Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Ac rupt in canal

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de eugenol man Din pacate nu toti isi permit sa investeasca in diga si altele cat ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree149Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 03-02-12, 15:34   #58
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.
+2 (+3/-1)     

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Din pacate nu toti isi permit sa investeasca in diga si altele cat sunt studenti. Am avut coleg de facultate care la un moment dat mergea pe jos ca nu avea bani de bilet de autobuz.
depinde f mult si care iti sunt prioritatile la un moment dat.eu toata facultatea am mers pe jos si nu, nu stateam aproape. cand am vrut sa ma apuc mai serios de endo tin minte ca am mancat vreo 2-3 sapt paine cu margarina si sare ca sa-mi adun bani sa-mi iau(nu singur, cu inca 2 colegi) diga si al. multe nu ne permitem in viata dar trebuie sa stim ce e prioritar la un moment dat
Vechi 03-02-12, 15:51   #59
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

Eugenolul, din start, si-a propus un schimb de experienta si "sfaturi" practice pentru colegii care se simt in dificultate, mai ales la inceput de cariera (nu ca 'ai "batrani" n-ar avea nevoie). Nu tinem cursuri, nu avem puncte EMC, nu putem suplini facultatile si nici nu ne-am propus acest lucru. "Pufarinul" (citeste forumistul incepator) ar trebui sa inteleaga cum este structurat forumul, sa puna mana si sa citeasca (macar nominalizarile lunare care au iesit castigatoare), sa nu puna intrebari aiurea, sa nu deschida noi topicuri daca ceva similar este deja in uz, sa stie un minim de A-B-C al meseriei (teoretic si practic). Noi putem doar sa-l ghidam sa deprinda si de la D-Z dar nu putem "da mura in gura"! De multe ori este muuult mai usor sa intrebi decat sa te "chinui" si sa cauti/citesti singur...Poate acesta este si motivul pentru care "lenea" va fi considerata cat de curand (se vorbeste deja despre asta) o afectiune psihologica/psihica.
Vechi 03-02-12, 16:06   #60
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de zemo View Post
depinde f mult si care iti sunt prioritatile la un moment dat.eu toata facultatea am mers pe jos si nu, nu stateam aproape. cand am vrut sa ma apuc mai serios de endo tin minte ca am mancat vreo 2-3 sapt paine cu margarina si sare ca sa-mi adun bani sa-mi iau(nu singur, cu inca 2 colegi) diga si al. multe nu ne permitem in viata dar trebuie sa stim ce e prioritar la un moment dat
Si totusi nu ai ajuns la lowest point cum sunt altii.
zemo a multumit.
.
Vechi 03-02-12, 16:23   #61
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.Octavian.D View Post
eu am folosit o singura data tirenerf cand eram in facultate si apoi am facut cont pe eugenol.
Intro zi (multi ani in urma) am ramas fara tirnerv-uri(foloseam tot rusesti,de sigura folosinta) si nu am mai cumparat.
borcea ivan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-02-12, 16:44   #62
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de dorian View Post
....
Daca eugenolul nu e centru de excelenta si nu a fost creat cu scopul de a fi unul, nu stiu de ce a ajuta pe cineva sa invete e atat de greu.
A ajuta pe cineva este greu pt ca necesita rabdare, tact si diplomatie pe langa cunostintele stoma. Mai necesita si un doritor de a fi ajutat /de a invata. Sunt destul de multi care intreaba doar pentru a-si confirma teoria si resping orice alta varianta. Viata este complicata si prezinta nenumarate aspecte.

eman cu telefonul
KLMircea, Mona Lisa si Iutom au multumit.
Vechi 03-02-12, 21:01   #63
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+2/-3)     

Ca de obicei, multi intelepti pe acest forum care cred ca detin adevarul abolut. Deja ma simt inferior, dar va ajung, cat de repede voi ridica nervul din dinte doar cu puterea spritului! Parca ma si vad intr-o pozitie de yoga...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/2938-ac-rupt-canal/

Baiatul asta a venit aici pe forum cu o problema, care pentru un incepator e foarte mare. Nu cred ca avea chef, pe langa patania asta, patanie care fiecare a patit-o, de nu stiu cate suturi in fund. Ca nu-i minge de fotbal.

Ganditi-va la alti incepatori care vad acest topic, ce vor face cand vor avea nevoie de un sfat. Eu nu le spun nici sa intrebe, nici sa nu intrebe si sa faca dupa capul lor, ci le spun sa isi gasesca un medic bun cu ani grei de experienta in spate si doar lui sa i se destainuie. Macar pana isi gasesc alti prieteni din breasla in care pot avea incredere.

Will Smith
LonMar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-02-12, 21:11   #64
La primele mesaje
MD Endodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de antoniam View Post
m-a uimit ca nici macar la curs nu s-a precizat de protapere, avand in vedere ca totusi se folosesc in practica pe scara larga. bine ca ne freaca la cap la examen cu alte aberatii, gen tratament mecanic de canal cu ultrasunete si laser.
Eu am terminat anul trecut facultatea si ni s-a spus de protapere cel putin la stagiu (cei mai cu bani chiar si-au luat protapere manuale si le-au folosit la pacient). Exista si apex-locatoare in sala, deci lucrurile se imbunatatesc din punctul asta de vedere

Si apropo de ace rupte, in anul 6 am rupt un lentullo la un 3.6 cand am pus hidroxid de calciu. M-am chinuit 2 sedinte sa trec pe langa el cu alte ace...dar de scos nici o sansa. Din fericire pacienta nu avea nici o durere asa ca am facut o "obturatie armata" pe langa lentullo. Stiu ca nu e bine asa, dar ce mi s-a parut amuzant a fost urmatorul lucru: pentru ca nu mai aveam timp sa pun obturatia coronara (incepeau examenele), i-am sugerat pacientei sa se duca la un dentist oarecare, iar dentistul la care a nimerit i-a facut o radiografie si i-a spus ceva de genul "studenta a lucrat foarte bine". Deduc din asta ca nu a observat acul rupt pe RX)
Vechi 03-02-12, 21:14   #65
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de ipsos View Post
Buna! (stiu ca topicul e mai vechi :-)

Mie mi s-a rupt un varf de tir nerf galben, culmea ca era de la tehnical dent si era si nou; deci s-a rupt la un 4.6 pe canalul mezio-lingual; la o extirpare in scop protetic.

Dvs. ce-ati face in locul meu, in cazul in care pacientul nu acuza dureri?

Multumesc!

Buna !

Fracturarea unui instrument nu este un capat de tara se intampla oricarui student sau medic sau endodont din lumea asta.

In cazul tau:

- extirpare protetica - deci pulpa vitala - deci nu ai bacterii in canale - deci poti sa faci un tratament endodontic si la 2-3 mm mai scurt de "apex"

- de asemenea neavand bacterii, faptul ca ti s-a rupt un ac apical, nu pericliteaza prognosticul fiindca ori ca pui ac de metal, ori ca pui gutaperca, tot corp strain este in acel canal radicular. Dezavantajul la acul rupt este ca radiografia nu va arata "frumos", iar peste ani de zile "DACA" acel dinte va esua si va face parodontita cronica, "lumea" in loc sa blameze infectia bacteriana post-endo ca si cauza, va blama acel "ac rupt"

- un endodont ar putea sa scoata "elegant" acel ac (probabil, fiindca nu stiu cum arata pe rx si si clinic). Daca vei incerca tu sau un medic fara sa existe dotare si experienta, dintr-un dinte sanatos cu pulpa vie, va ajunge un dinte total decimat si in pragul fracturii radiculare (fiindca daca nu exista aparatura si pricere acele rupte apical se cam indeparteaza sacrificand cam toata dentina coronara a radacinii). Deci sfatul meu este NU, nu il scoate de acolo !

- treptat vei invata s afaci "extirpari" fara tire nerf...

Si un re-post care te face si ne face sa ne gandim de 2 ori pana zicem ceva:

Vechi 03-02-12, 21:22   #66
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.
+1 (+2/-1)     

Bravo Robby in sfirsit a aparut "salvatorul"cu un punct de vedere "la rece" obiectiv,coerent si elegant argumentat.Era cazul sa se dea un exemplu de atitudine eleganta si mai ales EFICIENTA pentru cel care a cerut un sfat
robbycarlos a multumit.
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-02-12, 00:44   #67
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+6 (+6/-0)     

Pup: la cât de activ ești pe forum puteai sa dai si tu răspunsul asta, nu poți aștepta de la robby sa părăsească pacientul sau vizionarea barca tv ori discursul lui base doar ca sa dea repede răspunsul care l-a mai dat cel puțin odată doar pt ca e fuckin hard sa citești câteva pagini de forum retroactiv
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=2938
Părerea mea complet dezinteresata este ca ar trebui ignorate si sterse posturile gen "am spart geamul cu mingea, ce sa fac?" atâta vreme cât nu sunt susținute măcar de o prezentare minima de caz, intr-un limbaj adecvat, si minim o radrigrafie. E drept ca asta contravine conceptului de sujenol la tot poporul.
Robby: din păcate nu știm dacă acul a fost rupt la 2-3mm de apex, cât de buna a fost izolarea aia, ce putem banui este ca n-a fost finalizat cu obturatie de canal in aceeași ședința crescand astfel riscul contaminarii.
Oricum, nu pot sa nu remarc "pulpectomia in scop protetic" inoculata din facultate, nu contează ca operatorul nu are nici cunostinte, nici dotare corespunzătoare, trebuie făcută. Așa poate ajunge la gunoi un dinte care probabil n-avea nici o carie. De problemele grave de atitudine nu mai vorbesc. Trist. Viitorul suna...prost.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-02-12, 06:05   #68
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Norbert ai dreptate cu ce ai punctat, dar daca consideram ca extirparea a fost facut afara izolare adecvata si cu obturatie provizorie care percoleaza, crezi ca aceleasi persoane vor reusi sa indeparteze acul rupt in conditii de mai buna izolare si eventual doar intr-o sedinta, ca sa evite obturatia provizorie prost pusa ?

Umila mea parere este ca acest caz esueaza sau nu, indiferent daca e acolo acel ac rupt sau nu. Cu ceva mai mare sanse sa se fractureze dintele daca cineva il va decima cautand nepotrivit sa indeparteze un instrument fracturat in treimea apicala.

Vis a vis de atitidunea celor ce nu citesc si vor mura in gura raspunsul, cred ca vestile sunt mai proaste decat nivelul educational din universitati: traim in epoca vitezei, unde ritmul super alert in care oamenii traiesc , ii face sa nu mai citeasca, sa nu mai aiba rabdare, sa nu mai fie in stare nici macar sa stea pe scaun mai mult de jumatate de ora...Asta e datorita vietii contemporane, unde A AVEA si A FACE e mai presus si mai important decat A STI sau A FI...Pe toti ne apuca mai curand sau mai tarziu. Nu vom putea schimba asta. Nu imi place, dar va trebui sa gasim solutii sa ne adaptam la noua epoca. Incontinuare de acum incolo, vom vedea din ce in ce mai multi colegi (studenti sau medici) pe eugenol ca vor veni sa intrebe brusc ceva, fara sa citeasca din carti sau de pe subiectele deja scrise...Nu vad solutia sa se opreasca acest fenomen....
Vechi 04-02-12, 06:56   #69
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.
-2 (+0/-2)     

Norbert draga tu esti un baiat citit si perspicace ma asteptam sa sesizezi nuanta din postul meu.Un raspuns asemanator am dat(nu identic)dar ieri cind am laudat pe Robby,ma refeream STRICT la maniera civilizata(buna de dat exemplu)de a raspunde si nu neaparat la continut.E bine sa "citesti printre rinduri citeodata"inainte de a face aprecieri mai mult sau mai putin sarcastice dar cunoscind maniera ta usor acida si pentru faptul ca te apreciez sincer,o iau doar ca pe o "scapare"a ta si nu ca pe un afront

Sa fi iubit
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-02-12, 08:10   #70
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

A propos cu devitalizarile in scop protetic - cred ca este o treaba strict romaneasca.
M-am convins de asta si am inteles - cu greu, dar pana la urma da - din ce cauza:
Extraordinar de multi colegi folosesc turbine proaste, fie " terminate", fie "carpite" si reparate de lucreaza bietele in scarba cu gandul la pensionare, fie noi dar de calitate indoielnica. Sa nu mai vorbim ca exista colegi care nici macar n-au auzit de piesa cu inel rosu...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=2938
Urmarea fireasca: nu se asigura o racire suficienta cu apa a bontului in timpul prepararii, unii oricum lucreaza pe unituri antice , fara apa la turbina. Asa ca oricum, vrand-nevrand, tot la decesul dintelui se ajunge.
Trist dar adevarat.
Mai trist: chiar multi cu dotari foarte bune in cabinet fac devitalizari in scop protetic; de ce? Pentru a incasa mai mult... .
Sper sa se ajunga si in Romania la vremurile alea in care extirparile in scop protetic sa se considere vatamare corporala. Dar pana atunci mai e.
KLMircea a multumit.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-02-12, 09:04   #71
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Sti ce e mai trist de atat?
Am intrat la facultate in 1999. Cred ca in anul 3 am inceput endo (nu mai stiu exact) => 2003 - hai 2004. Suntem in 2012 si constat ca se invata la fel ca in 2004? Si in 2004 se invata la fel ca in 1999 cand am intrat la facultate si o sa mai adaug 5 ani ca sigur macar 5 in urma era la fel => din 1994 pana in 2012 NU au schimbat nimic la nivel practic ca poate teoretic mai spun una alta.
dorian a multumit.
.
Vechi 04-02-12, 14:26   #72
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Yepp robby, ai perfecta dreptate. Asta-i trista realitate: Adapt or die! Spunea personajul lui Brad Pitt in moneyball, pt care a primit de la mine oscarul anticipat ...apoi pana la urma tot nu face compromisul suprem deși erau enorm de mulți bani in joc...hmm, de ce oare?
Pup: știu sa citesc printre rânduri, nu e scapare, poți sa te si superi, dar nu-ți folosește la nimic, si eu apreciez stilul de gentleman a lui robby dar si mai mult conținutul...care primeaza.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-02-12, 18:45   #73
La primele mesaje
MD Endodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de robbycarlos View Post
Vis a vis de atitidunea celor ce nu citesc si vor mura in gura raspunsul, cred ca vestile sunt mai proaste decat nivelul educational din universitati: traim in epoca vitezei, unde ritmul super alert in care oamenii traiesc , ii face sa nu mai citeasca, sa nu mai aiba rabdare, sa nu mai fie in stare nici macar sa stea pe scaun mai mult de jumatate de ora...Asta e datorita vietii contemporane, unde A AVEA si A FACE e mai presus si mai important decat A STI sau A FI...Pe toti ne apuca mai curand sau mai tarziu. Nu vom putea schimba asta. Nu imi place, dar va trebui sa gasim solutii sa ne adaptam la noua epoca. Incontinuare de acum incolo, vom vedea din ce in ce mai multi colegi (studenti sau medici) pe eugenol ca vor veni sa intrebe brusc ceva, fara sa citeasca din carti sau de pe subiectele deja scrise...Nu vad solutia sa se opreasca acest fenomen....
Cu cat creste numarul de postari pe acest forum, cu atat va creste dificultatea sa mai gaseasca ceva cei care s-au inscris recent. Eu in ultima vreme am avut foarte mult timp liber si asa am reusit in 2-3 saptamani sa parcurg doar in jur de 15-20% (din cate estimez) doar din forumul de endodontie, pentru ca asta ma intereseaza in mod special.
Dar sa zicem ca cineva are nevoie de o anumita informatie relativ urgent, si nu are timpul necesar sa caute in toate articolele de pe internet, toate cartile, sau tot forumul asta care e mai lung decat orice carte. Nu-i normal sa intrebe pe cineva care a aflat deja raspunsul la intrebarea lui? (bineinteles, atata timp cat nu exista deja un topic usor de gasit pe tema respectiva)
Dr.LDess a multumit.
Vechi 04-02-12, 18:56   #74
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Se poate folosi motorul de cautare cu anumite cuvinte cheie (taguri) legate de subiect. S-ar putea sa gasesti topicuri legate de posibila ta intrebare.
Daca este greu asa, deschizi topicul "endodontie" si vezi principalele threaduri (subiecte) abordate si te opresti la ceea ce crezi ca ti-ar oferi raspuns.
robbycarlos a multumit.
Vechi 04-02-12, 19:05   #75
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de LizKcer View Post
Cu cat creste numarul de postari pe acest forum, cu atat va creste dificultatea sa mai gaseasca ceva cei care s-au inscris recent. Eu in ultima vreme am avut foarte mult timp liber si asa am reusit in 2-3 saptamani sa parcurg doar in jur de 15-20% (din cate estimez) doar din forumul de endodontie, pentru ca asta ma intereseaza in mod special.
Dar sa zicem ca cineva are nevoie de o anumita informatie relativ urgent, si nu are timpul necesar sa caute in toate articolele de pe internet, toate cartile, sau tot forumul asta care e mai lung decat orice carte. Nu-i normal sa intrebe pe cineva care a aflat deja raspunsul la intrebarea lui? (bineinteles, atata timp cat nu exista deja un topic usor de gasit pe tema respectiva)
Normal ar fi ca cei ce incep ceva sa aiba deja informatiile necesare. Nu poti sa te apuci sa faci endo fara sa ai habar despre ce e vorba si ce se poate intampla (accidente, complicatii). Nu cred ca in 6 ani de facultate plus dupa nu este timp pentru a invata, daca chiar vrei. Si slava domnului, ai de unde...fraze gen "asa mi-au zis la facultate" nu mai sunt o scuza.
Vechi 04-02-12, 19:06   #76
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
din 1994 pana in 2012 NU au schimbat nimic la nivel practic ca poate teoretic mai spun una alta.
si nici nu vor schimba pana nu preda uica Iliescu bocancii...
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-02-12, 19:19   #77
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de bolodoctoru View Post
si nici nu vor schimba pana nu preda uica Iliescu bocancii...
I-a predat de ceva vreme si s-au observat diferentele....in rau.
Daca pe vremea mea trebuia sa avem nu-stiu-cati dinti extrasi tratati endo+ 6 tratamente endo complete la pacient(rx preoperator+rx cu acele la lungimea de lucru+rx postoperator+fisele complete),acum se accepta un dinte extras tratat endo+rx.Socant,nu?
Eu(si altii ca mine) am iesit din facultate stapanind cat de cat telescoparea progresiva,telescoparea regresiva si tehnica dublei telescopari+condensarea laterala la rece,acum...studentii se intreaba de ce nu reusesc sa intre din prima pana la constrictie cu Kerr 25(ca prim ac)pe un incisiv inferior.Povestea asta asta e 100% reala.Si ei vor Protapere
radualionte, Dentamax si pup au multumit.
Vechi 04-02-12, 19:32   #78
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Se poate folosi motorul de cautare cu anumite cuvinte cheie (taguri) legate de subiect. S-ar putea sa gasesti topicuri legate de posibila ta intrebare.
Daca este greu asa, deschizi topicul "endodontie" si vezi principalele threaduri (subiecte) abordate si te opresti la ceea ce crezi ca ti-ar oferi raspuns.
Am tot citit ce se posteaza in mod curent + o buna parte din arhiva.
Exista o multime impresionanta de posturi raportata la o cantitate redusa de informatie reala. Cam 70% e reprezentat de batai ale campilor,mistouri si rautati gratuite, ca si pe acest thread!

Chiar si folosind motorul de cautare, trebuie sa faci slalom printre nejustificat de multe mesaje inutile pana dai de ceva bun de luat in seama. Alte probleme sunt cronologia si faptul ca unele probleme sunt discutate in paralel pe mai multe threaduri, discutia sare de pe un thread pe altul iar daca in 2007 era .alba. pe un thread, in 2011 e .neagra pe altul.

In concluzie, daca ai o intrebare urgenta, cel mai indicat e sa postezi intrebarea (cu un limbaj adecvat).
O alta concluzie este ca aici nu se poate invata.In schimb se poate afla o idee noua si apoi se cauta prin carti, studii etc.

Citat:
Publicat initial de SELENA View Post
Daca pe vremea mea trebuia sa avem nu-stiu-cati dinti extrasi tratati endo+ 6 tratamente endo complete la pacient(rx preoperator+rx cu acele la lungimea de lucru+rx postoperator+fisele complete),acum se accepta un dinte extras tratat endo+rx.Socant,nu?
A venit momentul sa te scot din soc,nu asta este baremul, ci nu-stiu cati dinti extrasi + 2 endouri la pacient (cu 3rx +fisa). Nu te opreste nimeni sa faci mai mult daca vrei, limita a scazut pentru ca nu prea mai sunt pacienti care sa vina sa se trateze la facultate.
Nu cumva cei care au terminat cu 10-15 ani inaintea ta, au lucrat mult mai in timpul facultatii decat au lucrat cei din generatia ta ? Asta inseamna ca sunt mai buni in prezent?

A, si nu ni s-a spus nimic de devitalizare in scop protetic la cursul de protetica fixa.
Iar la endo tirre nerful a fost prezentat alaturi de acul coada de soricel si acul Miller la capitolul scurt istoric.
Deci se mai schimba lucrurile.

Modificat ultima data de Dr.LDess; 04-02-12 la 21:52. Motivul: completare
Dr.LDess este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-02-12, 23:19   #79
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de pup View Post
Mi-e dor de Cristina Ghita,ma intreb daca dream mai este printre noi,Robby stim ca munceste de rupe dar din cind in cind ne-a mai luminat cu noutati,de Camil aproape am uitat si cit de frumos ne introducea in tainele endo si lista poate continua.Chiar si dr Louis ma intreb ce face cu al sau umor acid de nu mai apare?Nu mai zic de Zeno Oprita sau dr.Savu
Citat:
Publicat initial de Mihai Gaureanu View Post
Vine Paștele ?
daca tot aducem in discutie aceste nume,cu siguanta merita toti "numitii" sa fie si corecte : Zeno Florita deci!
ps: no offence ,pup!
pup a multumit.
Vechi 05-02-12, 13:45   #80
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.Octavian.D View Post
Apropo, acum o saptamana am rupt si eu un ac de 20 dar l-am depasit, ca de scos nu am reusit.
ce-ai vrut sa spui prin "l-am depasit"?
--------------------------
--------------------------
Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
Pup: la cât de activ ești pe forum puteai sa dai si tu răspunsul asta, nu poți aștepta de la robby sa părăsească pacientul sau vizionarea barca tv ori discursul lui base doar ca sa dea repede răspunsul care l-a mai dat cel puțin odată doar pt ca e fuckin hard sa citești câteva pagini de forum retroactiv

Părerea mea complet dezinteresata este ca ar trebui ignorate si sterse posturile gen "am spart geamul cu mingea, ce sa fac?" atâta vreme cât nu sunt susținute măcar de o prezentare minima de caz, intr-un limbaj adecvat, si minim o radrigrafie. E drept ca asta contravine conceptului de sujenol la tot poporul.
Robby: din păcate nu știm dacă acul a fost rupt la 2-3mm de apex, cât de buna a fost izolarea aia, ce putem banui este ca n-a fost finalizat cu obturatie de canal in aceeași ședința crescand astfel riscul contaminarii.
Oricum, nu pot sa nu remarc "pulpectomia in scop protetic" inoculata din facultate, nu contează ca operatorul nu are nici cunostinte, nici dotare corespunzătoare, trebuie făcută. Așa poate ajunge la gunoi un dinte care probabil n-avea nici o carie. De problemele grave de atitudine nu mai vorbesc. Trist. Viitorul suna...prost.
nu-ti cere nimeni sfatul atata timp cat n-ai chef de un raspuns eficient

robbycarlos multumesc
roscaanatol este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-02-12, 22:35   #81
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

adica am reusit sa trec de el si am facut obturatia de canal cu acul acolo. "l-am depasit" nu inseamna l-am ignorat )
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-02-12, 17:41   #82
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+5 (+5/-0)     

Citat:
Buna! (stiu ca topicul e mai vechi :-)

Mie mi s-a rupt un varf de tir nerf galben, culmea ca era de la tehnical dent si era si nou; deci s-a rupt la un 4.6 pe canalul mezio-lingual; la o extirpare in scop protetic.

Dvs. ce-ati face in locul meu, in cazul in care pacientul nu acuza dureri?

Multumesc!
Ok hai sa inchidem Cutia Pandorei
Fie el nou sau vechi, tirre nerf-ul nu are ce cauta pe mezialele de molari inferiori.Deseori eceste canale sunt fff inguste si daca mai esti norocos mai au si o curbura mai mult sau mai putin accentuata. In concluzie nu ne mai atingem de meziale cu aceste ace .
singurele canale in care mai poti spera sa fii in siguranta pe un canal sunt distalele la molarii inferiori ( si aici ma refer la distalele unice, caci acolo unde avem 2 distale s-ar putea sa nu mai fie asa largi nu este sigura folosirea lor) si palatinalele la molarii superiori . Asta pentru cei care sunt fani ai acestor ace si vor sa le foloseaesca. La monoradiculari , iar este discutabila folosirea lor...depinde de cat de larg este canalul respectiv( si la monoradiculari putem avea canale inguste) Eu personal le folosesc cand am cate o bulete de vata intepenita in vreun incisiv inferior

Tratamentul chemomecanic cu ace ISO si/sau cu ace cu Taper (ce marca vi se pare voua potrivita pentru voi, pentru ca acele cele mei bune sunt cele care in mainile voastre au cele mai bune rezultate.Pt unii Protaper, pt altii TF etc) urmate de spalaturi cu HIPO 5% dupa folosirea fiecarui ac , cu EDTA gel pe fiecare ac la dintii vitali, ca sa nu facem dopuri din pulpa,este o varianta mult mai sigura decat tirre nerf.

Acum, daca ai patit accidentul cu acul rupt, este o problema delicata.
Depinde de experienta ta ca medic daca vei continua tratamentul si vei incerca sa depasesti acest ac ( nu este simpu...iti trebuie multa rabdare si experienta)sau daca te vei opri si vei trimite la un specialist. Trebuie sa ii explici pacientului ce s-a intamplat si ce urmeaza facut .
Ca sa treci pe langa ac ai nevoie de ace subtiri, ideal este sa incerci usor sa il depasesti cu un 08,usor fara prea mare presiune, dupa ce acesta se va misca cat de cat liber sa urmeze un 10 si asa mai departe pana la un 25.Daca ai ajuns sa il depasesti cu un 25 ai sanse reale ca la vibrarea cu ultrasunete si spalare sa il scoti. Acum depinde si unde ai rupt acul, ca daca l-ai rupt dupa o curbura...si unui limitat la endo ii va fi dificil sa il scoata si atunci chiar ar fi bine sa te opresti pana nu vei face o alta belea= perforatie.
Nu mai zic ca ai nevoie musai de un apex locator.

Ce ai mai facut intre timp? topicul a luat-o razna si de la tine nu mai stim nimic .

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-02-12, 23:04   #83
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Kitty1604 View Post
Ce ai mai facut intre timp? topicul a luat-o razna si de la tine nu mai stim nimic .
Am obturat canalele, varful de tire nerf a ramas acolo.
.
Vechi 09-02-12, 23:49   #84
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.

Citat:
Am obturat canalele, varful de tire nerf a ramas acolo.
doar de curiozitate: e vorba despre acelasi molar inferior (4.6)despre care nu sti de ce doare la postul cu etapele unui retrat endodontic?
Dr.Daraban Bogdan a multumit.
Vechi 10-02-12, 12:48   #85
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

nop, e alt pacient.
.
Vechi 08-03-13, 00:15   #86
Ucenic Sef
Medic Dentist
Iscodind! Mereu!

.

Citat:
Publicat initial de Dentamax View Post
Hai ca nu mai e chiar asa... au apus de vreo 2-3 ani tehnicile alea, cel putin intr-o facultate cu un grad inalt de educatie, nu Titu Maiorescu sau pe unde or mai fi in tara.
Not a very nice thing to say, mai ales daca ma gandesc ca la Carol Davila se freaca pisoiul pe dinti extrasi
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ac, ace, albastra, bule, diagnostic, dinti extrasi, endo, endodontie, fabrica, firma, forma, format, genul, hidroxid de calciu, iga, informat, intrebare, la inceput de drum, loc, mm, model, nerf, nerv, nervi, niti, pacientul, radacina, radiografie, rezectie, rupt, serios, subiecte, tehnologia, tirre

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
ac rupt pe canal!! florimazilu Endodontie 50 25-08-15 23:59
am rupt un protaper pe canal florin dediu Loc de dat cu capul 42 12-06-09 00:28
s-o rupt implantul drcalinc Implantologie 12 27-03-09 22:30
Azi am depasit primul ac rupt pe canal dr_savu Endodontie 25 01-11-06 10:44
ac rupt pe canal,ati patit? dentist Endodontie 19 19-09-06 02:29

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (07:23) timp.

Alegeti schema de culori preferata: