Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

cazul saptamanii

discutie din eugenol.ro : drimule, ai articolele originile ale lui Heithersay si review-ul lui din 2007 ? , sa nu le postez degeaba......

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree3804Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 05-12-13, 14:44   #1768
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

drimule, ai articolele originile ale lui Heithersay si review-ul lui din 2007 ? , sa nu le postez degeaba...
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-12-13, 15:03   #1769
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
drimule, ai articolele originile ale lui Heithersay si review-ul lui din 2007 ? , sa nu le postez degeaba...
baga-le

sarumana
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-12-13, 15:21   #1770
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

ok:
drdream, gptr, aurelian si alti 6 au multumit.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-12-13, 15:34   #1771
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

vulpoiul batrin Pup s a abtinut e timpul lupior tineri nu degeaba se spune ca "tacerea e de aur" bravo dream &all multumim s a mai invatat ceva din acest caz si nu numai
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-12-13, 17:28   #1772
Avansat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

ce tot atata tam tam cu studii :-).... resorptia face parte din patofiziologia unei inflamatii. Peste tot in organism. Tesutul infectat, necrotic etc.. trebuie eliminat.
Orice "pac", "osteolytic lession" este o resorbtie in urma inflamatii. Acolo se activeaza osteoclasti care rezorb os, aici se activeaza odontoclasti care rezorb dentina. Bravo!
La pac se stie cauza... bacteria inociva si noxele ei. Intrebarea este nu se activeaza odontoclasti un stare de pulpita acuta...ca sa existe resorptie interna inainte de orice pac. Eu cred ca nu apuca sa fie activati, necroza omoara si odontoclastii... sau ceva de genu.
Alta intrebare: dece nu exista resorptie externa de radacina la orice pac? ... pt. ca nu exista mereu celulele care sunt in stare sa rezoarbe ciment si dentina, dar osteoclasti sunt cat cuprinde in os, asadar resorptia decurge in os... uneori ajunge si la dentina mai ales daca este expusa (traume de dinti, cazul lui bogdan).

Ajungem la resorptia interna: parerea mea, de chirurg care nu gandeste prea mult... taie si vede.
Noxele sunt putine, mici... simptomele difuse, neclare, sau subacute. Nu gasim cauza. Inflamatia exista totusi, fara sa necrozeze dintele... in cadrul inflamatiei se activeaza celule resorptive... aici constelatia speciala la resorptie interna fata de rest... dintele ramane suficient timp vital incat sa se poata aciva odontoclastii...in rx nu vedem decat daca a exista resorptie la tesuturiile tari (os, dentina).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/5148-cazul-saptamanii/

Deci la un pac ii stiim cauza si il tratam endodontic, la o resorptie interna nu o stiim, dar o tratam endodontic ca sa nu progreseze si/sau datorita simptomelor.

Dupa cum ai zis, nu este brainsurgery...

la orice tratament ortodontic schimbi ocluzia oricat de ars legis este el facut. Este o schimbare. Organismul reactioneaza la schimbari. In plus dintii cu abraziune....dupa parea mea se potriveste tot!

iar da... cine nu stie, da vina pe ocluzie.. asa ca mine caruie ii este lene sa citeasca review-uri ;-)
Dr.dre este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-12-13, 17:41   #1773
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

inca nu este explicata cauza rezorbtiilor atat interne cat si externe, avem doar cateva teorii care explica partial cauzele rezorbtiilor.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-12-13, 18:17   #1774
Avansat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

pt. ca marea parte din stomatologi citesc strict carti si articole de stomatologie. Ce se intampla in rest in organizm si cum decurc inflamatii altundeva ne depaseste.... majoritatea oricum se rezuma la pac si abces. Din punct de vedere patofiziologic nu cred ca este o enigma ce se intampla acolo.

Scris dupa 22 minutes:

mda.. am citit partial articolele... m-am plictisit si m-am enervat...se vorbeste de procese inflamatorii, de rezorptii, dar nu se discuta procesul patofiziologic ale inflamatiilor la nivel celular/microceluar....prea greu pentru stomatologi.

Modificat ultima data de Dr.dre; 05-12-13 la 18:17.
.
Vechi 05-12-13, 23:50   #1775
Initiat
Medic Stomatolog
Marius Novac

.

Most of the articles on this subject focuses on external root resorptions [3], while the internal resorptions also represent a challenge for the practitioner [4]. The diagnosis of these lesions is difficult to establish and the conventional X-ray is often inadequate. Internal root radiolucencies are not detectable on radiographs at their early stages, when they are small, or because of limitations of this 2-dimensional method. Cone beam computerized tomography (CBCT) is a more powerful tool which allows an earlier and more accurate diagnosis of these lesions

nu-i chiar asa de simplu si usual de pus un astfel de diagnostic
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=5148

2 eu unu n-am inteles treaba asta "Teste de vitalitate: Rece - raspuns usor crescut la nivelul lui #3.4. 3.6.
Usor scazut la nivelul lui #3.5."
adica usor crescut fata de un dinte sanatos sau fata de cine (35?); de asta lumea se gandea ca recesiile dau sensibilitaea crescuta la rece
35 - scazut fata de un dinte sanatos sau fata de 34,36
Rezorptia de la 35 a trecut pe langa noi, trebuia s-o vedem din rx, dar am stat si m-am creierit cu sensibilitatea crescuta la rece de la 34 si 36, crezand ca la 35 e normala

3. ai rezolvat tratamnetul in 2 sedinte dupa cum vb astia in articol?
4. ai folosit - "Alternative materials such as calcium silicate cements offer new opportunities for the rehabilitation of resorbed teeth. In these conditions, the prognosis of the treatment of internal resorptions, even if root walls are perforated, is good" - sau ai mers rasina cu gutaperca?
dr.Brata a multumit.
BorYs este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-12-13, 23:56   #1776
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

nu era in early stage

usor crescut fata de raspunsul normal la rece la alti dinti.
o sedinta.
gutaperca si rasina epoxy, pentru ca nu interesa pdl

mesaj personal pt dr. brata: sper ca iti trecu supararea
BorYs a multumit.
.
Vechi 05-12-13, 23:58   #1777
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de BorYs View Post
eu unu n-am inteles treaba asta "Teste de vitalitate: Rece - raspuns usor crescut la nivelul lui #3.4. 3.6.
Usor scazut la nivelul lui #3.5."
stiinta pura ce vrei...

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
mesaj personal pt dr. brata: sper ca iti trecu supararea
cand te prind te sparg....sa moara mama (Natura)...vii tu la cluj te asez pe scaunu meu si ramai fara rezorbtii
pup a multumit.
.
Vechi 06-12-13, 01:05   #1778
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
stiinta pura ce vrei...

cand te prind te sparg....sa moara mama (Natura)...vii tu la cluj
prost e ala care mai pleaca asa departe

da dau o bere la buc

da un mesaj prv cu mailul sa iti dau ultimul seltzer si bender.

nu de alta da poate nu te plictiseai de craciun

Scris dupa 1 5 minutes:

Şi cum stăteam eu aşa şi mă gândeam că i-am făcut morală lui Brata că nu ştie de resorbtii interne şi externe şi ce profesor sunt eu, imi pică în mâna ultimul număr din tribuna Cmdb cu un editorial de zile mari de era să mă bage sub masă de ruşine.

Vi-l pasez şi mai scriu după ce iau rezul pe endo.
Brata spune-mi că nu l-ai sunat tu pe dom'profesor să mă tragă de urechi

Dream out pe perioada nedeterminată .
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg IMAG4355_1.jpg (470,1 KB, 114 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMAG4356_1.jpg (288,7 KB, 94 vizualizari)

Modificat ultima data de drdream; 06-12-13 la 01:05.
.
Vechi 06-12-13, 08:27   #1779
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Trist!
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-12-13, 09:47   #1780
Avansat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

ai gresit topicul... este "cazul" deceniului ;-)... sunt curios ce pareolog l-a calcat pe coada...

nu prea inteleg cine sunt acesti pareologi si cum polueaza aerul medico-dentar? Este vb. de eugenol?
.
Vechi 06-12-13, 10:13   #1781
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
0 (+1/-1)     

Dom' Profesor are o gresela de exprimare (agramaticala) chiar din prima pagina si "m-a dat pe spate" cu santierul inconstientului legat de Sine. Oare stie ceva despre...sau i-a placut cum suna si le-a legat cumva ca sa-si dea propria greutate cuvintelor- vezi termenul folosit "academic"- (ca sa exprime mai mult decat propriul non-sens?).
Vechi 07-12-13, 21:36   #1782
Initiat
MD Endodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
care e tratamentul?
Tratamentul.
Un diagnostic corect pus la momentul potrivit ar fi determinat evitarea realizării unor intervenții reconstructive & protetice inutile.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg IMAG8246.jpg (363,9 KB, 39 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMAG8247.jpg (339,5 KB, 34 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMAG8259.jpg (313,2 KB, 34 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMAG8244.jpg (374,1 KB, 36 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMAG8240.jpg (330,5 KB, 38 vizualizari)
Dr.Daraban Bogdan a multumit.
Moldoveanu Bogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-11-15, 01:25   #1783
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

intrucat ma aucat nostalgia eugenol, acum ca tot se prefigureaza o intalnire oldies but goldies, va prezint o metoda de obturat prin injectare directa a gutapercii

video aici:

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

va salut, mai scriu peste 1 an

sau 2
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 001.jpg (20,7 KB, 34 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 002.jpg (50,2 KB, 34 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 003.jpg (42,5 KB, 32 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 004.jpg (50,8 KB, 29 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 005.jpg (39,7 KB, 28 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 006.jpg (48,2 KB, 28 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 007.jpg (50,5 KB, 34 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 008.jpg (38,0 KB, 29 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 009.jpg (41,6 KB, 28 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 010.jpg (52,1 KB, 29 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 011.jpg (32,0 KB, 31 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 012.jpg (42,1 KB, 33 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 013.jpg (49,3 KB, 33 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 014.jpg (50,8 KB, 30 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 016.jpg (78,0 KB, 31 vizualizari)
.
Vechi 17-11-15, 20:20   #1784
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

o intrebare legata de detritusurile dentinare produse de acel instrument: pot fi ele produse cand instrumentul este fortat sa intre in revers de mototul endodontic si fortate sa ajunga dincolo de apex?
Vechi 23-11-15, 17:19   #1785
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de liviu2008 View Post
o intrebare legata de detritusurile dentinare produse de acel instrument: pot fi ele produse cand instrumentul este fortat sa intre in revers de mototul endodontic si fortate sa ajunga dincolo de apex?

toate instrumentele endodontice ca sunt manuale ca sunt rotative fac rumegus dentinar, si toate imping peste apex.
narci, liviu2008 si Jay Murano au multumit.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2014, 36, 3d, afara, ajutor, bal, buna, cad-cam, cazuri, cazuri clinice, chx, conditii, conice, contentie, corp strain, dificile, dintelui, dori, endo, endodontie, evident, extractie, folosesti, functie, gandesc, hidroxid de calciu, iga, implant, intrebare, irigare, materiale, medic, mm, molarii, pacientul, pivoti, primesc, primul, producator, pune, punga parodontala, salut, sanident, stoma, subiecte, succes, tratament, tratamentului, vand, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Caz clinic: cazul lui Dr.LipiciosTare dr.Octavian.D Protetica 16 16-08-09 16:24
Caz clinic: cazul lui Dr.LipiciosTare dr.Octavian.D Odontologie 53 02-07-09 15:15
Caz clinic: cazul lui Octav dr.Octavian.D Endodontie 69 17-06-09 01:20
Caz clinic: cazul lui Dr.LipiciosTare dr.Octavian.D Protetica 162 13-06-09 12:08
cazul 3 radualionte Cazuri dificile 16 27-08-06 23:14

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (16:55) timp.

Alegeti schema de culori preferata: