Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

42 canal lingual de negasit

discutie din eugenol.ro : ieri am facut extirpare pe un 42. am deschis camera pulpara si am intrat intr un canal care este ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 08-03-07, 10:32   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default 42 canal lingual de negasit

ieri am facut extirpare pe un 42.
am deschis camera pulpara si am intrat intr un canal care este mult spre vestibular. dupa conformatia radacinii (oarecum in 8) am presupus ca mai exista un canal lingual - dar cu toate eforturile mele nu am reusit sa l localizez. deocamdata in canal am lasat CaOH.
cum ma sfatuiti sa procedez?
pacientul are 69 ani si am presupus ca al doilea canal e obturat de dentina secundara.
las asa si obturez? pot sa apara probleme?
la acelasi pacient am gasit 31 cu 2 canale dar avea gangrena si pac si le am putut localiza usor.
catalin_prunaru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-03-07, 20:07   #2
La primele mesaje
Fara status.

.

Default catalin

daca ai gasit un alt incisiv inferior cu doua canale, este foarte probabil ca toti sa aiba doua deci si cel pe care-l tratezi. e foarte probabil deasemeni ca acestea sa se uneasca si sa aiba o iesire comuna. ce situatie ai gasit la celalalt? eu as face o radiografie cu un unghi care sa-mi permita sa vad daca exista un al doilea canal, si as face-o cu un instrument in canal, in felul asta poti sa-ti dai seama daca este centrat sau nu in radacina. sau daca al doilea canal incepe undeva mai jos si trebuie sa mai perforezi. daca nu esti sigur, inchide cat mai bine canalul si il controlezi periodic. nu poti pune o radiografie?
Cass este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-03-07, 17:44   #3
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Default Re: 42 canal lingual de negasit

Citat:
Publicat initial de catalin_prunaru
ieri am facut extirpare pe un 42.
am deschis camera pulpara si am intrat intr un canal care este mult spre vestibular. dupa conformatia radacinii (oarecum in 8) am presupus ca mai exista un canal lingual - dar cu toate eforturile mele nu am reusit sa l localizez. deocamdata in canal am lasat CaOH.
cum ma sfatuiti sa procedez?
pacientul are 69 ani si am presupus ca al doilea canal e obturat de dentina secundara.
las asa si obturez? pot sa apara probleme?
la acelasi pacient am gasit 31 cu 2 canale dar avea gangrena si pac si le am putut localiza usor.
in primul rand bine ai venit.
Daca nu ai rx in cabinet cu un con de gutaperca plasat pe canal, fa disto si mezio expuneri la cazul tau la un centru de radiologie bun. In felul acesta te vei lamuri pe radiografie unde e plasat canalul si iti vei raspunde la intrebarea ta. Daca este intr-adevar excentric canalul, Edta si multa multa rabdare, ace de 06 ( o sa ai nevoie de mai multe) si prepararea canalului in etape. Adica dupa ce mai misti in adancime 2-3 mm largesti un pic cu instrumente mai mari ( iti recomand pana la minim 30) si apoi mergi mai departe. Teoretic vei reusi cu rabdare sa instrumentezi canalul. Te rog frumos nu folosi o forta mai mare decat folosesti la periuta ta de dinti. Acele trebuie sa instrumenteze singure canalul.
Sa ne spui ce ai reusit sa faci.
.
Vechi 11-03-07, 19:29   #4
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default 42

ciao Catalin!
incisivii inf. au destul de des 2 canale (ca. 40% din cazuri)... al 2-lea canal este situat lingual de canalul des gasit si accesul este mult spre cervical... sper ca am fost oarecum explicita, si sper sa il si gasesti la batrinelul tau... spor la treaba
maya este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-03-07, 22:23   #5
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

PS am uitat de precurbarea acelor si de metoda de reaming sau rotire a acelor, dar asta stii deja de la alte subiecte discutate pe aici
.
Vechi 13-03-07, 09:23   #6
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Uff, am mai incercat ieri 30 min sa l localizez (multumesc pentru sfaturi - probabil vor da mai multe rezultate in cazurile viitoare). Nu am reusit. L am obturat pe cel vestibular si am sa l tin sub observatie.
.
Vechi 13-03-07, 09:25   #7
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

PS din pacate nu pot pune Rx (nu am nici scaner nici aparat foto).
.
Vechi 13-03-07, 23:03   #8
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

e ok sunt in aceeasi situatie. Felicitari pt chin. Fa radiografii de control in mezio si distoexpunere.
Sper data viitoare sa fie mai bine
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ani, camera, canal, canale, cazurile, dentina, deocamdata, deschis, exista, extirpare, forma, gangrena, gasi, gasit, lasa, lasat, lingual, mele, mm, obtura, obturat, probleme, pulpara, sfaturi, subiecte, trat, vestibular

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
parestezie nerv lingual dupa spix dana1 Anestezie 11 12-04-14 20:25
Medicamente din trusa de urgenta de negasit nest Medicatii diverse 13 01-10-09 16:49
3.6-canal infundat? antoni melinda Endodontie 52 05-05-09 13:21
1,2....si-al 3 canal? TOMI Endodontie 31 26-03-07 01:12
canal(e) negasit(e) dentist Endodontie 46 09-11-06 22:05

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (14:05) timp.

Alegeti schema de culori preferata: