Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

negocierea si prepararea canalelor doar cu instrumentar rotativ.

discutie din eugenol.ro : Dragi colegi si prieteni forumisti, va prezint o tehnica facila rapida si predictibila de preparare a canalelor radiculare. Sursa ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree64Multumiri
  • 23 Scris de drdream
  • 1 Scris de Cosminf
  • 8 Scris de camil ianes
  • 1 Scris de drdream
  • 7 Scris de Muller A. Norbert
  • 3 Scris de augustin
  • 1 Scris de drdream
  • 18 Scris de robbycarlos
  • 1 Scris de lupusebastian
  • 1 Scris de Muller A. Norbert

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 29-01-13, 12:13   #1
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Default negocierea si prepararea canalelor doar cu instrumentar rotativ.

Dragi colegi si prieteni forumisti, va prezint o tehnica facila rapida si predictibila de preparare a canalelor radiculare.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/17341-negocierea-prepararea-canalelor-instrumentar-rotativ/

Negocierea se face cu s1, dupa 2-3 recapitulari s1 s2 - se ajunge la lungimea de lucru relativ facil. Ca instrumente de finish - fie direct f2 in miscare reciproca, fie ace reciproc vdw sau wave one - dentsply - amandoua in miscare reciproca.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Observatii:
Inclusiv acele protaper sunt puse pe un program de reciproc cand intra in torque - asemanator tehnicii fortelor balansate Roane la acele manuale.

Rationament:

Intrucat toate studiile au aratat ca diametrul apical initial al oricarui canal (inclusiv mv2) este mai mare de 0.2 mm, de ce m-as chinui cu ace de 0.08 , 0.10 la negociere cand de fapt problema este coronar - unde avem cele mai multe interferente - de unde si abordarea tip crown down a preparatiei, cu instrumente cu diametrul apical mai mic de .20 (vezi s1 si s2)

Am pus si un filmulet cu succesiunea exacta a instrumentelor in cadrul prepararii unui 2.4 de la negociere pana la finalizarea tratamentului, fara editare, exact cum a iesit din camera.

Observati timpii necesari prepararii - aprox 10 minute pentru amandoi.

Succes
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 001.JPG (79,4 KB, 62 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 002.JPG (80,8 KB, 46 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 003.JPG (87,3 KB, 40 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 004.JPG (101,3 KB, 38 vizualizari)
Felul fisierului: jpg untitled5.JPG (20,6 KB, 39 vizualizari)
Fisierele atasate
Felul fisierului: pdf technique.pdf (9,3 KB, 154 vizualizari)
Felul fisierului: pdf Oneinstrumenttechnqiue-Yared.pdf (147,2 KB, 123 vizualizari)

Modificat ultima data de drdream; 29-01-13 la 17:08.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-01-13, 13:12   #2
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Super filmuletul, merci de share!
Eu as mai adauga recomandarea acelor noi. (ceea ce ar putea fi o problema pt Romanica) si mare atentie la "brushing motion".

PS. E acelasi pacient ca in cazul prezentat anterior?
KLMircea a multumit.
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-01-13, 21:29   #3
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Pe retrat ma indoiesc ca merge. Si pe vital, merge unde ai canale relativ largi si drepte.

Sa bagi blind rotaxul e riscant daca dai de vreo curbura ascunsa sau daca canalul chiar e extrem de ingust.

Pe canale relativ largi, nu vad mare problema sau pierdere de timp sa confirmi cu un instrument de mana ca ai loc.

Daca nu poti negocia pana la foramen din prima, ok, poti largi portiunea coronara pana unde ai reusit sa ajungi initial, si sigur va merge dupa aceea.

Daca bagi direct rotaxul, si nu ai determinat lungimea de lucru, de unde stii ca nu esti scurt sau lung?

Imi place drimule ca din cand in cand le arunci la baieti acadele, in curand o sa creada ca faci cate 40 de molari de minte pe zi, 5 minute per caz si deschizi prepari si obturezi, ba poate si BU cu un singur instru. )))))))))

Daca ai aparatul ala, tot ce ramane de predat prin facultati e sa stii sa arati carei dintele pe care trebuie sa asmutesti robotul endo ))))

Muscal, muscal, sari pe el ProDogEndo universal )))
drdream, aurelian, martini si alti 5 au multumit.
camil ianes este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-01-13, 22:23   #4
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-3 (+0/-3)     

Dezastru . din seria ASA NU - NU FACETI CA EL
sipi_sip este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-01-13, 22:37   #5
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

ok, dupa cum bine ai punctat nu merge pe dintii cu curburi mari, aici e de discutat cum iti alegi cazurile in care poti aplica aceasta tehnica.
pe retrat e cam la fel dar mai pe dos:-) cunascatorii inteleg ce am vrut sa zic:-)

camil, am rotaxul cuplat la motorul de endo, daca esti atent la coloana sonora, imi spune in permanenta asistenta lungimea de lucru . adica am apexlocator cu citire vocala:-)

cosminf, da acelasi, doar e scheletata bilateral:-)
.
Vechi 29-01-13, 22:45   #6
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

lol drimule, thumb up, ai reaprins again din nou flacara revolutionara pe sujenol, ca era cam plictiseala.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-01-13, 23:13   #7
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
lol drimule, thumb up, ai reaprins again din nou flacara revolutionara pe sujenol, ca era cam plictiseala.
norbert, nu stiu daca am aprins ceva sau nu dar genul asta de cazuistica il are orice generalist cel mai des si decat sa stea doua ore sa se chinuie mai bine face asa si scuteste o gramada de timp.
KLMircea a multumit.
.
Vechi 29-01-13, 23:32   #8
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Dap, glumeam, ai dreptate intr-un fel doar ca treaba asta necesita niste conditii: ace single use (tu acolo ai folosit ace de vreo 120 lei la pretul de comercializare din romanica draga), experienta cu rotativele si ceva timp petrecut prin canale - adica experienta endo, stiinta selectarii cazurilor, reciporc in dotare (cred ca 90 la suta din gp habar n-au de reciproc).
Eu de exemplu am despiralat azi 3 protapere noi pe un amarat de mb2 mergand pe tehnica asta si atunci devine incet endoul nerentabil pentru un amarat de gp ca mine
drdream, aurelian, thom yorke si alti 4 au multumit.
.
Vechi 29-01-13, 23:43   #9
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

si asta e adevarat. eu am doua motoare endo, unul e full programabil si impreuna au costat peste 3000 euro. un motor de implanto costa cam la fel:-)
.
Vechi 29-01-13, 23:44   #10
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

foloseste pathfile-urile si nu mai despiralezi asa multe S1.doar ca trebuie atentie ca depasesti usor apexul si dupa aia sangereaza.LA fiecare endo bine facut coroana urmeaza
gaybriel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-01-13, 23:47   #11
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

dupa cum a zis camil, tehnica in cazul canalelor relativ accesibile e foarte rapida si destul de precisa.
ce as mai completa eu, dintii reconstituiti bine sau izolat bine plus experienta cu locatorul astfel incat sa prevenim la timp anumite erori.
cazurile dificile la ala care isi permite sa arunce acele dupa fiecare pacient.
reciproc merge cu mai multe sisteme rotative, e doar un concept vechi.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-01-13, 00:12   #12
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sipi_sip View Post
Dezastru . din seria ASA NU - NU FACETI CA EL
dezastre cum face el sa tot fie in tara asta.

Referitor la tehnica, o practic de ceva timp (ani), fara miscarile reciproc insa . Secretul e ca S1 sa fie nou. Practic mie mi se pare imposibil sa rup un S1 nou in primele 10 secunde, orice as face cu el. Si de multe ori un S1 nou e (mult) mai ieftin decat timpul pe care l-as pierde daca nu l-as "sacrifica".

Si da, subscriu, e o tehnica care cere experienta. Practic tehnica a venit la mine, nu am cautat-o eu in mod special, s-a "cerut" singura.
Vechi 30-01-13, 00:16   #13
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
Practic tehnica a venit la mine, nu am cautat-o eu in mod special, s-a "cerut" singura.
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) asta a fost dementiala.
lupusebastian a multumit.
.
Vechi 30-01-13, 00:24   #14
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Shhhh, le da Drimu' nada pt ca s-a plictisit. Nu vedeti ca face vitali cat n-a facut in ultimii 3 ani? (si-i mai si sar unii la gat ) Ii e dor de niste provocari, ace rupte, din astea...

Mai in serios: si eu o practic, cu o diferenta: nu am reciproc si imi fac glide path dupa s1
.
Vechi 30-01-13, 00:28   #15
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de Cosminf View Post
Shhhh, le da Drimu' nada pt ca s-a plictisit. Nu vedeti ca face vitali cat n-a facut in ultimii 3 ani? (si-i mai si sar unii la gat ) Ii e dor de niste provocari, ace rupte, din astea...

Mai in serios: si eu o practic, cu o diferenta: nu am reciproc si imi fac glide path dupa s1
cosmine, m-ai prins. am avut o zi numai cu vitali:-) deci basically am frecat menta. postez maine timeline-ul la o extirpare de 4.8 cu curburi in s, pulpitic pe motiv de adaptare marginala, ghici cat a durat tratamentul? dar anestezia? 1.90 ,150 kile, limba viguroasa?
.
Vechi 30-01-13, 00:35   #16
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu stiu cat ai stat tu, dar eu as sta vreo 2 ore. Macar
Dar n-am asistenta ta si nici nu sunt Chucky Prin coroana?
.
Vechi 30-01-13, 00:42   #17
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

prin coroana da
.
Vechi 30-01-13, 08:28   #18
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
limba viguroasa?
nu stiam ca trebuie sa tinem cont si de limba... dar daca-i viguroasa, treaba-i buna...si blonda pe deasupra
Vechi 30-01-13, 11:47   #19
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Foarte interesant subiectul.

Si s-au desprins 2 idei :

Dream : se poate, e eficient, e predictibil

Camil: da, este, dar nu in toate cazurile si nu la oricine.

De unde trebuie sa plecam este faptul ca la ora actula nu exista o metoda infailibila de preparare a canalelor radiculare ci exista metode mai bune sau mai putin bune de a obtine o radiografie 2D care sa arate "sexxy". Dar obiectivul traatmentului endodontic nu este sa obtinem o radiografie frumoasa, deci fie ca facem manual, fie ca facem rotativ, la ora actuala suntem departe de a obtine ceea ce ne dorim: atingerea tuturor peretilor canalelor, indepartarea biofilmului.

E nevoie de atins toti peretii sau de indepartat tot biofilmul din canale pentru succes clinic si radiologic: NU. Dar NU stim cat si cum trebuie sa indepartam.

Ok, deci plecam de la premiza ca aici ne jucam cum sa facem o preparatie care sa arate bien radiologic, mai rapid sau mai eficient.

Si eu ca si Dream, Camil, Augustin si altii, lucrez cazurile vitale si necrotice, aproape exclusiv rotativ in ultimii 3 ani (poate un canal din cand in cand e mai complicat, il simt, si trec pe o negociere manuala).

Deci, se poate , este predictibil, doar ca asa cum au mentionat prietenii si colegii mei mai sus:

- 1. trebuie sa ai aparatura (cosnumabile) : adica financiar trebuie sa iti permiti rotative noi , cam la fiecare caz, sau eventual chiar mai multe la acelasi caz

- 2. ar fi bine sa si vezi intrarile in canal, te ajuta mult. Dar se poate si fara microscop, insa e mai greu

-.3. trebuie sa ai experienta si ergonomie....cu un pacient asezat aiurea pe scaun, cu deschidere limitata, probabil fracturezi rapid un isntrument. Ideea e ca...la acealsi pacient in aceleasi conditii, daca ai face manual, nu ai fractura (maybe ?), dar ai sta scurt vreo 4-5 mm, fiidnca sa lucrezi manual in asa conditii stim ce rezultate se obtin

- 4. endodontii sunt obisnuiti probabil zilnic sau saptamanal sa indeparteze ace rupte de pe canale. Daca noi rupem un ac, la o "negociere", mai usor sau mai greu il scoatem (sau facem by pass) : pt ca e meseria noastra asta. Deci riscul la noi e mic. Un medic generalist daca face asa ceva, in functie de momentul prepararii (dar acum vb de negociere, deci la inceput), va ramane cu un canal blocat de un ac fracturat, canalul fiind nepreparat si deci dificil de instrumentat mai departe si obturat. Plus costuri mult mai mari daca il trimite la endodont.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=17341

Deci, endodontii nu pot sa tina ascunsa aceasta metoda. Eu as descri-o mai degraba ca un motiv de a trimite la endodont. Adica ceva de genul: uite, eu, medic generalist, fac un endo in 2 ore si iese asa si asa. Daca te trimit la endodont din prima, fara sa iti ating dintele, stai pe scaun 1 ora, iese bine, dar te costa de X ori mai mult. Si decizia e a pacientului.

Sa nu uitam , ce am zis si la Eugenol Summit, si a obs f bine Augustin: dintii per primam sunt singura categorie unde endodontii au succes mai mare decat generalistii. Sau cum zicea Buchanan, pana sa faci crima, mai degraba trimite.

Dar nimeni nu poate opri un medic sa stie ca exista aecasta metoda, ca o practicam, ca nu e 100 % ok aplicabila, dar probabil in mai mult de 90 % din cazuri. Si daca acel medic vrea sa castige experienta necesara, are puterea financiara si logistica si ergonomia: SUPER, go for it !

Atasezi aici cazuri per primam facut EXCLUSIV rotativ, singura data cand am atins manual a fost la apex finder . Nu imi atasez apex finderul pe motor (chestie de preferinta personala).

O sa vedeti mai jos un caz de retrat un 26 unde am intrat per primam cu rotativ in MB2 ce nu fusese tratat, si fiindca se curba brusc in MB1 am rupt un ac. L-am scos imediat dar am indepartat ceva mai mult dentina. Dar m-a costat ca timp probbail 5 minute extra sa il scot cu anse de ultrasunete.

O sa revin,
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 1.jpg (74,0 KB, 52 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2.jpg (75,7 KB, 48 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 3.jpg (66,2 KB, 51 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 4.jpg (32,4 KB, 43 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 5.jpg (72,3 KB, 41 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 6.jpg (75,4 KB, 39 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 7.jpg (53,5 KB, 40 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 8.jpg (84,7 KB, 41 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 9.jpg (110,2 KB, 41 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 10.jpg (110,2 KB, 43 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 11.jpg (82,6 KB, 54 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 12.jpg (32,8 KB, 39 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 13.jpg (63,1 KB, 39 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 14.jpg (66,9 KB, 44 vizualizari)
Vechi 30-01-13, 13:13   #20
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de lupusebastian View Post
nu stiam ca trebuie sa tinem cont si de limba... dar daca-i viguroasa, treaba-i buna...si blonda pe deasupra

cred ca esti un norocos. tu nu ai avut nici un pacient cu o limba d-aia monstruoasa de te miri cum are loc in gura daramite sa mai strecori si o seringa de anestezic si sa mai prinzi si repere, si bonus niste falci puternice de roman?
.
Vechi 30-01-13, 13:15   #21
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ba da.. da i-am indicat extractie .. si l-am trimis la fratele meu, chirurgul... vorba aia - i-am dat si lui ca e superoferta
Cosminf a multumit.
Vechi 30-01-13, 20:00   #22
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

motorul full programabil e atr?
bogdan_dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-01-13, 20:11   #23
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Da un atr vision
.
Vechi 30-01-13, 21:59   #24
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Robby, ce-i cu obturatiile alea cu pigmenti, pai endodont serios esti tu ca faci plombe cu carie inclusa la pacienti
robbycarlos a multumit.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
apex finder, coronar, direct, instrumente, safe, tratamentului

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (20:06) timp.

Alegeti schema de culori preferata: