Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Posibila "Boala"/ AFECTIUNE PROFESIONALA A MEDICILOR STOMATOGI ??

discutie din eugenol.ro : De aproximativ o luna sau doua ma deranjeaza Articulatia Genunchiului Sting.exact piciorul pe care imi las greutatea si cu ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Ergonomie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree5Multumiri
  • 2 Scris de augustin
  • 1 Scris de Ana_Karr
  • 1 Scris de nico
  • 1 Scris de 18650

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 18-01-10, 23:26   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Virsta: 40

.

Default Posibila "Boala"/ AFECTIUNE PROFESIONALA A MEDICILOR STOMATOGI ??

De aproximativ o luna sau doua ma deranjeaza Articulatia Genunchiului Sting.exact piciorul pe care imi las greutatea si cu care apas pe pedala cind lucrez la scaun.
Mai precis am o durere relativ difuza cu unele accente la miscari mai bruste dupa ce am stat cu piciorul sting intr o pozitie fixa mai mult de 10 20 min.(slefuiri bonturi etc); localizata in patea frontala sub Rotula(patela)
Mentionez ca lucrez numai stind pe scaun cu pacientul la orizontala.lUCREZ ALTFEL DE APROAPE 2 NI.iNAINTE CIND LUCRAM IN PICIOARE ANI DE ZILE NU AM AVUT PROBLEME,
CE PARERE AVETI VI SA MAI INTIMPLAT SI VOUA ASA CEVA?
Nick006 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-01-10, 23:30   #2
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

sa nu fie alta cauza si nu schimbarea pozitiei de lucru, e posibil abia acum sa se vada urmarile lucrului, in picioare, ani de zile.

Modificat ultima data de dr.Octavian.D; 19-01-10 la 13:14. Motivul: exprimare
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-01-10, 12:14   #3
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

schimba pedala cu una ergonomica (miscari stinga-dreapta, si nu prin apasare de sus in jos)
Vechi 19-01-10, 21:05   #4
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Gonartroza, gonartroza tratament, gonartroza recuperare

Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/ergonomie/9618-posibila-boala-afectiune-profesionala-medicilor-stomatogi/
Link [Necesita inregistrare pentru acces.] » Link [Necesita inregistrare pentru acces.] » Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Gonartroza, gonartroza tratament, gonartroza recuperare
Gonartroza este artroza genunchiului. Gonartroza este cauza cea mai frecventa a durerii de genunchi la persone peste 45 de ani.Gonartroza se recupereaza prin kinetoterapie.Fizioterapia se recomanda in cazul [COLOR=#0494E1 ! important]cand gonartroza este in puseu acut. Durerea la gonartroza este localizata in articulatia genunchiului. [/COLOR]
Indiferent de natura procesului artrozic, prin urmare chiar în cazul formelor primare, este întotdeauna posibilă recunoaşterea altor factori care ar fi putut contribui la o anumită localizare a bolii sau la accelerarea evoluţiei. Aceşti factori, fie că sunt generali cum ar fi: obezitatea sau tulburările vasculare, fie locali ca atitudinile vicioase şi solicitarea funcţională excesivă, trebuie individualizaţi şi posibil corectaţi .
Rapiditatea evoluţiei procesului artrozic poate fi un criteriu util în selecţia măsurilor terapeutice, conservatoare (farmacologice sau fizioterapice) sau neconservatoare ( chirurgicale) .
Remediile terapeutice utile în tratamentul artrozei sunt de natură diversă; în general cele mai bune rezultate se obţin cu o abordare „integrată” ce ţine cont de diversele posibilităţi de intervenţie.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=9618
Kinetoprofilaxia constă în aplicarea procedeelor necesare împiedicării apariţiei unei boli sau cel puţin a limitării leziunilor pe care aceasta le produce.
Durerea in cazul gonartrozei predomina in fata, in interiorul sau in spatele genunchiului. Amplificata la stationarea indelungata in picioare, la mers, la urcatul si coboratul scarilor, ea se calmeaza In repaus. Gonartroza se caracterizeaza prin pusee evolutive congestive; in timpul acestor perioade, genunchiul este umflat, iar durerea este permanenta. Uneori se fac si infiltratii.

Pacienti care sufera de aceasta afectiune trebuie să tina cont de următoarele:

•evitarea poziţiilor prelungite în ortostatism
•efectuarea unor programe de kinetoterapie (gimnastica medicala)
•evitarea mersului prelungit
•mersul cu sprijin în baston;
•reducerea sau menţinerea greutăţii corporale sub greutatea ideală
•folosirea bicicletei pentru deplasare;
•portarea pantofilor cu tocul mic, comozi,
•se va executa zilnic un program de kinetoprofilaxie sau kinetoterapie;
•evitarea traumatismelor directe la nivelul genunchiului.
•In puseu acut se face fizioterapie (ultrasunet si electroterapie)
•Kinetoterapia se efectuieaza intr-un cabinet medical de specialitate cu supraveghere a unui kinetoterapeut

Cel mai bine este sa mergi la doctor.
Ali Baba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-01-10, 15:11   #5
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

daca lucrezi pe scaun nu inteleg cum iti lasi greutatea corpului pe piciorul stang. credeam ca greutatea e luata de scaun prin intermediul domnului poponetz.
livius310 si ChristianB au multumit.
Vechi 20-01-10, 20:49   #6
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Eu am inceput sa lucrez in picioare din clipa zero. Am inceput in Ambulator unde nu existau scaune pt medici. Dupa 3 ani de lucrat in picioare oricat imi impun eu sa stau jos acum, nu imi e la indemna. Ma simt cenzurata in miscari. Si desi incep sa lucrez stand jos, pana la finalul tratamentului ma trezesc ca stau in picioare si scaunul impins departe (si ala ma deranjeaza).

Ma doare spatele foarte rau. Foarte rau. Dar de la sarcina. Eram slaba, burta s-a facut mare brusc, stateam oarecum "pe spate" cand mergeam si asta mi-a distrus coloana. Deatunci nu-mi mai revin. Am niste dureri crunte cand ma trezesc dimineata. Daca nu stau cu genunchii flectati la piept cateva minute nu ma pot da jos din pat.

Normal ca nu m-am dus la doctor pt ca nu consider ca a ajuns cutitul la os suficient de mult. Mi se face masaj de cateva ori pe saptamana dar nu ajuta deloc. Ajuta la relaxare, dar nu-mi rezolva problema.
Banuiesc ca as avea nevoie de ceva chinetoterapie, sau habar nu am de ce. Pt ca oricum nu as avea timp. Ma gandeam sa ma apuc de un sport, mai solicitant. Chiar mi-as dori asta, dar nu cred ca am timp si mi se pare ca o sa fiu penibila printre pustimea de la respectivul sport (ma gandesc la ceva din gama karate - am practicat multi ani in "tinerete", si mi se pare cel mai solicitant sport pt toate grupele de muschi).
Dentamax a multumit.
Ana_Karr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-01-10, 20:58   #7
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dar de ce nu te apuci intai de cateva ore de aerobic, pilates etc. Pana iti mai recapeti flexibilitatea. Trecerea direct la ore de karate mi se pare cam dura si va fi un dezastru pentru coloana.
Vechi 20-01-10, 21:18   #8
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Sigur ma vor trece la incepatori, de la care nimeni nu are pretentii si asteptari.
Dar si ideea ta e buna. Pilates nu prea stiu exact cu ce se mananca si mi-e lene sa caut pe Google.
M-am gandit la karate, pt ca din cate imi amintesc eu, e un sport care te ambitioneaza, si ti-e rusine sa te retragi pe margine in timp ce ceilalti muncesc. Iar eu in momentul de fata nu prea mai am vointa. Am incercat fitness si am platit abonamentul degeaba, iar aerobicul mi se parea pt copii de clasa intai. Nu mi se parea prea solicitant, sau poate nu am nimerit eu in locul potrivit. As avea nevoie de ceva care sa scoata untul din mine si sa fac exercitii de toate felurile.
Am o viata foarte sedentara, si m-am surprins de multe ori ca ma invart cu masina pana ma plictisesc numai sa nu merg pe jos.
Nu ma ingras pt ca nu prea mananc, dar sunt constienta ca una peste alta, nu am o viata si o alimentatie sanatoase.

PS - Practica careva vreun sport ?
.
Vechi 20-01-10, 21:40   #9
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

incearca step aerobic... pare simplu la prima vedere, dar chiar scoate untul din tine ... miscari de mica amploare, dar fara numar, fara numar

pt stomatologi, inotul ramine de departe sportul cel mai indicat (asta am aflat de la o doctorita de la kinetoterapie)...
Vechi 20-01-10, 22:44   #10
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nick 006 este un robotel programat sa puna intrebari.
Ali Baba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-01-10, 22:51   #11
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
incearca step aerobic... pare simplu la prima vedere, dar chiar scoate untul din tine ... miscari de mica amploare, dar fara numar, fara numar

pt stomatologi, inotul ramine de departe sportul cel mai indicat (asta am aflat de la o doctorita de la kinetoterapie)...
Practici asa ceva ? Recomandari pt o sala /club unde se face asa ceva ? Nu as vrea sa fiu printre fetite de 14 ani. M-as simti foarte batrana
Chiar suna bine. Pare cu muzica si multa topaiala.

Iar referitor la inot ... la mine se lasa cu o simpla balaceala. Nu am vointa in ultima vreme. Trebuie sa fiu intr-un grup si sa-mi fie rusine sa ma trag pe margine.
.
Vechi 20-01-10, 22:59   #12
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

nu pot sa-ti recomand, fiindca eu sint din cluj ... recomandari poate iti face careva dintre colegii/colegele din bucuresti... am practicat vreo 2 luni step aerobic si mi-a placut mult (desi aerobicul clasic nu m-a atras deloc; step aerobic e altceva)... si ma tot gindesc sa reiau, fiindca imi lipseste miscarea... partea neplacuta e ca imi cam lipseste si motivatia ... dar o gasesc eu, numai sa-mi amintesc unde am pus-o

e adevarat ca majoritatea sint studente, dar am vazut si persoane trecute de prima tinerete (si care se tineau f f bineee), si ocazional mai sint si baieti... dar ce-ti pasa? avantajul e ca se lucreaza in grup, cu antrenoare... si vazind ca ceilalti lucreaza, nu-ti vine sa te opresti, ci lucrezi cot la cot... e cu muzica f ritmata, bineinteles ..... aaaaa, si exercitiile le inveti din mers.... nu e greu...
--------------------------
Citat:
Publicat initial de Ali Baba View Post
Nick 006 este un robotel programat sa puna intrebari.
asa se pare
Ana_Karr a multumit.
Vechi 20-01-10, 23:41   #13
Initiat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Ma bucur sa aud asta, eu sunt mare fana, si ma simt excelent dupa. Ce imi place e ca inot intr-un ritm in care nu prea obosesc si fac minim 50 de bazine, si ca nu transpir, sau ma rog, nu simt transpiratia, care ma deranjeaza cand mai fac jogging.
Vechi 23-01-10, 00:22   #14
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Virsta: 40

.

Fostul meu sef imi aduc acum aminte a suferit si el o interventie la genunchi. aparent nu a"patit" nimic accident sau ceva de genul, ma gindesc, sa fie o coincidenta.
Cred ca ma hotarasc sa fac o Rx. sa nu fie un inceput de artroza.
O avea vreo influenta faptul ca port niste saboti cu talpa /toc cam groasa :asupra pozitiei piciorului pe pedala mai ales intimp ce apas.
Nick006 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-01-10, 16:47   #15
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

salut,
de inot sunt si eu fan, mai ales ca de vreo 2 ani incoace incepe sa ma doara tot mai des genunchiul dupa ski, hillwalking, alpinism si alte asemenea chestii.
btw, genunchiul meu a fost examinat, nu se recomanda operatie (meniscul e intreg).
un singur comentariu am de facut, mie cineva ( medic de familie mi-a zis ca nu inotul e bun pt. dentisti, da' am dat ignore la sfatul respectiv.

Citat:
Nu am vointa in ultima vreme
@ana- asta care am citat-o e problema, nu alegerea sportului.

cu stima si respect,
tudor g.
Vechi 09-02-10, 22:05   #16
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pentru efectele sale inflamatorii, miorelaxante si trofice generale, miscarea in apa este folosita cu succes in combaterea atitudinilor vicioase, a contracturilor si a reactiilor capsulare si ligamentare (Sbenghe, T.2005).Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Nu te lasa; mai e drum lung de parcurs; multa sanatate.
NETA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-03-10, 15:39   #17
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sa nu uitam de o alimentatie rationala, vitamine si un repaus ocazional...
bonasera01 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-05-10, 17:49   #18
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default me too

si eu dar la mine treaba e mai veche, mai grava si dateaza dinainte de ''cariera'' medicala dar oricum veri veri bad mai frend...
NU sta asa..fa ceva, ia legatura cu un kinetoterapeut sau chiropractor..mai intai incearca metode neinvazive...dupa aceea te gandesti la briceag...oricum chirurgii astia au prostul obicei de a se repezi la cutit(fara suparari...)
Vechi 05-05-10, 21:45   #19
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Ana_Karr View Post
Sigur ma vor trece la incepatori, de la care nimeni nu are pretentii si asteptari.
Dar si ideea ta e buna. Pilates nu prea stiu exact cu ce se mananca si mi-e lene sa caut pe Google.
M-am gandit la karate, pt ca din cate imi amintesc eu, e un sport care te ambitioneaza, si ti-e rusine sa te retragi pe margine in timp ce ceilalti muncesc. Iar eu in momentul de fata nu prea mai am vointa. Am incercat fitness si am platit abonamentul degeaba, iar aerobicul mi se parea pt copii de clasa intai. Nu mi se parea prea solicitant, sau poate nu am nimerit eu in locul potrivit. As avea nevoie de ceva care sa scoata untul din mine si sa fac exercitii de toate felurile.
Am o viata foarte sedentara, si m-am surprins de multe ori ca ma invart cu masina pana ma plictisesc numai sa nu merg pe jos.
Nu ma ingras pt ca nu prea mananc, dar sunt constienta ca una peste alta, nu am o viata si o alimentatie sanatoase.

PS - Practica careva vreun sport ?
Da , eu am facut atletism.Acum mai alerg din cind in cind.Imi pare rau ca nu am descoperit subiectul in timp util.
Iti aduci aminte, Ana, cit trebuia sa muncim atunci?Nu plecam la servici fara sa-mi iau suplimentele, vitaminele, alea, alea.Ani de zile. Ca ma dureau genunchii , asta nu a fost atit de grav.
Am avut dureri groaznice in umar dupa care iradiau in toate directiile.Junghi intercostal care nu ma mai lasa sa respir.Am lalait-o asa pina intr-o zi cind mi-a amortit mina stinga.Durerile nu-mi cedau la medicatie per os.Imi venea sa pling, dar plingeam degeaba ca durerile nu scadeau in intensitate.Atunci m-am investigat.Problema era de la coloana.Munca multa, alergatura, pozitii vicioase, stress.Eu am facut recuperare multa vreme.Mi-am invatat disciplinat exercitiile si le fac in fiecare zi.Sunt pentru sustinerea spatelui.De muncit nu am mai muncit atit de mult.Am lasat-o mai usor.Exercitiile de pilates sunt grele, pozitia corpului trebuie sa fie corecta.Tine-ma la curent.
sweetvanilla este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-05-10, 11:35   #20
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

De aproximativ o luna sau doua ma deranjeaza Articulatia Genunchiului Sting.exact piciorul pe care imi las greutatea si cu care apas pe pedala cind lucrez la scaun.
Nick sa sti ca pentru inceput ai putea sa schimbi piciorul stang cu dreptul, mutandu-ti pedala in dreapta si astfel nu iti incurci nici asistenta si in acelasi timp iti mai odihnesti piciorul stang. Nu e regula ca pedala trebuie sa stea in spatele unitului. Incearca asa si o sa vezi ca e mult mai usor de lucrat. In legatura cu durerile pe care le ai iti recomand exercitii fizice, dar de streching, nu de efort ca iti distrugi de tot genunchiul. De ex : pilates
Andreea Milos este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-05-10, 13:03   #21
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

salut
lucrez pe scaun din facultate, cu pacientul la orizontala de cand am terminat facultatea si desi imi impun atat cat pot, reusesc de munte ori sa imi adun corpul deasupra pacientului. Aceasta pozitie apasa pe toate organele abdominale si pe coloana
Am tot ignorat durerile pe care le simteam, am tratat hipotensiunea cu cafea(6-8 cani pe zi), hipoglicemia cu ciocolata/zahar suglingual pana cand intr-o zi am lesinat pe strada alergand sa nu intarzii la cabinet. Si probabil ca multi altii ca sa pot plati tot ce e de platit, lucram 12 ore pe zi de 4 ani de zile, acasa ca orice femeie faceam treburile casei si mai si invatam noutati cel putin 5 ore pe saptamana.
Cand am ajuns la cabinet am descoperit ca pacientul imi lasase un sms ca nu mai poate ajunge dintr-un motiv efectiv stupid - era in sedinta. Pentru ce alergam eu? Nici atunci nu am vrut sa merg la spital. Mi-au mai trebuit 2 luni de convingeri din partea sotului. Era foarte usor sa beau cafea si sa mananc zahar, sa fac masaj la cateva zile.
Am ajuns sa investighez si am descoperit o glicemie 58 si o tensiune de 7 cu 4 la trezire permanent nu doar atunci. E o boala rara, din cate am aflat, se numeste hipoglicemie vera. Pentru mine nici acum nu consider ca e ceva iesit din comun sau ca ma opreste cumva sa functionez ca toti ceilalti. Mi s-a spus de multe ori cu umire ca nu inteleg ei de ce nu sunt in coma cu valorile acestea. Ei bine nu am avut chef...
La radiografie am descoperit ca aveam o subluxatie de sold din nastere care s-a agravat cu niste pensari de spatii intervertebrale si imi dadea durerile la ridicat in picioare dimineata la trezire.
As prefera ca aceasta poveste sa va determine sa mergeti sa vedeti ce aveti inainte sa ajunga sa fie o situatie acuta, sau si mai rau sa nu puteti lucra o perioada. Eu am stat acasa doua saptamani la un moment dat. Mai mult nu a reusit nimeni sa ma convinga. Cand stai acasa si esti pe cont propriu curg datoriile.
In toamna iarna am aflat multe despre colegii generalisti si despre spitalele de stat sau private. Am aflat cum e sa iti dea cineva un diagnostic gresit( mi s-a spus cu nonsalanta ca mai am mai putin de o luna de viata, la 31 de ani). Am aflat cum e sa ti se spuna repetitiv ca esti isterica si ca nu ai nimic, in loc sa ti se spuna ca nu e in stare sa puna un diagnostic. Am aflat de asemenea ce inseamna un medic bun (generalist sau de specialitate) si cum sa il caut.
Am descoperit ca pentru a te specializa pe un domeniu trebuie sa cunosti la nivel de incepator toate domeniile (un fel de om multilateral dezvoltat de pe vremea lui Ceasca sau enciclopedie autodidacta cum mai rad unii cateodata).
Dupa 8 luni de tratament corect aplicat, am glicemia 68 si sper sa ajung in curand la 80, tensiunea la trezire e 9 cu 6. Pentru coloana am facut tratamente si urmeaza o radiografie peste 3 luni sa vedem evolutia, dar nu ma mai doare cand calc, atunci cand ma dau jos din pat. Am recapatat bucuria de a lucra, pasiunea nu o pierdusem. Si am redus si programul, chiar daca in acest fel nu stiu ce aparat sau nu stiu ce consumabil (mai mult de fitze) o sa il cumpar mai incolo. Chiar daca timpii de cabinet sunt mai lungi.
Nu doresc nimanui experienta mea din ultimul an. Coborarea de la fericire si extaz (an un an de la nunta) la a fi speriata si ingrijorata este cumplita.
De asemenea nu sfatuiesc pe nimeni cum sa isi traisca viata. Fiecare decide
Eu de acum incolo voi avea grija sa traiesc mult in asa fel incat corpul meu sa nu mai necesite "reparatii capitale" cum imi spune medicul meu. Si mai sper sa pot sa ajung sa fac sport fara sa lesin de la consumul crescut de glucoza din timpul exercitiilor fizice.
Numai bine va doresc.
.
Vechi 21-12-14, 11:53   #22
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de sweetvanilla View Post
Exercitiile de pilates sunt grele
Mie nu mi s-au parut foarte grele (dar nici usoare, e adevarat ), dar poate ca depinde si de "bagajul" sportiv cu care vii din urma.
Vechi 25-12-14, 10:55   #23
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

daa!!! in sfarsit mai e cineva cu genunchii ... oo da , te inteleg ca si eu am momente cand ma dor ambii de nu mai pot , doar ca la mine durerea e in tendonul cu insertie pe femur si nu meniscul in sine. La inceput mai lucramin picioare dar de vreo 2 ani numai pe scaunel si chiar si asa mai sunt zile cand ma exaspereaza durerea .

Si ziceai de pedala ergo cu actiune pe lateral , eu zic ca aia face mai mult rau pentru ca tu trebuie sa iti incordezi piciorul ca sa il glisezi , pe cand la apasarea pe verticala miscarea e naturala de apasare
BigMoon este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-12-14, 13:12   #24
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de BigMoon View Post
eu zic ca
Ai si incercat ambele pedale sau doar iti dai cu parerea?

Citat:
pe cand la apasarea pe verticala miscarea e naturala de apasare
Mie nu mi s-a parut deloc naturala, plus ca nu ai nici un control asupra turatiei de lucru.
Nu vorbesc din auzite si nici ca sa ma aflu in treaba. Am lucrat cu ambele tipuri de pedale. Cu cea cu miscare in plan orizontal (stinga-dreapta) lucrez de mai bine de 8 ani si nu ma dor nici tendoanele nici genunchii.

Citatul de mai jos e mai vechi:
Citat:
- pedala e importanta din punct de vedere ergonomic...
de un an lucrez pe un unit la care pedala se apasa de
sus in jos (este neergonomic si ineficient... te dor
tendoanele si muschii de la picior si nu ai controlul
numarului de turatii)... asa ca eu voi prefera o
pedala care se actioneaza in plan orizontal
(stinga-dreapta)
Citat:
la apasarea pe verticala miscarea e naturala de apasare
Mda, si probabil ca si cea de ridicare a piciorului de pe pedala tot "naturala" e.
Vechi 06-01-15, 13:13   #25
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Se pot face mai multe pentru a avea eficienta pentru tratamentele aplicate in situatia prezentata.
Merge foarte bine acupunctura, masajul de tip Bowen, fizioterapia realizata cu niste benzi supraelastice autocolante.
Pentru tendon in mod special are efecte foarte bune acupunctura sau/si tractiunile realizate controlat. In mai putin de 10 sedinte esti om.
Legat de pedala, am lucrat cu ambele tipuri, daca exista o tendinta la contractura la nivelul muschilor gambei este posibil sa ai nevoie de o pedala cu miscare laterala. Dupa ce misti piciorul pur si simplu il lasi jos si pedala ramane in pozitia determinata de tine. In schimb la pedala prin apasare este necesara o apasare permanenta pentru a putea lucra. Daca ai posibilitatea sa iti alegi pedala (cabinetul tau, sef simpatic si seviabil) mergi pe cea cu actionare laterala.
Va doresc zile senine in noul an
.
Vechi 06-01-15, 16:31   #26
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Am lucrat cu pedala aia pe laterala, o porcarie imensa. Nu pot doza viteza ca lumea, ma durea piciorul. No way, for me

KOL Sybronendo
Vechi 06-01-15, 19:30   #27
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Toata vacanta asta dintre ani, am avut laba piciorului drept amortita si o durere surda in tot piciorul...
Balamuc.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-01-15, 21:59   #28
Ucenic timid
MD Implantolog
Cu status.

.

Citat:
Publicat initial de Dentamax View Post
Toata vacanta asta dintre ani, am avut laba piciorului drept amortita si o durere surda in tot piciorul...
Balamuc.
"-Doctore in fiecare dimineata cand imi beau ceaiul simt o presiune in obrazul drept. Ce sa fac?
-Muta lingurita in partea stanga!"

@dentamax: de aia prefer cutie automata, o conduc cu piciorul bun
18650 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-01-15, 13:42   #29
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Si eu tot automata am! Si totusi, ce diferenta e la picioare fata de aia manuala, in afara de stangul care șomeaza?
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-01-15, 19:15   #30
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

E mult mai boring la drum intins, pe mine m-a luat smnul cu automata pt cc. Prefer o manuala sau daca nu tin automata pe padele.

KOL Sybronendo
Vechi 07-01-15, 23:02   #31
Ucenic timid
MD Implantolog
Cu status.

.

Citat:
Publicat initial de Dentamax View Post
Si eu tot automata am! Si totusi, ce diferenta e la picioare fata de aia manuala, in afara de stangul care șomeaza?
Pai o conduci ca pe unit, daca doare dreptul folosesti stangul si viceversa.

Bai ce ideie mi-a venit: imi fac cruise-control la unit. Maine fac primele teste: pun asistenta sa calce ea pedala cat imi vad eu de treaba pe acolo

@sorsirbu: si daca adorm cand slefuiesc mai multi dinti ii pun timer sa se opreasca turbina singura si sa ma trezeasca.
Dentamax a multumit.
18650 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-01-15, 10:37   #32
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Ha, ha... funny guy

KOL Sybronendo
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 3d, baie, buna, clasic, cot, doc, doctori, dreapta, gasesc, greu, iga, intrebari, luni, mers, mica, numar, pare, partea, pedala, persoane, prima, programa, ras, recomand, salut, simplu, stoma, stomatologi, studente

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (22:50) timp.

Alegeti schema de culori preferata: