Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Ce folosim intre sedintele de tratament?

discutie din eugenol.ro : La o prezentare a unui medic strain, spre rusinea mea nu am retinut cine, spunea ca intre sedintele de ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree4Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 17-06-06, 16:38   #1
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Ce folosim intre sedintele de tratament?

La o prezentare a unui medic strain, spre rusinea mea nu am retinut cine, spunea ca intre sedintele de tratament aplica intracanalar gel de clorhexidina.
Am vazut de la Roeko niste conuri cu clorhexidina, dar prospectul nu spunea mare lucru. Pe ansamblu din ce am vazut si pe net am inteles ca ar avea acelasi efect ca si hidroxidul de calciu.
Eram curioasa daca ati folosit si ce rezultate are.
andracaravan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-07-06, 12:43   #2
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Robert..... eu inca mai astept raspunsul promis.... chiar sunt curioasa in privinta asta....
.
Vechi 22-07-06, 12:47   #3
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Eu foloseam Rockle's intre sedinte sau mai puneam Septomixine. Acum frec canale exemplar si cand am terminat le frec inca o data si dupa pun Calasept. Si toate astea numai din vina lui Camil. Ar trebui sa-i trec rockle's pe nota de plata
sorsirbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-07-06, 12:58   #4
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Hehe. Nus chiar bani aruncati. Dacal diluezi un pic,poti sa scapi de gandacii negrii de bucatarie. Daca nu, vezi ca mor si vecinii :-))).
camil ianes este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-07-06, 13:00   #5
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

:P :P :P
sorsirbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-07-06, 13:22   #6
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Ati vb despre cat de greu se indeparteaza pasta ce hidroxid de ca din canale. Dar varianta cu conuri cu hidroxid de calciu? Nu difuzeaza la fel de bine ionii? Sau e necesar contactul direct al caoh2 cu peretii canalului pe toata lungimea lui?

PS. Sa nu credeti ca am o obsesie cu conurile prefabricate
.
Vechi 22-07-06, 20:55   #7
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

In afara de faptul ca nu prea elibereaza mare lucru in afatra de banii din buzunarul celui care le cumpara, sunt 2%. deci iti dai seama ce mai umple o preparatie de 10 de exemplu. si ar fi culmea sa fac condensare laterala cu ele :-)). Daca tot ma manjesc, atunci pulbere cu glicerina. Nimic mai simplu si mai ieftin!
.
Vechi 24-07-06, 04:41   #8
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Andra stiu ca lasasem cu copy paste intr-un document word raspunsul pt topicul asta dar cred ca l-am sters de pe computer , asa ca o sa improvizez, dar sa ma scuzi daca nu sunt coerent caci e 3 juma noaptea si am insomnii si de aia scriu acuma aici

CHX este un irigant de baza in trat chemo mecanic si are un avantaj fata de alti iriganti caci actiunea lui ramane cumva ceva mai mult timp, nu doar cat e in canal in irigatii...asa s-au gandit ca sa il foloseasca ca si medicatie intermediara...Exista insa foarte putine studii serioase si pe long term care sa dovedeasca ca o medicatie strict cu CHX e mai buna decat una cu CaOH, sau poate cu nici una....Deci la nivelul actual ca si background literatura de specialitate nu se poate spune ca e o alternativa mai buna sa punem doar CHX in canale intre sedintele de tratament....Sigur rau nu face, dar nu stim daca face mai bine ca un CaOh sau ca aerul....
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/215-folosim-sedintele-tratament/

faza cu conurile de CHX si CaOH este pentru lenea medicului si nu are nici o legatura cu realitatea clinica, unde este vorba de un sistem complex de canale radiculare, si mai ales unde canalul principal dupa sedinta de cleaning si shaping il aducem la o conicitate de 6 sau 8 sau 10....deci a aplica un con efilat de CHX sau CaOH, cu taper 2%, pe o asemena preparatie din care se mai rasfira si multe canale secundare nu cred ca este o metoda eficienta de a medica sistemul de canale radiculare intre sedintele endo...nu m-ar mira ca pt comoditatea medicilor sa apare niste conuri Protaper cu CHX sau CaOH (dupa ce avem deja instrumente Protaper din Ni Ti, si rotative si manuale, si conuri de hartie Protaper, si conuri de guta protaper..), care sa aibe un background stiintific 2 studii de casa ale firmei producatoare, care e una de renume si lider incontestabil de piata mondiala de produse endo....

Dar exista si varianta asta : ia un clinician bun care iti face un cleaning and shaping foarte bun, obtine patency pe toate canalele si lasa in canale conurile astea fie cu CaOh , fie cu CHX, apoi a doua sedinta face o compactare verticala la cald corecta a gutapercii si mai mult ca sigur va obtine un rezultat clinic si radiologic (a disparea leziunea apicala sau a nu aparea) mult mai bun decat un clinican care foloseste 4 ace Kerr manuale de 2 % si cloramina si apoi arunca cu lentullo foarte corect si disciplinat CaOh pana peste apex....
Vechi 24-07-06, 10:13   #9
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

...si concluzia la un studiu din asta e ca daia sa vindecat chistuloiu de la conuri, nu fiindca a facut endodontul ala toate etapele bune. :-)).

Concluzie: Orice idiot daca are conuri dale va face la fel. Deci, deschideti larg buzunarul... lasati banii sa vina la noi! :-))).
.
Vechi 29-07-06, 00:16   #10
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Andra se refera cred la Dr. Kiefner care a zis despre chestia asta cu gelul de clorhexidina in martie la congresul AMSPPR. El zicea ca e practic imposibil sa indepartezi complet CaOH din canale si oricum nu parea sa fie prea fan. In principiu trat pe care le facea erau single visit, dar daca se lungeau mai mult decat planifica si nu putea obtura, atunci aplica gelul cu chx pentru a mentine canalul curat pana la a doua sedinta si nu neaparat pentru vreun efect minune (cum se recomanda in trat clasic walkoful). Oricum a doau sedinta se presupune ca era la maxim o saptamana de la prima.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=215
Eu am preluat putin ideea asta si la pacientii la care nu consider necesar CaOH si la care nu reusesc finalizarea trat in prima zi folosesc pt cateva zile un gel de PlakOut (pt ca asta mi-era la indemana :wink: : Romanul e inventiv). Problema e ca gelul asta e pt aplicatii gingivale si mai are si mentol si alte porcarii, asa ca ma straduiesc sa nu il indes prea tare sa treaca de apex.
La unii pacienti am observat o usoara iritatie periapicala, mai bine zis o simptomatologie. Nu sunt foarte sigur daca din cauza gelului sau si trat meu a contribuit la asta (ma straduiesc pt un crown-down cat mai decent, cu spalaturi NaOCl dupa fiecare instrument si lungimea de lucru determinata cu apexF).
stef_ank este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-07-06, 21:25   #11
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Am dezbatut tema asta despre caoh mult timp cu Peter. Si aici neam potrivit ca nici eu nus prea fan. Acum daca are sens sau nu gelul ala, eu cred cai un fel de apa sfiintita, nici bine nici rau...

Eu nu folosesc des Caoh, dar cand e musai e musai. In rest prefer single vizit. Azi miam doborat toate recordurile, am facut un 7 superior cu patru canale single, dar mia luat cam 3,5 ore. Noroc ca a rezistat pacientul.
.
Vechi 30-07-06, 22:01   #12
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Da, aia e prezentarea la care m-am referit.
Si eu m-am gandit la plakout dar am vrut mai intai sa aud si parerea voastra.
.
Vechi 24-09-06, 22:45   #13
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am si eu o intrebare si anume cat timp lasati Caoh pe canale?...si ce Ca oh folositi, caci eu am folosite Sealapex si sunt multumita de el.
Vechi 24-09-06, 22:55   #14
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Intrucat SealApex e mat de obt definitiv ar trebui lasat "forever"
.
Vechi 24-09-06, 22:57   #15
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Ruanama,

ti-a fost cumva greu sa scoti Sealapexul a doua sedinta ???
Vechi 24-09-06, 22:58   #16
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Super tareee!! N-am apucat sa-i raspund, da la asta ma gandeam si eu

Bonus point Andra:2
Vechi 24-09-06, 22:59   #17
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Robby, ce rau esti...
Vechi 25-09-06, 01:33   #18
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ruanama
Am si eu o intrebare si anume cat timp lasati Caoh pe canale?
Inainte il lasam 2 saptamani.

Dupa ce a scris (robby parca) pe forum despre indicatia lui (Machtou iarasi parca ) de a fi lasat 3-4 saptamani, il las si eu 3 saptamani.

Folosesc Calasept
Vechi 25-09-06, 01:54   #19
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ups....I did it again!....mai stie cine ceva de Britney Spears? no offense ruanama, dar ai comis-o!

oricum ca raspuns la intrebarea ta: 2-3-4 saptamani.....iar eu folosesc pulberea ( oxidul de calciu) de la ~~~~~~~ amestecat cu ser fiziologic
dr_savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-06, 11:46   #20
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

se cheama intr-un fel pulberea de ca de la ~~~~~~~?ca am intrebat si au zis ca nu au.si cat timp lasi tu amestecul asta cu ser fiziologic?
dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-06, 13:05   #21
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Default hidroxid de calciu pudra

presupun ca despre asta e vorba: hidroxid de calciu pudra de la firma "produits dentaires" , elvetia...
Vechi 25-09-06, 13:27   #22
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ca(OH)2 nu face nimic in mai putin de 1 saptamana. Ar fi ok de lasat undeva cam la 4 saptamani. de ce nu mai mult? deoarece cam atat este probabilitatea sa reziste o obturatie provizorie. daca am un dinte greu de izolat, cu putina structura dentara restanta, ma intreb daca obt provizorie poate rezista acolo si sa impiedice percolarea cateva saptamani. daca cred ca acest lucru nu este posibil, as prefera single-visit. ...alegem raul cel mai mic
zeno_florita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-06, 13:28   #23
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

si nu as putea face o inchidere provizorie cu un ionomer mai ieftin???
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-06, 14:16   #24
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Eu asa fac. Folosesc ana liner - cred ca vreo 80.000 seringa la ~~~~~~~/ ionosit care e si el tot pe acolo
Vechi 26-09-06, 01:08   #25
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de zeno_florita
Ca(OH)2 nu face nimic in mai putin de 1 saptamana. Ar fi ok de lasat undeva cam la 4 saptamani. de ce nu mai mult? deoarece cam atat este probabilitatea sa reziste o obturatie provizorie. daca am un dinte greu de izolat, cu putina structura dentara restanta, ma intreb daca obt provizorie poate rezista acolo si sa impiedice percolarea cateva saptamani. daca cred ca acest lucru nu este posibil, as prefera single-visit. ...alegem raul cel mai mic
Zeno, de ce nu incerci intai reconstructia dintelui ( a peretilor) si apoi tratul de endo?.....dupa inchiderea este mult mai buna si rezistenta obturatie provizorii in timp de asemenea mai buna...
.
Vechi 26-09-06, 10:42   #26
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Am facut si din astea da sunt faliment curat.....
.
Vechi 26-09-06, 13:10   #27
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

preendobuild-up-ul e o chestie ok, in mod normal. problema e ca am facut din astea si destul de multe trebuie refacute la urmatoarea sedinta de tratament. inchiderea marginala a unui ciment provizoriu intr-o cavitate de acces este evident mai buna.
.
Vechi 26-09-06, 13:19   #28
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Eu asa fac. Folosesc ana liner - cred ca vreo 80.000 seringa la ~~~~~~~/ ionosit care e si el tot pe acolo
ana liner e un gen de ciment ionomer modificat cu rasini ("fotopolimerizabil") - CIMR care se incadreaza in tipul de CIMR monocomponent. majoritatea CIMR sunt bicomponenti (Fuji II LC, Vitemer/Virebond etc.). CIMR are capacitatea intrinseca de a lega de dentina/smalt la fel ca si un ionomer conventional. din pacate CIMR monocomponenti nu sunt de fapt niste CIMR reprezentativi pentru aceasta clasa de materiale si e posibil sa fie mai apropiati ca si comportament de compomeri (care sunt monocomponenti). compomerii nu au practic capacitatea intinseca de a adera la smalt/dentina (desi acest lucru este sustitunt de catre unii) - de aceea necesita o conditionare prealabila+sistem adeziv. nu am realizat/citit studii despre inchiderea marginala a CIMR monocomponenti, dar din aceste considerente nu pare a fi prea de incredere. [/quote]
.
Vechi 26-09-06, 20:08   #29
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ultracal de la ultradent?prospectul zice numai de bine.

de ce nu vorbiti totusi la subiect?ca dealtfel imediat sariti in capul celor care gresesc cu un post...
.
Vechi 26-09-06, 20:35   #30
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

S-a zis pe aici ca e greu sa scoti pasta de ca(oh)2 din canale. Eu nu am avut nici o data problema asta, folosesc calasept sau ultracal, si tot timpul a fost usor de scos, cel putin asta e impresia mea. sau ma mint singur si de fapt nu am scos-o toata? Totusi ajung la lungimea de lucru tot timpul.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-09-06, 20:43   #31
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

totusi tre sa fie si vreo o pulbere mai ieftina s-o folosim nu in gangrene complicate,ci in situatii cand din varii motive nu am inchis definitiv dintele in aceeasi sedinta.
ultracal am pus in niste gangrene,vreau sa-l las o luna.
.
Vechi 27-09-06, 00:31   #32
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Publicat initial de dentist
totusi tre sa fie si vreo o pulbere mai ieftina s-o folosim nu in gangrene complicate,ci in situatii cand din varii motive nu am inchis definitiv dintele in aceeasi sedinta.
ultracal am pus in niste gangrene,vreau sa-l las o luna.
calxyd de la spofa...
Vechi 27-09-06, 00:38   #33
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

spuneau unii colegi ceva despre o pulbere ieftina,care se amesteca cu ser fisiologic,dar nush cum se numeste..
.
Vechi 27-09-06, 01:07   #34
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Eu stiu de HIDROXID de CALCIU PUDRA (producator: PRODUITS DENTAIRE)
undeva in jur de 18-20 lei/50g
DrDream, spunea ceva de India parca.
Vechi 27-09-06, 02:47   #35
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin
S-a zis pe aici ca e greu sa scoti pasta de ca(oh)2 din canale. Eu nu am avut nici o data problema asta, folosesc calasept sau ultracal, si tot timpul a fost usor de scos, cel putin asta e impresia mea. sau ma mint singur si de fapt nu am scos-o toata? Totusi ajung la lungimea de lucru tot timpul.
scoaterea integrala a ca(oh)2 nu se vede decat sub microscop.....nu a zis nimeni ca infunda canalele si nu se mai ajunge la lungimea de lucru....problema este ca ramane pe pereti, tu obturezi, in timp el se rezoarbe iar tie iti raman spatii intre peretele canaluili si obturatie in care intra bacteriile si incepe distractia.......stai linistit ca de lasat lasi sigur Augustin, important este ca nu simti cand faci asta si nu-ti ramane gustul amar :wink:
.
Vechi 27-09-06, 02:57   #36
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

si chiar si la microscop , in canale curbe , spre apical , nu poti vedea ca il scoti complet , asa incat chiar si asa te "amagesti" intr/un fel ca il scoti...de aceea trebuie irigat f mult cu NaOCl si EDTA sau acid citric ca sa fii cat mai sigur ca ai scos mult. Si sa continui preparatia mecanica a doua sedinta ca sa intervii si mecanic pe peretii canalului.

Eu facusem acea remarca sarcastica daca ii e greu lui Runama sa il scoata a doua sedinta, fiindca a folosit termenul de Sealapex ca si medicatie pe baza de CaOH, cand de fapt Sealapex e un sigilant endodontic definitiv pe baza de CaOH, deci se intareste ca un sealer de canal si evident ca daca il pui in canal, doar el, iti blocheaza canalul si proabil ca te chinui sa il scoti ....Nu la fel se intampla cu pasta medicamentoasa de CaOH....
Vechi 27-09-06, 03:27   #37
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

si revenim la acidul sulfuric..............
acid sulfuric 40% spala cel mai bine hidroxidul de calciu, mai bine ca acidul citric.

cine se risca?
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-09-06, 12:38   #38
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream
si revenim la acidul sulfuric..............
acid sulfuric 40% spala cel mai bine hidroxidul de calciu, mai bine ca acidul citric.

cine se risca?
Doamne, stiam ca mai sunt nebuni, da uite ca umbla liberi. Eu as propune oleum, daca mai stie careva ce e ala!
.
Vechi 27-09-06, 12:41   #39
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de robbycarlos
de aceea trebuie irigat f mult cu NaOCl si EDTA sau acid citric ca sa fii cat mai sigur ca ai scos mult. Si sa continui preparatia mecanica a doua sedinta ca sa intervii si mecanic pe peretii canalului.

...
E, oricum reiau trat mecanic si irig la greu in a doua sedinta, dar inteleg ca tot nu am garantia ca iesit tot, nu? Acuma, banuiesc ca nu e la fel de grav ca atunci cand as lasa pe acolo resturi necrotice sau alte nebunii. Totusi, cat de grav e? E de luat in calcul sa renuntam la el?
.
Vechi 27-09-06, 12:44   #40
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Nu, nu e deloc atat de grav incat sa renunti la el. E pe moment medicamentul cel mai acceptat si recomandat intre sedinte pt endo.

Nimic nu e perfect in viata, dar asta nu trebuie nici sa ne stopeze sa gasim ceva mai bun dar nici sa ne stopeze sa folosim ce avem cel mai bun la ora actuala.
Vechi 27-09-06, 12:45   #41
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

wow, ce rapid ai fost robby! Multam!
.
Vechi 28-09-06, 00:00   #42
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mai,ziceti de ca ala indian sau nu ziceti..?
.
Vechi 28-09-06, 10:45   #43
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ai mai putea sa activezi ultrasonic EDTAu' sau citricu' ca sa mai scoti din Ca(OH)2
.
Vechi 30-09-06, 21:39   #44
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ati intrat vreodata pe canale obturate cu Sealapex?...eu da, dupa vreo 6 saptamani nu am mai gasit mare lucru pe acolo...asa ca de aici si intrebarea mea anterioara..
Vechi 08-10-06, 15:24   #45
Ucenic timid
Fara status.

.

daca sangereaza dupa exirpare si nu stiu nici cum sa fac hemostaza, eu pun Rockles. Altfel pt tratamente radiculare la noi in cabinet se utilizeaza ULTRACAL, CA(OH)2 pur de la Septodont amestecat cu ser fiziologic si Septomixina.[/b]
Vechi 08-10-06, 15:28   #46
Ucenic timid
Fara status.

.

Noi la facultate asa am invatat ca daca pusi din start hidroxid de calciu, ionii de OH se inactiveaza rapid si din aceasta cauza e recomandat oxidul de calciu greu (de expl Hexocalex). Stie cineva ceva despre aceasta? Noi in faculta am utilizat asa ceva dar cu esec, pacientii veneau inapoi intotdeauna cu dureri.
Vechi 09-10-06, 01:23   #47
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Fabian,

- Ce tip de Rockle's pui in extirparile la care nu poti obtine hemostaza ?
- CaOH pt medicatie inter sedinte difuzeaza in ioni Ca si OH si actioneaza eficient in cel putin o saptamana de stat in canale.

Runama,
- daca cumva nu s-a inteles ceva din posturile de mai sus, Sealapex e un sealer definitv pt obturatia de canal, pe baza de CaOH. Nu are legatira cu CaOh folosit ca medicament intre sedinte.
Nu e resorbabil (cel putin nu in halul de a nu mai gasi nimi in canale dupa 6 saptamani). Inseamna ca acele canale nu au fost obturate corect.
Vechi 09-10-06, 16:25   #48
Ucenic timid
Fara status.

.

folosesc Rockle's simplu, nu 4, nu 8 nu Essentiel.
Vechi 09-10-06, 16:33   #49
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Adica Rockle's simplu de la Septodont care are descrierea asta :

ROCKLE'S SEPTODONT
Scurta prezentare
- solutie antiseptica pentru tratamentul gangrenei.

COMPOZITIE:
Dexametazona acetat.........0.138g;
Fenol......................45.285g;
Gaiacol.....................6.790g.
Excipienti: glicerol, amil acetat, apa.
Indicatii
- dezinfectarea canalelor radiculare afectate de gangrena.
Contraindicatii
- acest produs nu trebuie folosit in cazul pacientilor cu alergie la fenol sau corticoizi.
Mod de folosire
- se indeparteaza cu grija toate resturile pulpare si se face tratamentul mecanic de canal;
- se impregneaza cu solutie o buleta ce se lasa in camera pulpara, sau o mesa ce se va pune in
canal;
- pansamentul va trebui acoperit cu un ciment de obturatie provizorie necompresiv;
- se reintervine peste 3- 5 zile, cand fenomenele dureroase au disparut;
- se va obtura definitiv canalul.

ATENTIE:
Buleta sau mesa cu solutie trebuie bine exprimate pe camp pentru a indeparta excesul de substanta.

Crezi ca are un efect pt hemostaza ? Prin ce mecanism ?
Cred ca ar fi bine sa evitam compusii cu fenoli, formaldehide, etc. Chiar daca iar o sa sara cu gura pe mine Dr Louis, asociatiile profesionale de endodontie din USA si UE recomanda sa nu se utlizeze asa ceva.

Ai incercat cumva in extirparile astea sa irigi abundent cu NaOCl ? Si sa il lasi acolo in timp ce instrumentezi ? Sa incerci next time treaba asta si daca nu merge ai oricand back=up-ul de a pune Rockle's la finalul sedintei.
dzStom a multumit.
Vechi 10-10-06, 11:20   #50
Ucenic timid
Fara status.

.

mecanismul nu stiu, stiu doar ca a doua oara nu ma sangereaza si pot sa obturez radicular. :wink:
Vechi 10-10-06, 11:23   #51
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

spala cu hipoclorit din abundentza si ia vezi daca iti mai sangereaza din prima :wink: eu am ramas uimit.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-10-06, 11:27   #52
Ucenic timid
Fara status.

.

ok. mersi pt tip.
Vechi 12-10-06, 16:37   #53
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

never, dar never de cand folosesc hipoclorit (ace nediluat) nu am avut probleme de genul " am sangerare pe canal si nu o pot opri" .
Pai ce sa mai sangereze daca NaOCl dizolva tot?
.
Vechi 12-10-06, 17:33   #54
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

poate sa curga cat sange vrea initial (cu exceptia faptului ca deranjeaza vizibilitatea, nu-i problema). odata canalul permeabilizat, lungimea de lucru stabilita corect (pt a nu fi short=sange din pulpa restanta sau long=sange din lig. periodontal) si o preparare cat de cat + imbaiere cu NaOCl, problemele dispar. cred ca multe sangerari de neoprit vin si dintr-o lungime de lucru incorect stabilita.
.
Vechi 12-10-06, 17:38   #55
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

in plus, de multe ori pe cazuri de pulpita eu dau si anestezie intraligamentara, ceea ce asigura in plus (dace e cu vasoconstrictor) si o suprimare aproape totala a fluxului sangvin pulpar. si se mai poate completa, in momentul in care deja e o mica deschidere si intrapulpar (nu neaparat pt anestezie, ci pt vasoconstrictie). pulpa de multe ori devine in felul asta "seaca". deschidere buna, indepartarea pulpei din cam pulpara eventual cu un excavator si ajugem si la canale. daca se "rebelizeaza" le putem da si lor o mica doza de ubi forte.
.
Vechi 30-10-06, 03:33   #56
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu am urmatorul protocol de tratament si va rog sa ma corectati daca e ceva grav in neregula:
1. devitalizare in scop protetic: curatirea macanica a canalelor+naocl, obturatie cu endomethazona sau ah 26 prin tehnica monocon in aceeasi sedinta
2. paa: anestezie, devitalizare, curatirea macanica a canalelor+naocl, pansament cu rockles sau cresophene pt 1-2 zile. la control, daca a cedat parodontita, obturez cu endomethazona sau ah 26 prin tehnica monocon, iar daca nu reimprospatez pansamentul pana cedeaza, fiecare sedinta fiind insotita de o noua curatire mecanica a canalelor si de spalaturi ca naocl
3. gangrene si pacronice: aici ii am si eu o intrebare: in urma unui tratament mecanic bine efectuat si spalaturi de naocl, urmate de obturatie cu forfenan sau acroseal pri tehnica monocon, presupunand ca e bine efectuata, va duce la resorbtia in timp a unei pacronice sau granulom, sau nu va duce decat la o
molnar_ro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-10-06, 03:43   #57
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

reactie apicala si mai mare? Nu de alta da atunci de ce mai exista paste de obt definitiva cu caoh?? Si btw ce aveti mai cu spadul?? Iar intrebarea cu pastele de obturatie nu e chiar stupida pt ca nu la toti ni se plateste sa stam 2 ore sa facem obturatii cu gutaperca condensata cum vreti voi. Nu uitati ca traim in Romania. Eu tot ce va intreb este cum pot sa ma apropiu de un ideal destul de utopic dpdv al pietei. Voi ati spus ca sunteti numai trei. Si restul oamenilor au dreptul la ceva cat mai bun. Nu vreau critici, vreau sugestii care sa ma ajute sa fac treaba buna si la un pret totusi rezonabil. Eu folosesc ace ni-ti de la dentsply si obturatiile coronare la bonturi le fac cu cis. btw, rasinile au oarece efect bactericid?? multumesc
molnar_ro este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., acord, afara, ati, buna, calciu, canale, chx, citit, endo, exista, folosi, folosit, forum, fractura, hidroxid, hidroxid de calciu, hidroxidul, india, intrebare, lasa, lasam, lasati, lei, mach, medic, mm, prezentare, producator, pudra, rasini compozite, roeko, strain, tratament

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Folosim sau nu vasoconstrictor in anestezie? Mircea Bal Anestezie 50 08-02-15 22:27
Ce materiale de amprenta mai folosim? ce trenduri mai sunt? drdream Protetica 118 16-05-12 18:17
Cum folosim un apex locator ? MDSK Endodontie 46 31-01-09 19:12
scrisoare intre iubiti nico Sa ne descretim fruntea 0 21-06-07 16:33
1.1 fracturat intre 1/3 si 2/3 ina Chirurgie 14 25-03-07 01:50

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (18:53) timp.

Alegeti schema de culori preferata: