Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

ACE (NaOCl 5,25%) vs nerv 1.1

discutie din eugenol.ro : A trebuit sa fac astazi o extirpare la un 11 si daca mi s-a oferit ocazia m-am gandit sa ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 07-11-06, 22:27   #1
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Default ACE (NaOCl 5,25%) vs nerv 1.1

A trebuit sa fac astazi o extirpare la un 11 si daca mi s-a oferit ocazia m-am gandit sa testez in cat timp reuseste ACE-ul sa il dizolve.

Pus diga, intrat cu freza, tir nerf, scos nervul intreg.

Pus nerv intr-un capacel, pus ACE direct din bidon (nediluat). (tot nediluat il folosesc pentru spalaturi pe canal)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/725-ace-naocl-5-25-vs-nerv-1-1-a/

Fara a avea pretentia sa fie vreo observatie precisa datele ar fi cam asa:

In cam 10 minute a disparut aproape tot. (din cate am inteles ramasese foarte foarte putin)
Nu am putut sa urmaresc ce se intampla pentru ca lucram la pacient dar asistenta a urmarit si a fost atenta sa nu mai ramana absolut nimic. In total au fost cam 18 minute pana s-a dizolvat tot. Am insa banuiala ca timpul ar fi un pic mai scurt, undeva pe la 15 minute poate.

Poate o sa mai am ocazia sa testez si atunci o sa pun noile rezultate.

P.S. Nu am citit nici un studiu in care sa se spuna in cat timp dizolva NaOCl un nerv scos de pe canal asa ca nu pot sti daca timpul observat de mine este ok sau nu.
Vechi 07-11-06, 22:41   #2
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Sugestie

Si daca lasi un nev pe cimpul steril se... usuca , micsoreaza , ma rog ramine un firicel minuscul. De ce?
Este important prt. testul tau cu NaOCL?
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-11-06, 22:41   #3
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

mai emdeseka, da tu vorbesti de conditii ideale in care nervu e inconjurat de prin toate partile de naocl......

ideea e ca in mod normal trebe mai mult de 15 min, ca tu il dai dinspre coronar spre apical..........
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-11-06, 22:54   #4
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Pai si unde a spus emdeseka ca sunt de ajuns 15 minute pe canale ? :P
A fost un test asa de curiozitate sa vad in conditii ideale cam cat dureaza.

Este normal ca pe canale sa trebuiasca mai mult timp.
Vechi 07-11-06, 23:47   #5
Ucenic
Fara status.

.

si eu am facut un test asemanator
sii toata treaba a durat cam 20 min in hipoclorit ~5% (ACE) sii cred ca era un canin superior in discutie
Pacala este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-11-06, 00:04   #6
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Poate ca mai bine puneti doar o picatura de hipoclorit peste pulpa, cred ca cam asta e volumul de irigant care se afla intracanalar (scuzati "ca cam"-ul). Am sa incerc si eu cu picatura.
dentapro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-11-06, 21:48   #7
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

daca se iriga corect in timpul unui tratament endodontic avem cantitati importante de NaOCl care ajung la nivelul sistemului endodontic, nu doar o picatura. La 8-9 seringi de 5 ml NaOCL per sedinta, poate mai mult la molari, la 1,5 - 2 ore de stat NaOCL in canale, cu siguranta are timp sa isi faca efectele care il recomanda ca fiind irigantul de baza in endodontie...pe moment :wink:
Vechi 09-11-06, 14:30   #8
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de robbycarlos
daca se iriga corect in timpul unui tratament endodontic avem cantitati importante de NaOCl care ajung la nivelul sistemului endodontic, nu doar o picatura. La 8-9 seringi de 5 ml NaOCL per sedinta, poate mai mult la molari, la 1,5 - 2 ore de stat NaOCL in canale, cu siguranta are timp sa isi faca efectele care il recomanda ca fiind irigantul de baza in endodontie...pe moment :wink:
Cantitatea totala de NaOCl care vine in contact cu pulpa este cu siguranta mai mare decit o picatura. Cantitatea care se afla la un moment dat in contact cu pulpa nu cred ca e mai mare decit o picatura. Incercam doar sa dau o idee de replicare cit mai corecta in vitro a conditiilor in vivo. Uite, am putea pune pulpa extirpata sub un picurator cu un debit X de hipoclorit.

Sau am putea sa ne intoarcem la treaba in vivo ca e mai profitabila.
dentapro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-11-06, 22:29   #9
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

s-a facut de subsemnatul testul in vivo 8) si iaca ce a iesit: pe un 13 larg cat china am frezat partea coronara si am inceput sa nu fac altceva decat spalaturi lente ca naocl 3% (izolez cu rulouri ca diga nu am). s-a dizolvat complet in 70 de minute si vestea buna e ca nu era mic deloc. asa ca bagati naocl cu tupeu ca-si face banii.
molnar_ro este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
ace, asistenta, buna, canal, citit, diga, direct, disparut, extirpare, folosesc, freza, intampla, lucram, mine, minute, naocl, nerf, nerv, nervul, noile, observatie, pacient, pun, studiu, total, trat

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
parestezie nerv lingual dupa spix dana1 Anestezie 11 12-04-14 20:25
Belodez - NaOCl Radu Materiale diverse 10 15-02-09 20:21
naocl si edta sorsirbu Endodontie 12 29-06-08 12:30
repozitionare de nerv horia.b Implantologie 18 01-06-08 14:24
incisiv central superior fara nerv???? diadent Endodontie 17 24-10-06 14:15

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (12:53) timp.

Alegeti schema de culori preferata: