruit putin ceramica, altceva nu era de facut
Vechi 21-09-13, 19:08   #104
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

gingivita = inflamatie gingivala.... sau?

oricum, nu am vrut sa ofensez pe nimeni.

Multumesc pentru raspuns!

Modificat ultima data de Corig6; 21-09-13 la 19:50.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 3d, ajutor, caz, ceramica, contentie, estetica, iga, intrebare, nou, tratamentului, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (19:43) timp.

Alegeti schema de culori preferata: