Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Contradictii in Endodontie - Endometazone, % NaOCl, etc

discutie din eugenol.ro : Am recitit aici ce se discuta in ultimele zile pe diferite topicuri, cu adevarate calcule matematice si de procente ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 20-11-06, 01:24   #1
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Default Contradictii in Endodontie - Endometazone, % NaOCl, etc

Am recitit aici ce se discuta in ultimele zile pe diferite topicuri, cu adevarate calcule matematice si de procente pentru % NaOCl, din nou cu afirmatii ca folosim pasta X pentru ca "asa mi-a zis mie un medic cu experienta si si eu nu am avut probleme cu lucrul cu ea", etc etc etc.....

Nu imi propun sa raspund aici acestor aspecte fiindca deja s-a raspuns de alti colegi referitor la ce spune literatura de specialitate si ce se face de catre cei care lucreaza endodontie serioasa de zeci de ani, ideea este ca aici eu observ ca lumea contesta aspectele endodotice cele mai pure si mai de baza....

Eu din anul IV foloseam diga la endo, asa ca habar nu am ce concetratie de NaOCl sa indic pt folosire daca cineva nu vrea sa puna diga si se teme sa nu arda mucoase si buze....

Dar as vrea sa sharuiesc colegilor care inca mai duc lupta de alfabetizare in endodontie ideea ca fiecare om are propriile limite de energie si bunavointa, si ca tocmai am fost sfatuit de niste prieteni "Pick the battles that you know you can win" ...

Asa ca dragi colegi Eugenol, eu cred ca toti am scris pe acest forum de endo cam toate elementele de baza pentru o endodontie decenta. In plus pe hub s-au pus cateva sute bune de pagini de carti de endodontie serioasa (americane) pentru ca fiecare sa poata lectura ideile si principiile de baza...

Mi se pare un pic nefiresc sa avem la fiecare saptaman iar un topic cu endometazona, pentru ca cineva se trezeste fara sa citeasca nimik sa ne spuna ca medicul lui din cabinet, care are enshpe mii de ani de experienta "fara probleme", foloseste pasta asta si e "ok"....Eu cred ca am raspuns si v-am sharuit si datele asociatiilor profesioniste de endodontie din USA si UE privind pastele cu formaledehida sau medicamente gen endometazona.

Daca as repeta din nou aceste aspecte m-as vedea pus in situatia din filmul ce vi-l sharuiesc...Este o capodopera si eu personal o sa includ acest filmulet in orice prezentare de endo care o tin la congrese....Dupa cum veti vedea si va veti amuza, cateodata sunt batalii pe care nu le poti castiga si daca te incapatenezi sa continui discutia, lumea ce te priveste nu isi va mai da seama cine are dreptate sau nu...Filmul se cheama "never argue with an idiot" dar asta nu are legatura cu discutiile contradictorii de aici ca nu mi-as permite vrepdata sa jignesc un coleg de breasla...Asa se cheama si morala era ca nerev argue with an idiot because the ones looking at you will not be able to distinguish who is the idiot...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/815-contradictii-endodontie-endometazone-naocl-etc/

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 20-11-06, 23:59   #2
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

tristul adevar e ca ai dreptate.

uite cine vb, ala cu clatiti si scuipati. nui nimic. vestea buna e ca mi-am luat diga si bag la greu, plus NaoCl, plus edta. Apex finder am in degete, da o sa-mi iau unul pt confirmare.
molnar_ro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-11-06, 00:01   #3
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

apropos de statisticile lui drlouis: camera intraorala am deja.

dar mentionez ca o foloseam ca sa vad canale. in perioada cand nu aveam fibra optica la turbina si nici endo acces bur sau diamendo. ma rog, evoluam cu totii sper.
.
Vechi 21-11-06, 12:04   #4
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default niciodata

molnar niciodata nu vei avea apex finder in degete!

felicitari pt. diga dar sa stii ca fara apex locator nu ajungi departe, si treaba aceasta este argumentata de nenumarate ori la sectiunea de endodontie;

scuza-ma dar totdeauna ma enervez pe persoanele care se uita superior la mine si imi explica ca ele simt apexul

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-11-06, 00:48   #5
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

m-am jucat pe o gramada de dinti extrasi in ideea ca o sa simt apexul. teapa de zile mari la toti, nu am reusit sa il simt, mereu peste cu acul. apex locatorul va fi sfant la mine in cabinet, clar sfant
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-11-06, 00:55   #6
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Probabil ca apexul la cei mai multi nu se simte la degete ci la ureche.

Ajungi acolo si auzi un "Auu"
Vechi 22-11-06, 00:58   #7
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

nu stiu daca e cea mai buna metoda, eu sunt patit cu cineva caruia i-am bagat ceva bacterii in parodontiu cu acul catand dupa apex. nu mai vreau metoda asta plus ca parca trebuie mers pana la jonctiunea cement dentina care nu e chiar la varful radacinii
.
Vechi 22-11-06, 01:00   #8
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

"au!" zice si daca mai e nerv pe canal, nu e buna metoda
Vechi 22-11-06, 01:04   #9
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Nu folosesc metoda asta. (folosesc apex loc)
Era doar o firava explicatie la cei care simt apexul la degete.
Vechi 22-11-06, 01:05   #10
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de aurelian
nu stiu daca e cea mai buna metoda, eu sunt patit cu cineva caruia i-am bagat ceva bacterii in parodontiu cu acul catand dupa apex. nu mai vreau metoda asta plus ca parca trebuie mers pana la jonctiunea cement dentina care nu e chiar la varful radacinii

si eu bag bacterii in parodontiu cu apex finder cu tot.
e inerent , pentru ca toate acele transporta....
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-11-06, 01:10   #11
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Aurelian , super ca ai amintit de fraza asta "geniala" din cartile de endo, ca sa vedeti si voi cum oameni celebri si ilustrii din Endodontia mondiala, de ex Prof Weine din USA, vorbesc si predau niste lucruri care sunt ridicole...Si e bine ca Aurelian a amintit fraza asta aici la topicul de "Contradictii":

Citat : trebuie mers pana la jonctiunea cement dentina

Ma intreb cum oare Weine sau alti profesori de Endodontie din lume asta pot CLINIC sa simta sau sa determine JONCTIUNEA CEMENT DENTINA in zona apicala ??????????????????

la faze din astea amuzante privind sfaturi CLINICE date de TEORETICIENI cateodata se potriveste un audible din YM : when your IQ reaches 50 you should sell
Vechi 22-11-06, 01:13   #12
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Si alt elelemnt care nu e contraidctie in endodontie si e postulat , cel putin pana acuma :

orice metoda de instrumentare, manuala si rotativa, duce bacterii peste apex daca esti patent si vrei sa cureti ce e acolo. Conteaza cat duci peste apex si cum. Ca daca in spirit hraparezt si obsedant (caracteristic noua din pacate) ne azvarlim intr-o necroza cu PAC sa bagam imediat un ac 015 in apex, apai e clar ca luam pe el tot gunoiul de pe canal si il ducem jos peste foramen.....
Vechi 22-11-06, 01:15   #13
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

sa fi sigur ca am zis asta din carti, dovada ca nu le-am primit degeaba, apexlocatorul pana unde masoara lungimea canalului??? jonctiune sau mai departe putin????
.
Vechi 22-11-06, 01:16   #14
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

eu recunosc, in spirit harparet am bagat bacterii si nu mai vreau
.
Vechi 22-11-06, 01:18   #15
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de aurelian
sa fi sigur ca am zis asta din carti, dovada ca nu le-am primit degeaba, apexlocatorul pana unde masoara lungimea canalului??? jonctiune sau mai departe putin????

pai daca esti baiat destept iti raspunzi singur la aceasta intrebare

sa nu se bage nimeni sa il ajute ca sterg tot.

Aurelian ai tema de gandit pana maine.
.
Vechi 22-11-06, 01:37   #16
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

pai sa o luam logic, ele merg masurand rezistenta tesuturilor nu??
atunci ar trebui sa masoare pana in locul unde rezistenta e ce-a mai mica adica constrictia teoretic, numai ca .... eu cred ca de cele mai multe ori va masura pana la foramen
.
Vechi 22-11-06, 01:54   #17
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

acuma imi zice-ti ce masoara
am zis ce cred eu. oricum gageturile nu sunt preferatele mele ca sigur le testeaza altii care nu au ce face?
.
Vechi 22-11-06, 09:23   #18
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Foramen
camil ianes este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-11-06, 09:24   #19
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Nu mai, am gresit, pana la calcificarile inpenetrabile din treimea apicala, intalnite foarte des in practica mioritica :-))).
.
Vechi 29-11-06, 01:05   #20
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

citesc si eu weine prin amabilitatea lui robby
si ma doare deja capu
am zis sa incep ushor, cu determinarea lungimii de lucru.
ma rog, el uraste apexlocatoarele,
determina lungimea de lucru pe erixuri
si are o metoda brevetata
wl mai mica cu 0.5 mm decat cea stabilita pe rx, daca e pana in 30 de ani, daca e peste 30 de ani, 0.625 mm

pana mea cum calculeaza el nustiu.

da mi-am raspuns la o intrebare existentiala
daca faci depasiri , prognosticu in timp e net mai scazut decat daca esti mai scurt cu 0.5-1 . nasol.
bai nu mai obturati cu pufuri sa dea bine in erix ca d-aia va mor dintii

ce e misto e ca are cazuri monitorizate pa 20-30-40 de ani nene

si multe sunt cu tubliseal
deci zoe
cu rashinoase n-are.....
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=815

si mai era o pasta , ceva cu W in fatza, imi scapa acu , tot ca sigilant
ce -o fi? ca doar v-am zis prima litera.

ideea e ca eu trec prinr-0 mare problema
inainte eram scurt,
pacientii fericiti
acu sunt barbar, dau la apexu radiologic far probleme
pacientii nemultumiti ca ii doare cateva zile bune
si deja se strang cazuri ca dupa 2 sapt inca mai se jeneaza la muscat....
sa le fac rezectie?
da cred ca trec iar pe scurteala sa se simta bine

a, si mai are si cazuri in care obt sunt mai scurte cu 3-4-5mm , lasate de el asha la oha sa vaza daca se vindeca pac-ul
culmea se vindeca , sa inebunesc.
de unde iar ajung la vorba aia ca conteaza cleaningu shi shapingu, si obt coronara de calitate, si abia apoi obturatingu.
.
Vechi 29-11-06, 01:08   #21
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

separat de asta
lui condensarea laterala/verticala ii pute ca ai risc de vrf crescut.......
pai sa obturam monocon in continuare si cu asta basta

ma asta e prof de endo?
.
Vechi 29-11-06, 01:09   #22
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

vrf=?
Vechi 29-11-06, 01:11   #23
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de rocsa
vrf=?
vertical root fracture(vezi dictionaru de termeni endo al lui Robby :wink: )
.
Vechi 29-11-06, 08:25   #24
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Wach'a paste, e tot un zoe care il folosesc adeptii lateralei si Weine e unul din tatii lor :-))).
.
Vechi 29-11-06, 09:30   #25
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Mai Dreame, eu ti-am dat cartea aia ca amuzament.

Eu o citesc pur si simplu din nevoia de a sti ce au zis si aberantii in endodontie, adica sa fiu informat, nu sa ma intrebe cineva ceva si sa ma contrazica cu niste afirmatii si sa zica ca asa a zis un prof din America, si eu sa nu am habar despre cine e vorba.

Cand citeam Weine incercam sa fac o conexiune cu unele aberatii care se mai spun de profesori romani si ma gandeam ca nah, or fi astia fani Weine si de aia prezinta chestiile alea aiurite.

Sa citesti la instrumentare cate ace foloseste...le taie 1-2 mm sa isi faca custom files de 12 mm sau 17 mm, innebunesti daca te apuci de un tratament a la Weine.

Am mai zis ca peste tot proba timpului o au sealerii pe baza de ZOE. E logic ca nu sunt cei mai buni, dar sunt singurii sealeri folositi serios inca din anii 50-60 cu monitorizare lunga si cu succes clinic & radiologic. Cu conditia canalele alea sa fie curate si spalate ca lumea.

Ref la lungimea de lucru trebuie sa facem o distinctie ca si asta e o controversa in endodontie :

1. Tehnica scandinava : astia fac RX si scad 1-2 mm din WL data cu acul pe rx. Dupa care ca niste robotei fac o preparatie super tare dar la 1-2 mm de apex radiologic, dupa care fac o laterala , iarasi f minutioasa si se opresc acolo. Unii mai fac si verticala si pun conu la vreo 3 mm de apex rx si imping usor sa nu ajunga mai aproape de 1-2 mm de apex radiologic la final. Unul din cei mai tari clinciieni scandinavi cu aceasta tehnica este Gilberto Debelian, are asta o consistenta teribila cand ii vad cazurile, nu imi vine sa zic ca la origine e brazilian (parca ar fi japonez cat de exact e, totul 2 mm scurt).

2. Tehnica romaneasca si nu numai : nu se face largire coronara a canalului cu Gates sau ceva accesoriu, te vari cu niste ace neprecurbate pana in apex prematur, faci vreo 2-3 praguri acolo, nu irigi intre ace si praful de dentina se duce jos in treimea apicala, nu ai nici apex locator nimic, si obturezi pana unde se duce, adica la 2-3 mm de apex....Sa fim seriosi ca asta nu se cheama tratament endodontic "scandinav"

Apoi cu curataul si spalatul, mai e o problema ca tot se discuta, ca uite spalam si curatam dar obturam 5 mm mai scurt ca nu conteaza. Acuma imi vine tare greu sa cred ca cineva care se duce pe un WL de 21 mm cu ace si largeste si curata si spala pe toti 21 mm, si canalul e frumos curatat si spalat pe 21 mm, se impotmoleste sau "vrea" sa obtureze pe 15 mm doar. Inseamna ca intre 15 si 21 mm e o problema, ori nu a ajuns acolo cu ace (deci nici cu iriganti), ori a blocat la final (aici sunt sanse mai mari de succes ca deh, a spalat si curatat dar a blocat la final).
Vechi 29-11-06, 15:23   #26
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

sa va zic eu contradictie in endodontie:
patroana urla la mine ca stomatologu care i0a lucrat ei , in 2 ore i-a scos toti nervii de sub lucrare (vreo 8 dinti frontali premolari molari)
eu de ce stau 2-3 ore pe un singur dinte?????
din decembrie o sa il aduca chiar pe el la cabi, sa lucreze in contratura cu mine, ca nu sunt productiv de loc.
si apoi sa imi faca vant. asha ca in curand o sa imi caut de munca(aviz lui sorsirbu )

a si o alta contradictie :
de ce folosesc 2-3 fiole cateodata la pacient, nu prea ma pricep la tehnica, nu-i asha?
(molari inf vitali deh)

si de ce 2-3 sedinte de 2 ore pe 1 milion sunt chiar handicapat cateodata , nu?
(are 8 clase sa inebunesc... da mai am un rpeten patronu lui e preot)
.
Vechi 29-11-06, 18:03   #27
Ucenic Sef
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de robbycarlos
Cand citeam Weine ...
De care editie este vorba ?

Amicalement.

Peter
drpstern este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-11-06, 20:35   #28
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sincer, nici eu nu mai pricep multe. de ce: din experienta personala am constatat ca intre +0.5 sau -1 mm lungime de obt fata de foramen, daca ai curatat bine si spalat in draci nu apar diferente semnificative, cel putin din cazurile pe care le am in evidenta de vreo 4 ani. ba culmea ironiei e ca am obt depasite cu vreo 2 mm cu endomethazona in plin proces cronic, care pe urma s-a resorbit (procesul cronic). am dovada pe rx. iar durerea, daca nu intri mai mult de 0.5 mm dincolo de apex cu acul dispare dupa max 2 zile. daca tine mai mult ai fost prea barbar. subliniez ca asta in conditiile in care pana nu de mult, dupa fiecare dus cu naocl pac mei clateau bine si scuipau.
in legatura cu WL determinat pe rx eu fac altfel: pun stoperul la lungimea care se vede pe film si coroborez ceea ce se vede pe film cu ceea ce simt tactil ca ar fi constrictia. si sincer rezultatul nu arata rau. sunt convins ca cu AL mergi la fix, dar in lipsa aproximezi decent, adica +0.5 -1mm, ceea ce repet ca din experienta mea limitata pare a fi ok pe termen mai lung.
.
Vechi 29-11-06, 20:39   #29
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

acum am trecut la diga (pe care inca mai trebuie sa exersez), iar intre sedinte nu mai bag MPCP ci caoh cu r4 sau r4 simplu, depinde ce am avut acolo. sunt curios de rezultate comparative pe termen mai lung.
probabil ca pe cand o sa ma lamuresc o sa fiu om batran si atunci deja o sa fie prea tarziu.....
.
Vechi 29-11-06, 21:28   #30
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Buna Peter si salutari spre Franta ! Poate cand timpul iti va permite o sa ne impartasesti despre ce se intampla in Franta cu endodontia. Ar fi pacat sa nu avem sansa sa auzim si de la tine lucruri foarte importante si interesante pe care cu siguranta ai avea sa ni le povestesti !

Eu am editia 6 de Weine, din 2004.
Vechi 30-11-06, 00:37   #31
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

sa mai bagam niste contradictii

weine deschide dintele fara diga
cum apare ceva cum pune

si eu tot asha fac da numa la molarii inf vitali
nu de alta da daca imi trebe reinforcement
ma apuca dracii sa dau diga jos
sa fac
sa astept
sa pun iar diga
si sa constat ca iar doare
.
Vechi 30-11-06, 00:43   #32
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Asa fac si eu jos.
La inceput puneam imediat diga si apoi era tare nasol sa o dau jos si sa fac anestezie. Sus slabe sanse sa apara probleme si acolo pun direct.

Totusi as fi curios sa aflu cum argumenteaza pulp lover-ii acel spatiu ramas pana la apex ? Banuiesc ca au si ei niste studii acolo care arata ca e ok sa faca asa pentru ca altfel mi-e greu sa pricep de ce ar lasa spatiu.
Vechi 30-11-06, 01:56   #33
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

dr dream... pai nu da jos toata diga.... da doar un pic folia la o parte de pe rama... e suficient...
Vechi 30-11-06, 02:20   #34
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de nico
dr dream... pai nu da jos toata diga.... da doar un pic folia la o parte de pe rama... e suficient...

ma enerveaza ca zboara din dycalu de pa clema......
.
Vechi 30-11-06, 13:47   #35
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cel mai bine cred ca ar fi sa ai in cabinet un aparat pentru radiografii digitale.Poti sa verifici in timpul actului operator lungimea de lucru cu acele pe canal, poti face cate radiografii doresti si din cate unghiuri doresti, drept urmare ar conta mult in economia situatiei. Si daca stai sa te gandesti, se merita investitia pe termen lung, pentru ca oricum banii pe radiografii iti revin tie, si nici nu iti mai trebuie film, poti mari lejer imaginea pe calculator si alte chestii din astea
gheorghe laurentiu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-11-06, 13:55   #36
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Tare de acord cu tine... Dar 4000 de euro is o suma maricica... Si cand n-ai multe par rvg ii mai la coada investitiilor
dexter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-11-06, 14:30   #37
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu ar trebui sa fie chiar asa, uite ...unii au impresia gresita ca cel mai important lucru din cabinet este unitul dentar.... total gresit.....poti sa iti achizitionezi un unit mai ''ieftinut''....cam la 5 mii asa.... si cu restul de bani ...probabil imprumutati...sa iti mai iei si alte chestii...stiu ca e mult...Dar chiar e util...uite...sa spunem ca apex finderul determina o lungime de lucru...faci radio si vezi ca esti cu 2 mm mai scurt. si stai sa te gandesti unde te-ai pacalit... s-a "stricat apex finderu"? sau de fapt te pacalesti cu apexul radiologic? Atunci mai faci o radiografie din alta incidenta si vezi ca de fapt foramenul nu este in "varful" dintelui, cum de multe ori se intampla, ci canalul se curbeaza usor in portiunea apicala....si deci apex finderul nu a mintit, iar cu noua radiografie poti observa si directia reala a canalului. Sa presupunem acum ca nu ai asa ceva in cabinet... atunci te gandesti probabil sa mergi pana la apexul radiologic si de fapt mai impingi in parodontiu vreo doi milimetri acul. Adica, in concluzie, e oare mai util sa ai spoturi in cabinet si sa platesti chirie in buricul targului sa te usture?...sau sa investesti in ceva care pana la urma....pe pacient al ajuta mai mult decat plasma si sistemul audio de 30 milioane pe care l-ai pus pentru ambient? Asta nu are legatura cu tine Dexter, dar pentru ca tot ai adus vorba....o spun pentru cei care cred ca in primul rand cum arata cabinetul conteaza...si au si ei dreptatea lor....pe termen scurt conteaza...
gheorghe laurentiu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-11-06, 16:43   #38
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de gheorghe laurentiu
Cel mai bine cred ca ar fi sa ai in cabinet un aparat pentru radiografii digitale.Poti sa verifici in timpul actului operator lungimea de lucru cu acele pe canal, poti face cate radiografii doresti si din cate unghiuri doresti, drept urmare ar conta mult in economia situatiei. Si daca stai sa te gandesti, se merita investitia pe termen lung, pentru ca oricum banii pe radiografii iti revin tie, si nici nu iti mai trebuie film, poti mari lejer imaginea pe calculator si alte chestii din astea

mai , vorbeam de controverse.......

nu de rx la scaun.ca ala e un necesar daca vrei endo adevarata.
.
Vechi 30-11-06, 22:58   #39
Ucenic Sef
Fara status.

.

Citat:
Poate cand timpul iti va permite o sa ne impartasesti despre ce se intampla in Franta cu endodontia. Ar fi pacat sa nu avem sansa sa auzim si de la tine lucruri foarte importante si interesante pe care cu siguranta ai avea sa ni le povestesti !
Eu am editia 6 de Weine, din 2004.
Eu am ramas la editia 3 din 1970 care, impreuna cu Bence, era baza la facultate cand am facut-o (1976 - 1982).

Nu stiu cat de importante si interesante pot fi ce am eu de povestit. In marile linii :
Cred ca iti poti face o parere rapida despre actualitatea franceza cu programul celui mai recent congres ADF la Link [Necesita inregistrare pentru acces.] .
Din cate mi se pare ca am inteles din forum pana acum, este o diferenta importanta in echipament : orice dentist are cel putin un generator Rx la dispozitie si multe cabinete sunt echipate cu un sistem digital ; cel putin o radiografie preop, o radiografie perop si o radiografie postop sunt obligatoare dintr-un punct de vedere medico-legal. Cum Franta este o tara in care raporturile intre indivizi si obligatiile de tot felul sunt dureroase, cazurile ca Link [Necesita inregistrare pentru acces.] pe care l-am primit in urgenta acum cateva zile, raman totusi destul de frecvente.
Din ce vad imprejur, 10 – 15 % din colegi se intereseaza cat de cat de endodontie, macar ca tentativa de a avea cat mai putine necazuri. Acestia se si echipeaza mai corect. Din cei 375 generalisti inscrisi la lista de difuzare la care mai particip si eu (Ardent@yahoogroupes.fr) , numai 6 s-au dotat deocamdata cu microscop dar lupele, locatoarele, sistemele de rotatie continua, ansele sonice sau ultrasonice si sistemele de condesare la cald sunt foarte raspandite si discutiile despre ce este mai bine si cum sunt aprige.
La o conferinta despre retratament , miercurea trecuta, echipa Machtou estima ca 80 % din tratamentele franceze sunt defectuoase din toate cauzele posibile si imaginabile in endodontie. Nu ma asteptam sa fie Louis si Machtou de acord pe ceva, dar faptul exista.
Pe de alta parte, S
drpstern este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-12-06, 19:33   #40
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de MDSK

Totusi as fi curios sa aflu cum argumenteaza pulp lover-ii acel spatiu ramas pana la apex ? Banuiesc ca au si ei niste studii acolo care arata ca e ok sa faca asa pentru ca altfel mi-e greu sa pricep de ce ar lasa spatiu.
Anyone ?
Vechi 02-12-06, 19:43   #41
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Scuze Madalin vroiam eu sa iti raspund la treab asta dar vroiam sa gasesc ceva timp sa iau niste date d-ale lor sa le postez.

O sa revin insa ideea lor este ( si eu tind sa le dau dreptate la unele faze) ca foramenul apical nu are nici o treaba cu apexul radiologic si ca ei nu vor sa puna in spatiul periapical corpi straini (adica gutaperca si sealer).Si atunci cand nu aveau foramen locataore foloseau niste tabele care le spuneau ca in medie foramenul iese la 1-2 mm mai jos de apexul radiologic. Apoi cu foramen locatoare considera ca acolo se termina unde si obutreaza (adica mai scurt). Putini dintre ei isi doresc sa lase pulpa acolo. Sunt insa si asa ceva, cei care doresc sa lase bont pulpar fiindca considera ca nu e infectat. Dar uita sa spuna ca nu e infectata in extirpari nici pulpa medie sau coronara.

In parodontite merg pe pricnipul ca e corect sa spelisi sa dezinfectezi sistemul endodontic cu CaOH si nu sa obturezi pana in vf apexului rx. Chiar au cazur in care nu au obturat deloc canalele si au ramas cu vindecari de leziuni. Dar nu au termene lungi de recall-uri.

Promit sa revin in viitor cu linkuri detaliate sa le cititi studiile lor. Acuma am facut rezumatul rezumatului ca sa nu zici ca nu vreau sa iti raspund la intrebare....
Vechi 02-12-06, 19:45   #42
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de MDSK
Citat:
Publicat initial de MDSK

Anyone ?
argumenteaza ca in extirpari vitale ala 1-2mm de bont apical
asigura o vindecare sau cum naiba o numesc, un fel de dop cicatriceal
ca la membrele amputate

si separat au sigurantza ca nu au lezat si periodontiul in timpul tratamentului endo.
deshi adevarul e de partea tuturor.
dar gandeste-te cum e sa fi pulp lover dupa o necroza/retrat si sa ramana 1-2mm plini de bacterii
.
Vechi 02-12-06, 21:13   #43
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Multumesc mult Robby si DrDream pentru raspunsuri.
Chiar eram curios.
Vechi 03-12-06, 12:28   #44
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
In parodontite merg pe pricnipul ca e corect sa spelisi sa dezinfectezi sistemul endodontic cu CaOH si nu sa obturezi pana in vf apexului rx. Chiar au cazur in care nu au obturat deloc canalele si au ramas cu vindecari de leziuni. Dar nu au termene lungi de recall-uri.
nu inteleg, prepara pana la apex rx dar obtureaza pana la foramen?
Vechi 03-12-06, 15:54   #45
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Nu Roxana, ei considera ca acolo se termina canalul, la 2 mm de apex radiologic. Si sustin ca si foramen locatoarele tot aia le indica, desi evita sa vb f mult pe tema asta. Ei sunt celebri cu enshpe mii de cupe histologice unde intr-adevar se vede ca foramenul si deci capatul canalului nu prea are treaba cu apexul radilogic si iesei lateral si daca il obturezi pana acolo pari 1-2 mm mai scurt pe o rx, iar daca faci si inclinarea proasta la rx poate parea 3 mm mai scurt.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., anestezie, apex, apex finder, buna, canal, diga, dinti extrasi, direct, endo, folosesc, greu, imediat, inceput, intrebare, lasa, loc, metoda, mm, molarii, nerv, pricep, probleme, pulp, ramas, raspunsuri, recall, sanse, spa, spatiu, studii, ureche, vrf

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
NaOCl activare/incalzire MDSK Endodontie 5 11-05-09 17:26
Belodez - NaOCl Radu Materiale diverse 10 15-02-09 20:21
naocl si edta sorsirbu Endodontie 12 29-06-08 12:30
NaOCl ce cantitate si de ce ? MDSK Endodontie 30 05-01-07 15:09
ACE (NaOCl 5,25%) vs nerv 1.1 MDSK Endodontie 8 09-11-06 22:29

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (06:51) timp.

Alegeti schema de culori preferata: