Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

trauma - tratament "non-invaziv"

discutie din eugenol.ro : Salutare eugenolisti, trimit alaturat un caz relativ straniu: pacientul (9ani, hobby: hochei) primeste un puc in dintii frontali. Stomatologul ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree10Multumiri
  • 9 Scris de peter
  • 1 Scris de Cosminf

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 17-10-07, 19:20   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default trauma - tratament "non-invaziv"

Salutare eugenolisti,

trimit alaturat un caz relativ straniu: pacientul (9ani, hobby: hochei) primeste un puc in dintii frontali. Stomatologul sau ii spune: ne trebuie facut nimic; se duce la alt coleg in Hanovra - acesta spune: automat endo, pe urma rezectie apicala. Undeva in aer pluteste si alternativa extractiei si a unui implantat (virsta!!!)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/2620-trauma-tratament-noninvaziv/
Dupa 5 zile apare la mine in cabinet
Status: 11 sensibilitate-, la fel si 21; 11.mobilitate II, 21 -mobilitate I
Radiografia arata o fractura radiculara transversala (oblica) in treimea apicala 11 si in zona apicala 21
Terapie: aplicare de splint in acest caz in zona palatinala (fapt permis de ocluzia tip AngleII).
Pastrarea splintului 3 saptamini. La indepartarea splintului: 11 si 21 sensibilitate -; mobilitate I ambii dinti
Control la 6 luni: 11 sensibilitate pozitiva (intirziata); 21 sensibilitate normala; mobilitate 0 ambii dinti
Control la 12 luni - toti parametrii clinici in limite normale; ambii dinti sensibili in limite normale la agenti termici
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg folie1.jpg (47,6 KB, 29 vizualizari)
Felul fisierului: jpg folie2.jpg (50,9 KB, 17 vizualizari)
Felul fisierului: jpg folie3.jpg (40,6 KB, 22 vizualizari)
Felul fisierului: jpg folie4.jpg (40,1 KB, 23 vizualizari)
Ileana, nicom, ana sirbu si alti 6 au multumit.
peter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-10-07, 19:44   #2
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default corectura

scuze, mii de scuze - RX-ul postat la controlul de 12 luni e de fapt cel de la controlul de 6 luni si invers. Se recunoaste clar obliterarea post traumatica a canalului radicular 11 la controlul de 12 luni - semn de tesut pulpar vital.

Toate bune din Stuttgart,
Peter
.
Vechi 17-10-07, 19:55   #3
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Foarte interesant!... Ce inseamna capacitatea de regenerare a unui organism tanar...Si mai ales o atitudine terapeutica aparent indrazneata, care insa a dat aceste rezultate superbe!...Felicitari!
Parodontiul pustiului spune multe despre obiceiurile lui de igiena orala; cred ca a contat mult in alegerea acestui plan terapeutic, nu?
Spun asta, cand vad un pacient care a suferit un traumatism cumplit pe frontalii maxilari, dar al carui parodontiu, in afara de un usor edem, arata impecabil! Cati pusti stau sa se spele pe dinti "acolo unde ii doare"?
.
Vechi 17-10-07, 20:25   #4
Ucenic Sef
MD Implantolog
Competenta Implantologie Orala

.

Peter, cum ai aplicat splint-ul? numai cu compozit? Detaliaza-mi putin te rog. Mersi

" Marile realizări sunt atinse nu prin putere, ci prin perseverenţă ".
yanka este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-10-07, 21:30   #5
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

splintul aplicat adeziv:
conditionare smalt cu H3PO4 20 sec,
primer si bonding Prime&Bond (deTrey Dentsply);
compozit hibrid Tetric flow si Spectrum
Avantajul acestui splint (TTS, Elvetia) e ca poti sa-l fixezi relativ usor aplicind compozit prin "ochiurile"splintului
Sper ca vor ajuta informatiile.
Peter
.
Vechi 17-10-07, 21:34   #6
Ucenic Sef
MD Implantolog
Competenta Implantologie Orala

.

Multumesc frumos, ma ajuta in mod sigur :wink:

P.S. f frumos ai finalizat cazut, Felicitari!

" Marile realizări sunt atinse nu prin putere, ci prin perseverenţă ".
yanka este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-10-07, 01:02   #7
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Ciao Peter !

Foarte eleganta rezolvare a cazului ! Atat de frumos si rational, comparativ cu planurile de alternativa care imi suna familiar (hai sa ii facem endo, hai cu rezectia, hai cu implantul)....

Radiotransparentele apicale la 11 si 21 la rx intial sa fie de fapt inca procesul de inchidere a radacinilor ( avea 9 ani pacientul ) ? La 1 an de zile par ca nu mai exista aproape de loc....

thanks de sharing !
Vechi 18-10-07, 11:03   #8
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

that kicked ass!!!
Vechi 18-10-07, 13:43   #9
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

that kicked ass?!? poti fi mai explicit??
mersi
.
Vechi 18-10-07, 18:03   #10
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
that kicked ass?!? poti fi mai explicit??
mersi
Mai mult ca sigur ca tradus liber inseamna Senzational !

Chiar vreau si eu sa adaug aici multumiri pentru disponibilitatea de a impartasi din experienta ta pe eugenol.
Apreciem foarte mult timpul pe care il dedici postarilor tale si bineinteles calitatii lor.
Te alaturi galeriei de top eugenoli care modeleaza stomatologia in Romania aratand doar ce faci in fiecare zi.
Sper ca asa sa cream un model profesional / moral de urmat de toti, model mai mult de cat necesar acum in conditiile in care la televizor, presa si in viata de zi cu zi vedem total rasturnate aceste valori (ma refer la Romania aici)

Asa ca inca o data iti multumesc pentru prezenta activa pe forum, cum multumesc si celorlalti eugenoli care ne lumineaza in ce priveste modelul corect, profesional si moral de urmat.

Am sa inchid aici offtopicul dar voi reveni pe un topic separat in ce priveste acest model si cum putem contribui la el.
Vechi 18-10-07, 21:27   #11
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Peter, multumim pentru caz!

E foarte frumos documentat!

Am o singura intrebare: Daca ceea ce se vede pe fata meziala a radacinii lui 11 in dreptul fracturii nu este numai suprapunerea radiologica a gaurii incisive ci si un inceput de rezorbtie externa cum ne schimba asta atitudinea terapeutica? De exemplu: urmarim si daca leziunea creste in volum incercam devitalizare si tratament cu Ca(OH)2 ?
darian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-10-07, 22:09   #12
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

multumesc de apreciere.
ai dreptate - translucenta este (in acest caz) intr-adevar foramen palatinum. Daca vrei sa fii sigur ca translucenta nu e determinata de procese resorptive radiculare poti sa incerci doua RX excentrice - daca translucenta se afla palatinal de radacina, ea se va misca in aceeasi directie cu conul aparatului radiografic. Daca nu se misca de linga radacina - e mai complicat. Prin tetarea vitalitatii (sensibilitatii) poti decela eventuala aparitie a necrozei pulpare post-traumatice. Atunci exact cum spui - Ca(OH)2 si Endo. Daca apar procese de resorptii externe - de asemenea -
o seara placuta
Peter
.
Vechi 19-10-07, 16:59   #13
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

intr-adevar era o expresie de admiratie tampa de inspiratie beavis and butthead. asa faceau astia cand vedeau o femeie buna sau o trupa tare la tv si asta a fost primul gand care mi-a trecut prin cap cand am vazut cazul, scuze daca nu m-am facut intzeles si felicitari pentru rezultat [/list]
Vechi 19-10-07, 17:46   #14
La primele mesaje
Fara status.

.

domnule Peter, si daca in urma testelor de vitalitate ati fi constatat ca dintele e devital, si ati fi ales soluitia tratamentului de canal,
v-ati fi oprit cu preparatia pana la linia de fractura? caci am citit in mai multe tratate ca fragmentul apical fracturat ramane intotdeauna vital.
yamakasi2 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-10-07, 18:52   #15
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

exact asa as fi facut - obturatia de canal ar fi fost extinsa exact pina la nivelul liniei de fractura.
eventual as plasa apical un "dop" de MTA deoarece e relativ greu sa nu ai surplus de sealer datorat faptului ca nu ai un stop apical,
Tratamentul endodontic e urmat bineinteles de examene radiologice in intervale bine determinate 3-6-12 luni si apoi anual. Daca in cadrul unui asemenea examen radiologic s.-ar decela modificari patologice ale fragmentului sau in jurul fragmentului apical - atunci rezectie si indepartarea fragmentului. Daca totul ok atunci fragmentul poate ramine acolo la nesfirsit.

weekend placut
peter
.
Vechi 20-10-07, 19:50   #16
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

excelenta rezolvare. Abia astept sa vad cum evolueaza in timp.
Cum e mobilitatea dintilor la ultimul control? nu sunt lamurita din explicatii.
Sunt diferente intre 1.2. si 2.2. ? Am observat o radiotransparenta oblica la 1.2. la 0.5 mm de colet ce nu pare a fi un artefact ( pare a fi in continuarea liniilor de fractura prezente la incisivii centrali). Apare si la 6 luni redusa. Plus ca exista o diferenta intre nivelul marginilor incizale ale 1.2. si 2.2.
Multumesc
.
Vechi 21-05-11, 14:12   #17
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Desi e vechi topicul, intreb si eu cateva lucruri aici, in speranta ca cineva ma va ajuta(ca sa nu deschid un nou topic cu un caz asemanator). Pacientul meu are 30 de ani si in urma unei altercatii(un pumn in fata) s-a ales trauma paro la 11 si 21, in urma cu o saptamana. 11-mobil gr2, 21-mobil gr1.durere intensa la atingerea dintilor, in special 11. Igiena, in schimb,cam lasa de dorit.Azi fiind sambata, nu am o radiografie inca la dinti, nu stiu daca exista sau nu vreo fractura. Dar sa fiu optimista, iau in considerare cazul in care nu exista fractura. Credeti ca, avand in vedere varsta pacientului, doar cu o imobilizare a dintilor si un chiuretaj minutios, o sa se rezolve mobilitatea? sau fara un endo, nu o sa scape? Pacientul spune ca dintii sunt si putin deplasati...distal...in jur de 1mm..eu nu stiu insa situatia dintilor inainte de traumatism..deci..ma gandeam asa:chiuretaj, imobilizare, igiena riguroasa acasa, cu control o data pe luna si control rx peste 6 luni.any other ideas?
grey'addicted este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-05-11, 14:24   #18
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

"chiuretaj" unde si pentru ce? Ai zis de imobilizare, deci nu ai intentia de extractie...imi este putin neclar care este conduita ta terapeutica...(chiar si ipotetic vorbind).
Cand o sa ai rx-ul, o sa fie mult mai clara situatia si chiar eventuale idei de tratament...
Vechi 21-05-11, 14:40   #19
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

vestibular, la ambii dinti, am pungi parodontale, daca le pot spune asa, de circa 7-8 mm....palatinal-in jur de 5-6 mm....am gresit atat de mult gandindu-ma la chiuretaj?nu ma gandesc la extractie, normal, vreau sa incerc sa ii salvez..mersi de raspuns!
.
Vechi 21-05-11, 18:37   #20
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Nu ai gresit absolut deloc ca te-ai gandit la chiuretaj, dar, in postarea initiala, cand ai prezentat cazul, nu ai pomenit nimic de pungile parodontale, doar de mobilitate care putea sa fie consecutiva traumatismului primit.
Ceea ce declara pac-ul ca i s-au deplasat dintii cu 1 mm poate sa fie si de la traumatism dar si datorita parodontopatiei...
Revino cu rx si, poate, o sa avem idei mai apropiate de realitate...
Vechi 21-05-11, 20:21   #21
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de grey'addicted View Post
Desi e vechi topicul, intreb si eu cateva lucruri aici, in speranta ca cineva ma va ajuta(ca sa nu deschid un nou topic cu un caz asemanator). Pacientul meu are 30 de ani si in urma unei altercatii(un pumn in fata) s-a ales trauma paro la 11 si 21, in urma cu o saptamana. 11-mobil gr2, 21-mobil gr1.durere intensa la atingerea dintilor, in special 11. Igiena, in schimb,cam lasa de dorit.Azi fiind sambata, nu am o radiografie inca la dinti, nu stiu daca exista sau nu vreo fractura. Dar sa fiu optimista, iau in considerare cazul in care nu exista fractura. Credeti ca, avand in vedere varsta pacientului, doar cu o imobilizare a dintilor si un chiuretaj minutios, o sa se rezolve mobilitatea? sau fara un endo, nu o sa scape? Pacientul spune ca dintii sunt si putin deplasati...distal...in jur de 1mm..eu nu stiu insa situatia dintilor inainte de traumatism..deci..ma gandeam asa:chiuretaj, imobilizare, igiena riguroasa acasa, cu control o data pe luna si control rx peste 6 luni.any other ideas?
Cum adica "sa scape" fara endo? Ai traumatism local, ai durere la palpare, poti fi sigura ca dintii aia sunt devitali, avand in vedere varsta pacientului. La pastrarea vitalitatii dupa traumatism mai poti spera cand pacientul e tanar si inca mai are apexurile deschise. Altfel, n-ai nici o scuza.
Ai semne de parodontita marginala si la ceilalti dinti sau doar la cei traumatizati?
As recomanda control la 7-10 zile, mai ales ca nu stii daca igiena actuala este datorata durerii sau prostului obicei.
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-05-11, 00:53   #22
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

am recitit primul meu post si intr-adevar nu am scris nici de punga paro, nici de testele de vitalitate(cu endo frost) pozitive la ambii dintii...imi cer scuze, am cam scris in graba...maine vine pacientul cu radiografia si o postez.multumesc frumos de ajutor!
.
Vechi 23-05-11, 11:23   #23
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
grey'addicted a multumit.
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-05-11, 12:31   #24
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

pacientul a revenit ieri in cabinet, fara dureri de data asta, mobilitatea ambilor dinti diminuata, am reusit sa ii fac imobilizarea...atasez opg-ul, sper sa se vada in regula...
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 24052011596.jpg (144,3 KB, 23 vizualizari)
.
Vechi 24-05-11, 14:33   #25
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Rx mici ???

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-05-11, 17:45   #26
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

nu am, refuza sa le faca...
.
Vechi 24-05-11, 19:02   #27
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Nasol cu pacientii acestia necooperanti.
Ii poti explica ca RX OPG iti da o imagine de ansamblu si ca ai nevoie de RX mici pentru a vedea detalii pe radacina, si ca aceste RX iti poate ghida tie conduita terapeutica, si ca nu ai vrea sa faci un trat eronat

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-05-11, 19:11   #28
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

daca refuza trage-i situ un pumn )
Vechi 26-05-11, 18:40   #29
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
daca refuza trage-i situ un pumn )
) nu risc acum, e cam masiv fata de mine...si in plus, imi face reclama peste tot oe unde merge dupa ce i-am imobilizat dintii si a scapat de durere

Modificat ultima data de radualionte; 26-05-11 la 19:54. Motivul: vb. nereflexiv
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., activ, afara, ajutor, buna, compozit, contribui, data, endo, eugenol, eugenoli, experienta, felicitari, forum, intrebare, liber, mers, mm, modelul, necesar, presa, prezenta, profesional, ras, roma, separa, separat, sigur, splint, stoma, stomatologia, total

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Asistenta "calificata" sau..."studenti"???? eliza_denisa Asistenta noastra 33 07-02-15 00:41
"Ca" vs "clorhexidina" vs "amestec intre ele" Cosminf Endodontie 40 09-02-14 01:13
Curs endodontie practica "State of the Art", Bucuresti 24-25 octombrie 2008 dentaleducation Perfectionare 0 22-09-08 15:49
reactie dupä cursul "modulul 3" - proteza scheletata (sibiu) coca ion Protetica 2 15-04-08 20:22

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (07:29) timp.

Alegeti schema de culori preferata: