Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Niste obturatii...Cazurile lui Adrian

discutie din eugenol.ro : Exact! 1.3 si 1.4. Au fost facute azi, dupa sedinta de obturare (poza 2) Premolarul mi-a luat 1,5 ore ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree787Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 27-08-10, 23:47   #229
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Exact!

1.3 si 1.4. Au fost facute azi, dupa sedinta de obturare (poza 2)

Premolarul mi-a luat 1,5 ore .
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Presentation.jpg (27,1 KB, 6 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Presentation2.jpg (21,6 KB, 9 vizualizari)
radualionte, nico, drdream si alti 20 au multumit.
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-10-10, 20:55   #230
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Niste retraturi. Pt ca tot am vorbit de pastrarea anatomiei apicale.

Vazand preopul la cei 2 molari - 3.6 si 3.7, fara canale blocate, fara ace rupte, zic in gand ca e f usor . Fara sa iau in calcul al doilea distal si mezialele cu POE uri separate, ambele cu curburi accentuate, dintre care MV-ul serpuit mi-a scos peri albi.

Timp de lucru 2,5 ore, dintre care jumatate de ora am deblocat mezialele de un varf de rotativ si un varf de Kfile 10.Nu se vad pe rg pt ca au fost rupte de mine .

La MV este un taper necesar si suficient incat sa nu mai rup nimic...

Mi s-a parut interesanta si pozitia apexului radiologic fata de cel anatomic la distale.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Presentation1.jpg (40,8 KB, 16 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Presentation2.jpg (39,9 KB, 19 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Presentation3.jpg (45,1 KB, 19 vizualizari)
porumb, nico, drdream si alti 18 au multumit.
.
Vechi 04-10-10, 21:01   #231
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Din fericire 3.7 le mult mai usor. Din pacate au distructii coronare mari.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Presentation1t.jpg (44,1 KB, 14 vizualizari)
porumb, drdream, rx si alti 10 au multumit.
.
Vechi 23-12-10, 19:32   #232
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Inchei si eu anul cu un split perfid (dar instrumentat si obturat ) de azi, un molar muncit si stresant si, in fine, specia de care mi-e cel mai teama - rereretratul.

Craciun fericit si numai bine tuturor!!
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg a.jpg (25,4 KB, 15 vizualizari)
Felul fisierului: jpg b.jpg (30,2 KB, 27 vizualizari)
Felul fisierului: jpg c.jpg (34,6 KB, 19 vizualizari)
radualionte, porumb, drdream si alti 14 au multumit.
.
Vechi 23-12-10, 20:02   #233
Ucenic
Medic Dentist
dinte peste dinte si deasupra
inca un dinte...

.
+4 (+4/-0)     

Din categoria *am intalnit si molari fericiti*, dupa 7 ani de simbioza cu lentullo, 36-le meu este in sfarsit fericit. Multumesc din nou pentru munca depusa!
enache.flori a multumit.
.
Vechi 23-12-10, 21:28   #234
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Tu esti mai sus?
.
Vechi 23-01-12, 18:50   #235
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bine v-am regasit dupa un an si ceva pe topicul meu , pe care vreau sa scriu mai des de acum inainte.

La nivelul arcadei inf, in afara de unii premolari , cel mai dificil tratament mi se pare, constant, radacina distala a molarilor. Din cauza spliturilor mai mult sau mai putin adanci, formei aplatizate cu istmuri greu de curatat etc.

In cazul de fata am dat, dupa acces. de un distal mare, unic si nu f aplatizat. Prea frumos ca sa fie si adevarat...
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Presentation2.jpg (23,5 KB, 24 vizualizari)
.
Vechi 23-01-12, 19:59   #236
Initiat bine
Medic Dentist
over the rainbow

.

Adrian, ne bucuram ca ai decis sa scrii mai des de acum inainte

Legat de deep-spliturile de pe radacinile distale la m inf, mai exact cum le descoperi? Presupun ca nu se vad la micro, deci le simti cand instrumentezi, nu? Oricum, felicitari, evolutia ta e foarte frumoasa.
.
Vechi 23-01-12, 22:46   #237
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Felicitari maestre si bine ai revenit!
Intr-adevar, radacina distala poate fi intr-o proportie destul de mare destul de greu de curatat si mai ales de obturat.
Chiar astazi discutam cu un coleg despre metode de obturare a unor astfel de cazuri: amprentare in cloroform, CLC sau squirt.
Tu cum preferi sa-i obturezi?
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-01-12, 23:26   #238
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ange_la View Post
Legat de deep-spliturile de pe radacinile distale la m inf, mai exact cum le descoperi? Presupun ca nu se vad la micro, deci le simti cand instrumentezi, nu? .
Multe se vad, pt ca distalele nu au mereu curburi asa de accentuate.
Daca nu, atunci iriganti, o hidraulica buna si noroc...

In cazul asta nu am vazut nimic, dar negocierea am facut-o (ca intotdeauna) manual cu precurbate (spre distal carevasazica), iar la gauging, unde nu folosesc precurbate, s-a intepenit acul. Daca ai lucrat cu precurbate si rotativ si nu ai praguit, atunci acolo unde se intampla asta e posibil sa ai un deep split.

Cosmin, mult mai simplu .Incerc sa agit cat mai bine irigantii si sa fac o condensare sanatoasa.
Se poate si vedea pana unde a fost down-pack-ul pe distala pt ca guta din back-fill e mai opaca decat guta de la con.

Multumesc tuturor.
.
Vechi 24-01-12, 13:59   #239
Initiat bine
Medic Dentist
over the rainbow

.

Citat:
Publicat initial de Cosminf View Post
Chiar astazi discutam cu un coleg despre metode de obturare a unor astfel de cazuri: amprentare in cloroform, CLC sau squirt.
Tu cum preferi sa-i obturezi?

Cosmin, scuze de offtopic (oarecum), la ce te refereai mai exact mai sus? (squirt stiu ce e, nu inteleg ceilalti doi termeni la ce se refera ).Multumesc.
.
Vechi 25-01-12, 01:01   #240
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

CLC- condensare laterala la cald.
Amprentare in cloroform- se introduce varful conului master in cloroform (se inmoaie) dupa care se introduce in canal si se "amprenteaza" zona apicala pt o mai buna adaptare
.
Vechi 26-01-12, 00:25   #241
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Uite despre asta vorbeam Adrian.
.
Vechi 26-01-12, 01:15   #242
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pai tehnica squirt e cunoscuta de Angela.Daca nu ma insel, te intrebase despre amprentare in cloroform si condensarea laterala.

Cazul prezentat seamana mai mult cu o resorbtie interna, nu?

In orice caz, mi se pare mai probabil ca o gutaperca deja incalzita sa umple mai bine decat un con pe care incercam sa-l incalzim de la distanta de cativa mm...
Pur si simplu eu m-am obisnuit si controlez destul de bine CWC, nu inseamna ca , poate, nu era mai buna o alta metoda in cazul asta.

Bafta!
.
Vechi 26-01-12, 01:41   #243
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Am postat doar de dragul dezbaterii si referitor la intrebarea mea: care ar fi cea mai eficienta metoda de obturare a radacinilor distale ovale, aberante daca vrei, ale molarilor inferiori? Nu vreau sa-ti umplu topicul de offtopice, doar mi s-a parut interesant de dezbatut, daca imi permiti (chiar daca nu are legatura cu cazul tau clinic )
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/5424-obturatii-cazurile-adrian/

Evident ca modelul prezentat in studiu este exagerat pt a evidentia cat mai bine avantajele sau dezavantajele unei anumite tehnici...
Nu exista metoda infailibila, squirt-ul are problemele lui. Goodman, prin 1974 a aratat ca: "When gutta-percha is heated from room temperature to 80 degrees C and cooled down to body temperature (37 degrees C) there is 1% loss of volume relative to the original volume at room temperature. When heating gutta-percha from room temperature to 45 degrees and cooling to 37 degrees C there is a net increase in volume of 1.3%." In squirt o incalzim intre 160-200 gr C. Cu cat o incalzim mai tare, cu atat se contracta mai tare
.
Vechi 31-01-12, 23:07   #244
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

...Si pentru ca am vorbit mai devreme despre cat de dificil de tratat e distalul inf, o radacina meziala a tinut sa ma contrazica.

Ce mi-a placut mult la MM-ul asta e ca dupa acces, preflaring si irigare abundenta a sangerat exact ca un mb2 care nu vrea sa ramana neobservat.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Si, ca o continuare la raspunsul pe care l-am dat Angelei, un split mai decent, usor observabil atat clinic, cat si pe rg preop si mult mai predictibil la obturare.

.
Vechi 21-02-12, 22:14   #245
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Recall la 3 ani.

2 necrotici cu PAC-uri de mari dimensiuni de la acelasi pacient.

Nu imi aduc bine aminte, dar cred ca sunt printre primele CWC.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Presentation1.jpg (26,1 KB, 7 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Presentation2.jpg (25,7 KB, 6 vizualizari)
radualionte, drdream, rx si alti 16 au multumit.
.
Vechi 21-02-12, 23:18   #246
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am uitat sa precizez, apropos de discutiile noastre mai vechi despre caoh, iodoform, rocles etc, obturatiile au fost realizate single visit.

Molarul mi se pare ca era chiar acut.
radu_borlan a multumit.
.
Vechi 05-07-12, 14:17   #247
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Niste premolari, dintii cu cele mai multe variatii anatomice.

Un 2.5 cu o divergenta a radacinilor mai putin intalnita (seamana mai degraba cu un molar), la care nu evidentierea canalelor a fost dificila, pt ca era evident de la preop, ci faptul ca de la reperul coronar, in conditiile in care a fost o coroana scurta, am avut 24 mm!

Tinand cont ca a fost vital (dg - pulpita acuta seroasa partiala) , am stat scurt la - 1mm fara remuscari...

Al doilea pm este un 3.5 fara nici o problema si, in fine, un 4.4 cu PAC si acut pe care l-am primit cu accesul si preflaring facute, dar fara cedarea simptomatologiei.

Remarcabil a fost faptul ca referralul nu a insistat nici un moment sa treaca de prima curbura, altfel retratul ar fi putut fi imposibil.

Pt downpack am folosit un heat carrier mai subtire pt a putea ajunge la -3 , iar la rg de control mi-a placut cum se vede urma lasata in gutaperca.
Desigur single visit, in ciuda faptului ca era acut.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 05-07-12, 15:20   #248
Initiat bine
MD Parodontolog
Fara status.

.

Elite endodontics!
OnseT este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-07-12, 10:03   #249
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Citat:
Publicat initial de Adrian Adn View Post
Niste premolari, dintii cu cele mai multe variatii anatomice.

Un 2.5 cu o divergenta a radacinilor mai putin intalnita (seamana mai degraba cu un molar), la care nu evidentierea canalelor a fost dificila, pt ca era evident de la preop, ci faptul ca de la reperul coronar, in conditiile in care a fost o coroana scurta, am avut 24 mm!

Tinand cont ca a fost vital (dg - pulpita acuta seroasa partiala) , am stat scurt la - 1mm fara remuscari...

Al doilea pm este un 3.5 fara nici o problema si, in fine, un 4.4 cu PAC si acut pe care l-am primit cu accesul si preflaring facute, dar fara cedarea simptomatologiei.

Remarcabil a fost faptul ca referralul nu a insistat nici un moment sa treaca de prima curbura, altfel retratul ar fi putut fi imposibil.

Pt downpack am folosit un heat carrier mai subtire pt a putea ajunge la -3 , iar la rg de control mi-a placut cum se vede urma lasata in gutaperca.
Desigur single visit, in ciuda faptului ca era acut.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Sunt noua p-aci si-mi plac cazurile tale. Eu fac endo, dar nu doar, de multi ani, dar inca nu am microscop. Insa am niste cazuri spectaculare, chair foarte frumoase. Poate am timp si le postez pe aici. Vroiam sa te intreb cum extragi tu un ac rupt, mai ales daca e in Protaper, in 1/3 apicala a radacinii? Incerci sa treci pe langa el si faci o "obturatie armata" sau faci tot posibilul sa-l scoti. Stiu ca depinde mult de momentul in care s-a rupt acul, de patologia dintelui samd. Dar, imagineaza-ti ca se rupe intr-o radacina cu proces apical si in prima faza a prepararii.
gigica_srl este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-07-12, 22:56   #250
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de gigica_srl View Post
Insa am niste cazuri spectaculare, chair foarte frumoase. Poate am timp si le postez pe aici.

Vroiam sa te intreb cum extragi tu un ac rupt, mai ales daca e in Protaper, in 1/3 apicala a radacinii? .
Multumesc pt cuvintele tale, draga gigica srl.

Fac tot posibilul sa l scot cu ajutorul US. Daca e rupt dupa curbura in treimea apicala manopera e f dificila si nu obligatoriu posibila.Poti incerca mai degraba sa l depasesti cu k file 06, 08, 10 si multa rabdare.

Altceva as sublinia.Nu rup aproape niciodata rotative la vitali sau necrotici sau retraturi "normale", adica canale nepraguite, pt ca nu folosesc de mai multe ori acelasi rotativ cu care am facut, de ex, un molar cu curburi medii.

Mai multe nu stiu ce sa ti spun pt ca astept cu interes cazurile spectaculare, chiar f frumoase pe care le vei posta si, cine stie, poate o sa te intreb eu pe tine apoi.

Succes!
.
Vechi 16-07-12, 23:30   #251
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cum am promis o sa pun cateva cazuri de endo si reendo. Tin sa precizez ca eu, din pacate nu lucrez cu microscop, dar sper sa ma dotez intr-un viitor apropiat.
Primul caz e de o reendo la un pacient care avea o obturatie cu conuri de AG veche de cand lumea si pamantul, dar deodata a inceput sa aiba dureri
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=5424

Scris dupa 22 minutes:

Cum nu reusesc sa atasez bine pozele o sa va trimit pe parti. Acum va pun un caz foarte amuzant : pacienta venea cu un stift intraradicular, adica ceva intre stift si implant. Obturatia de canal nu e o minunatie, dar a functionat si pacienta e bine merci.

alt caz de reendo cu la un pacient ce avea o onturatie cu conuri de Ag.Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Si acum cateva cazuri de endo si reendo cu PAC destul de mare , facute intr-o singura sedinta, fara "intermedieri" cu hidroxid de calciu

thom yorke a multumit.

Modificat ultima data de gigica_srl; 16-07-12 la 23:24.
.
Vechi 17-07-12, 10:36   #252
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

printre altele, aici ai ratat un canal
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg untitledddd.JPG (27,3 KB, 14 vizualizari)
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-07-12, 11:25   #253
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu era un canal. Dintele ala suferise vreo doua tentative de reendo in viata lui si avea trepte peste tot. De altfel a fost foarte greu de dezobturat pentru ca avea putina gutaperca si mult ciment. Avea, cum nu, si o perforatie spre vestibular.Oricum cazul asta e de acum vreo 6 ani si pot sa-ti spun ca pacienta nu a mai avut nici un fel de probleme de atunci.
In cazul cu incisivii inferiori (pacientul cu placuta dupa fractura mandibulara) nu stiu daca se pot vedea cele 2 canale, dar acela era un caz clar de esec din cauza ca nu se gasise al doilea canal.
.
Vechi 17-07-12, 12:49   #254
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

profesore si eu pot sa iti arat un dinte tratat de mine acum 6 ani si desi are leziune cat casa pacientul nu a mai avut nici o problema de atunci
ca sa il parafrazez pe Robby, si copii din somalia si copii sultanului bruneiului traiesc , dar traiesc oare la fel?)
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-07-12, 13:21   #255
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bine, dar cred ca diferenta pe Rx se vede la acest dinte, iar leziunea cat casa nu mai este. Din cate stiu eu daca tratamentul nu e facut corect continua procesul apical si in nici un caz nu se vindeca. Aici mai e o leziune reziduala, dar radiografia e de acum 4 ani, iar eu cred ca in 2 ani a evoluat destul de bine.
.
Vechi 17-07-12, 15:07   #256
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumim pt postarea cazurilor tale, gigica. Principiile de trat sunt corecte, lucrezi ingrijit si documentat, mie mi au placut si cred ca esti pe drumul cel bun.

Daca vei vrea sa mai postezi cazuri de endo o sa iti fac un topic separat pt ca acesta e topicul cu cazurile mele.

Daca nu, nu!

Multumim si mult succes!
gigica_srl a multumit.
.
Vechi 17-07-12, 15:20   #257
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
printre altele, aici ai ratat un canal
si aici e un fragment de ac cat o zi de plug. scuze adrian pt poluarea topicului dar poti sa le muti intr-un alt topic
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg o3.JPG (69,7 KB, 21 vizualizari)
Vechi 17-07-12, 16:33   #258
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Scuze ca am pus aici Rx-urile. Nu stiu inca e cu forumul asta. Imi cer scuze. Incec sa le sterg, dar nu stiu cum. Daca poti, stergele tu ca sa nu-ti "polueze" topicul.

Modificat ultima data de gigica_srl; 17-07-12 la 17:02.
.
Vechi 03-02-14, 11:31   #259
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Ca sa nu treaca 2 ani de la ultima mea postare aici , iata doua cazuri de anul trecut.

Primul, mai dificil, atat din cauza celor doua instrumente fracturate in fiecare mezial, dar mai ales din cauza anatomiei deosebite a acestui molar inf.

Curbura accentuata de la jumatatea radacinii(care a dus probabil la fractura instrumentelor) a facut f greu de vazut acele si f putin spatiu de manevra pe langa ele, orice largire spre exterior putand duce imediat la o perforatie.

In fine,la al doilea caz mult mai usor de scos acul , mult mai greu c&s din cauza calcificarii.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg A.jpg (34,7 KB, 30 vizualizari)
Felul fisierului: jpg B.jpg (32,1 KB, 27 vizualizari)
.
Vechi 20-03-14, 22:47   #260
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Retratament 2.5 . Un premolar surprinzator,a carui anatomie n-am putut-o ghici nici pe panoramica, nici pe retroalveolara.

Cleaning&shaping f usor, obturatia a fost mai dificila.

Avand PAC, am ales pt linistea si siguranta mea sa ma chinui sa fituiesc 2 conuri si sa fac CWC.

Cele 2 canale se unesc din nou la apex. 19mm si 0.25 MAF.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 2.5.jpg (28,6 KB, 19 vizualizari)
radualionte, OnseT, nico si alti 8 au multumit.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, ac, ajutor, anunt, apex finder, baie, buna, car, concesionare spatii, endo, endodont, fra, frate, frumos, hidroxid de calciu, intrebare, irigare, lucru, lume, marfa, meu, minte, mm, molarii, nevoie, nice, obtura, perfect, problema, proteza acrilica, pun, punctul, reclama, repede, rezectii, salut, tratament, vara, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Un fel de obturatii raulsiladi Odontologie 112 11-12-09 14:19
Niste ratati.... sorsirbu Viata nu e o gangrena simpla 17 19-11-08 08:30
doresc sa achzitionez niste lupe!!!! Dr.Mada Odontologie 3 19-03-08 13:22
vreau niste linkuri cu publicatii de specialitate dododent Perfectionare 5 12-10-07 19:48
help... niste grile la dermato... doina Forumuri Studenti 10 23-07-07 16:28

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (18:04) timp.

Alegeti schema de culori preferata: