Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Un caz de ici, de colo

discutie din eugenol.ro : Buna, Incep si eu ce-i drept cam timid sa postez pozele mele de la un caz destul de delicat ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree8Multumiri
  • 3 Scris de uscat stefan
  • 1 Scris de radualionte
  • 3 Scris de tiptop
  • 1 Scris de KLMircea

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 06-04-12, 02:53   #1
Ucenic Sef
Medic Dentist
Iscodind! Mereu!

.
-2 (+0/-2)     
Default Un caz de ici, de colo

Buna,

Incep si eu ce-i drept cam timid sa postez pozele mele de la un caz destul de delicat - zic eu.
Pacienta se prezinta ca in imaginea de mai jos, cu probleme destule.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Din prima sedinta am indepartat puntea din cadranul 2 cu tot cu stalpul distal, apoi am extras 35 si 47.

Am trimis-o la parodontologie sa o chiureteze ca lumea in 2-3 sedinte, iar eu in paralel m-am ocupat de canalele lui 48 si ale lui 45.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Optarul avea ceva mobilitate dar cred ca o sa se mai remita, mai ales ca am mai bagat si ceva tratament cu pasta Ab pe langa el. Avand in vedere ca e destul de serios cariat, incerc o refacere de bont cu pivot titan si ceva CIS.

45 nu mi-a data mari batai de cap, dar ma gandesc insa ca poate nu m-am dus destul de mult pe el. Pentru ca am in minte o punte destul de nepretentioasa (pacienta a solicitat metalo-acrilica) de la 48 pana la 44, 44 va ramane cel mai probabil vital.

In rest asteptam sa se vindece si frontul mandibular si mai vedem ce-o fi, ori o punte 33-43, ori o imobilizare de grup.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/15901-caz-ici-colo/

Idei comentarii, va rog, dar cu blandete ca si-asa mi-a luat ceva pana sa imi fac curaj sa postez!

Modificat ultima data de DrGC; 06-04-12 la 02:59. Motivul: Mai greu cu afisatul pozelor
DrGC este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-04-12, 06:55   #2
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

Buna
Si mai ce?am impresia ca te-ai oprit cu planul la arcada inf sau numai asta ti-ai propus?Doresti comentarii sau sugestii plan de treatament?
Nu e un caz usor depinde ce asteptari ai tu si pacienta sint destui factori care pot influenta negativ evolutia sau altii care pot cel mult asigura o predictibilitate limitata in timp in sens pozitiv Asa ca....te asteptam cu o prezentare completata cu virsta pac foarte important,starea de igiena si plan complet asa cum te-ai gindit in acord cu pacienta Bafta
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-04-12, 10:23   #3
Ucenic Sef
Medic Dentist
Iscodind! Mereu!

.
-2 (+0/-2)     
Unhappy

Buna, da' stiu ca nu te incurci cand e vorba sa ceri
Nu imi place faza cu "si mai ce", nu astept mura in gura, nu vreau sa imi faca altcineva planul de tratament, si in general ITI MULTUMESC pentru "primirea calduroasa" in ton ucu rugamintea mea. O sa fie probabil ultimul caz care indraznesc sa il prezint daca se mentine tonul si atitudinea asta. La ora la care am scris postul eram chiar foarte obosit, dar ai dreptate, lipsesc detaliile.

Deci pacienta are 38 ani, igiena deficitara, anxioasa "frica de durere" a impiedicat-o sa se ingrijeasca din timp.

Ca si plan de tratament:

La maxilar am in vedere - dupa vindecarea post extractionala - o punte 14-16 pe care punem o culisa iar in cadranul 2 refacem puntea pe 22-23, atasam si aici o culisa pentru proteza scheletata care va restaura edentatia laterala din cadranul 2 si cea terminala din cadranul 1. Sigur, o coroana metalica pe 28 si aici un element special. Va mai trebui sa investighez gradul de mobilitate al dintilor, si sa mai continui cu tratamentele locale - chiuretaj, antibiotic, CHX.

La mandibula am spus cam ce ma gandeam sa fac. Din pacate situatia materiala nu ii permite sa se gandeasca nici macar la ceramica, daramite la cateva implante - chiar daca ar fi putut fi o solutie viabila madibular.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=15901

Asteptarile? Ei aici din momentul in care a deschis gura am incercat sa ii explic sa nu si le puna prea mari ca orizont de timp, pentru ca sincer, daca va continua cu igiena deficitara, nu cred ca apuca 50 de ani cu mai mult de 4 dinti in gura.

E dificil recunosc, dar acum trebuie sa rezolvam cumva nu?

Acum, da! Vreau si alte opinii si sugestii, poate gandeste cineva altfel (in conditiile financiare specificate) si ma mai luminez si eu.

Pup, esti bun, de ce nu esti in presa?
Vechi 06-04-12, 10:51   #4
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

47 ala scos cam usor zic eu. Eu as fi incercat un endo si o preparatie cu prag supragingival decat sa fac o punte pana pe 48.
Dentamax, KLMircea si DrGC au multumit.
uscat stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-04-12, 10:53   #5
Ucenic Sef
Medic Dentist
Iscodind! Mereu!

.

Citat:
Publicat initial de uscat stefan View Post
47 ala scos cam usor zic eu. Eu as fi incercat un endo si o preparatie cu prag supragingival decat sa fac o punte pana pe 48.
Crede-ma te rog ca nici eu nu as fi renuntat la el, dar am pus in balanta mobilitatea marcata cu gradul de distructie si focarul ca atare pe care il reprezenta. Dar am notat, pe viitor imi voi aduce aminte de sugestia ta
Vechi 06-04-12, 11:03   #6
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Drga DrGC, ai fost obosit si ai demarat cu prima ta postare...Felicitari pentru curaj! Nu trebuie sa te opresti aici, indiferent de comentarii!
Intrebare: de ce ai facut tratament endo pe 4.5?
M-as gandi la un plan de tratament numai dupa ce am extras ceea ce nu mai putea fi salvat (facut deja de tine) si dupa stabilizarea parodontala si reducerea mobilitatii dentare. Pana atunci, discutam discutii. Putem vorbi de un plan de tratament ideal, in situatia prezenta, si un plan de tratament real, dupa stabilizarea dento-parodontala, care nu poate fi discutat in acest moment din lipsa de date. Igiena deficitara a paceintei si anxietatea ei exacerbata sunt alti doi factori care s-ar putea sa-ti schimbe oricee idee planificata de tratament.
DrGC a multumit.
Vechi 06-04-12, 11:14   #7
Ucenic Sef
Medic Dentist
Iscodind! Mereu!

.
+1 (+1/-0)     

Multam de raspuns. Deci...

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Intrebare: de ce ai facut tratament endo pe 4.5?
Dintele modificat de culoare, fara nici o restaurare, suspectam o necroza, care s-a confirmat la deschiderea dintelui.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
...Putem vorbi de un plan de tratament ideal, in situatia prezenta, si un plan de tratament real, dupa stabilizarea dento-parodontala, care nu poate fi discutat in acest moment din lipsa de date...
In acest moment, cum am mai precizat, pacienta face in paralel sesiuni de tratament parodontal, si rezultatele se vad, mobilitatea a scazut semnificativ. Daca e vorba de sugestii, eu ma gandeam la imobilizare ca sa nu ii bag intr-o punte sa ii solicit mai mult.
Vechi 06-04-12, 11:15   #8
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
+2 (+2/-0)     

Costul unui endo pe 45, unul pe 48 si o punte metalo-acrilica 44-48 nu se apropie oarecum de un implant + coroana in locul lui 46? Desigur, igiena deficitara e un impediment... dar teoretic, cel putin, ar fi fost mai curat si mai cinstit. Cu o punte castigi o singura unitate masticatorie si cel mai probabil vei pierde 3 dinti in urmatorii ani.

Pup te-a intrebat colegial care e scopul postarii, sa stie in ce fel sa te ajute. Comentariul nu are nimic nelalocul lui.

Later: ok, acum inteleg ca endo-ul pe 45 a fost dictat de cauze odontale, nu protetice
KLMircea, pup si DrGC au multumit.
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-04-12, 11:49   #9
Ucenic Sef
Medic Dentist
Iscodind! Mereu!

.

Citat:
Publicat initial de tiptop View Post
Pup te-a intrebat colegial care e scopul postarii...
Mie mi s-a parut putin cam agresiv. Chestie de optica, sper sa ma obisnuiesc.

Ceea ce spui tu, in teorie suna bine, chiar aceste optiuni le-am discutat prima oara cu pacienta. Evident ca nu am ajuns la un numitor comun, si igiena e alta problema reala.
Vechi 06-04-12, 12:03   #10
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.
+2 (+2/-0)     

Stimate coleg n-am fost agresiv am incercat sa fiu scurt si asa cum ti-a raspuns si Radu Alionte ,inainte de a posta ,incearca sa fi succint si complet pt ca noi sa putem sa te ajutam cumva.Nu trebuie sa dezarmezi chiar cind te vei confrunta cu adevarate "agresiuni" aici pe forum.Ai sa te obisnuiesti....sau ai sa renunti,ar fi pacat se pot invata multe pe eugenol ti-o spun din proprie experienta scuze daca te-am "speriat" si bafta in continuare alaturi de forumisti
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-04-12, 12:33   #11
Ucenic Sef
Medic Dentist
Iscodind! Mereu!

.

Citat:
Publicat initial de pup View Post
Stimate coleg n-am fost agresiv...
Am zis, chestie de optica.
Vechi 06-04-12, 13:05   #12
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Eu nu fac endo pe 4.8 nici platit Sa faca endodontii daca se baga. E foarte dificil si nu ma bag la asa ceva. De asemeni, ca si Stefan Uscat, nici eu nu as face o astfel de punte.
DrGC a multumit.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., caz, cis, intrebare, mobilitate, puntea, tratament

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (19:43) timp.

Alegeti schema de culori preferata: