Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Protaper manual sau Kerr?

discutie din eugenol.ro : Eu la facultate folosesc Kerr dar vroiam un sfat in legatura cu Protaperele manuale daca ar fi bine sa ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree18Multumiri
  • 1 Scris de dr.Octavian.D
  • 3 Scris de cristina ghita
  • 5 Scris de opreabogdan
  • 1 Scris de drdream
  • 3 Scris de dr.Octavian.D
  • 3 Scris de augustin
  • 1 Scris de dr.Octavian.D
  • 1 Scris de pup

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 26-03-09, 12:06   #1
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
Netolerat  -19 (+1/-20)     
Question Protaper manual sau Kerr?

Eu la facultate folosesc Kerr dar vroiam un sfat in legatura cu Protaperele manuale daca ar fi bine sa le folosesc.
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-09, 12:46   #2
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Lipiciosule....eu zic sa te apuci mai intai sa citesti ce e pe forum la sectiunea de endo...ca slava Domnului ai ce...si dupa ce ai facut asta sunt convins ca o sa gasesti raspuns la intrebarea ta. mi se pare ca ai aterizat aici pe forum si nu te-a interesat ce s-a spus inaintea ta. altfel nu-mi explic aceasta intrebare
muresan sergiu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-09, 12:55   #3
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

kerr este o firma de produse stomatologice.
Cred ca te referi la k-file.
Pt inceput ar trebui sa citesti de pe forumul de endo : tehnici endodontice simplificate pentrru gp. Camil ne invata acolo ce si cum,apoi mai vb.
Nu sunt asa de importante tipurile de ace pe cat tehnica de preparare. Ce tehnica folosesti? Cum folosesti acele?
Vechi 26-03-09, 12:58   #4
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
kerr este o firma de produse stomatologice.
Cred ca te referi la k-file.
Pt inceput ar trebui sa citesti de pe forumul de endo : tehnici endodontice simplificate pentrru gp. Camil ne invata acolo ce si cum,apoi mai vb.
Nu sunt asa de importante tipurile de ace pe cat tehnica de preparare. Ce tehnica folosesti? Cum folosesti acele?
2 ace un con si mult sealer
Vechi 26-03-09, 13:12   #5
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Acul mare si acul mic, nu?
Vechi 26-03-09, 15:17   #6
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

N-ati prins ideea, baiatul vrea esenta, rezumatul rezumatelor. Talent avem, doar suntem in anul IV, lucram cu drag si spor, nu mai trebuie invatat, documentat, cursuri, doar cateva smecherii restul se rezolva, chiar si pe scara blocului.
iulian52 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-09, 19:00   #7
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Oamni buni..decat sa facem aici offtopice fara numar ..exista sus in dreapta o manauta rosie si una verde..la 20 utilizatori care apasa rosu...mesajul se sterge...asa ca....... votati verde daca vreti sa facem panza penelopei sau rosu dupa cateva explicatii.

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-09, 19:15   #8
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
+4 (+4/-0)     

nu vreau a fiu rau, ca nu+mi sta in fire, dar nu ar trebui ca studentii sa stea la partea lor de forum???
nu mi se pare OK ca orice traznaie studenteasca sa umple forumul de discutii al medicilor care stiu despre ce e vorba in prop.
sigur ca pot sa nu deschid aceste topicuri, dar mi se pare ca dr.Lipicios Tare cam aglomereaza forumul cu chestii fara rost.
scuze daca am fost prea taios dar cam asta mi se pare mie.
opreabogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-09, 19:22   #9
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

brrrrrrr........
eu am facut ce a zis kitty.....
.
Vechi 26-03-09, 19:39   #10
djw
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

la 10 mesaje pot vota si da multumiri?
inca unul si-l votez pe lipiciosu
--------------------------
--------------------------
test
djw este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-09, 19:41   #11
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Noi nu avem voie pe forumul dedicat lor dar ei au voie aici.
Sunt studenti care isi vad lungul nasului sau care incearca,dar unii intra fara sa citeasca ce s-au chinuit unii sa scrie in 3 ani si pun aceleasi intrebari. Sincer eu cred ca nu mai este loc de intrebari stupide.
Din pacate se pare ca pe forum pot intra de la pacienti la distribuitori de produse si de la elevi care au auzit ca tehnicienii castiga bani pana la tehnicieni care ne fac contbilitatea noua si invers.
Din pacate este doar o singura arma pe care ne e frica sau nu stim sa o folosim,adica manutele alea doua.
Astfel vom elimina intrebarile care isi au raspunsul in alte topocuri deja create,dar lenea unora incarca forumul.
Lipiciosule,vrei un raspuns?
Protaper este mult mai bun.
Asta este ce vroiai sa auzi?
Vechi 26-03-09, 19:51   #12
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si eu am ascultat-o pe kitty
muresan sergiu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-09, 21:10   #13
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Kitty1604 View Post
Oamni buni..decat sa facem aici offtopice fara numar ..exista sus in dreapta o manauta rosie si una verde..la 20 utilizatori care apasa rosu...mesajul se sterge...asa ca....... votati verde daca vreti sa facem panza penelopei sau rosu dupa cateva explicatii.
la mine nu sunt active, de ce?????
Vechi 26-03-09, 21:15   #14
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.

Citat:
Publicat initial de Dr.Mada View Post
la mine nu sunt active, de ce?????
ai mai taxat pe cinva azi??? poate de aceea.
.
Vechi 26-03-09, 21:19   #15
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de opreabogdan View Post
ai mai taxat pe cinva azi??? poate de aceea.
nu am taxat pe nimeni pentru ca nu au fost active niciodata
Vechi 26-03-09, 21:23   #16
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

am auzit laude despre forumul asta dar nu mi s-a spus ca e plin de aroganti. bine ca erati voi destepti cand erati studenti. V-ati ajuns si acum gata numai cu nasul pe sus.Nu am vazut de la nimeni un raspuns frumos, un sfat frumos sau chiar si o solutie de tratament la cazurile mele.Ati incercat voi sa va dati destepti sa ma faceti "varza" dar uite acum deasta nu am sa mai dorm eu noaptea.Mi-am facut o impresie extrem de proasta despre forumul asta, speram sa intalnesc oameni prietenosi.Numai ignoranti si rautaciosi.nu ma afecteaza ma ce redeti voi cu toate ca am sa pastrez invatamintele a tot ce am experimentat zilele astea.Oricum, nu mai conteaza...sincer va spun ca ma asteptam la altceva. PA
Raluca sofia a multumit.
.
Vechi 26-03-09, 21:28   #17
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

oamenii de pe forumul asta sunt cei mai faini oameni pe care i-am cunoscut in viata mea.....
nu te supara aiurea......asculta sfaul pe care multi de aici ti l-au dat....citeste, invata din posturile mai vechi si pe urma intreaba.....
succes
.
Vechi 26-03-09, 21:33   #18
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

Citat:
Publicat initial de titiluka View Post
oamenii de pe forumul asta sunt cei mai faini oameni pe care i-am cunoscut in viata mea.....
nu te supara aiurea......asculta sfaul pe care multi de aici ti l-au dat....citeste, invata din posturile mai vechi si pe urma intreaba.....
succes
nu ma refer doar la asta. uite de ex eu am postat niste cazuri care pt mine la 24 de ani sunt destul de grele dar totusi incerc sa fac ceva..mai cu ajutorul profilor mai cu ce invat si ce primesc? numai replici rautacioase si asa mai departe.si daca am intrebat ceva am intrebat pt ca sunt curios. nu stau sa citesc acum toate miile de posturi pana intreb ceva....chiar nu am timp. multumesc de sfat dar eu cred ca acum cand au ajuns si ei undeva mai sus (si nu toti sunt sigur) privesc un student ca pe ultimu fraier, dar ei nu...nu au fost ca mine...ei in facultate au citit non stop, au facut totul perfect si sunt buni numai sa dea lectii. bulelile si compromisurile pe care le-au facut presupun ca nu le posteaza ca sa nu isi pateze numele.
.
Vechi 26-03-09, 21:38   #19
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

....daca ai citi si rasfoi forumul, ai vedea ca multi dintre membrii au postat si "BULELI" ...nu numai "SUCCESURI" ....
ma rog....suntem off topic rau de tot....asa ca....succes si spor la citit si invatat.....
.
Vechi 26-03-09, 21:40   #20
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

Citat:
Publicat initial de titiluka View Post
....daca ai citi si rasfoi forumul, ai vedea ca multi dintre membrii au postat si "BULELI" ...nu numai "SUCCESURI" ....
ma rog....suntem off topic rau de tot....asa ca....succes si spor la citit si invatat.....
multumesc.
.
Vechi 26-03-09, 21:48   #21
Initiat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Si informativ, ai un buton minune in bara albastra de sus, "cautare". Iti spune tot ce te intereseaza, in caz ca a fost initial postat. Daca nu gasesti, atunci intrebi. Cam asa functioneaza civilizat forumul asta.
patratica este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-09, 21:53   #22
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dr.LipiciosTare View Post
am auzit laude despre forumul asta dar nu mi s-a spus ca e plin de aroganti. bine ca erati voi destepti cand erati studenti. V-ati ajuns si acum gata numai cu nasul pe sus.Nu am vazut de la nimeni un raspuns frumos, un sfat frumos sau chiar si o solutie de tratament la cazurile mele.Ati incercat voi sa va dati destepti sa ma faceti "varza" dar uite acum deasta nu am sa mai dorm eu noaptea.Mi-am facut o impresie extrem de proasta despre forumul asta, speram sa intalnesc oameni prietenosi.Numai ignoranti si rautaciosi.nu ma afecteaza ma ce redeti voi cu toate ca am sa pastrez invatamintele a tot ce am experimentat zilele astea.Oricum, nu mai conteaza...sincer va spun ca ma asteptam la altceva. PA
dragul meu viitor medic stomatolog, intentionam sa nu iti mai scriu vreodata, intrucat posturile tale...ma nedumereau. cel putin...
recunosc ca am fost rautacioasa, aroganta in nici un caz. la fel au fost si colegii nostri, dar, te rugam sa nu uiti: este vorba numai si numai de feedback. mai pe romaneste: "what you give is what you get".
te rugam sa nu uiti ca aici esti printre medici, adica printre oameni care au limbaj stomatologic, au gandire stomatologica, au experienta de ani buni, unii dintre ei...as putea sa mai continui cu enumerarile, dar, poate te plictisesc.

este o mare dovada de intelegere faptul ca te-am ascultat, te-am lasat printre noi, ti-am raspuns la problemele tale inaintate deosebit de...precar si macar ca te-ai suparat "ca vacarul pe sat", totusi trebuie sa apreciezi toate raspunsurile primite si sa le apreciezi la justa lor valoare...

glumim, dara, insa...stomatologia, ca ramura subtire a medicinei, nu este de gluma. este un camp de bataie plin cu sange, cu probleme, cu reprosuri, cu...mii si mii de neintelegeri, si faptul ca tu pui un diagnostic la un bec de pe hol nu ne poate face sa reactionam altfel...

eu te rog in numele meu si cred ca sunt pe deplin in asentimentul colegilor mei forumisti sa nu iei in deradere tot ceea ce ai primit aici...ai fost dojenit, desigur, dar...la ce te-ai fi putut astepta?

hai, ia-ti jucariile si du-te, pt o vreme, gandeste-te la ce ti-am scris, si, dupa ce iti mai trece supararea, vezi-ti de facultate, pune mana pe carte, si ai sa vezi: la vita e bella. chiar si pe eugenol.

Cu bine.
La revedere, in nici un caz PA, pt ca bunul meu simt ma impiedica sa te iau peste picior in acest moment...in care numai bine nu iti este.
porumb, mihaicaba si Dr.Mada au multumit.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-09, 22:24   #23
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Lipiciosule, zici ca nu iti da lumea sfaturi .
Ai primit cel mai mare sfat : CITESTE. Si tu ne raspunzi ca nu ai timp? Cum vrei sa faci stoma fara sa citesti? Te bazezi pe talent?
Eu zic sa iti ceri scuze si sa asculti sfaturile noastre.
Si eu am fost student pana nu de mult, dar citeam de ma lua dracul... Mai ales dupa ce am descoperit eugenol.
Vei trai intr-o lume unde e ideal sa nu folosesti h2o2 la endo, sa nu dai semidiagnostice la lumina lumanarii sau sa critici alti colegi fara sa stii nimic de ei.
Vechi 26-03-09, 23:22   #24
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de Dr.LipiciosTare View Post
nu ma refer doar la asta. uite de ex eu am postat niste cazuri care pt mine la 24 de ani sunt destul de grele dar totusi incerc sa fac ceva..mai cu ajutorul profilor mai cu ce invat si ce primesc? numai replici rautacioase si asa mai departe.si daca am intrebat ceva am intrebat pt ca sunt curios. nu stau sa citesc acum toate miile de posturi pana intreb ceva....chiar nu am timp. multumesc de sfat dar eu cred ca acum cand au ajuns si ei undeva mai sus (si nu toti sunt sigur) privesc un student ca pe ultimu fraier, dar ei nu...nu au fost ca mine...ei in facultate au citit non stop, au facut totul perfect si sunt buni numai sa dea lectii. bulelile si compromisurile pe care le-au facut presupun ca nu le posteaza ca sa nu isi pateze numele.
hai sa încerc să te iau cu binisorul cam cum a făcut Robby. eu personal nu am nimic cu tine dar, dupa cum te simt eu esti un student din următoarea categorie: FUȘERIT!!! ești plin de entuziasm și dorință de face repede, repede multe lucruri, de parcă ti-au intrat zilele în sac. pe de altă parte vrei să șuntezi niște etape. vrei să afli direct de la noi răpunsuri la întrebări pe care nici nu știi încă să le pui corect. noi te certăm pentru că în final îți vrem binele și vrem să faci meseria asta cum trebuie. deși este greu trebuie să începi să citești, să bagi greu cu teoria și după ce acumulezi niște cunosștințe minimale ar trebui să/ți analizezi întâi singur cazurile să încerci să pui un diagnostic prezumtiv, pe baza lui să propui un plan de tratament ( în care să-ți specifici clar obiectivele), să analizezi prognosticul cazului respectiv și cu toate datele acestea pe maă să vii pe forum și să pui întrebări. vino așa și vei vedea că nimeni nu te mai ia la trei păzește pentru vei fi dovedit că ești serios. meseria nu se face din auzite și pe indicații orale. se bazează pe dipsonibilitatea ta la un efort intelectual pe termen lung și pe dorința de a pune osul la muncă. momentan tu nu ai dovedit că pui osul la muncă la capitolul teorie. de aceea pe mine personal mă deranjează modul tău de postare și îți recomand amical să iei o pauză și să te pui un pic la punct. când ai un caz deosebit, caută un pic pe forum la topicuri similare, vezi ce s-a scris vezi ce informații utile găsești și doar dacă nici după aceea nu te descurci postează... în felul acesta nu te va mai ”certa” nimeni. momentan modul în care postezi tu este pur și simplu o jignire la adresa tutoror anilor de muncă și pregătire a celor de aici.
sper să pricepi ceva din tot ce ți-am spus aici pentru că, la modul cel mai sincer, îți apreciez entuziasmul, dar acesta nu e suficient.
PS mai bine pune o întrebare pe private message la oricare dintre noi înainte de a face publice tot ce îți pică în mână.
hai curaj!!!
.
Vechi 27-03-09, 21:08   #25
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

Citat:
Publicat initial de opreabogdan View Post
hai sa încerc să te iau cu binisorul ....................hai curaj!!!
Multumesc pt sfat si promit ca am sa tin cont de el si am sa mai postez pe site dupa ce ma mai documentez.da, sunt cam entuziast, vad si eu asta.....mmmm bine o sa mai am rabdare atunci.ms inca o data.

Modificat ultima data de nico; 27-03-09 la 21:31.
.
Vechi 27-03-09, 21:56   #26
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

uite aici idee ca sa nu zici ca-s baiat rau. Nu pune mana pe carte, numa citeste tot ce s-a scris pe forumul asta in ultimul an.
Vechi 28-03-09, 00:09   #27
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Pentru doctorul lipicios tare scriu pentru prima dată cu diacritice pe acest forum
Eu zic să îi urăm bun venit, şi dacă pune osul la treabă , peste câteva luni râde singur citindu-şi primele posturi cu drag.
djw a multumit.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-10-13, 10:24   #28
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

Citat:
Publicat initial de dr.Octavian.D View Post
ce nervos eram acum 4 ani...ce sa-i faci...minte mai putina
eugenol man, titiluka si AnaMady au multumit.
.
Vechi 19-10-13, 10:34   #29
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
ce nervos eram acum 4 ani...ce sa-i faci...minte mai putina
nu pot sa ma abtin: atunci sau acum ?
eugenol man, Dentamax si titiluka au multumit.
Vechi 19-10-13, 11:52   #30
Cer
Ucenic
Student M. Dentara
Fara status.

.

Daca tot s-a inviat topicul, si eu stiam ca acele Kerr = K-files. K-ul vine de la Kerr.
Cer este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-10-13, 11:59   #31
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
nu pot sa ma abtin: atunci sau acum ?
Pai acum am mai multa minte decat atunci dar cu siguranta mai putina decat peste inca 4 ani

Citat:
Eu la facultate folosesc Kerr dar vroiam un sfat in legatura cu Protaperele manuale daca ar fi bine sa le folosesc.
deci dupa ce intrebari puneam acum 4 ani iti poti da seama )
AnaMady a multumit.
.
Vechi 19-10-13, 14:21   #32
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

sa fi convins Tavi ca asa e de fapt asta e viata si eu ma mir de ce prostii gindeam cu citiva ani in urma e normal update,update,update all the time
eugenol man a multumit.
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-10-13, 19:22   #33
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de pup View Post
sa fi convins Tavi ca asa e de fapt asta e viata si eu ma mir de ce prostii gindeam cu citiva ani in urma e normal update,update,update all the time
Intreba cineva care este spiritul Eugenol...
Subscriu la ce a spus Tavi și Pup și adaug că este valabil și în afara meseriei.

eman telefonic
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., baia, baiat, car, carte, citeste, citesti, diacritice, doc, endo, endodontie, firma, forum, forumul, idee, iga, invata, kerr, luni, mana, posturi, prima, primele, pune, rau, stoma, tehnica, tehnici, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Taper protaper? rocsa Endodontie 10 13-02-16 11:42
protaper mecanic dan Endodontie 49 08-10-09 00:34
am rupt un ac Protaper..... TOMI Endodontie 10 04-03-07 13:46
protaper manual dan Endodontie 25 03-01-07 22:52
ProTaper dr_savu Endodontie 17 17-06-06 01:05

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (05:02) timp.

Alegeti schema de culori preferata: