Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

endo plus chirurgie

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de Muller A. Norbert Si eu cu ce am fost rau? pai nu ai fost rau, ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree26Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 18-09-09, 19:55   #58
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
Si eu cu ce am fost rau?
pai nu ai fost rau, eu chiar ti-am multumit.

sa nu credeti ca io ma consider atotstiutoru', chiar daca uneoari impresia asta o las....hi hi

fiecare suntem intr-un proces continuu de invatzare....nu? EMC

norbert, tratamentele au fost facute in anumite conditii, DATE, nu ideale.
privind din perspectiva asta, tzin sa consider, deocamdata, tratamentele realizate, onorabile.
.
Vechi 18-09-09, 20:02   #59
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr_molar View Post
E mai ok asa decat daca il lasa nepatentat nu?
Pe scurt, nu.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-09-09, 20:12   #60
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
deci sa inteleg ca pivotii aia de fibra de carbon sau sticla, is moi ca mamaliga si nu pot provoca fracturi. plus ca am vazut cel putin 2 cazuri, unul in cazurile lui alin, unde aproape ca aperforat lateral cu freza de pivoti, pe un molar inf cu endo f f bun. deci risc de perf plus fractura?

si inca cevaaia nu permit infiltratii vrei sa zici? adica se descimenteaza, cum am mai auzit si vin jos cu tot cu lucrare si asta din ce cauza? ca nu stiu med sa ii puna? se infiltreaza oare? se dezlipesc? se FRACTUREAZA?

cu oxidatul in canal poate asa o fi, da cat se poate oxida? sa compromita ce? parca il vad pa dcr plutind in o baie de apa in canal si oxidandu-se.

as vrea sa vedem cine ar pune pivoti la pretul unui dcr ( atentie numa partea de cabinet) adica intre 40 si 50 lei / bucata. stiti cine? nimeni....

numa asa de amoru artei...si ca asa e "OK" de parca invers nu e corect.

asta e cum ai spune ca o obturatie de canal e "OK" numai daca ai facut condens verticala la cald cu sys b si obtura.....restul e "incorecte" tuate tehnicile.

come on ....baietzi!???
man.. in cazul lui alin e vorba de o perforatie (asta daca este) pentru ca freza aia a intratacolo... cum la fel de bine pot sa pun cazuri cu pivoti turnati si perforati.. frezele sunt cam aceleasi.. deci poti cu ambele sa faci prostii.. ca de altfel cu orice care are botul activ... eu prepar pentru pivoti numai cu gg ...
acum pui pivot de fibra pentru ce???
ca e mai la moda acum?? ca da bine cand spui la pacient.. o sa punem un pivot de qoart?? sau ca poti sa=l pui cu diga pe dinte si astfel scazi riscul de reinfectare a spatiului endodontic.. sau ca au un modul de elasticitate ca si al dintelui.. pana la urma ce vrei de la pivotul asta??? sa cresti adeziunea nu??
da.. ca se castiga timp... timp care poate ca e in favorul pacientului???
acum, faptul ca tu ai pus pivot metalic... e ok..esti clasic.. dar din ce e facut?? cum scoti tu un pivot metalic mai ieftin de cat unul din fibra, turnat din aliaje nobile???
Tudor G. a multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-09-09, 20:15   #61
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pe scurt, nu. Pai de ce?
dr_molar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-09-09, 20:37   #62
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr_molar View Post
Pe scurt, nu. Pai de ce?
Baga un search pe sujenol si vei afla.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-09-09, 20:51   #63
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Deci la ce te referi? E mai rau sa il rezeci decat sa il lasi nepatentat
sau la faptul ca e obturat doar cu ciment?
dr_molar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-09-09, 22:12   #64
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
da.. ca se castiga timp... timp care poate ca e in favorul pacientului???
acum, faptul ca tu ai pus pivot metalic... e ok..esti clasic.. dar din ce e facut?? cum scoti tu un pivot metalic mai ieftin de cat unul din fibra, turnat din aliaje nobile???
Lasand la o parte pretul, care cred ca nu are relevanta in nici o discutie...(adica, pe scurt, vrei sa faci stomatologie de calitate sau nu), as mai adauga un avantaj:in cazul retraturilor, pivotii astia metalici sunt un chin.....
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-09-09, 22:17   #65
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

cum am mai zis si pe alte topicuri unul din avantajele fibrei fata de dcr metalice ar fi ca in caz de fractura aceasta apare in treimea cervicala (pt fibra) caz in care printr-o alungire se mai poate salva dintele.... si in treimea apicala pt metalice...dintele nemaiputand fi salvat
Vechi 18-09-09, 22:32   #66
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

acelasi tip de discutii gen amalgam compozit...
dar de coroane richmond ce ziceti? eu vad zilnic caci aici se fac pe rupte...
si nu pica ca frunzele toamna.
fiecare face cum vrea,DAR sunt cazuri unde fiecare isi are indicatiile si contraindicatiile.
Radu Tepordei si dr.Brata au multumit.
Vechi 19-09-09, 00:02   #67
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.brata View Post
deci sa inteleg ca pivotii aia de fibra de carbon sau sticla, is moi ca mamaliga si nu pot provoca fracturi.
man.....,aici nu e vorba de care e mai tare si care mai moale..ci de faptul ca pentru a pune un pivot metalic ai nevoie de o preparatie mai larga ca sa poti lua amprenta...deci...decimezi radacina...si de acolo fracturile.
plus ca am vazut cel putin 2 cazuri, unul in cazurile lui alin, unde aproape ca aperforat lateral cu freza de pivoti, pe un molar inf cu endo f f bun. Deci risc de perf plus fractura?

Si inca cevaaia nu permit infiltratii vrei sa zici? Adica se descimenteaza, cum am mai auzit si vin jos cu tot cu lucrare si asta din ce cauza? Ca nu stiu med sa ii puna? Se infiltreaza oare? Se dezlipesc? Se fractureaza?
nu este deajuns tu ca endodont sa faci un endo cu pivot bun,trebuie ca si proteticianul sa fie bun...de cele mai multe ori se decimenteaza lucrarile cu puncte de contact premature sau interferente...sau cazuri disperate la care s-a reincercat reconstructia din terte motive(prietenu de familie.mama ,tata..la care musai vreau sa salvez eu orice..bla bla)in 2 ani de cand ii pun ..nu am avut decat 2 decimentari...si acestea la dinti de extractie pe care am incercat sa-i resuscitez...

cu oxidatul in canal poate asa o fi, da cat se poate oxida? Sa compromita ce? Parca il vad pa dcr plutind in o baie de apa in canal si oxidandu-se.

As vrea sa vedem cine ar pune pivoti la pretul unui dcr ( atentie numa partea de cabinet) adica intre 40 si 50 lei / bucata. Stiti cine? Nimeni....
clar...nu este vorbe de pret...ci doar de avantaje biologice...nu zice nimeni ca in unele situatii nu sunt indicati si pivotii de metal...dar asta dupa ce ti-ai sigilat preperatia pt pivot inainte sa iei amprenta cu flow...alea 8 minute sau cat zici tu ..iti pot compromite trat de canal la care te-ai chinuit atata....merita...????

numa asa de amoru artei...si ca asa e "ok" de parca invers nu e corect.

Asta e cum ai spune ca o obturatie de canal e "ok" numai daca ai facut condens verticala la cald cu sys b si obtura.....restul e "incorecte" tuate tehnicile.
nu e" incorecte"....dar cand poti sa faci ceva calitativ mai bun...de ce sa mergem cu replica tipic romaneasca..."las-o ma ca merge asa"...???

come on ....baietzi!???
come on man...???

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-09, 00:14   #68
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
-1 (+0/-1)     

numa asa de amoru artei...si ca asa e "ok" de parca invers nu e corect.

Asta e cum ai spune ca o obturatie de canal e "ok" numai daca ai facut condens verticala la cald cu sys b si obtura.....restul e "incorecte" tuate tehnicile.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/7059-endo-chirurgie/
nu e" incorecte"....dar cand poti sa faci ceva calitativ mai bun...de ce sa mergem cu replica tipic romaneasca..."las-o ma ca merge asa"...???

Pai daca eu nu am posibilitati sa fac, deocamdata, obt verticala la cald inseamna ca eu nu fac acel ceva bun calitativ? deci sa nu mai fac? si nu e vb ca lasa ma ca merge asa.-asta se aplica la unu care a facut si verticala la cald si are cu ce sa faca, dar face altfel ca ii e mai usor. eu recunosc, deocamdata atat pot si atata stiu.

p.s. io stiu ca ma iubiti f f f mult, dar nu ma pupati atat ca ma umplu de saliva.....hi hi
.
Vechi 19-09-09, 01:01   #69
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

da,e o metoda descurajanta de a trata cazurile imperfecte..oricum ,bravo pt curaj,si dupa ce te stergi de pupaturi,ramai un tip care a avut curajul sa se lase criticat,desi putea sa nu o faca
anduluta81 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-09, 01:06   #70
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
da,e o metoda descurajanta de a trata cazurile imperfecte..oricum ,bravo pt curaj,si dupa ce te stergi de pupaturi,ramai un tip care a avut curajul sa se lase criticat,desi putea sa nu o faca
ceeee, am fost criticat????? cand....unde....cine? ei las ca pun eu mana pe ei....
on topic: ......pauza.....
.
Vechi 19-09-09, 08:37   #71
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In cazuri aent selectate post-urile metalice turnate sunt indicate chiar inaintea pivotilor de fibra de sticla.
Muller A. Norbert a multumit.
camellleom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-09-17, 21:54   #72
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Hahahaha!
Ce m-am mai distrat, citind threadul asta acum...
.
Vechi 05-09-17, 18:56   #73
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
Hahahaha!
Ce m-am mai distrat, citind threadul asta acum...
bro, baga niste rx de recall la cazuri
uscat stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, block, buna, cleme, diga, dintele, distal, endo, esec, exista, frumos, gasesc, gunoi, gutaperca, hidroxid de calciu, iga, las, lucrat, luna, metoda, mm, molarii, norbert, obt, prima, proteza acrilica, raypex5, retrograda, rezectia, spa, spatiul, split, studii, tehnica

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/7059-endo-chirurgie/
Publicat de For Type Data
Caz clinic: endo plus chirurgie - info Sanatate! This thread Refback 25-03-10 13:41
Caz clinic: endo plus chirurgie - news Today! This thread Refback 15-03-10 20:06

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (20:42) timp.

Alegeti schema de culori preferata: