Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Inchidere de diastema prin coroane si fatete integral ceramice

discutie din eugenol.ro : Pozele vorbesc mai coerent decat mine asa ca le las pe ele....

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Estetica dentara
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree110Multumiri
  • 35 Scris de florin dediu
  • 1 Scris de Muller A. Norbert
  • 1 Scris de florin dediu
  • 2 Scris de Muller A. Norbert
  • 14 Scris de opreabogdan
  • 5 Scris de Muller A. Norbert
  • 2 Scris de augustin
  • 2 Scris de drdream
  • 2 Scris de sico
  • 1 Scris de drdream
  • 1 Scris de Mona Lisa
  • 5 Scris de florin dediu
  • 3 Scris de rumbu
  • 3 Scris de cristescu dragos
  • 10 Scris de florin dediu
  • 2 Scris de mihai.s
  • 11 Scris de florin dediu

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 06-08-10, 17:36   #1
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.
+1 (+6/-5)     
Default Inchidere de diastema prin coroane si fatete integral ceramice

Pozele vorbesc mai coerent decat mine asa ca le las pe ele.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg DSC_0266.JPG (229,8 KB, 66 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC_0264.JPG (205,4 KB, 50 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC_1277.jpg (136,3 KB, 80 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC_1708.JPG (309,8 KB, 45 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC_1715.jpg (236,7 KB, 43 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC_1717.jpg (138,5 KB, 55 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC_1720.jpg (156,6 KB, 50 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC_1722.jpg (160,4 KB, 37 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC_1725.jpg (251,9 KB, 57 vizualizari)
Vechi 06-08-10, 19:09   #2
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Acum urmeaza detartrajul si igienizarea si trat. parodonto?
dr. patricia a multumit.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-08-10, 19:26   #3
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
Acum urmeaza detartrajul si igienizarea si trat. parodonto?
Eu cred ca nu mai urmeaza deloc.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-08-10, 20:53   #4
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.
-2 (+0/-2)     

detartraju' a fost acu 2 luni dar pacientul e bautor regulat de ceai negru.
Vechi 06-08-10, 21:18   #5
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Si zici ca n-are probleme paro? E cam dubioasa diastema aia...Asa ai vrut tu, 21 mai lung ca 11?
.
Vechi 06-08-10, 22:32   #6
Initiat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

O poza cu relatiile de ocluzie initiale se poate? mersi
Vechi 07-08-10, 00:24   #7
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

De ce nu ai facut si la centrali fatete ? (A trebut sa iei mult vestibular si ai intrat in dentina ? )
Vechi 07-08-10, 00:25   #8
D&D
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ati facut un wax-up inainte sa va apucati de "treaba" ?
D&D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-08-10, 00:39   #9
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Deci... Nu ma pot abtine... Si desi ma "inerveaza" Norbert de numa`, nu pot sa nu-i dau dreptate! Frate Dediule, ce-i cu igienizarea? Inteleg ca e facuta acu` doo luni, inteleg ca uomu nostru bea si "tea", da` matale il lasi asa? Macar cu un Profijet puteai sa-i dai, ca doar ai facut poze de pus la forum!

Cat despre 21, eu cred ca e buna lungimea. 11 e prea scurt!

In concluzie...
Dupa umila mea parere, cred ca toata protetica asta a fost facuta degeaba! Judecand SI dupa vestibularizarea muchiei incizale a incisivilor inferiori, consider ca pacientul are o limba voluminoasa, si/sau poate si obicieiuri vicioase. Deci, dintii lui vor continua sa se vestibularizeze de muchia incizala. Asa ca, peste maxim 1 an, si constructia asta va arata precum dintii "originali".
Eu as fi facut ortodontie cu bracketuri. E drept, e dificil, nu stim atitudinea pacientului, dorintele, comoditatea, determinarea, finantele...
Concluzia 2: dificil caz! Nu-mi doresc asa ceva...
Vechi 07-08-10, 00:56   #10
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.
-3 (+2/-5)     

Am facut si wax-up, la centrali am facut endo deoarece am ajuns cu slefuirea in camera pulpara. Migrarile au fost de cauza paro, si desi pare uimitor inainte sa fac protetica l-am stabilizat paro. Adica de la mobilitate de gr 2 la centrali a ajuns la 0. (detartraje srp-uri chestii) . Sa mai zic odata in caz ca n-a fost suficient de citet prima data: petele alea sunt de ceai negru si apar la o saptamana de la igienizare, am insistat cat am putut cu igiena dar pacientul nu renunta la ceai.
--------------------------
Citat:
Si zici ca n-are probleme paro? E cam dubioasa diastema aia...Asa ai vrut tu, 21 mai lung ca 11?
Eu totdeauna fac 21 mai lung ca 11 fiindca asa-i am eu si ma enerveaza oamenii cu dintii egali asa ca imi pun amprenta in felu asta.
Muller A. Norbert a multumit.
Vechi 07-08-10, 01:08   #11
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.
-2 (+0/-2)     

mob. fiziologica e gr.1

zero=anchiloza:d

sa inteleg ca i-ai scos si reimplantat?
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-08-10, 01:10   #12
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de florin dediu View Post
Am facut si wax-up, la centrali am facut endo deoarece am ajuns cu slefuirea in camera pulpara. Migrarile au fost de cauza paro, si desi pare uimitor inainte sa fac protetica l-am stabilizat paro. Adica de la mobilitate de gr 2 la centrali a ajuns la 0. SUPER! Dar parodontopatia, de ce natura era? Nu cumva traumatica (microtraumatisme provocate de limba?)(detartraje srp-uri chestii) . Sa mai zic odata in caz ca n-a fost suficient de citet prima data: petele alea sunt de ceai negru si apar la o saptamana de la igienizare, am insistat cat am putut cu igiena dar pacientul nu renunta la ceai. Se pare ca a renuntat destul de usor la periutza si pasta...

Eu totdeauna fac 21 mai lung ca 11 fiindca asa-i am eu si ma enerveaza oamenii cu dintii egali asa ca imi pun amprenta in felu asta. Super tare! Da`, in cazu` asta, 11 "se cerea" la fel de lung ca 21. Daca nu, chiar mai lung! 11 si 12 par facuti de un tehnician, iar 21 si 22 de un altul!
...Parerea mea...
Vechi 07-08-10, 01:11   #13
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.
+1 (+1/-0)     

da? habar n-aveam, io am considerat mobiltatea fiziologica gradu zero si gradu 1 doar cand e in sens vestibulo-oral mai mult de 0.5 mm. Dar io nu-s foarte tare la teorie asa ca inventez clasificari proprii.
grigore1 a multumit.
Vechi 07-08-10, 01:19   #14
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
mob. fiziologica e gr.1

zero=anchiloza:d

sa inteleg ca i-ai scos si reimplantat?
Yo (tocmai) am invatat la scoala ca anchiloza e anchiloza, ca gradul 0 indica o mobilitate de maxim 0,5mm in orice directie, gradul 1 e mobilitate peste 0,5mm in sens vestibulo-oral, gradul 2 e gradul 1 + in sens mezio-distal, gradul 3 e SI in sens vertical, si dintele e deja compromis dpdv parodontal, iar la gradul 4 ai posiblitatea extractiei cu mana. Adica fara instrumente. Am facut parodonto cu prof Bogdan Georgescu...

Modificat ultima data de sonila stefoni; 08-08-10 la 18:55. Motivul: se poate sa vb mai frumos cand faci o observatie?
Dragos Dinulescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-08-10, 10:12   #15
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Am facut si wax-up, la centrali am facut endo deoarece am ajuns cu slefuirea in camera pulpara. Migrarile au fost de cauza paro, si desi pare uimitor inainte sa fac protetica l-am stabilizat paro. Adica de la mobilitate de gr 2 la centrali a ajuns la 0. (detartraje srp-uri chestii) . Sa mai zic odata in caz ca n-a fost suficient de citet prima data: petele alea sunt de ceai negru si apar la o saptamana de la igienizare, am insistat cat am putut cu igiena dar pacientul nu renunta la ceai.

Eu totdeauna fac 21 mai lung ca 11 fiindca asa-i am eu si ma enerveaza oamenii cu dintii egali asa ca imi pun amprenta in felu asta.
Stiam eu ca esti un glumetz Dediule...
Acuma, fiind un pacient bautor regulat eu vad doar o singura solutie evidence based (cred valabila si pentru pacientii neregulati):

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] 2006 Nov;85(11):1022-6.
Role of alcohol in the fracture resistance of teeth.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.], Link [Necesita inregistrare pentru acces.], Link [Necesita inregistrare pentru acces.], Link [Necesita inregistrare pentru acces.].
Materials Sciences Division, Lawrence Berkeley National Laboratory, Berkeley, CA 94720, USA.
Healthy dentin, the mineralized tissue that makes up the bulk of the tooth, is naturally hydrated in vivo; however, it is known that various chemical reagents, including acetone and ethanol, can induce dehydration and thereby affect its properties. Here, we sought to investigate this in light of the effect of alcohol on the mechanical properties of dentin, specifically by measuring the stiffness, strength, and toughness of dentin in simulated body fluid and Scotch whisky. Results indicated that chemical dehydration induced by the whisky had a significant beneficial effect on the elastic modulus, strength, and fracture toughness of dentin. Although this made teeth more resistant to fracture, the change in properties was fully reversible upon rehydration. This effect is considered to be associated with increased cross-linking of the collagen molecules from intermolecular hydrogen-bonding, where water is replaced with weaker hydrogen-bond-forming solvents such as alcohol.

PMID: 17062743 [PubMed - indexed for MEDLINE]

Gasiti in articol dovezi de netagaduit ca acel whisky contraindicat de medici ne-evidence based aduce muuulte beneficii asupra sanatatii dento-parodontale. Si evident usureaza si igiena, dizolvand ceaiul negru...sau orice...
Cosminf si cristina ghita au multumit.
.
Vechi 07-08-10, 11:00   #16
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

Citat:

Gasiti in articol dovezi de netagaduit ca acel whisky contraindicat de medici ne-evidence based aduce muuulte beneficii asupra sanatatii dento-parodontale. Si evident usureaza si igiena, dizolvand ceaiul negru...sau orice...
Excelent!

Acum imi explic de ce nu am suferit nici macar odata o fractura dentara desi am suportat cateva impacturi serioase la nivel dento-alveolar (imi aduc aminte cu nostalgie de un bocanc nr 45)

O sa transmit pacientului solutia, sunt sigur ca va fi incantat.
Vechi 07-08-10, 11:30   #17
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
+5 (+7/-2)     

salut! ai primit multumirile mele pentru topic.
desi nu e un caz de revista, eu te felicit pe tine si pe tehnician pentru munca depusa.
din nou, revin cu o parere: de ce trebuie ca tonul discutiilor sa fie mereu de cearta si de "dat in cap" la cel care are curajul sa posteze? probabil ca de asta numarul celor care pun cazuri clinice este in scadere.

atita vreme cit nu reusim sa pastram un ton prietenesc in contrele noastre profesionale, cred ca eugenolul incepe sa-si piarda din frumusetea si boemul inceputurilor. e pacat.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/estetica-dentara/11456-inchidere-diastema-coroane-fatete-integral-ceramice/

mereu va raportati criteriile de apreciere la articolele si cartile de specialitate din strainatate. un medic din Romania care are capacitatea de a realiza asemenea cazuri si sa le si ilustreze corespunzator ( la standardul pe care unii din voi il pretinde) nu isi pierde vremea pe eugenol ( sau probabil nici nu stie ca exista).
asa ca ar fi bine sa apreciati ceea ce aveti GRATIS aici si sa va adresati celor care posteaza munca lor macar cu un minim de curtoazie care v-ar place sa o primiti si voi.

sigur, ca la cazul lui Dediu, probabil ca as avea si eu mici comentarii legate de estetica ( atit pentru medic cit si pentru tehnician) dar acestea sunt rezervate doar in situatia in care Dediu ar fi zis ca a taxat 1000 de euroi pe coroana si fateta. la pretul la care a lucrat el ( nu il cunosc dar il banuiesc) cazul este o reusita. BRAVO!!!

Am doar o mica intrebare: in conditiile in care exista o suspiciune de probelem paro, in special pentru viitor, nu ar fi fost mai utila solidarizarea celor patru elemente ( sigura ca atunci ar fi fost bevoie de 4 coroane si ar fi diparut fatetele)?.

inca, o data, multumiri lui Dediu pentru postare si un !!!!(avertisment amical) pentru cei care au un ton prea bataios ( ca sa fiu blind).

numa bine!!!
dentist, grigore1, ALEXINA si alti 11 au multumit.
opreabogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-08-10, 12:04   #18
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+4/-4)     

Aha...si cam care post zici tu ca a fost prea bataios? Eu zic ca toate criticile se incadreaza in maaaare masura in norul de dispersie din jurul liniei bunului simt. Daca e cazul doar de laudat pe forum...pai atunci hai sa ne laudam pana se toceste tastatura...au fost intr-adevar cazuri multe de carcoteli de-a moaca dar nu cred ca-i cazul aici...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11456
Iar plangaceala cu GRATUITATE care trebuie luata ca atare si pupata in toate partile si apreciat la nesfarsit ca vezi doamne cat timp si materiale si etc se piard pe forum sau cu studentii si bla bla devine incet penibila. E democratie, nimeni nu te obliga la nimic, daca faci ceva benevol, o faci, daca nu: nu. Daca vrei sa-ti deschizi srl pe educatie medical continua nu te opreste nimeni, cred...sau nu?
Iar faza cu avertismentul pentru noi toti...pai ar fi bine sa-l pastrezi pentru personalul angajat din subordinea ta...asta ca sa fiu bland.
Dediul e baiat mare, nu se sperie usor, asa ca rezista la ceva critici, nu-i asa Dedi?
.
Vechi 07-08-10, 12:10   #19
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

bogdan, cred ca e o exprimare eronata acolo la tine, nu as putea crede ca asa gandesti.

Cum ca, daca ceri putini bani, e acceptabil sa nu dai maxim posibil. Si ca ai putea rezolva o situatie mai bine daca ai cere mai multi bani pe manopera ta, nu pe materiale sau tehnician extra.
florin , ai radiografii?
razvan5 si laura tanase au multumit.
Vechi 07-08-10, 12:19   #20
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
-1 (+0/-1)     

salutare Norbet!

raspunsul tau e mai mult decit onorabil. apreciez mereu criticile tale care sunt mereu foarte bine documentate si din care intotdeauna e de invatat ceva.
observatia mea legata de tonalitate nu era legata strict de topicul lui Dediu.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11456
eu inca mai recuperez, citind ce s-a adunat in ultimul an, asa ca s-au adunat in memoria mea niste replici de pe la alte topicuri si m-am gasit, in treaba sa fac aceasta observatie aici ( mea culpa).

in nici un caz nu e vorba de laude continue pentru ca atunci totul ar deveni absurd.

Legat de "avertisment" imi cer scuze, daca crezi ca este necesar, dar a fost doar un exemplu de exprimare care poate fi gresit inteleasa.

si pentru ca nu vreau sa ramin offtopic, as fi interesat de opinia ta legat de necesitatea sau nu a de a fi solidarizat acesti 4 dinti.ce zizi???
.
Vechi 07-08-10, 12:29   #21
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
-1 (+1/-2)     

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
bogdan, cred ca e o exprimare eronata acolo la tine, nu as putea crede ca asa gandesti.

Cum ca, daca ceri putini bani, e acceptabil sa nu dai maxim posibil. Si ca ai putea rezolva o situatie mai bine daca ai cere mai multi bani pe manopera ta, nu pe materiale sau tehnician extra.
florin , ai radiografii?
cred ca zi am probleme cu exprimare. probabil s-a acumulat oboseala de ieri.
sper ca acum sa fiu mai limpede: atunci cind taxezi 1000 de euro pe o coroana de ceramica (cam cum se intimpla in clinicile de dincolo pe unde am umblat), exista un confort financiar al medicului care ii permite sa aiba un numar redus de pacienti pe zi, adica sa aloce foarte mult timp fiecarui pacient. in acest fel exista timpul si rigurozitatea pentru a documenta si analiza cazul foarte bine si pentru ca rezultatul estetic final sa fie impecabil si aproape necriticabil. bineinteles ca drama mea zilnica, si probabil ca si a ta si a altora, este faptul ca tarifele noastre reduse ne impun un volum mai mare de munca zilnica pentru a obtine incasarile necesare traiului zilnic si functionarii. in felul acesta timpul alocat unui tratament este mai redus si atunci, automat, este mai usor sa se strecoare anumite minusuri in tratament.
"dracii" mei zilnici sunt legati de faptul ca doresc sa obtin rezultate "perfecte" la preturi normale si in timp redus. e o batalie pe care nu intotdeauna resusesc sa o cistig. de multe ori imi asum esecul si refac total munca ( pe banii mei, fara sa mai taxez nimic) doar pentru ca doresc sa obtin mai mult din zimbetul pacientilor mei.
oricum, vreau sa va asigur de intregul meu respect si admiratie pentru toti cei care sunteti activi pe eugenol. daca undeva, pe parcurs, v-am jignit s-au deranjat cu ceva SCUZE>
.
Vechi 07-08-10, 13:32   #22
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.
+4 (+4/-0)     

In urma dezbaterilor si diverselor opinii, am rechemat pacientul pentru o igienizare "on za haus",scurtarea lu' 2.1, sondaje paro si rx-uri post. Asta se va intampla cel mai probabil joi seara.
titiluka a multumit.
Vechi 07-08-10, 16:47   #23
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
In urma dezbaterilor si diverselor opinii, am rechemat pacientul pentru o igienizare "on za haus",scurtarea lu' 2.1, sondaje paro si rx-uri post. Asta se va intampla cel mai probabil joi seara.

ete nah.
frate perfectiunea sare in ochi

mie imi place usoara asimetrie, pare eeextrem de naturala

eu i-as lasa asa, mie chiar imi place ce a iesit
florin dediu si ange_la au multumit.

Modificat ultima data de drdream; 07-08-10 la 18:06.
.
Vechi 07-08-10, 17:36   #24
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.
+4 (+4/-0)     

Prima chestie cand i-am vazut pe pozitie, si eu am zis ca-s prea albi si ca-i trimit la modficare de culoare. I-am pus oglinda in mana pacientului care a zis ca nu vrea sa-i modific ca lui ii plac si ca oricum in 2 saptamani o sa fie mai galbeni de la ceai (sa mor eu ca el a zis-o) Acum mi-am adus aminte de alt aspect, omului i-am facut srp acum vreo 4 luni si inca nu a renuntat la elludril, ar putea fi si asta un factor pentru petele alea, o sa incerc sa-l conving sa dea si cu altceva.
Din fericire desi am si io orgolii si imi vine sa dau ban la toti cei care comenteaza, dupa ce trag aer in piept si analizez atent , remarc ca aproape din fiecare opinie am ceva de invatat.
Dragos Dinulescu a multumit.
Vechi 07-08-10, 17:57   #25
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

Flo...mersi de postare.
Eu vad asa:
- arata mai bine ca inainte, clar
- nu-mi place nici mie triunghiul negru, dar stau si ma gandesc ca daca as fi in locul lui as alege mai degraba varianta asta, decat inchiderea partiala a diastemei (poate omul a fost complexat la viata lui de diastema asta....nu ne-ai zis Flo care au fost de fapt "doleantele" omului)
- ca alea-s pete de la ceai il cred pe Flo (dar are si tartru, tre sa recunoastem)
- si eu sunt "pentru" asimetrii usoare (daca si pacientul vrea asta, bineteles)
- as mai fi umblat la culoare (nu cred ca-i coloreaza cu ceai, mai ales acum ca o sa-i spui de whisky...hihihih)
intrebari:
- ai poze cu wax-up-ul?
- cum si cu ce ai cimentat?

T.
.
Vechi 07-08-10, 18:24   #26
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

si flo, ai dreptate cu 0
.
Vechi 07-08-10, 18:39   #27
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Mie mi se pare excelent rezolvat cazul.

Legat de tartru, tinand cont de tremele dintre incisivii inf, la un flux salivar normal, prezenta tartrului acolo arata ca , probabil, pacientul nu se spala aproape deloc pe dinti.
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-08-10, 23:54   #28
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Adrian Adn View Post
Mie mi se pare excelent rezolvat cazul.

Legat de tartru, tinand cont de tremele dintre incisivii inf, la un flux salivar normal, prezenta tartrului acolo arata ca , probabil, pacientul nu se spala aproape deloc pe dinti.
Mie NU! Sincer, nu vad ce e excelent in tot "cazul" asta! Chiar asa! Care "caz"? Asta nu era caz de protetica, ci de ortodontie!
Dupa cum am mai zis, anticipez ca la un anumit interval de timp, si noii dinti vor arata ca cei "vechi". Putea macar sa-i faca 4 coroane solidarizate, ca asa, sa se opuna migrarii "in evantai", pe care dintii o vor avea in continuare, si de acum incolo, DATORITA LIMBII!!
Stiu ca probabil unii dintre voi se vor supara pe mine, o sa-mi votati negativ postarea, o sa ziceti: "Cine draq mai e si asta, de se gaseste el, sa critice? Tocmai el, care e gura mare, si n-a postat nimic facut de el?" Sper insa, sa fiti corecti, sa judecati si sa cantariti si parerea mea, si poate ca veti ajunge la concluzia ca am dreptate!

Florin, sa nu crezi cumva ca am ceva cu tine... Doamne fereste! Dar, din punctul meu de vedere, nu asta era rezolvarea problemei! Evident, cum am mai spus, n-am de unde sa stiu ce dorinte a avut pacientul, (nu ne-ai zis nimic despre asta) ce disponibilitate la a purta sarme in gura...cat de tare se grabea, (daca se grabea) cat bani a fost dispus sa cheltuiasca...

Dupa mine, cazul e un "succes" de scurta durata, si un esec, pe termen lung!

Despre igiena pacientului...ce sa mai zic... Dar asta e o discutie "pe langa", n-are Florin nici o vina ca uomu` nu se spale pe dinti...

edit: Yo zic sa-l lasi pe 21 in pace, nu-l mai scurta!
Vechi 08-08-10, 00:04   #29
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Tot ce se poate, Dragos. Poate o sa posteze Florin si un recall dupa o perioada de timp.

Nu ma pricep la orto, nu stiu cat de dificil sau indelungat ar fi fost un trat orto preprotetic.Sau daca pacientul ar fi acceptat.

Eu m-am referit la rezultatul estetic obtinut intr-un timp scurt si de care pacientul a fost (din cate inteleg) foarte incantat.
.
Vechi 08-08-10, 02:14   #30
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

in primul rand cred ca asta a fost un caz romanesc, pacient care a venit in cabinet, domnu doctor nu vreau sarme, nu vreau aia, vreau ce se poate si cat se poate de repede, si daca asa a fost, rezultatul e mai mult de cat decent. din ce am vazut exista un grup de pacienti care pricep cam ce vor ei, oricat le-ai explica, oricat ai spune, o duc exact spre ce vor ei si pana la urma mai devreme sau mai tarziu tot asa iasa.
pentru florin: cazul implica nu numai partea de estetica, ci si ce faci dpdv paro.
am vazut ca ai facut ceva terapie, prin urmare ne poti spune, arata fisa paro, rx inainte si dupa si eu unul as vrea daca se poate sa-mi spui la ce te-ai gandit pe viitor sa faci din punctul asta de vedere
ce vad eu acolo: un fren care e inserat aproape de papila, deci acolo cred ca trebuie facut ceva. mai mult fara o fisa paro si ceva rx-uri nu prea stim ce si cum. poate ca gingia are aspect de coaja de portocala cum se vede in poze si totul e ok si dintii nu or sa se mai deplaseze, poate ca in triunghiul ala negru o sa fie o zona de retentie de unde posibil sa apara alte probleme, poate o sa cada drobul de sare, nu avem de unde sti ce o sa fie in viitor
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-08-10, 02:56   #31
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+5 (+5/-0)     

mi se pare ca urlati cam tare la dragos,desi si pe mine ma calca un pic pe nervi uneori,tin sa zic ca parerea lui este pertinenta din punctul de vedere al meseriei pe care o are si al statutului de student la stoma.
incisivii aia centrali au o pozitie ciudata si tind sa cred ca datorita problemelor paro.
solidarizarea dintilor ar fi fost solutia mai buna. asta este parerea mea.
Vechi 08-08-10, 03:35   #32
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

numai ca daca solidariza centralii ieseau foarte lati. diastema aia e imensa!
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-08-10, 15:34   #33
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
-1 (+1/-2)     

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
Dragul meu Seba, uite, ti-o spun si eu, tot fara ocolisuri: ....
Ma refer la abordarea unui caz clinic cu toate cele pe care le implica si nu la o clasificare sau sfaturi pe protetica.

Reciteste-ti putin topicurile si ai sa vezi ca nu numai la protetica faci referire (unde experienta de tehnician este mai mult decat binevenita) ci si la paro, igienizare, motivatia pacientului...
Cristina a spus-o mai frumos. Eu sunt (inca) nervos (fara legatura cu topicul) si f obosit ... inapoi la munca.
Vechi 09-08-10, 00:46   #34
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Dragul meu Seba, uite, ti-o spun si eu, tot fara ocolisuri: ce tine de protetica (iar ce a prezentat Florin e un caz de protetica!) e SPECIALITATEA mea! De-asta am si scris la topicul asta.
Intrebarea mea a fost pentru Dream, care aseara m-a blocat, si dupa ce am scris despre ce stiam eu ca am invatat, m-am repezit la carti si am rascolit si cartea profului Dimitriu. N-am gasit la momentul respectiv ce cautam, apoi am vazut ca si Florin stie ce stiu si eu, si am tras concluzia ca Dreamu` a gresit. Azi, vad ca recunoste fata de Florin ca a avut dreptate cu "gradul 0". Pe mine vad ca ma ignora. Nu-i bai, n-ar fi primul...

In concluzie, sfatul tau, catre mine, e chiar deplasat! N-am nevoie sa termin scoala, ca sa pot da sfaturi de protetica cuiva, ca topicul asta este DE PROTETICA! Ce te-a deranjat pana la urma? Ca a gresit Drimu`? Ca yo nu cred ca am gresit cu ceva! Mi-am spus opinia dpdv strict profesional! Uite cum o dam in offtopic, ca nu te abtii tu, moderatorule!

@ Adrian
Iti dai seama ca imi pun reminder peste 1 an, sa-l sun pe Dediu si sa ne dea informatii despre caz!

@Cristina
Multumesc, si eu am avut EXACT aceeasi impresia ca si tine, citind postarea lui Seba!

@Dediu
Scuze frate, ca uite, pe topicul tau, se face polemica... Sincer, imi pare rau, mai bine ma abtineam...

@Titiluka
CLAR ca arata MULT mai bine ca inainte (pan` la urma, asta s-a urmarit, nu?) Cat despre triunghiul negru... Nu-i gaura-n cer! Se poate igieniza ? Asta-i esential! Se poate! PERFECT! Numa` sa se imprieteneasca pacientu` cu periutza interdentara...

frate nu te ignor, n-am mai intrat sa citesc

dar sa stii ca exista si alte clasificari de mobilitate, printre care si una in care 0 e considerata anchiloza. imi pare rau ca nu gasesc pt copy paste.
Dragos Dinulescu a multumit.
.
Vechi 09-08-10, 00:47   #35
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.
+1 (+1/-0)     

si revenind la caz, eu nu i-as da dreptate lui bogdan cu solidarizarea dintilor, ca ar fi facut varza estetica.

si de final asa:

exista un grup de pacienti, cum probabil e si pacientul lui florin, care se adreseaza initial pentru strict problema de maxim interes - estetica incazul asta - in prima faza.
daca nu ii dai intai ceea ce cere (daca se poate) in cazul acesta - rezolvarea tremelor, si incepi cu j de igienizari, carii bla bla pe zonele laterale , pleaca la alt dr sa isi rezolve problema care il macina in momentul respectiv.

pun pariu ca pacientul lui florin, odata multumit de ce a iesit intr-un timp scurt, acum isi pune probleme si de coloratiile pe dintii inferiori, si de carii si mai stiu eu ce in zoonele laterale.

in reabilitarile totale pe care le-am facut, primul lucru pe care il faceam era sa refac provizoriu estetica frontala - toti pacientii erau iremediabil cuceriti si automat puteam propune pe zonele laterale si un tratament mai bun dar mai lent - gen reabilitari pe implante , etc, etc.
.
Vechi 09-08-10, 01:01   #36
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Publicat initial de Adrian Adn View Post
Eu m-am referit la rezultatul estetic obtinut intr-un timp scurt si de care pacientul a fost (din cate inteleg) foarte incantat.
Cristina, dupa tratamentul paro s-a trecut la protetica, iar rezultatul a fost peste asteptarile pacientului.

Ce trebuia mai mult sa faca Florin?! N-are nici o legatura faptul ca-l cunosc si ca suntem prieteni, e o parere obiectiva a mea si mi-o mentin.

Nu am inteles bine la ce te referi cand vorbesti de onestitate si profesionalism.

Nu inteleg nici cine-i Bogdan din postul lui Dream.

Hai va pup!
.
Vechi 10-08-10, 00:24   #37
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
+1 (+1/-0)     

apai cred ca mai "deplasat" am fost io cu orto mobila, dar ma gandeam la fixa si pe cand sa editez dupa "nustiucate" zeci de ore (de pauza eugenolica) nu s-a mai putut...
eu ma refeream la orto pt a reduce diastema apoi refacerea estetica cu coroane...zic si eu, ca nu-s medicus ortodontus..ci un simplus medic...

pt florin onlyyyy: de ce nu ai facut coroane si pe laterali? (mi se pare ca ai slefuit multicel pt fatete!?)
p.s. si eu zic sa nu scurtezi nimic!

Modificat ultima data de dr.Brata; 10-08-10 la 01:10. Motivul: corecturi
dr.Brata este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-08-10, 00:53   #38
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Florin, felicitari pentru caz, e frumos rezolvat.
Pe aici isi facea cineva probleme in legatura cu papila, cu timpul eu cred ca spatiul dintre incisivii centrali se va "umple" cu papila, si chiar va arata foarte bine.
Din ce "lopeti" avea, eu zic ca este optimal rezolvat, indiferent de ce zic unii sau altii
Cred ca mai e necesar doar sa-l chemi periodic la controale paro, in rest e treaba lui ce consuma, ceai sau alte hele
Pa.
florin dediu a multumit.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-08-10, 01:54   #39
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
apai cred ca mai "deplasat" am fost io cu orto mobila, dar ma gandeam la fixa si pe cand sa editez dupa "nustiucate" zeci de ore (de pauza eugenolica) nu s-a mai putut...
eu ma refeream la orto pt a reduce diastema apoi refacerea estetica cu coroane...zic si eu, ca nu-s medicus ortodontus..ci un simplus medic...
Brata, nu ai fost deplasat... Ai gresit doar ceva... Doar esti om, nu? Oricine poate gresi... Important e ca eu NU te iau in bascalie din cauza asta.

Eu sunt ortodont, dar in nici un caz nu pot da verdict 100% ca nu merge varianta propusa de tine. Eu vb doar din experienta mea ca e F GREU de asteptat rezultat stabil atata timp cat:
1 - nu se actioneaza pe cauza adica LIMBA care as zice ca e 99% cauza protruziei (sau chiar a biprotruziei).
2 - nu se solidarizeaza toti cei 4dintii impreuna (ceea ce nu ar fi bine din pdv estetic si parodontal poate)

Asta e motivul ca imi place alegerea lui Florin.

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-08-10, 12:55   #40
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+3/-3)     

Citat:
Publicat initial de Mona Lisa View Post
Florin, felicitari pentru caz, e frumos rezolvat.
Pe aici isi facea cineva probleme in legatura cu papila, cu timpul eu cred ca spatiul dintre incisivii centrali se va "umple" cu papila, si chiar va arata foarte bine.
Din ce "lopeti" avea, eu zic ca este optimal rezolvat, indiferent de ce zic unii sau altii
Cred ca mai e necesar doar sa-l chemi periodic la controale paro, in rest e treaba lui ce consuma, ceai sau alte hele
Pa.
Pe ce te bazezi? Cunosti care sunt criteriile de autoregenerare papilara?
.
Vechi 10-08-10, 14:17   #41
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.
+1 (+1/-0)     

Nici eu nu cred ca va mai creste papila acolo dar scopul a fost atins oricum cu sau fara papila.
titiluka a multumit.
Vechi 10-08-10, 17:09   #42
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
nu este cazul de autoregenerare a papilei; cred ca ea se va modela cu timpul conform cu spatiul care ii sta la dispozitie, iar spatiul oricum are sanse sa se micsoreze cu timpul. Daca nu, tot se mai poate face o mica plastie care s-o ajute sa creasca la locul cuvenit. Pa.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-08-10, 17:28   #43
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
-1 (+0/-1)     

mai exista si regula celor 5mm
.
Vechi 10-08-10, 17:34   #44
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.
+2 (+3/-1)     

Citat:
Ma intreb, oare cum era daca in locul remarcii asteia vadit provocatoare de dispute inutile, te exprimai altfel. De exemplu: "eu care cunosc bine principiile regenerarii sunt de parere ca nu mai creste." sunt sigur ca discutia ar fi avut un ton mult mai civilizat.
Vechi 10-08-10, 17:59   #45
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

pe cuvant daca nu am obosit citind paginile astea doua, ba ca limba, ba ca solidarizarea, ba ca triunghiul negru da ceva constructiv nema, decat adrian.Pe cuvant ca este un caz rezolvat de nota 9.5 in conditiile date, singurul minus fiind la culoare, mie mi se par fara viata , parca mai mergeau un pic modificate dar daca asta a vrut pacientul e perfect.Mie mi-au placut mult preparatiile pentru fatete, poate un pic prea agresiv dar aratau bine. Florin, ne vedem la bulgari, pana atunci mult succes. Out
rx, titiluka si florin dediu au multumit.
rumbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-08-10, 18:08   #46
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Mie mi se pare ok rezolvarea cazului si nu cred ca vor fi probleme.

Ce as fii facut eu in plus : m-as duce cu pragul mai mult subgingival strict mezial la centrali ,ce obtin : mai mult loc de emergenta pentru tehnician care poate tatona mai usor inchiderea diastemei, pot sa presez un pic papila interdentara si pot sa cobor punctul de contact spre cei 5 mm de care se vorbea mai sus.

Acum nu uitati ca Tarnow cand a demonstrat regula celor 5mm a spus ca papila va umple spatiul in 100% din cazuri daca avem 5 mm de la creasta la punctul de contact dar si la 8mm distanta exista 10% cazuri cand papila umple integral triunghiul negru.

Deci o sansa exista,nu ?
rx, florin dediu si Mona Lisa au multumit.
cristescu dragos este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-08-10, 00:41   #47
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Nici eu nu cred ca va mai creste papila acolo dar scopul a fost atins oricum cu sau fara papila.
in acest caz pentru a reproduce papilele ar fi trebuit protezat dintr-o bucata, cu defazarea fetelor vestibulare inspre linia mediana si neaparat cu gingie falsa. profilactic, parerea mea este ok asa. iar cu orto nush cat timp ar fi fost pacientul disponibil sa prinda toate posturile FM (sarme-n gura)...
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-08-10, 00:44   #48
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristescu dragos View Post
Mie mi se pare ok rezolvarea cazului si nu cred ca vor fi probleme.

Ce as fii facut eu in plus : m-as duce cu pragul mai mult subgingival strict mezial la centrali ,ce obtin : mai mult loc de emergenta pentru tehnician care poate tatona mai usor inchiderea diastemei, pot sa presez un pic papila interdentara si pot sa cobor punctul de contact spre cei 5 mm de care se vorbea mai sus.

Acum nu uitati ca Tarnow cand a demonstrat regula celor 5mm a spus ca papila va umple spatiul in 100% din cazuri daca avem 5 mm de la creasta la punctul de contact dar si la 8mm distanta exista 10% cazuri cand papila umple integral triunghiul negru.

Deci o sansa exista,nu ?
in cati ani? cu pronosticul asta m-am facut de multe ori de ras... intreb doar.
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-08-10, 10:00   #49
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.
+5 (+5/-0)     

uite si aspectu dupa igienizare. Nu i-am mai scurtat 2.1 ca si mie imi place asa.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg DSC_1746.jpg (132,9 KB, 33 vizualizari)
Vechi 14-08-10, 18:40   #50
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

uite florin,asa sa arate la urmatorul check up
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg DSC_1746.jpg (485,3 KB, 23 vizualizari)
Vechi 15-08-10, 14:42   #51
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Chiar asa! Cum ar fi sa-i taiam limba?
ai dreptate la remarca asta... Trebuia sa fi fost mai explicita...
Dar "umila mea parere" era ca stii mijloacele..., adica:
- reeducarea delgutitiei in trei timpi, unde limba apasa in palatul anterior fara sa apese pe dinti
- reeducarea pozitiei limbii in repaus (fara sa apese iarasi pe incisivi)

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-08-10, 22:29   #52
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
Apreciat  +9 (+9/-0)     

oameni buni... pune dediu un caz la care a muncit el cu manutele lui, a mai si pierdut timp sa faca poze, sa le cropuiasca, sa le micsoreze si sa le faca upload aici, si care e rezultatul? o pagina de flame-uri si inca jumate de pagina discutii offtopic!

dar sa revenim: felicitari dediule, l-ai rezolvat pe nea caisa foarte ok, si sunt convins ca e foarte multumit!

P.S. Dediule, dar chiar ca ai nervii tari daca inca mai postezi cazuri. Eu m-am lasat de sportul asta...
rumbu si florin dediu au multumit.
mihai.s este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-08-10, 22:32   #53
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.
+4 (+4/-0)     

Si mie-mi vine sa ma las dar sunt si oameni care apreciaza, pentru ei postez.
Vechi 10-09-10, 00:25   #54
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Fromos! Bravo! Am vazut asa ceva la Congresul de Estetica de la Sibiu anul acesta!
Moise este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-12-10, 19:21   #55
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

lucrarea este frumoasa, ca lucrare, numai ca nu seamana deloc din punct de vedere estetic cu ce a avut inainte, incisivii sint scurti si patratosi, idin straduinta de a inchide spatiile , culoarea este prea rece, se vede de la o posta ca "e noua", in prepararea ceramicii trebuia amestect 1% pnk si culoarea ar fi fost mai aproape de cea naturala si inca citeva lucruri, poate la lucrarea urmatoare
ancaradu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-12-10, 22:00   #56
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Publicat initial de ancaradu View Post
in prepararea ceramicii trebuia amestect 1% pnk si culoarea ar fi fost mai aproape de cea naturala
PNK este...? Multumesc!
Florin nu a postat nici o fotografie cu ocluzia initiala, presupun ca mai are modelele de studiu si poate ne spune ce treapta sagitala initiala avea pacientul. Parerea mea este ca, si daca pacientul ar fi urmat tratament ortodontic, tot ar fi fost nevoie ulterior de fatetari plus o forma de solidarizare a incisivilor, ca sa nu mai vorbim de necesitatea unei igienie exemplare pe tot parcursul tratamentului si dupa. Ori...
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, 3d, buna, caz, cazuri clinice, clasificare, clinic, contentie, direct, endo, etica, experienta, fractura dentara, frumos, gresit, iga, intai, intrebare, invata, invatat, legatura, meu, mm, munca, obosit, pacient, pacientului, paro, pro, protetica, salut, sanse, sfaturi, student, tehnician, topic, zilele

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/estetica-dentara/11456-inchidere-diastema-coroane-fatete-integral-ceramice/
Publicat de For Type Data
Caz clinic: Inchidere de diastema prin coroane si fatete integral ceramice - RSShunt.ro This thread Refback 09-08-10 14:22

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:19) timp.

Alegeti schema de culori preferata: