Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

fara titlu

discutie din eugenol.ro : buna seara , daca va aduceti aminte de mine eu sunt un membru nou (proaspat absolvent). am si eu ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree5Multumiri
  • 3 Scris de dr_molar
  • 1 Scris de Cosminf
  • 1 Scris de augustin

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 29-10-09, 00:03   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default fara titlu

buna seara , daca va aduceti aminte de mine eu sunt un membru nou (proaspat absolvent).
am si eu intrebare pt endodontii
aseara (27-10-2009) mi-a venit o doamna la 23:00 noaptea cu dureri la nivelul hemiarcadei maxilare stg la (2.7) dintele este cariat si este localizata caria pe eretele mezial si are caria subminata ocluzal ,iar doamna spunea ca durerea este pulsatilala percutie in ax (+) am creat o cavitate cat m-a lasat pacienta si am aplicat DEVITEC+DENTOCALMIN+SI O OBTURATIE PROVIZORIE si i-am dat trimitere la Rx ,astazi a venit am observat pe Rx ca camera pulpara este retrasa (doamna are in jur de 40 ani ) am facut anestezie ca avea sensibilitate si am inceput sa fac deschiderea pt pulpectomie am reusit sa creezi deschiderea canalului palatinal iar cele vestibulare nu si cavitate care am creat-o este ffff mare intre timp a inceput o sangerare am pus sonda a fost ceva moaleee am cheamat alt medic si mi-a zis sa pun un IONODIS si o buleta de vata si sa inchid provizoriu pana data viitore ..
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/8639-titlu/
OARE AM FACUT O TREPANARE AL PLANSEULUI CAMEREI PULPARE??
OARE SE POATE INCHIDE?
OARE UNDE SE AFLA CELE 2 CANALE VESTIBULARE , LA CE ADANCIME POT SA FIE ??

MI-A FOST GREU SI CU ACCESUL , CUM TREBUIE SA FIE POZITIA MEA CA SA AM UN ACCES MAI BUN ??

IMI CER MII SCUZE DACA AM ASA DE MULTE INTREBARI , STITI CUM E LA INCEPUT , VA ROG TARE MULT DAC MA PUTETI AJUTA
IMI PARE FF RAU CA NU AM FACUT POZA LA Rx CA SA DATI CU PARERI
VA MULTUMESC ANTICIPAT

WATTAD MOHAMMED
drwattad83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-10-09, 00:18   #2
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

mohamed...nu te speria...perforatii am facut si facem cu totii...o sa postez eu un caz cu un 2.7 care avea 2 canale. unu v si unu p. eu l-am cautat pe dv si l-am creat eu singur.
am obturat bine canalele care au fost gasite, apoi am condensat peste perforatie amalgam, pt ca MTA nu am. si acum astept sa vad ce se alege...deci se intampla la toate casele...

uite iti trimit un link sau doua utile:
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=8639
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

poate nu ai cautat tu bine canalele vestibulare sau poate e numai unul ca in cazul meu...oricum te rugam sa pui niste rx si poze facute cavitatii de acces in dinte in gura (in oglinda)...

iti pun si aici biblioteca eugenol=carti bune . descarca si citeste asa incet incet te vei perfectiona...

asteptam.....
.
Vechi 29-10-09, 00:32   #3
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

multumesc DR. BRATA de link-urile si multumesc pt incurajare , am sa incerc sa fac poze si de cavitate si de Rx
si bineinteles si de rezultatul final al acestui caz o seara buna
.
Vechi 29-10-09, 00:49   #4
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Ok daca o sa continui cu taraneala care te-au invatat(ne-au invatat in facultate ) o sa ai reusite fabuloase si canale negasite, carii laste. Pacientu nu are ce cauta in pozitia sezut trebuie sa stea la orizontala cu o bucata de cauciuc in gura(diga). Trebuie sa deschizi cavitatea numai privind in oglinda. Adica tu privesti in oglinda unde frezeaza capul frezei. Recomand alea cu cap lung. Cu oglinda faci 2 lucruri -1 vezi ce e in cavitate si 2 trebuie sa iti dirijezi lumina pentru a lumina cavitatea. Ce buna ar fi o lumina mai puternica la unit Lumina trebuie proiectata vertical de sus in jos deviatie cateva grade in functie de arcada la care lucrezi. Daca lucrezi cu lupe si ai lumina la ele e lux. Nu ne apasam pe SANII pacientei si ne luxam gatul pentru a arunca o privre in cavitate ca apoi sa dam cu freza pe unde am memorat noi ca trebuie . Canalele nu se cauta ele pur si simplu sunt foarte vizibile daca indepartezi doar plfonul camerei pulpare fara a atinge planseul.Tu tr sa stai in spatele pacientului cu pozitia scaunului usor inaltata astfel ca sa privesti de sus in jos in oglinda situata in gura pacientului. Vezi ca la inceput e greu. Imaginea in oglinda e bidimensionala iar ochiul este obisnuit cu imagini 3d. Tr sa iti exersezi putin creerul sa se obijnuiasca. Exercitii recomandate- scrii pe o bucata de hartie privind doar intr-o oglinda dentara. Sper ca ti-au fost de folos cateva din explicatiile mele
augustin, dr.Brata si andreimine au multumit.

Modificat ultima data de dr_molar; 29-10-09 la 01:24.
dr_molar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-10-09, 00:53   #5
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Salut...
In primul rand ce cauta pacienta la 23 noaptea? Eu nu cred ca un medic poate lucra la calitate maxima la aceasta ora...
Înainte sa faci orice manopera ca medic incepator trebuie sa te asiguri ca ai in cap toată teoria si toate posibilitatile.
Nu vreau sa fiu rău dar dacă tu nu ştii răspunsul la întrebările astea mai ales după ce a plecat pacienta si ai avut timp sa citesti...înseamnă ca nu trebuia sa te apuci de dinte...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=8639
Sunt atatea cărţi si informaţii pe eugenol...unde se explica clar toate posibilitatile de localizare a canalelor.
Cel mai important este sa ai o deschidere corecta a camerei pulpare,dacă asta o gresesti de la început poţi strica totul. Probabil nu ai deschis complet camera pulpara...dacă ţi-e frica intra cu o ansa de detartraj fiindcă ai mai mult control...
Un ultim sfat... In ingle parca sunt nişte scheme cu dinti canale si variante... Noaptea tre sa le visezi in somn.le imprimi pe foi si le inveti.
Vechi 29-10-09, 00:56   #6
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

27 calcificat chiar pt un doctor cu experienta e un calvar, nu stiu cum ar putea fi tratat predictibil de catre un incepator.
Morala? Ia-o incet... Si eu as vrea sa fac sinus lifting, dar nu am pus inca nici un implant...
dr.Brata a multumit.
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-10-09, 01:28   #7
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

mohammed, sa intrii pe topicul meu ala "batalia cu endodontia" si ai acolo niste linkuri cred eu utile...
.
Vechi 29-10-09, 03:05   #8
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

sico,tin sa te contrazic in legatura cu lucratul noaptea..eu cel mai bine functionez noaptea ,de aceea 3 zile pe sapt lucrez de la 3 dupa amiaza la 6-7 dimineata fara probleme...in rest lucrez diminetile si randamentul nu e asa de bun..in general chestiile dificile le pun noaptea ca am randament maxim atunci..in plus noaptea nu am contratura care sa ma fac sa lucrez mai rapid la chestii la care e nevoie de multa atentie si rabdare,de finete
Am ajuns asa pt ca cei cu o stare materiala buna lucreaza pana pe la 10 seara si pt ca am inchiriat toate contraturele,trebuie sa inghesui o tona de persoane in intervalul 22-00..asa ca ii programez pana dimineata si toata lumea e fericita...e greu dar merita dpdv material
anduluta81 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-10-09, 11:08   #9
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

e o prostie sa lucrezi noaptea... romanii trebuie sa invete ca noaptea e doar pentru urgente.. iar ala cu bani care zice ca el nu poate de cat dupa 22 trebe sa invete ca la fel cum el lucreaza pana la 22 poate ca si medicul lui vrea sa aiba noaptea libera... pentru tine cine vine de acasa la ora 2 ca sa-ti aranjeze parul, poti bine, nu poti e problema ta... cred ca se cauta prea multe in coarne pacientilor doar pentru bani...
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-10-09, 11:11   #10
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
poate ca si medicul lui vrea sa aiba noaptea libera...
uite ca nu e general valabil asta, anduluta se pare ca nu vrea sa aiba noaptea libera.
anduluta81 a multumit.
Vechi 29-10-09, 11:19   #11
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
uite ca nu e general valabil asta, anduluta se pare ca nu vrea sa aiba noaptea libera.
Ce nu face omul pentru bani...sau poate se plictiseste noaptea...
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-10-09, 11:19   #12
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Acum despre orele de lucru sunt discuţii multe.
In general cele mai bune ore sunt între 9 si 11 dimineaţa. Apoi după asta fiecare cum este obişnuit.
Vechi 29-10-09, 11:36   #13
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr_molar View Post
Ok daca o sa continui cu taraneala care te-au invatat(ne-au invatat in facultate ) o sa ai reusite fabuloase si canale negasite, carii laste. Pacientu nu are ce cauta in pozitia sezut trebuie sa stea la orizontala cu o bucata de cauciuc in gura(diga). Trebuie sa deschizi cavitatea numai privind in oglinda. Adica tu privesti in oglinda unde frezeaza capul frezei. Recomand alea cu cap lung. Cu oglinda faci 2 lucruri -1 vezi ce e in cavitate si 2 trebuie sa iti dirijezi lumina pentru a lumina cavitatea. Ce buna ar fi o lumina mai puternica la unit Lumina trebuie proiectata vertical de sus in jos deviatie cateva grade in functie de arcada la care lucrezi. Daca lucrezi cu lupe si ai lumina la ele e lux. Nu ne apasam pe SANII pacientei si ne luxam gatul pentru a arunca o privre in cavitate ca apoi sa dam cu freza pe unde am memorat noi ca trebuie . Canalele nu se cauta ele pur si simplu sunt foarte vizibile daca indepartezi doar plfonul camerei pulpare fara a atinge planseul.Tu tr sa stai in spatele pacientului cu pozitia scaunului usor inaltata astfel ca sa privesti de sus in jos in oglinda situata in gura pacientului. Vezi ca la inceput e greu. Imaginea in oglinda e bidimensionala iar ochiul este obisnuit cu imagini 3d. Tr sa iti exersezi putin creerul sa se obijnuiasca. Exercitii recomandate- scrii pe o bucata de hartie privind doar intr-o oglinda dentara. Sper ca ti-au fost de folos cateva din explicatiile mele
Oaoo, e asa de simplu? De stiam de faza asta mai repede...
Uite, am facut asa cum ne-ai invatat la sesarul asta si n-am gasit nici urma de canale...si n-am atins planseul...de fapt nici n-am gasit planseu...io is mai incepator...am gresit undeva?
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 16.jpg (31,1 KB, 2 vizualizari)
.
Vechi 29-10-09, 11:48   #14
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

muller, daca stii unde sa sapi si ai si cu ce, o sa gasesti canalele cam la 14-17 mm
Vechi 29-10-09, 11:50   #15
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Hai ma Muller cu caterinca. Cazurile astea is mai dificile. Dar traiectul unde a fost camera pulpara calcificata are o culoare mai inchisa de cat restu dentinei. Deschizi usor si obserbi diferenta de culoare daca ai control vizual. Apoi incerci sa spargi cu us (de obicei desi e calcificata se sparge in bloc camera pulpara) sau daca nu merge cobori usor cu freza pe conturul camerii . Ai vazut la incisivii foarte abrazati cum se vede traiectul pe pe unde a fost camera pulpara si s-a calcificat? Asa se vede si la molarii calcificati.
.
Vechi 29-10-09, 12:00   #16
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Pai de unde stii ca Mohamed nu are un caz la fel de dificil? Mai inainte ziceai ca se vad de la sine...nic nu trebuie sa caute. Zici ca se sparge in bloc camera pulpara? Poate la pulpoliti, da...Iar traiectul canalelor...poate ca se vede...la microscop...
.
Vechi 29-10-09, 12:13   #17
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Adica tu vrei sa zici ca dentina tertiara depusa e de aceiasi culoare cu restul dentinei? Eu i-am zis cum sa faca daca nu crede si vrea sa ramana la contorsionism nu are decat. microscopul e foarte bun dar majoritatea cazurilor se pot face si cu o pereche de lupe bune plus lumina corespunzatoare. Ca tot se vb mai sus eu prefer sa lucrez endo cat mai pe zi deoarece si lumina naturala ma ajuta cumulandu-se cu lumina unitului
.
Vechi 29-10-09, 12:34   #18
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

buna tututor si multumesc pt toate comentarile dure si placute , pt SICO eu nu lucrez nopate in primul rand unde lucrez eu este cabinet de urgente singurul din iasi , si in legatura cu cazul meu nu puteam sa stiu ce voi face daca nu avea pacienta Rx a-2-a zi a venit cu Rx si am vazut doar retractia camerei pulpare altceva nu imi s-a parut ciudat , doar cand am inceput cu trepanarea sper sa reusesc azi sa fac poza la Rx si marti am sa fac si poze la caz .
multumesc dr brata pt sfaturile
--------------------------
--------------------------
imi cer scuze dr molar ca te-am uitat si tie iti multumesc , stii fff bine ce conditii sunt la facultatile si ce cadre minunate norocul meu ca cunosteam niste asistenti extraordinar care sunt putin la numar care ma ajutau , am incercat sa lucrez cu pozitia orizontala si privire in oglinda mi-a fost extraordinar de greu , am sa exersez asa cum mi-a zis dr molar sper sa reusesc multumesccccccccccccc
.
Vechi 29-10-09, 13:46   #19
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sper ca nu mi-ai luat-o in nume de rău,înţeleg tot ce ai zis. De acum cel mai important este sa intelegi ce ţi-am zis si noi
Vechi 29-10-09, 17:51   #20
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

da tot camera pulpara colo si incoace.....de bucatarie pulpara nu o auzit nimeni???

muller o gasit o bucatarie in sesaru ala....de aia s-o chinuit sau inca se mai chinuie...

molaru...faza cu calcificarea e nasoala rau, si de cele mai multe ori cand ajungi sa te bucuri ca ai gasit canalul........incepe din "el" o fumusete de sangerare....mama ....mama...te-ai prins la idee?
.
Vechi 29-10-09, 18:20   #21
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Din pacate aparatura foto nu imi permite sa pozez prea bine . Dar ce te orienteaza intr-un dinte sunt 2 lucruri 1-pozitia relativa fata de circumferinta dintelui si 2 diferenta de culoare. Culoarea dentinei care inconjoara camera pulpara sau a dentinei tertiara e mai inchisa la culoare ca dentina coronara. Nu va luati dupa pozele excelente prezentate pe aici conform carora camerele puplare sunt albe si frumoase . Albul ala se obtine dupa mult hipo in canale. Daca chiar esti pierdut printr-un dinte baga guta in gaura pe care ai realizat-o si trimite la rx asa iti vei da seama de profunzimea unde esti
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 3d, bani, buna, canalele, cauta, citesti, endo, fiu, general, gresesti, intrebare, libera, lucreaza, lucrezi, manopera, medic, medicul, mm, molarii, noaptea, opera, pacienta, pacientilor, pare, parul, primul, problema, prostie, roma, romanii, salut, urgente

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (13:31) timp.

Alegeti schema de culori preferata: