Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

6 bate la k pe 7

discutie din eugenol.ro : Exista posibilitatea anatomica ca 6 sa aiba 4 canale si 7 sa aiba doar 3? Pacientu s-a prezentat cu ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree2Multumiri
  • 1 Scris de dr.Brata
  • 1 Scris de Muller A. Norbert

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 01-08-09, 22:32   #1
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default 6 bate la k pe 7

Exista posibilitatea anatomica ca 6 sa aiba 4 canale si 7 sa aiba doar 3?
Pacientu s-a prezentat cu durere la nivelul lui 27 .Am facut retrat la 27 cu greu din lipasa de spatiu la care am reusit sa gasesc doar 3 canale. Durerile au incetat si a urmat build-up. Sapt asta am facut si 16 care avea gangrena si surpriza 4 canale(avantaj ca am deschis eu camera pulpara) Sa ma astept la esec la 27?
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg r0.jpg (164,8 KB, 7 vizualizari)
Felul fisierului: jpg r1.jpg (352,6 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg r2.jpg (297,8 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg r3.jpg (290,0 KB, 9 vizualizari)
Felul fisierului: jpg r4.jpg (280,6 KB, 3 vizualizari)
dr_molar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-08-09, 22:47   #2
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

nu e oblig sa aiba 7, 4 canale dar se poate, cateodata si 8 are 4 canale, uitat-te pe posturile lui oprea bogdan. el o gasit 4 canale pe un 8 superior.
sa te bucuri ca ai gasit pe 6 si al 4 lea si lai si obturat. stai relax ca stii si tu ca nu va fi nici un esec.
felicitari pentry shape-uri. cum le faci?
io deabia am gasit dv pe un 7 pe care pana in sedintza de obturare l-am crezut cu 2 canale ca mv si p erau centrate si cu istm intre ele, apoi am descoperit si dv undeva in vf unui triunghi format de cele trei spre palatinal.
castelucii descrie in cartea lui un 6 max cu 2 canale asa ca orice e posibil cand intrii deep inside underdentin.
ciao
dr_molar a multumit.
.
Vechi 02-08-09, 14:43   #3
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
nu e oblig sa aiba 7, 4 canale dar se poate, cateodata si 8 are 4 canale, uitat-te pe posturile lui oprea bogdan. el o gasit 4 canale pe un 8 superior.
sa te bucuri ca ai gasit pe 6 si al 4 lea si lai si obturat. stai relax ca stii si tu ca nu va fi nici un esec.
felicitari pentry shape-uri. cum le faci?
io deabia am gasit dv pe un 7 pe care pana in sedintza de obturare l-am crezut cu 2 canale ca mv si p erau centrate si cu istm intre ele, apoi am descoperit si dv undeva in vf unui triunghi format de cele trei spre palatinal.
castelucii descrie in cartea lui un 6 max cu 2 canale asa ca orice e posibil cand intrii deep inside underdentin.
ciao
Stai relax ca nu e esec nici daca obturezi doar un canal din 4, pana la proba contrarie ...asa sunt canalele astea, naspa, se ascund unde nu te astepti...apoi gasesti si molari cu un singur canal, care-i problema. Scoti nervul, pui lucrarea si nu mai ai nici o problema
dr_molar a multumit.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-08-09, 11:23   #4
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mie la 7 mi se pare a fi morfologie de 3 canale. La 6 nu am poze dar era clar morfologie de 4 canale desi normal ar fi ca dintii sa respecte aceiasi morfologie .
Imaginile atasate
Felul fisierului: bmp molar.bmp (335,4 KB, 7 vizualizari)
.
Vechi 07-08-09, 18:16   #5
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ce multe raspunsuri
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., canale, canalele, cartea, con, descoperit, esec, forma, format, gasi, gasit, inside, lucrarea, max, molari, nervul, obtura, obturare, obturat, oprea, palatinal, posturile, proba, problema, rate, superior

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (10:21) timp.

Alegeti schema de culori preferata: