Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

cazurile cristinei

discutie din eugenol.ro : ok. trecand peste bucuria "organica " de a ma prinde pe mine cu matza in sac, poate ar fi ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree167Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 22-02-10, 21:57   #172
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ok. trecand peste bucuria "organica " de a ma prinde pe mine cu matza in sac, poate ar fi o idee sa ne gandim la acest caz. Maine am sa stiu exact cati ani are pacienta, 14 ani si cat, asa ca vom putea face o deductie simpla cati ani avea acum 2 ani...
de asemenea, sper sa gasesc si rx postop imediat...era una dintre primele condd laterale, mi-o amintesc f clar...

marja de eroare poate fi de 0.5-1 an. adica fetita sa fi avut atunci 12.5 ani in loc de 11.5 ani, cea ce nu rezolva problema apexx inchise la 12 ani...

e clar ca prima e rx preop, si e clar ca a doua rx e asta pe care am facut-o acuma...si mai e cat se poate de clar ca pac ul are acum 14 ani. poate si jumate.
DECI???

va intreb:
A) daca este posibil ca un proces carios cu evolutie indelungata pe 47 imatur sa duca la inchiderea accelerata a apexurilor?
B) e posibil ca molarul de 12 ani sa fi erupt semnificativ mai devreme, (si aici nu ma refer la 6 luni.)?

mi-ar placea sa vad si comentarii pertinente ale colegilor priceputi la apexuri nu numa ale celor ce scarmanesc necontenit sub coada matzei...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/3607-cazurile-cristinei/
hai va astept.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Modificat ultima data de cristina ghita; 22-02-10 la 22:19.
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-02-10, 23:11   #173
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

am vazut molari de 12 ani cu apexuri inchise complet la 13 ani, deci se poate

de multe ori nu stim cum a fost eruptia acelui dinte, poate a erupt accelerat , si a aparut pe arcada la 10.5-11 ani, deci normal ca in 3 ani isi inchide apexurile si mama lui
cristina ghita a multumit.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-02-10, 23:21   #174
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cristina,ceva e in neregula aici (nu ca natura n-ar avea grija de asta din cand in cand - sunt nou nascuti cu dinti in gura).Ma uit si la optar,si la liza dintre 6 si 7.Cere-i maine buletinu sa ne dumirim (sau sa ne bagam mai tare-n ceata).

Zi-ne cand devitalizezi septaru daca ce se vede in rx recenta e dentina secundara au ba.

P.S.Intr-o catastrofa aviatica rx-urile astea ar duce la concluzia unui pasager in plus,da si a unuia in minus .
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-02-10, 23:31   #175
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

E posibil Cristina, sa fi erupt mai devreme...am acum un pacient baietel, de 8 ani la care a erupt jumate din 3.4, pentru ca a avut loc sa erupa. maine o sa vad si OPT...sunt curios cum arata ceilalti ca stadiu de formare
asa cum sunt descrise intarzieri de eruptie sun descrise si cazuri de eruptii premature...nu? de unde stim ca 4.7 nu a fost un pre(a)matur?
.
Vechi 22-02-10, 23:33   #176
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Nu poti raspandi lumina daca
nu arzi

.

dap....subscriu.....
Vechi 23-02-10, 00:27   #177
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu nu cautam nimic sub coada matei...eram doar curios daca era o scapare cand ai scris varsta sau vreo anomalie temporala de eruptie...
Vechi 23-02-10, 08:06   #178
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
am vazut molari de 12 ani cu apexuri inchise complet la 13 ani, deci se poate

de multe ori nu stim cum a fost eruptia acelui dinte, poate a erupt accelerat , si a aparut pe arcada la 10.5-11 ani, deci normal ca in 3 ani isi inchide apexurile si mama lui
mersi, sergiu.
eruptie "prematura" cu 1,5-1 an... si nu o accelerare cu doar 6 luni, lucru care se incadreaza in normal, sa zicem, chestie pe care eu o suspectez si in cazul de fata.
azi caut toate filmele...sper sa gasesc si filmele de pe stanga, macar alea de acum 2 ani.
multumesc tuturor pt feedback. E o chestie si cu fidbecul asta...fiecare da cu el asa cum stie si a invatat...buuuun.

radule, mijto faza cu accidentul de avion...foarte adevarat!

.
Vechi 23-02-10, 08:27   #179
Initiat
Medic Stomatolog
north england

.

nu vad de va intriga acele apexe inchise.in zona din uk unde lucrez acum copiii au frecvent molarii secunzi permanenti erupti complet la 10 ani.si cele doua varste surprinse imagistic duc spre un QED

Modificat ultima data de morsa1; 23-02-10 la 08:52.
morsa1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-10, 09:38   #180
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Este o chesti rara ( pt mine fiindca in zona toti au intarzieri de eruptie) dar nu inexistenta.
Vechi 01-03-10, 14:49   #181
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default pt radu tepordei, in caz de catastrofa aviatica:))

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Cristina,ceva e in neregula aici (nu ca natura n-ar avea grija de asta din cand in cand - sunt nou nascuti cu dinti in gura).Ma uit si la optar,si la liza dintre 6 si 7.Cere-i maine buletinu sa ne dumirim (sau sa ne bagam mai tare-n ceata).

Zi-ne cand devitalizezi septaru daca ce se vede in rx recenta e dentina secundara au ba.

P.S.Intr-o catastrofa aviatica rx-urile astea ar duce la concluzia unui pasager in plus,da si a unuia in minus .
in buletin are 14 ani si 3 luni.
in rx are 27, pe care am reusit sa il salvez. deocamdata.
pupici la iasi..abia astept sa ne vedem.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 27 pre si postop.jpg (142,7 KB, 110 vizualizari)
Cosminf si Radu Tepordei au multumit.

.
Vechi 01-03-10, 16:28   #182
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Te maiestrishi si-ntr-ale endoului.
Pup you

Modificat ultima data de Radu Tepordei; 01-03-10 la 19:30.
.
Vechi 01-03-10, 16:46   #183
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

cristina ai fost scurta pe P, sau asa a spus AL?
p.s. tot mai maiastra esti
.
Vechi 01-03-10, 17:49   #184
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
cristina ai fost scurta pe P, sau asa a spus AL?
p.s. tot mai maiastra esti
AL a zis 0.0. probabil ca, daca este intr-adevar scurta, asta a fost din cauza ca nu am ajuns cu conul pana in varf. oricum, am muncit 4 sedinte cu dintele asta, a fost f dificil accesul. si diga acolo, s-a mai fracturat apoi in sedinta cu refacerea coronara si putin din peretele vestibulo-distal...

complicat, ce mai...
paci a stat cam 2 sapt cu caoh2, asa ca sper din tot sufletul sa am rezultate bune la recall, dupa cum ziceam peste inca vreo 2 ani.
ceea ce ma supara este ca unii pacienti nu inteleg sa vina cand trebuie la controale; si mai apoi nu le vine sa creada ca, dupa atata munca, acela este doar un dinte tratat, nicidecum un dinte sanatos...
asta e treaba.
acum, am de gand sa intru in 47, sa vedem daca sub eugenatul de 2 ani avem dentina remineralizata...asta ar fi o treaba.

multumesc pt aprecieri. nu cred ca devin tot mai maiastra. cred ca am ajuns la un nivel cu endo de la care imi e greu sa urc mai sus. poate ca aici mai am de lucrat. sau poate ca nu pot mai mult.

.
Vechi 01-03-10, 18:16   #185
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristina ghita View Post
asa ca sper din tot sufletul sa am rezultate bune la recall, dupa cum ziceam peste inca vreo 2 ani.
....
multumesc pt aprecieri. nu cred ca devin tot mai maiastra. cred ca am ajuns la un nivel cu endo de la care imi e greu sa urc mai sus. poate ca aici mai am de lucrat. sau poate ca nu pot mai mult.
Dac-o sa aiba tot 14 ani ii chemam pe Mulder si pe Scully.Sa faca ei endo in caz.
Pot sa trimit rx la National Geographic?Iti fac astia un Air Crash Investigation de-o sa bage ortopantomograf dincolo de check in.

Si-apoi imi dai voie sa te fac maiastra macar de 1 martie.
O primavara frumoasa!
.
Vechi 14-05-10, 12:51   #186
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am ajuns la concluzia ca lucrul care se intampla constant prost in stoma romaneasca "de cartier", ca sa nu zic uneori si in cea de "pretentii", este trat endo.
trat endo este un fel de autobuz fff aglomerat, in care ne ingramadim oricum, ca nu murim 5 minute ...pana sa punem coroanele de ceramica sau de zirconiu...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=3607
cred ca modul in care se face endo in cabi de la noi exprima mentalitatea conform careia pot sa imi iau porschan chiar si pe drumurile gaurite, ca oricum...peste 2 ani il vand si imi iau altul nou. n-are decat sa il repare ala...fraieru'. hehe.

pacienta de aici este o fata tanara (in fine, cam de varsta mea), care vrea dinti mai frumosi. desigur ca prima intentie a fost de a o trimite la un endodont, dar a sperat ca ma pot descurca si eu...vorba unui pacient de pe strada: doamna dr, da' dv vreti sa ma trimiteti la un om care face canale, apoi la un chirurg care sa imi "niveleze osul si gingia", si apoi sa imi faca altul implanturile...da; dv ce faceti?
chiar...
apexuri de 80 la 11 si de 90 la 21, era o idee buna mta ul pus artistic. uite ca am obt cu fierul de calcat.. de vazut pe viitor ce se va petrece.
nu mi-e clar dc la 21 sunt doar scurta, sau sunt "buna" dar este apexul resorbit in forma de palnie?!
acum imi fac curaj sa scot dcr ul din 12.
astept ceva lamuriri la 21, de la cei mai priceputi.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 12,11 preop dec 2009.JPG (337,4 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 21,22 preop dec 2009.JPG (346,8 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 11,21 postop, mai 2010.JPG (333,8 KB, 7 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 22 postop.JPG (245,6 KB, 1 vizualizari)

.
Vechi 14-05-10, 13:01   #187
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

La rcr ala sa nu se lase cu vrf daca nu cumva deja este
radu2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-05-10, 13:13   #188
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radu2009 View Post
La rcr ala sa nu se lase cu vrf daca nu cumva deja este
am tot stat si m-am gandit ce sa fac: sa-l scot, sau nu (pe dcr). sa scot sau nu dintele.. e clar ca e risc mare sa se fract, ca de aia am stat asa mult pe ganduri; pe de alta parte, osul se chiar vindeca, trebe doar sa-i dai o sansa!
nici sa-l las asa nu pot. ca nu ma lasa "constienta"...
desigur ca exista si varianta implantului 12;
in plus, nu am incredere in guta aia pe apexuri atat de mari.

probabil am sa merg din aproape in aproape, am sa pun niste provizorii frumoase, oricum MULT mai frumoase decat situatia la prezentare. am sa astept. am invatat sa nu ma mai arunc chiar cu capul inainte nici la implanturi, mai cu seama ca pe front e o situatie speciala...
in fine, nu zic ca ceea ce am facut e impecabil. concluzia este ca trebuie sa invat(am) mai multa endo, pt cazurile in care pacientii doresc sa fie tratati de gp istul lor preferat...

.
Vechi 14-05-10, 14:11   #189
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

iese relativ usor rcr-ul, go cristina.
Vechi 24-05-10, 09:58   #190
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
iese relativ usor rcr-ul, go cristina.
multumesc augustin. intr-adevr, a iesit. relativ usor

ca(oh)2, o sapt deocamdata. mai vedem. va tin la curent.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg faza lucru410.jpg (68,1 KB, 4 vizualizari)
Felul fisierului: jpg faza lucru411.jpg (60,0 KB, 2 vizualizari)
Felul fisierului: jpg monstrul.jpg (213,9 KB, 10 vizualizari)
raulsiladi si radu2009 au multumit.

.
Vechi 08-06-10, 21:38   #191
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

azi am primit, in fine, rx postop, m-am amuzat de caciulita cu mot, am cimentat adeziv pivotii, am refacut bonturile cu compozit si am refacut noua provizorie.. astept cu interes vindecarea...
so help me God!
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 12.jpg (138,1 KB, 3 vizualizari)

Modificat ultima data de cristina ghita; 08-06-10 la 22:55.
.
Vechi 19-02-11, 13:19   #192
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

dupa 9 luni. pline de intamplari neprevazute.
as vrea sa stiu parerea endodontilor in ceea ce priveste evolutia acestui caz. sa nu uitam ca avem apexuri de 80 si 90 inchise cu guta la cald, ce e drept, dar totusi guta.

acum, ca si implanturile 15, 16 sunt osteointegrate si descoperite, as merge mai departe...
deci?
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg p2.JPG (302,5 KB, 6 vizualizari)
Felul fisierului: jpg p3.JPG (302,7 KB, 2 vizualizari)

.
Vechi 19-02-11, 15:42   #193
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Cristina,pana vin MacDreamy(Sergiu) si MacSteamy(Robby) sa te lamureasca daca s-au vindecat leziunile,poti sa-mi spui,te rog ,ce pivoti folosesti si ce adeziv pentru cimentarea lor?
Adezivul necesita catalizator sau il fotopolimerizezi tu?
Vechi 19-02-11, 16:32   #194
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

frumoaselor, va rog ramaneti ontopic! dupa cum stiti, imi place sa pastram curatenia pe subiectele mele! va multumesc anticipupu.

@selena: ref la pivotii din fibra de sticla, astia folositi aici au fost "exacta", cu insertie metalica centrala. (edwards).
adezivul folosit a fost OFL, iar compozitul de build este cel de la Kuraray.

cred ca ar fi ok si un autogravant in 2 timpi, ex Clearfil SE Bond/Kuraray. sau orice autogravant, gbond sau ale chestii din astea, daca aveti incredere in ele, totul e sa fie folosite corect. eu merg inca pe ofl. daca as avea photobond, as dormi mai linistita. si mai linistita dorm dc stiu ca am un dcr metalic frumos adaptat si bine cimentat cu...ce vreti voi: foz, cis, etc.

dupa nebunia pivotilor din fibra cimentati adeziv, dupa visele rele cu conurile iesite umede dupa fotopolimerizarea adezivului in canal, m-am reintors in mare masura, mai ales la posteriori, la dcr metalice din crom sau din aur platinat, dupa puteri. desi n-am avut cine stie ce esecuri cu fibrele de sticla.

in plus, mie mi se pare complicat, geu si imprevizibil sa decimentez un piv din fibra de sticla, mai ales cand e inconj de compozit de culoarea dintelui, fata de un dcr.
stiu ca s-a mai discutat, si ca multi nu sunt de acord cu aceasta idee, dar eu am avut intotdeauna aceasta parere, si dupa ce am vazut cativa decimentati de unii care chiar stiu ce fac, m-am hotarat sa fiu mai "precauta" in a-i folosi.

m-am plictisit de necunoastere si de necunoscut.
SELENA a multumit.

Modificat ultima data de cristina ghita; 19-02-11 la 17:11.
.
Vechi 19-02-11, 18:21   #195
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

"in plus, mie mi se pare complicat, geu si imprevizibil sa decimentez un piv din fibra de sticla, mai ales cand e inconj de compozit de culoarea dintelui, fata de un dcr."

pentru asta eu folosesc Build-it Opac(si e opac,nene) strict in canal pentru cimentarea pivotului(e compozit auto),apoi continui reconstructia coronara cu Build-It A2 sau A3(si auto si foto)
[COLOR="Black""dupa visele rele cu conurile iesite umede dupa fotopolimerizarea adezivului in canal"[/COLOR]
Ai incercat(a incercat cineva) varianta cu un 'cure activator'?cum e de exemplu Bond-1 de la Pentron?

Cristina,arunca un ochi la postul nr.10 al Anei Karr.Daca tot te-ai intors la pivoti metalici,poate te tenteaza zirconiul
Vechi 19-02-11, 18:52   #196
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de SELENA View Post
"in plus, mie mi se pare complicat, geu si imprevizibil sa decimentez un piv din fibra de sticla, mai ales cand e inconj de compozit de culoarea dintelui, fata de un dcr."

pentru asta eu folosesc Build-it Opac(si e opac,nene) strict in canal pentru cimentarea pivotului(e compozit auto),apoi continui reconstructia coronara cu Build-It A2 sau A3(si auto si foto)
[COLOR="Black""dupa visele rele cu conurile iesite umede dupa fotopolimerizarea adezivului in canal"[/COLOR]
Ai incercat(a incercat cineva) varianta cu un 'cure activator'?cum e de exemplu Bond-1 de la Pentron?

Cristina,arunca un ochi la postul nr.10 al Anei Karr.Daca tot te-ai intors la pivoti metalici,poate te tenteaza zirconiul
mersi, nico&radu!
am folosit multe produse pentron, de la adezivul cu activator pana la pivoti si compozit. acum am schimbat pe altceva. daca vrei un adeziv eficient, alege varianta Photobond de la kuraray. in expunerea margai ree din 2009 de la buc, am vazut 2 sisteme adezive: photobond si optibond FL/Kerr, ca variante de adeziune radiculara.
am folosit si bond 1 de la pentron cu activ, nu s-a desprins nimic pana acuma. culmea, s-a decimentat unul lipit cu ofl, din lipsa de incercuire, nu de adeziune...
ai taiat vreodata vreun "orice" din zr? in plus, adeziunea zr lasa loc unui mare .
am vazut postul anei karr, este si asta o optiune, dar eu prefer sa raman la dcr urile mele turnate , iar unde am un trat endo bun, incercuire si toate conditiile indeplinite, sa pun pivoti din fibra cimentati cu panavia, iar refacerea coronara cu compozitul de bonturi despre care am amintit deja.
SELENA a multumit.

.
Vechi 19-02-11, 19:04   #197
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

buba e ca la apex mare se intampla ca sigilarea sa fie precara. in cazul tau ai facut o dezinfectare super buna si ai reusit sa asigri si o sigilare. buba e ca nu in toate cazurile poti sa usuci bine si apoi sa inchizi bine si atunci apelam de voie de nevoie la tinarul MTA. 80, 90
sa nu creada cineva ca pana la aparitia mta nu au fost rezultate bune, dar cu toate astea a fost nevoie de un alt material.
felicitari pentru rezultat...
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg R5.jpg (55,8 KB, 0 vizualizari)
Felul fisierului: jpg R6.jpg (60,6 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg R7.jpg (80,6 KB, 1 vizualizari)
radualionte si cristina ghita au multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-02-11, 20:05   #198
Avansat bine
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.
+1 (+1/-0)     

si vindecarea???sau nu e recall dupa 6 12 luni?
Piulitzul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-02-11, 21:13   #199
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu nu as zice ca e vindecare... e greu sa se vada o evolutie buna,insa eu zic sa mergi mai departe,oricum in caz de problema singura solutie este interventia retrograda
Vechi 19-02-11, 22:32   #200
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
buba e ca la apex mare se intampla ca sigilarea sa fie precara. in cazul tau ai facut o dezinfectare super buna si ai reusit sa asigri si o sigilare. buba e ca nu in toate cazurile poti sa usuci bine si apoi sa inchizi bine si atunci apelam de voie de nevoie la tinarul MTA. 80, 90
sa nu creada cineva ca pana la aparitia mta nu au fost rezultate bune, dar cu toate astea a fost nevoie de un alt material.
felicitari pentru rezultat...
docule ce-as fi incercat un revasc la cazul asta

cristina, ontopic, sunt alte incidente, si alte expuneri(supraexpuneri) trebuie un pic procesate ca sa vedem o evolutie.

vaz ca robby nu presteaza, fac eu maine
.
Vechi 19-02-11, 22:48   #201
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Poftiti va rog.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg a.jpg (44,6 KB, 2 vizualizari)
Felul fisierului: jpg b.jpg (76,7 KB, 1 vizualizari)
radualionte a multumit.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-02-11, 22:58   #202
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
Poftiti va rog.
nu e bine da si resize sa fie de aceeasi lungime ca leziunile par mai mari)
.
Vechi 19-02-11, 23:08   #203
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Daca vrei pot sa-ti fac si rezectie in fotosop.
.
Vechi 19-02-11, 23:21   #204
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
Daca vrei pot sa-ti fac si rezectie in fotosop.
rau te mai inflamezi

pai ma nene daca inainte comparam mere coapte cu pere verzi acum comparam mere coapte cu pere coapte. d-aia cerui si resize ca un lenes de weekend care sunt
.
Vechi 20-02-11, 00:33   #205
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am incercat eu ceva repejor
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Untitled-1.jpg (207,9 KB, 3 vizualizari)
Vechi 20-02-11, 01:04   #206
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
rau te mai inflamezi

pai ma nene daca inainte comparam mere coapte cu pere verzi acum comparam mere coapte cu pere coapte. d-aia cerui si resize ca un lenes de weekend care sunt
Poate mere mici cu mere mari, io credeam ca le poti scala ochiometric. My bad. Din cauza ca nu-s incidente chiar identice nu cred ca te ajuta prea mult resize-ul ala. Oricum vindecare spectaculoasa nu este, dar nici nu-i mai rau. Eu zic ca se poate merge inainte cu voiosie spre lucrare, ctrl la un an juma-doi, de rezecat se poate si ulterior in caz de nevoie, daca e sa moara, va fi din lipsa de ferrule.
.
Vechi 20-02-11, 06:13   #207
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
docule ce-as fi incercat un revasc la cazul asta

cristina, ontopic, sunt alte incidente, si alte expuneri(supraexpuneri) trebuie un pic procesate ca sa vedem o evolutie.

vaz ca robby nu presteaza, fac eu maine
man, pacientul are 40 de ani. poate merge poate nu, dar nu stiu daca reuseam sa-l conving ca incercam revasc si dupa daca esueaza apexifiere cu mta...
asa ca am ales direct mta. omu vroia de fapt albirea coroanei lucram si la asta
pt dr brata... cazul e in lucru... peste doi ani, daca nu ma supar pe eugenol arat si recall-ul. cum am pus pe la toate cazurile postate de genu
titiluka a multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-06-11, 09:54   #208
Initiat
Medic Dentist
tks

.

Citat:
Publicat initial de Kitty1604 View Post
Raspuns de la dentotal

Buna Ziua,

Va trimit raspunsul primit de la Maillefer.

O zi buna,

Tare curioasa mai sunt ....
ca venii vorba de dentotal.
Suna dna dr unde fac practica pt o turbina Chirana, si o si comanda.
cand ajunge pe Factura Chirana, pe cutie emblema Chirana
Inauntru e turbina Chirotor.

Suna inapoi.. balbaieli cum ca e sub licenta etc..
Ati auzit de Chirotor? tks
Vechi 25-06-11, 19:32   #209
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Pretul este la fel ca Protaper..ca doar nu o sa fie fraieri sa recunoasca ca ne vand fake-uri...
Cutiile din pacate nu le mai am...dar fac eu rost
Pentru corectitudine raspunsul, desi tardiv, vine de la drdream:
Vechi 29-11-11, 16:46   #210
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

salut. uite ca in ciuda si impotriva coroanei mizere de pe 46, am obtinut oarece vindecare. o sa schimb coroana ca ma doare la retina.
asta asa, ca n-am mai pus nimic pe topicul de endo.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg preop 46.JPG (439,6 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg postop46.JPG (414,6 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg recall un an si 9 luni plus o coroana demna de aprecieri.JPG (321,8 KB, 9 vizualizari)
porumb, drdream, Veropaieff si alti 9 au multumit.

.
Vechi 29-11-11, 17:50   #211
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Frumoasa vindecare !!! bravo !
Cu pivotul ala pe meziale ai cam riscat ...

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-11-11, 18:06   #212
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

nici coroana nu e deloc mizera.....posibil sa fie adaptata si sa pacaleasca radiografia
Vechi 29-11-11, 19:05   #213
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Eu as lasa deocamdata coroana si as reface obt coronara de pe septar. Cu toate riscurile care decurg, pt ca stim ca nu ti-au placut niciodata compozitele...

Felicitari pt endo!
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-11-11, 12:52   #214
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Frumos rău, ca mereu de la tine
Și cred ca nu mai ai nevoie de sfaturi cu pivoții Angelus, că vad că te-ai obișnuit cu ei. Buni, așa?
Meserie vindecarea.
Vechi 30-11-11, 13:03   #215
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de porumb View Post
Frumos rău, ca mereu de la tine
Și cred ca nu mai ai nevoie de sfaturi cu pivoții Angelus, că vad că te-ai obișnuit cu ei. Buni, așa?
Meserie vindecarea.
sal, mihai!
acu, sincera sa fiu, ma perplexeaza mai multe aspecte:
ce o fi fost in capul meu sa implantez pivo ul in meziala aia??!! ca macar atata treaba stiu si eu ca sunt de evitat radd meziale...probabil oi fi avut spatiu berechet si de aia...nu mai stiu, foarte sincera sa fiu. eu uit ce fac acum 5 minute, daramite ce am facut si mai ales de ce acum aproape 2 ani...

mai apoi, ma surprinde (ca sa nu zic ca ma turbeaza) caria de pe mezialul lui 7...e clar ca eu am facut preparatia si restaurarea...mmm, am sa refac oricum.
in rest, mersi de aprecieri. pot spune doar ca s-au aliniat planetele, in conditiile in care cu alti 2 ani in urma tot eu restaurasem direct distal sesarul, desi am avut acolo o deschidere, pe care am inchis-o adeziv.
nu foloseam diga pe atunci...pesemne de aia or fi intrat microbi
Kitty1604 a multumit.

.
Vechi 05-12-11, 23:32   #216
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Salutare!
Am si eu aici un 46 tratat. Din pacate nu am radiografia initiala, aceea fiind pe un OPG. Primul RX este dupa prima sedinta cand am descoperit ca are 4 canale si pe toate am avut patenta cu 08.
Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
vlad_p83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-12-11, 17:01   #217
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Monocon cu taper ???

.
Vechi 06-12-11, 18:44   #218
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Monocon cu taper ???
cel mai bun dupa mta si verticala
.
Vechi 06-12-11, 21:09   #219
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Monocon cu taper ???
Da.
.
Vechi 07-12-11, 06:11   #220
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Monocon cu taper ???
bravo, draga vlad! ma bucur sa vad asa un caz dragut aici, printre ale mele!

@kitty: pai ce naste din pisica soareci mananca, nu?
de la mine a invatat chestia asta, noi fiind colegi de cabinet de ceva vreme incoace!

.
Vechi 07-12-11, 19:26   #221
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Citat:
cel mai bun dupa mta si verticala
Intrebam nu acuzam pe nimeni

.
Vechi 07-12-11, 21:01   #222
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

Ce sealer Vlade?
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-12-11, 11:17   #223
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de pup View Post
Ce sealer Vlade?
Adseal
.
Vechi 08-12-11, 11:33   #224
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.
0 (+1/-1)     

Frumoasa obt de canal bravo.Iar in ce priveste monoconul subscriu si eu la ce-a zis Drdream.Am citit undeva ca dupa verticala la cald pe locul 2 sau 3 ar fi monoconul.Si conform lui castelluci important e ce scoti din canal(bacteria)mai putin ce bagi
Bravo
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-12-11, 12:20   #225
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Monocon cu taper ???
Este si monocon fara taper?
.
Vechi 08-12-11, 14:08   #226
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Da daca baga niste pasta si un con ISO

.
Vechi 08-12-11, 14:20   #227
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.

Citat:
Da daca baga niste pasta si un con ISO
poi si conu ISO e cu taper 2%
Vechi 08-12-11, 15:07   #228
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

La acest taper nu mai este valabila remarca lui Dream !!! hai mai despicam o data firul in 16+1 ???

.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, ajutor, buna, capul, chx, coronar, corp strain, disparut, endo, eugenol, frumos, generala, gheata, iga, irigare, mail, medic, mm, molarii, new, nou, odontologie, pagina, paginii, placut, post, practic, prep, rx, salut, spart, specialist, specialitate, stoma, stomatologie, topic, vand, vanzare

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Cazurile lu' Camil camil ianes Endodontie 220 07-11-14 17:28
Cazurile lui Mervey mervey Endodontie 46 29-10-10 15:53
cazurile lui Dan dacris Endodontie 128 29-03-10 14:46
Cazurile lui Sorsirbu sorsirbu Endodontie 25 16-06-09 22:02
cazurile lui BODO opreabogdan Odontologie 32 22-04-08 13:50

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (13:49) timp.

Alegeti schema de culori preferata: