Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

cu masca ... fara masca...

discutie din eugenol.ro : Din offtopic: Ah, ca tot vorbim, mi se pare ciudat ca la acest scaun nu mai exista pozitia 90 ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Ergonomie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree6Multumiri
  • 1 Scris de gptr
  • 1 Scris de idudaniel
  • 1 Scris de KLMircea
  • 2 Scris de Dumitru
  • 1 Scris de cristaldental

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 27-07-06, 23:33   #1
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Default cu masca ... fara masca...

Din offtopic:

Ah, ca tot vorbim, mi se pare ciudat ca la acest scaun nu mai exista pozitia 90 gr, ea devenind cumva 120 or so Laughing ; e mai nasol la amprente da m-am obisnuit; apoi un alt lucru stresant e spreiul cu apa care nu ma lasa sa reglez presiunea apei in vreun fel, si de multe ori ma umplu si eu pe fatza, din gura pacientului

Spune-i pacientului sa inchida gura sau ferestete din directia jetului. Eu de obicei ma aplec putin langa pacient inainte sa dau drumul la apa. Cred ca e o lege Murphy cu storpitul pe fata.
Eugenol Man

sau si mai simplu..... o masca-ecran transparenta care iti protejeaza toata fata.... avantajul ei? nu se abureste (cu ochelarii de protectie am avut insa problema asta), nu te stropesti pe fata.....

In momente de maxima performanta reusesc sa ma stropesc si pe langa ecran. Dar f rar. Cea mai fericita varianta cu ecranul. Dar iti trebuie si masca pt slefuiri ....

nico a scris:
Citat:
sau si mai simplu..... o masca-ecran transparenta care iti protejeaza toata fata.... avantajul ei? nu se abureste (cu ochelarii de protectie am avut insa problema asta), nu te stropesti pe fata.....

ei, masca-ecran am si eu. nu ma pot desparti de asa ceva Smile

la mine are pozitia de 90 de grade, dar nu chiar pe asta o folosesc, ci una, sa zicem, cam intre 90 si 120 Laughing
in alta ordine de idei, mi se pare, culmea, obositor! sa stau eu jos. dar cred ca e o chestie de obisnuinta de care tare as vrea sa scap mai repede!
au fost si pacienti care mi-au zis ca scaunu ala de dinainte( adica vreau sa stiti ca eu am lucrat cu dentior1!!!! aplauze va rog! Laughing ), cica era mai comod, ca era mai zdrahon asa Rolling Eyes E tot chestie de obisnuinta, cred. Un copil mi-a spus ca aparatul asta e mai infricosator decit alalatu, ca asta seamana a ozn!
Cool
sorsarbu

1.ecranul, n-am reusit sa ma acomodez cu el Crying or Very sad ; dupa 2-3 stropseli mi se pare ca nu mai vad nimic, si parca nici tiraj nu mai am cum trebuie; il mai folosesc la periaje sa nu ma fac albastru de pasta, dar si la aia am renuntat, ca inversez sensul micromotorului pe partea unde arunca afara din gura Laughing

2.totusi mi se pare aberant sa n-aiba o prostie de robinet la spray;

3.compresoarele astea oilless is durere, nu te mai intelegi om cu om la 2m de el; daca va bate gandul sa va luati ganditi va sa le bagati la subsol pe undeva; eu ma gandesc sa zidesc din caramida vreo miniincapere ca nu se mai poate asa Evil or Very Mad

eugenol man a scris:
Citat:
In momente de maxima performanta reusesc sa ma stropesc si pe langa ecran. Dar f rar. Cea mai fericita varianta cu ecranul. Dar iti trebuie si masca pt slefuiri ....
daca slefuiesti cu racire cu apa...poti doar cu ecran si fara masca Wink si eviti si poluarea cabinetului
michelle

mai slefuieste cineva fara apa dintre colegii de forum?...Jesus...sper ca nu....
eugenol man este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-07-06, 09:20   #2
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

daca ar fi sa facem o comparatie eu cred ca mai multi aerosoli cu bacterii inhalezi la exereza dentinei alterate in prepararea unei cavitati cu piesa de mina decit la slefuirea cu turbina cu racire mai ales ca atunci ai si o asistenta care sta cu aspiratia in preajma ta;sigur o masca+ecran e mai buna oricand decit un ecran singur in orice situatie...departe de mine gandul de a pleda pentru nefolosirea mastii
michelle este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-09-06, 22:39   #3
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

legat de masti eu am citit cate ceva pe tema ( destul de mult)
ideea e ca daca sunt tristrat si le schimbi la maxim 60 min sau urmatorul pacient fct de cat de lunga e sedinta, esti ok. Asadar nu trb neaparat sa cumperi masti foarte speciale.
cel mai simplu de inteles fenomenul este daca va ganditi la fenomenul descris de Coanda: adica un curent de aer in momentul in care vine in contact cu o suprafata oarecare va avea tendinta de a se "lipi" de acea suprafata si de a o " mangaia" ( nu radeti de limbaj il prefer celui academic la explicatiile de fizica).
In momentul in care noi purtam o masca, aerul suflat de piese sau pacient vine in contact cu masca insa o ocoleste. Problema apare in momentul in care datorita respiratiei noastre masca se umezeste si devine pt microparticule( aerosoli) "lipicioasa".
Asadar la un interval de o ora masca e deja impregnata cu aburii din respiratia noastra si de aceea trebuie schimbata.
Pentru cei care poarta ecran, aceste explicatii s-ar putea sa ii faca sa inteleaga de ce au nevoie de masca. Curentul de aer vine in contact cu ecranul pe exterior si apoi urmeaza suprafata, iar la marginea ecranului , tot datorita efectului Coanda aerul capata viteza mai mare, formeaza un fel de turbioane si trece pe fata interioara a ecranului pana la fata purtatorului.
Daca nu am fost clara va rog sa imi puneti intrebari
Georgiana
[/quote]
borcea ivan a multumit.
.
Vechi 17-09-06, 20:36   #4
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Daca e sa ne luam dupa recomandarile ADA, se schimba masca la 20' max.
sorsirbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-06, 19:16   #5
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pai da,slefuire cu apa la un dinte vital.dar daca dintele e devital,slefuirea cu apa cui mai foloseste,ca ne balacim ...
dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-06, 19:53   #6
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Ne balacim da nu inghitim praf de dentina care pluteste in aer si dupa ce dai jos masca. Plus ca eu nu vad mai nimic daca nu dau cu apa sa indepertez canstant dentina slefuita. Nu vad de ce sa nu folosesti apa daca tot o ai.
sorsirbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-06, 20:32   #7
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sincer,ma deranjeaza sa sara apa in toate partile,desi asistenta aspira continuu
sare apa cu saliva si pe mine,si pe pacient..aoleo..urasc.adik folosesc apa,pe un dinte vital la slefuit,sau o leziune carioasa profunda in situatia in care din varii motive nu anesteziez.
dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-06, 21:30   #8
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default miros

nu pot sa concep sa lucrez fara racire

este ingrozitor praful de dentina si mirosul degajat la slefuirea fara

nu inteleg cum se poate gandi asa ceva,

intradevar mai oferim un dus gratis pacientului iar noi trebuie sa ne schimbam/uscam ecranul dar lucrurile decurg civilizat, slefuirea fara racire are un gust comunist pentru mine - nu vreau sa supar pe nimeni,

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-09-06, 17:19   #9
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

eu am citit multe lucruri pana am compus afirmatia cu o ora. Iti recomand inclusiv carti romanesti care au aparut mai nou daca doresti. Masca e bine sa o schimbi la o ora, mai putin inseamna deja ca iti pierzi concentrarea la lucru. Sau in fine daca tu schimbi pacientii mai repede poti lucra cu masca la fiecare pacient si aplici ceea ce ai scris. La mine sedinta medie e de o ora din care 15 min se discuta cu pacientul despre ceea ce fac pentru ca sa inteleaga
gptr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-09-06, 17:55   #10
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Da, vreau sa stiu si eu care sunt cartile alea romanesti mai noi care imi spun ca masca se tine o ora. Normal ca cei de la ADA sunt depasiti de miraculoasele descoperiri ale medicinei dentare romanesti care studiaza problemele mastii dentare.
Si da, imi schimb masca dupa fiecare pacient.
Vechi 29-10-06, 21:29   #11
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default masca un rau necesar!

Am incercat sa ma gindesc cam cite ore stau cu masca pe gura / zi.
Destul de mult ! Este spre binele nostru sa o schimbam la 2-3 ore!
Si chiuveta cica trebuie dezinfectata cam tot la 2 ore...sic!
Eu am descoperit Mr. proper gel (albastru ) care miroase placut desi contine mult indragitul clor dar, care pus si-n scuipatoare ma ajuta mult. NU am avut pina acum probleme cu tevile de scurgere ( colmatare, infundare ,etc) lucruri extrem de neplacute cind ai treaba ...
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-12-06, 22:38   #12
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

referitor la carti romanesti...in acest domeniu as recomanda "Bioinstrumentatie,ergonomie si organizarea cabinetului de medicina dentara" de Mancas C., Leucuta C aparuta la Vasile goldis university press 2006. Cred ca da raspunsuri destul de evidente si logice la majoritatea problemelor ridicate in acest domeniu....acuma bineinteles fiecare aplica in practica ceea ce ii convine si oricum probabil acum se preda si la facultate aceasta tema probabil datorita alinierii programelor cu normele europene...
evakrisztina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-12-06, 22:44   #13
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Ai dreptate. Am facut un semestru de ergonomie in anul III. (scuze de offtopic )
alexgorgos este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-12-06, 22:46   #14
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Imi cer si eu scuze de offtopic...
evakrisztina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-12-06, 22:54   #15
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

de la dentamerica mi-am cumparat masti cu 3 straturi (de la ~~~~~~~ si tehnicaldent sunt o porcarie) din care un strat e un fel de fash impermeabil,. Costa cam 400 o cutie...
Vechi 06-12-06, 22:56   #16
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Mi-am luat si eu la expozitie de la dentamerica si sunt chiar bune. Pana acum sunt cele mai bune din cate am incercat.
.
Vechi 14-12-06, 21:56   #17
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

cred ca masca e o maare necesitate! o foloseam mereu ..dar...
am lucrat la pedodontie cateva ore fara masca ..pentru ca am zis ''hai ca is copii si ii sperii''! si veneau cu niste guri nesplate si mai dadeai cu sprayul si te stropea pana in fundul ochilor si pe toate fata..pana am facut o iritatie pe fatza de toata frumuseatea care m-a tinut doua saptamani....si am zis ca nu voi ami renunta niciodata la masaca! desi..cred ca o sa imi iau uns cut..pentru ca la masca am probleme cu aburitul ochelarilor..
Vechi 15-12-06, 00:28   #18
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Default masca pt a nu speria pe cei mici

pt copii... am vazut la o colega de-a mea... avea o masca tip botnita si pe ea avea desenat un iepure cu mustati si tot tacimul...
Vechi 15-12-06, 00:31   #19
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Super draguta ideea!!! Poate am sa o incerc si eu semestrul viitor cand am sa fac pedo.
.
Vechi 15-12-06, 00:36   #20
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

ma rog, botic de iepure am vrut sa zic...
Vechi 03-01-07, 16:42   #21
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Nico, mastile acestea despre care spui tu sunt frumoase si bucalate, dar total ineficiente in timp foarte scurt datorita faptului ca au un singur strat. Retine mereu ceea ce ti-am spus ca orice masca ai folosi trebuie sa detina in constitutia ei firava 3 straturi diferite, sau filtre speciale ( asta pt cei ce nu au ce face cu banii sau sunt mai catolici decat papa) . Sorry daca te supar cu aceasta veste,
Georgiana
.
Vechi 03-01-07, 20:38   #22
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

nu ma superi... vremurile se schimba... cind am terminat eu facultatea, practic totul se lucra pe uscat (la racire ma refer, ca era doar cu aer): preparari de cavitati, slefuiri... acum totul se lucreaza pe umed, sau spre asta se tinde (pt cine inca nu o face)... si e normal ca si cerintele in ce priveste mastile sa fie altele decit in urma cu ceva timp... atunci erau necesare mai mult masti contra prafului.... acum sint necesare masti contra particulelor in suspensie apoasa....

masca aia cu iepurele am vazut-o in urma cu vreo 6-7 ani...
Vechi 18-01-07, 16:43   #23
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am incercat ochelari de protectie + masca....se aburesc ochelarii
Am incercat scut....se reflecta cumva lumina pe interiorul scutului si mereu am tendinta sa scap de el
Ar fi bine daca s-ar mai inventa o alta metoda de protectie...
annamo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-01-07, 21:21   #24
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

depinde foarte mult ce ecran ai folosit. Cu cat sunt mai scumpe cu atat nu ti se face acel fenomen de oglida de care spui. Incearca sa il misti pe cel pe care il ai pana cand nu iti mai apar dungi de lumina reflectate la interior
.
Vechi 21-02-09, 13:17   #25
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Talking

Exista si ochelari care nu se aburesc..mai scumpi, dar cu folos. Dar chiar si la ei mai trebuie "amenajat" exteriorul...momentan nu s-au inventat ochelari cu stergatoare incluse
Danielat este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-02-09, 13:34   #26
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu fixez masca putin mai bine pe nas cu ajutorul ochelarilor...si nu se aburesc ...de fiecare data folosesc asa si functioneaza..
DrGC a multumit.
Vechi 16-03-09, 17:43   #27
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

cu masca ..
MNGigel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-01-13, 01:03   #28
Ucenic Sef
Medic Dentist
Iscodind! Mereu!

.

exista niste tipuri de ochelari la care se poate regla unghiul care il face lentila cu bratele. util zic eu daca inclinati lentila, asa nu se mai abureste.
sau, puneti ochelarii mai la distanta de ochi, nu lipiti de cornee si spatiul astfel creat va permite respiratiei de sub masca sa circule liber.
mie imi iese in 9 din 10 cazuri.

p.s. masti cu abs si airbag cand apar?
Vechi 13-01-13, 09:31   #29
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu stiu cand apar, dar eu m-as simti mult mai confortabil cu o d-asta:
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-01-13, 10:08   #30
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

mie mi-ar placea ca atunci cand merg sa se auda in fundal Marsul Imperial din Star Wars - cel al lui Darth Vader si daca apare si masca
Dentamax a multumit.
.
Vechi 13-01-13, 12:02   #31
Initiat
Medic Stomatolog
Cu status :]

.
+2 (+2/-0)     

"Tooth, i am your father"
KLMircea si Iriss23 au multumit.
Dumitru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-01-13, 13:00   #32
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de DrGC View Post
asa nu se mai abureste.
e suficient sa-ti uzi mainile, sa te dai cu sapun si cu mainile asa "murdare"sa "ungi" lentilele pe ambele parti, apoi sa stergi bine cu un servetel uscat.Oldest and cheapest trick in the book.:-))
Blue a multumit.
Vechi 13-01-13, 21:39   #33
Initiat
Medic Stomatolog
Cu status :]

.

Citat:
Publicat initial de cristaldental View Post
e suficient sa-ti uzi mainile, sa te dai cu sapun si cu mainile asa "murdare"sa "ungi" lentilele pe ambele parti, apoi sa stergi bine cu un servetel uscat.Oldest and cheapest trick in the book.:-))
Am sa incerc miine sa vad daca merge
Dumitru este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, albastra, apei, buna, cabi, copil, dentior, dreptul, drumul, exista, folosesc, gandesc, idei, lasa, lege, lucrat, murphy, ordine, pare, partea, rar, repede, simplu, slefuiri, spray, stau, transpare

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Dinti in rate, fara avans, fara giranti jechian Banii nu au halena 23 07-03-11 21:51
Masca + Viziera = 1 drBerlinschi Sterilizarea 3 11-03-09 22:57
ce e de stiut despre masca si cum o alegem gptr Sterilizarea 34 27-01-09 16:41
cu apa sau fara apa ? augustin Endodontie 17 04-12-08 23:43

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:45) timp.

Alegeti schema de culori preferata: