Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

MTA unde gasesc de cumparat?

discutie din eugenol.ro : Am patit-o pe propriul...dinte, adica o masea, mai exact 3.6 . Dentista mea mi-a facut o cale falsa, tot ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 22-02-08, 21:51   #1
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Default MTA unde gasesc de cumparat?

Am patit-o pe propriul...dinte, adica o masea, mai exact 3.6 . Dentista mea mi-a facut o cale falsa, tot cautand canalul MV si as dori sa cumpar MTA dar nu stiu de unde. Furnizorii mei sunt cei de la Medi~~~~~~im-Brasov, dar pana azi (cand i-am sunat sa le cer sa-mi aduca luni) n-au auzit de asa ceva. Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti de la cine as putea comanda, deoarece e destul de urgent
Vechi 22-02-08, 21:55   #2
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

la ~~~~~~~ gasesti proroot mta
la edwards gasesti mta angelus,e semnificativ mai ieftin.
mircealaslau este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-02-08, 22:54   #3
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sper sa nu par rautacios, da' n-ar fi mai bine sa mergi la un endodont:

1. f probabil are el MTA
2. stie si ce sa faca cu materialul

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-08, 09:02   #4
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sa te-nveti sa te mai lasi pe mana altora. :P
skillz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-08, 19:14   #5
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Multumesc pentru raspunsuri. Da, si eu mi-am pus problema sa-mi schimb stomatologul...Necazul e ca suntem prietene si va fi cam greu de acceptat, mai ales ca nu prea a dat rateuri cu ce mi-a lucrat pana acum, si e plina de bunavointa, nici bani nu vrea sa-mi ia, ce mai, e o situatie naspa rau...
Vechi 23-02-08, 20:08   #6
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

daca ti-e prietena te trimite ea la endodont, nu asteapta sa te duci tu. Si nu vad de ce sa se supere, nu inseamna ca e incompetenta daca tu te duci la endodont, e pur si simplu ceva care o depaseste. Ar fi la fel sa se supere si cand te duci la cardiolog.
Vechi 24-02-08, 02:15   #7
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Default Re: MTA unde gasesc de cumparat?

Citat:
Publicat initial de dr. patricia
Am patit-o pe propriul...dinte, adica o masea, mai exact 3.6 . Dentista mea mi-a facut o cale falsa, tot cautand canalul MV si as dori sa cumpar MTA dar nu stiu de unde. Furnizorii mei sunt cei de la Medi~~~~~~im-Brasov, dar pana azi (cand i-am sunat sa le cer sa-mi aduca luni) n-au auzit de asa ceva. Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti de la cine as putea comanda, deoarece e destul de urgent

mta-ul nu se pune asha : vezi domne am perforat gata mta e panaceu
in unele cazuri poate merge un simplu ionomer, in altele extract de cleste si implant.....

daca perfu e pus prost mta-ul nu e o solutie ci o disolutie din pacate
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-02-08, 02:31   #8
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

drim ... nu speria fata )
Vechi 04-03-08, 18:43   #9
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@dr.dream: ce e perfu?
.
Vechi 04-03-08, 18:51   #10
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

Cred ca se refera la perforatie si la faptul ca daca comunica cu sulcusul gingival , MTA-ul se dizolva in timp.
Vechi 11-03-08, 10:57   #11
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
mta-ul nu se pune asha : vezi domne am perforat gata mta e panaceu
in unele cazuri poate merge un simplu ionomer
Am si eu un caz: 4.6 perforatia bazei camerei pulpare, interradicular. E ok sa folosesc si un ionomer?

Povestea e in felul urmator: pacienta de 25 de ani, cu o distructie coronara masiva, stat cu dintele asa aprox un an, fara simptomatologie dureroasa. Buuun, cunostiinta foarte apropiata, zic: scoatem nervul intai, refacem portiunea coronara vedem noi in ce fel. Reconstituit cu compozit peretele distal, diga, inceput ca la carte, cand sa gasesc canalele... hmmm, greu, greu. Final glorios pentru sedinta initiala: reperat 3 canale, sper eu adevarate! si trimis la rx de control- ok cu canalele, dar intre radacini... ma ia cu friguri.
Cand se intoarce, sa continuam tratul (din motive obiective trec 3 sapt!), mi se pare suspect ca baza camerei pulpare este umeda...hmmm... something fishy, temerile mele s-au adeverit: nu una, ci doua zone de comunicare cu spatiul periodontal, una cat varful unui ac, a doua de aprox jumatate mm patrat. I-am pus hidroxid de calciu, am instiintat-o de "problema" si... voi ce spuneti?
Irene22 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-03-08, 11:00   #12
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Din pacate, am imprumutat aparatul foto fix sotului pacientei pana la sfarsitul acestei saptamani, asa ca poze... nem. Imi pare tare rau ca cer un sfat si nu va pot arata deloc "grozavia" mea...
.
Vechi 11-03-08, 11:05   #13
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

ionomer e perfect
.
Vechi 11-03-08, 11:07   #14
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sar'na de promptitudine!

Eu am Fuji IX in cabinet, e ok?
.
Vechi 11-03-08, 13:48   #15
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

da..e perfect
.
Vechi 11-03-08, 13:59   #16
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Si Irene, dupa ce repari perforatia aceea si termini endo-ul, incearca imediat sa faci inchiderea coronara adeziva (obturatie compozit).

Daca e vorba de pus coroana ca exista distructie mare de tesut dentar coronar, scoate dintele din ocluzie si asteapta macar 6-8 luni sa faci o radiografie sa vezi cum arata furcatia. Asta inainte de a te apuca de protetica pe un dinte cu perforatie in furcatie.

Explica aceste aspecte pacientei. Ca e posibil in viitor sa existe o infectie la nivelul interradicular care va necesita extractie.

Bafta !
Vechi 11-03-08, 16:43   #17
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dintele e scos deja din ocluzie, dar am inteles, sa traiti, nici restauratia coronara nu va avea contacte cu antagonistii.

In alta ordine de idei, multumesc mult de sfaturi!
.
Vechi 11-03-08, 21:32   #18
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de Irene22 View Post
Dintele e scos deja din ocluzie, dar am inteles, sa traiti, nici restauratia coronara nu va avea contacte cu antagonistii.

In alta ordine de idei, multumesc mult de sfaturi!
restauratia fa-o in contact cu antagonistii
.
Vechi 11-03-08, 21:50   #19
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Nu mai inteleg nimic! Unul spune sa scoti din ocluzie, altul spune sa ai contact cu antagonistii...Cum este bine? Inteleg ca o parere este pe termen scurt (6-8 luni), celalata...? nu se stie pt. cat timp...Noi, amaratii care nu ne dam ca facem endo decat la modul peiorativ, uneori cu greseli mari..., cum procedam?
Multumesc!
Vechi 11-03-08, 22:12   #20
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Nu mai inteleg nimic! Unul spune sa scoti din ocluzie, altul spune sa ai contact cu antagonistii...Cum este bine? Inteleg ca o parere este pe termen scurt (6-8 luni), celalata...? nu se stie pt. cat timp...Noi, amaratii care nu ne dam ca facem endo decat la modul peiorativ, uneori cu greseli mari..., cum procedam?
Multumesc!
e f. simplu.
cat timp dintele nu e restaurat definitiv e scos din ocluzie, dar restaurarea definitiva o faci in ocluzie, logic
.
Vechi 11-03-08, 22:24   #21
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

o sa raspunda si Dream cum abordeaza el cazurile astea. Dar o sa completez la ce am spus mai sus ca sa justific de ce am spus ca eu asa as proceda...

- perforatiile in podeaua camerei pulpare, spre furcatie, au unul din cele mai slabe prognostice de vindecare, indiferent de ce material de reparatie s-ar aplica si cum s-ar aplica
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/3218-mta-gasesc-cumparat/

- pentru a evita orice sansa de reinfectare, am zis ca eu as reface adeziv coronar imediat dupa sedinta endo (preferabil chiar totul sa se faca in single visit, pentru a preveni percolarea marginala a unor obturatii provizorii (inclusiv cu CIS) intre sedintele endo

- tinand cont de prognosticul cu mare semn de intrebare am spus ca daca e nevoie coronar de o restaurare protetica, este bine pe termen scurt (6-8 luni) sa se astepte si sa se monitorizeze cazul. De obicei in acest timp apare radiologic afecatrea furcatiei ----> dintele se va extrage sau se poate incerca o premolarizare (hemisection). Daca nu apare afectare de furcatie atunci este un succes al tratamentului si se poate aplica o coroana deasupra.

- daca este vorba de necesitatea unei coroane, asta inseamna ca dintele are o distrcutie coronara importanta. Nu as lasa un asemena dinte cu un buildup chiar si el adeziv realizat in zilele noastre, sa aiba vre-un contact in pozitii statice sau dinamice (Im,RC,lateralitate) si sa risc o fractura de perete dentar (sau de build-up). Nu cred ca in 6-8 luni migreaza ireversibil antagonistul si nu o sa se mai poata realiza o coroana acolo....

- tot din aceste considerente nu as risca sa las pe acolo un contact prematur sau vreo interferenta pe un dinte care are nevoie de LINISTE parodontala ( ma refer la parodontiul marginal de la nivel de furcatie)...Si cea mai buna paza este sa il scoti din ocluzie...

Cred ca acum am fost mai explict in alegerea variantei mele de tratament
Vechi 11-03-08, 22:41   #22
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Robby, parerea mea, not evidence based, e ca migreaza in 8 luni...de obicei...depinde si de antagonist desigur...si daca migreaza atunci e ireversibil ...asa ca eu in cazurile astea incerc o coroana scutan cimentata cu CIS, de obicei rezista.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-03-08, 23:24   #23
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Posibil Norbert, niciodata nu stii ce se poate intampla...

Ar merge bine asa cum zici cu o coroana provizorie....

Dar gandind capitalist, asta prespunue o slefuire si un scutan pentru un dinte care nu stii daca va mai apuca sa vada o coroana...deci o manopera in plus....dar nah, aberez si eu un pic
Vechi 11-03-08, 23:48   #24
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Mta am luat de la Edwards
anima este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-03-08, 01:02   #25
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Chiar maine seara va veni pacienta din nou. Am sa analizez contactele interdentare actuale, sa vad pentru ce varianta voi opta cu privire la restauratia coronara pentru aceste 6-8 luni de asteptare.

Eu stiu ca "polemica" de mai sus pe tema scos sau nu din ocluzie era in general, dar pentru cazul meu, cel putin, cred ca e valabila vorba straineza "the damage has been done", caci din cate imi amintesc antagonistul era migrat in plan vertical (cum va spuneam, dintele a stat cu distructia coronara multe luni). Am sa verific daca si-a oprit deplasarea intr-un cuspid vecin impricinatului meu sau inca mai poate avansa.
.
Vechi 12-07-12, 10:35   #26
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Vezi ca mai nou importa ######## MTA de la Angelus...firma braziliana, calitate excelenta.

Aaa...si au si un pret bun .

Fara nume de distribuitori va rog.
Eugenol man

Modificat ultima data de eugenol man; 12-07-12 la 12:52.
offroad este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
ac, acte, brasov, buna, cale, cauta, cazuri, comanda, con, contact, cumpar, cumpara, cumparat, dori, endo, endodontie, falsa, greseli, inteleg, intrebare, iv, luni, mari, modul, ocluzie, pacat, simplu, urgent, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Compresoare: Unde gasesc elice de compresor? drLouis Aparatura stomatologica 19 27-02-10 10:25
Intrebare: Unde gasesc sitemul de tuburi pentru irigatii la fiziodispenser drLouis Implantologie 10 15-03-09 11:00
Ce mai gasim pe net...de cumparat ann Stoma preventiva 2 28-07-08 23:48
stie cineva unde gasesc.... agrohnean Sterilizarea 2 23-06-08 21:23
Microsoft a cumparat Firefox! eugenol man Sa ne descretim fruntea 1 20-11-06 09:58

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (12:45) timp.

Alegeti schema de culori preferata: