Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Conditii defavorabile pt o endo buna

discutie din eugenol.ro : camil ianes a scris: Ca si punct de vedere personal, aceste cursuri rapide de rotativ si alte minuni cred ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 23-09-06, 15:48   #1
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Default Conditii defavorabile pt o endo buna

camil ianes a scris:
Ca si punct de vedere personal, aceste cursuri rapide de rotativ si alte minuni cred ca fac mai mult rau decat bine. Pt ca lumea crede ca daca are sistemul X sau Y, automat endodontia nu o sa mai aiba taine. De fapt trebuie sa citesti mult, sa gandesti, sa fi pasionat....

Dr Louis a scris:
eh nah dr mai umflati va putin in pene de extramegasupercomplecsitatea aceste ramuri de scobit in dinte cu acu'; foaaarte complicat
eu ti-am mai zis, ai trebui bagat lamunca silinca vreo cateva luni intr-un cabinet de cartier cu metodele ciobabesti pe care le tot critici si apoi sa-ti faci autocritica la operele de arta care le produci

Dr Louis,

-eu inteleg ce spui, si nu te contrazic deloc privind saracia romanilor, precum si privind conditiile vitrege in care multi colegi de-ai nostrii de breasla isi desfasoara munca. Problema care si Camil si eu o punem, este ca fecvent aceste catastrofe care ajung la noi, sunt pacienti care au bani si care au platit multi bani pt potcoavele protetice din ceramica si la endo si parodonto au fost pur si simplu macelariti...Deci tu ridici o falsa problema. Recent am vazut 26 de elemente de ceramica pe au-pt, la care s-a incasat ceva gen 140 milioane ROL....Nu iti va veni sa crezi ca au fost devitalizati toti dintii (desi majoritatea nu aveau nevoie), s-a facut o macelarire endodontica acolo, si evident nu s-a luat nici un ban pt endo....Acel medic stia ca poate trimite pacientul la endo de buna calitate, ca sa nu mai zic ca protetic ar fi trebuit sa stie ca nu e nevoie sa devitalizeze toti acei dinti. Crezi ca un pacient ce da aproape 4000 euro pe asa reabilitare orala, nu avea financiar posibiliatea de a isi face 2 -3 traturi endo ce il duceau la 600 euro ???? Eu iti garantez ca in 2-3 ani, majoritatea acelor dinti vor avea nevoie de retratamente.....

-chiar si in conditii defavorabile, daca esti inventiv si stii cat de cat niste principii sanatoase de tratament, poti obtine rezultate decente. Stiu ca in endodontie din pacate nu prea se poate, dar macar se mai pot evita unele dezastre. Pt ca ai tot vb de conditii vitrege, o sa fiu nevoit sa iti postez niste imagini din anul 2002 cand eram in anul 4 si unde vei recunoaste locatia. Nu cred ca iti vei da seama cate trucuri a trebuit sa folosesc sa muncesc in conditii imbunatatite in sala asta de la terapie din Bucuresti, cum trageam scaunul pacientului mai in fata, ca sa imi ajunga turbina la gura daca il lasam la orizintala (si cate capace imi luam in cap de la femeia de servici), cum trebuia sa vin cu juma de ora mai devreme la stagiu ca sa gasesc scaun pt mine si colegul meu care ma ajuta (in timp ce tipii "cool" de la mine din an mai beau ceva in Dreamers)

Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/486-conditii-defavorabile-pt-endo-buna/

-uita-te la linkurile date de Cosmin Huplea din Oradea aici. Orice firma americana ar ramane muta la cata ingeniozitate poate avea tipul asta si cum reuseste sa isi faca niste lucruri care sa ii imbunatateasca munca, desi poate conditiile generale ii sunt vitrege. El in loc sa zica ca nu e nevoie de diga sau de etanseizare pe langa ea, a gasit o metoda de a aplica repinul (in loc de dycal care e folosit de americani) cu niste seringi si ace ieftine (in loc de aplicatoarele pe care eu am dat 100 dolari suta de bucati - deci 1 dolar per aplicare de repin !!!!)

-uita-te la tratamentele si abordarea din cabinetul lui Dr Savu din Pitesti ! Care da clasa majoritatii covarstitoare a cabinetelor din Bucuresti, fie ele de cartier, fie luxoase. De ce oare Dr Savu poate si miile de doctori din capitala nu pot ? De ce Dr Savu care e de varsta noastra poate si colegii tai de generatie nu pot ? O sa imi zici in gluma ca Dr Savu poate fiindca e potent ...nu stiu acest amanunt ......
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=486

Sorsirbu a scris:
Robby, nu e chiar asa. Si eu am servit cam 90% din cursuri. Dar la fiecare curs stiam la ce sa ma astept, asa ca veneam pregatit moraliceste sa ascult aberatii.
Daca insa as fi aflat de un curs care e super prezentat, documentat si facut de o persoana pasionata fii sigur ca nu l-as fi ratat pt nimic in lume. Problema e alta, cred. Voi (tu, camil) ne spuneti ca e ff indicat sa ai microscop, apex locator, si mai stiu eu nus cate scule si cate si mai cate ca sa faci o endo de calitate. si atunci, cand vezi ca iti trebuie 20-30000 pentru a face endo de calitate, de ce sa te mai intereseze ca oricum nu o sa ai bani de sculele astea imediat dupa facultate. Si oricum, cand o sa ai bani o sa stii muuuulllte,nu?

Iti dau dreptate privind sentimenul oarecum al dezamagirii. Si te inteleg ce spui cu cursurile fiindca ti-am citit extrem de interesat comentariile tale vis a vis de un curs de estetica la care ai fost si rar mi-a fost dat sa observ la un medic roman asa o gandire sanatoasa si agerime de a isi da seama ca e vorba de multa reclama si influenta comerciala....

Din pacate cei pasionati sunt cei care cel mai frecvent nu au surse financiare. Eu cunosc destui medici mult mai bogati si cu putere financiara si nici prin cap nu le trece de ex sa isi ia toata dotarea de endo si sa faca DOAR endodontie buna. Le este mult mai usor sa faca incontinuare de toate, la o calitate care lasa multe semne de intrebare.

Daca insa constiinta noastra ar fi altfel, si de exemplu pe fiecare strada din Bucuresti unde exista 10 cabinete, ar exista un medic ce face doar endo si unu doar paro si unu doar chirurgie, iar restul de 7 nu s-ar atinge de nici un caz de endo, paro si chirurgie, nu crezi ca ar progresa calitatea globala a tratamentelor ???

In situatia actuala, eu cel putin nu incerc sa spun ca toata lumea sa aiba dotarea care eu sau Camil&Zeno am riscat sa ne-o facem , la varsta noastra, fara nici o speranta ca viitorul ne va surade (deci cam o sinucidere, dar fara sa risti nu poti castiga)....dar nici nu pot minti si sa afirm ca niste cazuri care necesita aceasta dotare dar MAI ALES cunostiinte din domeniu, experienta ( si una e sa faci endo toata ziua in 2 ani de munca comparativ cu a face endo aleator printre alte manopere in 5 ani de munca), pot fi realizate la fel de bine in conditiile obsinuite dn Romania....

Nu poti schimba toata societatea, dar de ex, daca medicii care lucreaza la destule clinici de lux din capitala, ar refuza sa mai lucreze in conditiile in care se investec mii de euro pe canapele de piele dar nu se cumpara un foramen locator, in care se baga mii de euro in fluturasi colorati trimisi pt reclama la alte cabinete (vezi situatia cu flyeru de la Trident) dar nu se baga 150 euro intr-un scaun pt o asistenta care sa stea langa medic cand lucreaza, cred eu ca cel putin s-ar mai schimba un procent din lucrurile nelalocul lor....

Ca sa concluzionez, e normal sa stim care sunt cele mai indicate metode la ora actuala, care sunt pasii sa obtii succes in ceea ce faci.Vedem noi apoi mai departe cum putem sa aplicam treaba asta , fiecare in cabinetele noastre. Dar eu zic ca fiecare are nevoie de a fi informat corect. Si mie mi se pare corect fiu sincer si sa zic colegilor mei ce vad zilnic la mine la cabinet,cu ce probleme ma confrunt si cat de greu imi e sa le repar (uneori am si aratat ca imi e imposibil), chiar daca sunt mereu luat in zeflemea si peste picior de Dr Louis. Stiu ca e un tip inteligent si de aia refuz sa nu il bag in seama (cum am fost tentat prima oara) fiindca am convingerea ca cu tot "show"-ul (f spumos uneori !!!) care il afiseaza aici, de cand e pe eugenol a inceput si la el in cabinet sa isi schimbe unele metode de tratament, abordari, etc etc....

By the way Dr Louis, initial am crezut ca esti un personaj inventat de moderatori ca sa dea farmec forumului Credeam ca in timup liber Eugenol Man se transforma in Dr Louis si incita atmosfera....
Vechi 23-09-06, 23:54   #2
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

o super replica...
nici eu nu as face endo in conditiile in care pot acum,dar daca nu fac eu la cine sa trimit ca nu face nimeni in baia-mare u microscop sau figuri,deci...ce ma fac?i-as trimite la tine,dar...cam mult de mers...
am de ales?nu prea...
Vechi 24-09-06, 12:04   #3
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Daca nu mai e nimeni, e grozav. Vei fi primul endodontist din zona. La treaba!
camil ianes este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-09-06, 17:50   #4
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Camil a zis exact ce trebuia !!!

Sico, daca te pasioneaza, ai sansa sa fii primul tip care face endo f buna la tine in zona !!!

Succes !
Vechi 24-09-06, 19:37   #5
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Cand vrei si esti perseverent, se ivesc si posibilitati. cand mam apucat eu de endo, abia daca aveam bani de tigari.... totul cu rabdare, trebuie sa vrei si sa faci ceva in acest sens. Bafta!
camil ianes este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-09-06, 21:50   #6
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mersi...
oricum este timp si daca vrei poti...
acuma am de invatat si de "furat" meserie de la altii...
peste una an...gata si cu faculta asta
si ca sa faci endo bun(ca sa ramanem on topic) este nevoie de multa rabdare,pasiune si...nervi
Vechi 25-09-06, 01:58   #7
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sti cum se face endo Sico?
citesti, citesti , citesti, citesti
apoi citesti, citesti, citesti,
iar la sfarsit citesti, citesti , citesti si cand te-ai plictist deja ......te apuci de endo :wink:
dr_savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-06, 02:29   #8
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cuvantul cheie este PASIUNE si D-zeu stie ca o avem (chiar daca nu toti in aceleasi conditii) dar... cu timpul poate vom afla si noi exact de ce?...
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., aplicare, ati, bani, buna, caz, cazuri, ceramica, concesionare spatii, cursuri, doc, doctori, endo, endodont, endodontie, estetica, euro, falsa, firma, intrebare, medic, medicii, microscop, nime, pacientul, primul, sens, sigur, zona

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
endo buna de la a la z camil ianes Endodontie 275 26-11-14 21:58
Buna! sunshine_girl Salut 2 14-12-08 01:38
Caz clinic: O carte foarte buna de Endo. moderna Mahmud Endodontie 10 15-05-08 19:22
zi buna pentru endo :) alin dinca Endodontie 11 16-12-07 16:21

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:21) timp.

Alegeti schema de culori preferata: