Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Congres international de endodontie si Zilele Medicinei Craiovene 24-28 martie 2010

discutie din eugenol.ro : sergiu, tu ai perfecta dreptate cu premolarii, singura mea problema e ca nu m-am facut inteles.... recunosc, greseala mea, ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Rezultatul chestionarului: Cand sa fie petrecerea eugenol de la congres?
vineri 26 martie 16 61,54%
sambata 27 martie 10 38,46%
Chestionar cu mai multe optiuni. Au votat: 26. You may not vote on this poll

Like Tree91Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-03-10, 06:56   #58
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

sergiu, tu ai perfecta dreptate cu premolarii, singura mea problema e ca nu m-am facut inteles.... recunosc, greseala mea, stiu ca majoritatea probabil au ramas cu impresia ca ala e nivelul la care patrunde irigantul, nu am realizat asta atunci pentru a mentiona ca in real life, prof rigucci a demonstrat cat se poate de clar ca hipo, nu poate curati totul.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-03-10, 11:40   #59
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
a urmat apoi prezentarea facuta de kitti(bravo fato) foarte frumoasa, foarte la obiect, a punctat lucrurile esentiale si unele lucruri practice de folos in cabinet.
pacat ca a avut numai 20 de minute la dispozitie
Din fericire am sarit de cele 20 de minute...si am observat prima data acasa(la o repetitie) cand am ajuns la vreo 40min...timpul zboara nu..???Noroc ca nu s-au mai tinut cateva prezentari si nu am incurcat pe nimeni !

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-03-10, 16:12   #60
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Felicitari Kitty si la mai multe prezentari!

Aurelian recunoaste ca hipo nu rezolva problemele, sunt autori straini care afirma asta, deci succesul garantat in tratamentul gangrenei depinde de anatomia radacinii..Nu stiu care sunt regulile,dar o carte romaneasca, complexa, de endo ar fi necesara, experienta este.Primul pas este facut,am deja o carte foarte buna despre diga.
gptr si Kitty1604 au multumit.

Modificat ultima data de Ali Baba; 28-03-10 la 17:18.
Ali Baba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-03-10, 16:53   #61
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
sergiu, tu ai perfecta dreptate cu premolarii, singura mea problema e ca nu m-am facut inteles.... recunosc, greseala mea, stiu ca majoritatea probabil au ramas cu impresia ca ala e nivelul la care patrunde irigantul, nu am realizat asta atunci pentru a mentiona ca in real life, prof rigucci a demonstrat cat se poate de clar ca hipo, nu poate curati totul.

alibaba.. uite aici ce am scris... oricum, succesul nu e de la anatomie, succesul e de la doctor 50% capacitatea lui de a dezinfecta suficient de bine spatiul endodontic si 50% de la pacient prin capacitatea organismului de a tine sub control...

daca ma pui acum sa-ti caut studii iti arat o gramada care-l contrazic pe rigucci, si o gramada care il aproba....
Ali Baba a multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-03-10, 19:55   #62
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de Kitty1604 View Post
Din fericire am sarit de cele 20 de minute...si am observat prima data acasa(la o repetitie) cand am ajuns la vreo 40min...timpul zboara nu..???Noroc ca nu s-au mai tinut cateva prezentari si nu am incurcat pe nimeni !
zboara timpul dar e bine ca pe viitor , cand ai 20 de minute la dispozitie, sa te incadrezi in alea 20. orice intarziere in plus e considerata ca lipsa de respect de cei de dupa , pentru ca in general, cum am mai zis speakerii buni nu numai ca nu halesc din timpul celorlalti dar incearca sa recupereze din intarzierea programului per ansamblu
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-03-10, 19:59   #63
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Felicitari

Desi e sub forum de endo , desi se discuta numai despre prezentarile de endo ,desi a existat viata stomatologica si in cladirea veche a facultatii unde s-au desfasurat prezentarile " non endo " , cu toata sinceritatea ii felicit aici pe organizatorii congresului care a iesit fara nici un fel de incidente la un nivel foarte bun. Ca spectator apropiat un 10+ la colegii din UMF Craiova care foarte discret au muncit 24/7 pentru congres.
Bravo si ne vedem la anu'!
gptr a multumit.
Vechi 28-03-10, 21:40   #64
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Pentru cei ce nu au fost prezenti, comentariile in engleza (textul initial, special pt voi).

Partea 1
Fisierele atasate
Felul fisierului: ppt Endodontic Retreatment Roberto 1.ppt (7,80 MB, 87 vizualizari)
Vechi 28-03-10, 21:42   #65
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Partea 2/

Sa activati si comentariile care sunt in josul paginii, in modul de viziionare normal, nu in modul slide show.

Multumesc mult organizatorilor ! Ne-am simtit f. bine in Craiova in mijlocul prietenilor si colegilor de acolo !

A fost superb sa imi revad colegii din tara si fiu alaturi de voi !
Fisierele atasate
Felul fisierului: ppt Endodontic Retreatment Roberto 2.ppt (6,76 MB, 81 vizualizari)
Vechi 28-03-10, 23:12   #66
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc mult Roby de prezentarea trimisa.
Din pacate nu am reusit sa ajung anul asta la congres.
Mi-ar fi placut sa ajung mai ales pentru a ma intalni cu prietenii de pe eugenol. Mai ales mi-e ciuda ca am ratat ocazia sa il vad pe Roby, care e ceva mai departe si am mai putine ocazii sa il intalnesc.
robbycarlos a multumit.
.
Vechi 28-03-10, 23:38   #67
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

ce a zis Stefan, e valabil si in cazul meu......data viitoare.
robbycarlos a multumit.
.
Vechi 29-03-10, 01:04   #68
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Imi pare rau ca nu am putut veni la congres si multmumesc tuturor celor care au scris aici despre ce s-a intamplat acolo.

Am citit prezentarea lui robert, foarte interesanta si multumesc mult pentru share. O abordare medicala serioasa si nu una doar tehnica.
Trebuie sa recunosc ca m-a cam bulversat, eu obisnuit fiind sa retratez endo la full si nu focalizat/ghidat pe patologie. Oricum, deocamdata, in lipsa unor mijloace imagistice adecvate e clar ca nici nu as putea.

As avea totusi cateva intrebari (stiu ca frumos ar fi fost sa fie la live, dar asta e):

1. Ce se intampla cu sigilarea sistemului endodontic pe care nu-l retratam atunci cand este supus actiunii irigantilor si efectului termic al hipocloritului incalzit? Ar fi necesara o sigilare preendo la nivelul camerei pulpare, macar temporara (gen ionomer, compozit flow, strat de adeziv)?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/9945-congres-international-endodontie-zilele-medicinei-craiovene-2428-martie-2010-a/

2. De unde stim ca acest echilibru intre patogenii ramasi la nivelul sistemului neretratat si factorii de aparare ai organismului va ramane la fel? Ok, putem reinterveni la o data ulterioara sa zicem, dar daca in acest mod compromitem o restaurare protetica complexa? Din ce am vazut in prezentare sunt doar dinti sa zicem "solo".

3. Daca prin anamneza aflam conditiile tehnice in care s-a realizat tratamentul anterior (adica sa zicem fara diga, cu sigilanti cu paraformaldehida/corticosteroizi) si acesta este under standard of care, in lipsa unei patologii decelabile clinic la nivelul dintelui si radiologic (incl CBCT) la nivelul unei radacini este ok sa nu retratam radacina respectiva?

Oricum foarte interesanta ideea. Retratamente partiale am vazut si in Weine ed. din 1987 cu mentiunea ca informatiile radiologice erau mult mai limitate la vremea respectiva. Apoi moda cu full retrat. Si acum din nou retrat partial. Istoria se repeta, dar la alt nivel, mult mai evidence-based...
robbycarlos, gptr si driulia au multumit.
zeno_florita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-03-10, 14:20   #69
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Ciao Zeno !

Multumesc mult pentru raspunsuri si comentarii la prezentari, sper ca multi dintre noi sa ne punem intrebarile astea si sa le analizam cat se poate de serios, asa cum ai facut si tu.

Si eu am fost mereu si in principiu sunt impotriva acestui sistem de alagere a retratamentului bazat doar pe anumite segmente ale dintelui - anumite radacini. In ultima vreme imi mai schimb insa opinia.

O sa incerc sa raspund foarte punctual la intrebarile tale, si sper sa revin cu amanunte cand ma intorc in AMS si o sa am baza de date cu articole in original la dispozitie.

1. O sigilare temporara a podelei camerei pulpare pe zona canalelor c enu vor fi retratate este de preferat. La ora actuala insa nu avem nici un studiu care sa indice asa ceva. In sensul ca ar fi intr-adevar mai bine. Suntem in zona speculatiilor, asa cum speculam de exemplu teorema ca daca obturam canalele, bacteriile nu vor mai avea cum sa traiasca si sa manance si mor. Nu e demonstrata aceasta teorie...din pacate.

2. Nu avem cum sa stim ca echilibrul va ramane la fel. Ceea ce stim insa din studiile lui Orstavik (1987) si Waltiomo (2001 parca) este ca in jur de 90 % din endo-uri esueaza si dezvolta PAC in primii 2 ani dupa tratamnentul pulpitei sau necrozei fara PAC. rata de late failure pe dinti fara re-interventie este enorm de mica, si atunci ne intrabam daca pe pacienti ii scutim de rezectie apicala fiindca 90 % se vindeca cu endo ne-chirurgical, oare de ce nu am scuti si unele canale ce la nivel de CBCT nu au leziune de un retratament ce probbail in 90 % nu va fi necesar ?

3. Dintii pe care nu i-am retratat pe anumite canale, sunt tratati initial fara diga si fara multe amanunte normale si logice unei endodontii moderne. Insa biologia acelui pacient vrrea sa contrazica logia noastra medicala si teoriile noasytre din carti. Pana acum eram tentat sa cred legea cartilor si a speculatiilor anumitor autori (care nici macar nu au in spate un high evidence base, cu toate ca sunt celebrii)...In ultima vreme incep sa apreciez poate mai mult biologia corpului uman si o accept asa cum e.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=9945

Insa e important ca lumea sa sesizeze ca tine, mine si restul ca nimic nu este sigur 100 %, ca inca pasim pe terenuri miscatoare si ceeea ce azi pare ca e sigur negru, maine poate fi gri iar poimaine alb...

Thanks again Zeno ! Sper sa ne revedem curand !
Vechi 29-03-10, 21:31   #70
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.
0 (+1/-1)     

Felicitari robby pt prezentare si participare!
Eu nu am fost prezenta dar cu viitoarea ocazie nu o sa pierd momentul.
robbycarlos a multumit.
Vechi 01-04-10, 00:47   #71
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Default rezumat post-congres si o prezentare

as fi preferat sa aud comentarii ca a fost prea putin prezentat in abordarea pacientului.
legat de procente am rectificat
legat de poza cu doamna care fuma, am spus atunci in sala, am crezut ca e suficient: era in camera asisitentelor care nici macar nu era pe acelasi etaj, deci nu in cabinet Sergiu...
Fisierele atasate
Felul fisierului: doc Rezumat dupa congres.doc (1,75 MB, 39 vizualizari)
Felul fisierului: ppt Abordarea pacientului Craiova 2010.ppt (7,95 MB, 25 vizualizari)

Modificat ultima data de gptr; 01-04-10 la 01:11. Motivul: am uitat sa adaug ceva
gptr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-04-10, 01:21   #72
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Si prezentarea ppt de la albirea devitala
Momentan prezentarea ppt cu diga are 15 kb asa ca mai trebuie sa o compresez . O sa vad daca mai rezist azi sau imi ramane tema de casa.
Toate prezentarile se deschid si cu powerpoint si word mai vechi de 2007
Fisierele atasate
Felul fisierului: ppt prezentare albire devitala Craiova 2010.ppt (4,32 MB, 27 vizualizari)
zeno_florita si curly au multumit.
.
Vechi 01-04-10, 10:54   #73
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.
+2 (+2/-0)     

georgiana,

congresul acesta a fost gratuit sau cu taxa?

pai daca a fost cu taxa, nu ti se pare normal ca invitatii sa fie platiti pentru munca depusa?

ti se pare normal, de exemplu sa te invit la mine la munte la cabana, si la sfarsit sa iti zic - chiria per 3 zile a costat atata, mancarea din frigider pe care ai mancat-o a costat atata, deci te costa atata? ce invitatie mai e si aia????
caci cam asa invitatie am primit si eu si camil si zeno - va invit , dar pe banii vostrii
(deci automat ca daca am venit pe banii mei am venit sa ma simt bine si eu si echipa mea - asistentele - si sa nu ma stresez ca maine la 8 am prezentare , blabla. )
e bine ca romanii sa invete ca lucrurile bune nu sunt gratuite.

iti place un film - il cumperi(autorul filmului castiga x % din incasari)

iti place o carte - o cumperi(autorul cartii castiga x% din incasari)

iti place de un lector - platesti(lectrorul castiga x% din incasari)
augustin a multumit.
.
Vechi 01-04-10, 11:12   #74
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
-1 (+0/-1)     

ce facuratzi mah, l-atzi suparat pe drim!?
Vechi 01-04-10, 11:28   #75
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

sergiu are dreptate
Vechi 01-04-10, 11:29   #76
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

dataviatoare sa-si puna pretzu pa site
Vechi 01-04-10, 13:10   #77
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc din nou de share.

Interesant studiul histologic a lui Domenico Ricucci si faptul
un dinte vital poate avea o parodontita apicala acuta sau cronica fara ca vitalitatea sa fie afectata, care l-am mai gasit vag mentionat (din pacate nu mai stiu unde).
Am intalnit aceasta situatie, ce-i drept rar la dinti la care tratamentul de canal era dictat si din considerente sa zicem protetice.
Insa ce facem oare din punct de vedere diagnostic (dinte WNL la test de vitalitate si cu leziune apicala). De unde putem face diferentierea LEO / non-LEO?

In legatura cu albirea devitala eu am totusi o retinere (poate nefondata) fata de realizarea barierei peste obturatia de canal cu compozit din doua motive:
1. de unde stim ca nu ajunge adezivul sa blocheze canaliculele dentinare si in zonele de interes pentru albire (de exemplu cand uscam usor pentru evaporarea solventului) si nu ne incurca
2. ma gandesc ca faza organica din compozit ar putea suferi ceva degradari in urma aplicarii unei substante oxidante peste.

Modificat ultima data de nico; 01-04-10 la 17:34. Motivul: sorry zeno, e greu de citit in formatul initial
zeno_florita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-04-10, 14:16   #78
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Sergiu, asa cum am spus ti-am respectat decizia, de aceea nici nu am insistat in toate zilele in care ne-am intalnit la congres, insa nu vreau sa fiu eu acuzata ca nu te-am invitat. Ceilalti invitati, inclusiv unii internationali au venit din placerea de a veni, pe fonduri proprii. Au inteles criza care exista la nivel national si mondial. Eu nu am avut de unde strange fonduri pentru microcursuri. Proiectul avea doar un singur eveniment in antecedente si mi s-a spus, pe buna dreptate, ca nu au incredere in el momentan. Poate la anul lucrurile se vor schimba. Voi vedea si voi afla.
Pe de alta parte ma bucur ca deja cei ce au prezentat anul trecut la Rin, anul acesta prezinta cursuri private si/sau platite de distribuitori. "Asta e pofta ce am poftit eu", asa cum am spus si in rezumat.

Pentru Zeno, indicatia mea verbala era sa pui compozit fluid, pe care sa il activezi cu o sonda pentru a folosi tixotropia lui ridicata, fara sa ii faci bonding. De asemenea pentru a nu folosi acid de demineralizare am considerat util sa spun metoda mea: se pune gel de albire si se activeaza ultrasonic pana cand vizual gelul este alb (plin de bule). Ai nevoie de un limitator care sa dureze o perioada scurta de timp, sa fie usor de indepartat ulterior, care nu are nevoie sa reziste la forte mari de flexie sau presiune asa cum se intampla la masticatie.
Daca nu iti convine, CIS de cimentare e foarte ok si el. Coronar peste gelul de albire este foarte ergonomica aplicarea de compozit fluid. Ca sa nu mai vorbim de volumul necesar
Legat de prezentarea de diga avand in vedere volumul initial, am facut jpg din toate slide-urile in afara de 27, 28 si 29 care erau necesare sa ramana in varianta initiala. La restul cred ca se poate vedea fara cuvinte. Daca este necesar pot veni si cu un text, insa eu nu il fac niciodata inainte de prezentare, asa ca nu am unul scris momentan.
Sa aveti spor in tot ceea ce faceti.
Fisierele atasate
Felul fisierului: ppt prezentare diga pentru eugenol.ppt (4,25 MB, 31 vizualizari)
zeno_florita a multumit.
.
Vechi 01-04-10, 18:45   #79
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.
0 (+1/-1)     

foarte tare, sa inviti un lector strain dar sa isi plateasca el deplasarea si cheltuielile
tipic mioritic.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, ajutor, aur, auto, banii, buna, carti, cazuri clinice, colegi, comunicare, curenta, date, discutii, endo, esecurile, experienta, iga, impartasit, intrebare, invata, invatat, loc, macar, microscoape, moarte, munca, nime, nou, nume, salut, simplu, strainatate, test, zilele

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/9945-congres-international-endodontie-zilele-medicinei-craiovene-2428-martie-2010-a/
Publicat de For Type Data
Congres international de endodontie si Zilele Medicinei Craiovene 24-28 martie 2010 - news Today! This thread Refback 21-03-10 00:59

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (16:16) timp.

Alegeti schema de culori preferata: