Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Cum tratez un granulom?

discutie din eugenol.ro : Dintele afectat este 17 .Scurt istoric : in urma cu 4 ani coafaj indirect cu hidroxid de calciu si ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 29-05-06, 21:33   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Cum tratez un granulom?

Dintele afectat este 17 .Scurt istoric : in urma cu 4 ani coafaj indirect cu hidroxid de calciu si obturatie OD din compozit (cavitate profunda si extinsa pe aproape toata fata ocluzala), in urma cu 6 luni extractie 18.
Dupa extractie au aparut durerile.Inainte de extractie 17 nu prezenta nici o modificare pe rx.
Ultima radiografie este poza din dreptul profilului.(nu stiu cum sa incarc poze mai mari )

Tratament: tratament mecanic + antiseptic si de o saptamana hidroxid de calciu

Ce parere aveti?

P.S. sunt studenta an V iar dintele este al meu
ele-ral este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-05-06, 21:41   #2
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

mergi pe hidroxid de calciu, si roaga-te sa dispara simptomatologia... nu cred ca ai o varianta mai buna decit asta... fa mai multe sedinte (cit e necesar)... si sper sa ai noroc...

ps: granuloamele de genul acesta, care evolueaza ani de zile fara simptomatologie (raul s-a produs inainte de ultimele 6 luni, doar ca era probabil inca in faza in care nu se vede pe rx) ....asta e un motiv serios pt care nu agreez compozitele pt zona laterala (mult mai rar vezi sub obt de amalgam asa ceva)... nu stiu explicatia stiintifica (poate toxicitatea pulpara a compozitelor?), este doar o constatare clinica din practica a citiva ani buni...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/174-tratez-granulom/

alt ps: doar ca si curiozitate: ai avut o obturatie de baza, sau compozitul a fost pus direct peste CAOH?

si ultimul ps: ce diametru are granulomul? pare de-a dreptul chist
Vechi 29-05-06, 22:37   #3
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Salutare!
Te sfatuiesc si eu ca si nico.Incearca cu Ca(OH)2 ,asta ptr ca e dintele tau.Schimba cam 1 data pe luna pansamentul.Oricum sanse prea mari de remisie,la cat e de mare,nu cred ca ai.E destul de greu, dar poate gasesti pe cineva (care sa te iubeasca prea tare) si sa se bage sa-ti faca o rezectie.Contactul cu sinusul nu pare sa fie asa de intim ca la 16.Sincer nu cred ca ar fi trebuit sa-ti scoti 18.Dar ce mai conteaza.Si eu mi-am scos un 18 doar ca ma enerva in eruptie.Sper sa nu regret si eu mai tarziu.
cgcorina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-05-06, 22:38   #4
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cum a spus si Nico mergi pe hidroxid de ca, dar......exista chiar mai multi de "dar " aici.....trebuie ca cel care iti face obturatia sa foloseasca NaOCl ( 5.25% de preferat) si sa-l lase minim 30 min pe canal......apoi ideal ar fi o tehnica rotativa( acele Protaper sunt super si obtii un diametru satisfacator pt indepartarea detritusurilor).....o spalatura si cu CHX(2%) este iar bine venita......ideea este sa indepartezi cauza ca sa dispara efectul.....mai exact: CANALE PERFECT CURATE.....daca se mai folosete si un apexlocator si este determinata exact lungimea de lucru, chiar te-ai scos.....
by the way, unde esti studenta?.....daca esti in Bucuresti poti face intr-o sambata un drum pana la Pitesti( cu maxi-taxi 200.000 lei dus-intors)....iti oferim noi un "on the house"....asta asa ca esti "studinte"....n-ar fi pt prima data cand o facem :wink:
dr_savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-05-06, 23:15   #5
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pentru nico nu stiu daca a avut obturatie de baza ,iar la dimensiunile granulomului 5/6 mm

va multumesc de raspunsuri
.
Vechi 30-05-06, 01:00   #6
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cat se poate aprecia radiografic leziunea este mare iar in realitate te poti astepta sa fie de 2-3 ori mai mare (aspectul radiografic este dat de cat de mult a interesat corticala osoasa iar radiografia este de multe ori "inselatoare" - statistic vorbind are o sensibilitate scazuta). In principiu ar fi doua alternative:
1. tratament conservator dar va dura suficient de mult (circa 1-2 ani daca suntem optimisti - pasta canal schimbata la 2-3 luni si control radiografic periodic) si nu poti avea un control al tipului de vindecare apicala, cel mai probabil va una de tip fibros, mai mult sau mai putin (depinde si de potentialul tau intrinsec de vindecare)
2. rezectie apicala.
Ti-as sugera a doua varianta. Imi pare rau dar asta este...

PS. Incarca te rog o radiografie mai mare. Ceva nu mi se pare in regula. Am vazut granuloame si chisturi dar nu aratau asa...am o vaga banuiala ca acolo este de fapt o celula sinusala (radiografia e prea mica sa-mi dau seama, e opresupunere):
1. Spui ca aceasta leziune nu era inainte...posibil nici sa nu existe in realitate...o noua radiografie cu o alta incidenta (modifica-i incidenta cu 10 grade)
2. sensibilitate post-extractionala la 6 luni...cum era aceasta sensibilitate? osul se vindeca si daca este expusa suprafata radiculara apare sensibilitate (hiperestezie)
3. mai multe detalii cu privire la tratamentul endodontic - ce diagnostic ti s-a pus? teste de vitalitate s-au facut? era gangrna intradevar? sau a fost nevoie de anestezie. Daca da era patologie "marmorata" (fiecare canal cu problema lui)
4. POsibil sa fi si gangrena / neroza pulpara pe unul din canale (probabil cel meziovestibular - pe radiografie pare deschis cornul pulpar corespunzator) dar imi este greu sa cred ca ai acolo chist
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=174
Mai multe detalii te rog.
PS2. Daca gresesc si intradevar este chist (granulom in nici un caz), daca as fi in locul tau as face tratament conservator oricat de mult ar dura. CHirurgia endodontica are indicatie pentru esecul tratamentului conservator pe langa alte indicatii

It's not the arrow (pin), it's the indian (dentist) that's shooting (placing) them.
Stefan Z este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-05-06, 02:46   #7
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

asta e caz demn de dat exemplu daca mai facem coafaje sau extirpam din prima tura....

5/6 este chist deja.
dg. diferential granulom vs chist include printre altele si marimea leziunii.
6mm e mult, practic delta apicala este infectata, pe mai mult de 3mm exoradicular, hidroxidul de calciu are si el limitele lui.
statistic pentru fiecare milimetru de leziune periapicala, este nevoie de 6 sedinte de o luna de hidroxid ca sa aiba loc vindecarea, iar daca este si incapsulat, se mai adauga 1.2-1.5 ani(cohen 1996), asta in cazul in care esti printre cei fericiti
la facultate n-ai incercat sa vorbesti cu vre-un chirurg abordabil pentru o rezectie?
Dr. Nitza este unul abordabil, mai este si dr. Ghitza, si ar mai fi. Pune-le o intrebare.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-05-06, 09:49   #8
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

inca nu-i cazul de chirurgie.....hai s-o luam usor.....tratamentul endodontic este sfant.....conteaza insa enorm unde merge....Dr. Ianes ti-a recomandat poate cel mai bun endodontist din Bucuresti.....chiar merita sa incerci....iti trimit mailul sau sa-l contactezi: ____________
.
Vechi 31-05-06, 11:36   #9
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

dr. savu, sa ma ierti ca am sters adresa de mail a endodontului, dar nu cred ca vrei sa primeasca sute de mailuri de spam pe zi (nu de la noi, de la roboti care cu asta se ocupa, aduna adrese de mail puse pe net)
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-05-06, 13:30   #10
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dap, buna idee.....trimite-i un mail pe privat cu ea....este mai inteligent....merci de interventie, faza asta n-am gandit-o....
.
Vechi 31-05-06, 21:10   #11
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

imagine radiologica inainte si dupa extractia lui 18

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 01-06-06, 01:21   #12
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default pentru ele-ral

Pentru incurajare: astazi am obturat un 1.4 care prezenta acum circa un an o leziune periapicala de o amplitudine similara (obs - chiar sunt interesat sa aflu daca ai fost la un consult de specialitate si ce anume ti s-a spus) care aproape s-a vindecat (poate ar fi trebuit sa mai astept sa am evidenta radiografica a unei vindecari complete dar am preferat sa nu mai aman de vreme ce leziunea aproape a disparut). Am radiorgafiile si cu prima "digitalizare" incerc sa le postez. Deci rabdare caci se rezolva

It's not the arrow (pin), it's the indian (dentist) that's shooting (placing) them.
.
Vechi 01-06-06, 21:50   #13
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu nu inteleg cum abia astazi, dupa un an ai obturat 1.4-ul.......ce ai facut in acest timp?.....l-ai lasat cu hidroxid de ca?......intreb pt ca in aceasta situatie nu era nevoie de o asemenea durata......este de ajuns sa lasi 2-3 saptamani hidroxidul de ca......iar apoi sa obturezi definitiv.....in cazul in care astepti un an trebuie sa reintri pe canale deoarece hidroxidul se resoarbe.....asta inseamna automat mai multe interventii pe canale, si cum nu folosesti diga si mai multe "sanse" sa reinfectezi canalele......explica-ne, te rog, poate am inteles eu gresit...
.
Vechi 01-06-06, 23:15   #14
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am facut "greseala" de ai vorbi pacientei despre "evidenta radiografica a rezolutiei leziunii periapicale"...si a vrut si ea! sa vada ca intradevar s-a vindecat! Am incercat sa-i explic ca in momentul in care sunt intrunite anumite conditii se poate realiza obturatia de canal si leziunea nu are decat sa se vindece caci ea apare ca raspuns la infectia endodontica si odata indepartata cauza primara totul va fi ok ca recomand obturatia de canal de vreme ce dintele este asimptomatic si cu cat se intervine mai rar pe canal cu atat mai bine si tot cortegiul de motive (spatiu endodontic virtual steril, dificultatea izolarii, contaminantii orali etc)...raspunsul ei a fost ca are rabdare. Ca pasta se resorabe i-am aratat-o - am o radiografie in care se vede evident resorbtia pastei (am pus un pic de iodoform - se observa goluri) si...degeaba. Drept urmare am schimbat pasta de cateva ori si nu a mai aparut.
In final am lasat-o in plata...si cand am "prins-o" am "obturat-o".
Raspunsul anterior era dat in ideea ca orice leziune periapicala se vindeca, totul e doar o chestiune de timp. Se face tratamentul endodontic si basta.

.
Vechi 02-06-06, 01:53   #15
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Incearca sa tratezi corect endodontic molarul si in nici un caz sa nu te gandesti la rezectie - sinusul e mult prea aproape si nu merita riscat - si daca ai rabdare si esti sigura pe asepsia canalelor procesul ori se resoarbe ori se fibrozeaza si poate fi considerat ca o vindecare.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., acte, buna, chist, chx, clinica, compozitul, con, conteaza, data, dintele, direct, dreptul, eruptie, faza, genul, greu, hidroxid de calciu, intrebare, luna, luni, mari, mm, obtura, pare, pulpara, rar, rezectie, sanse, serios, tau

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
sint prea scump sa ma tratez eu insumi nico Banii nu au halena 16 09-01-10 12:01
Caz clinic: Granulom cat casa...azi la ora 9 dimineata! mihnea cafadaru Chirurgie 6 10-09-08 09:50
44-granulom cit o vila din pipera lucrezia_borgia Endodontie 11 27-08-08 21:43
Cum tratam un granulom la 1.1 ? MDSK Sa ne descretim fruntea 10 08-02-07 21:53
Daca fac preventie ce mai tratez? eugenol man Stoma preventiva 11 02-11-06 12:10

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (16:46) timp.

Alegeti schema de culori preferata: