Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

sistemele de marire in endo

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de raulsiladi Link [ Necesita inregistrare pentru acces. ] Tot nu am aflat ce ziceti de ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree9Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 16-12-06, 18:47   #58
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de raulsiladi
Tot nu am aflat ce ziceti de asta!

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-12-06, 20:13   #59
Ucenic Sef
Fara status.

.

Citat:
Citat:
Tot nu am aflat ce ziceti de asta!
Iertati-ma pentru mesajul gol, iar am apasat cand nu trebuia.

Zeissul lui Camil si Zeno are o distanta de lucru de 200 - 250 mm. Acesta ajunge la maximum la 137 mm, cea ce mi se pare cam scurt. De acolo, nu se stie ce distanta este pana la oculari, deci imposibil de spus daca da sau nu o pozitie de lucru in care se poate lucra. Alt punct de vazut, cum iluminezi ? Daca toate acestea sunt OK, nu mai ramane de vazut decat cum se poate monta in functie de greutate si de lungimea utila a bratelor.

Deci pana acum, ce pot sa-ti zic eu de el este ca pretul mi-ar conveni.

Amicalement.

Peter
drpstern este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-12-06, 20:23   #60
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

la un microscop pt endo iti trebuie pe langa alte caracteristici intr-adevar o iluminare f buna ca degeaba maresti ceva intunecat, trebuie asa cum a zis si Peter o distanta de lucru conevanibila, adica macar un 250 mm (asta depinde si de cat de inalt esti (de la picioare in sus), deci de cat de lung ai partea corupului de la bazin pana la cap - ochi), un sistem ce iti permite sa te joci cu adancimea de focalzare (un fine focus), ca sa nu stai sa adaptezi micro-ul sau scaunul pacientului la fiecare etapa de tratament endo, apoi iti trebuie ca marirea cea mai mica sa fie cat mai mica posibil (da, da, ati auzit f bine, nu va alarmati pe mariri mari ca nu va ajuta...marire mare inseamna sa ai o sursa si mai buna de iluminare si in plus pe mariri de gen 20x nu prea lucrezi , de obicei stai pe 8-10 sau mai putin, si cand scormonesti ceva in treimea medie-apicala dai magn 15 -20 si lumina tare). Asta asa ca s caracteristici banale, ceva f rapid ca daca intram in toate detaliile de accesorii video, foto, filtre, etc etc....
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/189-sistemele-marire-endo/

Stiu ca sunt bani multi pentru un micorscop dar daca faceti corelatia cu niste unituri dentare sau RVG-uri o sa vedeti ca sunt ieftine. Microscoape pt endo, sa fie f bune nu prea aveti cum sub 10,000 euro.
Vechi 16-12-06, 22:01   #61
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

micro , pe langa mariri chestii tresti inseamna niste lucruri fenomenale:
1. pozitia la scaun, ora 12, implicit vizibilitatea maxima.
2. ergonomia, o sa fii obligat sa iti trainuiesti asistenta sa ti le dea la botu calului, sa nu scoti nasu din microscop
toate astea coroborate dau si un timp mort scazut, aproape de zero, timp care mie personal imi mananca , cronometrat, 30-40 min la 2 ore de endo......
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-12-06, 02:03   #62
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

drpstern a scris
Citat:

Ca pentru restul aparaturii, prima treapta este sa-ti definesti corect nevoile si bugetul :
- care este focala de care ai nevoie adica distanta ta de lucru la actele pentru care vrei asistenta optica ; in functie de tipul de lupa (lentila simpla, lentila + ocular (sistem galilean), sistem galilean cu prisma) profunzimea in jurul acestei distante la care vei vedea clar va fi diferita (de la cea mai slaba la cea mai mare in ordinea tipurilor de mai sus, unele modele din ultimul tip permit reglajul focalei) ; pozitia ta de referinta sa fie si cea mai corecta posibil din punct de vedere postural (subiect destul de complicat in sine) ;
- care este marirea de care ai nevoie ; fata de ce a scris Camil nu mi se pare ca 4-4,5x mi-ar conveni pentru activitati generaliste, eu utilizez 2,6x al caror camp acopera cam o hemiarcada (am incercat 3x de la aceasi marca si le-am gasit obositoare din cauza campului mai ingust) dar este clar ca nu rezolva mare lucru pentru endo ;
- bugetul disponibil ; singurele observatii pe care mi le permit este ca mi se pare preferabil sa ai un sistem cu pretentii mai scazute dar de buna calitate decat invers si ca cu cat un sistem este mai sofisticat din punct de vedere mecanic, cu atat scade durata pe care vei putea conta pe el (lupele sunt solicitate mecanic mai degraba ca o masca de sudor decat ca un microscop) .
In marile linii, acesti trei parametri te conduc sa alegi cam ce tip de lupe vrei si cat de grele vor fi. Oricum, cu cat greutatea este repartizata pe o suprafata mai mare cu atat va fi mai suportabila. La cele montate in ochelari, un bandou occipital ajunge cam pana la 3x dupa care ajungi progresiv la tot genul de casti.
Alegerea unui sistem montat pe ochelari sau independent este o problema foarte personala. In marile linii, montajul in ochelari cand este corect garanteaza stabilitatea reglajului optic, ale mele sunt independente si trebuie sa verific sistematic de cate ori le pun ca sunt bine reglate in distanta interpupilara, convergenta si unghi vertical pentru ca se deregleaza la desinfectie. Pe de alta parte, un sistem independent este mai suplu de utilizat adica daca ai nevoie de ele le ai in fata ochelarilor si daca nu, le ridici fara sa ai nevoie sa schimbi manusile si ochelarii. Deci trebuie sa ti cont prospectiv de cum iti organizezi sedintele si in functie de ochelari daca lupele sunt montate pe ei.
Amicalement.
Peter
-lupele ma vor ajuta sa fac mai bine general dentistry. Ma gandeam la lupe prismatice de 4-4,5 dupa cele spuse de Camil.
-o distanta de 4 cm imi pare ok. Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
-am incercat niste lupe de plastic care se monteaza pe ochelari de la colegi (purtatori de ochelari de corectie) foarte incantati de ele, dar nu am vazut nimic, asa ca voi merge la Heine si Zeiss cu ocazia primului drum in Bucuresti.
claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-12-06, 05:35   #63
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Microscop...

Am un sistem de lupe pe care le comercializa in urma cu cativa ani o firma din Brasov;doua din cele mai utilizate le-am scapat pe jos si s-au spart;cum fac rost numai de cele doua lupe care maresc cel mai mult fara sa mai cumpar toata tarasenia? Multumesc!
Neagu Stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-12-06, 10:45   #64
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

firma din brasov inca exista... nu ai intrebat la ei? poate aduc si la bucata, exact pt motivul prezentat de tine (or mai fi patit-o si altii)...
Vechi 23-12-06, 18:46   #65
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am sapat putin pe site-ul RAFI si am dat de lista de preturi pentru lupe binoculare.Cei mai experimentati dintre voi ce ar recomanda dintre modelele de mai jos pentru "every day use" in cabinet(un compromis intre endodontie si protetica)?
Vechi 23-12-06, 18:55   #66
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Dr.T, bunele intentii sint laudabile... dar in situatii de genul acesta, nu e necesar sa afisezi aici toata lista lor de preturi... pt cei interesati, un link catre situl firmei respective e suficient... dupa ce vei posta linku', voi sterge aceasta lista...

si eu am aceeasi dilema ca si tine... pt endo cel mai bun e 6x... pt protetica si terapie, eu mi-as lua 4x... nu stiu inca pe ce ma voi hotari, desi ma gindesc de mult timp la asta... poate imi va fi mai usor dupa ce voi vorbi cu un reprezentant al firmei, pt detalii in plus care posibil ca in acest moment imi scapa...
Vechi 23-12-06, 19:04   #67
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Gata am sarit cu linku' . Am crezut ca e mai bine sa vada si altii exact despre ce e vorba cand vrei sa-ti iei lupe...inclusiv preturi si termene de livrare.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 23-12-06, 19:11   #68
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

multumesc
Vechi 27-12-06, 02:23   #69
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Sfaturi privind alegerea lupelor:

claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-02-07, 10:17   #70
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Apropos de iluminarea pt. lupe, pt. ca n-am de gand sa dau cateva mii in plus. (Camil parca zicea ceva de un pont)
Eu ma gandisem la un headlamp clasic (din alea care au pana la cateva zeci de leduri). E ieftin (cateva sute de mii), lumineaza binisor si l-am folosit la pescuit pana acum
Ce parere aveti?
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-02-07, 10:25   #71
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

daca te duci la pescuit nervi, merge Parerea mea e ca lumina aia trebuie sa fie destul de puternica si de focalizata iar chestia aia cu leduri nu corespunde...
Vechi 27-02-07, 10:27   #72
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Lumina e puternica, nu stiu in schimb cat e de focalizata. Fac niste teste si va spun...
.
Vechi 27-02-07, 10:29   #73
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

ok, asteptam
Vechi 27-02-07, 10:32   #74
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de Cosminf
Lumina e puternica, nu stiu in schimb cat e de focalizata. Fac niste teste si va spun...
fa niste teste si pe compozit foto, sa vezi daca nu cumva ti-l polimerizeaza instant....
Vechi 27-02-07, 10:54   #75
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu stiu daca ai nevoie de asa mare lumina la obturatii, cel putin la modelarea compozitului...
.
Vechi 27-02-07, 12:34   #76
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

cind folosesti sisteme de marire, automat ai nevoie si de mai multa lumina.... altfel, vei vedea ceva mare si negruuuuu...
Vechi 01-03-07, 00:04   #77
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

au lupe Heine la expo Denta. N-am vazut nimic de microscoape... 8)
Vechi 01-03-07, 08:36   #78
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

unde
ivorovenci este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-03-07, 11:48   #79
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

e si microscoape, am vazut eu... lupe haine e langa standul oral B...
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-03-07, 10:03   #80
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Era un microscop KAPS la Sensident. Un singur tip se pricepea la el ceva ceva si aveau pusa o floare sa o vezi prin el.
Floarea se vedea foarte bine si nu pot decat sa imi inchipui cum se vede dintele.

Da si 16 000 de marafetzi.

Stefan
stef_ank este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-03-07, 10:15   #81
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

microscopul de la ~~~~~~~ era 10 000 de euro si daca vroiai si sistemul video era 15 000. Lupele insa mai aproape de buzunar la 6500 roni fulloption adica lumina si lupe din cele mai bune
Vechi 04-03-07, 10:40   #82
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

N-am vazut in schimb microscopul polonez de la piratzii de la Tehnical dent. Cel anuntat cu surle si trambitze in toate pliantele lipsea cu desavarsire de la standuri.
La 6000 de euro tare ma tem ca e tzeapa.

Stefan
stef_ank este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-03-07, 11:02   #83
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de stef_ank
N-am vazut in schimb microscopul polonez de la piratzii de la Tehnical dent. Cel anuntat cu surle si trambitze in toate pliantele lipsea cu desavarsire de la standuri.
La 6000 de euro tare ma tem ca e tzeapa.

Stefan
era domne. pa pariu.
.
Vechi 04-03-07, 14:38   #84
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Era ala polonez.Eu l-am vazut. Si varianta minima era chiar 4000 de iepuroi.Nu-mi amintesc insa la cine era...Dar undeva in zona Tehnical Dent si Dentototal.
.
Vechi 07-03-07, 22:35   #85
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

microscopul de la ~~~~~~~ a fost vandut cu 19000 euro, ati fost informati gresit. Am vorbit personal cu tipul care il prezenta si care l-a vandut. E indeva in romania acum, deja in uz de luni (n-am intrebat unde, nu era important asta) Felicitari detinatorilor
.
Vechi 07-03-07, 22:41   #86
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si clienti cu bani!
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-05-07, 12:57   #87
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Zilele astea este la Iasi o reuniune anuala a oftalmologilor care e insotita de o mica expozitie de diverse pentru ochi. Am gasit lupe binoculare de la expert-med, cred ca Brasov, marire 6X distanta de lucru 370 mm pret de expo 1600 ron, cica in 2 - 3 rate, produse de o firma coreeana, Optical instruments systems. Sunt prinse pe rame de ochelari iar astea la rindul lor au o banda cu scai care se prinde la spate. N-au lumina. Pareri?

Eu m-am gogonat prin ele vreo 10 minute, n-aveam un dinte la mine, da' detaliile de pe o bomboana se vedeau bine, habar n-aveti ce-i pe suprafata ei
Vechi 25-05-07, 14:16   #88
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dentapro
detaliile de pe o bomboana se vedeau bine, habar n-aveti ce-i pe suprafata ei
.
Vechi 25-05-07, 16:58   #89
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

dentapro, sint lupe sau telescoape?
Vechi 25-05-07, 20:38   #90
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Cred ca telescoape sunt, arata cam ca aici

Nu sunt astea de la link-ul de mai sus, aveau si de astea dar erau mai scumpe, cam la pretul din link.
Vechi 26-05-07, 08:37   #91
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

ca sistem de marire in endo, o sa vezi o gaura mare si neagra, vorba cuiva de-aici :P
Vechi 26-05-07, 10:02   #92
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de rocsa
ca sistem de marire in endo, o sa vezi o gaura mare si neagra, vorba cuiva de-aici :P
Pai di ci? Fiindca nu am lumina "la cap"? Ma gindeam poate da Camil Ianes pontu' ala despre lampa manufacturata sa economisim X euroi.
Vechi 26-05-07, 10:53   #93
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

nu stiu daca e acelasi pont, dar am vazut lampi ce se prind pe cap pe la mecanici, sunt destul de mici si ma gandesc ca pot sa lumineze si gura nu?? se pot si regla, desi in magazine nu prea stiu sa-mi fi sarit in ochi
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-05-07, 12:09   #94
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dentapro, ai nr. de telefon al celor din Bra
.
Vechi 26-05-07, 13:00   #95
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Expertmed, Mircea Istudor, departament vinzari

0268.42.80.77
0744.66.32.54
mircea @ expertmed-srl . com

Brasov 500158, str. Aluminiului nr. 2, bl. 507, sc. A, ap. 2

Vechi 26-05-07, 20:13   #96
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de aurelian
nu stiu daca e acelasi pont, dar am vazut lampi ce se prind pe cap pe la mecanici, sunt destul de mici si ma gandesc ca pot sa lumineze si gura nu?? se pot si regla, desi in magazine nu prea stiu sa-mi fi sarit in ochi
problema cu lampile ar putea fi una singura.... si anume daca se pot folosi doar in endo.... sau si pt restaurativa, fara sa polimerizeze compozitul instant....
Vechi 26-05-07, 22:29   #97
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

pai le poti folosi dar fara lumina lor ptr restaurare, nu?
Vechi 27-05-07, 11:58   #98
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Da, lumina poti folosi o lampa led de cap daia performanta pentru munte. Si contra polimerizarii ii tragi un plastic portocaliu si ai terminat.
camil ianes este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-06-07, 01:12   #99
Avansat bine de tot
Medic Dentist
Dental Clinique by Dr.
Cafadaru

.

Asta e pontul? merci mult...inca nu am incercat, dar cat de curand...

Respecte!
Vechi 24-06-07, 16:38   #100
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Mi s-a mai indeplinit un vis. De cateva zile privesc altfel dintzologia prin lupe Heine 2.5X. E cu totul altceva. E aceeasi senzatie care am avut-o dupa ce am inceput sa licrez cu diga: "Oare cum puteam fara?"
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-06-07, 19:21   #101
Avansat bine de tot
Medic Dentist
Dental Clinique by Dr.
Cafadaru

.

Default ???

Ajung de 2,5? eu am in program sa iau de 4X...o sa incerc si varianta de 2,5x si aia de 4x si aleg una...tu ce zici? te-ai uitat prin ele? cum ti s-au parut alea de 4x?
Vechi 24-06-07, 19:37   #102
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
privesc altfel dintzologia prin lupe Heine 2.5X. E cu totul altceva
Felicitari ptr. investitie , Augustin!
Cum te acomodezi cu ele ?
Cit ? De unde ?
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-06-07, 21:43   #103
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

bravo augustin, felicitari
.
Vechi 25-06-07, 08:57   #104
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Radu
Citat:
privesc altfel dintzologia prin lupe Heine 2.5X. E cu totul altceva
Felicitari ptr. investitie , Augustin!
Cum te acomodezi cu ele ?
Cit ? De unde ?
M-am acomodat cu ele in 2 minute. Nu m-as mai putea adomoda fara ele. Din state.

Pt. MIhnea: pe moment imi sunt suficiente 2.5, de fapt astea au fost la ocazie. dar crede-ma ca diferenta e mareeeeeeeeeee intre ochi de vultur si marirea asta minima.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-06-07, 11:52   #105
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Super Augustin ! Felictari si ma bucur mult pentru tine.

De altfel 2,5 se apropie f mult de marirea cea mai mica a unor microscoape, marire mica pe care de obicei o folosim in endo cel mai mult in timpul tratatmentului...asa ca acuma o sa vezi endodontia (si nu numai !) prin alti "ochi"....
Vechi 15-02-08, 21:08   #106
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

M-am gandit ca poate ar fi cazul sa fac si eu o mare schimbare si sa-mi cumpar un microscop. Problema e ca nu am disponibili decat vreo 10000 euro, asa ca Zeiss sau altceva similar iese din discutie.
Am tot cautat pe net si multe micro ieftine nu prea am gasit.

Asa ca raman la vechiul polonez, Seliga:
sau (am gasit pe ebay) unul american, numit Seiler:

Va rog frumos sa-mi dati un sfat...
.
Vechi 15-02-08, 21:10   #107
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

la banii aia iti iei second bun

.
Vechi 15-02-08, 21:11   #108
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

De unde?
.
Vechi 15-02-08, 21:16   #109
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

de la aia de pe roots

email me

.
Vechi 17-02-08, 12:36   #110
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Raul, am incercat sa-ti trimit 2 email-uri dar nu cred ca au ajuns (mi le-am trimis si mie si nu au ajuns) si un pm.
Incearca te rog si tu.
Nu stiu ce se intampla cu site-ul
.
Vechi 18-02-08, 11:44   #111
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

vlad- despre microscop
.
Vechi 06-03-08, 17:31   #112
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Default sau... construiste-ti singur microscopul

deci... una bucata binocular
o bucata obiectiv foto.. restul aici :

ramane de rezolvat problema iluminarii
.
Vechi 07-03-08, 07:48   #113
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de Cosminf View Post
M-am gandit ca poate ar fi cazul sa fac si eu o mare schimbare si sa-mi cumpar un microscop. Problema e ca nu am disponibili decat vreo 10000 euro, asa ca Zeiss sau altceva similar iese din discutie.
Am tot cautat pe net si multe micro ieftine nu prea am gasit.

Asa ca raman la vechiul polonez, Seliga:
sau (am gasit pe ebay) unul american, numit Seiler:

Va rog frumos sa-mi dati un sfat...

zeiss opmi - sub 9000 de iepuroi, suna la medimecsi
.
Vechi 14-03-08, 18:30   #114
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., activitati, afara, avans, buna, denta, diferenta, endo, endodontie, euro, expo, folosi, incercat, intrebare, legat, lucrezi, lumina, lupe, lupele, marire, medimex, merita, microscoape, microscopul, mm, punct, restaurare, sistem, sistemele, sistemul, spa, telescoape, vand, video, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
sistemele CAD-CAM bluemoon Ceramica 3 23-05-09 21:33
Chirurgie si endo sau numai endo ?? daniii Endodontie 33 02-03-09 14:11
Sistemele Artglass si Belleglass nest Protetica 29 19-10-07 22:05

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (14:48) timp.

Alegeti schema de culori preferata: